Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.11.2013., 12:35   #1
Astrološka definicija braka

Pošto su astrološki principi univerzalni ljudski arhetipi, tj. astrologija odražava "univerzalne istine"...u duhu vremena u kojem živimo otvorila bih ovu temu na kojoj se može prodiskutirati o tome što astrologija drži brakom. Dakle, neovisno o današnjim definicijama braka u raznoraznim društvima - temu na kojoj se može prodiskutirati o tome što astrologija drži brakom u svojoj simbolici.



Hrvatska wiki veli:

"Brak je trajna zajednica muškarca i žene utemeljena na zajedničkoj ljubavi i poštovanju koji kao društvena ustanova čini temelj obitelji sa svrhom održavanja normalnih seksualnih odnosa, i rađanja i odgajanja djece."



No to je defincija jednog društvenog uređenja, a ne astrološka a ako pogledamo u astrološkoj simbolici, brak je u vladarstvu serije 7. ... dakle njime vlada 7. polje/vaga/Venera i on nema veze s obitelji koja je u astrološkoj simbolici vezana uz seriju 4. (4. polje/rak/Mjesec). Pa hajmo vidjeti što to znači:

  • Vaga je društveni znak, znak civiliziranog i kulturnog ophođenja (zračni element) u kojem postoje norme ponašanja, zato definiranje braka jest stvar svakog društva ponaosob (Saturn je egzaltiran u vagi). No vaga je znak koji u biološkom ciklusu predstavlja sjedinjenje, univerzalni znak partnerstva i zajedništva, a priroda ovog znaka odnosi se na ravnotežu u kojoj se vidi da jedna plitica ne može postojati bez druge jer se diže onoliko koliko se druga spušta. Tj. znak u kojem se vidi da svako djelovanje ima za suprotnost protudjelovanje i da se zapravo sve kompenzira...vaga je simbol potrage za skladom i simbol savršenog para. Drugim riječima tek u susretu "s svojim parom" naš unutarnji sukob se objektivizira i postaje vidljiv, pa je zadaća ovog razvojnog stupnja da naučimo prepoznati suprotnosti unutra vlastite prirode koje moramo uravnotežiti.

  • Venera u čovjeku predstavlja središte ljubavnih nagona i ljubavnih težnji koji u znaku vage navode ljudsko biće da pokušava pronaći para i prilagoditi "svijet suprotnosti", a unutar sebe odraziti vlastiti osjećaj ravnoteže. Venera također predstavlja princip davanja i princip balansa, a ljubavni odnos (Venera) između dviju osoba je ono što čini osnovu partnerstva i braka (vaga). Pored zemaljske ljubavi Venera označava i oblikovanje ljubavi i partnerstva na duhovnoj razini (zato je egzaltirana u ribama) pa je vaga uvijek u potrazi za idealnim odnosima.

  • Također, 7. polje je polje veza koje se iskazuje u individualnoj karti kroz potrebu za njima (ili potrebu za njihovim odsustvom) no astrologija zapravo ne razlikuje brak koji je sklopljen zakonski od braka osoba koje dugo žive zajedno (u zajednici) tj. astrologija brak drži zajednicom u kojoj vlada Venera koja je univerzalni znak ljubavi pa bih rekla da bi on astrološki bio definiran ovako:

    Brak je partnerstvo/partnerska zajednica (vaga) utemeljena na zajedničkoj ljubavi i poštovanju (Venera).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2013., 13:23   #2
Postoji li uopće danas brak, astrološki gledano?
Ako je definiran kao zajednica utemeljena na ljubavi i poštovanju? Ja to ne vidim baš oko sebe.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2013., 12:51   #3
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Pošto su astrološki principi univerzalni ljudski arhetipi, tj. astrologija odražava "univerzalne istine"...u duhu vremena u kojem živimo otvorila bih ovu temu na kojoj se može prodiskutirati o tome što astrologija drži brakom. Dakle, neovisno o današnjim definicijama braka u raznoraznim društvima - temu na kojoj se može prodiskutirati o tome što astrologija drži brakom u svojoj simbolici.


