Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2017., 14:30   #121
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Europska Nova desnica kojoj pripada Sunić je preuzela taj termin koji su joj nadjenuli mediji i radi se o Francuskoj školi mišljenja a ne o verziji totalitarnih desničara kako sam mislio. Zalažu se za više demokratičnosti što me iznenadilo, suradnju sa zemljama Trećeg svijeta i drugih kultura a idu toliko daleko da se zalažu i za opstanak kulture u selima, regijama. Sunić misli da se SSSR srušio zato jer je (kulturni) marksizam zaživio na zapadu. Mislim da Trump ima dosta sličnosti sa tom školom mišljenja. Knjiga zagovara EU ali su protiv liberalizma uz selektivnu imigiraciju stranaca. Nova desnica je za razliku od ostalih konzervativaca u Europi napravila jedan odmak u kritiziranju Kršćanstva, začetnik te škole Adam de Benoist se zalaže za povratak na poganstvo. Zaključak bi bio taj da je EU samo za one koji prihvaćaju europsku kulturu i nema smisla ići u rat za nametanje europske civilizacije ostalima već je nužno umjesto ljudskih prava koja se mjere samo po kulturi Europe prihvatiti prava naroda u svijetu. Sad je puno jasnije zašto su mediji napali Hasanbegovića. Uplašili su se eventualne povezanosti Nove desnice u preuzimanju kulturnog prostora i utjecaja na društvo na što jedni i drugi ciljaju.
I ja razmišljam tako nekako o pojavi Trumpa i tzv. europske nove desnice. Doduše, tek formiram svoje stavove o njihovoj međusobnoj povezanosti (nisam pročitala Sunićevu knjigu do kraja), ali imam dojam da je Trump doveden kako bi "usisao" suverenističke i antiglobalističke snage u EU i spriječio njihovo sve jače skretanje prema Putinu, kao jedinom jakom eksponentu suverenističkih i antiglobalističkih težnji. Mislim da je na tom tragu i forumaš Žalac, koji je taj kauzalitet pobliže objasnio u ovom svom upisu na temi o NLJ.

Usput, hvala ti za link na Sunićevu knjigu, jako mi je zanimljiva. Pogotovo jer je napisana prije tridesetak godina, a tek sada se razabire koliko je aktualna.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 11:35   #122
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
I ja razmišljam tako nekako o pojavi Trumpa i tzv. europske nove desnice. Doduše, tek formiram svoje stavove o njihovoj međusobnoj povezanosti (nisam pročitala Sunićevu knjigu do kraja), ali imam dojam da je Trump doveden kako bi "usisao" suverenističke i antiglobalističke snage u EU i spriječio njihovo sve jače skretanje prema Putinu, kao jedinom jakom eksponentu suverenističkih i antiglobalističkih težnji. Mislim da je na tom tragu i forumaš Žalac, koji je taj kauzalitet pobliže objasnio u ovom svom upisu na temi o NLJ.

