Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2012., 23:43   #1041
zašto?

baš i mene zanima.

2000W/230V= 8,7A

a tajmer drži 16A......znači, skoro pa duplo više
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 09:33   #1042
Ovisno kakav je podatak na timeru (po kojoj normi je mjereno), proizvođači pišu svašta na uređaje, a neuki kupci kupuju. Timer recimo može biti 16A trajno opterećenje, ili vršno opterećenje 16A u trajanju 5s (pet sekundi), a trajno opterećenje recimo 3A (taj podatak ćete teško pronaći na ambalaži). I onda normalno da ti na takav jeftini timer priključiš uljni radijator i čudiš se kako se rastopio, a nije radio niti jedan cijeli dan.
__________________
Nisam ginekolog ali mogu pogledati
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 21:49   #1043
nije riječ o uljnom radijatoru, već o vailantovom strujnom konvektoru, ili kak se to već zove

kod mene funkcionira već 2 godine na timeru od deklariranih 16A a čovjek ima isti takav vailant i sličan (vjerojatno ne isti) timer i ne vidim iz ove perspektive neki problem
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 19:51   #1044
grijanje na struju

Mi se grijemo na Atlas ekokonvektore-2200W(dn. boravak i kuhinja) i 500 W(kupaonica), te Glamox 1200 W(spavaća soba).Super su jer se mogu programirati po želji. Ovaj mj. bi trebali imati oko 300 kn za grijanje, jer smo upisali stanje brojila 15.12. pa okvirno možemo izračunati, što mislim da nije puno, s obzirom da je bilo dosta hladnih dana. A za 10. mj oko 40 kn, 11.mj oko 90 kn. Stan je 56,5 m2, kompletno pvc stolarija, stirodur 3cm na vanjskim zidovima, spušten strop za 20 cm(mineralna vuna i knauf), stirodur 3cm ispod laminata u sobama i dn. boravku. Stan na 2.katu, iznad je tavan, ispod nas nitko ne živi, jedino do buduće dječje sobe se ljudi griju na drva i tu prolazi dimnjak pa je zid čak i vruć i lijepo grije. Stan većinom gleda na JZ pa imamo i dosta sunca. Zgrada je starija, ali su debeli zidovi oko 40cm od pune cigle, nema zasad stiropor fasade.
Prednost je i to što nam je jeftina struja od od negdje 13 h pa navečer od 21h, ne znam iz kog razloga, valjda jer su ti ukolpni satovi stari pa kasne, što je super!Temp- preko dana održavamo većinom na 20-21 C, po noći i kad radimo na 17. I stvarno je ugodno, probali smo i višu temp. ali je prevruće onda.
Zadovoljni smo jer nisu skupi ti konvektori (veći oko 950 kn, manji 500 kn, a Glamox imamo od prije i bio je 1200 kn). Jednostavni su i lijepo zagriju. Ali mislim da su ipak isplativi samo ako netko kao mi ima dobro izoliran stan, inače bi trošili puno više.