Brak je partnerstvo/partnerska zajednica (vaga) utemeljena na zajedničkoj ljubavi i poštovanju (Venera).
Ovo bi trebala biti univerzalna definicija braka.. ali što je tu je..
Ice_scorpio is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 00:12   #4
Vidiš, sad kad je ova tema otvorena, shvatila sam da mi svih godina kako koketiram s astrologijom brak nikada, u nijednom momentu nije bio nešto u što sam uključivala muško-ženski faktor.
Baš nedavno kad sam frendici nešto gledala i kad me pitala za veze s muškarcima i brak, objasnila sam joj da je to u Astrologiji potpuno odvojeno
Uopće ne razmišljajući, no evo, drago mi je da ispada tako
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 15:48   #5
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Pošto su astrološki principi univerzalni ljudski arhetipi, tj. astrologija odražava "univerzalne istine"...u duhu vremena u kojem živimo otvorila bih ovu temu na kojoj se može prodiskutirati o tome što astrologija drži brakom. Dakle, neovisno o današnjim definicijama braka u raznoraznim društvima - temu na kojoj se može prodiskutirati o tome što astrologija drži brakom u svojoj simbolici. :



Brak je partnerstvo/partnerska zajednica (vaga) utemeljena na zajedničkoj ljubavi i poštovanju (Venera).[/LIST]
Vrlo zanimljiva tema.

Hmm, da vidimo sta to u stvari cini razliku izmedju bracnog zajednistva i drugih vrsta zajednica. Sta je ono sto je doista specificno samo za brak.

Po meni je to sankcionisanje iskljucivosti seksualnih odnosa izmedju dvoje ljudi koji zakljucuju bracni ugovor.
Naime, svi drugi partnerski odnosi, drustveno priznati i uredjeni ili ne, ne podrazumijevaju obavezne seksualne odnose, naprotiv, neki ih i posebice zabranjuju.
Za brak je, medjutim, upravo to kljuc. Po mom skromnom misljenju, ljubav i postovanje nisu iskljuciva privilegija bracnog partnerstva. Oni, posebno ovo drugo, postoje i u mnogim drugim vrstama ugovora.

Kad se radi o braku izmedju muskarca i zene, brak je u cilju radjanja djece, dakle seks mu je osnova.
Danas kad se radi o dvije osobe istog ili razlicitog pola (uzgred, ja zivim u zemlji u kojoj je vec skoro desetak godina priznat gay brak a jos od mnogo ranije ono sto bi se kod nas zvalo vanbracna zajednica u koliko se moze dokazati ista adresa dvoje ljudi u periodu od najmanje godinu dana), ono sto je kljuc to je podjela kreveta i trpeze, naime spavati zajedno, jesti zajedno tj. dijeliti isti krevet i stol su osnove za priznavanje jednog partnerstva koje ima bracnu ulogu.
I radjanje i odgajanje djece. Stvaranje obitelji i drustveno sankcionisanje pripadnosti, prava i duznosti u vezi sa djecom (filiacija, sorry ne poznajem nasu rijec).

Da je seks i zacinjanje novih ljudskih bica osnova braka, dokazi su da su se uvijek mogli ponistiti brakovi u kojima seks nije upraznjavan pa cesto i oni u kojima nije bilo djece, sterilni brakovi. To je ujedno i jedan od glavnih aduta protivnicima djece u istospolnim brakovima (njihov seks ne moze "proizvesti" nova bica).

Brak ne samo da ozvanicuje seks nego je u stvari nacin na koji se drustvo osigurava da se otac djeteta tacno zna. To je to. Osigurati se da je dijete tvoje i da prema tome moze nositi tvoje prezime i produziti tvoju obitelj i naslijediti njenu imovinu. Zbog toga uvijek ostaje, bilo da su osobe istog ili razlicitog pola, u braku si i imas da se seksas samo sa svojim bracnim drugom. Brakom se na to obostrano pristaje.

