Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.02.2012., 19:50   #1181
Quote:
lika 01 kaže: Pogledaj post
Prvi put kad su išli dole nisu ni znali da će preko mosta nego su im rekli da će ostati u Slavonskom brodu,a kad su došli vojna policija ušla u autobuse i nikome nije dala van dok nisu prešli most.
Neću reći da boldano nije istina, ali prvi put čujem da se nekog na prevaru vodilo preko mosta. Uostalom, razmisli malo, što bi npr. neko iz ZG dolazio u SB ratovati?
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 20:34   #1182
Mislim da baš nisu bili svi oduševljeni sa time da idu u bosnu ratovati.Tebi veliki naklon do poda za sve što si prošao i što imaš to volje sa nama podjeliti.Pratim intezivno sve vezano za DR ali tvoja me je priča iz nekog razloga baš pogodila i svaki dan otvaram ovaj topic u nadi da si se sjetio još nekog događaja za vrijeme rata.
lika 01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 20:45   #1183
Quote:
lika 01 kaže: Pogledaj post
Mislim da baš nisu bili svi oduševljeni sa time da idu u bosnu ratovati.
Ja sam od početka oružanih sukoba bio u ZNG, kad su počele gužve u Posavini povučeni smo iz Zapadne Slavonije u svoju bazu u okolici Broda. Nikada nikomu nije naređeno da mora ići u BP ratovati i nisu išli niti svi ljudi iz moje postrojbe. E sad, jedni smo išli zato što smo s tog područja, drugi su išli radi nas jer smo stekli prijateljstva koja samo mi znamo cijeniti, treći su išli što ih je bilo stid izaći ispred stroja i reći da neće ići, četvrti su išli radi dnevnica itd, itd...

P.S. Oni koji nisu išli na teren, nisu imali niti dnevnice (ovo bi moglo poslužiti i u otkrivanju lažnjaka).
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 21:03   #1184
Quote:
lika 01 kaže: Pogledaj post
svaki dan otvaram ovaj topic u nadi da si se sjetio još nekog događaja za vrijeme rata.
Poslije pada Odžaka, dječake smo smjestili u selu Tomica, nedaleko od Slavonskog Broda. Smjestili smo ih u bazu naše postrojbe, u prostorije koje smo koristili pri odlasku na terene i povratku sa istih.

Imali su na raspolaganju kompletne prostorije lokalnog nogometnog kluba, na stadionu u navedenom selu. U najveću prostoriju od oko četrdesetak kvadrata smjestili smo vojničke krevete, one na kat i bilo ih je dovoljan broj za dječake koji nisu imali gdje otići, niti bilo kakav drugi smještaj. Imali su tu i mokri čvor, kupaone, jednu prostoriju koju su koristili kao kuhinju itd...

Mi smo za postrojbu koristili jednu kancelariju te jednu prostoriju koju smo koristili kao priručno skladište naoružanja i opreme.

Po našem povratku sa odrađenih terena u Bosanskoj Posavini, mi, koji smo smjestili obitelji u gradu i okolici, išli smo na odmor obiteljima, a dječaci koji nisu bili te sreće, vraćali su se u bazu i tu provodili slobodno vrijeme.

Bili smo u kontaktu stalno, nabavljali smo hranu i sve što je bilo u našoj mogućnosti te im dostavljali u bazu.

Taj dan, bio sam kod obitelji. Sjećam se, čistili smo oružje na dvorištu...

Odjednom, poziv na radio vezi, koristili smo se određenim šiframa... kažu mi da se odmah javim u bazu...

Sjedam u svoj automobil i vozim se u bazu... Razmišljam, šta je toliko hitno da se moram odmah javiti?

U to vrijeme živio sam desetak kilometara daleko od baze, te mi je trebalo nekoliko minuta da stignem tamo. Vozio sam prilično brzo...