Zadnje uređivanje ivy31 : 25.12.2012. at 20:01.
ivy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 17:45   #1045
Quote:
ivy31 kaže: Pogledaj post
........ A za 10. mj oko 40 kn, 11.mj oko 90 kn. Stan je 56,5 m2, kompletno pvc stolarija, stirodur 3cm na vanjskim zidovima, spušten strop za 20 cm(mineralna vuna i knauf), stirodur 3cm ispod laminata u sobama i dn. boravku. Stan na 2.katu, iznad je tavan, ispod nas nitko ne živi, jedino do buduće dječje sobe se ljudi griju na drva i tu prolazi dimnjak pa je zid čak i vruć i lijepo grije. Stan većinom gleda na JZ pa imamo i dosta sunca. Zgrada je starija, ali su debeli zidovi oko 40cm od pune cigle, nema zasad stiropor fasade.
Prednost je i to što nam je jeftina struja od od negdje 13 h pa navečer od 21h, ne znam iz kog razloga, valjda jer su ti ukolpni satovi stari pa kasne, što je super!Temp- preko dana održavamo većinom na 20-21 C, po noći i kad radimo na 17. I stvarno je ugodno, probali smo i višu temp. ali je prevruće onda.
Zadovoljni smo jer nisu skupi ti konvektori (veći oko 950 kn, manji 500 kn, a Glamox imamo od prije i bio je 1200 kn). Jednostavni su i lijepo zagriju. Ali mislim da su ipak isplativi samo ako netko kao mi ima dobro izoliran stan, inače bi trošili puno više.
možeš zahvaliti susjedu što ti preko zida grije stan inače bi vjerujem platio još jednom toliko za struju, drugo možeš zahvaliti nekom tko ti je ranije nariktao da za vrijeme dnevne skuplje tarife, tvoj uklopni sat to registrira kao noćnu jeftinu tarifu pa i za konkretno potrošenu struju plaćaš 50% manje, inače u HR sad preko zime ti je jeftina noćna tarifa od 21.00h do 6.00h što točno možeš provjeriti na stranicama HEP-a, dakle u realnim uvjetima da nemaš susjeda i da imaš ispravno el.brojilo (po kojem bi plaćao stvarnu tarifu) tvoj račun za el.energiju bi iznosio 4(četiri) puta više nego sad pa si skontaj da li je to još uvijek jeftino(u nekom stvarnom životnom okruženju)
fergol is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 18:02   #1046
kod mene 75 m2, novogradnja, 10 cm stiropor.
imam centralno na plin ali sam se u prijelaznim razdobljima.grijao na klimu.
sada sam skuzio da mi je klima 4 puta jeftinija za grijanje.
kupio sam inverter 3.5 kw, u grijanju 4.2.
klima uspije cijeli stan zagrijati - cijeli dan radi i potrosi
5 kn struje.
zaboravih napomenuti da grijem sa klimom samo kada je temp. oko 0 i vise. a kada temp. padne ispod nule onda palim centralno.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 18:03   #1047
Quote:
marina.freda kaže: Pogledaj post
....
Izolacija mi i je na prvom mjestu. Ovo je izolacija koja bi trebala biti na kući
http://www.domprojekt.hr/sistem-euro-p14-40. Mislim da sam s time riješio problem izolacije. Ostaje mi riješiti kvalitetno grijanje (energent), ventilaciju (kako bi izbjegao "prečesto" otvaranje prozora).
tu ćeš imati vrlo male gubitke topline pa slobodno možeš koristiti el.termoakumulacione peći (jer su jednostave) koje napuniš toplinom preko noći sa 50% jeftinijom strujom a preko dana povremeno pomoću jednostavnog programatora upuhuješ toplinu u prostor, ovo je najjednostvnija instalacija kabl od peći u utičnicu u zidu i netrebaš nikakve dodatne izračune i instalatere, servisere i posebne instalacije jer struju ćeš ionako imati u kući, a svaka utičnica sa svojih standardnih 16A bez problema puni peć
fergol is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 18:31   #1048
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
kod mene 75 m2, novogradnja, 10 cm stiropor.
imam centralno na plin ali sam se u prijelaznim razdobljima.grijao na klimu.
sada sam skuzio da mi je klima 4 puta jeftinija za grijanje.
kupio sam inverter 3.5 kw, u grijanju 4.2.
klima uspije cijeli stan zagrijati - cijeli dan radi i potrosi
5 kn struje.
zaboravih napomenuti da grijem sa klimom samo kada je temp. oko 0 i vise. a kada temp. padne ispod nule onda palim centralno.
jesi li izračunao koliko ti je vrijeme povrata investicije, klima(toplinska pumpa) nije jeftina baš kao i njen energent i sa padom temperatur njena efikasnost brzo pada?

obzirom da imaš konkretnu instalaciju dali bi mogao napraviti mjerenja prikazati ih ovdije u jednoj tablici, kolika je trenutna temperatura vani, kolika je temparatura u prostoriji i s kolikom temperaturom ispuhuje zrak unutarnja jedinica , koliko trenutno troši struje kompresor klime i ono što vjerojatno nemožeš sam izmjeriti je koliki protok zraka kroz unutrašnju jedinicu imaš(potrebno da se izračuna proizvedena toplinska energija), sve potrebno za izračun utrošeno kn / dobiveno kWh topline

inače cijena kod bojlera(na zemni plin) za 1kWh topline ti je oko 0,44 kn/kWh a za isti učinak uz cijenu el.energ. od 1,16kn/kWh tvoj klima uređaj bi morao imati koeficijent grijanja minimalno 2,64 da bi došao na istu cijenu sa plinom, a za taj koeficijent treba vidjeti koja je to (dozvoljena)najniža temp. vani pa da možeu sobu upuhivati zrak sa barem 20°C, e to bi ti bile realne okolnosti za usporedbu, sve ostalo ti je "odokativna" metoda pa nije baš za usporedbu

