Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2012., 07:37   #61
A sto radi lth benkovac nego odljevke,ali da bi odrzali korak sa drugima "netko" diktira sto strebaju učiniti da opstanu, u početku su radili kao tvoj štef, a danas nema stefa da posluzuje stroj, stef je morao naučiti upravljati sa robotom da bi mogao prezivjeti


ali valjda taj blok motora ima rupe,navoje.......
što kada imaš zahtjev veće prozivodnje da opstaneš....
uz kvalitetu je vazna i količina, konkurentnost,kako je šećerana viro postala najbolja šećeraana na ex prostorima, pa modernizacijom i povećanjem proizvodnje,danas prozivodi duplo više....

doba kovača je prošlo...
zbog urote prodaja našeg željeza ide slabo...najbolje potirati danielli jer će nam smanjiti kvalitetu zeljeza i propast ćemo....

nitko ne brani koristiti strojeve bez manipulatora, robota, da sam radiš tehnologiju, da imaš posebno tehnologa zaposlenog,posebno cnc programera, posebno operatera,nije vazno koliko dnevno proizvodiš....nije vazno možemo li opstati na tržištu.....

Zadnje uređivanje spsplc : 25.09.2012. at 08:08.
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 08:45   #62
Quote:
pijanecX kaže: Pogledaj post
A neznam jeli slabo čitaš ili što drugo, kada se danas kupuje specijalni stroj kupuje se sve i tehnologija i emulzija i sveeeeee i stezna naprava sveeeeeee, SPECIJALNI alatni stroj i kompletne trake,cijeli proizvodni pogon,ne štef, ne ag glodalica, nego specijalni stroj

netočno je to što je stroj samo stroj, automatika koja mijenja čovjeka, a korištenje emulzije uljne magle je tehnologija, i tu tehnologiju nije napravio proizvođač stroja nego je dobio zahtjev od tehnologa (proizvodni inžinjer, ili inžinjer za materijale) kao što si i sam sada rekao, i napravio je stroj koji može koristiti takvu emulziju jer je tehnolog razvio novi tehnološki postupak podmazivanja/odvođenja topline koristeći termodinamiku a ne programiranje, tehnologija kao termin je postupak ili skup postupaka kako nešto napraviti (kako rezati, kako montirati, kako spajati) i ona nema veze sa strojevima, strojevi su samo zamjena za ljudsku snagu i oni se zovu tehnika...

pričamo o liniji koju grob mora isporučiti u koeln firmi ford getrag koja se bavi prozvodnjom motora (kupili su i strojeve i tehnologiju jer govorimo o specijalnim strojevima,specijalnim,i kupac je zbog tvog tehnologa u fordu getrag koji nemora znati programiranje krenuo u narudžbu takvih linija,a grob je dobio posao i obvezao se da će sve biti tip top,strojevi sagrađeni,isporučeni i kreće se prvi putas u proizvodnju i imaju problem, zbog uljne magle ostaje špena jer je emulzija bolje čisti (i operater treba svako par sati čistit stroj, odnosno prilikom svake zamjene komada, jer stega ne stišće isto zbog ostataka špene, i u SERIJSKOJ proizvodnji nastaje problem-zastoj (gubljenje novca ugleda) i što sada tehnolog da radi,a on nema samo taj stroj nego još dvjesto takvih strojeva i linije prije sebe i linije nakon svog odjeljenja i ovaj tehnolog je tehnolog od proizvođača stroja jer po enti put ponavljam kod SPECIJALNIH strojeva odnosno firma koja je kupile te strojeve kupila je i tehnologiju (sve je novo,montirano, proizvođač strojeva postavlja i tehnologiju i cnc programe sve i kada su zadovoljeni svi uvjeti ugovora dakle da stroj i TEHNOLOGIJA radi to što mora raditi kupac preuzima stroj i onda njegovi tehnolozi to kontroliraju), ali ovaj tehnolog mora obvezno poznavati i cnc programiranje, a zasto pa jer mora sada nekako inteligentno rješiti problem špene, posmake radne,alate,oštrice, a i dalje ima zadatak po ugovoru da proizvodnja ostane u zadanim vremenskim ciklusima




i gdje je ovaj tehnolog imao vremena usavršivati serijsku proizvodnju za nesto sto nije nikad izgrađeno,dakle u praksi se događa svašta, a tržište,napredak je nametnulo da ovaj tehnolog mora poznavati i cnc programiranje


tehnolog=određuje tehnološke postupke, razrađuje ih i usavršava, ispitiva postupak i tek na kraju napiše G-kod (ukoliko se radi o numerički upravljanom stroju), dakle nemožeš tehnologa izjednačivati sa CNC programerom, CNC programer u najmodernijoj tvornici obično bude asistent samom tehnologu ukoliko je obim posla toliko velik da tehnolog nema vremena potrošiti cijeli dan na pisanje samog koda...tehničar zato jer je cijeli tehnološki postupak pa čak i kako će se alat kretati prilikom obrade riješen od strane tehnologa, dakle tehničar to samo kopi pejsta u g-kod


dakle dobio si zahtjev da stroj umjesto tekuće emulzije koristi uljnu maglu i tebe kao programera osim ta uljna magla uopće ne zanima, nego imaš kolegu na poslu koji je strojar neki i specijaliziran za tehnološke postupke dakle tehnolog je i on se zabavlja oko toga kako izvesti cijeli sklop sa tom uljnom maglom, nakon što sve napravi dođe tebi kao programeru i kaže da imaš vrijeme otvaranja ventila toliko i toliko ms, bla bla bla bla, i ti programiraš onako kako ti je on rekao ...

progrmaer je onaj tko ima volje naučiti programirati, ako štef ima volje može postati programer....


pravi programeri nisu ing. elektrotehnike, nisu ing. strojarstva, nisu ing. informatike, nego pravi programeri sposobni programirati ama baš bilo šta se zovu inžinjeri matematike

i onda štef glasa za eu, i kada uđe u eu dođe inspekcija u njegovu bravariju i zaključi da njegovi strojevi neispunjavaju norme iz sigurnosti na radu


lako je otić van radit, vratit se i onda govorit vi tu nemate pojma itd...odi reci štefu onda koji ima bravarsku radionu i radi 10000 komada nečega godišnje neka nabavi za 23523562346346346 € sve moguće obradne centre i reci mu kak je to dobro i kak će bit u minusu sljedećih 2352352 godina za te novce, i reci mu da mu se sigurno isplati kupit ABB-a za zavarivanje jer njegov kolega franc koji je 35 godina zavarivao iako tih 5 zavara godišnje kojih treba napravit potegne jednako precizno i jednako točno kao i svaki robot., neka francu da otkaz...jer eto franc nije na ethernet spojen

i prisiljeni si opet na modernizaciju


još nešto Željezara Sisak je sa opremom i strojevima starim po 50 godina, eventualno malo dorađenim i malo moderniziranim radila do obustave proizvodnje NAJKVALITETNIJI čelik u regiji, a turska sa 2348952395 € vrijednom najmodernijom opremom radi čelik 3 klase....