Prolazeći kroz selo, primijetio sam da se nešto čudno dogodilo, grupice mještana su stojale pored kuća i o nečemu raspravljali. Projurio sam pored njih i skrećem lijevo na stadion.

Već iz daljine sam primijetio kako su dječaci slomljeni, pokunjeni, oborenih glava... nešto me je štrecnulo, znao sam da nešto nije dobro, da se nešto gadno dogodilo...

Izašao sam iz automobila i krenuo prema njima, u susret mi dolazi Pero... suze su mu u očima, govori mi: „Ivica i Ivan su mrtvi“...

Šok... Nevjerica...Gdje?...Kako?... Ne mogu doći k sebi... Ne, to ne može biti, to nije istina, ne želim vjerovati u to što čujem...

Izgubljen sam, ne mogu doći k sebi... Penjem se uz stepenište i na ulaznim vratima spavaone vidim veliku lokvu krvi... Pored nje maskirni šešir, prepoznajem da je Ivanov, dolje na betonu vidim pištolj, beretta 7.65, okvir mu je ispao i nekoliko metaka se rasulo iz njega, i pištolj prepoznajem, Ivanov je...

Ulazim u spavaonu, pored televizora na podu je druga lokva krvi, manja je od ove prve...

Hvatam se za glavu, ne želim vjerovati u ovo što čujem i što gledam svojim očima...ne, to ne može biti istina. Obojicu tih dječaka sam strahovito volio i poštovao...

Izlazim van iz prostorije, već su pristigli još neki prijatelji, suze su nam u očima, jednostavno to je bio toliki šok za sve nas da nismo mogli vjerovati da se tako nešto moglo dogoditi...

Stigla je i vojna policija, prave uviđaj, izuzimaju materijalne dokaze, ispituju svjedoke koji su bili na licu mjesta u kritičnom trenutku...

Stojim sa strane, par metara daleko od njih, šutim, slušam izjave, govore šta se desilo i kojim redoslijedom...

Priča ide otprilike ovako:

To jutro, u prostorijama na stadionu bilo je desetak dječaka koji su tu prespavali. U kritičnom trenutku u spavaoni su bili trojica, Ivica, Ivan i još jedan od dječaka. Ostali su bili vani ili u priručnoj kuhinji, pili su kavu...

Ova trojica koji su bili u spavaoni, gledali su televiziju, smijali se i zezali, Ivan se igrao sa pištoljem. U jednom trenutku, Ivica je ustao da promijeni kanal na televizoru i tad je odjeknuo pucanj...

Ivica je pao, iz glave mu je potekla krv... U istom trenutku, Ivan je vidjevši da je Ivica pogođen, ustao sa kreveta i krenuo prema vratima stavljajući si cijev pištolja u usta...

Čuvši pucanj u prostoriji i krik, dječaci koji su bili vani su se zgledali i potrčali prema spavaoni, među prvima je bio Pero. Ugledao je Ivana na vratima u trenutku kad je si stavljao cijev pištolja u usta i povikao je NE, IVANE, NE...

Nije stigao do njega, odjeknuo je pucanj, i Ivan je pao, metak mu je izašao na gornji dio lubanje...

U tom trenutku je na glavi imao maskirni šešir, kasnije sam u tom šeširu našao komadiće kosti i mozga koje je zrno iznijelo van.

Iako i sami u šoku, dječaci su ih obojicu ubacili u auto i odvezli u bolnicu u Slavonski Brod. Tek tad sam saznao da su još uvijek živi. U komi su obojica, u istoj sobi, krevet do kreveta...

Zajedno s Lipom odlazim do bolnice, oni su u tzv. „šok sobi“. Dolazimo gore i ulazimo u sobu. Priključeni su na respiratore, glave su im natekle, krvni podlivi oko očiju, teško ih je prepoznati, da nam nisu rekli da su oni u toj sobi vjerovatno bismo ih prošli i ne prepoznavši ih.

