Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2003., 16:58   #1
Razlika između "Vještice" i "Čarobnjaka"

Nešto mi se opet trza forum, al ajde da čika G. lijepo razjasni dvojbu.

Razlika između "vještice" i "čarobnjaka" nije samo po spolu, nego i po značenju. Prvo, ako uzmemo hrvatske riječi, "vještica" vuče korijene najvjerojatnije iz "vješte žene", il kako bi to išlo na selu "vješte babice". Naime vještice u folkloru su gotovo isključivo stare krezube babetine koje pomalo zaudaraju na ribu i češnjak. Točnije, tradicionalno, vještice su žene vješte u stvarima nepojmljivim jednom prosječnom srednjevjekovnom seljačini, kao što su spravljanje lijekova od bilja, te porod. "Čarobnjak", pak, očito ima korijene u čaroliji, te u stručnjaku. To je stručnjak za čarolije, gospon inženjer u području rektoelektrodinamike, apsolutni majstor za prženje pilića pomoću četri gigavatne iskre.
Prema tome, "vještica" - vješta babica,
"Čarobnjak" - čarobni stručnjak.

A sad da prestanemo sa glupostima i posvetimo se pravim riječima, daklem engleski.

"Wizard" dolazi od pojma "wise man" (Wis) i najvjerojatnije potiče još iz plemenskih situacija, možda čak i od druida, koji su naime ispunjavali ne samo ulogu plemenskog vrača, nego često i zakonodavca i suca, te savjetnika glava pojedinih plemena, što su sve položaji koji podrazumijevaju određenu mudrost.


E sad, riječ "witch" ne dolazi, kak bi naši vrli neopagani rekli, od riječi "wicca", nego od Indo-Europske riječi "Wikk", što znači jednostavno - magija. Riječ "Witcha" (piše se Wicca), pak, je derivacija riječi "Wikk", i koristila se - za mušku vješticu! Riječ "Witcheh", a piše se Wicce, označava žensku varijaciju na temu. Prema tome, muška vještica se ne zove nit Warlock, nit Wizard, nego Witcha.

Riječ Warlock originalno znači "lažac", točnije "oath breaker", i blage nema s magijom, već s osobnim karakterom. Oko 1460 je bila izjednačena s riječi "witch", ali za to nema nikakve lingvističke osnove.


Eto, malo infoa na temu, da razjasnimo dilemu. Roga Baba je pitao o tome u "Vještice online (piratsko izdanje/str 4)", pa se nadam da će ovo pomoć malko!
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 18:43   #2
Talking Evo snahe guje na svračiće

Paaa..da budemo točniji pitao je Semargl.....


a Roga Baba je dogorenim ostacima
entuzijazma koji je u to doba odlepršao u nekom drugom smjeru pokušao odmrsiti ono što je zamrsio Copernick (čitaj: mamlaz koji je mislio da
od misterije može načiniti- teoriju )


Međutim, nitko od tih shizofrenih entiteta ne bi se sasvim složio s ovime što si napisao o razlici.....



Pretpostavljam da je Semargl u svojem pitanju pod "Čarobnjak" mislio na praktikanta ceremonijalne magike.


Dojam koji sam dobio zavirivši u te svjetove je da je čitava filozofija i svjetonazor ceremonijalnih magičara i vještica poprilično različit...

Doduše, mnoge današnje neopaganske struje označuju onu najrašireniju - tj. wiccu kao daleko bližu "nefleksibilnoj i krutoj" filozofiji ceremonijalne magije i kabale nego jednostavnom staromodnom selskom čaranju-(vezanom-uz-prirodu)-koje-život -znači......




A što se tiće plemenskog mudraca...

Imam razloga vjerovati da nisu baš sva plemena drevnih vremena imala jednog striktnog striku-specijalistu za kontakte s nadnaravnim, već je bilo i takvih kultura gdje je više- manje svatko po potrebi sam krenuo na putovanje po Viziju kada bi mu/joj se u životu ukazala prigoda za tako nešto


Hmmm...ne vidim trenutno nikakav osobni interes u daljnoj razradi priče
koja bi se mogla otegnuti....

ajd bok
chagljev hihot is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 22:27   #3
Komentar

Snake's Kiss
__________________
Snake's Kiss to all.
Snake's Kiss is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 13:22   #4
Razlika je u tome da vještica nema pišu.
__________________
Kad sam bio mlad, bio sam jako zgodan.
Largo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 13:35   #5
Quote:
Largo kaže:
Razlika je u tome da vještica nema pišu.
Al' ima metlu..pa ti to dođe na isto
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 20:35   #6
Drugim riječima, nitko nema kaj pametnog za reć. Pa mogli ste se barem malo potrudit da mi dižete perje. Prepoznat moj prodorni genij. Klanjat se superiornoj inteligenciji, pobogu!

Mislim, stvarno...
__________________
"The Old Father has woven the threads of your life a long time ago... you can go and hide in a hole if you wish, but you won't live a minute longer."
Gaudrath is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2003., 21:08   #7
A stvarno..niš pametnoga nema...ma sve su to etiketa koje svatko tumači na svoj način. Čemu zbunjivati ljude dodatnim opisima. Meni je jedino bitno da li netko nešto radi ili samo naukuje nešto naučeno iz knjige.

Uz ovoliku inflaciju različitih naziva, zanimacija i dogmi teško je dati neku smislenu definiciju nečega. Pogotovo se to tiče vještica.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2003., 23:07   #8
Quote:
Gaudrath kaže:
Pa mogli ste se barem malo potrudit da mi dižete perje. Prepoznat moj prodorni genij. Klanjat se superiornoj inteligenciji, pobogu!

Evo:


Ne znam računa li se to s obzirom da niš ne kužim, ali evo ti još malo:


Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2003., 23:14   #9
Quote:
Gaudrath kaže:
Drugim riječima, nitko nema kaj pametnog za reć. Pa mogli ste se barem malo potrudit da mi dižete perje. Prepoznat moj prodorni genij. Klanjat se superiornoj inteligenciji, pobogu!

Mislim, stvarno... [/B]
To bi bilo kao da slijepcu pokušam objasniti boju. Unatoč tome što sam i sam - slijep...


V.
Vještac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:56.