postoji i nešto što se zove količina,prodaja.,troškovi,zarada


spominjao si izradu bloka motora...pa recimo radimo aluminijski blok motora...zaboravi na CNC obradne centre, najbrža, najkvalitetnija i najpouzdanija tehnologija izrade takvih blokova je tlačno lijevanje u metalne kalupe ako se ne varam...sa linije blokovi doslovce izlaze jedan za drugim i to samo sa jedne linije...tu nema nikakvih CNC-ova, imaš par PLC,a koji upravljaju pretežito pokretnim trakama i kotlovima za grijanje i lijevanje aluminija i isti PLC-i veze nemaju s tehnologijom izrade, iste blokove iste kvalitete štef i franc ručno mogu lijevat....

a navoji, rupe.......

a opet se varaš plc ima i te kakvu ulogu kod tehnologije aluminijskog tlačnog lijeva, vidi idra prese,buehler prese.....

radijatori lipovica, jedni od najkvalitetnijih u svijetu, štef i franc tamo ručno još uvjek praktički lijevaju rastaljeni metal u kalup, rukama eeeeeee rukama...i dobe pločasti radijator (onaj modernog dizajna) kojemu nije potrebna nikakva završna obrada skoro...a ako poradiš na toj tehnologiji radiš blok motora koji iz kalupa izlazi spreman za eksploataciju u autu, nema nikakve završne obrade, površina u cilindrima glatka ko bebina guza, i sve to lijevanjem postignuto

i još nešto, oni stari tokarski strojevi iz prvomajske ako se nešto izrađuje isključivo tokarenjem ništa ne kaskaju za ovim novim CNC tokarilicama, ako je potrebno samo zamjeniš motor i staviš jači i metneš ultrakvalitetan tokarski nož i možeš nabit brzinu rezanja 25m/s, a stroj će biti spor ne radi tehnologije, nego zato jer štef ručno mora vrtiti kolo kojim pokreće alat i radit će to sporo da ne fula dimenziju...tehnologija je dapače ista na oba i zovemo ju tokarenje

i još čekam odgovor na pitanje o navoju i zubčaniku????
zubčanik je od kovanog željeza o kovačije već odavno nerade...
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 09:27   #63
nene krivo smo se mi razumjeli...

postoje više vrsti proizvođačkih firmi..

postoje proizvođačke firme koje se bave proizvodnjom velikih serija ili masovnom, postoje one koje se bave srednjom i one koje se bave malom serijskom proizvodnjom ili individualnom...i sad te firme možemo podijeliti na još kategorija...recimo firme koje ujedno svoj proizvod samostalno izmišljaju i konstruiraju kao što je autoindustrija...i one firme koje dobe narudžbu samo da naprave već konstruirani proizvod...sad ti proizvodi mogu biti jako komplicirani ili jako jednostavni (jedan ili dva-tri dijela samo)...e sad firme koje masovno štancaju komplicirane proizvode kao što su auti ne proizvode svaki dio samostalno već nakon što konstruiraju auto njima trebaju recimo dijelovi za taj auto i raspišu natječaj za recimo 10 vrsta zubčanika za getribu i jave im se specijalizirane firme za serijsku proizvodnju...jedna firma je specijalizirana za lijevanje, jedna za odvajanje čestica, jedna za deformiranje i svaka da svoju ponudu i audi uzima onu koja im je najjeftijija...u slučaju da zubčanici nemoraju biti šta ti ja znam nešto specijalni uzmu lijevačku ili onu koja će glodat, a ako su zubčanici za traktor recimo onda se ti zubčanici nakon glodanja ili lijevanja moraju još toplinski obradit da bi bili čvršči i tvrđi i onda neće uzet ove dvije nego onu koja radi deformiranjem jer tada zubčanik nemora na toplinsku jer se u procesu proizvodnje očvrsne i otvrdne...dakle ja pričam o ovim firmama koje rade takav jedan proizvod koji im je netko naručio i koji se obično sastoji od jednog dijela i te firme preko noći nakon što naprave cijelu narudžbu bez nekih modifikacija pogona (osim zamjene kalupa ako je lijevaonica i tih nekih stvari tipa alat itd) prelaze na potpuno drugi proizvod bez da naručuju sad nove alatne strojeve...i budući da smo se zapričali o nekakvim tehnolozima, upravo te firme imaju specijalizirane tehnologe za obradu...i u takvim firmama ti treba samo osoba za pisanje g-koda i tehnolog, tehnolog je skup pa je jeftinije uzeti jednog tehnologa koji unaprijed već proračunava i sređuje način proizvodnje nekog dijela koji je već predhodno naručen, dok nekoliko njih i sa srednjom rade g-kod za one dijelove koji sutra kreću u proizvodnju...ti pričaš o drugačijim firmama...primjer takvih mojih firmi je jedan ADplastik, dakle rade injekcijsko prešanje pretežito i sutra sa branika za aute prelaze na kučište za televizore i sve što trebaju je da postave nove kalupe i to je to, dakle promjene alat...dakle evo recimo da su to numerički strojevi (zanemari sad da je plastika i brizganje) ako je obim posla takav da jedan ili dva tri tehnologa razrade kompletnu tehnologiju i način proizvodnje onda im netreba stručnjak za programiranje jer to je običan g-kod to nije c++ gdje se radi neka ultra napredna aplikacija...dovoljan im je tehničar koji to piše po njihovim instrukcijama...gospodarstvo propada upravo zato jer firma takvog profila uzme 10 njih sa faksom gdje dvojca ili trojca rade posao za faks dakle tehnolozi su u punom smislu riječi a njih preostalih 7 cijeli radni vijek u toj firmi samo štancaju g-kod i to je točka gdje propada gospodarstvo jer tehničar za strojarstvo je za štancanje koda a ne inžinjer i tu srednja škola gubi smisao a faks postaje podcijenjen i dobivaš 10 ljudi koji rade za 8-9 tisuća kuna umjesto trojcu koja rade za 20 i 7 koji rade za 6...to je točka pucanja gospodarstva u smislu radne snage...da malo skrenem s teme, nekada su građevinski tehničari bili voditelji gradilišta ili asistenti projektantima ili nadzoru, danas voditelj mora imati faks a tehničar radi kao zidar...gradilišta se nisu ništa promijenila, radio se ajfelov toranj i empire state building brate mili...ako me sad razumiješ...
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 09:41   #64
Quote:
spsplc kaže: Pogledaj post
zubčanik je od kovanog željeza o kovačije već odavno nerade...
nešto napravljeno od kovanog materijala je napravljeno postupkom kovanja a ne od materijala koji je zakivan...dakle kovani klip se radi tako da se napravi lijevanjem recimo ili izvlačenjem poluproizvod koji ima nekakav oblik čaše, i klip se u konačnici oblikuje tako da se stavi u kalup/žig koji ima oblik klipa i udara se gravitacijski dakle slobodnim padom ili ako je potrebna jača sila onda ima i pogon hidraulički ili tako nešto u udara, udara, udara i napravi klip koji se istovremeno osim što je u potpunosti izrađen prilikom samog postupka kovanja očvrsne i površina otvrdne i dakle tom klipu nije potrebna toplinska obrada, u slučaju da bi klip istih karakteristika bio rađen lijevanjem, onda nebi bio toliko čvrst i tvrd pa bi se trebao još dodatno toplinski obradit, a kovanjem se sve to postiže u trenutku izrade klipa...

