Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2004., 17:51   #1
Erste banka i stambeni krediti

Ukoliko Boga znate i želite si uštediti živaca ,novaca i uzalud potrošenog vremena IZBJEGAVAJTE Erste banku u širokom luku barem po pitanju stambenih kredita .

Ja sam čekala na njihov odgovor 3 mjeseca.
Predala zahtjev početkom 10 mjeseca . U međuvremenu ih kontaktirala ,kao njihov redovit klijent , velik broj puta . Mjenjali su uvjete kredita bar svaki mjesec jednom .

Za kupovinu novog stana tražila sam određeni iznos za što
njihovi uvjeti nude kredit bez procjene u vrijednosti kupoprodajnog ugovora . Zato su me i privukli !

U ova tri mjeseca nakon prve procjene da uvjete ispunjavam;
-tražili su depozit pa kasnije povukli taj uvjet
-policu životnog osiguranja na ČAK 60 % iznosa kredita i na to sam pristala
-dva jamca - najprije jednog pa onda još jednog
-pa njihove papire skupljali još mjesec dana
-pa opet na kraju tražili IPAK procjenu o mom trošku
PROCJENA je pokazala da stan vrijedi VIŠE
ali opet još mjesec dana čekanja

na konačan odgovor koji je ODBIJENICA bez obrazloženja ????!

Procedura predugačka i neprofesionalna

Mislim da osoblje jednostavno nije dovoljno obučeno i za sve se traže odgovori iz nekog Bjelovara gdje je centrala i to sve traje mjesecima .

Zanima me ima li netko od vas sličnog iskustva i što ja mogu napraviti po tom pitanju ?
Zar se inače procjena stana NE traži kao uvjet za procjenu iznosa već odobrenog kredita ( odn. klijenta koji ispunjava uvjete )
a ne kao jedan od uvjeta za odobravanje ?

Ipak sam u sve to uvukla i prodavatelja koji me čekao mjesecima i kaparu koju sam već dala i sad ne znam kako se iz svega toga spasiti a da mi netko povjeruje da me banka tako "išetala"kao kretena .

Ja definitvno mjenjam banku od ponedjeljka . Zatvaram sve svoje račune kod njih !
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Old 09.01.2004., 21:30   #2


Koliko se sjecam prije nekoliko mjeseci kada je bila aktualna rasprava o bankama i stambenim kreditima, zvucala si zadovoljno.
Ili se mozda radilo o nekom drugom liku?

Moram provjeriti, ali ovo je fakat uzasno.
Koliko ja znam, tko god je digao kredit stambeni u ZaBA bio je vise manje zadovoljan, barem su to iskustva mojih poznanika.
Imas uvjete, koje moras ispuniti i to je to.

Znaci ostala si bez kredita?
Zelim ti puno srece unaprijed, javi kako ide.

magdalena1999 is offline  
Old 10.01.2004., 11:02   #3
Da. Bila sam oduševljena pred tri mjeseca kad sam krenula u odabir odgovarajuće banke .
Odlučila sam se za Erste upravo zato jer su jedini nudili omjer kredita 1:1 za novi stan . To je predstavljao jedan od njihovih uvjeta kojim su mene kao korisnika i privukli da se odlučim baš za njih.
Kasnije sam na svojoj koži otkrila da je to uvjet na papiru - lažan uvjet da privuku klijente .

Ono što želim napomenuti je :
-da su me u proceduri izlagali putem troškovima ( koji nisu bili predviđeni prvotnim uvjetima banke na koje sam ja u početku pristala )

-Pa su na kraju nakon dva mj. krenuli od toga " kako oni mogu znati da je stan nov ???"
-pa valjda od građevinske dozvole - bio moj odgovor...ne znam ...nisam vam ja pisala te uvjete ????

- Priložila sam im bila uz Kupoprodajni ( odmah na početku ) i tada i građevinsku iz koje se vidi da je stan tek sagrađen.....

- Pa su razmišljali pa na koncu prosinca ipak i zatražili PROCJENU stana u moje ime naravno ??? mada u uvjetima kredita naglašavaju da za NOVI stan NE traže procjenu !

- Pa sam i na to pristala

Stan je na moju radost - procjenjen VIŠE od cijene koju bi ja trebala platiti odn. svote koliko sam ja tražila kredita od njih

-Pa sam i taj uvjet ispunila

- Pa im je opet trebalo mjesec dana - da konačno odgovore - da njih IPAK taj kredit ne zanima ????

