Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2007., 15:56   #121
Ja sam po prvi put zatrudnila sa 37 godina, bez ikakvih problema, od prve... Sa 16 tjedana sam završila u bolnici na nekoliko dana zbog blažeg krvarenja (stres na poslu) i to je bilo vrijeme kada se je počela razvlačiti priča o amniocentezi. Veliki grad, velika bolnica i svaki dan sto liječnika od kojih svaki svira po svom, a nitko ne bi dao i neko objašnjenje što, kako, zašto, alternative... Jedni su govorili da poslije krvarenja nikako, drugi su vagali rizike i prebacivali odluku na mene, treći su govorili: u mojim godinama OBAVEZNO! Jedan idiot od liječnika mi je čak u facu izjavio: Išli bi vi itekako da vidite sve one mongoloide koje mi vidimo u rađaonama! Uglavnom, bila sam van sebe, razbijala sam glavu sa rizicima, koristima... Na kraju sam imala sreću da sam naišla na dvije prekrasne liječnice, jednu vrlo mladu i dragu, a drugu stariju, iskusniju i uz to ženu koja je prošla što i ja. Prva mi je objasnila da se na kvalitetnom 3-D UZV može vidjeti mnogo toga, pa i da li beba ima downov sindrom (dužina bedrene kosti, nosnice i sl.) i da to može biti dovoljno za puno toga. Druga mi je rekla da se zapitam što bih učinila u nekim slučajevima koje mi je navela. Nakon toga mi je ispričala o svojoj trudnoći (isto prva u 37. god.) i rekla da ona vjerojatno nikada ne bi imala djete da je otišla na amniocentezu. Po izlasku iz bolnice pitala sam mog ginekologa zašto me on nije uputio na to, a on mi je rekao slijedeće: Vi nemate u obiteljskoj anamnezi baš nikakve predispozicije za to, oboje ste potpuno zdravi, pa zašto bih onda rizikovao. Opustite se i uživajte u trudnoći i to je sve. Ja sam tako i postupila (ali sam se žderala do zadnjeg dana - fakat, preispitivala se i sl.) i sada imam prekrasnu, potpuno zdravu curicu od 2,5 god., laku trudnoću i super laki porod iza sebe. Eto...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 15:59   #122
Quote:
flekica35 kaže: Pogledaj post
Najbolji termin za napravit racz je 16 tjedana trudnoće. Tako mi je reklo više ginekologa od Podobnika,Vulića, Gudeljice, do Šparca.

Rez za 2-3 tjedna. Razlog. Uzorak plodne vode drži se u inkubatoru.

Pretraga ti zaista nije bolna, ali je zastrašujuća veličina igle i šprice.
Uredan uzorak vode je žute boje. Kao mokraća.
Pokušavaju ju uzet što bliže posteljici. Zašto? To ne znam.
Dri misle da glavni uzrok pobačaja nakon amniocenteze leži u tome što žene nedovoljno miruju i bakterijskim infekcijama. Zato, prije racz obavezno napravi bris. Good luck!
kakav bris????
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 15:59   #123
Quote:
flekica35 kaže: Pogledaj post
Meni je rizik za DOwn 1: 2000. Ukupni. Što ti to znači? Znači da će ipak jedna od 2000 trudnica s ovim nalazom ipak roditi dijete s downovim sindromom.

Kolika je šansa da ti lonac s cvijećem padne na glavu? Nema je. Gotovo nemoguć događaj. Ali je meni pao dvaput. I ja u statistiku ne vjerujem
Istina ali 1999 ih neće - to sad ovisi od osobe do osobe - je li čaša polu puna ili polu prazna.
Isto tako nekakav je vleći uzorak rađen i ustanovljeno je da ono što je 1:1001 i manji rizik od toga - zapravo nisko rizično.
Dakle pitanje je hoćeš li ići na rizik od 1:100 da pobaciš, možda i zdravo dijete, ili ćeš ići na rizik od 1:1000 i manji da rodiš dijete s nekom bolesti.
Ne znam , ja sam pozitivac i idem tako dalje. I smatram da ako mi je dr koja je radila analizu dovoljno u tome i da zna o čemu priča (a i dr. znanosti je) ka napiše da je rizik kao u trudnice od 17 god.
Uostalom amniocentezom osim rizika od spontanog imam još i 3 tjedna živciranja - ne treba mi, ne uz ovakve rezultate testa.
I da obično je rizik zapravo i manji od onog koji je dobiven testovima u 12. tjednu tako da mi idemo pozitivno i ne idemo na amnio

A lari želim da sve prođe dobro
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:01   #124
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
kakav bris????
Na bakterije. Ureaplazma, mikoplazma, klamidija, zahtjevaj, znaju oni zašto to tražiš. Ako ne otiđi u drugog liječnika i traži da ti se napravi. Rezultati su gotovi za dan-dva.
__________________
tko spava, nije budan
flekica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:03   #125
Quote:
flekica35 kaže: Pogledaj post
Na bakterije. Ureaplazma, mikoplazma, klamidija, zahtjevaj, znaju oni zašto to tražiš. Ako ne otiđi u drugog liječnika i traži da ti se napravi. Rezultati su gotovi za dan-dva.
ok. ako mi je 07. siječnja 2008 termin (znači biti ću 17 +5) reci mi kada je najbolje da napravim te briseve????