i zubčanici se itekako rade kovanjem i to oni traktorski ili za radne strojeve recimo bagere ili kamione, uzme se okrugla ploča i postavi se u prešu koja deformiranjem prvo poput plastelina velikim silama izdeformina nekakve oblike zuba na rubovima, zatim se izbuši rupa u sredini i postavi se u kalup(to je ujedno i kovački žig/bat...)koji ima oblik samog zubčanika i udara se dok se ta ploča ne izdeformira u oblik samog zubčanika...nisi napravio niti gram špene a imaš zubčnik koji je za razliku od postupka glodanja i tokarenja 3x čvršči i 2x tvrđe površine, jer deformacije stvarju isti efekt kao toplinska ili kemijska obrada, tj očvrsnuće ili otvrdnuće...dakle mijenjaju strukturu samog materijala...i to je ono čime se bave pravi tehnolozi, dakle ako imam u firmi kovački stroj i CNC mašinu i netko mi naruči zubčanike, ja pogledam koliko brzo na obadvoje mogu napraviti zubčanike i kažem kupcu ja ti to radim kovanjem i dobijaš 2x jeftinije i 3x kvalitetnije zubčanike..i kupac samnom potpiše ugovor...2x jeftinije kažem jer ako imam veliku seriju nisam radio špenu što znači uštedio sam materijala, a pogledaj koliko špene dobiješ kada od ploče ideš glodat zubčanik, nakon 10000 komada to je 5000kuna željeza bačenog u smeće, a da ne pričam koliko kovački stroj manje struje troši jer radi na hidrauliku i samo je agregat na struju, čak može i na paru ili gorivo bit a CNC troši ko lud struje...dakle još 20000kn na toj seriji jeftinije i za to spuštam cijenu zubčanika i veći sam konkurent, i ako sam tehnolog razmišljam o tome kako ću napravit taj zubčanik...i sto puta to je posao tehnologa

dakle ako savineš metalnu šipku do granice da na mjestu savijanja nije došlo do pucanja ili napuklina, recimo savinuo si šipku promjera 10mm i dužine 1m pod kutem od 30% i sad da bi ju vratio u početno stanje možda nisi primjetio, ali siguran sam da jesi ako si rukama kad nešto savijao pa makar čak i spajalicu, da ti za ispravljanje šipke treba i do nekoliko puta veća sila, upravo zato jer je deformacija izjebala strukturu građe samog materijala i time je učinila čvršćom

izgleda da si ti van tehnologije jer japanske toyote sve već odavno imaju kovane zubčanike, koji ne samo da su kvalitetniji nego i jeftiniji za napravit a da ne pričam koliko brže kovački stroj napravi zubčanik nego glodalica

Zadnje uređivanje pijanecX : 25.09.2012. at 09:51.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 09:51   #65
Quote:
pijanecX kaže: Pogledaj post
nene krivo smo se mi razumjeli...

postoje više vrsti proizvođačkih firmi..

postoje proizvođačke firme koje se bave proizvodnjom velikih serija ili masovnom, postoje one koje se bave srednjom i one koje se bave malom serijskom proizvodnjom ili individualnom...i sad te firme možemo podijeliti na još kategorija...recimo firme koje ujedno svoj proizvod samostalno izmišljaju i konstruiraju kao što je autoindustrija...i one firme koje dobe narudžbu samo da naprave već konstruirani proizvod...sad ti proizvodi mogu biti jako komplicirani ili jako jednostavni (jedan ili dva-tri dijela samo)...e sad firme koje masovno štancaju komplicirane proizvode kao što su auti ne proizvode svaki dio samostalno već nakon što konstruiraju auto njima trebaju recimo dijelovi za taj auto i raspišu natječaj za recimo 10 vrsta zubčanika za getribu i jave im se specijalizirane firme za serijsku proizvodnju...jedna firma je specijalizirana za lijevanje, jedna za odvajanje čestica, jedna za deformiranje i svaka da svoju ponudu i audi uzima onu koja im je najjeftijija...u slučaju da zubčanici nemoraju biti šta ti ja znam nešto specijalni uzmu lijevačku ili onu koja će glodat, a ako su zubčanici za traktor recimo onda se ti zubčanici nakon glodanja ili lijevanja moraju još toplinski obradit da bi bili čvršči i tvrđi i onda neće uzet ove dvije nego onu koja radi deformiranjem jer tada zubčanik nemora na toplinsku jer se u procesu proizvodnje očvrsne i otvrdne...dakle ja pričam o ovim firmama koje rade takav jedan proizvod koji im je netko naručio i koji se obično sastoji od jednog dijela i te firme preko noći nakon što naprave cijelu narudžbu bez nekih modifikacija pogona (osim zamjene kalupa ako je lijevaonica i tih nekih stvari tipa alat itd) prelaze na potpuno drugi proizvod bez da naručuju sad nove alatne strojeve...i budući da smo se zapričali o nekakvim tehnolozima, upravo te firme imaju specijalizirane tehnologe za obradu...i u takvim firmama ti treba samo osoba za pisanje g-koda i tehnolog, tehnolog je skup pa je jeftinije uzeti jednog tehnologa koji unaprijed već proračunava i sređuje način proizvodnje nekog dijela koji je već predhodno naručen, dok nekoliko njih i sa srednjom rade g-kod za one dijelove koji sutra kreću u proizvodnju...ti pričaš o drugačijim firmama...primjer takvih mojih firmi je jedan ADplastik, dakle rade injekcijsko prešanje pretežito i sutra sa branika za aute prelaze na kučište za televizore i sve što trebaju je da postave nove kalupe i to je to, dakle promjene alat...dakle evo recimo da su to numerički strojevi (zanemari sad da je plastika i brizganje) ako je obim posla takav da jedan ili dva tri tehnologa razrade kompletnu tehnologiju i način proizvodnje onda im netreba stručnjak za programiranje jer to je običan g-kod to nije c++ gdje se radi neka ultra napredna aplikacija...dovoljan im je tehničar koji to piše po njihovim instrukcijama...gospodarstvo propada upravo zato jer firma takvog profila uzme 10 njih sa faksom gdje dvojca ili trojca rade posao za faks dakle tehnolozi su u punom smislu riječi a njih preostalih 7 cijeli radni vijek u toj firmi samo štancaju g-kod i to je točka gdje propada gospodarstvo jer tehničar za strojarstvo je za štancanje koda a ne inžinjer i tu srednja škola gubi smisao a faks postaje podcijenjen i dobivaš 10 ljudi koji rade za 8-9 tisuća kuna umjesto trojcu koja rade za 20 i 7 koji rade za 6...to je točka pucanja gospodarstva u smislu radne snage...da malo skrenem s teme, nekada su građevinski tehničari bili voditelji gradilišta ili asistenti projektantima ili nadzoru, danas voditelj mora imati faks a tehničar radi kao zidar...gradilišta se nisu ništa promijenila, radio se ajfelov toranj i empire state building brate mili...ako me sad razumiješ...
razumijem te, samo vi mene niste razumili, nisam ja za to da kao plc programer radim sve,jednostavno trend razvoja je nametnuo da se poslovi prepliću radi razvoja i moraš učiti sve,uz konkurentnost se smanjuje i radna snaga, uvode roboti za ljude, razni programi mjenjaju i cnc programere,ali u svemu ovome postoji i inteligencija, a to jedino možeš iskoristiti ako poznas najnovije tehnologije i alate kako postići tu tehnologiju (bilo plc,cnc,plastika,metal,ili sto god),a uzalud inteligencija ako je nemozes primjeniti, a da bi je primjenio moraš nešto i imati nemožeš se oslanjati na danielia, slicno imamo s cemexom, njima voda dosla do grla i neovisno o najvecoj proizvodnji u rh stavili su kljuc u bravu nekim cementrarama, bolje je kad kokoše imamo mi u vlastitom kokošinjcu nego da su nam kokošinjci prazni i kupujemo kod njemca,a da bi imali vlastiti kokošinjac onda moramo poštivati tržište.....
sto nije pametnije razvijati se uz step7 i neki siemensov plc, nego trubiti o mikroračunalima,asemblerima i opet nemožeš primjeniti svoju inteligenciju u praksi, a isto možemo reći što nije pametnije da se upozna npr neko siemensovo upravljanje u cnc s kojima se može bolje razviti i iskoritit tehnologija obrade....

