Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2007., 19:54   #1
Što kad krene nizbrdo?

Koliki ste pad spremni tolerirati?
Tko će najlošije proći u slučaju ozbiljnije korekcije?
Što kada dođe do zagušivanja fondova zbog stampeda?Da li su u prednosti ulagači u velike fondove koji će imati više novca za isplate?
subaru14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 08:49   #2
Quote:
subaru14 kaže: Pogledaj post
Koliki ste pad spremni tolerirati?
Tko će najlošije proći u slučaju ozbiljnije korekcije?
Što kada dođe do zagušivanja fondova zbog stampeda?Da li su u prednosti ulagači u velike fondove koji će imati više novca za isplate?
Ako se zarati na kosovu očekujem gubitak 50%
Ako ne onda očekujem rast 50 % do ulaska u EU i godinu dvije nakon toga
Rocky64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 13:01   #3
joj

joj da je makar tako i dao bog da nikada ne udemo u EU samo bi trpao novac na fondove i sjedao kuci i uzivao.
osmicadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 13:44   #4
Quote:
osmicadu kaže: Pogledaj post
joj da je makar tako i dao bog da nikada ne udemo u EU samo bi trpao novac na fondove i sjedao kuci i uzivao.
A jel se pitas na osnovi cega je ovaj veliki rast? I sto bi bilo kad bi se objavilo da ne idemo u EU? I kako bi ti se onda ponasali fondovi.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 14:09   #5
Mođžda bi bilo zanimljivije saznati koje su vam granice podnošljivog pada prinosa fondova od rasprave o EU, Kosovu ili bilo čemu drugome što bi moglo utjecati na ozbiljniju "korekciju".
Moja davno ustanovljena granica je -10%.Kada se to dostigne odlazim.Bez obzira radi li se o dnevnoj, mjesečnoj ili tromjesečnoj promjeni.
subaru14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 14:33   #6
e moj subaru to je individualno .ako je nekome fond u 3 godine napravio 280% onda pad od 10% nije ništa.problem je što kod nas vrlo rijetki ali doslovno vrlo rijetki čitaju preporučeni period ulaganja.ako za dioniči piše 3-5 godina onda to znači da su tu ukalkulirane oscilacije ,padovi i dizanja.problem je što mi hočemo sve odmah i u neograničenim količinama.
laser is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 15:00   #7
Quote:
subaru14 kaže: Pogledaj post
Što kada dođe do zagušivanja fondova zbog stampeda?Da li su u prednosti ulagači u velike fondove koji će imati više novca za isplate?
Možda i najveći rizik fonda je upravo taj stampedo, ali fondovi imaju oko 20% u cashu i imaju mogučnost blokiranja isplate na određeno vrijeme.
Dali su u prednosti veliki fondovi? Veličina fonda nema nikakvu prednost, nego su u prednosti fondovi koji imaju veće naknade i privatni fondovi. Večina ljudi koji su novi u fondovima i koji misle da fond mora rasti svaki dan (ima i takvih) ulaže u bankarske fondove.
Evo da usporedim trenutno dva jako uspiješna fonda:
Godina 2007 ZB aktiv zbog slučaja nikolić pada vrijednost za nešto manje od 5 %. Ljudi prodaju udjele. Čak se i po forumima radi popis ljudi koji izlaze.
Godina 2006 Aureu eq u lipnju pada više od 5 % i niko se pretjerano ne uzrujava
cibox is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 16:00   #8
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
e moj subaru to je individualno .ako je nekome fond u 3 godine napravio 280% onda pad od 10% nije ništa.problem je što kod nas vrlo rijetki ali doslovno vrlo rijetki čitaju preporučeni period ulaganja.ako za dioniči piše 3-5 godina onda to znači da su tu ukalkulirane oscilacije ,padovi i dizanja.problem je što mi hočemo sve odmah i u neograničenim količinama.
Potpisujem svaku rijec.

