Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2004., 19:36   #21
parsifal, u redu je tvoje razmišljanje, ali to nije tema. Otvori novu temu, pa ćemo razgovarati o tome.
Herpes, žao mi je što mi ne možeš dati neko detaljnije objašnjenje. Nadam se da će se ipak pojaviti neko ko se razume u ovu oblast i koga ne mrzi da svoje znanje sa drugima podeli.

Zar zaista nema nikog ko bi znao nešto više da kaže o ovome? A toliko se po forumu barata ovim terminima...
 
Odgovori s citatom
Old 26.12.2004., 19:40   #22
Quote:
grizli kaže:
BODY= fizičko+mentalno+astralno
A šta je sa ostalim telima?
 
Odgovori s citatom
Old 26.12.2004., 19:48   #23
Quote:
Enchantress kaže:
A šta je sa ostalim telima?
Moraš znati Enčentres, da kategorija i načela ovoga univerzuma ima onoliko koliko ima različitih škola i pogleda na tu tematiku. I sva su jednako "točna" odnosno "netočna". Dali tijela ima sedam ili samo tri i dali se uopće ona načela osim fizičkog i astralnog mogu zvati tijelima...
Nikad kraja raspravi...
 
Odgovori s citatom
Old 26.12.2004., 20:00   #24
Znam, Herpes, ali neke termine treba odrediti. Zato sam htela da na jednom mestu sakupimo sva učenja o raznim telima i na šta se misli kada se kaže npr. "astralno telo". Ovako svako koristi te termine proizvoljno i teško je pratiti diskusije. Pretpostavljam da je i lista tela koju si ti naveo u jednom od prvih postova zasnovana na nekom učenju ili školi. Eto, šta to učenje/škola kažu o tim telima? Od nekud se mora početi.
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 13:29   #25
osnovna podjela je na :
fizičko
etersko
astralno
"ja" (kao srž duševne jezgre)

etersko je nosioc životne energije..ono nije "superfino materijalno", nego je nematerijalne prirode, ali najbliže po formi i funkciji fizičkom. suvremene znanstvene dijagnostičke i metričke metode (poput elektrofizioloških metoda- eeg, ekp, fmri, spect, termosenzibilne kamere) ne bilježe još aktivnost eterskog, ali su na "tragu" njegovim fizičkim korelatima.
etersko je doživotno vezano uz fizičko. nakon smrti, prvo je koje gubi na integritetu.

astralno je nosioc doživljajnog, osjetnog i instinktivnog. zamisli si sumu svih fizičkih osjeta, boli, želja, požuda, tuge i radosti, simpatije i antipatije. od interakcija astralnog s eterskim i fizičkim ovisi npr. temperament neke osobe.
odvojeno (ali ne potpuno) od fizičkog ono je (u početku) slijepo i gluho. jer nema vlastitih perceptivnih organa. odbljesci sjećanja na astralne doživljaje su SNOVI. oni su redovito zapakirani u materijalističko-čulno ruho, jer čovjek ne raspolaže drugim opisnim tehnikama, barem dok se ne posveti duhovnom traganju.
razvoj spoznajnih organa na astralnom tijelu moguć je koncentracijom, meditacijom i/ili posebnim načinom življenja, mišljenja, osjećanja i djelatnošću.
"čišćenje" astralnog nakon smrti (u istočnjačkoj terminologiji nazivano kamaloka) traje oko 1/3 vremena provedenog na fizičkoj razini.

"ja" je najmlađi evolutivni član ljudske duhovne anatomije. u pitanju je najosjetljivija komponenta sveukupnog tijela. nosioc je identiteta/individualnosti. most je između djelovanja na fizičkom planu i inspiracije primljene s duhovnog plana. ima ključnu ulogu u razvoju tijela koja su nam dana kao klice, ali njihov razvoj leži u našim rukama. Tako da se može govoriti o naredna 3 viša tijela:
"duh sam" kao preobraženo i oplemenjeno astralno tijelo
"životni duh" kao preobraženo etersko tijelo, te
"duhovni čovjek" kao preobraženo fizičko tijelo

"ja", ovisno o tomu koliko duhovnog je kroz sebe za vrijeme fizičkog života "filtriralo", ima potenciju određivanja svoje buduće karmičke konfiguracije.
daromar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 14:40   #26
Quote:
čišćenje" astralnog nakon smrti (u istočnjačkoj terminologiji nazivano kamaloka) traje oko 1/3 vremena provedenog na fizičkoj razini.
A u knjizi mrtvih pise, max 7 dana...

Quote:
nosioc je identiteta/individualnost
Ja nije nikakav nosioc identiteta , i individualnosti.. zapravo jest, zbog našeg "pogrešnog" shvačanja i doživljaja Ja...

aLI jA NIJE NITI TIJELO, NITI odobnost, niti ....

