Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2004., 11:59   #21
prije svega cestitke na otvorenoj firmici

Kad vec dajes otkaz, malo si prouci ugovor o radu, na sta te obavezuje, otkazni rok i ta sranja.

Sam cin otkaza, mislim da bi bilo ok od tebe da im to ides reci kod njih doma jedno popodne, Ipak ste susjedi i frendovi i taj razgovor ne moraju nuzno slusati tajnica, kolega i ko se vec nadje gore. Reakciju valjda vec mozes predvidjeti, al' na to si bio spreman kad si vec i poceo razmisljat o vlastitom biznisu. Znam da neces muljat i lagat, fino ljudima reci," mlad sam, imam ideju i lovu i radio bi za sebe, a ne za vas." Razumnom covjeku je to dosta.

PUno srece pakleni, pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 13:39   #22
ovisno o tom novom poslu imaš dva dobra izgovora..
1. reci da si u poziciji da s tim poslom zarađuješ dosta više ,a baš si u novčanoj stisci jer si: dužan neku lovu, planiraš uzet kredit za stan i slično..
2. reci da ti je to životni san i jedina prilika da činioš ono što voliš, iako ćeš manje zarađivat i obavezno naglasi da nećeš preotet njihove mušterije ili bit konkurent..

još najbolje je da nađeš zamjenu za sebe.. nešto tipa "znam nekoliko faca koji bi vam mogle mene lako zamjenit", (a što ti danas s obzirom na nezaposlenost nebi bilo teško nači..samo pusti glas među svojom ekipom..) - to će im sigurno odgovarat jer će takvog u startu plaćat manje nego tebe.. a i ostavit ćeš dojam korektne i poštene osobe..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 16:40   #23
Fala bejb!

A što se ovoga tiče...

Quote:
nn-st1 kaže:
ovisno o tom novom poslu imaš dva dobra izgovora..
1. reci da si u poziciji da s tim poslom zarađuješ dosta više ,a baš si u novčanoj stisci jer si: dužan neku lovu, planiraš uzet kredit za stan i slično..
2. reci da ti je to životni san i jedina prilika da činioš ono što voliš, iako ćeš manje zarađivat i obavezno naglasi da nećeš preotet njihove mušterije ili bit konkurent..

Da im kažem bilo što od ovoga, ili čak nešto slično... morao bih slagat!
A vjeruj mi, očajan sam lažov.

Quote:
nn-st1 kaže:
još najbolje je da nađeš zamjenu za sebe.. nešto tipa "znam nekoliko faca koji bi vam mogle mene lako zamjenit", (a što ti danas s obzirom na nezaposlenost nebi bilo teško nači..samo pusti glas među svojom ekipom..) - to će im sigurno odgovarat jer će takvog u startu plaćat manje nego tebe.. a i ostavit ćeš dojam korektne i poštene osobe..
Hm... Da. Vjerujem da bi ih utješilo što bih našao mladog naučnika koji bi radio za trećinu moje plaće. Jedino ne znam kako da im nadoknadim i oko 150K € koliko im godišnje zgrnem...
pakleni_patuljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 22:07   #24
Daj ne kompliciraj. Sjedni s njima, reci im otvoreno da odlazis u posao za sebe, zahvali na lijepim godinama i tome sto su te naucili zanat, dogovori se ljudski o otkaznom roku i pa-pa.
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 22:13   #25
Jednom sam bila u situaciji kad sam morala dat otkaz prakticki preko noci. Imala sam novi posao koji mi je bio bolji iz xy razloga (nije bila bas lova u pitanju) i trebala mi je sloboda odmah.

Odlucila sam se za ljudski pristup, sjela sa vlasnikom i seficom na samo i sve iskreno objasnila.
Pustili su me.

Ljudski pristup ponekad pali.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2004., 22:30   #26
fino im reci da ideš. objašnjenja im nisi nužno dužan. samo ako ti to hoćeš/ osjećaš potrebu/ jer ćeš se ti bolje osjećati

ako su te nečem naučili, činili su to u prvom redu zbog svoje koristi, ne zbog tebe. Uloženo si im vratio (tako ispada iz jednog posta), red je da se i ti malo obogatiš . Naravno da bi njima bilo lakše da si ti tu, nego da sad traže nekog novog, ali to je već njihov problem

pravu lovu nikad nećeš zaraditi radeći za drugoga. Pogotovo ne za susjeda - das ist Balkan

život je takav i nema potrebe da se uzrujavaš

sutra se tebi ista stvar može desiti u tvojoj firmi, pa čuvaj živce

btw, sretno s poslom
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 00:15   #27
Kada, kako i zašto ste dali otkaz?