P.S. Kada sam govorila o vremenskom periodu od 3 do 5 godina svi su mi rekli da to ne vrijedi jer smo tranzicijska zemlja, jer je ovo Balkan i bla-bla.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 16:02   #9
Quote:
cibox kaže: Pogledaj post
Možda i najveći rizik fonda je upravo taj stampedo, ali fondovi imaju oko 20% u cashu i imaju mogučnost blokiranja isplate na određeno vrijeme.
Dali su u prednosti veliki fondovi? Veličina fonda nema nikakvu prednost, nego su u prednosti fondovi koji imaju veće naknade i privatni fondovi. Večina ljudi koji su novi u fondovima i koji misle da fond mora rasti svaki dan (ima i takvih) ulaže u bankarske fondove.
Svi fondovi su se naoruzali municijom za nadolazeci T-HT, Magmu i opcenito jesen. Povecali su depozite da 50%. Vjerujem da ce i veliki dio priljeva koji im bude stigao u ovom mjesecu imati istu svrhu.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 16:39   #10
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
.ako je nekome fond u 3 godine napravio 280% onda pad od 10% nije ništa.problem je što kod nas vrlo rijetki ali doslovno vrlo rijetki čitaju preporučeni period ulaganja.
Iskreno, u fazi sam kada me više zanimaju korekcije i padovi nego visina prinosa.Zanima me pravovremeni izlazak kad za to dođe vrijeme. Ne zanimaju me nikakve preporuke o dužini ulaganja koje će apsorbirati bilo što.
Opet iskreno, zaradio sam u fondovima puno novca koji želim sačuvati.Želim znati što o tome misle i drugi ljudi koji su u sličnoj situaciji kao ja ( ili nisu )i do čijeg mišljenja mi je zaista stalo.
subaru14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 17:01   #11
Ja sam za sebe na -4% (fondovi). Nakon toga najvjerojatnije idem van. Dosad jesam. Zato sam sad dosta u CASH-R-A.
__________________
Ovo je misljenje a ne savje(s)t
RiNvest® jaše - Proud Platinum Member
Zafashan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 17:54   #12
Quote:
subaru14 kaže: Pogledaj post
Opet iskreno, zaradio sam u fondovima puno novca koji želim sačuvati.Želim znati što o tome misle i drugi ljudi koji su u sličnoj situaciji kao ja ( ili nisu )i do čijeg mišljenja mi je zaista stalo.
Ja sam prve udjele kupio u Aureus eq po cijeni od 120kn i zaradio više od 100%. Da sam kojim slučajem prodavao udjele ili prebacivao svaki put kad bi se fond malo jače crvenio zaradio bih puno manje. Prodat ču udjele samo ako vidim da bin laden radi gluposti u regiji. Na padove manje 10% nema šanse da ću reagirat.
A ako te strah da ne izgubiš uloži u mješovite fondove. Oni su oko 40-45% u dionicama i ipak su sigurniji.
cibox is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 21:38   #13
Pišem rijetko, ali ova zanimljiva tema me ponukala na odgovor.

Vjerujem da većina ulagača u fondove (i ne samo fondove) razmišlja o tome koliki im je prag tolerancije gubitka (minusa). Neki, kao subaru, imaju određeni postotak i ako gubitak prijeđe taj postotak sve će rasprodati. Drugi, u koje spadam i ja, nemaju strogo zacrtan sistem izlaska. Tko je u pravu nemoguće je reći jer je nemoguće i predvidjeti buduća kretanja na burzama. Ovo o horizontu ulaganja ne smatram besmislenim. On je po meni i najbitniji za određivanje pravog trenutka izlaska. Pravog trenutka izlaska nema jer ne znaš što će se događati u budućnosti, a general poslije bitke je najlakše biti. Ništa teže nema od pogađanja vrhova i dna. I ništa financijski štetnije. Izuzetaka vjerojatno ima, ali na duge staze ne.
I ja sam, kao i kolega ranije, "vjeran" svojim fondovima. Srećom po mene (malo valjda i vlastitom razboritošću, trudom i procjenom) moji su fondovi u vrhu svojih kategorija (Aureus Equity, Ilirika JIE Balanced, Aureus Balanced - u sve ušao na samim počecima njihova poslovanja) i zamislite koliko bih manje zaradio da sam dejtrejdao poput mnogih na forumu u slučaju promjena trenda.

