Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2004., 15:19   #1
Bosanska kuhinja

spojene teme. tc

Ajmo bosanke ovdje pisite omiljena jela, sta pravite za praznike i ono svakodnevno, ajd da naucimo ove zapadnjake kako se kuha

Znam da vec ima puno tema o baklavama i pitama, ali ajd da pisemo o najljepsim i najboljim jelima koja se prave u BiH (stavicemo i Hercegovinu iako se kod njih vec zna jedino jelo, rastika sa janjetinom )

Bilo bi lijepo da neko napise recimo pravilan recept za bosanski lonac (Clea, evo prilike da se dokazes ) znate ono, papir i ti fazoni

Takodje i da neko pise malo o toplom i hladnom pacetu, razlici izmedju bureka i buredzika, sta je uckur a sta slagana pita, sta je coravi burek i kako prepoznati pravi Vlasicki sir.

Kako se pravi kadaif

Pravite li ovih dana pitu od mlade zare, tj koprive. Sta je masiraca

Prica se da su bosanke najbolje kuharice (kofol ) pa da vidimo.

Zadnje uređivanje tough_cookie : 11.08.2008. at 00:36.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 15:36   #2
ja od svega pravim samo sogan dolmu i od 'nako vishe Hercegovacke kuhinje sarmu od rashtike

jebiga mama mi je slavonka pa vishe znam slavonsku kuhinju

margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 15:45   #3
Nemoj zezat, i moja mama je sa mamine strane Slavonka porijeklom, tj baka je iz Osijeka.

Moram ti reci da je njihova hrana dosta nezdrava, ali imaju jako prakticne nacine kuhanja.

Ti sigurno tamo kuhas neke kanadske specijalitete hehe ono, hrastov zir na Londonski nacin
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 15:52   #4
Quote:
Vanjushka kaže:
Nemoj zezat, i moja mama je sa mamine strane Slavonka porijeklom, tj baka je iz Osijeka.

Moram ti reci da je njihova hrana dosta nezdrava, ali imaju jako prakticne nacine kuhanja.

Ti sigurno tamo kuhas neke kanadske specijalitete hehe ono, hrastov zir na Londonski nacin
hahah cuj hrastov zir

ma meni je mama rodjena u Slavoniji i u Sarajevo dosla sa 19 godina

ja ti uglavnom pravim kolace (a slavonci imaju najbolje kolace na svijetu - becki i njemacki uticaj) a dragi veli da je svirku (on je imao blues band kad je bio mladji) zamijenio kreativnoscu u kuhinji pa i kad uzmem da napravim nesto osim kolaca visi mi nad glavom i daje "savjete" (ja to ovako, e trebas to ovako )

mislim da je definitivno pogrijesio karijeru kao politolog i da bi trebao biti shef u kuhinji
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 15:53   #5
Re: Bosanska kuhinja

Quote:
Vanjushka kaže:

Sta je masiraca

Prica se da su bosanke najbolje kuharice (kofol ) pa da vidimo.
Ovako: masiraca je tikva od koje Bosanci prave slanu pitu. Neki tu pitu zovu i zenska pita ili pita bez jaja.


A za ovo drugo:

Pitaj mog dragog.

Ok, znam kolace praviti.
iggix is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 18:45   #6
ja bih htjela da mi netko napise dobar recept za kadaif, to ne znam napraviti. i ako itko zna gdje u zagrebu mogu kupiti tanku oklagiju, sramota me teglit iz sarajeva

malo je off topic, buduci da se ne radi o tredicionalnoj kuhinji, no ipak: neki dan sam radila tortu havanu, skroz je dobra ispala, cak sam uspjela rekonstruirati izgled (cini mi se da se kupovala u hotelu Evropa, ispravite me ako grijesim).
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 18:48   #7
Quote:
violent_femmes9 kaže:
ako itko zna gdje u zagrebu mogu kupiti tanku oklagiju, sramota me teglit iz sarajeva

Jel' mislis ovu ?

Imas u velkim ducanima, tipa Metro, Ipercoop, mislim da sam vidla i u Mercatoru.
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 18:50   #8
naravno da ne mislim na tu

ova o kojoj govorim bi virila iz gepeka
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2004., 21:38   #9
Quote:
violent_femmes9 kaže:
naravno da ne mislim na tu

ova o kojoj govorim bi virila iz gepeka
kupi metlu i odsjeci drsku

salim se - ovdje zene idu u trgovine sa gradjevinskim materijalom i kupe si debljinu i duzinu koju hoce

ja jufke znam samo na rukama razvijati - kao sto rekoh mater slavonka

margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 15:20   #10
Quote:
margarita kaže:
sarmu od rashtike
To ti se zove japrak. I super je i ja ga cesto pravim za dva dana, ponedjeljak i utorak, kad donesem fine rastike iz Mostara. Bude super.

A bosanski lonac nikad ne pravim, ne volimo to. (Kakvi smo mi Bosanci onda? )

Kad malo razmislim, u mojoj se kuci jede malo toga sto je prava bosanska kuhinja, narocito djeca slabo to jedu. Napravim ja sogan-dolmu, i to pored luka stavim i punjene suhe paprike, i to u sredinu (svekrva osusi u Mostaru krajem ljeta, pa se to onda tako cuva), ali to mi djeca ne jedu, pa sam onda na problemu. Obozavam bamlju, ali to niko osim mene u kuci ne voli, pa se radije "priselembetim" komsinici kad ona svojima napravi. Zna zena da volim pa me zovne na jedan tanjur.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2004., 15:27   #11
A kuha li svekrva cesto rastiku sa janjetinom ili bez nje

Nego, da li je istina da je bamija najbolja ako se u nju stavi vise vrsta mesa, ono junetina - teletina mijesano.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 08:58   #12
Post Kadaif...