Zadnje uređivanje fergol : 27.12.2012. at 18:42.
fergol is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 19:11   #1049
prvi mi je plan bio da klima samo hladi tako da sam kupio "obicni" startni inverter i nije bila bas tako skupa.
tako da investicija je realno "samo 1500 kn" , razlika izmedju obicne i inverter klime tada.
pratim cijelu ovu zimu potrosnju plina i struje.
imam uredjaj za potrosnju struje tako da znam tocno koliko klima trosi.
nije mi problem niske temp. jer klimom grijem kada su temp. 0 ili vece.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 19:29   #1050
Quote:
fergol kaže: Pogledaj post
možeš zahvaliti susjedu što ti preko zida grije stan inače bi vjerujem platio još jednom toliko za struju, drugo možeš zahvaliti nekom tko ti je ranije nariktao da za vrijeme dnevne skuplje tarife, tvoj uklopni sat to registrira kao noćnu jeftinu tarifu pa i za konkretno potrošenu struju plaćaš 50% manje, inače u HR sad preko zime ti je jeftina noćna tarifa od 21.00h do 6.00h što točno možeš provjeriti na stranicama HEP-a, dakle u realnim uvjetima da nemaš susjeda i da imaš ispravno el.brojilo (po kojem bi plaćao stvarnu tarifu) tvoj račun za el.energiju bi iznosio 4(četiri) puta više nego sad pa si skontaj da li je to još uvijek jeftino(u nekom stvarnom životnom okruženju)
Ja sam samo napisala kakva mi je potrošnja, jbg-a treba imati i malo sreće u životu!
Ali nikad se ne zna, možda nam i promijene brojila,jer je svima u zgradi tako, stara je zgrada, atko zna kad su mijenjali brojila. Dok ide, ide.
Ljudi koji se griju preko toplane za takav stan imaju i preko 1000 kn, za plin ne znam točno, jedino znam ljude koji u kući se griju na plin pa se smrzavaju a rata im je ogromna. Na drva smo se grijali u prijašnjem stanu, i nosili ih na 5 kat, nije bilo pretoplo radi loše izolacije i potrošili za 38 m2 oko 2000 kn za grijanje.

Zadnje uređivanje ivy31 : 27.12.2012. at 19:37.
ivy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 20:09   #1051
Quote:
ivy31 kaže: Pogledaj post
Ja sam samo napisala kakva mi je potrošnja, jbg-a treba imati i malo sreće u životu!
Ali nikad se ne zna, možda nam i promijene brojila,jer je svima u zgradi tako, stara je zgrada, atko zna kad su mijenjali brojila. Dok ide, ide.
Ljudi koji se griju preko toplane za takav stan imaju i preko 1000 kn, za plin ne znam točno, jedino znam ljude koji u kući se griju na plin pa se smrzavaju a rata im je ogromna. Na drva smo se grijali u prijašnjem stanu, i nosili ih na 5 kat, nije bilo pretoplo radi loše izolacije i potrošili za 38 m2 oko 2000 kn za grijanje.
Ali izolacija i pvc igraju veliku ulogu isto.
ivy31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 21:54   #1052
dosao sam do neke okvirne racunice grijanje na klimu vs. centralno grijanje.
uglavno mi ispada razlika od 30 % u korist klime, odnosno klima manje trosi. radio sam racunicu - test do -5 vanjske temp. (zadnja dva dana finalno) , ispod jos pada snaga klime odnosno klima ce i vise trositi, ali i kada je vani toplije ce manje trositi.
nemam neke specijalno super klime tako da bi mozda i rezultati sa boljim klimama bila bolja ali onda se javlja vrijeme povrata investicije.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 22:17   #1053
Quote:
tominjo kaže: Pogledaj post
.... tako da bi mozda i rezultati sa boljim klimama bila bolja ali onda se javlja vrijeme povrata investicije.
takve super klime se nazivaju toplinske pumpe zrak-voda
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2012., 22:26   #1054
ma nisam cak ni mislio na nesto takvo (financijski), nego na samo bolju klimu za grijanje-toplinsku pumpu.
tominjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 01:50   #1055
dal je neko na ovoj temi upoznat sa grijanjem na radijatore na struju tipa viking i slicno?
sad sam upo ko padobranac svi pisu samo o klimama i centralnom...