Zanima me mehanizam davanja otkaza - radite li to proračunato, ostajete u firmi do određenog trena, pa onda naglo odlazite, nagovijestite li to svojim poslodavcima - i najbitnije - ZAŠTO STE DAVALI OTKAZE? Koja je crta frustracije (ili nekog drugog motiva) kada je otkaz definitivna odluka?

Jeste li ikad dali otkaz a da ispred sebe niste imali dogovoren nov posao? Jeste li ikad impulzivno dali otkaz i koliko ste tražili nov posao?

Pitam ovo jer mi izgleda da ću bit jedina na svijetu koja je dala šup kartu i pri tom skočila u prazno. Ne baš jako prazno, ali onako, honorarno prazno...
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 09:08   #28
neces biti jedina, naravno

ovako, prvi sam puta otkaz dala kad sam bila potpuno sludjena radnom okolinom, vlastitom nemotiviranoscu i okruzenjem koje mogu najblaze opisati kao smrdljivu zabokrecinu. ja nisam tip koji grize u vakuumu, nazalost. mnogo bih sretnija bila da jesam. ovako sam ja utonula u isto sivilo protiv kojeg sam se bunila. otvorilo se mjesto u vrlo riskantnom projektu za kojeg sam i sama znala da nece dugo trajati i dala sam otkaz. u utorak sam bila na razgovoru u novoj firmi, popodne sam dala otkaz, u nedjelju sam prvi dan radila. kad se kasnije ta firma ugasila, svi su mi govorili da mi je to bio najgluplji potez karijere i da sam u onoj prvoj mogla ostat do penzije (sto btw, mrzim i prezirem. uzasavam se zivota sa zastitnom mrezom, zivljenja pod rucnom ili kako god to zvali pa me mogucnost da negdje ucahurena docekam bijednu starost covjeka koji nikad nije riskirao moze i razbjesniti).
enivejz, posljedica je bila 8 mjeseci povremenog rada, cesce nerada nego rada jer nisam mogla naci posao koji se placa. otpilila sam nekoliko honorarnih poslova, uglavnom zato sto sam osjecala da me ne cijene.
najbizarnija odluka definitivno datira iz proljeca prosle godine kada mi je jedna osoba iz prapovijesti ponudila posao. tada sam bila frisko bez posla jer je novine za koje sam radila kupio novi vlasnik pa sam izletjela po principu "last in, first out" i s obzirom na dugove, fakat mi je trebala lova. odbila sam, u dogovoru s dragim, jer toj osobi nisam vjerovala ni zeru. ispala je odlicna odluka, ali tada su me svi gledali kao svemirca.

eto, nadam se da je pomoglo.
i ne daj se uvjeriti da trazis kruha preko pogace. jebo mediokritetstvo
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 09:34   #29


Drago mi je da si se javila. Rekla si sve.

I mene svi straše - pa to ti je siguran posao, možeš to radit preko k. do penzije, imat ćeš vremena za ovo i ono.

Al jebeš ti to sve kad ja nemam volje; razmišljam o tome ima li koja tableta motivatorica - popiješ je i onda ti više nije tako strašno ić na posao gledat sve stvari od kojih ti se diže kosa na glavi.

NE želim se bojat; jebemu pa nije moj jadni posao jedini posao na svijetu; kako drugi ljudi, tak ću i ja. Imam neke vizije što bih radila - ne bih baš ostala na cesti. Doduše, nemam viziju za stalan posao, to malo jest bed, ali nekako ću svisnut ako ostanem ovdje i to je to.

Želim otić asap. Ima razloga da kalkuliram s datumom odlaska, al ja nisam takva i jebi ga. To me ubija, ubija, ubija...
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 09:36   #30
Ovisi sto hoces postici s otkazom.

Najcesce je to prilika za novi posao ili novi life-style na kojem mislis da ce ti biti bolje nego na starom.

