Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2015., 19:37   #81
Može mi netko pomoći vezano za RTG pluća i srca?


nalaz:

na tele rtg snimci srca i pluća hilusi su vaskularni.
naglašeniji plućni crtež u kaudalnom rapletu desnog hilusa.
nema uočljivih svježih infiltrativnih zasjenjenja plućnog parenhima.

sjena srca oblikom i veličinom u granicama normale.


inače imam astmu i alergije, a lijekove ne pijem nekoliko mjeseci
sanjita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 15:18   #82
Rtg srca i pluća
može li neko objasniti šta znači nalaz:

Srce je veličinom u fiziološkim granicama, kompenzirano je, naglašen je perihilarni intersticijalni crtež po kroničnom tipu, bez zona koje bi sugerirale svježu upalnu konsolidaciju ili zastojne promjene.
Pleuralnog izljeva ne nalazim uz normokalibriranu transparenciju treheje.

----
hvala unaprijed
wolf01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 15:30   #83
Poštovani, da li bi mi netko mogao reći okvirno da li je ovaj nalaz (RTG srca i pluća) OK ili ne:

- sjena srca je hipertonične konfiguracije bez oštrih kontura - Povećano srce uzrokovano dugotrajnim visokim krvnim tlakom.
- pojačan PL crtež hiloperihilarno i u kalubalnim raspletima hilusa sa početnom endoperibronhalnom fibrozom bez jače ekstazije i bez vidljive inflamacije

Tast mi ide k doktoru u utorak, ali je jako nestrpljiv i htio bi i prije znati što ovaj nalaz otprilike znači
dandrocec is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 15:49   #84
Astma

Može li mi netko pomoći s nalazom pluća.

Nalaz i mišljenje radiologa:

Click image for larger version

Name:	00000000 2.jpg
Views:	2929
Size:	9.4 KB
ID:	15556


Širi prsni koš u gornjem dijelu uz pojačanu plućnu prozračnost. Nema svježih infiltrativnih ni zastojnih promjena u plućima.
Hilusi, ošiti, lateralni i stražnji f.c. sinusi su uredni kao i srčano žilna sjena.

Kao dijete imala sam kroničnu astmu do 8 godine. Jake napade gušenja, kojima nisu pomagale ni adrenalinske inekcije, niti lijekovi.
Prije dva mjeseca osjetila sam nove poteškoće. Pulmološki (spirometrijski) nalaz pluća je uredan, nadprosječan kapacitet.
iduva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2015., 12:49   #85
Za interpretaciju Rtg srca i pluća uvijek treba vidjeti sliku, najbolje na originalnom CD-u. Stoga je moguće samo interpretirati popratni tekst radiologa iz kojeg se može zaključiti kako nema svježih, tj. novih promjena na slici. Pojačana prozračnost pluća je nalaz kakav se može vidjeti u osoba koje imaju astmu i ta promjena na plućima po svemu sudeći nije naglo nastala, nego datira otprije.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 09:34   #86
Question RTG SRCA I PLUĆA

Poštovani, možete li molim vas, razjasniti ovaj nalaz: Desni hilus krupniji, veće gustoće, lijevi hormalne veličine i gustoće, uredna raspleta.Srce kompenzirana miokarda, normalne veličine. Pacijenta uputiti na plućni odjel. Hiloperihilarno dominantno, u segmentu III, inhomogentni, suspectni infiltrati. Ostali režnjevi bez diferentnih infiltrata.
durda1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 11:20   #87
Quote:
durda1 kaže: Pogledaj post
Poštovani, možete li molim vas, razjasniti ovaj nalaz: Desni hilus krupniji, veće gustoće, lijevi hormalne veličine i gustoće, uredna raspleta.Srce kompenzirana miokarda, normalne veličine. Pacijenta uputiti na plućni odjel. Hiloperihilarno dominantno, u segmentu III, inhomogentni, suspectni infiltrati. Ostali režnjevi bez diferentnih infiltrata.
S takvim nalazom uputno je učiniti MSCT toraksa prije donošenja bilo kakvih zaključaka.
A ovisno o nalazu MSCT-a vrlo vjerojatno će dijagnostiku biti potrebno dopuniti bronhoskopijom.
__________________
I'm not a man of too many faces.
The mask I wear is one.
Im mortal is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 17:48   #88
Nalaz RTGA

