Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2014., 22:42   #121
Budučnost naravno u HRZ bojama
https://www.youtube.com/watch?v=F_WzxHJwa8U

A ti milovi tako dobro dime
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 22:45   #122
Ovaj inače je došao na odmor u Brela, malo odmorit vene na nogama, nije to vojnopolitički sastanak ne samo mi to pušimo





Moji izvori u inostranstvu su mi dojavili vezano za ovaj sastanak:


Without any doubt NATO is trying to get its hand on WarPac equipment at the moment. With many Eastern European armies being offered a chance to exchange theirs for Western stuff, as the WarPac equipment is needed in Iraq, Syria and the Ukraine. Neither of which has time to retrain their forces and if one is honest neither of which is wanted to carry Western equipment at the moment, as this would make the amount of support given clearly visible to the public.
__________________
extraordinary and plenipotentiary ambassador of Croatia
AirBag is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 22:51   #123
@AirBAg iz tvoje tipkovnice u Božje uši.
Pošto mi volimo ovako malo pod pritiskom, ja se nadam da ćemo potpisati i riještiti se ruskog smeća.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 22:54   #124
Quote:
MORH DEMANTIRA
'Ne šaljemo helikoptere u Ukrajinu!'

'Ministarstvo obrane demantira medijske spekulacije da šalje ili donira Ukrajini bilo kakvu opremu', stoji u kratkom odgovoru na medijske napise da će Hrvatska u zamjenu za američke hlikoptere Black Hawk, hrvatske stare helikoptere poslati u sukobima zahvaćenu Ukrajinu

Prema pisanju Jutarnjeg lista, iz SAD-a je navodno stigao upit Ministarstvu obrane bi li Hrvatska zamijenila svoje transportne helikoptere Mi 8 MTV za Black Hawk, a hrvatski bi helikopteri potom bili poslani ukrajinskoj vojsci.

Hrvatski su vojni dužnosnici navodno zainteresirani za takvu ponudu jer smatraju da bi se mogla ispregovarati nabava polovnih helikoptera novije proizvodnje.

Međutim, sve to demantiraju u Ministarstvu obrane. Istina je, da bi se hrvatski vojni dužnosnici rado riješili vojne opreme s istočnog tržišta, no nikakva odluka još nije donesena već je sve na razini ideje.
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...-Ukrajinu.html


U svakom slučaju pozdravljam ideju. U suprotnom bojim se da kroz nekoliko godina nećemo imati na čemu letjeti.

Još da je dogovorit osim običnih transportnih i nekoliko:
http://youtu.be/PUJja7V5VGw
i
http://youtu.be/D4wnMmc5d-E
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 08:49   #125
poljaci, po defenderu, nastavljaju sa modernizacijom svojih fulcruma jednosjeda i dvosjeda,po israeli receptu.


@ kopriva
narogušili se ovi naši, pa se krenili i oni brkačit nešto prima rusima,pod plaštom jenkija. a kad se veliki dograbe,najbolje se sklonit malo u stranu da se ne dobije po nosu. a zube pokazat samo kad se krene na tebe.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 11:06   #126
Mi možemo učiti iz svačijeg iskustva, ali kad idemo nešto riješiti treba primijeniti:
ili svoja vlastita rješenja, dobro promišljena, postavljena i za koja je dana realna procjena da će realizacija biti moguća
ili kopirati iskustva nekoga tko nam je sličan
Ne treba primijeniti
ni tuđa rješenja kojima netko rješava svoje probleme pa kao nama posredno ta stvar odgovara
ni iskustva npr. Nizozemske, SAD ili Rusije jer se jednostavno ne možemo uspoređivati s njima po mnogo bitnih stvari