Dobro, sad astroloski gledano, 7. kuca, Vaga i Venera ne prave razliku izmedju bilo kojeg zvanicnog i trajnog ugovora i partnerstva i posebice bracnog starnja (zajednicki dom, postelja i trpeza).

U nacelu, kratka i jasna definicija koju je Fish predlozila je posve prihvatljiva, osim sto Venera moze znaciti ljubav ali ne i postovanje. Ovo posljednje, zajedno sa ogranicenjima na monogamiju, predstavljao bi Saturn koji je u Vagi egzaltiran. On takodje moze predstavljati i trajnost braka, odnosno trajni dogovor dvoje ljudi da tvore bracnu zajednicu.

Prema tome, mogli bismo komotno ukluciti i 10. kucu sa Jarcem i Saturnom jer je ona sve ono sto je nasa izgradnja vlasitog zivotnog puta, ono sto je dio nase drustvene slike, pozicije, uloge. Dakako, ta je kuca vezana za posao i karijeru ali su mnoge zene imale kroz istoriju pa i danas jedinu drustvenu ulogu kao supruge tog i tog gospodina ("gospodja John Smith" na primjer jos uvijek se ponegdje koristi i u tzv. modernim drustvima).

Pozz
Winnie'sOwl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 16:40   #6
Možeš točno znati samo majku djeteta. Tu ti brak ništa ne pomaže.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 17:10   #7
Quote:
Winnie'sOwl kaže: Pogledaj post
Vrlo zanimljiva tema.
Ali astrološka, dakle pisati o njoj kroz astrološku simboliku a ne općenito.
Quote:
Dobro, sad astroloski gledano, 7. kuca, Vaga i Venera ne prave razliku izmedju bilo kojeg zvanicnog i trajnog ugovora i partnerstva i posebice bracnog starnja.

U nacelu, kratka i jasna definicija koju je Fish predlozila je posve prihvatljiva, osim sto Venera moze znaciti ljubav ali ne i postovanje.
Poštovanje kao uvažavanje tuđe vrijednosti (...to smatram pod pojmom poštovanja) je u simbolici Venere isto kao i ljubaF.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 19:32   #8
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Možeš točno znati samo majku djeteta. Tu ti brak ništa ne pomaže.
Ma jasno. Nema tu dvojbe.

Ono sto bih precizirala, radi se mnogo vise o socijalnom, odnosno drustveno priznatom statusu ocinstva, a manje o bioloskom ocinstvu (mnoga djeca su "nepriznata" izvan braka na primjer).
Winnie'sOwl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2013., 20:36   #9
Da se još malo nadovežem.



Ono što imah na umu kada otvarah ovu temu jer rasvjetljavanje pojma braka iz astrološke perspektive budući da astrologija "postoji" neovisno od društvenog uređenja u kojem svaka država propisuje vlastita pravila i definiciju braka. Povijesno postoji monogamni i poligamni brak....a ako još malo detaljnije pogledamo vidjeti ćemo da razna društva različito definiraju razne tipove zajedništva koje u njihovom društvu obuhvaća riječ brak. U većini kultura brak je ograničen na dvije osobe najčešće suprotnog spola, ali neke kulture omogućavaju pojedine oblike poligamnih brakova, dok neke prepoznaju istospolne brakove. Pa se kada vidimo sve te različitosti možemo doista zapitati, što su sve razna društva definirala riječju brak? Da li to isključivo zajednica muškarca i žene ili je to zajednica dviju individua bez obzira na spol ili zajednica više muškaraca i više žena koji se vole? Ili se ne moraju voljeti? Je li to zajednica muškarca i još do tri žene? Ili jedna žena i više muškaraca? itd... ono kombinacija je masu. U Nizozemskoj su već odmakli u tim nekim smjerovima pa se tamo već ozbiljno počinje spominjati "grupni brak". Također mnoga društvena uređenja brak drže temeljem obitelji koja ima svrhu održavanja normalnih seksualnih odnosa i rađanja/odgajanja djece.


