Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2008., 22:47   #41
Quote:
mladoliki sob kaže: Pogledaj post
istina. iznajmljujem stan vec duze vrijeme i samo sa jednim parom nisam imao nikakvih problema.
nikome ne bi pozelio ono sto se meni dogodilo par puta, a to je da nakon par dana bezuspjesnih zvanja dodes u stan, zateknes hrpu smeca, fale ti stvari, racuni uskoro pocnu dolaziti, a podstanar propao u zemlju.

ja sam na tezi nacin naucio da nazalost, ako nekome das priliku da te zajebe- zajebati ce te 100%.
UVJEK moraš tražiti isplatu unaprijed.
Moj brat iznajmljuje stan. Za prva 2 mjeseca traži pare odmah prije nego se usele. I onda dalje na početku svakog mjesecca za taj mjesec. Provjerava stan 2 puta mjesečno ako se ne varam.
Stan uredan, nikada nije imao problema. Tko mulja, nebi baš pristao na ove uvjete.
A potražnja je velika tako da nije da se nitko neće javiti za stan.
HexMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 22:56   #42
Hmm.. a da nazoves policiju i da kazes da su ti "provalnici" u stanu? dali bi ih onda izbacili!

Da ne poznajes te ljude, napravis se belsav, i da nesto cudno rade u tvom stanu, ti imas dokaz da je to tvoj stan, oni nemaju..
Ukoliko su naravno podstanari na "crno" pa nemaju prijavljeno prebivaliste i ostale djidje
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2008., 22:59   #43
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Hmm.. a da nazoves policiju i da kazes da su ti "provalnici" u stanu? dali bi ih onda izbacili!

Da ne poznajes te ljude, napravis se belsav, i da nesto cudno rade u tvom stanu, ti imas dokaz da je to tvoj stan, oni nemaju..
Ukoliko su naravno podstanari na "crno" pa nemaju prijavljeno prebivaliste i ostale djidje
Nažalost, ne ide ti to samo tako. Nisu policajci naivni i dobro znaju da se takve stvari događaju.
Oni dođu, nema znakova provale, uđu u stan u kojem je očito da su ti ljudi potpuno udomaćeni, a k tome i mašu ključem od stana, te tvrde da su podstanari.
Zaključak policije: ti ljudi su u posjedu stana, znači mi tu nemamo kaj intervenirati (osim izbaciti vlasnika i njegov ponos od vlasničkog lista), a tebi preostaje naše divno sudstvo.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 01:52   #44
Quote:
Dijete Cvijeća kaže: Pogledaj post
To ti je zato kaj se u našem sranju od države nijedna vlada ne želi prihvatit ovog vrućeg krumpira - umjesto da uvede red i zakonski uredi prava i obaveze obje strane (i, što je još važnije, da osigura provođenje tog zakona), vlada se pravi luda i dopušta da se jedan zapravo poslovni odnos svede na osobni odnos i tjera ljude da se međusobno razračunavaju, umjesto da se sve rješava u zakonskim okvirima. U normalnim državama normalno je biti podstanar, sve je zakonski riješeno, stanodavci shvaćaju da je iznajmljivanje stana biznis, a najmoprimci znaju koje su njihove obaveze (i prava).
Nitko nikome ne brani da napravi ugovor na 150 stranica i sve detaljno ugovori.

Vani dobru nekretninu nećeš ni dobiti u najam ako stanodavac (a to obično nije privatnik već firma koja se time bavi) nije potpuno siguran da si uredan kao osoba, platiša i ostalo... Za neke stvari ti trebaju i preporuke!

A stanara koji se ne žele iseliti i gdje se to razvuče mjesecima - ima svugdje. Štoviše, što socijalnija država (Nizozemska, Švedska) to je lakše izigravati zakon u tom pogledu.

No, najam stana je poslovni odnos koji nosi i poslovni rizik - tko voli ulaganje bez rizika, tu je štednja u banci. Danas čak i isplatljivija nego najam stana, kada se gledaju cijene istog.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 02:11   #45
pa Vojky, evo da te parafraziram. napravimo ja i ti ugovor na 1500 stranica i detaljiziramo sve, ali SVE! i ti unatoč tome ne želiš otić iz mog stana. šta onda? opet na sud čekaj magare dok trava naraste...
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 02:53   #46
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
pa Vojky, evo da te parafraziram. napravimo ja i ti ugovor na 1500 stranica i detaljiziramo sve, ali SVE! i ti unatoč tome ne želiš otić iz mog stana. šta onda? opet na sud čekaj magare dok trava naraste...
Da, s tim da to ne bi trajalo puno kraće ni u dosta zapadnih država.

