Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2015., 20:20   #261
Gdje mogu provjeriti na čijoj se pk vodi naše dijete,muževoj ili mojoj?
I kaj sve trebam donjeti u firmu da mi dijete bude olakšica na plaći? Hvala
Kak to ruzžno zvuči-olakšica
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 21:04   #262
svakako pripazite za kakvog poslodavca radite prije nego prijavite dijete kod sebe

naši prijatelji imaju situaciju da su oba djeteta prijavljena na oca, ali ništa veću plaću radi toga (mama ne radi)
jer poslodavac je protumačio da su se dogovorili za neto plaću i uvijek mu isto isplaćuje
a njegov kolega nije svoje dijete nigdje prijavio, već ga navede u godišnjoj prijavi poreza i onda dobije lijep povrat poreza
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 22:26   #263
Quote:
mačkonja kaže: Pogledaj post
svakako pripazite za kakvog poslodavca radite prije nego prijavite dijete kod sebe

naši prijatelji imaju situaciju da su oba djeteta prijavljena na oca, ali ništa veću plaću radi toga (mama ne radi)
jer poslodavac je protumačio da su se dogovorili za neto plaću i uvijek mu isto isplaćuje
a njegov kolega nije svoje dijete nigdje prijavio, već ga navede u godišnjoj prijavi poreza i onda dobije lijep povrat poreza
Posldavac je fina :..valjda su pošteni.
paprenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 22:34   #264
Quote:
mačkonja kaže: Pogledaj post
svakako pripazite za kakvog poslodavca radite prije nego prijavite dijete kod sebe

naši prijatelji imaju situaciju da su oba djeteta prijavljena na oca, ali ništa veću plaću radi toga (mama ne radi)
jer poslodavac je protumačio da su se dogovorili za neto plaću i uvijek mu isto isplaćuje
a njegov kolega nije svoje dijete nigdje prijavio, već ga navede u godišnjoj prijavi poreza i onda dobije lijep povrat poreza
Pa nek odjavi djecu i napravi godisnju poreznu prijavu, to se rijesi vrlo brzo.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 00:53   #265
ja sam u 2014 prešla cifru od 11 000 kn a roditelji me nisu skidali sa porezne kartice. što to znači? ako oni mene (ne)navedu kao olakšicu, što će se dogoditi? dali postoji samo kombinacija da vrate nazad te novce što su ih dobili za mene ili ce trebat još nešto plaćati.

ukratko, ja sam probila cifru i nisam baš njima to još rekla, pa me zanima koliko/kako to njih može oštetiti/koštati?

unaprijed hvala
zvonimira is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 11:05   #266
napravi se obračun kao da tebe nemaju kao olakšicu i koliko novaca je u pitanju to moraju vratiti državi
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 11:40   #267
Drage mame, do kad moram prijaviti bebu kao olaksicu na poreznoj? Zanima me, ako se planiram vratiti na posao u ovoj godini i imam veca primanja, jel bolje da ju prijavim na sebe? Hocu li tada dobiti povrat poreza sljedece godine? Ili je bolje da bebu muz prijavi na sebe i da veci dio godine ide njemu olaksica pa da ju onda preselimo na mene? Puuno hvala na pomoci!!!
mare11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 22:29   #268
Quote:
mare11 kaže: Pogledaj post
Drage mame, do kad moram prijaviti bebu kao olaksicu na poreznoj? Zanima me, ako se planiram vratiti na posao u ovoj godini i imam veca primanja, jel bolje da ju prijavim na sebe? Hocu li tada dobiti povrat poreza sljedece godine? Ili je bolje da bebu muz prijavi na sebe i da veci dio godine ide njemu olaksica pa da ju onda preselimo na mene? Puuno hvala na pomoci!!!
Sad dok si na porodiljnom, bebu neka prijavi muž na sebe, a kad se vratiš na posao prebaciš ga na sebe.
__________________
Postujte bakterije - to je jedina kultura koju vecina ljudi ima u sebi.
Sanja :o) is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2015., 22:54   #269
Quote:
mare11 kaže: Pogledaj post
Drage mame, do kad moram prijaviti bebu kao olaksicu na poreznoj? Zanima me, ako se planiram vratiti na posao u ovoj godini i imam veca primanja, jel bolje da ju prijavim na sebe? Hocu li tada dobiti povrat poreza sljedece godine? Ili je bolje da bebu muz prijavi na sebe i da veci dio godine ide njemu olaksica pa da ju onda preselimo na mene? Puuno hvala na pomoci!!!
Ne moraš ju uopće staviti na poreznu nego se može i tražiti povrat po godišnjoj prijavi
Dok si na porodiljnom može biti na muževoj kartici pa ju prebacite na tvoju posto kažeš da ti je veća plaća
Povrat poreza ćeš imati sljedece godine ako ove počneš raditi i budu ti uplaćivali porez i prirez jer nećeš iskoristiti svih 12 osobnih odbitaka
Samo pazi da li imate ugovorene plaće u bruto iznosu da se nebi dogodilo da dobijete (ti ili muž) isti neto a razliku poslodavac "strpa" sebi u džep (u slučaju da dijete stavite kao poreznu olakšicu)
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 11:07   #270
skidanje s olakšice