Na krevetima im se nalaze table sa imenima i medicinskom dokumentacijom, tu se nalaze i rtg snimke, pogledam ih i vidim strijelni kanal kod Ivana, metak je prošao kroz usta i izašao na vrhu glave. Nisam doktor, ali po tom snimku sam zaključio da nema šanske da preživi tu ozljedu.

Na snimku kod Ivice sam vidio da je on imao okrznuće iznad uha, nadao sam se da bi on mogao preživjeti ozljedu, jer mi je izgledala daleko manja nego Ivanova.

Nažalost, nakon par dana, Ivica je podlegao. Izgubio je posljednju bitku. Bio je divan čovjek i prijatelj, mlad a zreo više nego se moglo očekivati od mladića njegovih godina, bio je jedan od najboljih boraca, čovjek s kojim si mogao ići u vatru i vodu a znao si da će te pratiti. Bio je jedini sin u roditelja. Sahranjen je na groblju u Slavonskom Brodu, često mu posjetim grob, živim nedaleko od njegovog počivališta...

Ivan... Preživio je. Nadao sam se da će preživjeti Ivica, ali bilo je suprotno od moga nadanja.

Slijep je na jedno oko, na drugo vidi malo. Ima padavicu, teško izgovara riječi jer mu je metak ozlijedio centar za govor...

Nikada sa njim nisam razgovarao o tome šta se dogodilo, vidim na njemu da mu je teško ali svako od nas mora nositi svoj teret, njegov je zaista težak. Na groblju u Slavonskom Brodu, sahranjen mu je najstariji brat, poginuo je mjesec dana prije nesretnog događaja koji sam opisao. Svake godine za dan mrtvih, Ivan mu obiđe grob, vidim ga kad se odvoji od ostalih i ode na grob od Ivice...Plače...

Mogu samo pretpostaviti kako mu je...ne mogu ga niti braniti, niti opravdavati, a niti kriviti... ko sam ja da mu sudim...

Mislim, da je sam sebi i sudija i osuđenik i dželat...

Znam samo, da, iako nisam mogao ništa utjecati na ovaj nesretni događaj, puno puta sam se uhvatio u razmišljanju, koliko sam i ja tu kriv?

Da ih nisam pozivao u nastavak borbi, da ih nisam ubacio u svoju postrojbu, da ih na kraju nismo smjestili u te prostorije na stadionu, možda do svega toga nebi niti došlo. Možda bi oni bili na nekom drugom mjestu, možda uopće nebi bili zajedno u kritičnom trenutku...možda...

Teško je i prisjećati se nemilih događaja, možda i ja sam sebe kažnjavam prisjećajući se svega toga, ali, mislim da sam još uvijek toliko jak da se mogu nositi sa tim i prenijeti istinu ljudima koji nisu upoznati sa svim dešavanjima iz tog vremena.

Pisajući ove priče, ponovno proživljavam sve to što se dešavalo, svjesno nanosim bol i sebi, i svojim suborcima koji su preživjeli, vjerovatno i obiteljima poginulih, jer ih podsjećam na njihove najmilije, ali smatram da je moja obaveza da svi ti ljudi ostanu u sjećanju, barem nas koji smo bili u tim trenucima uz njih. To je jedini razlog koji me tjera da sve ovo pišem, jer ne očekujem nikakvu materijalnu korist od svojih sjećanja.