Ja sam tako prvi puta dao otkaz da bih nastavio i zavrsio skolovanje, drugi puta da bih otisao preko bare, treci puta da bih presao u bolju firmu i na posao koji sam tada zarko zelio, cetvrti puta novi posao s boljim napredovanjem, peti puta nisam morao davati otkaz jer sam presao na novi posao u istoj firmi, a sesti puta se nadam da ce to biti zbog lifestyle-a koji sam oduvijek htio.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 09:38   #31
Iz prve firme sam otisao zato sto sam ujutro pri ulasku u firmu prepipavao dzepove da provjerim jel imam gastala u dovoljnoj kolicini za taj dan. Inace, imao sam kraljevsku placu ( samo je glavni disa imao vecu), kraljevski status etc. Ali imao sam i svakojutarnji razgovor s big bosom zbog stvari na koje uopce nisam imao utjecaja. Dopizdilo mi da me riba zato sto drugi decki iz odjela ne rade nista pa sam otisao.
Presao sam u znanstvenu ustanovu, zajebavao se godinu dana i otisao jer mi je bilo dosadno. Ostali su mi u sjecanju kao najljepse mjesto za raditi od svih do sada. To je bio high life Rastanak je bio prijateljski i dan danas rado tamo navratim na kavu

Jos sam malo poslije toga radio za druge ali u inozemstvu i tada sam krenuo u bussines za sebe. Dao bi ja i sad otkaz ali gazda mi nece ni cut za to
Juraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 09:49   #32
Quote:
Juraj kaže:
Iz prve firme sam otisao zato sto sam ujutro pri ulasku u firmu prepipavao dzepove da provjerim jel imam gastala u dovoljnoj kolicini za taj dan. Inace, imao sam kraljevsku placu ( samo je glavni disa imao vecu), kraljevski status etc. Ali imao sam i svakojutarnji razgovor s big bosom zbog stvari na koje uopce nisam imao utjecaja. Dopizdilo mi da me riba zato sto drugi decki iz odjela ne rade nista pa sam otisao.
Presao sam u znanstvenu ustanovu, zajebavao se godinu dana i otisao jer mi je bilo dosadno. Ostali su mi u sjecanju kao najljepse mjesto za raditi od svih do sada. To je bio high life Rastanak je bio prijateljski i dan danas rado tamo navratim na kavu

Jos sam malo poslije toga radio za druge ali u inozemstvu i tada sam krenuo u bussines za sebe. Dao bi ja i sad otkaz ali gazda mi nece ni cut za to
Ok, ovo je poučno. I od nekud mi je poznato
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 09:51   #33
Quote:
Mr Spiker kaže:
Ovisi sto hoces postici s otkazom.

Najcesce je to prilika za novi posao ili novi life-style na kojem mislis da ce ti biti bolje nego na starom.

)
LIfe-style je lijepo sročen termin. Ono, ak je život sa deprom zbog posla life-style, onda sigurno moram
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 09:52   #34
Quote:
Juraj kaže:

Jos sam malo poslije toga radio za druge ali u inozemstvu i tada sam krenuo u bussines za sebe. Dao bi ja i sad otkaz ali gazda mi nece ni cut za to
Mislis zena.
__________________
Kimchi lover... ^_^
Mr Spiker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:01   #35
Crta frustracije

Crta frustracije je nemoć da napraviš korak naprijed kad ti osjećaš da je vrijeme. Na sreću nisam bio nikada izložen i zlostavljanju, a da nisam bio u poziciji da bez neke posebne štete za sebe - ali uz puno gušta odvratim - 'Sad bi bilo dosta - ne treba mi ovaj posao'.

Vrijeme od spoznaje 'ovdje sam završio' do oproštajne marende, pića ili štogod se razlikovalo. Premda, moja žena me uvjerava da, kad se donese ozbiljna odluka nova prilika vrlo se brzo stvori.

Ta situacija da ne želiš nešto raditi, da je to za tebe mučenje i tlaka - premda te svi uvjeravaju da je to tako super laganini posao u hladovini - toliko iscrpljuje da ti se ideje i želje otapaju ko papir u kiselini. Ništa se ne da posložiti kako valja.

Inače poznajem jednog čovjeka koji je namjerno 'srušio mostove' da se motivira za novi posao (sve novo - čak i Novi svijet). Bučni otkaz kad su mu govorili - pa uzmi 'neplaćeno', jednosmjerna karta, sve... Vratio se u domaju u staru firmu nakon otprilike godine dana.
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:06   #36
Re: Crta frustracije

Quote:
RobiKa kaže:


Inače poznajem jednog čovjeka koji je namjerno 'srušio mostove' da se motivira za novi posao (sve novo - čak i Novi svijet). Bučni otkaz kad su mu govorili - pa uzmi 'neplaćeno', jednosmjerna karta, sve... Vratio se u domaju u staru firmu nakon otprilike godine dana.
To što se vratio - jel to pozitivno il negativno?

