Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2009., 00:31   #121
Quote:
Wild_East_ kaže: Pogledaj post
Znači ne možeš mi odgovoriti na pitanje, jeli ti kao čovjek i kao musliman podržavaš te stvari ili se ograđuješ od njih??
Nije da ne mogu odgovoriti, ali već od ranije znaš da nije moj stil da ulazim u takove bespredmetne i štetne rasprave. Jer, to što pišeš su insinuacije i izvrtanje činjenica.. po mom mišljenju nenamjerno to radi i samog sebe zavaravaš. Zato (u obostranom interesu) ja ne prihvatam takav dijalog. Mogu ti, eto, reć.. ako si pitao o smrtnoj kazni.. ja nisam eksplicitno protiv nje, tj. nipošto nisam za takvo ignoriranje prirodnog stanja stvari prema kakvom si ti pokazao sklonost. Ali, kao što zamolih, nemojmo o smrtnoj kazni ovdje, već predlažem da ev. otvoriš temu. Ili da nastaviš u nekoj iz arhive, poput Smrtna kazna - Da ili ne?.

Srdačan pozdrav Wild East. Preporučam ti da utrošiš mjesec i koji dan više... i da pročitaš Kur'an; ako ništa drugo, a ono radi vlastite erudicije. 600 stranica... svaki dan po 20 stranica, i eto, pročitao si. Još jednom, pozdrav. Shady
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 00:38   #122
ne znam ni ja odgovoršts je to 144 janjaca mene je uvijek privlačio broj 22 i 20 i 21 ali dobro it ain t over untill fat lady sings . catch 22 je što je fat lady baka

Rosewell78 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 19.05.2009., 01:43   #123
A be sqiptar, mirësevini!

Joj ja tako volim muslimane... Kako je čudno da se Bošnjaci i Albanci totalno ne poznaju, ne povezuju, s obzirom na taj nazovi islamski predznak navedenih naroda...

!!ZELENI TEPIH!!

Dobra ideja ali s nama ovakima, teško izvediva...
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 10:16   #124
Quote:
Deniz kaže: Pogledaj post
A be sqiptar, mirësevini!

Joj ja tako volim muslimane... Kako je čudno da se Bošnjaci i Albanci totalno ne poznaju, ne povezuju, s obzirom na taj nazovi islamski predznak navedenih naroda...

!!ZELENI TEPIH!!