Ne mogu i neću dozvoliti da se zaborave svi oni koji su svoje živote položili na oltar domovine, da bi danas svima nama bilo bolje. Ja sam ih poznavao, ja ih pamtim, ja ih ne mogu zaboraviti...
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 22:13   #1185
Vec sam ranije cuo od pripadnika muslimanskog naroda iz Modrice,a evo i ovdje citam,primjedbe o " pljacki" modricke rafinerije..
Je li to bas tako? A sto 33 momka iz osjecke brigade u jednom danu ostavise zivote u Modrici,to nista?
Koliko je potrosena MTS pri oslobadjanju Modrice?Ko to placa?
Par dana prije konacnog pada Modrice dobismo i par tenkova..Sjecam se dobro koja je to panika bila jer smo mislili da su Srbi probili liniju u Rijecanima i preko brda usli u grad..Ne, bili su to "nasi" tenkovi.
Cak smo dobili i jedan tenk na liniju izmedju Dobrinje i Oteze...
Pa jesu li tenkovi dzabe?A znamo otkuda su samo mogli doci..Tako da ovo pominjanje pljackanja rafinerije smatram sitnicarenjem. I pitanje je koliko je uopce ulja i li cega vec u rafineriji skladisteno bilo.

Ja se slazem da su se Jakesani super borili,i da je Pecnik ,pa i Odzak pao jer se Jakesu nije pomoglo,ili nije dovoljno pomoglo.

Smatram da ja kao Hrvat imam pravo prigovarati mom narodu ili hrvatskoj drzavi,ako se nisu potrudili dovoljno pomoci...Ali isto tako smatram da Bosnjaci treba da nekome drugome prigovaraju.Ko je i kako iz Bosne i od Bosnjaka pomogao?
Sta bi se desilo da HV od samog pocetka sukoba u BP uopce nije prelazila preko i pruzala pomoc?Poklali bi nas Srbi ko pilice.Cijela Posavina bi bila jedan veliki logor.
Ja prigovaram hrvatskoj drzavi ne sto je slala vojsku preko,nego,ako je vec
pomagala Hrvatima u BiH trebala je svima ravnopravno pomagati,ali na zalost,neki su Hrvati ipak bili vazniji..
Ali da Bosnjaci za neku "prodaju,izdaju" prigovaraju?Sta su trebali Hrvati doci,osloboditi,drzati toliko dugo teritorij dok Bosnjaci ne formiraju vojsku,pa im onda to sve fino predati?

Kakvu pomoc dobismo od Tuzle npr? Ni za vrijeme dok smo se drzali,a ni poslije nisu pokusali presjeci jebeni koridor.
Ako pogledate zemljopisnu kartu vidjecete da Ozren s jedne strane,i Lopare s druge,dakle teritorije pod srpskom kontrolom ,nisu bas previse udaljene,i da bi Srbi tu pokusali probiti koridor da nisu u Posavini uspjeli..Pa su Tuzlaci izracunali,bolje pustimo koridor u Posavini da bi mi bili mirni..
Dakle,Bosnjaci molim prvenstveno prigovore upucivati svom narodu,a Hrvati svome...

P.S. Upce ne mrzim Bosnjake,i drago mi je da nismo uspjeli medjusobno da zaratimo u Posavini,ali neke stvari treba da se kazu.Jebiga ,uvijek pljuvajnje samo po Hrvatskoj.Malo samokritike ne bi vam falilo.
Pogotovo me naljutilo pominjanje pljacke rafinerije,jer sam prije par godina imao raspravu na tu temu sa komsijim Bosnjakom kojem je to glavni argument bio za pljuvanje po Hrvatima: opljackali rafineriju!Pa nije ta rafinerija samo Bosnajcka bila..A taj komsija davno prije pocetka rata pobjegao iz Modrice,i sto je najbolje,napustio radno mjesto u toj rafineriji..Sad je naravno najveci Bosanac...
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 23:06   #1186
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post


P.S. Upce ne mrzim Bosnjake,i drago mi je da nismo uspjeli medjusobno da zaratimo u Posavini,ali neke stvari treba da se kazu.Jebiga ,uvijek pljuvajnje samo po Hrvatskoj.Malo samokritike ne bi vam falilo.
Pogotovo me naljutilo pominjanje pljacke rafinerije,jer sam prije par godina imao raspravu na tu temu sa komsijim Bosnjakom kojem je to glavni argument bio za pljuvanje po Hrvatima: opljackali rafineriju!Pa nije ta rafinerija samo Bosnajcka bila..A taj komsija davno prije pocetka rata pobjegao iz Modrice,i sto je najbolje,napustio radno mjesto u toj rafineriji..Sad je naravno najveci Bosanac...
Zemljace evo ti jedan dio posta(br.948) gdje sam opisao koga ja prije svih okrivljujem:

Napominjem da sam musliman i da za pad svoga kraja prije svih okrivljujem ljude iz svog naroda koji su nas jednostavno zaboravili,a sto se tice Hrvatske i tu je bilo svega al najveci krivci smo mi Posavljaci,trebali smo se okrenuti prema neprijatelju a ne okretati se prema Hrvatskoj ocekujuci HV.Znam dobro za Odzak i Modricu da je veliki broj ljudi radio vani i da nas jednostavno nije bilo dovoljno naspram neprijatelja,mislim da ljudi iz vana sa 200-300DM pomoci nisu mogli iz vana da zadrze neprijatelja,jednostavno da se vratila vecina iz vana mislim da bi prica vjerovatno bila drugacija.

Sto se tice rafinerije ulja uopste nisam imao namjeru optuziti Hrvatsku drzavu ili Hrvatsku vojsku ja vrlo dobro znam sta su uradili u Modrici i za Modricu.Pa svi civili iz mog sela su bili u izbjeglistvu tamo.Nazalost imali su i gubitakau Modrici.Ali imam pravo da sumnjam u pojedince i mozda su i ti momci poginuli radi necijih privatni interesa.Najvise sumnje mi daje izvjestaj gdje se spominje
200 neprijateljski vojnika u okruzenju.

Zadnje uređivanje Dobor kula : 12.02.2012. at 23:16.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2012., 23:45   #1187
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Zemljace evo ti jedan dio posta(br.948) gdje sam opisao koga ja prije svih okrivljujem:

Napominjem da sam musliman i da za pad svoga kraja prije svih okrivljujem ljude iz svog naroda koji su nas jednostavno zaboravili,a sto se tice Hrvatske i tu je bilo svega al najveci krivci smo mi Posavljaci,trebali smo se okrenuti prema neprijatelju a ne okretati se prema Hrvatskoj ocekujuci HV.Znam dobro za Odzak i Modricu da je veliki broj ljudi radio vani i da nas jednostavno nije bilo dovoljno naspram neprijatelja,mislim da ljudi iz vana sa 200-300DM pomoci nisu mogli iz vana da zadrze neprijatelja,jednostavno da se vratila vecina iz vana mislim da bi prica vjerovatno bila drugacija.

Sto se tice rafinerije ulja uopste nisam imao namjeru optuziti Hrvatsku drzavu ili Hrvatsku vojsku ja vrlo dobro znam sta su uradili u Modrici i za Modricu.Pa svi civili iz mog sela su bili u izbjeglistvu tamo.Nazalost imali su i gubitakau Modrici.Ali imam pravo da sumnjam u pojedince i mozda su i ti momci poginuli radi necijih privatni interesa.Najvise sumnje mi daje izvjestaj gdje se spominje
200 neprijateljski vojnika u okruzenju.
Svaka cast !