Usput, hvala ti za link na Sunićevu knjigu, jako mi je zanimljiva. Pogotovo jer je napisana prije tridesetak godina, a tek sada se razabire koliko je aktualna.
Necu hvaliti ovdje Sunića ali ispada da je Sunić bio dobar prorok, zapravo nije bio dobar prorok koliko je dubinski, na nevjerojatan nacin skuzio sto je to boljševizam, komunizam, u Americi liberalizam i u kavu propast vode sve te neuspjesne ideologije. Steta sto je takav vrhunski intelektualac marginaliziran i sto na neki nacin propada. Najgore od svega je sto takav intelekt ne postoji ili jedva da postoji na ovim nasim prostorima... Podsjeca me malo na Nichea koji je bi neslavan na pocetku a kasnije, nakon smrti postao slavan po svojim djelima, razmišljanjima...
lav_18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 22:00   #123
nije mi jasno uopće što taj Sunić hoće , koji su mu konkretni ciljevi. on priča o nekim filozofima i teorijama što većina običnih ljudi ne shvaća niti ima veze s njihovim životima. Što bi on učinio , ili njegovi sljedbenici kad bi došli na vlast. zna li to netko?
Old 13.01.2017., 22:26   #124
Quote:
kovelsberg kaže: Pogledaj post
nije mi jasno uopće što taj Sunić hoće , koji su mu konkretni ciljevi. on priča o nekim filozofima i teorijama što većina običnih ljudi ne shvaća niti ima veze s njihovim životima. Što bi on učinio , ili njegovi sljedbenici kad bi došli na vlast. zna li to netko?
Pa Francuska škola niti nije škola "običnih ljudi" već "neobičnih" koji samo utrape masama ideju bez straha od kontra stajališta,Sunić još taj pokret naziva i GREECE a Grčka je kolijevka demokracije. Niti liberalizam nije bio ideja običnih. Za početak,hoće pluralizam a ne kazne za političku nekorektnost ili manjak slobode izražavanja. Više politički uključen narod kroz referendume o važnim pitanjima,zadržati sustav EU tj. federaciju naroda uz vođenje brige o kulturi naroda unutar Europe,regija,sela,gradova. Prestanak "borbe za demokraciju" u islamskom svijetu i ekonomska suradnja. Ako već mora biti imigracija,onda neka bude selektivna,nema protjerivanja imigranata već bi se zadržali oni koji su tu uz poštivanje europske kulture. Umjesto judeo-kršćanskog egalitarizma,Europa bi se vratila korijenima,ovo je možda najveći problem za konzervativce. Poanta je spriječiti ekstremizam dok se može spriječiti u suprotnom slijedi totalitarizam. Taj termin "Nova desnica" može obuhvatiti i ekstremiste pa je Sunić objasnio zašto su oni prihvatili taj naziv iako se razlikuju od raznih "novih desničara". Ionako političke ideje nisu za ljude uskogrudnog gledanja na svijet da ne kažem knjige koje danas nitko ne čita,hrpa desničara ali i ljevičara koji su obični niti nije pročitala ideje koje zagovaraju,ljudi su ovce i misle onako kako misle mediji,tek ona mala skupina individua mijenja politiku. Mi smo imali prilike vidjeti medijski linč n a Hasanbegovića zbog ove knjige pa neka ljudi pročitaju u čemu apologeti egalitarizma vide problem. Hasanbegović kao musliman nije imao problema sa time tim je više to interesantnije. Radi se o čistoj paranoji,nama ne trebaju kršćanski,islamski,marksistički,liberalni kulturološki šokovi već europski konzervativizam koji će se znati obraniti od terorizma. Ova knjiga je zapravo smjer kako europskog tako i hrvatskog konzervativizma (da ne kažem svjetskog) ali i EU sa drugačijom politikom.

Zadnje uređivanje Detektor : 13.01.2017. at 23:06.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 00:43   #125
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Poanta je spriječiti ekstremizam dok se može spriječiti u suprotnom slijedi totalitarizam.
Mislim da je ovo citirano najopćenitiji odgovor na pitanje što Nova europska desnica hoće.

Po njoj su ideologije liberalizma i marksizma/komunizma, koje su dominantno obilježile 20. st., iznevjerile čovjeka i dovele do krize suvremenog zapadnog društva, pa je rješenje u novom pristupu koji će sintetizirati ono najbolje od tzv. desne i lijeve misli.

Za nju je komunizam nastao kao posljedica nedosljednosti u provedbi liberalnog načela jednakosti, točnije, jednakih mogućnosti, jer je liberalizam pao na važnom pitanju gospodarske nejednakosti. Kako se to nije promijenilo ni nakon pada SSSR-a, za očekivati je pojavu nekog novog, još strašnijeg oblika totalitarizma nego što je to bio komunizam, a to je moguće izbjeći jedino (pravodobnom) uspostavom društvenih odnosa na sasvim drukčijim načelima od onih na kojima počiva liberalizam. Ukratko, traži se radikalna promjena načela mišljenja, odlučivanja i djelovanja, pri čemu bi moderni individualizam, egalitarizam, ekonomizam i univerzalizam trebali završiti u ropotarnici povijesti.

