Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2009., 22:26   #61
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Budući da je otvorena još jedan tema o evoluciji na Religiji, mene zanima kakvo razmišljanje o evoluciji imaju muslimani?
Je li ona prihvaćena od muslimanske zajednice ili?
problem je danas što je islamska zajednica veoma heterogena.
po pitanju evolucije se mišljenja naravno razilaze.
sekularistički islam mislim gleda afirmativno na t evolucije
oni ortodoksniji ne
postoji i sredina...
ja ti od ovoga ne mogu više reći
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 02:39   #62
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
@Vojnik Gorčin i Shady - hvala na objašnjenju, mislim da ova suština koju navodite kao njegovo najveće čudo: ... i jest najveće čudo, ne samo njegovo nego i svih proroka prije njega. " Jednostavna vjera i dobra djela!" Naprosto lijepo!
Da! I htio bih još dodati: kad netko smatra i govori "samo vjera, samo vjera..." - on zastrani u zlo jer naopako skuži da čovjek može i zlo raditi samo ako "vjeruje"... postane uvjeren da je to u nekakvom "interesu" Boga, tj. u interesu vjere. Povijest je takvom ljudskom zastranjivanju bezbroj puta bila svjedok (u raznim religijama i sistemima) i otuda je i bilo toliko zla od onih koji su govorili da su vjernici.. Teza o odvajanju vjere od djela je sama srž zla. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 02:53   #63
Quote:
Ja,Lucifer kaže: Pogledaj post
Budući da je otvorena još jedan tema o evoluciji na Religiji, mene zanima kakvo razmišljanje o evoluciji imaju muslimani? Je li ona prihvaćena od muslimanske zajednice ili?
Ulema još nije stasala da o tome zrelo razmišlja. Muslimani trenutno imaju teških problema u mnogim područjima svijeta (nadam se da nije potrebno da pišem gdje sve) pa se za takve stvari smatra da su od "sekundarne važnosti" te prema tome još nisu došle u razmatranje. Uglavnom su, kao oficijelna, na snazi zastarjela učenja od prije mnogo stoljeća koja se protive teoriji evolucije. A neki moderni "znanstvenici" ih pokušavaju još više "učvrstiti". A po meni su to veoma jalova nastojanja jer teorija evolucije i islamska vjera se (ovo je isključivo moje mišljenje kao pojedinca, muslimana) savršeno podudaraju. Ja ne vidim nikakvog (baš ni najmanjeg) nesuglasja između islamske vjere i teorije evolucije. Isto kao što ne vidim nesuglasje npr. između islamske vjere i teorije heliocentričnog sistema, koja je zamijenila ranije vjerovanje da je zemlja centar sunčevog sistema u kojem sunce okeće oko zemlje. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 01:56   #64
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ulema još nije stasala da o tome zrelo razmišlja. Muslimani trenutno imaju teških problema u mnogim područjima svijeta (nadam se da nije potrebno da pišem gdje sve) pa se za takve stvari smatra da su od "sekundarne važnosti" te prema tome još nisu došle u razmatranje. Uglavnom su, kao oficijelna, na snazi zastarjela učenja od prije mnogo stoljeća koja se protive teoriji evolucije. A neki moderni "znanstvenici" ih pokušavaju još više "učvrstiti". A po meni su to veoma jalova nastojanja jer teorija evolucije i islamska vjera se (ovo je isključivo moje mišljenje kao pojedinca, muslimana) savršeno podudaraju. Ja ne vidim nikakvog (baš ni najmanjeg) nesuglasja između islamske vjere i teorije evolucije. Isto kao što ne vidim nesuglasje npr. između islamske vjere i teorije heliocentričnog sistema, koja je zamijenila ranije vjerovanje da je zemlja centar sunčevog sistema u kojem sunce okeće oko zemlje. Pozdrav
Meni se cini da se kad je TEORIJA evolucije u pitanju ljudima promice jedna veoma prosta cinjenica , a je da je to samo teorija.
Ona se maltene uzima kao matematicki aksiom i na osnovu nje se onda utvrdjuju vjerodostojnosti ili istinitosti nekih iskaza sto je samo po sebi apsurd.
Teorija evolucije kao darvinova hipoteza u klasicnoj nauci ima jako mnogo protivnika i danas postoji jako mnogo naucnih cinjenica koje su u potpunoj suprotnosti sa njenim fundamentom. Nebih sada da raspravljam o tome jer to bi odvelo rasravu na drugu stranu sto mi nije cilj , zelim samo da ukazem da se prema ovoj teoriji moramo odositi samo tako kao teoriji koja za koju postoje argumeni za i protiv i nista vise od toga , to nije naucna cinjenica.