http://www.webinfomil.com/2014/08/av...-adquiere.html
http://www.webinfomil.com/2014/02/ac...-colombia.html
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 11:42   #127
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Po redu da krenem, sori 9aplus
Koliko mehosa zna tehnički ruski? Daj mi jednu tehničku knjigu o helikopteru na hrvatskom o MI-8/171 a da nije Flight Manual. Mehosi se snalaze na način da koriste engleske knjige koje su došle sa Mi-171.
Knjiga na HR, nema, nece ih niti biti....
Više ih zna ruski nego engleski. Za pile su sami prevodili dokumentaciju na
hrvatski, snalazili su se kako god su mogli i znali.
Svi zajednu su prestari, uz par izuzetaka koji ipak znaju engleski.
Uvodit novi tip bilo cega letećeg, bez prethodnog uvodjenja
M-Partova (vidi EDA.eu) je jos jedno bacanje para (koje nemamo) kroz
prozor.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 12:15   #128
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
.... Piloti moraju nakon jednog (1) sata leta imati besprijekornu i promptnu reakciju jer će poginuti. Zato i postoje obuke i zato ti instruktori drže obuku i osposobljavaju nove pilote. Pitaj naše pilote koji su bili u Afganistanu kako Afganistanci lete sa 400-500 sati naleta.
Živim preko puta heliodroma splitske bolnice tako da Milove češće viđam/čujem nego li sve kukce (komarce, muhe, leptire....) zajedno. Baš sam se navikao na njih i nerijetko se divim tim letačima kako su u različitim situacijama jači trovremenskog Tafta.

Nisam tehnički potkovan za raspravu al nekako imam osjećaj da ne bi bio presretan u situaciji da mi dijete ugrize zmija na Velebitu ili žena rađa usred noći na nekakvom otoku u trenutku transfera tehnologije.

Nemam ja ništa protiv NATO hardwarea, naprotiv, ali ne bi li taj prijelaz trebao biti postepen a ne ad hoc? Nekako, kao da mi netko kaže, od sutra si bez Windowsa već radiš na Linuxu. Ma, radit ću ja bez problema i na Linuxu ali nakon 24 godine pranja prozora ne mogu preko noći postati Linux guru.
dr.Bojler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 12:50   #129
Quote:
dr.Bojler kaže: Pogledaj post
Živim preko puta heliodroma splitske bolnice tako da Milove češće viđam/čujem nego li sve kukce (komarce, muhe, leptire....) zajedno. Baš sam se navikao na njih i nerijetko se divim tim letačima kako su u različitim situacijama jači trovremenskog Tafta.

Nisam tehnički potkovan za raspravu al nekako imam osjećaj da ne bi bio presretan u situaciji da mi dijete ugrize zmija na Velebitu ili žena rađa usred noći na nekakvom otoku u trenutku transfera tehnologije.

Nemam ja ništa protiv NATO hardwarea, naprotiv, ali ne bi li taj prijelaz trebao biti postepen a ne ad hoc? Nekako, kao da mi netko kaže, od sutra si bez Windowsa već radiš na Linuxu. Ma, radit ću ja bez problema i na Linuxu ali nakon 24 godine pranja prozora ne mogu preko noći postati Linux guru.
A da prvo pročitaš članak,pa onda onako bubneš?
Kao prvo nitko ne ostaje bez helikoptera jer koliko znam imamo i 10 Mi-171?ili sam propustio nešto.
A kako drukčije priječi na drugu tehnologiju,pa naravno da se mora učiti niti će išta biti preko noći jer je to nemoguče.
Jesu li naučili letjeti i sve o Pilatusu?jesu...jesu li naučili letjeti i sve o Belovima?jesu..jesu li naučili letjeti i sve o CL-415?jesu i u čemu je onda problem sa UH-60??on je sada najednom problem jer zamisli kako će oni sve to naučiti,pa takav im je posao....uostalom školovanje im je besplatno jer ga ne plačaju iz vlastitog đepa,a druga je stvar imaju li volje i htjenja??
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 12:51   #130
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Knjiga na HR, nema, nece ih niti biti....
Više ih zna ruski nego engleski. Za pile su sami prevodili dokumentaciju na
hrvatski, snalazili su se kako god su mogli i znali.
Svi zajednu su prestari, uz par izuzetaka koji ipak znaju engleski.
Uvodit novi tip bilo cega letećeg, bez prethodnog uvodjenja
M-Partova (vidi EDA.eu) je jos jedno bacanje para (koje nemamo) kroz
prozor.
Itekako znaju Engleski....
Prijatelj mi je mehaničar, poznan još jednoga to su ljudi koji su uredno u školi ućili Engleski jezik, čak je i moj stari 1952 godište ima uredno u osnovnoj Engleski jezik..... Sigurn su prošli u školovanju i tehnički engleski jel ne postoji tehnička škola koja ga nema....
Sad su nedavno imali intezivno ućenje i polaganje Engleskoga, neznan koji stupanj i uopće nisu radili par mj. nego su išli na Engleski jezik i imali ispit. Mislin drekt mehaničari na Mi-8..... Poćelo se fantazirat na forumu.....
Priča san jučer sa njime i kaže da je prića oko BH helihptera glupost. Kaže mi nisan rusofil, tip je proša DR, nije nasađen na nikakvu jugo priću, al ipak preferira Mi-8 isprid BH helihoptera. Bija je na Kosovu i sl. i kaže da su neusporedivi po kvaliteti i pouzdanosti i cijeni održavanja.
pinco is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 12:57   #131
E super neka sam saznao da je bolje letjeti na Mi-8 već na UH-60..ma fantazija...i još po kvaliteti,a kojoj to?mislim pričamo o našim Mi-8?
Nego što misliš zašto su ga slali da uči engleski da bi mogao prevoditi čirilcu?
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:10   #132
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Knjiga na HR, nema, nece ih niti biti....
Više ih zna ruski nego engleski. Za pile su sami prevodili dokumentaciju na
hrvatski, snalazili su se kako god su mogli i znali.
Svi zajednu su prestari, uz par izuzetaka koji ipak znaju engleski.
Uvodit novi tip bilo cega letećeg, bez prethodnog uvodjenja
M-Partova (vidi EDA.eu) je jos jedno bacanje para (koje nemamo) kroz
prozor.
Mislim da si malo tu zabrijao. Realnost je da niti jedan 30-godišnjak nije nikada učio čirilicu. Realnost je da čovjek koji nije bio u srednjoj školi početkom 90-tih nije učio ruski. Do znači ljudi stari 45 godina danas (bar).
Sada je samo pitanje gdje ćemo se fokusirati. Na ekipu koja slovka ruski ili ekipu koja samo pod utjecajem medija "napola govori engleski".