da pojasnim, stan nekih 39 kvadrata visok 2,9m ima 5 prostorija i 3 radijatora koja godinama ne rade i natezemo se s komunalcem da se odvojimo s kotlovnioce u zgradi, da vas ne smaram tolko s tim

stan je u prizemlju i doslovno je na zemlji betonu, nema podruma ispod, neznam kakva je izolacija, zgrada je napravljena 80tih godina ako se ne varam, stan gleda na istok, s jedne stana je prostorija od zgrade koja se ne grije, s prednje nema nista jel parkiraliste s autima, iza je glavni hodnik od zgrade koji se isto ne grije, i s jedne strane je susjedni stan koji je isto u kvaru sa grijanjem morete mislit kak nam je sad po zimi, zbog tih kvarova se nas dva susjeda zelimo odvojit i ove god cemo to i napravit, imamo pvc prozore sa izostaklom

mene zanima kolko su ti strujni radijatori isplativi, jer zelimo i plin izbacit iz stana, tako da ostane samo struja i voda, nekome to zvuci mozda glupo al plin koristimo samo za tusiranje i pranje suda a to mozemo i s elektricnim bojlerom

dal neko koristi te radijatore i kolki su im racuni, mjesecno il kak ih vec placate

na nekim drugim temama sam vidio da se isplate itekako, npr, neki ljudi su napisali da griju novu kucu od 75 kvadrata kuca je dobro izolirana al je 2 puta veca od mog stana, imaju 5 radijatora + podno grijanje u kupaoni + perilicu susilicu pecnicu bojler i sve ostale aparate na struju, znaci sve trose na struju i pisu da su od 1.12.2012 do 31.12.2012 dobili racun 1112 kn s tim da su od 15.12.2012 bili cele dane doma, iz varazdina su gdje su temp isle i ispod -10 stupnjeva prosli mjesec tak da mi se cini po nekoj logici da za moj stan s duplo manje potrosackih jedinica ni najveca zima nebi trebala prelazit tih 1000kn makar stan nije tak dobro izoliran al je duplo manji i manje aparata bi imo

nadam se da ste me donekle skuzili
hvala unapred na odg
JDMmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 16:22   #1056
da se nadovezem, dobio sam predracun od vikinga i po njihovoj racunici tih 5 radijatora + dostava + montaza + pdv bi kostalo 10 700kn
tu spada;

Spavaća soba – 14,25m2 –ERC 15 - 2000kn

Kupaonica – 4,92 m2 – VDR5 – kupaonske ljetve - 1500kn

Kuhinja – 10,10m2 - ERC 10 - 1600kn

Spavaća soba – 3,61m2 – ERC 5 - 1050kn

Hodnik – 6m2 – ERC 5 - 1050kn

nosaci - 130kn

montaza - 1100kn

dostava - 400kn

pdv na to sve - 2200kn

sve skupa nekih 11 000kn -cene koje sam napisal su zaokruzene inace su nesto manje nego kaj sam napisal

mi smo malo razmislili i izabrali mrvicu drukcije radijatore i racunica nam ispada ovako;

erc15 - 2900kn
erc10 - 2300kn
erc5 - 1510kn
erc5 - 1500kn
nosaci - 200kn
dostava - od 200kn na vise(ovisi dal bi ja iso po njih il postom)
ja bi ih postavil tak da i tu usparamo

cene su sa pdv-om, inace imaju popust za gotovinu 15% ja ju nisam uracuno
znaci sve skupa bi bilo nesto manje od 9000kn a s popustom manje od 8500kn

po meni to je puno jeftinija investicija od centralnog ako ti radijatori mogu dobro grijat a svi koji ih imaju kazu da su odlicni i da ne trose puno struje

moj set tih radijatora koje bi kupio ima potrosnju od sveukupno 4,2kW struje a daju toplinu od 6kW po specifikacijama koje pisu, sad kolko je to tocno, neznam

u vikingu tvrde da kod potrosaca koji ih imaju se potrosnja struje krece od 30 do 70 kuna po metru kvadratnom godisnje (ovisi o izolaciji) po toj nekoj racunici za moj stan od niti 40 kvadrata bi iznosilo od 1200-2800kn godisnje sto je jako jeftino kad se podjeli na mjesece za razliku od ostalih vrsta grijanja, to bi bilo od nekih 200kn-460kn mjesecno al samo tih 6 mjeseci zimskih, ili 100-230kn mjesecno tokom cele godine + regularna cena struje u mom slucaju iznosi oko 250 mjesecno, znaci da prevedem, racuni za celu godinu svaki mjesec mogu biti od 350-500kn ili pola godine 250kn mjesecno a pola od 450-700kn sto je za razliku od sadasnjih mjesecnih rezija kad se sve zbroji podjednako u kunama ako gledamo najvecu cenu a manje je za 300kn ako gledamo najnizu
znaci nemoze nas kostat puno vise nego kaj nas sad kosta s tim da se sad ne grijem jer je sve u kvaru a moramo platit(naravno da nebudemo) al moze nas kostat i puno manje(ovisi kolka nam bude potrosnja)