Jedino, u Jamerici bih ti morao dati preporuke bivših stanodavaca da sam bio dobar, za dobiti nešto bolje. Rizik posla. Stvar je u tome da trebaš iznajmljivati 100 stanova, pa onda ti je rizik uračunat u cijenu, jer recimo ćeš prosječno s 5 imati problema. Zato taj posao vani rade posebne firme.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 10:48   #47
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Da, s tim da to ne bi trajalo puno kraće ni u dosta zapadnih država.

Jedino, u Jamerici bih ti morao dati preporuke bivših stanodavaca da sam bio dobar, za dobiti nešto bolje. Rizik posla. Stvar je u tome da trebaš iznajmljivati 100 stanova, pa onda ti je rizik uračunat u cijenu, jer recimo ćeš prosječno s 5 imati problema. Zato taj posao vani rade posebne firme.
Da, a najuspjesnije su one ciji je vlasnik Soprano i slican krug "poslovnih ljudi"... Ti u prosjeku nemaju nikakvih problema sa neplatisama i kenjatorima...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 18:05   #48
Svi znamo da je to vani potpuno drugačije. Ameriku baš i ne možemo uspoređivati s nama, jer je tamo uglavnom dosta teško doći do stana, a i mentalitet u vezi toga je potpuno drugačiji.
Tamo ljudi znaju cijeli život proživjeti u stanu čiji nisu vlasnici, ali oni na to ne gledaju tako. Ulažu u taj stan i održavaju ga kao da je njihov.
Njima je to sasvim normalan poredak stvari i rijetko tko je vlasnik stana u kojem živi.

Kod nas vlada razmišljanje da moraš biti "svoj na svome i u svome" i uglavnom svi podstanari svoje podstanarstvo smatraju privremenim rješenjem.
U većini slučajeva unajmljeni stan ne smatraju vrijednim ikakvog ulaganja, a kada dođe do nesuglasica s najmodavcem, fino se pokupe i još ti iz inata ostave cijelo sranje.

S druge strane, često najmodavci ne shvaćaju da ako im je podstanar platio za boravljenje u njihovom stanu, ne mogu ulaziti u taj stan kako im se prohtije.
Isto tako ne shvaćaju da ako im je bivši podstanar ostavio nered i prljavštinu u stanu, da to nije problem novog podstanara i da bi trebali to sanirati (barem malo usisati i obrisati prašinu, te pokrečiti prije dolaska novog podstanara).
Često godinama iznajmljuju stan u koji nisu u međuvremenu uložili niti kune i nije ih briga što se namještaj raspada, madrac je zapišan i iz njega vire federi na sve strane, te curi plin.

A i podstanari se jako često izmjenjuju, pa i to stvara probleme oko održavanja.
Podstanar ti ode, moraš u roku odmah naći drugoga inače ti je to gubitak, pa niti nemaš vremena sanirati sve potrebno u stanu.
A podstanar se najčešće ne osjeća dužan dovesti stan u početno stanje u kojem ga je i preuzeo.

Evo, ja sam sada svoj stan do kraja uredila i dovela stvarno u tip - top stanje, jer mi ga je ovaj ostavio takvog da sam maltene morala renovirati.
Ali, jbg, izgubila sam pola mjeseca na to.
I za koju godinu će opet biti isto sranje, jer ga podstanari ne održavaju.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 21:05   #49
Quote:
HexMaster kaže: Pogledaj post
UVJEK moraš tražiti isplatu unaprijed.
Moj brat iznajmljuje stan. Za prva 2 mjeseca traži pare odmah prije nego se usele. I onda dalje na početku svakog mjesecca za taj mjesec. Provjerava stan 2 puta mjesečno ako se ne varam.
Stan uredan, nikada nije imao problema. Tko mulja, nebi baš pristao na ove uvjete.
A potražnja je velika tako da nije da se nitko neće javiti za stan.
to uopce nije losa ideja, ali dosta ljudi kad cuje da trazim samo polog odustanu.
ja zbilja pokusavam biti fer i korektan.
vec dvije cure koje su bile kod mene pricale su mi da su zatekle bivseg stanodavca kako im kopa po gacicama! a na kraju ispada da takvi bolesnici prolaze bolje od mene.
mladoliki sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 21:13   #50
Da, to s pologom ipak je kakva - takva zaštita, ali ako ti podstanar ne želi dati polog, ne mora opet značiti da nešto mulja.
Polog + najamnina za tekući mjesec je ipak svota od par tisuća kuna, koju možda trenutno nema.
Isto tako sam čula dosta slučajeva da namodavac ne vrati polog podstanarima i izmišlja razne gluposti, popravke od po par kuna, samo da ne vrati polog.

