Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2007., 10:46   #1
Zidanje: karabit umjesto vapna ??

Zanima me ako netko zna koliko je karabit lošiji od vapna i ima li kakvih negativnih osobina (kemijski sastav, čvrstoća, i sl.) ?

Nekada su se kuće masovno gradile i žbukale sa karabitom umjesto vapna, pogotovo šta ga se da nabaviti vrlo jeftino u nekim tvornicama.
Pošto sam u mogućnosti nabaviti veliku količinu karabita za jako male novce interesiraju me negativne strane jer bih se možda upustio u zidanje sa karabitom a žbukat ionako mislim sa strojnom gipsanom žbukom
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 14:00   #2
Quote:
Boris_RI kaže: Pogledaj post
Zanima me ako netko zna koliko je karabit lošiji od vapna i ima li kakvih negativnih osobina (kemijski sastav, čvrstoća, i sl.) ?

Nekada su se kuće masovno gradile i žbukale sa karabitom umjesto vapna, pogotovo šta ga se da nabaviti vrlo jeftino u nekim tvornicama.
Pošto sam u mogućnosti nabaviti veliku količinu karabita za jako male novce interesiraju me negativne strane jer bih se možda upustio u zidanje sa karabitom a žbukat ionako mislim sa strojnom gipsanom žbukom
karabit i voda proizvode plin acetilen ako se ne varam. Koriste ga speolozi za rasvjetu. Imaju tzv. "karabitke" koje proizvode plin koji im služi za rasvjetu na kacigi.
Dakle, nije mi jasno što se desi sa zidom kad padne kiša? Ode sve u vražu mater?
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 14:22   #3
Tak je, ja se sjecam da sam ko klinac sa bracom i starim "pucao" karabitom u limenci umjesto petardama... inace ak bi se koristio u gradnji pretpostavljam da bi vec pri zidanju sav acetilen otisao u atmosferu, al nedo ti bog da neki radnik cigaretu pripali
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 23:09   #4
Quote:
Boris_RI kaže: Pogledaj post
Zanima me ako netko zna koliko je karabit lošiji od vapna i ima li kakvih negativnih osobina (kemijski sastav, čvrstoća, i sl.) ?

Nekada su se kuće masovno gradile i žbukale sa karabitom umjesto vapna, pogotovo šta ga se da nabaviti vrlo jeftino u nekim tvornicama.
Pošto sam u mogućnosti nabaviti veliku količinu karabita za jako male novce interesiraju me negativne strane jer bih se možda upustio u zidanje sa karabitom a žbukat ionako mislim sa strojnom gipsanom žbukom
daj ga posalji dvadesetak kila ili amo se dogovoriti jer mi svake godine muku mucimo za nabaviti ga.inace se bavim speleologijom,za to mi treba
ekstrem is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 08:07   #5
Quote:
Boris_RI kaže: Pogledaj post
Nekada su se kuće masovno gradile i žbukale sa karabitom umjesto vapna, pogotovo šta ga se da nabaviti vrlo jeftino u nekim tvornicama.
Kamion iz 3.Maja za pivicu?
Kod mene je sva zbuka napravljena s njim i nakon deset godina jos sam ziv i citav .
Najveci problem je sto ti dopeljaju pun kamion pa moras smisliti gdje ga drzati. Mada nisam bas siguran da je to karabit (karbit?) o kojem prica ekstrem. Ovo nastaje kao nusproizvod nekih industrijskih procesa, bijela i vrlo masna smjesa.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 08:20   #6
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Kamion iz 3.Maja za pivicu?
Kod mene je sva zbuka napravljena s njim i nakon deset godina jos sam ziv i citav .
Najveci problem je sto ti dopeljaju pun kamion pa moras smisliti gdje ga drzati. Mada nisam bas siguran da je to karabit (karbit?) o kojem prica ekstrem. Ovo nastaje kao nusproizvod nekih industrijskih procesa, bijela i vrlo masna smjesa.
he he, provaljen mi izvor , ali sada to naplačuju (iako ne puno)

Ovo u je nusprodukt proizvodnje acetilena za potrebe pogona tj, to je u biti gašeno vapno koje se kasnije baca...

Jesi ti zidao sa tim ili samo žbukao? Meni bi trebalo samo za zidanje jer ionako mislim iznutra raditi gipsanu strojnu.
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 08:40   #7
Vidiš nikad mi nije palo na pamet što je zapravo karabit. No naliči upravo na nekakvo ugrudano vapno.

Da, iz njega se dobiva acetilen. Kaže stari da su firme nekad same radile acetilen.

Ja sam isto njime pucao iz piksa, kanti, čak i hidrofora

No nisam čuo da se njime može žbukati. No pitanje je zašto bi uz sve moderne matrijale i njihove prednosti netko koristi karabit?
Tim više, što nije u pitanju samo obično vapno nego su tu aditivi, punila, kojekakva dodatna veziva i sl.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 08:44   #8
Quote:
Boris_RI kaže: Pogledaj post
Jesi ti zidao sa tim ili samo žbukao? Meni bi trebalo samo za zidanje jer ionako mislim iznutra raditi gipsanu strojnu.
Oboje (unutarnji zidovi, samo sam uredivao unutarnji prostor). Ne znam puno o gradevini, ali znam da je karbit prije desetak godina bio prilicno trazena roba.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 08:47   #9
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post

No nisam čuo da se njime može žbukati. No pitanje je zašto bi uz sve moderne matrijale i njihove prednosti netko koristi karabit?
Tim više, što nije u pitanju samo obično vapno nego su tu aditivi, punila, kojekakva dodatna veziva i sl.
Pa recimo da bi me karabit za cijelu kuću koštao 200-300kn.
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 08:47   #10
Quote:
Veky kaže: Pogledaj post
No nisam čuo da se njime može žbukati. No pitanje je zašto bi uz sve moderne matrijale i njihove prednosti netko koristi karabit?
Zbog cijene pretpostavljam. Kao sto rekoh, za pivicu vozacu dobijes punu kamioncinu. Njemu je ionako svejedno hoce li ga odvesti na otpad ili kod tebe u dvoriste. Mada, izgleda da su i u upravi skuzili foru pa odlucili malo zaraditi.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 08:54   #11
Quote:
mestar kaže: Pogledaj post
Oboje (unutarnji zidovi, samo sam uredivao unutarnji prostor). Ne znam puno o gradevini, ali znam da je karbit prije desetak godina bio prilicno trazena roba.
Pa ja znam da se je na našem području nekad bilo potrebno rezervirati i do pola godine u naprijed da se dođe na red. I da se tada 90% kuća kompletno radilo sa karabitom.

Eh sad, par kolega je također cijelu kuću napravilo sa karabitom, ali bih se ja volio unaprijed raspitati o mogućim neželjenim posljedicama.
Kako oni kažu, potrebno ga je 20% više nego vapna, ali se radi puno lakše i brže stišće nego vapno. I potrebno je par dana da miris karabita nestane iz zidova.

Danas su novi materijali u igri, ali ako upotrebom karabita može uštedjeti par tisućica krznenih životinja, zašto ne.
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2007., 21:51   #12
e to nije karabit vec nusprodukt koji nastaje izgaranjem odnosno kada je karabit u dodiru s vodom on oslobada plin a kao nusprodukt ostaje vapno
ekstrem is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2007., 08:20   #13
Quote:
ekstrem kaže: Pogledaj post
e to nije karabit vec nusprodukt koji nastaje izgaranjem odnosno kada je karabit u dodiru s vodom on oslobada plin a kao nusprodukt ostaje vapno
Znam, ali je ovako lakše objasniti
Boris_RI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.