Zadnje uređivanje spsplc : 25.09.2012. at 10:02.
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 10:11   #66
razumijem i ja sad tebe, ali ti pokušavam objasniti jer sam školovan ta tehnološki smjer počevši sa srednjom školom da tehnolog veze nema s programiranjem, jer recimo izvlačiš žicu i brzina izvlačenja koju si ti dobio od kupca i radiš stroj koji tom brzinom može izvlačiti žicu, nije nametnuta da bi se žica što brže proizvodila, nego je ta brzina postavljena zato što ta žica mora biti određene čvrstoće a određena čvrstoća se postiže stupnjem deformacije i brzinom izvlačenja, dakle parametri udovoljavaju kvaliteti a ne brzini izrade...i ako žicu krenem izvlačiti pod tim stupnjem deformacije brže onda će žica popucati na mikrorazini tj imati će mikro pukotine i pucala bude u eksploataciji...i to je posao tehnologa da odredi parametre koji će napraviti nešto u zadovoljavajućoj kvaliteti...malo sam sad skrenuo sa CNC-a ali nema veze, ista je stvar, ako prebrzo režeš ili oštećuješ alat ili se špena od prevelike brzine i topline deformira i sama površina nakon rezanja se deformira i dobijaš odstupanje u dimenzima u par mikrometara ako režeš/glodaš/tokariš velikom brzinom mekani materijal...a ako istom brzinom ideš glodati tvrdi materijal, obradak može puknuti ili mogu nastupiti mikropukotine...dakle brzina rezanja nije zadana radi brzine proizvodnje, nego je to maksimalna brzina kojom se određeni materijal može rezati da proizvod bude kvalitetan, i tehnolog ovdje proučava sam materijal i kontakt između alata obradka i nema on veze s programiranjem, to mu je samo usputni posao ili ima asistenta koji je tehničar da piše taj g-kod...dakle ti si programer u proizvodnji strojeva i to što čuješ o tehnologiji je samo 5% tehnologije i tehnoloških postupaka, nije tebi netko bezveze ili da bi brže napravio rekao da imaš ciklus glodanja 80s...može to i duplo brže ali onda sjebeš alat ili imaš mikropukotine na samom proizvodu...

dat ću ti prijmer..uzmi dve debele šipke na taj neki svoj CNC i daj ih tokarit u nekakvo vratilo, prvu istokari sporo a drugu jako brzo i na obje nakon izrade napravi ispitivanje na pukotine recimo penetrantom ili ih daj na laboratorijsku analizu unutrašnjosti i garantiram ti da će ova druga koja je tokarena jako brzo sadržavati pukotine jer materijal nije mogao izdržati brzinu rezanja...ukoliko i radiš velikom brzinom onda smanjuješ dubinu rezanja...dočeš više manje na isto što se tiče ukupne brzine tokarenja..i još ako ti je preveliko zagrijavanje postoji mogućnost da rukavac fulaš za 2 mikrometra u promjeru ili da stezne čeljusti naprave preveliko odstupanje od kružnosti na rukavcu i ako se to vratilo isključivo montira stegom u nekakav zubčanik i ako je ispalo premalog promjera u samo 2 mikrometra imaš šansu za proklizavanjem prilikom prenošenja momenta a ako je odstupilo od kružnosti ili je 2mikrometra prevelko u promjeru uopće se neće dat montirat ili ako i montiraš pomoću grijanja/hlađenja nakon što jednom rastaviš radi servisa više nema sastavljanja jer si deformirao rukavac trajno i mijenjaš zubčanik koji je "zdrav" i vratilo koje je "zdravo" jer si zajebo na demontaži tolerancije i to u mikrometrima...dakle sve to ovisi o samom tehnološkom postupku tokarenja koji kako sad vidiš sa tamo nekakvim programiranjem nema veze i kupac će pregledat vratilo i reć ti da si napravio škart...zato služi tehnolog da se pobrine da škarta nema...drugo je to što ti u proizvodnji samih strojeva moraš biti inžinjer, no tamo gdje se ti strojevi koriste u eksploataciji i gdje isti nešto tokare, za g-kod programe inžinjer nije potreban jer je to samo kod programa a tehnološki postupak nema stim veze...tehnolog ako stigne napravi g-kod no u takvim proizvođačkiim tirmama takvoga tipa on to nestigne i ima tehničara kao asistenta za pisanje koda po stoti put...i tako to zbilja rade i švabi i japanci...jer nije netko išo na faks da piše g-kod samo...