Da li se to nosi na Fran Mihaljević?
Da li to radi socijalni ginekolog?
A ja nosim?
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:07   #126
Quote:
misiz S kaže: Pogledaj post
Ne znam , ja sam pozitivac i idem tako dalje. I smatram da ako mi je dr koja je radila analizu dovoljno u tome i da zna o čemu priča (a i dr. znanosti je) ka napiše da je rizik kao u trudnice od 17 god.
O, pa i ja sam pozitivac. Jer sam mogla ima mjesec dana na porod i rješiti se brige. ALi sam se odlučila napraviti sve testove, i čekati.
Nemam moralnih ograda. AKo je plod bolestan, žao mi je, ali ide van. Otkud mi pravo da ostaloj svojoj djeci zagorčavam život. A imam 36 godina i to dijete će me nadživit...
ALi svejedno se nadam i vjerujem da je sve o.k.
A s dvadeset tjedana ću na uzv sa kardio biljezima. Još ne znam ko je najbolji liječnik , ali naći ću ga
__________________
tko spava, nije budan
flekica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:07   #127
Lara stvarno se nadam i molim da bude dobro.
Vibramo za vas ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Znam da je teško. Mene je strefilo i jučer i danas dolazim k sebi i uzdišem kao da sam zadnjih 5 dana plakala.
Al sam danas puna energije i sreće i tebi želim taj trenutak Što prije
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:09   #128
ja sam ti u st. Bris sam radila u privatnog ginekologa. Un uzeo, on odnio i nazvao me da mi priopći rezultate.
__________________
tko spava, nije budan
flekica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:12   #129
Quote:
flekica35 kaže: Pogledaj post
O, pa i ja sam pozitivac. Jer sam mogla ima mjesec dana na porod i rješiti se brige. ALi sam se odlučila napraviti sve testove, i čekati.
Nemam moralnih ograda. AKo je plod bolestan, žao mi je, ali ide van. Otkud mi pravo da ostaloj svojoj djeci zagorčavam život. A imam 36 godina i to dijete će me nadživit...
ALi svejedno se nadam i vjerujem da je sve o.k.
A s dvadeset tjedana ću na uzv sa kardio biljezima. Još ne znam ko je najbolji liječnik , ali naći ću ga
flekice

Tako smo i mi rekli. ali se rizik pokazao stvarno mali i odlučili smo ne ići na ništa.
Da se pokazao srednji išli bi na amnio, a da se pokazao veliki išli bi na biopsiju korionskih.
Hvala dragom Bogu da je ovako. I treći jedan dr (najstariji i najiskusnij od ovih mojih - al je na putu) je govorio da su kod mene šanse za to minimalne (ponovivši to 3 puta) plus ovaj test - sad sam prilično mirna. Vjerojatno će mi trebati još mrvu vremena da se vratim na onu mirnoću koja je bila prije ovog svega, al nekon agonije koja je trajala od petka do srijede ovo je ništa.

Kad bar nitko ne bi morao prolaziti kroz to
__________________
V. 19.06.2008.
K. 01.10.2010.
misiz S is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:39   #130
pitanje - jesu li vas slali na triple, double, probire i amnio i koliko godina imate?

jer, meni je doktorica rekla da se na te testove šalju samo trudnice starije od 35, da mlađie od 35 doktor treba INFORMIRATI o tome da psotoje, kako se rade i kakvi su rezultato, ali da ne smije PREPORUČITI ili nedajbože poslati - odluka o tome mora biti na trudnici (i tati, naravno)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:41   #131
Ja sam radila amnio zbog jako gadnih nalaza triple testa. Bilo je 80% sanse da beba im Edwards sindrom, a djeca s tim sindromom mogu prezivjet maximalno 1 godinu. E pa sam napravila amnio koja je iskljucila sve i pokazalo se da je beban skroz zdrav. Da je bilo nesto lose, pobacaj bi mi bio opcija, tj. ne pobacaj nego rani porod, jer se to dogadjalo u 18.tjednu. Tih vise od mjesec dana, od rezultata testa pa do rezultata amniocentoze su mi bila horor, ne ponovilo se nikad. Prolupavanje totalno, strah, paranoje i sl.
U nekoj slijedecoj trudnoci mislim da bih odmah isla na amniocentozu, jer su double i triple testovi totalno nepouzdani i samo stvaraju paniku. Kod mene je bila situacija 80% sansi, al mislim da se ne bi osjecala bolje niti da je bilo 10%.
Amniocentoza je meni bila bezbolno iskustvo, mislim da samo nestrucnost moze dovest do nekih komplikacija.
Brlja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:47   #132
Btw, ja imam 30g, doktor je rekao da ne trebam radit nikakve testove, al ja sam ne slutec da bi ista moglo bit gadno bas htjela. I pozalila. besh. Al hvala bogu, sve je ispalo ok. Osim sto sam dobila koju boru vise i sto mi je moj ionako mali broj zivaca bio sveden na minimum Al sad ih polako obnavljam i igram se happy trudnice
Brlja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:48   #133
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pitanje - jesu li vas slali na triple, double, probire i amnio i koliko godina imate?

