Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2010., 15:35   #121
Quote:
baja kaže: Pogledaj post
piroman
hvala ti na savjetima ali su zbog presuhe drvene građe... neprikladni
našla sam rupicu kud se uvlače pa sam ugurala cjevčicu (s wd40) unutra i ispraznila punjenje raida
nestrpljivo čekam ishod....
Kako je to na kraju prošlo? Imam sličan problem, pa me zanima.
__________________
Don't mistake lack of talent for genious.
Neroslava is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 20:27   #122
problem sa stršljenima

Pozdrav ekipa,

Negdje u blizini imam gnjezdo stršljena i po noći se pojavi izviđač koji uleti svega par minuta nakon što upalim svjetlo (imam dnevno svjetlo jer mi bolje paše za oči). Kako da nađem gnjezdo i da ga utamanim ili koga da pozovem da riješi taj problem za mene?

Hvala na pomoći
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 01:59   #123
Sam da dam jedan savjet, inače pčele ili ose ili čak oboje odbija orah, tj njegov miris , tako ako vas napadnu nadajte se da ima u blizini orahovog lišća pa se njime namažite...
Darkwood2211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 19:55   #124
Ose

Daklem, vratim se ja danas kući i na prozorskom limu nađem nekakav pijesak, usitnjeno skoreno blato, štoliveć, neku prljavoću. Počistim i mislim se koji klinac je ovaj moj hajvan izvodio dok me nije bilo, šta odrasao čovjek ima rasipat blato po prozoru?
Upalim TV, malo gleduckam, ali mi stalno pažnju odvlače neke bube oko prozora. Mislim se, opet su susjedi prenijeli onaj svoj botanički vrt na balkon, zatoplilo je, pa se flora i fauna druže kako već priliči-pčele oprašuju njihove pelargonije, surfinije bla-bla.

Al' nešto me počelo kopkat u vezi onog blata, pogledam bolje-kad nisu pčele nego ose. Da ose-nosorozi, jeboteled. Ogromna neka gamad. I ispadne da se ta stoka naselila u žljebove PVC-stolarije. Na prozoru spavaće sobe. U onom vertikalnom dijelu koji razdvaja dva krila prozora.

E sad, pristup toj (nazovimo je, u nedostatku bolje riječi) cijevi, je nezgodan-na gornjem dijelu je prislonjena na kutiju s roletama (i ne znam da li je zatvorena ili ulazi u kutiju), a donji dio je svega centimetar odignut od lima. Sama cijev je, bar koliko vidim, unutra podijeljena na još 6 vertikalnih dijelova.

Kako da poćeram tu gamad? Kad sam prije imala problema s osinjacima-zalila bih ih kipućom vodom-i rahat. Ovdje ne mogu uopće doć da osinjaka. Probala sam, nadasve nadahnuto, gurat sajlu u žljebove, al' preuski su.
Onda sam, u drugom nadahnuću, zapalila cigaretu i ostavila je drito ispod cijevi. Izašlo ih je 7-8 komada i odzujalo u nepoznatom pravcu, al' kontam da će se vratit i da nisu ni sve izašle.
Uglavnom, nijedna nije crkla. Možda bi rezultati bili bolji da ne pušim light cigarete?
Mislila sam i samo zatvorit tu donju rupu, al' me malo strah da cijev gore nije zatvorena, pa da ih ne potjeram još u kutiju od roleta, tj. drito u sobu.