Ima i podstanara koji su se grdno opekli s kretenima od najmodavaca i njima je teško imati povjerenja.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 21:51   #51
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Da, to s pologom ipak je kakva - takva zaštita, ali ako ti podstanar ne želi dati polog, ne mora opet značiti da nešto mulja.
Polog + najamnina za tekući mjesec je ipak svota od par tisuća kuna, koju možda trenutno nema.
Isto tako sam čula dosta slučajeva da namodavac ne vrati polog podstanarima i izmišlja razne gluposti, popravke od po par kuna, samo da ne vrati polog.

Ima i podstanara koji su se grdno opekli s kretenima od najmodavaca i njima je teško imati povjerenja.
to stoji. ima i kretena koji iznajmljuju stanove.
ali mene uvijek iznova fascinira taj odnos podstanara u kojem nema ni trunke postovanja prema tudim stvarima.
a i na kraju, kako su neki od njih mogli zbog sebe zivjeti u smecu i prljavstini?
treba imati dobre zivce za baviti se time, a cinjenica je da bolje prolaze oni koji su vece balkancine od onih kojima iznajmljuju stan.
mladoliki sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 21:55   #52
dopuštena samopomoć po zakonu o vlasništvu vrijedi u ovim slučajevima?
marin j. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2008., 23:41   #53
Quote:
mladoliki sob kaže: Pogledaj post
to stoji. ima i kretena koji iznajmljuju stanove.
ali mene uvijek iznova fascinira taj odnos podstanara u kojem nema ni trunke postovanja prema tudim stvarima.
a i na kraju, kako su neki od njih mogli zbog sebe zivjeti u smecu i prljavstini?
treba imati dobre zivce za baviti se time, a cinjenica je da bolje prolaze oni koji su vece balkancine od onih kojima iznajmljuju stan.
Ma ima i OK podstanara, samo što su ti OK podstanari oni koji ti ostave "samo" neplaćene račune, a imaju dovoljno pristojnosti da za sobom povuku vodu u wc-u, operu suđe i iznesu svoje smeće prije odlaska.

To ti je zato što većina podstanara misli da su najmodavci bogata đubrad koja ima, eto, par stanova viška, pa iz zabave jadnim podstanarima zagorčavaju život.
Meni je žao ljudi koji nemaju svoj krov nad glavom, naravno da ja na njima zarađujem, ali jebi ga - ne mogu biti socijalna ustanova.
Upravo zbog toga što to košta jako puno živaca, ja najrađe ne bih ni iznajmljivala, jer mi je zarada tek toliko da pokrije neke najnužnije troškove (kada se sve zbroji i oduzme).

A i ja sam skužila da što si pristojniji, to te gore zajebu.

Ne pljujem ja po podstanarima, da se razumijemo - ali do sada su moja iskustva bila ovakva, nažalost.
Hobby is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 00:21   #54
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Svi znamo da je to vani potpuno drugačije. Ameriku baš i ne možemo uspoređivati s nama, jer je tamo uglavnom dosta teško doći do stana, a i mentalitet u vezi toga je potpuno drugačiji.
Tamo ljudi znaju cijeli život proživjeti u stanu čiji nisu vlasnici, ali oni na to ne gledaju tako. Ulažu u taj stan i održavaju ga kao da je njihov.
Njima je to sasvim normalan poredak stvari i rijetko tko je vlasnik stana u kojem živi.

Kod nas vlada razmišljanje da moraš biti "svoj na svome i u svome" i uglavnom svi podstanari svoje podstanarstvo smatraju privremenim rješenjem.
U većini slučajeva unajmljeni stan ne smatraju vrijednim ikakvog ulaganja, a kada dođe do nesuglasica s najmodavcem, fino se pokupe i još ti iz inata ostave cijelo sranje.

S druge strane, često najmodavci ne shvaćaju da ako im je podstanar platio za boravljenje u njihovom stanu, ne mogu ulaziti u taj stan kako im se prohtije.
Isto tako ne shvaćaju da ako im je bivši podstanar ostavio nered i prljavštinu u stanu, da to nije problem novog podstanara i da bi trebali to sanirati (barem malo usisati i obrisati prašinu, te pokrečiti prije dolaska novog podstanara).
Često godinama iznajmljuju stan u koji nisu u međuvremenu uložili niti kune i nije ih briga što se namještaj raspada, madrac je zapišan i iz njega vire federi na sve strane, te curi plin.