400 grama tankih rezanaca, 150 grama margarina, 300 grama šećera, 200 grama oraha, 50 grama grožđica, 1 limun... Na lim staviti polovicu rezanaca, poprskati rastopljenim margarinom, posutu samljevenim orasima i grožđicama...Prekriti drugom polovicom rezanaca, poprskati margarinom i peći na 180 stupnjeva oko 40 minuta...Skuhati šerbet sa 2 dl vode, nacijediti limon i preliti...
Kadifa...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 09:20   #13
zahvaljujem. s tim da cu ja staviti puter umjesto margarina, naravno
violent_femmes9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 12:40   #14
a pita poljevusa.
ono sa piletinom i tijestom kao za palacinke.
jel zna netko recept
Cruela is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 14:29   #15
Re: Kadaif...

Quote:
Flemming kaže:
Kadifa...
Ja sam kao mali to zvao Kadifa

Pita poljevusa, mislis kljukusa ili kako vec?

Jeo sam to, kod jedne zene iz Cazina je ona rodom. Krajisnici to prave, koliko znam.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 14:42   #16
Quote:
ezop kaže:
a pita poljevusa.
ono sa piletinom i tijestom kao za palacinke.
jel zna netko recept
Ne znam recept za ovo, ali znam za drugu, sa krompirom ono.

Narendas tri ili cetiri srednje velika krompira, ogulis ga prethodno naravno hehe, stavis malo sitno sjeckanog crvenog luka, malo bibera, prasak za pecivo, posolis i vrlo malo brasna. Sto manje brasna, da ne bude gnjecava ili tvrda, ali dovoljno da uveze masu.

Izlijes u tepsiju i preces dok ne porumeni, prelijes sa klasicnim preljevom za pite, od kajmaka i mlijeka.

Mozes staviti i jaje u smjesu, ako nemas praska za pecivo.
Vanjushka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 22:00   #17
Quote:
Vanjushka kaže:
Ne znam recept za ovo, ali znam za drugu, sa krompirom ono.

Narendas tri ili cetiri srednje velika krompira, ogulis ga prethodno naravno hehe, stavis malo sitno sjeckanog crvenog luka, malo bibera, prasak za pecivo, posolis i vrlo malo brasna. Sto manje brasna, da ne bude gnjecava ili tvrda, ali dovoljno da uveze masu.

Izlijes u tepsiju i preces dok ne porumeni, prelijes sa klasicnim preljevom za pite, od kajmaka i mlijeka.

Mozes staviti i jaje u smjesu, ako nemas praska za pecivo.
joj mi to zovemo u mojoj porodici - krumpjerak (od moje prabake ime ostalo) samo sto se krompir sjecka a ne renda

a kljukushu mi pravimo bez dodataka krompira i jede se uz salatu od crvenog luka ili uz jogurt sa bijelim lukom mljaccc
margarita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 22:11   #18
Quote:
ezop kaže:
a pita poljevusa.
ono sa piletinom i tijestom kao za palacinke.
jel zna netko recept
e ovoje jedna od stvari koje ne pravim po receptu, nego kako mi kad naleti..
piletinu isprzis u tavi .. (moze na maaaalo aleve paprike, da bude crvena)
umjesis tijesto ko za palacinke.. brasno, mlijeko, jaja, so.. izlijes u tepsiju i na to nabacas isprzenu piletinu (isjecenu na komade velicine pola dlana.. ) e ja to pospem sa malo kumine, al to nije dio bosanskog recepta, nego eto ja to tako volim
i da ovo se zove kljukusa..

umjesto piletine moze se nabacati i drugo meso.. npr teletina, janjetina.. il cak i fasirana junetina, samo sto se onda ona malo preprzi sa lukom pa se tako grudvice te smjese raspodjele u tepsiju...


tek sad vidjeh temu i da vanja, bamija je navodno ukusnija ako se mjesto pomjesa, mada ja bas i ne osjetim razliku.. cak sta vise ako pomjesam teletinu i janjetinu, cini mi se da samo janjetinu jedem (zbog mirisa... ) tako da ja ne praktikujem nikakve mixove.. pogotovo ne s janjetinom il bravetinom....
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 22:16   #19
e kad vec pisemo o raznoraznim uljevacima, razljevacima..etc.etc.. evo jednog sezonskog recepta.. ako idete na izlet u divljinu, mozete ponijeti gumene rukavice i nabrati nesto zare (koprive, ne znam koja je hr varijanta)..

dakle za ovo vam jelo treba mlada nezegadena zara, jaje, kukuruzno brasno (po mogucnosti iz vodenice, a ne palenta), so, malo mlijeka, mladoh sira i malo ulja..
sve se to izmjesa.. (ja to ubacim u mixer.. mrsko mi rezuckati zaru) i razlije u tepsiju.. i pece.. kako to dobro mirise... mmm.. jesti sa kefirom, il ako nema kefira, i jogurt prolazi... il ako ni toga nema u blizini, onda se ovo premaze kajmakom ili povlakom i jede..
ja cu sutra na izlet nositi gumene rukavice
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2004., 23:22   #20
heureka, moja stara to pravi i sa bundevom i mi to zovemo "pleska" ili "pljeska"... Mljac.

Zadnje uređivanje shator : 30.04.2004. at 23:56.
shator is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:30.