Zadnje uređivanje pijanecX : 25.09.2012. at 10:44.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 11:57   #67
Bome ste se raspisali. Odlično. Ima da sve lijepo od početka pročitam pa se uključim.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 19:14   #68
Quote:
pijanecX kaže: Pogledaj post
razumijem i ja sad tebe, ali ti pokušavam objasniti jer sam školovan ta tehnološki smjer počevši sa srednjom školom da tehnolog veze nema s programiranjem, jer recimo izvlačiš žicu i brzina izvlačenja koju si ti dobio od kupca i radiš stroj koji tom brzinom može izvlačiti žicu, nije nametnuta da bi se žica što brže proizvodila, nego je ta brzina postavljena zato što ta žica mora biti određene čvrstoće a određena čvrstoća se postiže stupnjem deformacije i brzinom izvlačenja, dakle parametri udovoljavaju kvaliteti a ne brzini izrade...i ako žicu krenem izvlačiti pod tim stupnjem deformacije brže onda će žica popucati na mikrorazini tj imati će mikro pukotine i pucala bude u eksploataciji...i to je posao tehnologa da odredi parametre koji će napraviti nešto u zadovoljavajućoj kvaliteti...malo sam sad skrenuo sa CNC-a ali nema veze, ista je stvar, ako prebrzo režeš ili oštećuješ alat ili se špena od prevelike brzine i topline deformira i sama površina nakon rezanja se deformira i dobijaš odstupanje u dimenzima u par mikrometara ako režeš/glodaš/tokariš velikom brzinom mekani materijal...a ako istom brzinom ideš glodati tvrdi materijal, obradak može puknuti ili mogu nastupiti mikropukotine...dakle brzina rezanja nije zadana radi brzine proizvodnje, nego je to maksimalna brzina kojom se određeni materijal može rezati da proizvod bude kvalitetan, i tehnolog ovdje proučava sam materijal i kontakt između alata obradka i nema on veze s programiranjem, to mu je samo usputni posao ili ima asistenta koji je tehničar da piše taj g-kod...dakle ti si programer u proizvodnji strojeva i to što čuješ o tehnologiji je samo 5% tehnologije i tehnoloških postupaka, nije tebi netko bezveze ili da bi brže napravio rekao da imaš ciklus glodanja 80s...može to i duplo brže ali onda sjebeš alat ili imaš mikropukotine na samom proizvodu...

dat ću ti prijmer..uzmi dve debele šipke na taj neki svoj CNC i daj ih tokarit u nekakvo vratilo, prvu istokari sporo a drugu jako brzo i na obje nakon izrade napravi ispitivanje na pukotine recimo penetrantom ili ih daj na laboratorijsku analizu unutrašnjosti i garantiram ti da će ova druga koja je tokarena jako brzo sadržavati pukotine jer materijal nije mogao izdržati brzinu rezanja...ukoliko i radiš velikom brzinom onda smanjuješ dubinu rezanja...dočeš više manje na isto što se tiče ukupne brzine tokarenja..i još ako ti je preveliko zagrijavanje postoji mogućnost da rukavac fulaš za 2 mikrometra u promjeru ili da stezne čeljusti naprave preveliko odstupanje od kružnosti na rukavcu i ako se to vratilo isključivo montira stegom u nekakav zubčanik i ako je ispalo premalog promjera u samo 2 mikrometra imaš šansu za proklizavanjem prilikom prenošenja momenta a ako je odstupilo od kružnosti ili je 2mikrometra prevelko u promjeru uopće se neće dat montirat ili ako i montiraš pomoću grijanja/hlađenja nakon što jednom rastaviš radi servisa više nema sastavljanja jer si deformirao rukavac trajno i mijenjaš zubčanik koji je "zdrav" i vratilo koje je "zdravo" jer si zajebo na demontaži tolerancije i to u mikrometrima...dakle sve to ovisi o samom tehnološkom postupku tokarenja koji kako sad vidiš sa tamo nekakvim programiranjem nema veze i kupac će pregledat vratilo i reć ti da si napravio škart...zato služi tehnolog da se pobrine da škarta nema...drugo je to što ti u proizvodnji samih strojeva moraš biti inžinjer, no tamo gdje se ti strojevi koriste u eksploataciji i gdje isti nešto tokare, za g-kod programe inžinjer nije potreban jer je to samo kod programa a tehnološki postupak nema stim veze...tehnolog ako stigne napravi g-kod no u takvim proizvođačkiim tirmama takvoga tipa on to nestigne i ima tehničara kao asistenta za pisanje koda po stoti put...i tako to zbilja rade i švabi i japanci...jer nije netko išo na faks da piše g-kod samo...
sve je ovo u redu, ali kao što se posao promijenio za plc progrmaere,nc programere isto se događa i tehnolozima, pa zasto sisstek i exor imaju posla, jer inžinjeri iz danielia, nežele ići dalje svog biroa, i onda su kroz nas koji nemaju sto nego prihvatiti takve poslove i uz "diktaturu" stednje spojili neka zanimanja, isto se dogodilo i tehnolozima npr, proizvodnja je otisla u kinu i nema tih novaca (jer novce vec ima) koja će većinu njemackih tehnologa natjerati da rade u kini, i onda opet poslodavci spajaju struke, a u strojogradnji se još štošta događa i trend stednje uz selidbu proizvodnje,puno godina jamstva za stroj doveo do tog da se uz mašinu "daju" i ljudi i odatle ta povezanost, a da negovorim o gotovim stvarima iz indonezije (jeftinije je da naručiš gotove obrađene elemnte od tamo i to ovdje montiras, nego da sam to uradis)...
a inteligenti plc programeri (koji znaju plc,cnc i drivevove),odnosno tehnolozi koji znaju i cnc programiranje i tehnologiju nemoraju se bojati da neće pronaći posao u eu, dakle stručnjaci koji imaju konkretno zanimanje odnosno znanje...
jer njemac će te prihvatiti kao tehnologa i cnc programera, odnosno plc programer koji je i cnc programer i driver-aš jer s tobom je na dobitku ima čovjeka koji je pokretan biro, a po njihovim mjerilima stadnardima uz plaću je vazna i kvaliteta zivota, ako manje putujes imas bolji kvalitet zivota i odatle razlog da prihvati stranca, ali i dalje negoduje.....a negoduje jer mu se na taj način promijenilo zanimanje....nije to od danas traje to vec desetak i više godina...

