Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2008., 09:29   #1
Cijena plina za kućanstva

Pozdrav svima!

Šibenik ima koncesionara za distribuciju plina, koji je izgradio rezervoare i plinovod na koji su spojene nove zgrade izgrađene u Sibeniku (cca 500 stanova, sveukupno). Nedavno sam dobio obavijest da ce cijena plina za kućanstva u tim zgradama biti 10,34kn po kubnom metru, u sto su kao ukljuceni troskovi plina, održavanja postrojenja, održavanja mreže i manipulativni troškovi.
Malo sam kopao po netu i tamo vidio da je cijena plina za kućanstva u Zagrebu oko dvije kune po kubnom metru, a da su troškovi prijevoza plina za koncesionare oko 12 LIPA po kubnom metru (manipulativni troškovi, op. au.)

Molim vas da mi netko od vas kaze koliko doista plaća plin u Zagrebu, a
ako netko zna kome se treba obratiti, ako je cijena plina u Sibeniku doista lihvarska kako se meni cini, i taj bi mi savjet dobrodosao

Puno hvala svima!
quachillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 09:34   #2
Pozdrav!

Meni na racunu za plin pise da je cijena 2,08 kuna, i kad potrosim npr. 30 kubika plina mjesecno, dobijem racun na 62,40 kn (dakle 2,08 x 30).

Valjda su u tu cijenu od 2,08 kn po m3 ukljuceni i svi drugi troskovi jerbo na racunu ne vidim nikakve druge dodatne cifre za placanje.

Ovo s 10,34 kn po m3 mi se uistinu cini jako viskom cijenom

Ne znam jesam li sto pomogla, ali sretno!

EDIT: kao sto se vidi po cijeni plina, ja sam iz Zagreba
oscar13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 09:42   #3
Hvala lijepa Zagrepčanko!)
quachillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2008., 11:23   #4
Plin koji vi na Šubićevcu koristite je propan-butan a mislim da mu je cijena tu negdje oko 10 tak kuna.Dosta sam se raspitivala o tome jer smo i mi htjeli kupiti stan od ZM-a ili VIP-a.Tvrtka koja je dobila posao distribucije plina je Jadran plin (Grcić),a s njima se morao potpisati 15 godišnji ugovor o opskrbljivanju plinom.Prije potpisivanja ugovora nije se znalo kolika će cijena m3 biti i sve mi je to izgledalo nekako mutno.I što mi još nije jasno,na mjerilima su označeni m3 a taj plin se prodaje po kg(valjda).
strila is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 22:25   #5
UNP vs Propan butan

U ugovoru i ostalome se spominje samo UNP.

Moram priznat da i ne znam kakva je razlika izmedju propan butan plina i UNP-a, pa bi mi Tvoje objašnjenje dobro došlo

Ugovor je doista na 15 godina, ali on je jedini koncesionar u županiji...

U ugovoru piše da će cijena biti u skladu sa tržišnom cijenom i
da u slučaju neplaćanja računa on ima pravo uskratiti isporuku plina, no sada od nas traži da mu pošaljemo JMBG ove i brojeve tekućeg računa....he,he...

Zašto je cijena propan butan plina toliko visoka?
Zašto se ni na kakvim internet stranicama ne spominje propan butan kao zasebna vrsta sa zasebnom cijenom?

Hvala na svakom odgovoru!
quachillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2008., 23:31   #6
UNP je mješavina butana i propana te ima veću energetsku vrijednost nego zemni plin. Mislim da je odnos negdje 1:5 po m3. Zemni plin oko 5kWh/m3 a UNP 25kWh/m3. Treba malo google u ruke pa pronaći točne podatke

http://www.proplin.hr/fizikalno-kemi...0svojstva.html
http://www.proplin.hr/cjenik_autoplina.html

evo sve ima http://www.proplin.hr/energetska%20usporedba_.html

Zadnje uređivanje gogo_2006 : 15.10.2008. at 23:40.
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 01:03   #7
[QUOTE=gogo_2006;16586276]UNP je mješavina butana i propana te ima veću energetsku vrijednost nego zemni plin. Mislim da je odnos negdje 1:5 po m3. Zemni plin oko 5kWh/m3 a UNP 25kWh/m3.