1. Studentica sam i zanima me ako me mama skinula s olakšice, da li ja moram također nešto napraviti? prijaviti sebe ili sličnoo?
2. sada u 2015. je to napravila a za 2014. sam prešla iznos od 11 000. Ako ne prijavljuje porez da li je svejedno mogu teretiti za taj iznos?

Hvala puno
soping58 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 14:22   #271
Quote:
tamagoci kaže: Pogledaj post
Ne moraš ju uopće staviti na poreznu nego se može i tražiti povrat po godišnjoj prijavi

Samo pazi da li imate ugovorene plaće u bruto iznosu da se nebi dogodilo da dobijete (ti ili muž) isti neto a razliku poslodavac "strpa" sebi u džep (u slučaju da dijete stavite kao poreznu olakšicu)
zato mislim da je bolje tražiti povrat, jer tad sigurno nisi na gubitku, ostalo kako se poslodavac potrefi
mačkonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2015., 22:24   #272
Ja sam izgubljena u prijevodu pa molim pomoć, imam dvoje djece i prijavljeni su na moju poreznu karticu. Trebam li nosit u poreznu onu listu za prošlu godinu jer nemam pojma je li imam povrat poreza ili ne (prošle godine sam imala)
ančica11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 09:28   #273
Quote:
ančica11 kaže: Pogledaj post
Ja sam izgubljena u prijevodu pa molim pomoć, imam dvoje djece i prijavljeni su na moju poreznu karticu. Trebam li nosit u poreznu onu listu za prošlu godinu jer nemam pojma je li imam povrat poreza ili ne (prošle godine sam imala)
U poreznu se predaje DOH obrazac a uz njega prilazes IP obrazac od poslodavca (to je vjerovatno ta lista koju spominješ)
A sad dali imaš obvezu ili osnovu za povrat poreza ovisi o puno stvari, npr.ako nisi radila cijelu godinu, imaš drugi dohodak, ako si radila kod vise poslodavaca, živiš na potpomognutim području, ili ako si imala neke bonuse ili koju veću placu, ako imaš nekog drugog uzdržavanog člana, to su sve situacije di ti možeš/moraš predat poreznu prijavu
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 17:25   #274
Smile

Molim vas ako mi može tko pomoći.. Naime moj otac je u cijeloj prosloj godini primao mirovinu oko 2200 mjesečno..Na poreznoj kartici ima sestru a mene je skinuo u 6 mjesecu 2014 god. jer sam se zaposlila..Da li on treba podnijeti poreznu prijavu i ako podnese oće li morati vratiti porez ili će pak imati povrat? Zahvaljujem puno na odgovoru!!
MARY2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 16:13   #275
Trebala bih malu pomoć Moje pitanje glasi da li majka može kao poreznu olakšicu staviti odraslo dijete ako nije radilo cijelu 2014. godinu, a žive na istoj adresi? I da li ima veze što nije bilo prijavljeno na poreznoj kartici?
Hvala
__________________
Bond: That looks like a woman's gun. Largo: Do you know a lot about guns, Mr. Bond? Bond: No, but I know a little about women.
Santorina007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 16:08   #276
Čitam stare komentare, ali nisam siguran jesam li skužio. Prijateljica koja mi svake godien ispunjava poreznu prijavu me pitala na koga sam stavio dijete kao olakšicu, sebe ili suprugu. Izgleda da nismo na nikog, supruga je na porodiljnom. Također mi kaže da sam zbog toga izgubio neki novac tj. da bi imao veći povrat poreza da je dijete bilo na mojoj pk kartici. S tim da se može stavit na karticu oba roditelja te naknadno odabrati kome će biti olakšica prilikom porezne prijave?

