Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.01.2016., 11:37   #1
On Hrvat, Ona Srpkinja, odgoj djece -Razvod poslije 22 godine braka?

Temu pokrecem u ime druge osobe, tocnije u pitanju je moj rodjak i njegova zena.
Njih dvoje su vec 22 godine u braku, On ima 44 godina, i ona takodjer, dvoje djece, sina 8 godina i kcer 18 godina, ne zive u Hrvatskoj vec u Svedskoj.
U Svedskoj su se upoznali, i poslije godinu dana poznastva su se vjencali, odmah na pocetku On je njoj dao do znanja da je Hrvat, Katolik, i da je veliki domoljub, ona apoliticna i nereligiozna je prihvatila njegov svjetonazor i stav, djecu su krstili u katolickoj crkvi, ucili hrvatski jezik, i ucili ih da vole Hrvatsku kao svoju domovinu, kako imaju rodbine u Makarskoj tamo su i svake godine ljetovali, njeni su iz hercegovackog mjesta Gacko, u pocetku oni su negodovali zbog kcerkine veze, ali nikad u tolikoj mjeri da bi nastetili brak.
Prije deset godina zenin otac je umro, i njena majka je ostala sama u Gacku, ona inace ima 60 godina, i od tad krece....
Njena majka polako, ali ucestalo pocinje kceri nametati da je ona Srpkinja, Pravoslavka i da se tako mora izjasnjavati i odreci se katolicke vjere, hrvatskog indetita kojeg je prihvatila zbog muza kojeg voli, a kako je bila apoliticna nije joj to bilo ni bitno, bila je sretna s muzem, s djecom i volila je jednako Hrvatsku, i nacin kako su odgajali dijete, po nekim katolickim i hrvatskim svjetonazorima.
Posljednjih pet godina njena majka bi dolazila kod njih u Svedsku po tri mjeseca, sve cesce je ulazila u sukob s njenim muzem, politika, religija, u biti svako malo ga je bockala i provocirala, tako je isto kad oni dodju dodju iz Svedske kod nje na par dana u Gacko, ona svima zeli reci kako njena kcerka je Pravoslavka, kako unuci nisu Hrvati nego iz mjesanog braka, pola pola..
Sve to je polako pomelo utjecati na njegovu zenu, ona odjednom sad poslije toliko godina braka, 22 godine zamjera muzu sto odgajaju djecu na taj nacin, sto djeca uce hrvatski jezik, a ne srpsko hrvatski, da ne voli da djeca uce o domovinskom ratu, gdje se Srbi predstavljaju kao negativci, zamjera mu sto djeca navijaju za Hajduk, sve u stilu ODJEDNOM kao ipak mi zivimo u Svedskoj, bolje da se osjecaju kao Svedi, a ne kao Hrvati, jer oni i ne zive u Hrvatskoj...
Jer i njena majka bi najradije da se djeca izjasnjavaju kao Svedi i pricaju svedski, a ne kao Hrvati, koji pricaju Hrvatski..
Sva ta njena razmisljanja su potaknutna utjecajem njene majke koja je posljednjih godina toliko utjecala na nju.
On sad ne zna sto da radi, kao da ne poznaje vise tu zenu, s kojom je u braku 22 godine, s kojom on ima dvoje djece.
Ona na sve to kaze kako to vrijedja njenu majku, i da on mora prihvatit da je njena majka Srpkinja i da mora respektirati nju.
Na njegov upit, zasto odjednom tako razmislja, ona odgovara da je promjenila misljenje u pocetku veze je bila zaljubljena pa je tako to prihvatila, ali sad joj je vaznija familija, naravno pri tome misli na majku, nego Hrvatska, i sve sto je vezano za Hrvatsku.
ARGETA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 11:39   #2
On sad ne zna sto da radi, jos uvijek je voli, ali kako dalje sto odluciti?Ja ni sama ne znam sto savjetovati jer ne mozes napravit neki rez tek tako poslije toliko godina braka.
ARGETA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 11:41   #3
Iako ima tu puno utjecaja majke i čovjek bi rekao da osoba s toliko godina ima svoje ja i izgrađeni stav..no, ono što sam primjetila, da što je čovjek stariji, sve više čezne za domovinom ako je negdje van nje.
I pokazuje odjednom da je domoljub i da mu vjera nešto znači. zašto, ne znam...vidim po ljudima iz svoje okoline.