-------------

Ja ne ulazim u njihovo pravo da odbiju klijenta
ALI -

----zar banke ne odlučuju ODMAH koji klijent odgovara uvjetima prilikom predaje formulara -jer ukoliko ne zadovoljavaš po primanjima neće ni prihvatiti tvoj zahtjev , zar ne ?

---u ovim slučajevima kad je očito da je NETKO IZ BANKE -neprofesionalno ,sporo ,nestručno , uz pronalaženje uvijek novih prepreka ( dokumenata ) drugim riječima fušerski
odradio posao IGRAJUĆI se sa tako važnim pitanjem kao što je kupovina stana

OŠTETIO moje interese kao klijenta -
-ubacujući me u nepotrebne troškove
-ubacujući me u neprilike sa investitorom koji je stan već mogao
( od potpisivanja kupoprodajnog ugovora sa mnom do danas ) prodati već 10 puta
- postavljajući me u poziciju obmane jer su TRI mjeseca odlučivali hoće li ili neće dozvoliti kupovinu stana na hipoteku , a zato mi vrijeme stalno davali poruke -strpite se još malo ...mi ne odlučujemo - treba nam još ovaj odgovor iz Bjelovara pa još onaj ....

Ja se danas pitam o ozbiljnosti te Banke ? Erste banke !

U istoj zgradi od 6 stanara je 5 stanara u međuvremenu već diglo kredit u roku od razumnih 20 dana ( kod druge banke naravno )
samo sam ja pustila da me tako veslaju ---a prevarilo me jer su cijelo vrijeme bili izuzetno ljubazni

Ali k vragu - danas vidim da bi mi bilo draže da su se manje smješkali a profesionalnije odradili svoj posao.

Na tome u svakom slučaju NE završava.
Ja zatvaram sve svoje račune i selim se u drugu banku ( ozbiljniju i veću ).

A od njihove ću Uprave TRAŽITI odgovor na pitanje - zar imaju pravo klijenta zavlačiti tri mjeseca i 10 dana i onda ga odbiti bez obrazloženja jer sa moje strane nema NIKAKAV razlog da bi me odbili !
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Old 10.01.2004., 11:12   #4
Quote:
Bajki1 kaže:


Ja zatvaram sve svoje račune i selim se u drugu banku ( ozbiljniju i veću ).

Traži ozbiljniju i MANJU
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Old 10.01.2004., 11:16   #5
Quote:
sailor kaže:
Traži ozbiljniju i MANJU
Mogu si misliti kako bi tek prošla da odem u neku manju banku kad Erste koja spada u neke srednje ovako posluje .
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Old 10.01.2004., 11:42   #6
Quote:
Bajki1 kaže:



A od njihove ću Uprave TRAŽITI odgovor na pitanje - zar imaju pravo klijenta zavlačiti tri mjeseca i 10 dana i onda ga odbiti bez obrazloženja jer sa moje strane nema NIKAKAV razlog da bi me odbili !

Imas svako pravo da se ljutis, ovo je izvan svake pameti.
Isto bih ucinila, trazila od Uprave odgovore na sva pitanja, medjutim, ne znam kolika ce ti to satisfakcija biti, jer ocito to je njihov nacin rada i tebi kao klijentu preostaje samo da se s time pomiris.
Moze se dogoditi da ti se ispricaju, ali, ako su oni u stanju da te, nakon tri mjeseca i silne dokumentacije koju si im prilozila, ukljucujuci i procjenu koja sasvim sigurno puno kosta, bez ikakvog razumnog obrazlozenja, odbiju, onda od njih ne mozes ocekivati da ce ti priznati kako su neprofesionalni i pokusati na neki nacin kompenzirati sve neugodnosti kroz koje prolazis.

Ne zelim sada reklamirati ZaBu, ali koliko je meni poznato, iz primjera mojih poznanika koji su dizali kredite, dokumentacija se provjerava odmah kod podnosenja zahtjeva za kredit i u najkracem mogucem roku (recimo tjedan do 10 dana) sve je rijeseno. Ako ne zadovoljavas uvjete, tocno se zna razlog. Dobro, bilo je slucajeva da se neke stvari zakompliciraju, ali nekako imam dojam da je Zg banci stalo da kredit plasira, eto.

Ja pak imam dosta dobra iskustva sa RBA bankom, premda s jedom drugom vrstom kredita.

A ovo da se Erste tri puna mjeseca sama sa sobom nije uspjela dogovoriti, spada u sam vrh aljkavosti i neprofesionalizma.