Hvala gogo_2006

Ako sam dobro shvatio, gledajuci iskoristivost, cijena na koju se bunim je zapravo realna.

Ipak, malo sam računao....prema nekim tablicama koje sam našao na netu
kubik plina u plinovitom stanju jednak je 2 kg plina, a po tome ispada da u veleprodaji kubik propan butana, za male, a ne za velike spremnike doduse, stoji 6,722 kn, po čemu bi se dalo zključiti da nas tip p..... samo malo

E sad, iako je bolje ispast glup nego iz autobusa, napominjem da mi matematika nikad nije bila jača strana...., pa ako netko zna bolje, a jos nisam svima dosadio...računajmo zajedno
quachillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 01:44   #8
Quote:
strila kaže: Pogledaj post
Plin koji vi na Šubićevcu koristite je propan-butan a mislim da mu je cijena tu negdje oko 10 tak kuna.Dosta sam se raspitivala o tome jer smo i mi htjeli kupiti stan od ZM-a ili VIP-a.Tvrtka koja je dobila posao distribucije plina je Jadran plin (Grcić),a s njima se morao potpisati 15 godišnji ugovor o opskrbljivanju plinom.Prije potpisivanja ugovora nije se znalo kolika će cijena m3 biti i sve mi je to izgledalo nekako mutno.I što mi još nije jasno,na mjerilima su označeni m3 a taj plin se prodaje po kg(valjda).
dakle, zemni iliti ga gradski plin ide po cijeni od 2,08kn po kubnom metru, dok
s obzirom da iza sebe imam deset godina iskustva zivljenja u zagradi koja ima svoj spremnik plina propan butana koji puni ina po narduzbi i cija je cijena po kubnom metru oko 11kn, s time da ina isporucuje plin po kg i cijena kilograma propan butana je oko 4 kune i nesto, jel svake godine malo poskupi...

naravno, ja sam iz zagreba
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2008., 11:06   #9
Quote:
sowuljaga kaže: Pogledaj post
dakle, zemni iliti ga gradski plin ide po cijeni od 2,08kn po kubnom metru, dok
s obzirom da iza sebe imam deset godina iskustva zivljenja u zagradi koja ima svoj spremnik plina propan butana koji puni ina po narduzbi i cija je cijena po kubnom metru oko 11kn, s time da ina isporucuje plin po kg i cijena kilograma propan butana je oko 4 kune i nesto, jel svake godine malo poskupi...

naravno, ja sam iz zagreba
Hvala Sovuljago

Jos samo jedno pitanjce...Koliko potrošiš mjesečno plina u zimskim mjesecima?
quachillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 10:35   #10
Quote:
quachillo kaže: Pogledaj post
Hvala Sovuljago

Jos samo jedno pitanjce...Koliko potrošiš mjesečno plina u zimskim mjesecima?
puno... stan ima kojih 50-tak kvadrata, malo vise... ne mogu dat tocnu informaciju jer je stan s galerijom na katu koja ima jako niski strop i pod velikom je kosinom.. dok je brat bio malen trosilo se i oko 1200kn na jesec dana u zimskim danima... po ljetu se trosi oko 300 kn na nakavih dva do tri mjeseca ovisno koliko se cesto toci plin toliko se i ocitava.. a sad grijenje ide za nekakvih oko tri i pol tjedna do mjesec dana oko 800kn.. mao previse.. al vjerujem da je to zbog toga zgrada nema mozda najbolju izolaciju, iako je stara svega 12godina i od samog pocetka sam zivjeli tamo.. cijela zgrada se nada da ce se prikljucitit uskoro gradski plin jer ce to troskove za duplo smanjiti... s tim da je tih 800kn i grijanje i kuhanje i topla voda... kuha se manje vise jednom dnevno, dakle ne ode puno plina na to i a tusiranje je isto jednom dnevno kako tko... s time da iako nas je tad bilo cetiri, a sad ih je troje(ja sam odselila) nije im se pretjerano smanjila cijena grijanja...