ne znam što sada forumaši tu mogu pomoći i savjetovati?
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 11:49   #4
Quote:
Timbalandica kaže: Pogledaj post
Iako ima tu puno utjecaja majke i čovjek bi rekao da osoba s toliko godina ima svoje ja i izgrađeni stav..no, ono što sam primjetila, da što je čovjek stariji, sve više čezne za domovinom ako je negdje van nje.
I pokazuje odjednom da je domoljub i da mu vjera nešto znači. zašto, ne znam...vidim po ljudima iz svoje okoline.

ne znam što sada forumaši tu mogu pomoći i savjetovati?
Oni zive u Svedskoj, ali svi cetvero Hrvatsku dozivljavaju svojom domovinom,
( barem je tako bilo i za nju do sad, ne znam kako sada osjeca jer se ona sada lomi izmedju muza i majke, kao ne bi da povrijedi ni jedno ni drugo)
I svake godine ljetuju u Hrvatskoj, i planirali su u buducnosti i vratit se u Hrvatsku, ali posljednjih 5, 6 godina njena majka pri svakom zajednickom susretu njenog muza provocira, bocka, a njoj zamjera sto je djecu prepustila kao samo muzu, da ih on kao odgaja Hrvatski, i da govore Hrvatski. Zvoca joj da ona u tome braku nista ne odlucuje, da muz ne drzi do nje, da je ne cijeni jer je Srpkinja, njena majka tim pricama pokusava u kceri probuditi to neko Srpstvo i Srpski indetitet, a sto je najzanimljivije kcerku nikad nije odgajala kao Srpkinju, Pravoslavku, tek poslije rata Roditelji su joj postali kao veliki Srbi.
ARGETA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 12:09   #5
Nema tu posebnog savjeta

ako ženi nije jasno da joj je u životu primarna njena UŽA OBITELJ, dakle, muž i djeca, a tek kasnije majka, onda se treba razvesti

inače, meni je blesavo da se netko u vrijeme kad su i Švedska i Hrvatska dio EU bavi nacionalnim podjelama...
Osobito u ovom slučaju, gdje su djeca prihvatila katoličanstvo i roditelji izabrali za njih hrvatsku nacionalnost (pohvalno) iako su naravno švedski državljani. Uostalom, od kud sad odjednom takva privrženost žene svojoj majci, a i od kud odjednom to svekrvino inzistiranje na pravoslavlju i srpstvu???
Što bi ona sad, da djeca mijenjaju naciju i vjeru?
Prvo, stariji ionako sam odlučuje o tome jer je punoljetan, a drugo, zašto to činiti?
__________________
heroj ulice
K H S is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 12:42   #6
Quote:
ARGETA kaže: Pogledaj post
Jer i njena majka bi najradije da se djeca izjasnjavaju kao Svedi i pricaju svedski, a ne kao Hrvati, koji pricaju Hrvatski..
To bi možda za njih bila i najbolja opcija.

A najpametnije bi bilo da se svi ugledaju na kćer u početku veze i takve nacionalne budalaštine ostave gdje im je i mjesto - u ropotarnici prošlosti.

Vraćanje u Hrvatsku?
saucer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 13:03   #7
Pa ta djeca i jesu Šveđani. Valjda puste ocu na volju pa pričaju s njim hrvatski i prave se da navijaju za Hajduk i pretrpe tih tjedan-dva u Makarskoj. Briga njih za neku tamo zemlju u koju idu na odmor. Valjda bi kimali glavom i da im kaže da moraju Kinu voljeti.

Ne znam baš niti koliko će shvaćati ozbiljno roditelje koji im govore da moraju voljeti zemlju iz koje su pobjegli. Još mi se čini da je to bježanje bilo taman za vrijeme rata o kojem toliko vole pričati.

Dragi autoru, što ne ostaviš djecu na miru i što ih maltretiraš glupostima? Oni imaju svoj život u Švedskoj gdje su rođeni i odrasli. Imaju svojih dječjih briga i Hrvatska im je vjerojatno zadnja rupa na svirali.