A i podstanari se jako često izmjenjuju, pa i to stvara probleme oko održavanja.
Podstanar ti ode, moraš u roku odmah naći drugoga inače ti je to gubitak, pa niti nemaš vremena sanirati sve potrebno u stanu.
A podstanar se najčešće ne osjeća dužan dovesti stan u početno stanje u kojem ga je i preuzeo.

Evo, ja sam sada svoj stan do kraja uredila i dovela stvarno u tip - top stanje, jer mi ga je ovaj ostavio takvog da sam maltene morala renovirati.
Ali, jbg, izgubila sam pola mjeseca na to.
I za koju godinu će opet biti isto sranje, jer ga podstanari ne održavaju.
sve, ali - ama baš sve si napisao točno i lijepo !

a ja onda ovdje stojim ko ona iznimka koja potvrđuje pravilo - em sam dobar stanoprimac i uredno plaćam sve svoje, a još se i brinem za unapređenje prostora u kojem živim a nije moj , a isto - nekako sam uvijek uspjela izabrati i stan i stanodavca koji je bio/je kulturna osoba, nikad mi ntko nije ulazio u stan dok me nema, svi su se najavili da će doći bar 3 dana unaprijed (2 puta u 5 godina) ...da mi je ikad itko tražio reference bez problema bi ih dobila

ne znam u čemu je problem

povjerenje je recipročna kategorija - kolko ti vjeruješ meni, tolko ja mogu vjerovati tebi
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 00:28   #55
Quote:
Hobby kaže: Pogledaj post
Da, to s pologom ipak je kakva - takva zaštita, ali ako ti podstanar ne želi dati polog, ne mora opet značiti da nešto mulja.
Polog + najamnina za tekući mjesec je ipak svota od par tisuća kuna, koju možda trenutno nema.
Isto tako sam čula dosta slučajeva da namodavac ne vrati polog podstanarima i izmišlja razne gluposti, popravke od po par kuna, samo da ne vrati polog.

Ima i podstanara koji su se grdno opekli s kretenima od najmodavaca i njima je teško imati povjerenja.
slažem se - ja sam recimo, za ovaj sad stan, ugovoreni polog platila 50% sa prvom i 50% sa drugom stanarinom , iz dva razloga :
- polog za prethodni stan sam upotrijebila za nužne popravke (dakle, nije mi vračen)
- selila sam u periodu od 2 tjedna, u toku kojih sam faktički raspolagala sa oba stana
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 00:35   #56
Quote:
mladoliki sob kaže: Pogledaj post
to stoji. ima i kretena koji iznajmljuju stanove.
ali mene uvijek iznova fascinira taj odnos podstanara u kojem nema ni trunke postovanja prema tudim stvarima.
a i na kraju, kako su neki od njih mogli zbog sebe zivjeti u smecu i prljavstini?
treba imati dobre zivce za baviti se time, a cinjenica je da bolje prolaze oni koji su vece balkancine od onih kojima iznajmljuju stan.
a gle, ako ti imaš maničnu potrebu da čovjeka iznenadiš svako malo i onda zatekneš nered - to je prvenstveno tvoja bolest a njegov problem - jer, da se najaviš pristojno da ćeš doći, svatko može za 25kn/sat uzeti tetu čistaljku i dočekati te sa stanom u tip-top stanju

prvo pravilo kod iznenađenja je : don't ask questions you don't know answers to !
pa zato, ako ne želiš neugodna iznenađenja, nemoj dovoditi ni sebe ni svoje podstanare u moguće neugodnu situaciju
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 01:12   #57
Quote:
ja i bash ja kaže: Pogledaj post
a gle, ako ti imaš maničnu potrebu da čovjeka iznenadiš svako malo i onda zatekneš nered - to je prvenstveno tvoja bolest a njegov problem - jer, da se najaviš pristojno da ćeš doći, svatko može za 25kn/sat uzeti tetu čistaljku i dočekati te sa stanom u tip-top stanju