jer, meni je doktorica rekla da se na te testove šalju samo trudnice starije od 35, da mlađie od 35 doktor treba INFORMIRATI o tome da psotoje, kako se rade i kakvi su rezultato, ali da ne smije PREPORUČITI ili nedajbože poslati - odluka o tome mora biti na trudnici (i tati, naravno)
ne spadam ni ja u dobnu skupinu za obveznu amnio..i isto me je informirao ali mi je isto i rekao da jesino što je ziher (zasad najpouzdanije) je amniocinteza.

ne želim si predbacivati u životu da sam mogla nešto a nisam napravila.!
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 16:56   #134
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pitanje - jesu li vas slali na triple, double, probire i amnio i koliko godina imate?

jer, meni je doktorica rekla da se na te testove šalju samo trudnice starije od 35, da mlađie od 35 doktor treba INFORMIRATI o tome da psotoje, kako se rade i kakvi su rezultato, ali da ne smije PREPORUČITI ili nedajbože poslati - odluka o tome mora biti na trudnici (i tati, naravno)
pa npr Down se pojavljuje u trudnoćama i cura sa 19.
On nema veze sa godinama.

Općenito ne shvaćam stav da su samo godine bitne. Bitno je i da se zbrajaju godine obaju partnere. Moje i od mog dragog i tu se dobija rezultat. Ako je zbroj veći od 55 trebalo bi napraviti.

Tako su mene na kariotipu kod dr. begovića na genetici savjetovali.

Nije sve na ovom svijetu do majke!! Pobogu i očevo je!

Pa nisu ni njima spermiji vječni. sa godinama kvaliteta i njihova opada.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 17:24   #135
Teško je čvrsto stajati iza nekih odluka pogotovo dok se čovjek ne nađe u njima. Načelno sam protiv pobačaja, ali mislim da postavljam druge kriterije kada je bolest u pitanju. Moram priznati da se divim ljudima koji svjesno ulaze i prihvaćaju činjenicu da će imati bolesno dijete, poznavajući neke ljude i gledajući ih sa strane ja vidim užasno puno odricanja svih članova obitelji, i zdravo dijete koje neminovno odrasta u sjeni jer su potrebe onog bolesnog uvijek ispred. Ne znam šta me čeka u životu, ali stvarno vjerujem da nas Bog stavlja samo pred ona iskušenja koja ćemo moći izdržati.

Da se vratim na tem,u, išla bi na amnio ali sada stvarno ne znam šta bi napravila da su nalazi loši. Vjerojatno s mm donijela najtežu odluku u životu, bez obzira kakva ona bila.
tomka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 17:56   #136
80% sve oštećene djece rodile su majke čija je životna dob bila ispod 30 godina, a svi uzv biljezi su bili o.k.
__________________
tko spava, nije budan
flekica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 18:17   #137
Quote:
flekica35 kaže: Pogledaj post
80% sve oštećene djece rodile su majke čija je životna dob bila ispod 30 godina, a svi uzv biljezi su bili o.k.
hoćeš reći da bi SVE trudnice trebale ići na amnio?
(jer nikad ne možeš biti siguran)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 18:29   #138
ne jer je 6 od 1000 nalaza amniocenteze lažno negativan. Hoću reći da nisi nikad 100 posto siguran.
Ali ako si išao kod dobrog dijagnostičara za uzv u trudnoći u onim bitnim tjednima 11, 20... i ukoliko se vodilo računa o uzv biljezima, a sve s trudnoćom je štimalo da možeš mirno spavati, pa - u Božje ruke.
__________________
tko spava, nije budan
flekica35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 18:34   #139
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pitanje - jesu li vas slali na triple, double, probire i amnio i koliko godina imate?

jer, meni je doktorica rekla da se na te testove šalju samo trudnice starije od 35, da mlađie od 35 doktor treba INFORMIRATI o tome da psotoje, kako se rade i kakvi su rezultato, ali da ne smije PREPORUČITI ili nedajbože poslati - odluka o tome mora biti na trudnici (i tati, naravno)
nama je doktorica to sve nabrojala i rekla da nas mora obavijestiti da to postoji i da do (čini mi se) 25 tjedna imamo zakonsko pravo za prkidom trudnoće pa nek se odlučimo, kada smo rekli da bi bebu zadržali još je malo nabrajala ali je rekla ako mislite zadržati dijete onda nema potrebe za testovima.....
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2007., 19:10   #140
Quote:
flekica35 kaže: Pogledaj post
80% sve oštećene djece
djece s posebnim potrebama
djece s poteškoćama u razvoju
djece s mentalnom retardacijom
itd


sorry, bode me i boli to 'oštećeno', nisu oni krivi....
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:51.