A što se žene tiče, kakve veze ima kako se izjašnjava? Je li vam brak dobar? Zašto radiš problem gdje ga nema? Ako ti punica smeta, reci ženi da ne želiš da toliko dugo ostaje. Ili je ignoriraj.
Humble Pie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 13:25   #8
po meni nema razlike izmedju matere i muza. jer nacionalnost i vjera dolaze ispred covjeka.

iako, njegove je svjetonazore zena kao prihvatila i cudno je sad odjednom licemjerno tvrditi drugacije.

a mater i njene selske fore najbolje malo na distancu. ako oni budu nju ignorirali neko vrijeme shvatiti ce da je pretjerala. najbolje jos da putuje europom po 3 mjeseca, zli katolik sve placa, a ona mu muti u vlastitoj kuci i postelji.

ako su 22 godine (sretno pre)zivjeli bez misljenja matere, mogu i sada
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 13:28   #9
Mislim da je on nju previse asimilirao, kao da ne smije zena rec tko je i sta je
A djeca jesu pola pola, al ok odgajani su u duhu katolicanstva (nes ti razlike) i vise su pro hrvatski orjentirani, ali zasto ne bi upoznali i drugi dio svojih korjena bez da ih preziru il se stide
Po meni taj muz drami oko nicega
Nek pusti zenu na miru, ona nije Hrvatica i nece postat na silu
Djeca su vec formirana i nitko na njih ne treba vrsit pritisak po nacionalnom pitanju
Ako je bio tolki domoljub trebao je nac cistokrvnu Hrvaticu plave krvi, lijepog lica
A ne na silu ovu zenu tlacit

I na kraju krajeva, ako je prije 22god i prihvatila njegovo ljubavno uvjetovanje, ima pravo da se predomisli, a on ima mogucnost da se prilagodi ili razvod kao opciju, ali u tom slucaju pogotovo nece imat utjecaja na njenu stranu odgoja djece
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 13:37   #10
meni je ovo sve skupa van pameti. i sama sam u mijesanom braku. nikad nije bilo issue.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 14:22   #11
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
meni je ovo sve skupa van pameti. i sama sam u mijesanom braku. nikad nije bilo issue.
Manje-vise je svaki brak mijesan..ti si zena,a on musko..

Inace tema mi je bzvz..sad se treba komentirati odnos tvojih prijatelja/poznanika i preko foruma davati savjete..ajde da si ti u pitanju,ali ovo mi je smijesno..

Inace nemam problenna sa identitetom i backgroundom bilo koje vrste,koji je bitan nekom covjeku i ako to naglasi prije veze ili braka..
Kao sto mi je normalno da mu zenu zanima njezin..
Gacko je prekrasno mjesto,kao i istocna Hercegovina uostalom..
Djecu nek ne zamaraju sa svojim pizdarijama,a ako odluce da im je bitno se identificirati na odredjeni nacin sa podrijetlom roditelja,onda ok..
__________________
“Oprošteno jest griešnima: Zulumčaru, ubojici,
Oprošteno svima, svima – Samo nije izdajici”.
feenian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 14:52   #12
Meni se čini da je muž previše maltretirao i ženu i djecu s tim rvat- katolik i sad je konačno ženi dopizdilo
Možeš si misliti kako djecu jako zanima Hajduk i Hrvatska
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 14:54   #13
Quote:
ARGETA kaže: Pogledaj post
...
Jer i njena majka bi najradije da se djeca izjasnjavaju kao Svedi i pricaju svedski, a ne kao Hrvati, koji pricaju Hrvatski..
tako bi i bilo najzdravije

Quote:
...
On sad ne zna sto da radi, kao da ne poznaje vise tu zenu, s kojom je u braku 22 godine, s kojom on ima dvoje djece.
Ona na sve to kaze kako to vrijedja njenu majku, i da on mora prihvatit da je njena majka Srpkinja i da mora respektirati nju.
Na njegov upit, zasto odjednom tako razmislja, ona odgovara da je promjenila misljenje u pocetku veze je bila zaljubljena pa je tako to prihvatila, ali sad joj je vaznija familija, naravno pri tome misli na majku, nego Hrvatska, i sve sto je vezano za Hrvatsku.
čudno da on tek nakon 22 godine shvaća da mu je punica srpkinja
forsiranjem hrvatstva, on ne može svojoj djeci zanijekati i srpsko porijeklo
zato se slažem s gđom punicom da ih je najbolje odgajati "kao švede", odnosno olabaviti pritisak na nacionalnu pripadnost i obožavanje nečega što im je stotinama kilometara daleko