Dakle razna društva su tu svašta "ukomponirala". No astrološki tu nema toliko dilema jer osnova braka nije niti obaveza, niti seks, niti djeca, niti imovina, niti zakon (brak/serija 7. ne razlikuje partnerstvo koje je "papirom ovjenčano" od onog kod kojeg ljudi dugo žive zajedno "bez papira") već samo i isključivo ljubav i mislim da je to važno osvijestiti. Svaki drugi odnos koji nije baziran na ljubavi nije brak i ljudi se mogu slikati s tim svojim definicijama.


Čovjek je društveno biće, na stupnju vage čoek postaje toga i doista svjestan kroz potrebu za udruživanjem s drugim, za partnerstvom i "parom"...a naročito ljubavnim partnerom gdje je odnos zasnovan na ravnopravnoj osnovi. Ali i "idealnim parom" (egzaltacija Venere). To je poanta partnerstva i braka na astrološkoj razini (serija 7.). Hoćem naglasiti da je prirodno vladarstvo Venere (ljubav) u vagi (brak, partnerstvo) egzaltirano u ribama pa bi onda trebalo i naglasiti da upravo partnerstvo zasnovano na ljubavi može biti sredstvom čovjekova duhovnog razvoja. Zato pravo partnerstvo/brak uvijek ima u sebi i jednu mističnu, spiritualnu kategoriju u kojoj ne možemo unaprijed utvrditi dubinu do koje neki partnerski odnos može ići (razvijati se). Drugim riječima baš kao i svaki duhovni odnos partnerski odnos posjeduje osobinu dubine, neizmjernosti, beskonačnosti, nedefiniranosti i težnje savršenstvu...a o stupnju individualne svijesti ovisi do koje "dubine" će se on razviti. Ako ne sada, nastavak slijedi u idućoj inkarnaciji (za one koji barataju pojmovima karmičke astrologije).


Aa da je tako onda se magic potion ne bi nikada pitala "Postoji li uopće danas brak, astrološki gledano? Ako je definiran kao zajednica utemeljena na ljubavi i poštovanju? Ja to ne vidim baš oko sebe." No na žalost u prirodi današnjeg čovjeka je još uvijek jako često dominantna "prizemna Venera"...ona koja silno žudi za nečim što naizgled ne može imati. Ona u stvari žudi za odnosom, želi kontakt i "spoj s tim", samo zato jer to želi imati i posjedovati... Međutim kada to dobije, onda joj to prestaje biti važno, žudnja jenjava što bi se reklo...jer u njoj očito živi tendencija da to što ima omalovaži i zaboravi za čim je to žudila...pa partnera počme shvaćati zdravo za gotovo. Taj model ponašanja u čoeka je "zabrinjavajuća patologija" a odraz je emocionalne nezrelosti čovjeka.