Dobra ideja ali s nama ovakima, teško izvediva...
Sada ispada da su svi bošnjaci i albanci muslimani.
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 10:29   #125
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Sada ispada da su svi bošnjaci i albanci muslimani.
Ispada iz jednostavnog razloga: katolici kazu da su Hrvati a pravoslavci da su Srbi i niko od njih se nije deklariso kao Bosnjak makar im korijeni bili u Bosni a ne u Srbiji ili Hrvatskoj.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 11:25   #126
Točno kažeš.
Smurph is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 12:15   #127
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
Sada ispada da su svi bošnjaci i albanci muslimani.
mislim nemojte me krivo shvatiti, pa je većina, prijatelju.
kao što nisu svi turci i arapi muslimani....
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 12:16   #128
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Ispada iz jednostavnog razloga: katolici kazu da su Hrvati a pravoslavci da su Srbi i niko od njih se nije deklariso kao Bosnjak makar im korijeni bili u Bosni a ne u Srbiji ili Hrvatskoj.
Nikada nijesam bio u Bosnu, no ako je ovo tačno onda je: Užasno tužno
harec is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 12:33   #129
Quote:
harec kaže: Pogledaj post
Nikada nijesam bio u Bosnu, no ako je ovo tačno onda je: Užasno tužno
To ti kod nas nije nista cudno i to ti je razlog sto BiH nece nikad uci u EU zbog tih nacionalnih prepucavanja. Tako je jedan Srbin u mom gradu otisao u poresku sluzbu i s njima se posvadio jer nece da mu salju dokumentaciju na bosanskom jeziku latincom vec hoce da mu salju na srpskom jeziku cirilicom
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 13:50   #130
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Ispada iz jednostavnog razloga: katolici kazu da su Hrvati a pravoslavci da su Srbi i niko od njih se nije deklariso kao Bosnjak makar im korijeni bili u Bosni a ne u Srbiji ili Hrvatskoj.
majka Terezija ( ili Agneza ) se izjašnjavala kao albanka, a katolkinja bila. Ali ako uzmemo za ozbiljno, ja znam neke bošnjake koji nisu vjernici, i tako se deklariraju, ali isto tako se indentificiraju kao bošnjaci.
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 14:19   #131
Quote:
Malevar kaže: Pogledaj post
majka Terezija ( ili Agneza ) se izjašnjavala kao albanka, a katolkinja bila. Ali ako uzmemo za ozbiljno, ja znam neke bošnjake koji nisu vjernici, i tako se deklariraju, ali isto tako se indentificiraju kao bošnjaci.
Ja ti govorim za Bosnu dok za Albaniju ne znam. Hrvati su svi oni ciju su preci katolici bili oni sad katolici ili ateisti, Srbi su svi oni ciji su preci pravoslavci bili oni pravoslavci ili ateiste i bosanci su svi oni ciji su preci bili muslimani bili oni sada muslimani ili ateisti. Inace, Srbi i Hrvati imaju dvojna drzavljanstva i tako oni imaju dvije domovine ali problem je u tome sto oni nece da u Bosni nose naziv Bosanci vec hoce svoju nacionalnost a s time i namecu svoju kulturu u javne ustanove i na televiziji. Samo u Bosni moze da vijori zastava druge zemlje i da ne daju da se bosanska zastava vijori. Ako itko od bosanskih politicara samo i jedno slovo kritike uputi odmah se prijeti otcijepljenjem entiteta i njegovog pripajanja susjednoj drzavi.
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 14:32   #132
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
Ja ti govorim za Bosnu dok za Albaniju ne znam. Hrvati su svi oni ciju su preci katolici bili oni sad katolici ili ateisti, Srbi su svi oni ciji su preci pravoslavci bili oni pravoslavci ili ateiste i bosanci su svi oni ciji su preci bili muslimani bili oni sada muslimani ili ateisti. Inace, Srbi i Hrvati imaju dvojna drzavljanstva i tako oni imaju dvije domovine ali problem je u tome sto oni nece da u Bosni nose naziv Bosanci vec hoce svoju nacionalnost a s time i namecu svoju kulturu u javne ustanove i na televiziji. Samo u Bosni moze da vijori zastava druge zemlje i da ne daju da se bosanska zastava vijori. Ako itko od bosanskih politicara samo i jedno slovo kritike uputi odmah se prijeti otcijepljenjem entiteta i njegovog pripajanja susjednoj drzavi.
Pošto je ovo tema religija, odnosno, Islam, malko smo zalutali, ali s razlogom, jer su ove dvije stvari povezane. Slažem se s tobom po pitanju nacionalnosti, i zamjerim Hrvatima u BiH ( i ja sam kao jedan od njih ), što se ne osječamo izjašnjavamo i ostalo kao bosanci, bošnjaci ( prezime Bošnjak je najčešeće među Hrvatima u BiH ). Ja to sto puta kažem, tko meni može reći da nisam Bosanac, Bošnjak ili?
Pošto je ovo bila digresija na temu, ovo je zadnji ( potruditi ću se ) post koji ću napisati da strši od ove teme.
__________________
ja ba ... i?
Malevar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2009., 23:06   #133
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
U islamskom ucenju Allah zna svakom covjeku kompletan zivot, sta ce raditi i kada ce umrijeti. Posto Allah zna kakav ce ko biti On je to naredio meleku da zapise. Tako ako jedan covjek udavi drugog, ubica je kriv jer je on sam to ucinio a ne Allah sto mu je zapisao jos prije rodjenja jer Allah je znao svaki njegovog postupak koji ce uraditi i nije se petljo u ta dijela vec ih je samo zabiljezio. Jedino sto u tome Allah cini je ili da oprosti taj grijeh ili ga kazni. Inace Allah moze promjeniti nekog da ne cini grijeh ako Mu je to volja ili produziti zivot ili povecati opskrbu itd. i to je poznato u islamu kao noc u kojoj dolazi do promjene sudbine nekih ostatka godine.
Hvala na odgovoru.

i takođe hvala na priči Bostan...
 