A za ovo drugo - subskrajbam; posebno je zgodan opis topljenja želja poput papira u kiselini. Ovo mi ide u sig, jel važi?
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:27   #37
Re: Re: Crta frustracije

Quote:
lucija kaže:
To što se vratio - jel to pozitivno il negativno?

A za ovo drugo - subskrajbam; posebno je zgodan opis topljenja želja poput papira u kiselini. Ovo mi ide u sig, jel važi?
Pozitivno ili negativno? Ne znam. Čini mi se da je čovjek nešto naučio. Za sebe. A tko sluša tu njegovu priču možda ga i ne razumije. Živimo u maloj zemlji i nakon nepuno vremena počneš sretati ljude iz predživota. Na primjer - njegova sveki radi u mojoj firmi i redovno nam pokazuje slike svog unuka - njegova nećaka - koji živi s druge strane bare.

Ma brljam - moj stil nije rušenje mostova i do sad se to isplatilo. Brijem da je bolje ostaviti vrata odškrinuta, a motivatore za 'go west young m... person' iskopati iz internih resursa. A motivatore za kalkulatore ne znam. Taf.

Za sig - sure.
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 10:36   #38
Iz prve "firme" (znanstvena ustanova) sam otisla jer su me vukli za nos i obecavali radno mjesto iako nisu nista poduzimali da ga zapravo i otvore (tipicno). Cim sam nasla "pravi" posao sam otisla i rekla "ja sam nasla pravi posao u struci, sa radnom knjizicom", a oni su se cudili da "zasto"

Na drugom poslu sam dala otkaz kad sam skuzila da firma polako tone i nakon sto su svi drugi otisli. To je bio uzrok, povod je bio sasvim banalan i samo je ucvrstio moju odluku da odem drugdje. A ne da sjedim i cekam otkaz.

Nisam nikad dala otkaz bez da sam imala osiguran drugi posao, mislim da to ne bih nikad niti napravila jer sam prevelik ziheras
Lei is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 11:11   #39
Prvi put sam dala otkaz jer me nervirala šefica.

Picajzla kojoj je bilo neizmjerno važno da sam na poslu bar 3-4 minute prije početka radnog vremena, da mi u dokumentima inzistira na točno određenom fontu i razmaku i da me tjera da u rječniku provjeram riječi za koje ona sumnja da nisu književne. Osjećala sam se kao balavica kojoj profa ispravlja zadaćnicu. Također je podivljala kad sam jednom u tri mjeseca obavila privatni razgovor od 10-ak minuta. Bilo je toga još.

Drugi put sam dala otkaz jer me nervirao šef.

Čovjek dijelio otkaze šakom i kapom, bez ikakve logike. Onda sam si ja brzopotezno našla drugi posao, jer nisam htjela biti njemu na milost ili nemilost. Isto se čudom čudio - ZAŠTO?? i bio uvrijeđen što ja u njega nisam imala povjerenja. Moš mislit.

Treći put sam dala otkaz jer me nervirala nepravda, jer me nervirao šef, jer nisam imala više prostora ni za napredovanje, ni za povišicu.

Moje zasluge si je pripisivao netko drugi i ništa što sam radila (isto vrijedi i za kolege) nije bilo dobro.
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2004., 11:28   #40
lucija, ako osjecas da zelis ici i da ne mozes dalje, idi. nitko od nas ne moze ti reci sto te ceka. mozda ispadne super pa kao moj frend nadjes posao jos u krugu stare firme (zazvonio mu mob dok je izlazio razmisljajuci kak ce sad hranit golubove na zrinjevcu). mozda nadjes neki bezvezni posao. mozda se napatis ko ja. ne plasim te sad, al sve se moze desit.

e sad, ja znam zasto se ja za tebe ne bojim, a nadam se da si i ti toga svjesna (sad na tvoje ljudske i intelektualne kvalitete ciljam, nemam kristalnu kuglu). znam i da sve mozes. i unaprijed se ponosim tobom
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:08.