Nadam se da sam dobro pohvatala bit njihovih ideja (još čitam Sunićevu knjigu). Bez obzira na eventualno neslaganje sa pojedinim idejama, mislim da ne griješe u pretpostavci oko nužnosti stvaranja nove društvene (kulturne, političke i ekonomske) paradigme. Kriza je preduboka da bi se mogla popraviti kozmetičkim zahvatima, a bezuvjetna vjera u liberalizam kao kraj povijesti se čini besmislenom nakon protekla dva svjetska rata (isto vrijedi i za marksizam jer je potpuno podbacio u praksi).
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 14:45   #126
Quote:
Ukratko, traži se radikalna promjena načela mišljenja, odlučivanja i djelovanja, pri čemu bi moderni individualizam, egalitarizam, ekonomizam i univerzalizam trebali završiti u ropotarnici povijesti..
Zamijenilo bi ih što?
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 23:16   #127
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Zamijenilo bi ih što?
Ako pravilno razumijem Sunića - uzmi sa rezervom.

Umjesto egalitarizma i univerzalizma koji se očituju u sveprisutnoj globalizaciji - raznolikost svijeta, različitost kultura i sustava vrijednosti, demokracija u kojoj suverenost počiva u narodu.

Umjesto ekonomizma tj. svođenja svih vrijednosti na količinski izračun/novac i pretvaranje svijeta u golemi supermarket, gdje je više uvijek i bolje - premještanje fokusa na druge vrijednosti, nematerijalno.

Umjesto individualizma i društva svedenog na skup atomiziranih, sebičnih pojedinaca kojima je najvažniji njihov individualni i gospodarski probitak - organska društva tj. zajednice povezane osjećajem iste povijesne, kulturne i duhovne pripadnosti. Pri čemu se uže zajednice povezuju slobodnom voljom u šire.

Uglavnom, oni sebe doživljavaju kao "desne ljevičare". Suvremeni liberalizam vide kao najveću prijetnju, kao "meki" totalitarizam sa perspektivom postati još gorim i zloćudnijim.

Zadnje uređivanje saurus : 15.01.2017. at 23:30.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 14:05   #128
Quote:
Umjesto egalitarizma i univerzalizma koji se očituju u sveprisutnoj globalizaciji - raznolikost svijeta, različitost kultura i sustava vrijednosti, demokracija u kojoj suverenost počiva u narodu.
Egalitarizam i univerzalizam počivaju na ideji o jednakosti prema pravima i slobodama, a ne prema kulturi. Znači, politička načela univerzalizma i egalitarizma izravno su suprostavljanje teorijama diskriminacije po kojoj su neke rase, neke kulture ili neki članovi društva vredniji i napredniji od drugih, a što se dalje uzima kao opravdanje za stvaranje društva temeljenog na opresiji. Stoga je meni protivljenje egalitarizmu i univerzalizmu pod krinkom poštivanja različitosti kultura dimna zavjesa za zazivanje etničke, vjerske i nacionalne netolerancije.

Ekonomizam ću ovaj put preskočiti jer mi je ovo zanimljivije.

Quote:
Umjesto individualizma i društva svedenog na skup atomiziranih, sebičnih pojedinaca kojima je najvažniji njihov individualni i gospodarski probitak - organska društva tj. zajednice povezane osjećajem iste povijesne, kulturne i duhovne pripadnosti. Pri čemu se uže zajednice povezuju slobodnom voljom u šire.
Umjesto individualizma, nacionalni univerzalizam ilitiga fašizam, ha.