U svakom slucaju, zahvaljujuci tvom primjeru, a i mnogih drugih koji su se opekli s raznoraznim bankama, stvoriti ce se kakva takva negativna reklama, pa ce im se, iskreno se nadam, ovakve stvari obiti o glavu dvostruko.
I tko im je kriv, kada se ponasaju kao kauboji, u Austriji (ili odakle je vec ta Erste banka), ovako nesto mislim da nije moguce. Vec je vrijeme da se neke stvari iskristaliziraju, pa nek zaradjuju najkvalitetniji.

magdalena1999 is offline  
Old 10.01.2004., 11:59   #7
Bajki, užasno mi je žao Što ćeš sad, hoćeš li tražiti kredit kod nove banke?

Mi smo se od početka odlučili za ZaBu, prije svega zato što oni imaju najpovoljnije uvjete za kreditnu sposobnost - naime, i muž i ja smo jamci a ja i sudužnik u drugim kreditima, a u ZaBi na to najblagonaklonije gledaju. Ja nisam još došla do zathjeva a kamoli realizacije kredita, ali moram reći da mi je ZaBa i na prvi pogled bila najuvjerljivija, naime službenica nas je primila, odmah naim izračunala i rate i kreditnu sposobnost i jako je otvoreno s nama razgovarala a i dala nam nekoliko korisnih i pametnih sugestija. U drugim bankama je muž bio sam i bio je zgrožen kako su ga primili - u RBA su mu samo uvaljivali prospekte za stambenu štedionicu a u Erste jedva da su mu dali neke informacije.
verica is offline  
Old 10.01.2004., 12:11   #8
Quote:
verica kaže:
Bajki, užasno mi je žao Što ćeš sad, hoćeš li tražiti kredit kod nove banke?

Mi smo se od početka odlučili za ZaBu, prije svega zato što oni imaju najpovoljnije uvjete za kreditnu sposobnost - naime, i muž i ja smo jamci a ja i sudužnik u drugim kreditima, a u ZaBi na to najblagonaklonije gledaju.
Jamci ste i suduznici u drugim kreditima-mislis na druge kredite u ZaBi ili u nekoj drugoj banci?
Zasto mislis da blagonaklono gledaju? Ja sam bila uvjerena u suprotno. Da je to zapravo veliki minus, ako si vec nekome jamac ili suduznik u istoj ili nekoj drugoj banci.

Podpitanje: postoji li nacin provjere, odnosno, moze li Zaba recimo provjeiti jesam li ja nosioc kredita u nekoj drugoj banci, ili jamac nekome? Mozda preko racunovodstva u mom poduzecu?

Namjeravam u ZaBi dignuti stambeni kredit (ako ikada dobijem ugovor za stalno u firmi), a vec imam jedan namjenski u RBA (sa suduznicima i jamcima naravno), a i jamac sam u Zabi (za nenamjenski).
magdalena1999 is offline  
Old 10.01.2004., 12:14   #9
Quote:
magdalena1999 kaže:
Podpitanje: postoji li nacin provjere, odnosno, moze li Zaba recimo provjeiti jesam li ja nosioc kredita u nekoj drugoj banci, ili jamac nekome? Mozda preko racunovodstva u mom poduzecu?

Zapravo ne, danas još možeš slobodno lagati, ali radi se na jedinstvenom registru kredita i crnim listama, pa ti vidi
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Old 27.01.2009., 09:51   #10
Quote:
sailor kaže: Pogledaj post
Zapravo ne, danas još možeš slobodno lagati, ali radi se na jedinstvenom registru kredita i crnim listama, pa ti vidi
EEE NE MOŽEŠ LAGATI VEĆ DUGO VREMENE. POSTOJI SUSTAV RAZMJENE MEĐU BANKAMA I UKUCAJU TVOJ MATIČNI I SVE VIDE.....
rokas is offline  
Received Warning
Old 10.01.2004., 13:56   #11
Quote:
magdalena1999 kaže:

A ovo da se Erste tri puna mjeseca sama sa sobom nije uspjela dogovoriti, spada u sam vrh aljkavosti i neprofesionalizma.

u Austriji (ili odakle je vec ta Erste banka), ovako nesto mislim da nije moguce. Vec je vrijeme da se neke stvari iskristaliziraju, pa nek zaradjuju najkvalitetniji.


Imam namjeru tražiti odgovor od same Uprave , baš iz centrale .

Pa ću vidjeti koliko im je istinita reklamna poruka -
Vi ste nam na prvom mjestu !