S ruskog su za Pile prevodili dokumentaciju?

I ne sviđa mi se ideja da zato što nemamo zapadni tip zrakoplova, nego istočni da se može održavati helikopter bilo kako, pa i na livadi, i bez "Partova".


Quote:
dr.Bojler kaže: Pogledaj post
Živim preko puta heliodroma splitske bolnice tako da Milove češće viđam/čujem nego li sve kukce (komarce, muhe, leptire....) zajedno. Baš sam se navikao na njih i nerijetko se divim tim letačima kako su u različitim situacijama jači trovremenskog Tafta.

Nisam tehnički potkovan za raspravu al nekako imam osjećaj da ne bi bio presretan u situaciji da mi dijete ugrize zmija na Velebitu ili žena rađa usred noći na nekakvom otoku u trenutku transfera tehnologije.

Nemam ja ništa protiv NATO hardwarea, naprotiv, ali ne bi li taj prijelaz trebao biti postepen a ne ad hoc? Nekako, kao da mi netko kaže, od sutra si bez Windowsa već radiš na Linuxu. Ma, radit ću ja bez problema i na Linuxu ali nakon 24 godine pranja prozora ne mogu preko noći postati Linux guru.
Jednostavno neće doći C-5 Galaxy istovariti UH-60, ukrcati Mi-8 i poslati ih u Ukrajinu. Amerikanci su ipak ozbiljan narod.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:12   #133
Quote:
pinco kaže: Pogledaj post
Priča san jučer sa njime i kaže da je prića oko BH helihptera glupost. Kaže mi nisan rusofil, tip je proša DR, nije nasađen na nikakvu jugo priću, al ipak preferira Mi-8 isprid BH helihoptera. Bija je na Kosovu i sl. i kaže da su neusporedivi po kvaliteti i pouzdanosti i cijeni održavanja.
E da mi je tog upoznati....

fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:15   #134
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
E super neka sam saznao da je bolje letjeti na Mi-8 već na UH-60..ma fantazija...i još po kvaliteti,a kojoj to?mislim pričamo o našim Mi-8?
Nego što misliš zašto su ga slali da uči engleski da bi mogao prevoditi čirilcu?
Slali su ga na engleski jer moraš imati minimalno 65% na ispitu da te pošalju u misiju (a čovjek je napisao da je ovaj bio na Kosovu).
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:17   #135
A jesam rekao evo lijevo krilo MORH -a i HRZ preko svih medija demantiraju Kresu... A što su brzi za takve stvari, ali nisu tamo gdje treba.
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:23   #136
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
S ruskog su za Pile prevodili dokumentaciju?
Da, da...
Bili su prepusteni sami sebi, tada kao i sve do sada.

Ucenje engleskog how, yes, no, za misije.... bjutiful
To ce im sigurno pomoci...