Problem je, meni se čini, mnogih forumaša, što zapravo prije samog ulaganja nisu dovoljno proučili tematiku inv. fondova i same fondove i njihova društva za upravljanje (i sve dostupno o njima, a ne samo hrportfolio). Tako su uplatili, a da ni sami nisu sigurni jesu li dobro odabrali (dakle nesigurni su u svoju investiciju) i onda na prvi znak potres(ić)a paničare i misle kako su svi drugi bolji i ljute se na fondmanagere. I, prodaju udjele, pa kupuju iste u drugom fondu (u kojeg opet nemaju pravog povjerenja), koji, kao u inat, baš onda stane s rastom, i onda opet prodaju...
čvarkožder is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 22:13   #14
gosp. Cvarkozder vi ste uvijek dobrodosli i dokaz da je oni koji puno sute puno i znaju.
Blagajnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2007., 23:18   #15
Quote:
čvarkožder kaže: Pogledaj post
Pišem rijetko, ali ova zanimljiva tema me ponukala na odgovor.

Vjerujem da većina ulagača u fondove (i ne samo fondove) razmišlja o tome koliki im je prag tolerancije gubitka . . .
. . . Izuzetaka vjerojatno ima, ali na duge staze ne.
I ja sam, kao i kolega ranije, "vjeran" svojim fondovima. . .
. . . i zamislite koliko bih manje zaradio da sam dejtrejdao poput mnogih na forumu u slučaju promjena trenda.

Problem je, meni se čini, mnogih forumaša, što zapravo prije samog ulaganja nisu dovoljno proučili tematiku. . .
. . . koji, kao u inat, baš onda stane s rastom, i onda opet prodaju...
Ajde prijatelju, blago nama, napiši ti češče pokoju. Bar bih te ja zamolio, ako nije suvišno . . .?

- mislim da uopče ne razmišljaju jer u protivnom ne bi činili gluposti koje opisuješ . . .
- »vjernost« se uvijek isplatila, bar kada je riječ o fondovima . . .
- e da, nesigurnost je mnoge »odnijela« . . .
EmanuelleIII. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 02:34   #16
Quote:
čvarkožder kaže: Pogledaj post
I ja sam, kao i kolega ranije, "vjeran" svojim fondovima. Srećom po mene (malo valjda i vlastitom razboritošću, trudom i procjenom) moji su fondovi u vrhu svojih kategorija (Aureus Equity, Ilirika JIE Balanced, Aureus Balanced - u sve ušao na samim počecima njihova poslovanja) i zamislite koliko bih manje zaradio da sam dejtrejdao poput mnogih na forumu u slučaju promjena trenda.
Pa jel moguče da smo skoro isto ulagali. Ja sam prvo uložio u Aureus eq po principu to ti je Floki i ekipa, to ti je sigurna zarada.
Zatim sam uložio u ZB aktiv i to samo zbog niskih naknada. Moram priznat da nisam očekivao takav uspijeh.
I još sam uložio u aureus balanced zbog nekakve sigurnosti.
U sve sam fondove ušao u samim počecima poslovanja.
Već kad je tema započeta sa pitanje o masovnim izlazcima iz fonda treba napomenuti da PBZ eq ima najveći postotak imovine u cashu.
cibox is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 12:21   #17
Nisam pristalica skakanja iz fonda u fond.Rijetko kad se isplati.
Quote:
»vjernost« se uvijek isplatila, bar kada je riječ o fondovima . . .
Nisam siguran.Meni se vjernost isplatila samo kada je riječ o ženi i prijateljima.Vjernost fondovima na -10% (bez obzira na prinos u prošlosti) je u najmanju ruku upitna.
Quote:
e da, nesigurnost je mnoge »odnijela« . . .
Potpisujem....
subaru14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 14:16   #18
Quote:
subaru14 kaže: Pogledaj post

Vjernost fondovima na -10% (bez obzira na prinos u prošlosti) je u najmanju ruku upitna.
Koliko razumijem, ti govoriš o "vjernosti" fondovima općenito, tj. o tome da li pri određenom (trenutnom) minusu kompletno rasprodati udjele ili ne. Važan je vremenski horizont ulaganja. Ako si uložio novce u fond na, recimo, 2, 5 ili 10 godina (jer tad će ti taj novac trebati za nešto drugo - kupnja garsonijere za djecu studente, vikendica na moru...) onda ćeš tada i prodavati udjele. Ukoliko ranije nastupi taj minus koji si si zacrtao (na mjesečnom ili kvartalnom nivou) ti ćeš prodati udjele. A, što ćeš s novcima koji ti još ne trebaju za nešto drugo? Možda ćeš propustiti rast koji će uslijediti netom nakon što si izišao, pa ćeš biti prisiljen kupovati udjele po višoj cijeni (da ne spominjem ulazno-izlazne naknade). Ako smatraš da u tom trenutku imaš bolju investiciju onda u redu (makar prebacivanje u bolju investiciju ne bi trebalo ovisiti o trenutnom rastu ili padu fondova), ali ako si izašao čekajući bolja vremena za povratak u fondove bojim se da ćeš teško pogoditi pravo vrijeme ulazaka i izlazaka. Kao što sam rekao to je gotovo nemoguće raditi u dužem periodu.
Dakle, postupanje najviše ovisi o vremenskom horizontu ulaganja i namjeni novca trenutno uloženog putem fondova.