Dajte kakav savjet, čim se to kolje, pa neću valjda spavaću držat zatvorenu do zime...
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 20:23   #125
nabavi stršljenove, oni će izrokat ose
canex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 20:27   #126
evo kako vidim ovdje nekoliko savjeta: http://www.osijek031.com/viewtopic.php?t=8591 ignoriraj one militarne:-))
ja sam imala problem sa stršljenovima koji su jedno ljeto napravili malo gnijezdo u kuhinji na polici ispod nekakve figurice.,..brrr..jednog sam utamanila muhoubicom, cijeli stan dezinficirala arfom i octom, a pošto sam čula da se beštije vraćaju do gnijezda i poginulih drugova, u najlon vrećicu sam sve lijepo zapakovala i odnijela mami na selo cca 10ak km dalje i tamo zapalila
od tada na balkonu sadim sve moguće začinsko bilje, kažu da ono tjera te leteće beštije..
sretno
__________________
I ja bih neku nagradu!
balalayka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 22:18   #127
Quote:
canex kaže: Pogledaj post
nabavi stršljenove, oni će izrokat ose
Fala ti o' srca, al' nemam para za atomsku bombu.
Quote:
balalayka kaže: Pogledaj post
evo kako vidim ovdje nekoliko savjeta: http://www.osijek031.com/viewtopic.php?t=8591 ignoriraj one militarne:-))
Danke šen i na brzini i na korisnosti. Zvuči obećavajuće.
Quote:
balalayka kaže: Pogledaj post
ja sam imala problem sa stršljenovima koji su jedno ljeto napravili malo gnijezdo u kuhinji na polici ispod nekakve figurice.,..brrr..jednog sam utamanila muhoubicom, cijeli stan dezinficirala arfom i octom, a pošto sam čula da se beštije vraćaju do gnijezda i poginulih drugova, u najlon vrećicu sam sve lijepo zapakovala i odnijela mami na selo cca 10ak km dalje i tamo zapalila
od tada na balkonu sadim sve moguće začinsko bilje, kažu da ono tjera te leteće beštije..
sretno
E sad, ne znam za začinsko bilje, (i nije da baksuziram) ali meni su jednom stršljenovi napravili gnijezdo u kutijici s čajem.

Voli me ta leteća gamad, izgleda. Složno zujimo, valjda.
__________________
malo tolerancije nikog nije ubilo
nina williams is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 22:35   #128
Quote:
nina williams kaže: Pogledaj post
E sad, ne znam za začinsko bilje, (i nije da baksuziram) ali meni su jednom stršljenovi napravili gnijezdo u kutijici s čajem.
au
ma oni ko da nanjuše strah, ja se panično bojim tih stršljenova, žohara i drugih puzajući letećih zvijeri...jednom sam onog velikog skakavca ugledala na zavjesi balkonskih vrata..ajme meni, noge mi se oduzele, ali dobro reagiram na šok pa sam ugrabila muhoubicu i utamanila ga do neprepoznatljivosti. bude mi kasnije žao životinje al ebiga, strah ne pita
skužila sam za ose i stršljene da vole hladovinu i tišinu, pa uđu jer me preko dana nema kod kuće i lijepo se ugnijezde..čak mi ne smetaju vani, ali u zatvorenom prostoru gdje spavam su mi
zapali sumporove listiće pored prozora (kupiš u poljoprivrednoj ljekarni) i redovito špricaj vanjsku stranu prozora nekim sredstvima koje im smetaju..na bazi octa ili alkohola predpostavljam, pa će si pronaći neki mirniji dom
__________________
I ja bih neku nagradu!
balalayka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2011., 21:57   #129
Pozdrav svima!
Nije mi jasno što toliko mijaućete oko osa i stršljenova. Kupio sam kuću na selu uz šumu u kojoj nitko nije živio godinama došao sam o štagalj ubola me osa. Ušao u sjenik ista stvar. Stotine osa na tom domaćinstvu a stršljenova kao u prići. Prvo sam počeo sa "pitroid" sprejem, u tri dana sam potrošio tri spreja i ubio kakvih pedeset osa i nekih deset stršljenova. Onda sam našao baš na ovom forumu kako se to radi sa bocom od soka. Evo slika, ulovio sam u pet dana 86 (osamdeset šest) stršljenova i oko po gruboj procjeni 350 do 400 osa. Svaki dan izljevam tekućinu sa ulovom kroz cjedilo iz boca ujutro i navečer. Do sada me tokom lova nije ubo ni jedan stršljen a niti jedna osa.