Na snimci torakaknih organa hilusi diferencirani, izrazajnijrg bazalnog raspleta, vise lijevo sa ebdoperibronhijalnim promjenama. Osit ostro ocrtan, vise polozen lat.f.c. sinusi slobodni. Ne vidi se jasno formiranog akutnog upalnog infiltrata u analizi dostupnom parenhimu.
Anicakezic53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2015., 14:24   #89
Dobar dan, ako bi mi netko mogao razjasniti unaprije hvala. Na sumacijskoj snimci torakalhnih organa naglašeniji je plućni crtež hilobazalno desno u smislu zadebljanih stijenki bronha, bez formiranog svježeg upalnog infliltrata. Hvala
Zajebant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2016., 20:04   #90
Da li netko može komentirati nalaz:

Na sunacijskoj snimci torakalnih organa sjena srca izduljene lijeve konture.
Plućni parenhim lijevo primjerene prozračnosti, a desno se u kaudalnom raspletu hilusa vidi naglašeniji crtež uz samnjenu prozračnost parenhima što mpže upućivati na početni bronhopneumoični infiltrat.
I još m i je CRP 12, a leukociti 11,5.

Na hitnoj rekli početna upala pluća-Pneumonia dex susp, dobila antibiotik Avelox. Moja doktorica kaže da to nemora biti uopće upala pluća.
sanjuška67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2016., 23:32   #91
Dobila sam nalaz pluca
glasi ovako

blago uvecana sjena srca na racun lijevog ventrikla
plucni parenhim je dobre prozracnosti,svjezih upalno infiltrativnih promjena se ne vidi.bez pleuralnog izljeva
prominentan desni hilus sto je moguce posljedica stipicnog toka plucne arterije,dif.dg.su moguca i manje fibrozne promjene perihilarno

ne cini mi se bas skroz uredan
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 00:30   #92
ima tko da mi ocita nalaz brine me a kod dr ne znam kad cu ici
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 12:07   #93
Da i ja podignem temu.
Tata vec 6 godina prati jednu leziju na plucima od oko 1cm.
Lezija se nije mijenjala u tih 5 i pola godina pa su na Jordanovcu samo preporucivali kontrole sa rtg (i ct tu i tamo).
Na zadnjem rtgu od lipnja ove godine nalaz je tipa: "diskretna progresija lezije, preporuca se kontrolni ct".
Tip lezije jos nije utvrdjen, ne znamo da li je benigno ili maligno, ali me zanima sto bi to po prirodi moglo biti da nakon 5 i pol godina pocinje diskretno rasti?
kolibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 15:04   #94
Quote:
kolibri kaže: Pogledaj post
Da i ja podignem temu.
Tata vec 6 godina prati jednu leziju na plucima od oko 1cm.
Lezija se nije mijenjala u tih 5 i pola godina pa su na Jordanovcu samo preporucivali kontrole sa rtg (i ct tu i tamo).
Na zadnjem rtgu od lipnja ove godine nalaz je tipa: "diskretna progresija lezije, preporuca se kontrolni ct".
Tip lezije jos nije utvrdjen, ne znamo da li je benigno ili maligno, ali me zanima sto bi to po prirodi moglo biti da nakon 5 i pol godina pocinje diskretno rasti?
Ne može se sa sigurnošću izdiferirati o čemu se točno radi.
Promjena je poprilično dugo stacionarna.
Opisana diskretna progresija se može podvesti i pod sintagmu "ljepota je u očima promatrača".
Ako je klinička slika (dakle, stanje same osobe koju pratimo) bez značajnije dinamike, krvna slika uredna - kontrola 1x godišnje.