P.S. Izuzetak su naravno događaji poput rušenja tornjeva WTC-a i slični (kada burzovni indeksi padaju jako i to širom svijeta), ali takve događaje je vrlo teško predvidjeti, pa na osnovu takvog predviđanja izlaziti.

P.S.2 Pitanja poput sigurnosti fondovske industrije kod nas ili općenito, budućnosti kapitalističkog sustava i svijeta općenito su izvan dometa predvidljivosti i naravno da ni ulaganje u fondove nije bez rizika. Dapače, vjerujem da mnogi ulagači nisu niti malo svjesni da rizici postoje i to nekolio vrsta sistemskih i nesistemskih rizika.
Ali, sigurno griješim, ma ulagači u fondove to sigurno znaju jer su prije davanja novca nekome na upravljanje sigurno dobro proučili prospekt i statut svakog fonda jer su tamo objašnjeni rizici.
čvarkožder is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 15:05   #19
Ti si temeljit,stručan i analitičan do zla boga. Ja sam po struci zidar, skromnoga ekonomskoga (ulagačkog ) znanja (stečenog uglavnom čitajući postove na ovom podforumu i nešto literature).
U fondove sam ušao u vrijeme (u pravo vrijeme) neposredno prije ovog jednoipogodišnjeg rasta.A ušao sam sa svime što sam imao ( uključno stambeni kredit). Iz fondova sam djelomično izašao u vrijeme najvećeg rasta ( početkom godine) samo zbog ideje o ulaganju u nekretninu.To se ostvarilo i opet sam u fondovima sa znatnim sredstvima.
Nema horizonta,strategija ni postulata koje trebam slijediti.Postoji želja za zaradom, postoji oprez. Bude li rasta -ok, bude li neprihvatljivog pada-van. Najvjerovatnije na duže vrijeme.
subaru14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2007., 17:33   #20
Mislim da zanimanje, stručna sprema ili godine starosti bilo koga od nas ne utječu mnogo na činjenicu kojoj vrsti ulagača pripadamo. Treba samo pronaći dovoljno vremena za proučavanje literature, internetskih stranica i časopisa (a, to nije neizvedivo) prije nego li se čovjek odluči na bilo koju vrstu ulaganja. Tko ne napravi te predradnje neće biti siguran (do onog nivoa koliko je moguće biti siguran) u svoju investiciju i uvijek će ga mučiti raznorazna pitanja i dvojbe. I, tada su šanse za pogrešku mnogo veće. Uz tu pravilnu pripremu terena izuzetno je važna hladna glava (nikad paničariti!) i zdravo rasuđivanje. Smatram da za uspjeh na burzi veće šanse ima osoba (nevažno zanimanje) koja zdravo razmišlja i čvrstog je i postojanog karaktera nego ne znam kakav analitičar ili broker. Burza je najmanje jednako igra živaca, karaktera, pohlepe i straha koliko i fundamentalnih analiza, statistike i brojki. U ovom poslu (neki bi rekli da ulaganje u fondove nije posao, nego igra - hm,hm,hm...) je, kao i u svakom drugom poslu, vrlo važno odrediti cilj ulaganja (koliko ulažem, kojom dinamikom, na koji rok, zašto ulažem, koliko želim zaraditi, koji su mi rizici, imam li i B varijantu...), te djelovati prema ostvarenju tog cilja.
Nekad su me, dok sam se bavio jednim "sportom" (od tog sporta možda i moja temeljitost i sistematičnost koju spominješ), učili da je bolje imati bilo kakav plan (cilj), pa makar on ne bio ni blizu optimalnog, nego djelovati stihijski, bez ikakvog plana.
čvarkožder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:31.