Zadnje uređivanje spsplc : 25.09.2012. at 19:51.
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 00:03   #69
Quote:
spsplc kaže: Pogledaj post
sve je ovo u redu, ali kao što se posao promijenio za plc progrmaere,nc programere isto se događa i tehnolozima, pa zasto sisstek i exor imaju posla, jer inžinjeri iz danielia, nežele ići dalje svog biroa, i onda su kroz nas koji nemaju sto nego prihvatiti takve poslove i uz "diktaturu" stednje spojili neka zanimanja, isto se dogodilo i tehnolozima npr, proizvodnja je otisla u kinu i nema tih novaca (jer novce vec ima) koja će većinu njemackih tehnologa natjerati da rade u kini, i onda opet poslodavci spajaju struke, a u strojogradnji se još štošta događa i trend stednje uz selidbu proizvodnje,puno godina jamstva za stroj doveo do tog da se uz mašinu "daju" i ljudi i odatle ta povezanost, a da negovorim o gotovim stvarima iz indonezije (jeftinije je da naručiš gotove obrađene elemnte od tamo i to ovdje montiras, nego da sam to uradis)...
a inteligenti plc programeri (koji znaju plc,cnc i drivevove),odnosno tehnolozi koji znaju i cnc programiranje i tehnologiju nemoraju se bojati da neće pronaći posao u eu, dakle stručnjaci koji imaju konkretno zanimanje odnosno znanje...
jer njemac će te prihvatiti kao tehnologa i cnc programera, odnosno plc programer koji je i cnc programer i driver-aš jer s tobom je na dobitku ima čovjeka koji je pokretan biro, a po njihovim mjerilima stadnardima uz plaću je vazna i kvaliteta zivota, ako manje putujes imas bolji kvalitet zivota i odatle razlog da prihvati stranca, ali i dalje negoduje.....a negoduje jer mu se na taj način promijenilo zanimanje....nije to od danas traje to vec desetak i više godina...
to je užasno za mlade generacije koji faks i srednju školu sad završavaju..ovi sa srednjom neće imat posla a ovi sa faksom neće naučit ono što je faksa dostojno...sramota za nas jer mi nemamo baš neku industriju za zaposlit se...mislim imamo ali ne dovoljno veliku da se zaposle svi ti ljudi...
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 21:19   #70
Postovi SPSPLC su vezani za strojogradnju...
dobra plaća=puno znanja konkretnog
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2012., 13:34   #71
Znamo, znamo. Al lijepo je da smo razriješili kakvih svakakvih funkcija ima i kako to nije jednostavno i pokazali kako gospodarstvo funkcionira. Možda netko mlađi čita pa da vidi čime se treba bavit.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 15:54   #72
Pozdrav evo bas sam došo s posla i tražim di da ispucam frustracije prema nesposobnim inžinjerima koji sebe zovu tehnolozima,konstruktorima,programerima i raznim drugim titulama

trenutačno sam se maknuo od CNC mašina i ljepo uživam na klasici,kak veli kolega programiram "heble"

ovak nisam sve cital aki ovo kaj sam preletil sam primjetio uzorak koji se stalno ponavlja
a to je da dolaze ljudi iz škola i fakseva bez osnovnog znanja i logike,al nisu oni krivi

realno to igleda ovak

konstruktor napravi nacrt komada onak kak su ga učili nacrta model u cad-u složi u assembly i to radi perfektno

onda to da tehnologu da odliči kak da se to napravi,i na kojim mašinama

pa imas par programera koji naprave idealan program koji "prolazi na kompu"

onda ja dobim papire sa popisom alata,skicom stezanja i programom

a onda kreče veselje:
1. nema pola alata jer genije mora imat utor 1.8 a imas samo pločice 2mm širine pa onda ili brusis pločicu ili nabrusiš vidiju
2.nemožeš stegnut u obične pakne nego treba radit meke pakne a več imaš 32 seta i svi ti trebaju jer je tesko predvid tehnolosku bazu za standardne pakne
3.onda ajde skemijaš i to i prva stvar ides pogledat program
4.pa vidiš da kad ideš tokarit rupa sa T202 alatom da ti T1010 ulazi do pola amerikanera,pa promjenis sve pozive alata da možeš radit
5.pa onda mjenjaš pola režima jer ovaj panj od konstruktora baš mora imat n6 obradu a materijal je predivno obradivi č.0365 ili č.0545(koji vas k.... uče na tim faksevima)
6.I onda u single bloku napikavaš i napraviš prvi komad
7.odneseš na kontrolu pa onda ovaj počne obrada bi mogla bit bolja pa ovaj radijus ti nije idealno spojen pa ovo pa ono
8.pa opet na 20-25 godina staru masinu i jebeš korekcije par stota sim par stota tam
9.i to je to
10.onda dođe poslovođa i veli:daj buš naštelal drugu mašinu ili odi tam na klasičnu mašinu treba nekaj hitno
11.i stavi KV pekara da pušta komade "a ti ga samo pazi i mjeri mu komadi i radi korekcije"
12.radiš nekaj drugo dođeš do pekara nakon sat vremena i pitaš:"jel ide majstore?" a njegov odgovor:"ide,ide samo mjere nisu dobre"
13.nakraju imaš na 10 CNC tokarilica još 5 klasičnih mašina na kojima popravljaš za "pekarima"

malo jesam pretjerao u opisu ali to sve su stvari koje su se dogđale na dnevnoj bazi samo ne sve odjednom

a na onu temu o osposbljvanje za PROGRANERA to je u biti osposobljavanje za OPERATERA jer ko nije znal štelat nije ni naučil a ak firma ima štelere onda buš samo puštal komade za MINIMALAC

nemojte zamjerit ali danas su me baš ispilili "inžinjeri"
obrađivač is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 16:11   #73
[