Razmišljam i o pismu čitatelja tiražnim hrvatskim novinama s ciljem informiranja javnosti o poštovanju banaka u odnosu prema klijentima pojedincima .
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Old 10.01.2004., 15:33   #12
Quote:
magdalena1999 kaže:
Jamci ste i suduznici u drugim kreditima-mislis na druge kredite u ZaBi ili u nekoj drugoj banci?
Zasto mislis da blagonaklono gledaju? Ja sam bila uvjerena u suprotno. Da je to zapravo veliki minus, ako si vec nekome jamac ili suduznik u istoj ili nekoj drugoj banci.

Podpitanje: postoji li nacin provjere, odnosno, moze li Zaba recimo provjeiti jesam li ja nosioc kredita u nekoj drugoj banci, ili jamac nekome? Mozda preko racunovodstva u mom poduzecu?

Zato što ti u ZaBi za jamstvo oduzimaju 10% rate kredita za koji si jamac od tvoje kreditne sposobnosti (za sudužništvo 30%), a u drugim bankama i za jamstvo 30%. Osim toga, čini mi se - ali nisam 100% sigurna, da su i za samu kreditnu sposobnost uvjeti povoljniji. Koliko znam Zaba može provjeriti jamstvo samo za svoje kredite, ali kod mene u firmi napišu sve kredite u kojima si jamac ili sudužnik kad ti daju potvrdu - tako da to ovisi o firmi (kod mog muža to ne rade)
verica is offline  
Old 10.01.2004., 19:25   #13
Quote:
verica kaže:
Zato što ti u ZaBi za jamstvo oduzimaju 10% rate kredita za koji si jamac od tvoje kreditne sposobnosti (za sudužništvo 30%), a u drugim bankama i za jamstvo 30%. Osim toga, čini mi se - ali nisam 100% sigurna, da su i za samu kreditnu sposobnost uvjeti povoljniji. Koliko znam Zaba može provjeriti jamstvo samo za svoje kredite, ali kod mene u firmi napišu sve kredite u kojima si jamac ili sudužnik kad ti daju potvrdu - tako da to ovisi o firmi (kod mog muža to ne rade)
Cekaj, da vidim jesam li dobro shvatila.

Znaci, ako ja u ZaBa dizem kredit stambeni, s mjesecnom ratom recimo 1000 kuna.
Vec sam jamac u ZaBa za kredit s mjesecnom ratom recimo 1000 kuna.
Znaci, moja placa morala bi biti minimalno:
1800 kn+1000 kn (rata mog kredita) + 1000 kn (rata od mog jamca) - 100 kn (10% od 1000kn).

Ukupno: 4700 kuna?

magdalena1999 is offline  
Old 10.01.2004., 19:32   #14
Ne, nego 1800 Kn + 1000 Kn + 100 Kn (10% rate kredita u kojemu si jamac)
verica is offline  
Old 10.01.2004., 19:52   #15
Quote:
verica kaže:
Ne, nego 1800 Kn + 1000 Kn + 100 Kn (10% rate kredita u kojemu si jamac)
Cekaj. Nemoguce. Sigurna u ovo?

Znaci ovako:
1800 kn + 1000 kn (moja rata stambenog kredita) + 100 kn (10% od rate kredita kojem sam jamac)



Totalno sam zbunjena
magdalena1999 is offline  
Old 10.01.2004., 19:57   #16
Da, sigurna sam. Ja sam jamac u jednom malom kreditu i sudužnik u jednom većem - moja plaća mora biti rata + 1800 + 10% rate kredita u kojemu sam jamac + 30% rate kredita u kojemu sam sudužnik - tako ja u Zabi sa svojom nevelikom plaćom mogu biti jedini nosioc kredita tj. ne moram imati sudužnika, pa mi muž može biti jamac za kredit.
verica is offline  
Old 10.01.2004., 20:01   #17
Quote:
verica kaže:
Da, sigurna sam. Ja sam jamac u jednom malom kreditu i sudužnik u jednom većem - moja plaća mora biti rata + 1800 + 10% rate kredita u kojemu sam jamac + 30% rate kredita u kojemu sam sudužnik - tako ja u Zabi sa svojom nevelikom plaćom mogu biti jedini nosioc kredita tj. ne moram imati sudužnika, pa mi muž može biti jamac za kredit.
Ja sam faaaakat neznalica.
Tko ce me spasiti kada pocne ta petljancija s kreditom?

Ovo je super vijest.


Hvala hvala
magdalena1999 is offline  
Old 10.01.2004., 22:10   #18
Verica, jesi sigurna da ti suprug moze biti jamac za kredit kojem si ti nosioc?