Sve je prekokrasno, rekao bi jedan moj frend,
nakon trece ture u prasinjistanu....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:49   #137
Quote:
kopriva-vk kaže: Pogledaj post
Jedno je sigurno razlika između Mi-8 (ovih naših) i Black Hawk je kao Moskvić i Mercedes.

Pa vidim da ni sada nisu stvarali problem,a već sam napisao i druge države koriste i ruske i zapadne helikoptere.

Dali će od ovoga išta biti čisto sumnjam jer vjerojatno već zasjeda polit biro u zaštiti gedore i kljuća 13.
a naravno ne vjerujem ni puno JL i piscu teksta,a opet kakav god da je izgleda da ima dobre veze u MORH-u ili je Antin glasnogovornik??
Moskvić i Mercedes, koja usporedba...

Da si rekao da je razlika ko između Fordova kombija i GAZ-ova kamiona, to bi možda i bilo tako...
A sad, na svakome je da vidi što je njemu isplativije.

I nemoj misliti da ja ne bih volio vidjeti neki high-low mix sa recimo jednom eskadrilom Mi-171 i jednom Black Hawkova ili kojih drugih zapadnih ( ili istočnih, šta fali Ka-60 ) helikoptera, ali ne na ovaj način, da uzimajući jedno, uništavamo drugo i pri tome idemo ( potpuno nepotrebno ) kvariti odnose s Rusijom...
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:53   #138
Quote:
9aplus kaže: Pogledaj post
Da, da...
Bili su prepusteni sami sebi, tada kao i sve do sada.

Ucenje engleskog how, yes, no, za misije.... bjutiful
To ce im sigurno pomoci...

Sve je prekokrasno, rekao bi jedan moj frend,
nakon trece ture u prasinjistanu....
Ti si za Pile pričao o Pilatusima ili smo se mi krivo razumijeli?

Ja sam čuo da postoji zapovijed koja zabranjuje prevođenje dokumentacije i korištenje takvog prijevoda u radovima održavanja. Inače stari pravilnik o održavanju zrakoplova je govorio da dokumentacija mora biti na hrvatskom, dok je ovaj prošlogodišnji rekao da može biti na hrvatskom ili na jeziku proizvođaća.

Postojalo je učenje jezika za misije (što se tiće zrakoplovstva). Ako je netko bio na važnijoj poziciji i nije znao dovoljan postotak jezika samo ga je veza mogla spasiti da se ne makne s liste.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:53   #139
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Moskvić i Mercedes, koja usporedba...

Da si rekao da je razlika ko između Fordova kombija i GAZ-ova kamiona, to bi možda i bilo tako...
A sad, na svakome je da vidi što je njemu isplativije.

I nemoj misliti da ja ne bih volio vidjeti neki high-low mix sa recimo jednom eskadrilom Mi-171 i jednom Black Hawkova ili kojih drugih zapadnih ( ili istočnih, šta fali Ka-60 ) helikoptera, ali ne na ovaj način, da uzimajući jedno, uništavamo drugo i pri tome idemo ( potpuno nepotrebno ) kvariti odnose s Rusijom...
Ma što uništavamo? Ove Mi-8 iz doba kad sam ja postao pionir?
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 13:58   #140
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
Moskvić i Mercedes, koja usporedba...

Da si rekao da je razlika ko između Fordova kombija i GAZ-ova kamiona, to bi možda i bilo tako...
A sad, na svakome je da vidi što je njemu isplativije.

I nemoj misliti da ja ne bih volio vidjeti neki high-low mix sa recimo jednom eskadrilom Mi-171 i jednom Black Hawkova ili kojih drugih zapadnih ( ili istočnih, šta fali Ka-60 ) helikoptera, ali ne na ovaj način, da uzimajući jedno, uništavamo drugo i pri tome idemo ( potpuno nepotrebno ) kvariti odnose s Rusijom...
Mi se napokon moramo zbrojiti gdje pripadamo.
Najbolji je primjer ova ukrajinska kriza. Do prije godinu dana su imali prijateljske odnose s Rusijom (kao država) a sada su u ratu. Četnici koji su otišli boriti se tamo, bore se na ruskoj strani.
Ne povlačimo li moralne, političke i druge kriterije, mi jednostavno moramo znati kamo pripadamo i gdje smo pripadali do sada, a to je u zapadnu sferu interesa.

Ja ću pitati tko će nam remontirati helikoptere? Neka polu-tvrtka kao što je bio Ukrajinski SAP?
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:51.