Ako dijete nismo prijavili u poreznu, da li može biti olakšica na poreznoj prijavi?

http://www.porezna-uprava.hr/baza_zn...naKartica.aspx

Znači trebam otići na finu s rodnim listom djeteta i prijaviti ga na svoju i supruginu pk karticu te prilikom ispunjavanja obrasca za povrat poreza mogu odabrati gdje ću ga navesti kao olakšicu?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 18:32   #277
ovak ti ide
možeš dijete staviti na jednu od vaših poreznih kartica, ali i ne moraš.
ako staviš na nečiju onda taj netko ostvaruje olakšicu na dijete prilikom isplate plaće. znači supruga ako je na porodiljnom ne može ništa ostvariti jer ne plaća porez, na porodiljnom nema poreza, samo na plaći

a pošto dijete nije na ničijoj poreznoj kartici, imaš još 2 dana, ispuni ti poreznu prijavu, pošto si ti radio, a supruga je na porodiljnom, i odnesi na poreznu i dobiti ćeš povrat. iznos koji ćeš dobiti je ovisan o visini tvoje plaće. kao i iznos koji ste svih ovih godina izgubili

fina nema ništa s tim, to si nešto pobrkao, o poreznoj pričamo

znači, ne moraš dijete stavljati na ničiju poreznu karticu da bi ostvario povrat poreza po njemu. samo predaj poreznu prijavu da dobiješ povrat za 2014 godinu. a ako ga staviš na poreznu karticu sad, onda ćeš po plaći u 2015. dobivati veću neto plaću, pa ti je to to
ali pazi, ako imaš dogovorenu neto plaću (jako često kod privatnika) onda nemoj prebacivati dijete na pk nego predaj poreznu prijavu jer od toga će imati koristi samo tvoj poslodavac, a ti svakako dobivaš isti neto
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 19:30   #278
Thnx. Ako sam dobro skuzio prijateljicu koja mi je ispunila i predala poreznu prijavu, ja ne mogu dobiti veci povrat za 2014. jer dijete treba prijaviti na poreznoj, ne mozes ga samo tako navesti u prijavi za povrat poreza?

Opcija s navođenjem djeteta prilikom podnošenja prijave i ostvarivanje prava na povrat mi više odgovara jer ne mogu znati tko ce imati veca primanja, ja ili supruga.

U temi sam procitao i da bake/djedovi mogu staviti dijete na svoju karticu, da li to vrijedi iskljucivo ako su clanovi istog kucanstva te u slucaju da je netko drugi clan kucanstva (npr stric), da li on moze navesti dijete tj. dobiti olakšicu?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 04:05   #279
kako se racuna olaksica za djecu iz razlicitih brakova?

npr. jedan supruznik ima dijete iz prvog braka koje se dogovorno pise samo njemu kao olaksica.

drugo dijete imaju novi supruznici zajedno.

koji je koeficijent za olaksicu za drugo dijete?

ako ga prijavi roditelj koji vec na pk ima dijete iz prvog braka (koeficijent 0.5), onda 0.7?

a ako ga prijavi drugi roditelj kojem je to prvo dijete onda 0.5?

stvarno?
ili?
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 08:08   #280
Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Thnx. Ako sam dobro skuzio prijateljicu koja mi je ispunila i predala poreznu prijavu, ja ne mogu dobiti veci povrat za 2014. jer dijete treba prijaviti na poreznoj, ne mozes ga samo tako navesti u prijavi za povrat poreza?

Opcija s navođenjem djeteta prilikom podnošenja prijave i ostvarivanje prava na povrat mi više odgovara jer ne mogu znati tko ce imati veca primanja, ja ili supruga.

U temi sam procitao i da bake/djedovi mogu staviti dijete na svoju karticu, da li to vrijedi iskljucivo ako su clanovi istog kucanstva te u slucaju da je netko drugi clan kucanstva (npr stric), da li on moze navesti dijete tj. dobiti olakšicu?
Ili nisi dobro shvatio prijateljicu ili ti nije dobro objasnila
Znaci dijete prijavljujes na poreznoj tj."stavljaš" ga na PK karticu i onda imaš uvećani osobni odbitak i nešto veću neto placu (tu PK karticu odneseš poslodavcu ali pazi da ti je placa ugovorena u bruto iznosu)
Ili ga ne staviš na PK pa prijaviš dijete kao uzdržavanog člana na poreznoj Prijavi i razliku dobiješ kao povrat ( nigdje dijete ne mora biti prijavljeno na poreznoj)
Trebao si do sad dobiti IP obrazac od poslodavca, na njemu su ti navedene sve uplaćene plaće i porezi, pa tamo vidi šta ti piše pod osobni odbitak, ako je faktor 1 ili 2200 kn onda dijete nije prijavljeno na PK pa možeš tražiti povrat po poreznoj Prijavi, treba ti samo ispunjeni obrazac DOH, IP od poslodavca i rodni list djeteta.
Ako je supruga radila dio prošle godine ( ako sam dobro shvatila na porodiljnom je) i ona može tražiti povrat poreza.
Uzdržavani članovi obitelji mogu biti samo oni u direktnoj liniji, znaci unuk može biti olakšica ali nećak ne, i ne moraju biti članovi kućanstva čak ni ne trebaju biti na istoj adresi.
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:51.