Tih dana se pricalo po Modrici da je u rafineriji ostalo optrilike 40 cetnika okruzenih.Mislim da su to samo rekla kazala bila..Nikad poslije to vise nije nitko pomenuo,niti sam nedgje citao da to Srbi pominju..
Sto se desilo s tim uljem iz rafinerije,da li je to netko privatno prodao,nikada necemo utvrditi,niti me sikira..Da to ulje nije tada izvezeno,ostalo bi Srbima...
Ali nema mi bas logike da je netko organizirao akciju samo da bi se dokopao ulja iz rafinerije,kojeg i nije moralo tamo biti..
Zamisli samo da nije dosla pomoc..Tarevci su ostali vec bili u potpunom okruzenju ,bez ikakve sanse da se izvuku..i u samom gradu je bilo dosta civila "pogresne nacionalnosti" i oni su spaseni.
Moram reci da ta akcija Modrica bas s vojnog gledista i nije bila logicna,ako se vec nije napravio spoj s Gradaccem,dakle bez ciscenja Skugrica i ostalih srpskih sela,ali je akcija bila bas humanitarnog karaktera.Mnogi su ljudi spaseni sigurne smrti,logora..
Na kraju krajeva,ako si bio dole dobro znas,da je HV u gradu poslije oslobodjenja ostala samo par dana,i da je nakon njihovog odlaska zavladao kaos..pljacka,palez..
I zato,velika hvala HV,jer su u tom momentu spasili grad i mnoge zivote!
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 22:54   #1188
Jakes-4.05.1992

Dan 4.05.1992god bio je jedan od tezih ratni dana za Jakes.Taj dan smo imali
5 mrtvih i 10 ranjenih.Medu ranjenima su bili i trojica momaka koji nisu iz sela.
Doslo je njih 4-5 u Jakes par dana ranije.Znam da su bili smjesteni na Dobor kuli.
Ranjeni momci Streh,Tomi,Tito nisu se vise vratili kod nas i Eso-nadimak Drsco
koji je tesko ranjen negdje krajem juna.
Neznam dali su bili pripadnici HV-e,dali su dosli po zapovijedi ili samoincijativno.
Volio bi ako neko zna nesto o tome da napise.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 06:10   #1189
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Nisu ti bas nesto ova poredjenja ..

To je samo moje misljenje,moj osjecaj,ne '92 ali '95 se moglo vise..Ali dosta smo o tome vec ovdje pisali.
Drugo je 1995. godina! Tad se lomilo RSK i (dijelom) srpsku republiku u BiH.. Lomilo sa svojevrsnom "dozvolom" koja nije uključivala konačni politički slom Srba u BiH. Presijecanje "koridora života" (očigledno) nije bilo u sklopu te "dozvole". Dobili bi sankcije, Vojsku Jugoslavije, a partneri su nam bili oni s kojima smo do "jučer" ratovali. Koji nas ne žele vidjeti u BiH. Nezgodna situacija.


Poređenja su debilna, ali pojasni mi onda koji su to Hrvati ("pomagala u BiH") bili važniji.
Tfrdko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 21:28   #1190
Quote:
Tfrdko kaže: Pogledaj post
Drugo je 1995. godina! Tad se lomilo RSK i (dijelom) srpsku republiku u BiH.. Lomilo sa svojevrsnom "dozvolom" koja nije uključivala konačni politički slom Srba u BiH. Presijecanje "koridora života" (očigledno) nije bilo u sklopu te "dozvole". Dobili bi sankcije, Vojsku Jugoslavije, a partneri su nam bili oni s kojima smo do "jučer" ratovali. Koji nas ne žele vidjeti u BiH. Nezgodna situacija.


Poređenja su debilna, ali pojasni mi onda koji su to Hrvati ("pomagala u BiH") bili važniji.
1995. Bošnjaci imaju proboje u Zapadnoj Bosni,ali zašto se tada iz smjera Tuzle nije pokušaklo što prema Posavini, u nekoj organiziranoj akciji sa Hrvatskom stranom,Srbima bi bilo teže nego nama i vama
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 22:05   #1191
Cini mi se da je jedan pripadnik ABiH pisao na ovom forumu da su oni skoncetrirali njihove najjace snage prema Doboju, i da su planirali to jako udariti, ali da je kraj rata sprijecio izvedbu plana.
el grapadura is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 22:47   #1192
Quote:
el grapadura kaže: Pogledaj post
Cini mi se da je jedan pripadnik ABiH pisao na ovom forumu da su oni skoncetrirali njihove najjace snage prema Doboju, i da su planirali to jako udariti, ali da je kraj rata sprijecio izvedbu plana.
Čekaj, već veliki dio 94' HV udara po Zapadnoj Bosni, 95' Oluja, i onda ljeto i jesen borbe sve do Banjaluke i Jajca.