Na kraju bih još htjela napisati...partnerski odnosi počinju privlačnošću, odnosno zaljubljenošću (Venera) koja ima snagu uvući dvoje ljudi u odnos (brak) koji se kasnije može razviti u zrelu ljubav. I to je poanta egzaltiranog Saturna u vagi koji ljubav pretvara u zrelu (a ne obavezu ili gušu oko vrata ) jer bi u tom slučaju bilo suprotno tj. Venera bila egzaltirana u jarcu (što nije).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 09:17   #10
Quote:
Rejnna kaže: Pogledaj post
Je li dobro kada vladar 7 i 2 rade trigon, i vladar 7 je u 2 kuci ;-)
To znači da postoji neometana suradnja vladara 7. kuće (brak, ugovori, odnosi sa javnošću, javni neprijatelji ...) sa vladarem 2. kuće (posjedi, sustav vrijednosti, vlastita zarada ...).
nimfaKalipso is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 22:46   #11
, evo da bude malo jasnije od čega sam ja krenula. Krenula sam od Here i Zeusa. Još u antičko doba postojao je brak - muž i žena. Zeus je bio vrhovni bog na Olimpu, a Hera njegova žena (i sestra ali to ovdje možemo zanemariti). I ona je njega poštovala, bila mu je vjerna i odana, a on je bio drugačiji. Kada god bi mu se svidjela kakva božica, nimfa, čarobnica i sl. on bi ju osvojio i s njom imao dijete / djecu. Tako da je Zeus imao Heru, tisuću drugih žena i još više djece. Dakle, Zeusa je vodila ljubav. A Hera je život provodila progoneći svaku ženu na koju bi on bacio oko, a kamoli imao s njom djecu. Progonila je i samu djecu. Podmetala im sve i svašta, bacala na njih ludilo ...
Ona je očito ljubav shvatila kao Saturna u Vagi, ali ju je to shvaćanje pretvorilo u frustriranu ženu koja je zapravo napravila puno zla (kada se sve zbroji i oduzme). Zeus je ljubav shvatio kao Veneru u Biku (fizički je oplodio većinu božica, nimfi ...) ili kao Veneru u Ribama (neke ipak nije uspio osvojiti pa je sve ostalo na neostvarenoj ljubavi). "Naškodio" je zapravo samo Heri, ali ona si je sama kriva što mu je postala žena - nitko ju nije silio na to.

I sada se pitam je li brak zapravo "gušitelj ljubavi" - Saturn u Vagi? Ali, zanima me baš astrološki ... neosobno i objektivno. Mislim ... ljudi si s godinama stvore po 3, 4 djece, dosta žena zbog brige o djeci (Mjesec) zapravo zanemare odgovornost i zapuste zdravu ambiciju (Mjesec je antipod Saturnu, a Saturn je odgovornost), s vremenom nagomilaju materijalnu imovinu, a na kraju u svemu tome se kod velikog broja brakova jasno da razabrati da je ljubav nestala, da ju je Saturn - vrijeme i forsiranje te forme jednostavno ugušilo.

E sada, jel ovo astrološki stoji?
12.kuća is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 23:45   #12
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
I sada se pitam je li brak zapravo "gušitelj ljubavi" - Saturn u Vagi?
I Venera i Saturn imaju dobro dostojanstvo u vagi, pa nema razloga za tako negativnu interpretaciju.

Meni je ovo puno logičnije.
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
...partnerski odnosi počinju privlačnošću, odnosno zaljubljenošću (Venera) koja ima snagu uvući dvoje ljudi u odnos (brak) koji se kasnije može razviti u zrelu ljubav. I to je poanta egzaltiranog Saturna u vagi koji ljubav pretvara u zrelu (a ne obavezu ili gušu oko vrata ) jer bi u tom slučaju bilo suprotno tj. Venera bila egzaltirana u jarcu (što nije).
nimfaKalipso is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 00:05   #13
Quote:
nimfaKalipso kaže: Pogledaj post
I Venera i Saturn imaju dobro dostojanstvo u vagi, pa nema razloga za tako negativnu interpretaciju.
... zar misliš da je negativna? Namjera mi je bila napisati nešto realno ...