dat ću ti prijmer..uzmi dve debele šipke na taj neki svoj CNC i daj ih tokarit u nekakvo vratilo, prvu istokari sporo a drugu jako brzo i na obje nakon izrade napravi ispitivanje na pukotine recimo penetrantom ili ih daj na laboratorijsku analizu unutrašnjosti i garantiram ti da će ova druga koja je tokarena jako brzo sadržavati pukotine jer materijal nije mogao izdržati brzinu rezanja...ukoliko i radiš velikom brzinom onda smanjuješ dubinu rezanja...dočeš više manje na isto što se tiče ukupne brzine tokarenja..i još ako ti je preveliko zagrijavanje postoji mogućnost da rukavac fulaš za 2 mikrometra u promjeru ili da stezne čeljusti naprave preveliko odstupanje od kružnosti na rukavcu i ako se to vratilo isključivo montira stegom u nekakav zubčanik i ako je ispalo premalog promjera u samo 2 mikrometra imaš šansu za proklizavanjem prilikom prenošenja momenta a ako je odstupilo od kružnosti ili je 2mikrometra prevelko u promjeru uopće se neće dat montirat ili ako i montiraš pomoću grijanja/hlađenja nakon što jednom rastaviš radi servisa više nema sastavljanja jer si deformirao rukavac trajno i mijenjaš zubčanik koji je "zdrav" i vratilo koje je "zdravo" jer si zajebo na demontaži tolerancije i to u mikrometrima...dakle sve to ovisi o samom tehnološkom postupku tokarenja koji kako sad vidiš sa tamo nekakvim programiranjem nema veze i kupac će pregledat vratilo i reć ti da si napravio škart...zato služi tehnolog da se pobrine da škarta nema...drugo je to što ti u proizvodnji samih strojeva moraš biti inžinjer, no tamo gdje se ti strojevi koriste u eksploataciji i gdje isti nešto tokare, za g-kod programe inžinjer nije potreban jer je to samo kod programa a tehnološki postupak nema stim veze...tehnolog ako stigne napravi g-kod no u takvim proizvođačkiim tirmama takvoga tipa on to nestigne i ima tehničara kao asistenta za pisanje koda po stoti put...i tako to zbilja rade i švabi i japanci...jer nije netko išo na faks da piše g-kod samo...[/QUOTE]

nemoj se ljutit ali lupetaš
takvu utopijsku prizvodnju zaboravi kakvih dva mikrona škart pa rjtko koja mašina može napravi par komada na istu mjeru na 3 decimale
a i koja ti je to tolerancija +-0.002
dosjedi za lagere se rade na j tolerancije a i to je najmanja +6 -9 mikrona

a kaj se tiče režima obrade vrtiš na onolko okretaja kolko ti dovoljava mašina i težina komada tj.kolko drže pakne i nafrljiš vodu na maksimalni pritisak
posmak da ne trga pločice

i opet ti dolazi poslovođa da kad bu to gotovo

kakve isusove mikro pukotine pa zato šropaš i šlihtas ostavis 0.6 mm za finu obradu i bok a pločice za sropanj mjenaš češče bez utjecaja na mjeru

pa di bi stigle kad bi nekaj tak gladili

to je ono kaj ja govorim nemate prakse i držite se školskog ljepo polako i sve po PS i onda se čudite kad nekaj ne dela kak ste zamislili
zato se nabijaju h7 tolerancije svugdje da to budete sigurni da bu osovina isla kroz 2 mm veču rupu

aaaaaaaaaa
obrađivač is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2012., 22:46   #74
pa normalno da ide poslije fina obrada...ja sam pričo o situaciji baš kad se to fino sprogramira i izkonstruira i onda ti dođe zajeb na spajanju...i objašnjavo kak je taj posao tehnologa koji se bavi stime kak se bude to napravilo najzajebaniji, točnije najzahtjevniji i kak ništa od toga nema veze a nikakvom automatikom niti strojevima, sve je u samoj obradi...znaš i sam ak si pun prakse da brzina kaj ti piše na mašini nikako nejde...a meni su ljudi s praksom potvrdili da je strojna obrada nekaj najjednostavnije...kaj onda s plastikom, lijevanjem itd..???
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 12:33   #75
da to je posao tehnologa ali prije svega konstruktora
ali problem je kaj ni jedan ni drugi nemaju iskustva u obradi osim onog kaj su učili u skoli

znam par tehnologa koji su radili ko pogonski inžijneri i radili na mašinam pa tek onda krenuli u tehnologiju

tehnolog bi trebo biti onaj koji jako dobro poznaje SVE dijelove u izradi nekod dijela i na kraju sklopa

konkretan primjer bi ti bio ovo:

radili smo nove komade koji su kučišta ležaja i nose osovinu a spajaju se na glavno kučiste

tehnolog je radio sa svojih par ljudi na tome i kad je rješio sve(naprava,program,alat) sa dečkom koji je šteler nam mašini testireli su prvi komad i bio je dobar

ali drugi i ostalih par kaj su radili nisu bili jer lageri nisu bili u osi

onda je tehnolog reko:"pa nisu svi odljevi isti"-on je radio u Catia-i i modeli su mu bili idealni i to je radilo savršeno

ali kaj njemu fali je praktične primjene
Šteler je prepravio napravu izbacio par alata i napravio dobre komade

zato kaj zna kaj mašina može a to tehnolog nemože znati bez prakse u proizvodnji

a to kaj ti veliš o problemima u montaži dolazi od toga kaj oni u konstrukciji ne gledaju kaj se može napravit i s čim nego crtaju idealno bez uračunavanja mogučih odstupanja u proizvodnji i montaži

ak nekaj radi na kompu to je sa svim mjerama idealnim
znači fi 100 je 100.000mm
a realno fi100 može biti 101.6 ili 98.4 jer je dozvoljeno odstupanje mjera SREDNJE po standardu +-1.6 mm za promjer fi100

manji promjer manje odstupanje ali i najmanja FINA odstupanja su +-0.05mm

recimo na fi600mm je odstupanje +-3.2 mm

i onda fi600 osovina neide kroz fi600 rupu

nekad davno u Jugi je bilo nepisano pravilo osovina uvijek u minus a rupa u plus i sve je pasalo

ali po ISO standardima je +-

i onda konstruktori stave na svaki fi h7 tleranciju da bi bili ziher da budu to progurali jeedno kraz drugo

a to samo poskupljuje proizvodnju

a kontrola če škartirat komad ako nije u toleranciji makar ide kroz prolaznu rupu

a a ak znaš da je nekaj prolazno stavi fi100-0.5 na osovinu i fi 100+0.5 na rupu i misliš pa to sad mora ič a onda igrom slučajeva oba promjera su dobra i da su točno fi 100.000mm

a jednostavno rjesenje je fi 101 rupa i fi100 osovina

nadam se da sad shvačaš

ne rješava tehnolog ništa nego onaj jadnik u proizvodnji zato je nemože čitati nacrt nego ga mora TUMAČITI i misliti kaj je ovaj tu htio