Zar nije moguće da ništa nije bilo na sjeveru Bosne?

Jesu li bar u općini Brčko vodili neke operacije, sjećam se nekih izvješća o borbama,ali ne znam jel to 1995.
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2012., 05:39   #1193
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Čekaj, već veliki dio 94' HV udara po Zapadnoj Bosni, 95' Oluja, i onda ljeto i jesen borbe sve do Banjaluke i Jajca.

Zar nije moguće da ništa nije bilo na sjeveru Bosne?

Jesu li bar u općini Brčko vodili neke operacije, sjećam se nekih izvješća o borbama,ali ne znam jel to 1995.
Pa nisam bas upucen u Brcansko ratiste, no tamo je bilo borbi citavo vrijeme rata - i Srbi i ABiH i HVO tamo su bili svjesni ranjivosti koridora, stoga su Srbi uvijek zestoko uvracali na napade, te su ABiH i HVO bili svjesni da bu presjecanje koridora bilo samo kratkorocno bez vecih strategijskih uspjeha na drugim ratistima. No, nasa doktrina 1995 nije uopce uvjetavala presjecanje koridora, jer se zeljelo Srbima dati najmanje jedan pravac za povlacanje, stoga mislim i da rat nije zavrsen Daytonom da se na Brcko ne bit udarilo tako brzo.

Kao sto rekoh, cini mi se da je ABiH planirala napad na Doboj, jer se vec izvrsili veliki dio pripreme za to napadom na Ozren i Vozucu gdje su Srbima nanijeli dosta velike gubitke, te kako je momak kojeg sam ranije spomenuo rekao, nakon toga su tamo dovukli najjace snage sto su tada imali (2. i 3. Korpus, te dosta ljudstva iz Sarajeva kako on rece).
el grapadura is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 09:32   #1194
Dakle,poslije Oluje,mislim da se nasa akcija zvala Maestral,kad se doslo preda Banjaluku,a ABiH krenuli prema Prijedoru,za sto su imali i moralno pravo kao i dozvolu od medjunarodne zajednice..Nasi su morali pred Banjalukom stati,svi znamo zasto,ali ABiH ne uspijeva osvojiti Prijedor i ostale gradove u blizini jer se srpska vojska koja je cuvala koridor,a to su vecinom i bile postrojbe iz krajiskih opcina BiH, spontano i bez naredbe odlucuje vratiti i cuvati svoje gradove..

Dakle,koridor je ostao slabo branjen malobrojnim i uplasenim lokalnim srpskim jedinicama.I tu se moglo dosta u malo vremena i sa hrvatske i bosanske strane napraviti.I nije bilo potrebe ostavljati im navodno put za bjezaniju,jer se ionako nije islo na Banjaluku,i oni nisu imali potrebu bjezati.
Da si im zatvorio koridor,stegao ih,mnogo bolju poziciju za pregovore bi imao,i sigurno lakse dosao do mnogo pravednijeg mira...
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 14:00   #1195
ne znam jel već bilo ali kad sam naletio na to..
Quote:
"Predsjedništvo je ovom prilikom zatražilo da Jugoslovenska narodna armija doprinese smirivanju stanja i konačnom uspostavljanju mira na ovom području. Takođe, Predsjedništvo je zadužilo Vladu SRBiH da ostvari kontakt sa nadležnim organima Republike Hrvatske zbog prelaska i oružanih dejstava njenih jedinica na području SRBiH i da se obezbijedi povlačenje svih tih jedinica nazad u
Hrvatsku."
strana 113 http://www.nsf-journal.hr/issues/v7_...0Dokumenti.pdf

radi se znači o odluci predsjedništva bih, 3 mjesec 1992 u vezi bosanske posavine.