Quote:
nimfaKalipso kaže: Pogledaj post
...partnerski odnosi počinju privlačnošću, odnosno zaljubljenošću (Venera) koja ima snagu uvući dvoje ljudi u odnos (brak) koji se kasnije može razviti u zrelu ljubav. I to je poanta egzaltiranog Saturna u vagi koji ljubav pretvara u zrelu (a ne obavezu ili gušu oko vrata ) jer bi u tom slučaju bilo suprotno tj. Venera bila egzaltirana u jarcu (što nije).
Mislim da se taj Saturn u Vagi više odnosi na sam odnos, na to da u odnosu (Vaga) kroz vrijeme treba nastati svojevrsna ravnoteža (Vaga) i da je rad na toj ravnoteži jedna vrsta obaveze. Ne odnosi se na osobni doživljaj ljubavi jedne odnosno druge osobe. Saturn u Vagi nalaže da ako želimo sačuvati odnos u vremenu, moramo preuzeti odgovornost i raditi kompromise. A rad na kompromisu iz dana u dan vodi u kolotečinu koja ljubav stavlja u okvir (Saturn). Time ljubav gubi na svom obujmu (Venera u Biku se da obujmiti) i ograničava ju se u sanjarenju (Venera u Ribama voli otploviti u mašti). Mislim ... i ja imam Saturna u Vagi ali mene taj Saturn od svih točaka najviše guši. Još je u konjunkciji s Jupiterom, vl. 07. To mi je najneugodnija točka u natalu.
12.kuća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 00:17   #14
Odnos utemeljen na principu bikove i riblje Venere, uz odsutstvo Saturna, bio bi utemeljen na tjelesnim uzicima i fantazijama, oslobodjen odgovornosti i obaveza, sto se zapravo smatra aferom.
Mislim da vecina odraslih ljudi preferira stabilne, trajne odnose i spremna je ulagati u njih. Drustvo ne funkcionira bez reda, strukture i odgovornosti, tako da takav model odnosa ne bi mogao prevladati...
__________________
Be like water making its way through cracks. Do not be assertive, but adjust to the object, and you shall find a way around or through it.
AceOfCups is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 00:30   #15
Pa nije cilj čovjeka zadovoljiti društvene norme nego razviti sebe (fizički, psihički, duhovno) na nivo na kojem kao takav može relativno zadovoljno živjeti. Zadovoljan čovjek je društvu najkorisniji čovjek. A bolestan i od nezdravog nastojanja da udovolji društvu isrcpljen čovjek je samo teret - i društvu, i svojim bližnjima i sebi samome. Nije samo teret nama koji volimo skrbiti za takve ljude ali to za njih same niti za društvo - realno gledano nije zdravo.
Inače, ne zastupam ja odsustvo Saturna nego pokušavam pronaći brak u kojem ima one prave ljubavi (koja nije splasnula s vremenom - Saturnom). Dugo već promatram i istražujem tu temu ali nikako da naiđem na takav odnos, a da je brak. Doduše, ima nekoliko primjera ali to su ljudi koji se jednostavno vole, dugo su zajedno ali nisu u klasičnom braku. Tražim primjer klasičnog braka ...ono, da mogu reći ... vi ste divni, vi ćete mi biti uzor.
12.kuća is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 10:41   #16
Quote:
12.kuća kaže: Pogledaj post
Inače, ne zastupam ja odsustvo Saturna nego pokušavam pronaći brak u kojem ima one prave ljubavi (koja nije splasnula s vremenom - Saturnom).
Pogrešno misliš da "prava" ljubav jeste nešto što mora da traje .

Quote:
Dugo već promatram i istražujem tu temu ali nikako da naiđem na takav odnos, a da je brak. Doduše, ima nekoliko primjera ali to su ljudi koji se jednostavno vole, dugo su zajedno ali nisu u klasičnom braku. Tražim primjer klasičnog braka ...ono, da mogu reći ... vi ste divni, vi ćete mi biti uzor.
Idealizuješ, 12. kućo . Ako ljubav i jeste idealna (Ne), ljudi nisu idealni. Naša je zabluda, posledica društvene konstrukcije, što mislimo da ljubav mora trajati godinama, decenijama, do kraja života ili kako već. Ljudi nadrastu odnos, odu na različite strane, ali to ne znači da se nisu voleli.

Samu egzaltaciju Sa u Vagi, vidim kao ozvaničenje partnerskog odnosa, pokušaj da se ljubav "okameni", u smislu da se učini trajnom. Ne, ne vidim sreću u tome, jer najdublje verujem da ljubav nema granice. Isto tako sam neke ljude volela jedan minut, jedan dan, jednu nedelju, mesec, godinu, i to tu ljubav ne čini "manjom" ili površnijom u odnosu na ljubav koju osećam prema ljudima više decenija.