evo cisto za usporedbu.. oni su od prvog mjeseca platili grijanje oko 3000kn ne znam tocno... a sam dkle imam iznajmljeni stan u kuci od 40kvadrata.. od prvog mjeseca platila 1000kn s kuhanjem (a topla voda je na struju) i opet mi manja struja neg kod njih... oni su troje.. nas je dvoje plus preko deset zivotinja.

al dakle najvise ti potrosnja plina ovisi dobroj izloaciji, kolegica koja zivi u kuci od kojih 100kvadrata u groznoj zimi ne potrosi vise 350kn plina ali propan butana jer ima svoju malu cisternicu.. ja sam ostala paf

pardoncek na poduzem postu
__________________
Samo se ljudozder moze iskreno radovati svakom covjeku
sowuljaga is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 00:00   #11
Quote:
quachillo kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Šibenik ima koncesionara za distribuciju plina, koji je izgradio rezervoare i plinovod na koji su spojene nove zgrade izgrađene u Sibeniku (cca 500 stanova,
jedini bitan podatak za tebe je kolko je energetska vrijednost tog metra kubnog.
1m3 u zg daje 33MJ ili 9,166kwh toplinske enegrije..
UNP ili ukapljeni plin (ili propan butan) daje za 1kg 12kwh ali kosta (Sad vec zaboravih)mislim 5kn za 1kg...e sad je tu ta zackoljica kako iz m3 u litre ili kilograme...za kilograme je lako jer je masa u tom trokutu (masa, volumen i gustoca) jedina konstantna. ali kad ti kaze da 1m3 kosta tolko i tolko to ne znaci puno..1kg tekuceg plina mozes pustiti u prostoriju od 5m3 i on ce opet imati istu energetsku vrijednost, odnosno bitno je pod kojim je to pristiskom...
uglavnom da se previse ne zamaras, pitaj ih samo kolko oni garantiraju kwh iz tih 10kn sta naplacuju i bit ce ti sve jasno...
za tih 10kn bi morali davati najmanje 25kwh (ako zelis da imas najmanje cijenu kao UNP u zagrebu) ili jos bolje da daje oko 44kwh ako zelis da imas cijenu kao zemnog plina u zagrebu..sumnjam da ce biti ta a budi sretan ako bude ova prva..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 16:44   #12
Kao što rekoh na linku http://www.proplin.hr/fizikalno-kemi...0svojstva.html

Kaže:

Donja ogrjevna vrijednost Hd kWh/kg kWh/m3
Propan 12,87 25,99
Butan 12,79 24,5

Specifični volumen u plinovitom stanju (pri 15 °C) vpl, m3/kg
Propan 0,521
Butan 0,545

Što se tiče zemnog plina pogriješih za enrgetsku vrijednost http://www.plinara-zagreb.hr/vise_o_plinu.aspx

Dakle nije 1:5 nego 1:2,7

Osnovna svojstva prirodnog plina (pri standardnom stanju)
Gornja ogrjevna vrijednost Hg= 10,28 kWh/m3 (37,010 MJ/m3)
Donja ogrjevna vrijednost Hd= 9.26 kWh/m3 (33,338 MJ/m3)
Gornji Wobbeov broj Wg= 13,6 kWh/m3 (49,0MJ/m3)
Gustoća R= 0,731 kg/m3
Relativna gustoća D= 0,57 (lakši od zraka)
Molarna masa M= 16,32 kg/mol
Udio CO2 u dimnim plinovima CO2max= 11,84 %
Područje eksplozivnosti u zraku 5 – 15 %