Drugo je sad sto postoje mocni politcki pokreti kojima ona jako ide u prilog i kojima bi odgovaralo da ona postane fakat naucna cinjenica sto jeli nije.

Ako govorimo o odnosu islama prema nauci ili njenim delovima neozbiljno bi bilo da pri tome koristimo hipoteze tipa evolucija , atlantida , marsovci i tome slicno.
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 01:00   #65
Ok, slažem se da ne ide da sada širimo priču o ovoj teoriji.. no ipak, dovoditi u vezu atlantidu i TE...

Svakako, dobro nam došao na forum. Srdačan pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 01:20   #66
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ok, slažem se da ne ide da sada širimo priču o ovoj teoriji.. no ipak, dovoditi u vezu atlantidu i TE...

Svakako, dobro nam došao na forum. Srdačan pozdrav
Hvala na srdacnoj dobrodoslici , a sto se tice gore navedenog OSOBNO mislim da je vjerovatnoca postojanja atlantide 3% vjerovatnoca istinitosti TE 0% , podvlacim da je ovo moj subjektivni stav , inace Prijeklo vrsta sam procitao sa 13 godina i poslije toga jos dugo vrijemena bio zadrt evolucionist i vjernik naravno , vjerovao sam da je Bog odabrao taj nacin da stvara zivot i mjenja ga na ovoj nasoj planeti.

Zasto sam promijenio misljenje ?

Naucne cinjenice govore u prilog toga da je TE jednostavno nemoguca , stotine njih , navescu samo jednu Princip kompleksne nesvodljivosti , samo je on dovoljan da TE potpuno matira , ali opet se izvinjavam ako je ovo trolanje na ovoj temi sto donekle i moze biti.
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 01:35   #67
Quote:
SHIPTAR kaže: Pogledaj post
Hvala na srdacnoj dobrodoslici , a sto se tice gore navedenog OSOBNO mislim da je vjerovatnoca postojanja atlantide 3% vjerovatnoca istinitosti TE 0% , podvlacim da je ovo moj subjektivni stav , inace Prijeklo vrsta sam procitao sa 13 godina i poslije toga jos dugo vrijemena bio zadrt evolucionist i vjernik naravno , vjerovao sam da je Bog odabrao taj nacin da stvara zivot i mjenja ga na ovoj nasoj planeti.

Zasto sam promijenio misljenje ?

Naucne cinjenice govore u prilog toga da je TE jednostavno nemoguca , stotine njih , navescu samo jednu Princip kompleksne nesvodljivosti , samo je on dovoljan da TE potpuno matira , ali opet se izvinjavam ako je ovo trolanje na ovoj temi sto donekle i moze biti.

Selam alejkum.

Mašallah Dobar si, dobar...

( fmn klasa ))
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 02:26   #68
Ok, nije trolanje, ali... ipak, nećemo o tome sad, može otić predaleko
No, možda nebi bilo loše otvoriti temu "islam i teorija evolucije".
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 12:09   #69
Sto se tice revizije hadiskih zbirki , mislim da je to jaaaaaaaaaaako tezak posao , raditi ga u danasnjem vrijemenu koje je hmmm dovoljno bremenito drugim problemima je krajnje upitno , medjutim i najduzi put se pocinje prvim korakom , za pocetak sto nebi islamska ulema organizovala jedan najsiri moguci skup na kome bi se raspravilo o tome da je hadis koji govori o godinama hazreti Ajse ( 6-9) vrlo slab ( Adura je ovome da ga Allah nagradi napravio jako fine postove) i u skladu sa time on izbacio iz zbirke. To bi bio jako dobar pocetak revizije hadiske zbirke .
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 12:35   #70
Šiptara za presjednika.
__________________
Samo bez egotripova, please ...
Raiden is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 14:41   #71
Quote:
Raiden kaže: Pogledaj post
Šiptara za presjednika.
Vidis prijatelju , moj nick SHPTAR je namjerno takav ( lakmus ) , i upravo sluzi da se upecaju takve ribice kao ti , udica je bacena i ribica se upecala.