znaci kaj se tice cena tu smo se definitivno odlucili za takvu vrstu grijanja s radijatorima na struju, samo me zanima dal oni zbilja mogu dobro ugrijat stan, pise da se mogu zagrijat do 40 stupnjeva a to je jako vruce

ovo sam jos dobil od njih u mailu;

Informacije o potrošnji od naših dugogodišnjih kupaca su 30-70 kn/m2 godišnje što ovisi o stanju izolacije objekta, klimatskom području i samom načinu grijanja.



Viking sustavi su jednostavni, sastoje se od provjerenih klasičnih lijevanih Lipovica radijatora, gdje svaki pojedini ima sve elemente za samostalan rad. Povezuje ih jedino kabel ili beľični signal.
Sustav grijanja moľe se povezati sa centralnim sobnim termostatom programatorom pa djeluju kao jedinstven sustav dok sa ručnim termostatom za svaki radijator zasebno regulirate željenu temperaturu.

Nema gubitaka na peći, dimnjaku, pumpama, cijevima jer istih nema jer nisu potrebni. Sva energija se utroši unutar radijatora iz kojeg ižaruje u prostor koji grijemo.

Prednost Viking radijatora pored klasičnog uljnog radijatora je u dizajnu članka, koji ima trostruko veću razvijenu povrąinu od klasičnog rebrastog uljnog radijatora, te aluminij kao materijal koji ima dva i pol puta veću toplinsku vodljivost od željeza, rebrasti dizajn na Viking radijatoru tvori uske kanale za prirodno usmjereno strujanje zraka.

Što se tiče isplativosti, ovo je od električnog grijanja najpovoljnije grijanje jer imate akomulaciju topline i klasične radijatore, koje moľete u budućnosti spajati na bilo koje grijanje, tipa solarno ili plinsko. Grijanje na ovaj sustav je povoljnije od loživog ulja, ali skuplje od plinskog grijanja. Ali ako uzmete u obzir da trebate instalirati plinsko grijanje, tada će se zbog razlike u investiciji to tek isplatiti za 15 godina, a tada već morate mijenjati bojler.


Jamstvo na Viking električne dijelove iznosi 36 mjeseci, dok na radijatorske članke jamstvo traje 12 godina.
JDMmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 20:25   #1057
Quote:
JDMmile kaže: Pogledaj post
da se nadovezem, dobio sam predracun od vikinga i po njihovoj racunici tih 5 radijatora + dostava + montaza + pdv bi kostalo 10 700kn
tu spada;.....................
..................................
Jamstvo na Viking električne dijelove iznosi 36 mjeseci, dok na radijatorske članke jamstvo traje 12 godina.
kad bi to bio moj izbor riješio bi to za 1/10 cijene koju si naveo a ostatak bi stavio u kasicu-prasicu za crne dane
fergol is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 22:55   #1058
Quote:
fergol kaže: Pogledaj post
kad bi to bio moj izbor riješio bi to za 1/10 cijene koju si naveo a ostatak bi stavio u kasicu-prasicu za crne dane
ako mozes pojasnit malo...
ti bi za 1000kn sve napravil
JDMmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 14:31   #1059
pa kaj tu nema nikog ko se koristi takvim radijatorima, da iznese neke brojke, tipa kolki su racuni za struju za kolko kvadrata i dal dobro zagriju prostorije, kakvu izolaciju objekta koriste i slicno?
JDMmile is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 19:20   #1060
Quote:
JDMmile kaže: Pogledaj post
pa kaj tu nema nikog ko se koristi takvim radijatorima, da iznese neke brojke, tipa kolki su racuni za struju za kolko kvadrata i dal dobro zagriju prostorije, kakvu izolaciju objekta koriste i slicno?

ili te deru ili slabo reklamiras...

Električni radijatori Atlas sa digitalnim termostatom, timerom i štednim modulom
pola cijene od tvojih...
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.