Naime, mi smo dizali nedavno kredit od Zabe (dom do 35) i na pocetku smo odmah pitali da li ce biti problem sto oboje radimo u istoj firmi. Pitali su nas da li smo ozenjeni i kad smo rekli da nismo tete su rekle - onda super. To su nas kasnije pitali jos jednom i napomenuli da smo ozenjeni ne bi si mogli medjusobno biti jamci, samo suduznici.

Sto se tice Zabe i kredita zbilja su jako profesionalni. Mi smo imali par teskoca (diskvalificirali su nam jednog jamca jer je bio prestar (da se odmah obranim - nisu spomenuli uvjet da godine+otplata kredita <=75, a imaju ga)), ali inace je sve bilo u redu.

Malo me ljutilo to sto su bili sporiji (za svaki rok koji su rekli rastezali su ga do maximuma, recimo procjena je trebala izaci izmedju tjedan-dva, naravno da su dosli zadnji dan), tako da nam je za sve skupa trebalo oko 2 mjeseca. Od toga smo u banci bili samo jedan nepotrebni put - kad smo nosili papire od drugog jamca.

Zaba
Lei is offline  
Old 11.01.2004., 01:35   #19
Re: Erste banka i stambeni krediti

Quote:
Bajki1 kaže:
nekog Bjelovara gdje je centrala [/B]
I nije neki Bjelovar več Bjelovar!
A jebiga valjda budeš bolje sreče sa nekom drugom bankom,svima ista poruka,ak niste zadovoljni sa svojom bankom,zatvarajte račune u dotičnoj i otarajte u nekoj drugoj!To je vaše pravo!
A ovo sa uvjetima dobivanja kredita u HR,u normalnom zapadnom svijetu bi bilo smijuruja,mislim 30% pologa ili kak se več zove a da nejde u kredit,pa jamci.............Mislim u nekim normalnim sistemima nemre fizička osoba biti jamac,jamac je nekretnina koju kupuješ jer ak nemreš otplačivati,banka jednostavno proda nekretninu i fino se tu namiri,jebemu miša pa zato rade i procijene tih nekretnina valjda.......oprostite al ne razumijem
A kakvi su uvjeti ak tražiš krediti za napr. poslovni prostor ili tak nešt?
Jel tu isto trebaju jamci???Ili je jamac nekretnina koju več posjeduješ???
Ovak je meni bilo ovdije kada sam ja kupovao stan...........fino izabrao banku,nazvao ih,oni mene vele da če poslati čovjeka doma,samo nek javim vrijeme.........covjek došao u točno zakazano vrijeme,donio sve papire,fino sve objasnio,popio kavicu,i sve je to uzelo oko dva sata..............zatim su oni odobrili sumu koju možemo posuditi (usput rečeno duplo su nam odobrili nego smo mislili potrošiti na stan)
Imali smo 10% predujma i sve što mi je trebalo je pismo od poslodavca kolika mi je plača.
Onada fino u potragu za stanom,kada smo ga našli obavijestili banku i oni napravili procjenu i advokata da provjeri sve što bi moglo biti od koristi napr. vlasničko stanje stana,da li opčina misli graditi nešto u ulici u slijedečih par godina ili možda rovati nešt u blizini zgrade da li je ikada ikad bilo primjedbi gdje na stanare (opčina,policija) pa čak i to di je smještena gradska kanalizacija pa ak' pukne cijev jel' budu rovali u blizini zgrade,ma sve. Advokat i banka srede sve,ja na kraju samo dobijem papire na potpis.
Nakon što smo dogovorili cijenu i javili banci koliko nam fali keša banka je sve sama sredila zajedno sa advokatom
Fino čovjek ponovo došao kad nas doma da potpišemo ugovor o kreditu i to bi bilo to.....................ma koji jamci,računanje nekih ludih postotaka............toliko jednostavno da je to mislim ljudima u HR nepojmljivo!
Čak ni u banku nisam morao ići niti jednom,a od svih papira samo mi je trebalo potvrda o mojoj plači!Jednostavno!Jebiga valjda se radi ovakvih stvari mislim vrnuti doma što prije!
ZUJAN_BJ is offline  
Old 11.01.2004., 11:34   #20
Quote:
Lei kaže:
Verica, jesi sigurna da ti suprug moze biti jamac za kredit kojem si ti nosioc?

Službenica u banci nam je rekla da može. Mi smo htjeli biti sudužnici, a imali smo drugog jamca, a ona je rekla da nema za tim potrebe (kad je izračunala kreditnu sposobnost) nego da ja mogu biti nosioc kredita a suprug jamac.

No, ja sam bila samo na informativnom razgovoru - nismo još našli stan pa još nismo dizali kredit. Tako da, ako je službenica lagala mene i ja lažem vas .
verica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:15.