Za one koji imaju po jednu ili par osa ili stršljena možete ih bez straha tretirati sprejem jer se osa ili stršljen guše i bore se za zrak i ne shvačaju da su napadnuti

http://imageshack.us/photo/my-images/593/img0266n.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/690/img0228qj.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/560/img0236oo.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/717/img0245in.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/545/img0252dx.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/847/img0215w.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/840/img0219iq.jpg/

Pozdrav svima!
drago21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 16:54   #130
Ovi tvoji su gadno opaki..Ne bi im se približila ni na 100 metara kamoli ih lovila s bocom.

I dobro, svi znamo da ih se slobodno može tamaniti sprejem, ali što kad ne možeš do njih? Slučaj sličan nininom, meni je isto očito par osa ušlo, da velim pod plafon. Nakupljaju se s vanjske strane kuće, kod žlijebova i kak su ta dva prozora "natkrivena" s drvenarijom (potkrovlje je u pitanju) očito su kroz drvo našle put. I sad ja već daaaaanima slušam svako malo zujetanje, a ne mogu do njih. Kurve proklete.

Sve sam živo koliko sam mogla špricala, došao mi je i stari, stao izvana na one dugačke ljestve, izmaltretiran špricao, gledao di bi mogle ući, al ništa. Ako koja i krepa, druga uđe i opet tak.

Tak da ova tvoja
Quote:
drago21 kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno što toliko mijaućete oko osa i stršljenova
baš i ne stoji. Kaj da si ja? Skinem krov?

Uostalom, prije kojih 10ak godina završila sam u bolnici otečene glave, grla i vrata jer me pčela ubola. Da me stršljen ili osa, neću ni znati kaj bi bilo. Ne znam otkud takva reakcija jer ko klinki, kad su me ubole, niš', klasika. No s godinama se vjerojatno razvila alergija. Ma
__________________
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2011., 17:17   #131
Ursula1000
Možda nisi shvatila, osa kroz rupicu uđe u bocu više ne može naći tu istu rupicu da bi izašla i toliko dugo "zuji" u gornjem djelu boce dok se ne umori. Pošto je boca iznutra glatka i gore je čep ona se nema gdje uhvatiti i padne u tekučinu u kojoj se utopi. Ti samo svako jutro moraš izlijati kroz cijedilo sadržaj da se imaju gdje utapati druge, dakle radis sa uginulim osama. Evo nakon tjedan dana lova danas sam u svorištu vidio i dvije pčele a to je znak da mi je dvorište gotovo očiščeno od osa i stršljenova. Danas sam ujutro zatekao oko petnaest osa i šest stršljena (utopljenih) a svaki dan sam ih uhvatio po pet puta više. Dakle tvoj posao je da negdje objesiš bocu u kojoj je mješavina meda, pive i jabučnog octa i za kakvih pet dana neće biti ni jedne, garantiram ti!
drago21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 19:47   #132
Ugnijezdile mi se ose u onoj kutiji od roleta povise prozora. Zasad mi ne smetaju, u kucu i ne ulaze. Da li trebam nesto poduzeti? Da li da ih potrujem ili da ih pustim na miru, zasad mi ne smetaju, ali sta ako se namnoze i pocnu ulaziti u kucu? Hoce li uskoro same otici ili uginuti? Radije ih ne bih ubijao, ali...
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 19:28   #133
Quote:
kevin love kaže: Pogledaj post
Ugnijezdile mi se ose u onoj kutiji od roleta povise prozora. Zasad mi ne smetaju, u kucu i ne ulaze. Da li trebam nesto poduzeti? Da li da ih potrujem ili da ih pustim na miru, zasad mi ne smetaju, ali sta ako se namnoze i pocnu ulaziti u kucu? Hoce li uskoro same otici ili uginuti? Radije ih ne bih ubijao, ali...
koliko je to gnjezdo veliko i od čega je napravljeno...
Često ljudi greškom osicu (gradi gnjezda od zemlje) zamjene za osu. Istina ova se i trudi da izgleda kao osa...
Ako gnjezdo nije preveliko možeš ga ostaviti ali ako je to veliko gnjezdo bolje ga ukloniti što prije...
One se vole udomačiti pa uvjek grade gnjezda na istom mjestu pa baš nije ugodno imati par stotina osa u prozoru...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 21:27   #134
Gnijezdo je nekih deset do 15 cm veliko, a nisam siguran od cega je. Nisam znao da postoje osice i ose, na to nisam naisao na netu, koja je razlika? Meni se ovo cini kao osa, no nije nesto agresivna. Inace je tu odrina s grozdjem, sad sam uklonio cijelo grozdje, prije su znale ici na to grozdje (ne iz ovog gnijezda nego bi ih bilo po grozdju), i kad bih brao bilo bi ih dosta, ali nisu uopce napadale.