prvo pravilo kod iznenađenja je : don't ask questions you don't know answers to !
pa zato, ako ne želiš neugodna iznenađenja, nemoj dovoditi ni sebe ni svoje podstanare u moguće neugodnu situaciju
gle, pokusaj citati sa razumijevanjem. podstanaru u stan nikada nisam usao, a da on nije bio tamo i da mu se ja nisam najavio!
opisivao sam stanje stana koje zateknem kad podstanar pobjegne iz njega!
moj problem je, nazalost, upravo u tome sto poput drugih stanodavaca ne upadam bez pitanja jer se trudim biti fer, korektan i na kraju- normalan covjek!
ocigledno vecina podstanara to detektira kao slabost i odluci iskoristiti!
jasnije sada?
mladoliki sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 02:29   #58
Quote:
mladoliki sob kaže: Pogledaj post
jasnije sada?
ne, zapravo i nije ...jer, kako si mogao dati u najam stan nekome u koga ne možeš imati povjerenja ?
opcije su :
- bila ti je veća potreba za tom lovom nego za provjerom koga uzimaš pod krov
- lova koju si tražio je bila toliko basnoslovna da si unaprijed ukalkulirao mogućnost da ti rasture stan


i u jednom i u drugom slućaju radi se o tvojem vlastitom ukalkuliranom riziku, a ne o tvojoj dobroj i naivnoj duši, zar ne ?
__________________
Normal human, skilled in art of stage magic and illusion; skilled in genuine magic
ja i bash ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 03:05   #59
Quote:
ja i bash ja kaže: Pogledaj post
ne, zapravo i nije ...jer, kako si mogao dati u najam stan nekome u koga ne možeš imati povjerenja ?
opcije su :
- bila ti je veća potreba za tom lovom nego za provjerom koga uzimaš pod krov
- lova koju si tražio je bila toliko basnoslovna da si unaprijed ukalkulirao mogućnost da ti rasture stan


i u jednom i u drugom slućaju radi se o tvojem vlastitom ukalkuliranom riziku, a ne o tvojoj dobroj i naivnoj duši, zar ne ?
cekaj, ti to ozbiljno?
kao prvo, ono da li je jasnije se odnosilo na tvoju tvrdnju da upadam najmoprimcima u stan:

Quote:
a gle, ako ti imaš maničnu potrebu da čovjeka iznenadiš svako malo i onda zatekneš nered - to je prvenstveno tvoja bolest a njegov problem - jer, da se najaviš pristojno da ćeš doći, svatko može za 25kn/sat uzeti tetu čistaljku i dočekati te sa stanom u tip-top stanju
sad kad sam ti u gornjem postu objasnio da to ne radim, mozemo o "ukalkuliranom riziku" i povjerenju.
velika vecina podstanara te zajebe. to je moje iskustvo i iskustvo drugih stanodavaca. besmisleno je pricati o povjerenju, eventualno mozemo pricati o odvodenju na detektor lazi prije useljenja.
da, svi su fini i pristojni kad se treba useliti. prica je ponesto drugacija prilikom odlaska. cast izuzecima, ali oni su vise iznimka nego pravilo.
a ako vec pricamo o mojoj dobroj dusi ona me zajebala kad mi je zena iz obitelji koja je zivjela u stanu dva mjeseca govorila da nema novaca za platiti rezije. ja sam podmirio racune, a ona obecala da ce sve vratiti. mislis da sam ikada vise vidio te pare i ljude? ne, vidio sam razvaljen stan, posarane zidove i manjak stvari. i vjeruj mi, nije se radilo o malom iznosu. a zasto? zato sto mi je bilo zao ljudi i njihove djece, a trebao sam ih sutnuti iz stana onog trenutka kad nije prvi put imala pare. toliko o naivnosti i dobroj dusi.
a sto se tice iznosa koji trazim on je cak manji od onoga sto se smatra nekim prosjekom za tu lokaciju.
mladoliki sob is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2008., 04:48   #60
koliko ovakvih topika ima? a jesmo mi iznamljivaci jadni...

ima sam ja takvih primjera..dok ga se ne rijesis neces mirno spavati. to su ti sve nus pojave i reakcije.. onaj sto radi s azbestom umre od pluca... a ti od zivaca. jer iznamljivanje je posao di samo cekas i cekas...

sto se vise oslanjate na biljeznike i policiju? pa ljudi jer ne vidite da vam to ne pomaze....? zakoni se ne mijenjaju vama u korist.

pozovi prijatelje, rodake i mrs van! tako kod nas sve radi od pamtivjekova
pucat nemoj..jer ces navuc jos gore. ako imas muda se tuc. uzmi komad sipke i udri
supher mali is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.