Dakle da je dobava riješena distributivnom mrežom kao zemni plin fer cijena bi bila 5,6kn/m3 ili 2,8 kn/kg (a tolika i je VPC cijena UNP-a), obzirom da se tu spominju još neki troškovi po starom Hrvatskom običaju "daj duplo valjda će biti dosta" dođemo na 10 kn

Zadnje uređivanje gogo_2006 : 20.10.2008. at 17:17.
gogo_2006 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 18:17   #13
Quote:
gogo_2006 kaže: Pogledaj post
Dakle da je dobava riješena distributivnom mrežom kao zemni plin fer cijena bi bila 5,6kn/m3 ili 2,8 kn/kg (a tolika i je VPC cijena UNP-a),
ne znam za veleprodajnu, ali maloprodajnu nisam nikad vidio ispod 4, bila je i 5 a sad ne znam vise kolko je..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2008., 17:11   #14
Pozdrav ljudi!

Hvala vam svima na odgovorima!

Štošta mi je puno jasnije, a kako mi se u medjuvremenu proširila obitelj, u stanu će biti 25, a ja ću kad račun dođe, najprije sjesti, pa ga tek onda otvoriti.

Zadovoljan i s tim da me (ipak) nitko bjesomučno ne dere cijenom.
Do nedavno nisam imao NIKAKVOG pojma o plinu, pa sam mislio da
je plin plin i gotovo, a kad sam pročitao cijene 2,08kn i 10,34kn, normalno da su sirene proradile

Zahvaljujući vama, sad znam puno više i na tome od srca zahvaljujem!
quachillo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 15:18   #15
pitanje za quachillo ,jesi li uspia postiči temperaturu od 25 stupjeva?( i ja iman stan na jamnjaku ,pa nemogu više od 20 stupnjeva) I koliki su ti misečni računi za plin?
__________________
Đakovština
sour007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 15:58   #16
Samo malo... sad meni nešto nije jasno. Mi imamo spremnik s UNP-om koji plaćamo 4 i sitno kune...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 12:48   #17
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Samo malo... sad meni nešto nije jasno. Mi imamo spremnik s UNP-om koji plaćamo 4 i sitno kune...
To je u Zagrebu?
Onda mi očito imamo lihvarskog koncesionara JADRANPLIN-Šibenik,jer taj isti UNP plačamo 10.34 kn po kubiku,I upitna je isplativost grijanja na plin!
A kako mi je plinomjer u stanu,malo san gleda,računa.i ispada me tuširanje u trajanju od 3-4 minute, sa zagrijanon vodon na 50 stupnjeva, 1.5 kunu!Čini mi se malo previše,iako neznan koliko bi struje potrošija za takvo isto tuširanje !
__________________
Đakovština
sour007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2009., 17:29   #18
pitanjce za nekog sa sličnim (problemom) - Zagrebačko područje

ovako, zadnje očitano i ujedno i zadnje plaćeno stanje je iz 9mj.20008. (kad se računalo x2.08)
sad sam krenula razračunat plin sa današnjim satnjem i datumom... - no, od 01.01.2009 se računa (ako se na varam) x2,434
e sad, khm khm, kako 10,11 i 12 mjesec platit po starom obračunu a ovo u prvom po novom-dali se netko susreo s istim?
hvala
felis23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 18:01   #19
nađoh pomoću tražilice ovu temu pa da ne otvaram novu.

nije me bilo neko vrijeme u RH pa ne znam situaciju.
bilo je priče krajem 2009 da će poskupiti plin za dmaćinstva ali ja ne čuh da li je to prirodni ili gradski ili oba.
grijem se na gradski plin u puli i zanima me kakve je situacija s njegovom (novom?) cijenom
hvala
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2010., 19:34   #20
Evo link:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._158_3939.html
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:30.