Da , u pravu si ako na ja mislis na : cijelo naše "tijelo"(ostrlno fiz, mnetalno)... koje sudjeluje u reinkarnacijskom procesu...
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 18:33   #27
Daromar, hvala što si se javio.

Po ovome što si napisao ispada da su i fizičko i astralno i etersko telo smrtni i konačni, tj. da iščezavaju pre ili kasnije nakon fizičke smrti. "Ja" bi onda bila duša i ona se ponovo inkarnira, tj. dobija novo fizičko, astralno i etersko telo pri svakom sledećem životu. Da li to znači da se "ja" ne inkarnira pre nego što se raspadne astralno telo, tj. nastavlja da živi u astralnom telu sve dok ono traje?

Quote:
"ja", ovisno o tomu koliko duhovnog je kroz sebe za vrijeme fizickog života "filtriralo", ima potenciju odredivanja svoje buduce karmicke konfiguracije.
A šta je sa životom u astralnom telu dok se ono ne raspadne? Ima li i taj život uticaja na sledeću inkarnaciju?
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 19:58   #28
Quote:
grizli kaže:
A u knjizi mrtvih pise, max 7 dana...
Mislim da je to sve relativno. Recimo ljudi koji su se poigravali "astralnim" projekcijama vjerojatno će se na ovom nivou zadržati duže. A teoretski postoji i mogućnost da tijekom takvih igrarija pukne "srebrna nit" koja veže fizičko tijelo sa astralnim, u tom trenutku dogodi se smrt fizičkog tijela, ali budući da je astralno ostalo bez veze s fizičkim zapne, pa ostane malo puno duže. Svakave stvari se mogu dogoditi i sa poigravanjem sa "kundalini" energijom u nepročišćenom energetskom duh-tijelo sustavu. Onda npr. recimo ljudi sa autizmom koji očito imaju neke više kanale jako otvorene a ove "zemaljske" prigušene, dakle nisu integrirani sa fizičkim. Svakakve se igre odvijaju u univerzumu...
Quote:
Enchantress kaže:
Da li to znači da se "ja" ne inkarnira pre nego što se raspadne astralno telo, tj. nastavlja da živi u astralnom telu sve dok ono traje?
Ljudsko biće sadrži sva ova "nazovitijela" koj su nabrojana. Bolje je reći da su to izrazi svjesnosti. I fizičko tijelo je izraz svjesnosti. U tom smislu ne inkarnira se samo određeni dio svjesnosti u novo tijelo. Dolazi do rastvaranja svjesnosti na određenim nivoima, i to postupno i na koncu do novog izražavanja. S time taj "ja" nije ovaj osjećaj osobnosti koji sada zamišljamo. A ako mislimo u smislu Jastva, Jastvo je uvijek Jastvo, ono se ne inkarnira.
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 22:02   #29
Quote:
Po ovome što si napisao ispada da su i fizičko i astralno i etersko telo smrtni i konačni, tj. da iščezavaju pre ili kasnije nakon fizičke smrti. "Ja" bi onda bila duša i ona se ponovo inkarnira, tj. dobija novo fizičko, astralno i etersko telo pri svakom sledećem životu. Da li to znači da se "ja" ne inkarnira pre nego što se raspadne astralno telo, tj. nastavlja da živi u astralnom telu sve dok ono traje?
Ja reba pojmiti kao okrenutost posebicne svijesti ka necemu....




Quote:
Mislim da je to sve relativno. Recimo ljudi koji su se poigravali "astralnim" projekcijama vjerojatno će se na ovom nivou zadržati duže. A teoretski postoji i mogućnost da tijekom takvih igrarija pukne "srebrna nit" koja veže fizičko tijelo sa astralnim, u tom trenutku dogodi se smrt fizičkog tijela, ali budući da je astralno ostalo bez veze s fizičkim zapne, pa ostane malo puno duže
dizanje Kundalinija bez strucnog nazora ili gurua je opasno.. ali AP nije.. dogadja se ionak osvaki dan kada spavas....

I nebi nit pukla... moze puknuti samo ako te netko zatuče dok spavaš


Quote:
Ljudsko biće sadrži sva ova "nazovitijela" koj su nabrojana. Bolje je reći da su to izrazi svjesnosti. I fizičko tijelo je izraz svjesnosti. U tom smislu ne inkarnira se samo određeni dio svjesnosti u novo tijelo. Dolazi do rastvaranja svjesnosti na određenim nivoima, i to postupno i na koncu do novog izražavanja. S time taj "ja" nije ovaj osjećaj osobnosti koji sada zamišljamo. A ako mislimo u smislu Jastva, Jastvo je uvijek Jastvo, ono se ne inkarnira.
Tak je.. svijet je instrument apsoluta....
A posebicna svijest je svijest koja lezi na sjecsanju u proslosti blizoj ili daljoj...