Čuj, ja mislim da atomiziranje pojedinaca dovodi do nemogućnosti njihove samoorganizacije u kolektiv koji bi se protivio opresorskim praksama, ali nikako mu ne mogu suprotstaviti ovo nacionalno "zajedničarenje" jer je dokazano da se kulture ne mogu odijeliti crtom. Isto vrijedi i za povijesti (Hrvatska ti je dosta dobar primjer jer Dalmacija, središnja i sjeverna Hrvatska imaju znatno različito povijesno iskustvo), a kada bismo u to upleli i historijat borbi za vjersku prevlast, rekla bih da ni duhovnost ne bi bolje prošla (pogotovo kad vidim da je argument povratak na poganstvo).
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 00:01   #129
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
Egalitarizam i univerzalizam počivaju na ideji o jednakosti prema pravima i slobodama, a ne prema kulturi. Znači, politička načela univerzalizma i egalitarizma izravno su suprostavljanje teorijama diskriminacije po kojoj su neke rase, neke kulture ili neki članovi društva vredniji i napredniji od drugih, a što se dalje uzima kao opravdanje za stvaranje društva temeljenog na opresiji. Stoga je meni protivljenje egalitarizmu i univerzalizmu pod krinkom poštivanja različitosti kultura dimna zavjesa za zazivanje etničke, vjerske i nacionalne netolerancije.
Zagrizla sam, pa moram odgristi, što sad!? Sa filozofijom i sociologijom nisam na ti, pokušavam slijediti Sunića i odgovoriti na tvoja pitanja (usrdno se nadajuć pojavi novih sugovornika koji će mi olakšati posao)!

Ne radi se o "dimnoj zavjesi", već o vezi između egalitarizma i slobode čovjeka. O bojazni da će iskustvo jednakosti pojačati težnju za još više jednakosti i time zaprijetiti gubitkom čovjekove slobode, stvaranjem totalitarnog sustava. O tome da se zanemarivanjem povijesne, kulturne i duhovne specifičnosti etničkih skupina i svođenjem njihovih pripadnika na univerzalnog jednoobraznog čovjeka kojega se može oblikovati po želji otvaraju pretpostavke za multikulturna društva koja često postaju generator rasizma i šovinizma - onda kada veća i dominantna etnička skupina osjeti da manja etnička skupina odbija prihvatiti njezine vrijednosti i da joj prijeti iskorijenjenost. Pozivanje na ljudska prava u takvim okolnostima ne može zaustaviti prirodnu ljudsku agresivnost. Također, tvrdnja da univerzalna ljudska prava nadilaze uska plemenska ili narodna prava dovodi do toga da prava i načela Zapada - kao "jedina ispravna i univerzalna" - trebaju vrijediti za sve ljude na svijetu, što vodi u etnocidne pohode kojima se uništavaju posebnosti naroda (u suvremeno doba najčešće medijskom prisilom prihvaćanja liberalnog modela USA i Europe). Ima toga još...

Quote:
Umjesto individualizma, nacionalni univerzalizam ilitiga fašizam, ha.

Čuj, ja mislim da atomiziranje pojedinaca dovodi do nemogućnosti njihove samoorganizacije u kolektiv koji bi se protivio opresorskim praksama, ali nikako mu ne mogu suprotstaviti ovo nacionalno "zajedničarenje" jer je dokazano da se kulture ne mogu odijeliti crtom. Isto vrijedi i za povijesti (Hrvatska ti je dosta dobar primjer jer Dalmacija, središnja i sjeverna Hrvatska imaju znatno različito povijesno iskustvo), a kada bismo u to upleli i historijat borbi za vjersku prevlast, rekla bih da ni duhovnost ne bi bolje prošla (pogotovo kad vidim da je argument povratak na poganstvo).
Ne znam, Klonka, što je dokazano, a što nedokazano. Postoji toliko sukobljenih filozofskih i socioloških stajališta i svako za sebe tvrdi da je baš ono pravilno i iznosi dokaze za tu tvrdnju.

Što znači da se kulture ne mogu odijeliti crtom? Po meni, da se one tijekom povijesti miješaju i prožimaju, ali nekako mislim da bi se to trebalo zbivati odozdo, a ne odozgo. Hoću reći, onda kada to odluče sami narodi o kojima je riječ, a ne da im se nameće silom ili liberalnom medijskom "prisilom". Nitko nema pravo svoje vlastite vrijednosti proglasiti univerzalnim i naturati drugima. Osim toga, logičnije je ići od posebnog prema općem, a ne obratno.