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 12:08   #134
pitanja za bracu muslimane:

mogu li insa´Allah tumaciti kao s Bozjom pomoci

drugo nezgodnije ali dobronamjerno:

Stvaranje vaše i podizanje vaše (iz mrtvih) je samo - kao duše jedne. Uistinu! Allah je Onaj koji cuje, Onaj koji vidi.” (Kur’an, 31:28)

moze li se ovo rabiti kao "dokaz" Uskrsnuca?
__________________
datum izmjene potpisa 10. Travanj
"Krist je, istina, bio Arijac"
neupitno: Perzijski vjerski pisac ZARATUSTRA (Zoroaster), Mahatma Gandhi, Jawaharlal Nehru...
WeM is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:09   #135
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
mogu li insa´Allah tumaciti kao s Bozjom pomoci

drugo nezgodnije ali dobronamjerno:

Stvaranje vaše i podizanje vaše (iz mrtvih) je samo - kao duše jedne. Uistinu! Allah je Onaj koji cuje, Onaj koji vidi.” (Kur’an, 31:28)

moze li se ovo rabiti kao "dokaz" Uskrsnuca?
Oživljenja
Deniz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:23   #136
Quote:
asad kaže: Pogledaj post
U islamskom ucenju Allah zna svakom covjeku kompletan zivot, sta ce raditi i kada ce umrijeti. Posto Allah zna kakav ce ko biti On je to naredio meleku da zapise. Tako ako jedan covjek udavi drugog, ubica je kriv jer je on sam to ucinio a ne Allah sto mu je zapisao jos prije rodjenja jer Allah je znao svaki njegovog postupak koji ce uraditi i nije se petljo u ta dijela vec ih je samo zabiljezio. Jedino sto u tome Allah cini je ili da oprosti taj grijeh ili ga kazni. Inace Allah moze promjeniti nekog da ne cini grijeh ako Mu je to volja ili produziti zivot ili povecati opskrbu itd. i to je poznato u islamu kao noc u kojoj dolazi do promjene sudbine nekih ostatka godine.
Jesi li siguran da je tako?

Objasni onda ovo:

"A vi ne možete ništa htjeti osim htijenjem(odredbom) Allaha Gospodara svjetova."(Et-Tekvir,29 )

"Kada bismo im meleke poslali i kad bi im mrtvi progovorili, i kad bismo pred njih očigledne dokaze sabrali - oni opet ne bi vjerovali, osim ako bi Allah htio."(En-En'am, 111 )

"Onoga koga hoće, Allah ostvalja u zabludi, a onoga koga hoće, na prvi put izvodi."(En-En'am, 39 )



i objasni 6. imanski sart:

We bil kaderi hajrihi we šerrihi minAllahi teala!
Sve što biva, biva sa Allahovom swt voljom i određenjem.



Ve la havle vela kuvvete illa billahil - alijjil azim
Fenne is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:32   #137
Pitali su Aliju o onima koji negiraju predoodredjenje pa im je odgovorio: Ko to ne gira on je kafir (nevjernik) a ko kaze da je sve predoodredjeno on je novator
asad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 13:34   #138
Ja više ne znam koje sam religije ja vjerujem u Boga ali religija nemam fucin pojma
Napoleon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 16:57   #139
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
mogu li insa´Allah tumaciti kao s Bozjom pomoci
zapravo, doslovno značenje je "ako Bog da", a može se i tako shvatiti kako kažeš (ili npr. "ako Bog dozvoli")

Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
drugo nezgodnije ali dobronamjerno:
Stvaranje vaše i podizanje vaše (iz mrtvih) je samo - kao duše jedne. Uistinu! Allah je Onaj koji cuje, Onaj koji vidi.” (Kur’an, 31:28)
moze li se ovo rabiti kao "dokaz" Uskrsnuca?
Pa nije nezgodno vaše pitanje. Uskrsnuće je jedan od temelja islamskoga vjerovanja. Tim ajetom (stavkom 31:28) kojeg ste citirali, saopćava se da nema sumnje u uskrsnuće, a poruka je potpuno jasna: Stvoriti sve ljude (ma koliko da ih je) i sve njih proživiti, Bogu je isto kao i stvoriti i oživiti jednoga čovjeka. Otprilike tako je B. Korkut i preveo taj ajet, navod:
"Stvoriti sve vas i sve vas oživjeti,
isto je kao stvoriti i oživjeti jednoga čovjeka;
Allah, zaista, sve čuje i sve vidi". (K, 31:28)