Svjest u sadasnjosti, tj. bezvremenosti.. je cistaapsolutnasvijest
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 23:00   #30
A da li je moje astralno telo isto ovako svesno kao i fizičko, tj. ima vlastita iskustva, spoznaje, osećanja...? I zašto "ja" (moje fizičko telo i um) o tome ništa ne zna?
 
Odgovori s citatom
Old 27.12.2004., 23:51   #31
Svijest i tijelo nije isto....

Astralno tijelo je samo nosilac svijesti kao i fizicko..
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 00:18   #32
Grizli, zar nije i sam Majstor govorio o tome da nema podele na svest i telo, tj. da dok smo neprosvećeni imamo samo jednu jedinu - posebičnu svest? Ako tako gledamo na stvari, zašto moja posebična svest nije istovremeno svesna i astralnog i ovog materijalnog sveta?
 
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 00:40   #33
S
Naša Jasvijet misli da je ono tijelo ...

Ali to je krivo stanje jasvijesti...

Tko sam ja?
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 01:09   #34
Quote:
grizli kaže:
S
Naša Jasvijet misli da je ono tijelo ...

Ali to je krivo stanje jasvijesti...

Tko sam ja?
To nije odgovor na moje pitanje.
Zašto ja svest ne misli da je astralno telo?
 
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 10:46   #35
ench..."svakodnevna" svijest , za početak, nema druge percepcije identiteta osim svog vlastitog (fizičkog) tijela. biologisti taj extremni svjetonazor obilježavaju tvrdnjom "ja nemam tijelo, ja JESAM tijelo!". jer se oslanjanju na svoje čulne organe.
svijest o diferenciranosti tijela i njegovih ljušturica moguća je samo preko perceptivnih organa koji nisu vezani uz čulno..a ti nisu gotovi, nego bivaju izgrađivani.

glede tvog subpitanja: ne, nema nove inkarnacije, dok ne prođe kamaloka. pitanje dužine je individualno. indijski isposnik nema što prerađivati. jedan zapadnjak već malo više.

stari grci su carstvo smrti opisivali kao had , oliti svijet sijenki. iz prostog razloga što ljudi orijentirani na čulne senzacije (a vrhunac čulnosti je bila grčka, a ne naša epoha) nemaju ni u panoramskoj retrospektivi nakon smrti naročito intenzivne doživljaje. jer je astralno tijelo sve svoje doživljaje vuklo iz okolnog, materijalnog. i ostalo gluho i slijepo za drugačiju stvarnost.
daromar is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 11:08   #36
Kad radis astralnu projekciju mislit će
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 12:05   #37
Quote:
Enchantress kaže:
Ako tako gledamo na stvari, zašto moja posebična svest nije istovremeno svesna i astralnog i ovog materijalnog sveta?
Zato što je tvoja posebična svijest trenutno u zametku. Posebična svijest koja je po prirodi u svakom trenutku napredujuća polako "osvještava" sve unutar sebe i u svojoj okolini. Kod nekoga brže a kod nekoga sporije.
 
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 18:49   #38
Quote:
daromar kaže:
svijest o diferenciranosti tijela i njegovih ljušturica moguća je samo preko perceptivnih organa koji nisu vezani uz čulno..a ti nisu gotovi, nego bivaju izgrađivani.
To, pretpostavljam, postepeno radimo kroz reinkarnacije.

Quote:
stari grci su carstvo smrti opisivali kao had , oliti svijet sijenki. iz prostog razloga što ljudi orijentirani na culne senzacije (a vrhunac culnosti je bila grcka, a ne naša epoha) nemaju ni u panoramskoj retrospektivi nakon smrti narocito intenzivne doživljaje. jer je astralno tijelo sve svoje doživljaje vuklo iz okolnog, materijalnog. i ostalo gluho i slijepo za drugaciju stvarnost.
Misliš da se danas carstvo smrti razlikuje od negdašnjeg?

Quote:
grizli kaže:
Kad radis astralnu projekciju mislit će
Možda je ipak bolje sačekati dok ona sama počne da se dešava...?

Quote:
Herpes kaže:
Zato što je tvoja posebična svijest trenutno u zametku. Posebična svijest koja je po prirodi u svakom trenutku napredujuća polako "osvještava" sve unutar sebe i u svojoj okolini. Kod nekoga brže a kod nekoga sporije.
Interesantno.
 
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 11:43   #39
Quote:
Herpes kaže:
Mislim da je to sve relativno. Recimo ljudi koji su se poigravali "astralnim" projekcijama vjerojatno će se na ovom nivou zadržati duže.
Šta ne bi trebalo biti suprotno?
I jel to, po tvom mišljenju, vrijedi i za spontane doživljaje astrala?
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2004., 11:44   #40
Quote:
Možda je ipak bolje sačekati dok ona sama počne da se dešava...?
Ako če se sama nekontrolirnao početi dešavati završit češ na psihijatriji u Vrapču
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:47.