Inače, nova desnica jako dobro zna da je i liberali i socijalisti optužuju za fašizam - nisi prva! Neke njihove ideje zaista potječu od filozofa i znanstvenika koji su inspirirali vođe ozloglašenog nacizma, no i Marx je bio inspiracija Staljinu, pa nije zato kriv za gulage niti su njegove teorije zloćudne.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 00:45   #130
Quote:
Zagrizla sam, pa moram odgristi, što sad!? Sa filozofijom i sociologijom nisam na ti, pokušavam slijediti Sunića i odgovoriti na tvoja pitanja (usrdno se nadajuć pojavi novih sugovornika koji će mi olakšati posao)!

Ne radi se o "dimnoj zavjesi", već o vezi između egalitarizma i slobode čovjeka. O bojazni da će iskustvo jednakosti pojačati težnju za još više jednakosti i time zaprijetiti gubitkom čovjekove slobode, stvaranjem totalitarnog sustava. O tome da se zanemarivanjem povijesne, kulturne i duhovne specifičnosti etničkih skupina i svođenjem njihovih pripadnika na univerzalnog jednoobraznog čovjeka kojega se može oblikovati po želji otvaraju pretpostavke za multikulturna društva koja često postaju generator rasizma i šovinizma - onda kada veća i dominantna etnička skupina osjeti da manja etnička skupina odbija prihvatiti njezine vrijednosti i da joj prijeti iskorijenjenost. Pozivanje na ljudska prava u takvim okolnostima ne može zaustaviti prirodnu ljudsku agresivnost. Također, tvrdnja da univerzalna ljudska prava nadilaze uska plemenska ili narodna prava dovodi do toga da prava i načela Zapada - kao "jedina ispravna i univerzalna" - trebaju vrijediti za sve ljude na svijetu, što vodi u etnocidne pohode kojima se uništavaju posebnosti naroda (u suvremeno doba najčešće medijskom prisilom prihvaćanja liberalnog modela USA i Europe). Ima toga još...

Ne znam, Klonka, što je dokazano, a što nedokazano. Postoji toliko sukobljenih filozofskih i socioloških stajališta i svako za sebe tvrdi da je baš ono pravilno i iznosi dokaze za tu tvrdnju.

Što znači da se kulture ne mogu odijeliti crtom? Po meni, da se one tijekom povijesti miješaju i prožimaju, ali nekako mislim da bi se to trebalo zbivati odozdo, a ne odozgo. Hoću reći, onda kada to odluče sami narodi o kojima je riječ, a ne da im se nameće silom ili liberalnom medijskom "prisilom". Nitko nema pravo svoje vlastite vrijednosti proglasiti univerzalnim i naturati drugima. Osim toga, logičnije je ići od posebnog prema općem, a ne obratno.

Inače, nova desnica jako dobro zna da je i liberali i socijalisti optužuju za fašizam - nisi prva! Neke njihove ideje zaista potječu od filozofa i znanstvenika koji su inspirirali vođe ozloglašenog nacizma, no i Marx je bio inspiracija Staljinu, pa nije zato kriv za gulage niti su njegove teorije zloćudne.
Uff, pogubio sam se xdd, vidim da se opako pocelo raspraljavati... Gust mi je ovo citati xd
lav_18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2017., 23:08   #131
Quote:
lav_18 kaže: Pogledaj post
Uff, pogubio sam se xdd, vidim da se opako pocelo raspraljavati... Gust mi je ovo citati xd
Čitaš knjigu ili si već pročitao? Ako nisi, nemoj se uplašiti našeg "filozofiranja". Nećeš sve razumjeti, ali bitne teze hoćeš, a onda možeš sam dalje razmišljati.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 00:09   #132
Quote:
Čitaš knjigu ili si već pročitao? Ako nisi, nemoj se uplašiti našeg "filozofiranja". Nećeš sve razumjeti, ali bitne teze hoćeš, a onda možeš sam dalje razmišljati.
na koju knjigu misliš? europsku novu desnicu?
zokster is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 17:00   #133
Quote:
zokster kaže: Pogledaj post
na koju knjigu misliš? europsku novu desnicu?
Da, na ovu koju je spomenuo Detektor.
saurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:18.