Mogo si da raspravljas o tekstu ali tebe intresuju persone , nickovi , mozda i jos koji personalni podatak , boja kose , to su vrlo vazni podaci ukoliko tokom diskusije budes porazen onda uvjek "bitku" prebacis na drugu stazu i onda trolanje do besomucnosti ...
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 19:27   #72
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Da! I htio bih još dodati: kad netko smatra i govori "samo vjera, samo vjera..." - on zastrani u zlo jer naopako skuži da čovjek može i zlo raditi samo ako "vjeruje"... postane uvjeren da je to u nekakvom "interesu" Boga, tj. u interesu vjere. Povijest je takvom ljudskom zastranjivanju bezbroj puta bila svjedok (u raznim religijama i sistemima) i otuda je i bilo toliko zla od onih koji su govorili da su vjernici.. Teza o odvajanju vjere od djela je sama srž zla. Pozdrav
Uh, ne možeš biti više u pravu! "Vjera bez djela je mrtva!" kaže Isus, i ne samo on već se to potvrđuje kroz čitavu povijest. Ako samo načelno vjerujemo, ali ne djelujemo (u tom pravcu), ma uzalud sve. Vjera se mora potvrđivati kroz djela, inače ima funkciju fasade, prazne ljušture koja krije - prazninu.

Što se evolucije i heliocentričnog sistema tiče (da se kratko ubacim kad ste već pri toj temi), tu nijedna abrahamska religija u osnovi nema problema, vjerske knjige nisu prvenstveno znanstveni elaborati o svijetu koji nas okružuje. Percepcija svijeta se promijenila otkad su napisane knjige, ali to nimalo ne mijenja suštinu stvari - spoznaja Boga, spoznaja čovjekove uloge u svijetu i odnosi između Boga i čovjeka. Tako da je bilo kršćaninu bilo muslimanu nebitno stoji li teorija evolucije ili ne, odnosno istinitost te teorije (za koju SHIPTAR ispravno kaže da je samo teorija, s vrlo velikim rupama) ne može uzdrmati osnove vjere. jedino što može uzdrmati jest doslovno čitanje Knjige Postanka iz Biblije, a čak ni to ako znamo da primjerice riječ kod nas prevedena kao "dan" (znači, Bog u 7 "dana" stvara zemlju) zapravo znači "proces, faza", a brojka 7 "puninu", što znači da u se u originalu ne tvrdi da Bog u doslovno 7 dana stvorio svijet, nego da ga je stvarao u fazama.
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 12:24   #73
Slažem se, otprilike i ja imam takva razmišljanja, Dux. Sveta Pisma treba shvaćati simbolično.
Njihovo doslovno prepričavanje, u odnosu na današnja saznanja, je odbojno.

Slažem se i sa shiptarom o potrebi organiziranja spomenutih skupova, uz napomenu da ulema za sada vjerovatno ni u asocijacijama ne razmišlja o tome. Jedini koji danas misle zdravo, uz izuzeće časnih pojedinaca, jesu obični, "mali" ljudi, iskreni mu'mini. Dok većina onih ''gore'', želi održati status quo jer im je tako lakše.. ne razbijaju glavu.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 03:50   #74
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Pozdrav, pitanje za sve:
Zna li se koja je čuda Muhamed činio tokom svoga života, i gdje se može više saznati o tome?
Unaprijed hvala!
Mislim da ima neka knjiga od Seida Nursija - Poslanikove mudžize..

Ah, evo je.
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 14:41   #75
@Deniz - hvala, pročitat ću.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Slažem se, otprilike i ja imam takva razmišljanja, Dux. Sveta Pisma treba shvaćati simbolično.
Njihovo doslovno prepričavanje, u odnosu na današnja saznanja, je odbojno.