Ne znam sta napraviti s ovim gnijezdom, ne smetaju mi uopce, zao mi ih je trovati, a opet...nema ih ni ispred kuce da mogu reci kako mi smetaju. No mozda se namnoze? Kad bi trebale same otici odnosno odapeti?
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 21:51   #135
Quote:
kevin love kaže: Pogledaj post
Gnijezdo je nekih deset do 15 cm veliko, a nisam siguran od cega je. Nisam znao da postoje osice i ose, na to nisam naisao na netu, koja je razlika? Meni se ovo cini kao osa, no nije nesto agresivna. Inace je tu odrina s grozdjem, sad sam uklonio cijelo grozdje, prije su znale ici na to grozdje (ne iz ovog gnijezda nego bi ih bilo po grozdju), i kad bih brao bilo bi ih dosta, ali nisu uopce napadale.

Ne znam sta napraviti s ovim gnijezdom, ne smetaju mi uopce, zao mi ih je trovati, a opet...nema ih ni ispred kuce da mogu reci kako mi smetaju. No mozda se namnoze? Kad bi trebale same otici odnosno odapeti?
u tome je problem kaj nebu otišle. samo ih može biti sve više....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 10:55   #136
Citam na netu da krajem osmog odu za drugom hranom? A onda opet da pocrkaju kad zahladi, u deseti, da matica tada hibernira i onda se moze lako rijesiti gnijezda?
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2014., 00:08   #137
Quote:
kevin love kaže: Pogledaj post
Citam na netu da krajem osmog odu za drugom hranom? A onda opet da pocrkaju kad zahladi, u deseti, da matica tada hibernira i onda se moze lako rijesiti gnijezda?
bumbari da
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 17:30   #138
Ose isto... Samo matica prezimljava (hibernira)...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 19:14   #139
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Ose isto... Samo matica prezimljava (hibernira)...
Upravo sam to htjela napisati,
Ose,pcele,stršljeni,bumbari su ugrozene vrste.U cijeloj evropi sve je vise podrucja s kojih nestaju.
U hrvatsku se bumbari cak uvoze radi oprasivanja.
Ako te ose u kutiji za rolete ne smetaju,treba ih pustiti na miru,a tek poslije oktobra/novembra,kad radilica ne bude vise,a matica se tko zna kamo zavukla za prezimljavanje,moze se ta kutija za rolete,otvoriti,osinjak odstraniti,jer upitno je hoce li se matica na godinu vratiti na isto mjesto.
Treba imati milosti za sve vrste koje polako izumiru..
osa ne napada ako se ne osjeca direktno ugrozena.
Samo za alergicare je njen ujed opasan.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 23:00   #140
Ne smetaju mi, onda ih necu dirati. Ne mogu reci da su me ikad napale, i ove iz ovog gnijezda i druge, a znalo bi ih biti po grozdju...
kevin love is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.