šta mislite o tome?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 22.02.2012. at 15:27.
buli6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2012., 00:40   #1196
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Dakle,poslije Oluje,mislim da se nasa akcija zvala Maestral,kad se doslo preda Banjaluku,a ABiH krenuli prema Prijedoru,za sto su imali i moralno pravo kao i dozvolu od medjunarodne zajednice..Nasi su morali pred Banjalukom stati,svi znamo zasto,ali ABiH ne uspijeva osvojiti Prijedor i ostale gradove u blizini jer se srpska vojska koja je cuvala koridor,a to su vecinom i bile postrojbe iz krajiskih opcina BiH, spontano i bez naredbe odlucuje vratiti i cuvati svoje gradove..

Dakle,koridor je ostao slabo branjen malobrojnim i uplasenim lokalnim srpskim jedinicama.I tu se moglo dosta u malo vremena i sa hrvatske i bosanske strane napraviti.I nije bilo potrebe ostavljati im navodno put za bjezaniju,jer se ionako nije islo na Banjaluku,i oni nisu imali potrebu bjezati.
Da si im zatvorio koridor,stegao ih,mnogo bolju poziciju za pregovore bi imao,i sigurno lakse dosao do mnogo pravednijeg mira...
Za boldano nisam bas siguran, VRS tamo jest dovukla svoje najbolje postrojbe s ciljem ne samo branjenja, vec i protu-udara protiv ABiH, tako da nisam siguran da je sve to izvrseno bez zapovjedi...u svakom slucaju mislim da presjecenje koridora nije bila opcija ni za nas, ni za ABiH, ali i za medjunarodnu zajednicu jer oni sigurno nisu zeljeli situaciju gdje je nekoliko stotina tisuca civila i izbjeglica u potpunom okruzenju.

Presjecanje koridora i efektno drzanje novostecenih crta bi vjerojatno i donijelo pravedniji mir nama, ali ne mislim da je to bila realna opcija 1995 gledajuci sveukupnu sliku.
el grapadura is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2012., 21:56   #1197
Koliko me sjecanje sluzi u Modrici u junu 92 pojavljuju se postrojba
HIJENE.
Volio bih da neko ko zna napise nesto o njima,dali je regularna postrojba,odakle je itd. ili su to bili "slobodni strijelci".
isto to za grupu koju je vodio Zeljko-devetka ili je to mozda ta grupa.
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 11:31   #1198
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Volio bih da neko ko zna napise nesto o njima,dali je regularna postrojba,odakle je itd. ili su to bili "slobodni strijelci".
isto to za grupu koju je vodio Zeljko-devetka ili je to mozda ta grupa.
Bili su to "slobodni strijelci", upitnog morala ali sposobni. Ako si vidio HIJENU, vjerovatno ti je upadao u oči i njegov mantil.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2012., 21:32   #1199
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Bili su to "slobodni strijelci", upitnog morala ali sposobni. Ako si vidio HIJENU, vjerovatno ti je upadao u oči i njegov mantil.
Ne nisam vidio nikoga od njih samo se sjecam HIJENA po prici kod nas nisu dolazili,barem ne na moj polozaj.
A Zeljko-devetka je li on sa naseg kraja?
Dobor kula is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2012., 13:56   #1200
Quote:
Dobor kula kaže: Pogledaj post
Ne nisam vidio nikoga od njih samo se sjecam HIJENA po prici kod nas nisu dolazili,barem ne na moj polozaj.
A Zeljko-devetka je li on sa naseg kraja?
Hijena i njegovi su odrađivali dio kod crepane u Novom Gradu (kasnije i nešto na Modriči), imam jednu zanimljivu priču o njima na tom dijelu (N.Grad, možda ju nekad i podijelim), a za ovaj drugi nadimak nikad nisam čuo tako da ne bih mogao reći nešto konkretno, možda da je u pitanju nekakav konkretniji detalj ali po ovomu mi je nepoznata osoba.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:34.