Slažem se i sa shiptarom o potrebi organiziranja spomenutih skupova, uz napomenu da ulema za sada vjerovatno ni u asocijacijama ne razmišlja o tome. Jedini koji danas misle zdravo, uz izuzeće časnih pojedinaca, jesu obični, "mali" ljudi, iskreni mu'mini. Dok većina onih ''gore'', želi održati status quo jer im je tako lakše.. ne razbijaju glavu.
Jest, i mi kršćani imamo sličan problem sa svećenstvom (također, čast pojedincima koji su se izdigli iznad toga), radije tupe stvari po nekoliko stotina godina stare nego da se uhvate u koštac s problemom.

Što se čitanja Sv. pisama tiče, ne samo da bi ih trebalo shvaćati simbolično po logici stvari, nego su stvarno ( dakle konkretno Knjiga postanka ) nastala (ne i napisana, uoči razliku) u doba kad je izražavanje simbolima bio uobičajen način opisivanja stvari, jednako kao što mi danas volimo sve doslovno napisati kako jest. I bilo bi krajnje amaterski pokušavati Knjigu Postanka čitati doslovno, jer upravo tako GUBI svoju suštinu, bit.
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 23:37   #76
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
@Deniz - hvala, pročitat ću.


Jest, i mi kršćani imamo sličan problem sa svećenstvom (također, čast pojedincima koji su se izdigli iznad toga), radije tupe stvari po nekoliko stotina godina stare nego da se uhvate u koštac s problemom.

Što se čitanja Sv. pisama tiče, ne samo da bi ih trebalo shvaćati simbolično po logici stvari, nego su stvarno ( dakle konkretno Knjiga postanka ) nastala (ne i napisana, uoči razliku) u doba kad je izražavanje simbolima bio uobičajen način opisivanja stvari, jednako kao što mi danas volimo sve doslovno napisati kako jest. I bilo bi krajnje amaterski pokušavati Knjigu Postanka čitati doslovno, jer upravo tako GUBI svoju suštinu, bit.
Mozda moj nacin razmisljanja nije idealan , ali ako je to doista tako , da je nacin izrazavanja u to vrijeme bio drugaciji , onda ja kontam da je ta knjiga napisana ( stvorena , poslana nije bitno ) samo za to vrijeme , a ne i za ovo nase tj nije univerzana za sva vremena.

I druga stvar simbolika je vrlo sirok pojam ( znas ono kad psiholog nacrta mrlju pacijentu pa sta sad to simbolzira pacijentu, nekome jedno a nekome nesto sasvim drugo) , mislim ko je sad tu merodavan da valjano protumaci simboliku , tim pre sto se za dvije ili vise hiljada godina simbolika nekih pojmova totalno promijenila , kinezima je bijelo simbol zalosti , nama je to crno itd.
Neki dan naletim na netu upravo na neku encikoklopediju simbola , cudo jedno sta sve neke stvari nekim narodima znace , ali da neduzim , pitanje bi bilo kako se uvatiti u kostac sa simbolima onako kako je Bog htio .
SHIPTAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 10:04   #77
Quote:
Raiden kaže:
Ljudi moji, potražih hadis, a ne mogu da ga nađem. Može li se ko sjetiti kako glasi tačno i gdje ga mogu naći. Ide otprilike ovako:
"Kada vam muftija kaže jedno, a srce drugo, poslušajte srce."

Mahsuz selam
Nisam uspjela pronaći da je na ovo Raidenovo odgovoreno pa molim ako tko može pomoći...pitaj ih stotinu, učini kako ti srce kaže ...
Raiden bro, mhss slm
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 16:01   #78
Quote:
sjena. kaže: Pogledaj post
Nisam uspjela pronaći da je na ovo Raidenovo odgovoreno pa molim ako tko može pomoći...pitaj ih stotinu, učini kako ti srce kaže ...
Raiden bro, mhss slm
Naiđoh na ovaj hadis, i cini mi se, ima slicnosti.
Vabisa ibn Mabed kaže: "Došao sam Allahovom Poslaniku i on mi reče: 'Došao si da pitaš o dobročinstvu?' Rekoh: 'Da!' Onda mi on reče: 'Priupitaj svoje srce; dobročinstvo je ono što donosi duševni mir i smiraj u srcu, a grijeh je ono što se koleba u duši i kruži u grudima. (To ti je grijeh) pa makar ti to ljudi odobrili i dozvolili."'
( Rijadussalihin, Hasen,Ahmed ibn Hanbel, Daramijj, )