bilo ko iz proizvodnje može nacrta komad na komadu WC papira sa markerom i dati ga na bilo koju mašinu u radioni i dobit če komad koji mu treba i moči če ga ugradit bez razmišljanja
obrađivač is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 14:44   #76
Quote:
obrađivač kaže: Pogledaj post
ne rješava tehnolog ništa nego onaj jadnik u proizvodnji zato je nemože čitati nacrt nego ga mora TUMAČITI i misliti kaj je ovaj tu htio
dobro ti sve kažeš i to je istina, no ovaj tehnolog je lijenčina, on sam po sebi ima nekakav viši položaj od ovih iz proizvodnje i posao mu je osim da dosta toga organizira da se i pobrine i konzulrita sa ovima iz proizvodnje kak to treba napravit, a on to ne radi, nego misli u većini slučajeva kak je on neki fakultetlija i baš ga briga za jadnike na strojevima...to je već stvar samog čovjeka...to sam i znaš...i cijelu raspravu pokušavam objasniti na takvim nekim primjerima kako je zbog tih stvari u jednom takvom ajmo reći lancu važan posao tehničara...a pogledaj danas zapošljavanje...il si šljaker il si inžinjer, između nema, a to između jedni japanci recimo imaju i zato su tak napredni i organizirani, jer imaju radna mjesta u slučaju proizvodnje tehničarska kojima je cilj održavati kontakt između same proizvodnje i konstruktora...i sad ti reci u čemu je problem što osovina ne paše u rupu? ovom na visokom položaju se jebe za jadnike u proizvodnji a ovi u proizvodnji nit neznaju šta rade..u tom smjeru je u originalu krenula rasprava...

Zadnje uređivanje pijanecX : 29.09.2012. at 14:50.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 15:07   #77
ma znam evo sad radim u končaru mes

dečka su stavili za poslovođu montaže a nema godinu dana staža sve skupa
jebiga ja ne krivim njega nego one ljude koji ga nisu niš naučili na faksu korisno i primjenjivo i ove naše u firmi koj su ga tam stavili samo zato kaj došel s FERa

zato sve više razmišljam otić van radit,
baš priča jedan kolega kaj je sad u penziji da više ni vani nije bajno recimo u njemačkoj i kod nas za Juge si bi gospodin TOKAR a sad si jednak NKV radniku kaj poslužuje CNC samo kaj si još u zmazanoj manduri pa gospodi i smrdiš

ma gade mi se

a i to isto koda ne uče tehničko crtanje više
ja nemam niš protiv CAD-a ali zna se kak se kotira a ne da ja moram uz nacrt imat blok papira,digitron i olovku pa si računat mjere

a bitno da ima sto mjera gore kaj mi netrebaju uopče

frajeri stave i ljevačke kote,i za tokarenje i bušnu sliku i onda još 6 presjeka

i onda se čude kad se nekaj zajebe

ili kad ja moram pitat šefa dal da radim po nacrtu ili da radim da bu dobro

Zadnje uređivanje obrađivač : 29.09.2012. at 15:11. Reason: dopuna
obrađivač is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2012., 20:24   #78
Quote:
obrađivač kaže: Pogledaj post
ma znam evo sad radim u končaru mes

dečka su stavili za poslovođu montaže a nema godinu dana staža sve skupa
jebiga ja ne krivim njega nego one ljude koji ga nisu niš naučili na faksu korisno i primjenjivo i ove naše u firmi koj su ga tam stavili samo zato kaj došel s FERa

zato sve više razmišljam otić van radit,
baš priča jedan kolega kaj je sad u penziji da više ni vani nije bajno recimo u njemačkoj i kod nas za Juge si bi gospodin TOKAR a sad si jednak NKV radniku kaj poslužuje CNC samo kaj si još u zmazanoj manduri pa gospodi i smrdiš

ma gade mi se

a i to isto koda ne uče tehničko crtanje više
ja nemam niš protiv CAD-a ali zna se kak se kotira a ne da ja moram uz nacrt imat blok papira,digitron i olovku pa si računat mjere

a bitno da ima sto mjera gore kaj mi netrebaju uopče

frajeri stave i ljevačke kote,i za tokarenje i bušnu sliku i onda još 6 presjeka

i onda se čude kad se nekaj zajebe

ili kad ja moram pitat šefa dal da radim po nacrtu ili da radim da bu dobro




gle za to nisu krivi ljudi koji rade u školama ili na fakultetima nego oni koji su iste završili...profesorima je posao da te nauče osnovne stvari a na studentu/učeniku da shvati...to što dotični nezna razmišljat svojom glavom je njegov problem...

Zadnje uređivanje pijanecX : 29.09.2012. at 20:56.
pijanecX is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 09:04   #79
Operater na CNC stroju - van struke

Pozdrav ekipa

Inaće sam po struci informatičar koji nije uspio naći posao u struci pa sam krenuo raditi vodoinstalaterski posao. Posla više manje ima ali mi je plaća vrlo mala. Dobio sam priliku prijeći u jednu firmu koja se bavi CNC glodanjem i sličnim poslovima. Plaća bi naravno bila veća ali pošto nemam nikakvog strojarskog iskustva i naravno nisam niti te struke malo sam skeptičan da li ću se moći uklopiti u taj posao. Vlasnik firme mi govori da vjeruje da ću se moći uklopiti i da ne bi trebalo biti problema ali pošto je on u tom poslu već preko 20 godina njemu je sve lakše nego meni.
Zanima me da li ima netko sličnih iskustava i što mogu očekivati od takvog posla kao i da li postoji mogučnost da se neću moći uklopiti zbog praktički nikakvog prethodnog predznanja? Ne bi htio prokockati svoj trenutni posao jer bez obzira na malu plaću ipak posla ima i plaća je redovita a ako jednom odem više nema povratka.
djuro3515 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2012., 15:42   #80
Quote:
djuro3515 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa

Inaće sam po struci informatičar koji nije uspio naći posao u struci pa sam krenuo raditi vodoinstalaterski posao. Posla više manje ima ali mi je plaća vrlo mala. Dobio sam priliku prijeći u jednu firmu koja se bavi CNC glodanjem i sličnim poslovima. Plaća bi naravno bila veća ali pošto nemam nikakvog strojarskog iskustva i naravno nisam niti te struke malo sam skeptičan da li ću se moći uklopiti u taj posao. Vlasnik firme mi govori da vjeruje da ću se moći uklopiti i da ne bi trebalo biti problema ali pošto je on u tom poslu već preko 20 godina njemu je sve lakše nego meni.
Zanima me da li ima netko sličnih iskustava i što mogu očekivati od takvog posla kao i da li postoji mogučnost da se neću moći uklopiti zbog praktički nikakvog prethodnog predznanja? Ne bi htio prokockati svoj trenutni posao jer bez obzira na malu plaću ipak posla ima i plaća je redovita a ako jednom odem više nema povratka.

uklopit ćeš se, najvažnije da ne razbiješ strojeve, ako radiš sa strojevima koji imaju siemens upravljanje, na prvoj strani ti je link za tu dokumentaciju, a na kraju krajeva pomoći će ti vlasnik, nije mu do tog da mu uništavaš alate
SRETNO
spsplc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:43.