Opet, sve predstave koje imamo o ljubavi potiču od pozicije naše Venere. Da nemam Ve u Aq, mislila bih nekako drukčije

Još nešto, imaš vrlo negativnu predstavu o braku. Radi se o tome da nekim ljudima jednostavno više odgovara da budu u braku, treba im ta sigurnost. Dok drugima ne treba, papir ih guši. I sve je to ok. Imaš pravo na bilo koju opciju, ali probaj da izbegneš potrebu da racionalizuješ svoj izbor. Ukoliko ne želiš brak, ok. No, on će nekom drugom biti cilj kojem teži, što je svakako jednako vredan izbor kao i ovaj tvoj.
kockastonatufne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 10:46   #17
Quote:
AceOfCups kaže: Pogledaj post
Mislim da vecina odraslih ljudi preferira stabilne, trajne odnose i spremna je ulagati u njih. Drustvo ne funkcionira bez reda, strukture i odgovornosti, tako da takav model odnosa ne bi mogao prevladati...
Većina ljudi ne zna da postoje i druge opcije. Kada bi sva društva bila organizovana po principima komune, gde su deca i supružnici zajednički, ovaj model bi itekako bio održiv. Još samo kad bi ljudi shvatili da partner nije njihovo vlasništvo i da ima pravo da voli još 5, 10, milion drugih ljudi, to bi bio raj na zemlji . No, duboko verujem da će ako u jednom trenutku dođe do tog obrta u kolektivnoj svesti, ljudi postati mnogo rasterećeniji, daleko srećniji jer su nadvladali ljubomoru i posesivnost i tek će onda shvatiti koliko zapravo imaju potencijala da vole i na koliko različitih načina
kockastonatufne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 10:53   #18
već vidim koaliciju bikova i škorpiona kako tajno rade da sruše taj sustav
Lunor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 11:29   #19
Quote:
kockastonatufne kaže: Pogledaj post
Većina ljudi ne zna da postoje i druge opcije. Kada bi sva društva bila organizovana po principima komune, gde su deca i supružnici zajednički, ovaj model bi itekako bio održiv. Još samo kad bi ljudi shvatili da partner nije njihovo vlasništvo i da ima pravo da voli još 5, 10, milion drugih ljudi, to bi bio raj na zemlji . No, duboko verujem da će ako u jednom trenutku dođe do tog obrta u kolektivnoj svesti, ljudi postati mnogo rasterećeniji, daleko srećniji jer su nadvladali ljubomoru i posesivnost i tek će onda shvatiti koliko zapravo imaju potencijala da vole i na koliko različitih načina
Sada ti govoris iz pozicije svoje Venere u vodenjaku. Jedna Venera u skorpiji nikad nece "nadici" potrebu da bude jedina i strastveno voljena, a ne "voljena" u paketu s jos 10 njih.
Anida is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 12:04   #20
Quote:
kockastonatufne kaže: Pogledaj post
Još nešto, imaš vrlo negativnu predstavu o braku. Radi se o tome da nekim ljudima jednostavno više odgovara da budu u braku, treba im ta sigurnost. Dok drugima ne treba, papir ih guši. I sve je to ok. Imaš pravo na bilo koju opciju, ali probaj da izbegneš potrebu da racionalizuješ svoj izbor. Ukoliko ne želiš brak, ok. No, on će nekom drugom biti cilj kojem teži, što je svakako jednako vredan izbor kao i ovaj tvoj.
, imam, na spomen braka nije mi ugodno (u najmanju ruku; imam Ve 180 Ur) iako imam Sa0Ju vl.07. i to u Vagi u 04. To je valjda pokazatelj partnera koji ima težnju ja formalnom braku? A ne moje?
12.kuća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:21.