Mahsuz Selam
__________________
ennebiyyu ke-l-´arus, zikruhu yuhyi-nnufus.
semek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 16:38   #79
Quote:
semek kaže: Pogledaj post
Naiđoh na ovaj hadis, i cini mi se, ima slicnosti.
Vabisa ibn Mabed kaže: "Došao sam Allahovom Poslaniku i on mi reče: 'Došao si da pitaš o dobročinstvu?' Rekoh: 'Da!' Onda mi on reče: 'Priupitaj svoje srce; dobročinstvo je ono što donosi duševni mir i smiraj u srcu, a grijeh je ono što se koleba u duši i kruži u grudima. (To ti je grijeh) pa makar ti to ljudi odobrili i dozvolili."'
( Rijadussalihin, Hasen,Ahmed ibn Hanbel, Daramijj, )

Mahsuz Selam
alejkum selam dragi brate i hvala što si se potrudio
__________________
"Mislite lijepo, govorite i radite lijepo, jer sve što vas u životu bude zadesilo su misli, riječi i djela, samo što su se obukli u odijela koja ste im vi sami sašili..." DPS 2
sjena. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2009., 18:00   #80
Quote:
SHIPTAR kaže: Pogledaj post
Mozda moj nacin razmisljanja nije idealan , ali ako je to doista tako , da je nacin izrazavanja u to vrijeme bio drugaciji , onda ja kontam da je ta knjiga napisana ( stvorena , poslana nije bitno ) samo za to vrijeme , a ne i za ovo nase tj nije univerzana za sva vremena.

I druga stvar simbolika je vrlo sirok pojam ( znas ono kad psiholog nacrta mrlju pacijentu pa sta sad to simbolzira pacijentu, nekome jedno a nekome nesto sasvim drugo) , mislim ko je sad tu merodavan da valjano protumaci simboliku , tim pre sto se za dvije ili vise hiljada godina simbolika nekih pojmova totalno promijenila , kinezima je bijelo simbol zalosti , nama je to crno itd.
Neki dan naletim na netu upravo na neku encikoklopediju simbola , cudo jedno sta sve neke stvari nekim narodima znace , ali da neduzim , pitanje bi bilo kako se uvatiti u kostac sa simbolima onako kako je Bog htio .
Da, to je točno što veliš, ponekad je teško shvatiti simboliku nečega kad ne znamo kako su točno razmišljali i funkcionirali ljudi onog doba, ali ipak postoje neki tragovi, najčešće u samim knjigama koje su tada pisane, koje nam sužuju opcije, tj. sugeriraju smjer u kojem treba razmišljati. Tu igra važnu ulogu i "forenzika" odnosno arheologija, iako neke stvari vjerojatno nećemo nikad do kraja prokljuviti. Hm, sad mi na pamet pada riječca "La" na početku Qur'ana...
Ali to je ok, mozak nam i služi da mozgamo njime, a ne da sve dobijemo na pladnju.
Međutim, tu sam zaboravio istaknuti, odnosno bojim se da nisam bio precizan u još nečem: ako se preporuča da se ljudi, stvari i događaji iz spomenute Knjige Postanka čitaju (prvenstveno) simbolički, to ne vrijedi nužno za CIJELU Toru, odnosno Bibliju, jer kako se mijenjalo vrijeme , tako se mijenjao i stil pisanja i način izražavanja. Najčešće je riječ o kombinaciji doslovnog i simboličkog, odnosno doslovnog i metaforičkog (postoji razlika između simboličkog i metaforičnog izražavanja).

inače, samo uzgred, lijepo je ovako popodne uz kavu časkati prijateljski, umjesto uobičajene "artiljerije" koju nalazim na forumima...
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:53.