Ima još mnogo stavaka koji govore o proživljenju, kao npr ovi:
O ljudi, kako možete sumnjati u oživljenje? Pa Mi vas stvaramo od zemlje, pa od kapi sjemena, pa od ugruška, pa od grude mesa vidljivih i nevidljivih udova, i tako vam pokazujemo moć Našu! A u materice smještamo šta hoćemo, do roka određenog, zatim činimo da se kao dojenčad rađate i da poslije do muževnog doba uzrastate; jedni od vas umiru, a drugi duboku starost doživljavaju, pa začas zaboravljaju ono što saznaju. I ti vidiš zemlju kako je zamrla, ali kad na nju kišu spustimo, ona ustrepće i uzbuja, i iz nje iznikne svakovrsno bilje prekrasno, (K, 22:5) zato što Allah postoji, i što je On kadar da mrtve oživi, i što On sve može (22:6) i što će Čas oživljenja, u to nema nimalo sumnje, doći i što će Allah one u grobovima oživjeti. (22:7)

Bogatstvo i sinovi su ukrasi u životu na ovom svijetu, a dobra djela, koja vječno ostaju, biti će od Gospodara tvoga bolje nagrađena. Ona su ono u što se čovjek sa sigurnošću može pouzdati (K, 18:46) A na Dan kada planine uklonimo, i kada vidiš Zemlju ogoljenu, - a njih smo već sakupili, nijednog nismo izostavili -, (18:47) pred Gospodarom tvojim biće svi u redove poredani: “Došli ste Nam onako kako smo vas prvi put stvorili, a vi ste tvrdili da vam nećemo vrijeme za oživljenje odrediti.” (18:48) I Knjiga će biti postavljena! I vidjećete grešnike prestravljene zbog svega onoga što će se u njoj nalaziti. “Teško nama!’ – govoriće oni – “pa, kakva je ovo knjiga?! ni mali ni veliki grijeh nije propustila, sve je nabrojala!” – i naći će upisano ono što su radili. Gospodar tvoj neće nikome nepravdu učiniti. (18:49)
Možete pogledati i interesantno poglavlje broj 56. ("Događaj" – "Al-Waqi’a") koje skoro cijelo govori o proživljenju i Danu suda. Link je ovdje (a hrvatski prijevod je ispod arapske transkripcije). Također, preporučam da sa abdestom pročitate i cijeli Kur'an. Srdačan pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 17:12   #140
Quote:
WeM kaže: Pogledaj post
mogu li insa´Allah tumaciti kao s Bozjom pomoci

drugo nezgodnije ali dobronamjerno:

Stvaranje vaše i podizanje vaše (iz mrtvih) je samo - kao duše jedne. Uistinu! Allah je Onaj koji cuje, Onaj koji vidi.” (Kur’an, 31:28)

moze li se ovo rabiti kao "dokaz" Uskrsnuca?
Tu se želi reći da je načelo uvijek isto i jedno , docim su očitavanja tog načela mnogostruka.
Kada nacelo uzima na sebe uvjetovanosti pojedinačnog, ono na sebe ne prima djeljenje vec ostaje uvjek isto, iako postoji mnogostrukost onoga sto je pojedinacno.
tako svi smo stvoreni od jedne duše, koju Knjige zovu Adem.Načelo 'čovjeka' je sadržano u Ademu, i svakim dijeljenjem (radjanjem Ademovih potomaka) načelo 'čovjeka' se ne dijeli iako se broj ademovih potomaka povecava i(ili) umanjuje.
Na isti način načelo ponovnog stvaranja je jedno, bilo da je to slučaj biljaka, životinja ili bilo čeka što je ušlo u postojanje po 'drugome'.
Dakle na isti način kako smo prvi puta stvoreni, na taj način ćemo biti iznova stvarani.
Ako se ide još u sitnije detalje, svaki tren(hal) se iznova nešto 'novo' stvara, i rastvara u drugom trenu(halu), ostajuci uvijek u Znaku Njega, dakle uvjek je jedinstveno i neponovljivo, sa druge strane načelo stvaranja uvjek ostaje isto.Zbog ovoga svako ljudsko biće, kao pojedinac je originalno, neponovljivo, tj Znak(ajet) Boziji.

Zadnje uređivanje Bostan : 20.05.2009. at 17:27.
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:21.