Btw, moguće je, kako se radi o nekom kalcificiranom čvoru, koji je posljedica nekakve stare upale.
"Zlo" u pravilu puno brže raste.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 15:17   #95
Hvala na strucnom misljenju!
Klinicka slika je uredna, s obzirom da je tata prije 6 godina pretrpio infarkt miokarda. 3 mjeseca kasnije je uocena ta lezija pa sad vozimo po dva kolosijeka (srce i pluca).
Tata ne pusi vec 36 godina (ima 73 god.) a ni onda to nije bilo ekstremno pusenje.
Nema kaslja niti ista slicno.
Jel moguce da je ta lezija posljedica infarkta (ili onog ozivljavanja elektrodama)?
kolibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2016., 23:34   #96
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
Dobila sam nalaz pluca
glasi ovako

blago uvecana sjena srca na racun lijevog ventrikla
plucni parenhim je dobre prozracnosti,svjezih upalno infiltrativnih promjena se ne vidi.bez pleuralnog izljeva
prominentan desni hilus sto je moguce posljedica stipicnog toka plucne arterije,dif.dg.su moguca i manje fibrozne promjene perihilarno

ne cini mi se bas skroz uredan
Ponavljam
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 12:02   #97
Iz samog se nalaza ne mogu sa sigurnošću donijeti pretjerano precizni zaključci

No, iz navedenog se može postaviti sumnja, kako se radi o osobi koja je dulje vremena imala nereguliranu hipertenziju (najčešće u našem podneblju, naravno kako ima još potencijalnih uzroka).

Spekulacije koliko atipičan tok plućne arterije može imati impakt na opisano bi bile ipak... samo spekulacije.

Radiologu, a i kliničaru koristi usporedba sa prethodnim snimkama.

Ukoliko klinička slika ne iziskuje daljnju obradu, ili redovito praćenje - ništa strašno.
Redovite kontrole tlaka neće škoditi
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2016., 16:45   #98
Sa tlakom nemam problema,nije mi nikad visok vec duze ga redovito kontroliram.cak mi je nizi oduvijek mi je takav 90/60,100/60-65. Rijetko kad je visi..neki dan mi cak bio 90/45 i ok tako nizak podnosim
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 19:05   #99
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Ne može se sa sigurnošću izdiferirati o čemu se točno radi.
Promjena je poprilično dugo stacionarna.
Opisana diskretna progresija se može podvesti i pod sintagmu "ljepota je u očima promatrača".
Ako je klinička slika (dakle, stanje same osobe koju pratimo) bez značajnije dinamike, krvna slika uredna - kontrola 1x godišnje.

Btw, moguće je, kako se radi o nekom kalcificiranom čvoru, koji je posljedica nekakve stare upale.
"Zlo" u pravilu puno brže raste.
Status update na RTG iz lipnja.
Učinili smo CT na kojem između ostalog piše: "u komparaciji s MSCTom iz 2013. nodus je progradirao 5 mm, jedan manji dio veže se za pleuru".
Dakle po tome bi bilo da je od 2013 do 2016 nodus povećan za 5 mm. Ali mene buni to što RTGu od prošle godine piše da je nodus nepromijenjen, dakle 10 mm.
Znači, ili je od prošle godine povećan za 5 mm (nakon 5 godina stagnacije) ili je povećan za 5 mm od 2013.
Znam da se lovim za slamke, ali da li benigne tvorevine mogu imati takvo ponašanje.
Klinička slika tate: ko da mu ništa nije, nikakvih simptoma od 2010. nema. S obzirom da je srčani bolesnik ne bismo ga željeli izlagati riziku operacije (klasične torakotomije ili VATS).
Ako može neko stručno mišljenje bio bih zahvalan.
kolibri is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 20:16   #100
dakle danas sam morala slikati pluća jer sam bolesna. Nisu sigurni jeli upala pluća ili nešto blaže. Dobila sam Sumamed 500 mg svaki dan jedan. Popila sam već 2 komada. Uglavnom temeratura mi je skakala na 41 C nikad ispod 38 C, skidala sam temperaturu sa aspirinom uspješno. Jak produktivni kašalj sa žutim sekretom, na preporuku doktorice pijem Bisolex radi iskašljavanja. Uglavnom danas se temperatura smirila ne skače više na 41 C.

RTG nalaz pluća je ;
http://tinypic.com/r/1immaf/9

Kaže doktorica radiolog da imam stare ožiljke na plućima od prijašnjih bolesti. Bilo ih je dosta, koliko se ja sjećam. Ostalo šta piše na nalazu nije mi jasno. Pa ako može objašnjenje.

Hvala unaprijed.
Lady of leisure is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:43.