Quote:
ARGETA kaže: Pogledaj post
On sad ne zna sto da radi, jos uvijek je voli, ali kako dalje sto odluciti?Ja ni sama ne znam sto savjetovati jer ne mozes napravit neki rez tek tako poslije toliko godina braka.
kakav bi on rez radio? ne misli valjda položiti brak na oltar domovini?
neka ohladi malo...
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:15   #14
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
Meni se čini da je muž previše maltretirao i ženu i djecu s tim rvat- katolik i sad je konačno ženi dopizdilo
Možeš si misliti kako djecu jako zanima Hajduk i Hrvatska
Očito ih mora zanimati zbog ćaće kamenih gena
Inače, onaj tko nema drugih vrlina misli da je nacionalna/vjerska pripadnost vrlina.

Djeca bi trebala asimilirati kulturu u kojoj žive, a ne slušati bajke o rodnoj grudi.
Ma riga mi se od takvih velikih nacionalista, zbog takvih i nastanu ratovi i razlike.

Rastava? Da, da se rješe tlačitelja

Da se razumijemo, i u slučaju da žena forsira i nameće svoje ne bi bilo u redu.

Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
Ako je bio tolki domoljub trebao je nac cistokrvnu Hrvaticu plave krvi, lijepog lica
A ne na silu ovu zenu tlacit
Ako je toliki domoljub nek' se vrati ovdje i nek' tu plaća porez i ostala davanja.
__________________
Sit alone and celebrate good times of change Sit alone, annihilate all words of praise When it all seems to spell disaster...

"You all like climbing mountains, don't you?""I don't. I like smoking, drinking and ordering in restaurants."
Inanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:16   #15
Zašto je njega sram nje?
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:25   #16
meni je isto palo to na pamet, godina je 2016, rat je prosao i zasto sad odjednom njena majka se uplece i sve to zeli srusit svojim nekim srpstvom?!
Oni kao supruznici su se odlucili djecu krstit u katolickoj crkvi i odgajati po katolickom svjetonazoru i tako su sretno zivili preko dvadeset godina, sve dok nije njenoj majci pocelo kipit i smetat, i kcerci nametat osjecaj krivice da se odrekla pravoslavne vjere, a nikad je nije odgajala u pravoslavnom duhu.
ARGETA is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:34   #17
Quote:
ARGETA kaže: Pogledaj post
meni je isto palo to na pamet, godina je 2016, rat je prosao i zasto sad odjednom njena majka se uplece i sve to zeli srusit svojim nekim srpstvom?!
Oni kao supruznici su se odlucili djecu krstit u katolickoj crkvi i odgajati po katolickom svjetonazoru i tako su sretno zivili preko dvadeset godina, sve dok nije njenoj majci pocelo kipit i smetat, i kcerci nametat osjecaj krivice da se odrekla pravoslavne vjere, a nikad je nije odgajala u pravoslavnom duhu.
Možda žena ne želi ništa 'srušiti', već želi da joj unuci uče i o njihovoj kulturi i vjeri?
Što neko reče muž i njena mama su isti, samo s druge strane medalje.
__________________
...Free your mind and the rest will follow...
mrafica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:37   #18
Meni je jos cudnije da je rodbina do te mjere uvucena sa cak otvaraju temu na forumu
Nema tu kruha
Nema nista ruznije vec da te partner ne prihvaca kao jedinku, a on nju ne prihvaca
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:47   #19
pa dobro djeca nisu baš morala navijati za hajduk ... super je ova Švedska da bar ja imam takve probleme ko oni...
__________________
danas sam ,
uostalom kao i svakoga dana
ostavio malo vremena nizašto
untitled is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 16:51   #20
Svaka ptica svome jatu leti, prije ili kasnije. Znam za babu koja se odrekla unuka zato što im je otac Hrvat ali nije selila iz Rovinja. Znam za oca srbina koji je ostavio ženu i djecu i otišao u četnike. Svega je bilo i svega će biti tim više što je gotovo tek prvo poluvrijeme. Baba zna.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:32.