Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2014., 14:46   #51081
Quote:
peggy-nely kaže: Pogledaj post
Ja imam rođake u Danskoj i da, puno je bolje nego kod nas. To će reći, bahatiji su, s daleko više samopouzdanja kao radnici, jer tko bi im dao otkaz? Sindikati su iznimno jaki, u slučaju otkaza imaju pravo na 80 posto plaće kroz tri godine, a ionako mogu naći drugi posao u bilo kojem trenutku. Ili, ako im se baš dogodi jackpot da ne, sjedaju na socijalnu pomoć od 10.500 kuna mjesečno. Radnici na baušteli zarađuju 125 kuna po satu i svejedno sladostrasno maštaju o tome da budu nezaposleni.
Naravno da je puno bolje- ali argument da nije dobro je da stranci rade kao konobari hah. I da nitko nista svoje nije kupio-sto ti pobijas jasno svoim primjerom.

U zemlje u koje ljudi dolaze, ocito dolaze iz nekog razloga-nesto se dogada. zasto sada ljudi u stotinama tisuca idu u DE?

Bilo koja usporedba nas, zemlje koja je 7g u depresiji, i samo ispred bg i ro, i takvih zemalja, besmislena je.
fiksi is offline  
Old 24.04.2014., 14:49   #51082
Meni je pak bacanje oka na to kolika je gdje socijalna pomoć za jedan veliki
Uvriježen način razmišljanja kod nas, ali izrazito mi je odbojan.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Old 24.04.2014., 14:55   #51083
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Meni je pak bacanje oka na to kolika je gdje socijalna pomoć za jedan veliki
Uvriježen način razmišljanja kod nas, ali izrazito mi je odbojan.


-Stipe
Mislim da peggy zeli reci da novac uplacen tamo preko poreza, ide natrag svima.

I cisto kao usporedbu, jer na socijalnoj se tamo zivi daleko bolje nego tu od rada.
I to je razlog zasto ljudi odlaze masovno.

Da se razumijemo-ja ne ocekujem nikakvu pomoc, idem poslom, ali ako se nesto dogodi, bar da znas da uplacen novac ima neki smisao.
fiksi is offline  
Old 24.04.2014., 14:58   #51084
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Fiksi preoptimistican si i to ti ljudi pokusavaju reci. Tek kad budes prisiljen profunkcionirati tamo, shvatit ces koliko je sistem drugaciji, tezi, nista za dzaba, drugacijaradna etika i poslovni obicaji. Kao i da sistem ne patronizira i ne gladi ti guzicu bez pokrica. I da svi zele zaraditi na tebi i samo te kao takvog uzimaju u obzir.
Možda je to i najveći problem kod nas, jer se mi kao nacija nismo kolektivno osvijestili.

Dobar primjer je J. Korea, koja je u 60tim bila puno siromasnija od svojih susjeda sa sjevera.

Pogledajte ih danas.

A za sve je zaslužno nacionalno buđenje - mantra: "Mi smo mala i siromašna nacija i moramo puno raditi i odricati se da bismo postigli nešto".

Neću spominjati rad, o tome se može diskutirati beskonačno. Više bih se osvrnuo na odricanje, pa i na odricanje od stambenog komfora.

Dobar dio od onih koji se nisu željeli odreći komfora za kojeg su smatrali da ga trebaju imati da ga dugoročno mogu priuštiti sad su u velikim problemima. Ovo je jedan primjer:

Tužna priča iz Hrvatske: Igor je od menadžera postao prosjak!

Da se razumijemo, jako mi je žao čovjeka koji je u takvim poteškoćama. Samo, moja se empatija završava na tome, niti mu ja mogu riješiti problem niti ga primiti kod sebe doma. Slažem se sa zardnjom rečenicom iz članka:

Quote:
Igor je, na žalost, samo slika i prilika zemlje u kojoj živimo.
Samo se s jednim ne slažem, to nije slika i prilika zemlje, to je slika i prilika SVIJETA u kojem živimo.

Svijet je nemilosrdan, a život je borba. Treba imati na umu da je svijet pun mladih, sposobnih i obrazovanih ljudi spremnih na težak rad i odricanje, kako bi nešto postigli. Indija, Kina, Tajland, Vijetnam i bezbrojne druge zemlje imaju masu mladih ljudi spremnih raditi više za manje novaca nego što je prosječan Hrvat (ili Europljanin) spreman, a spreman je živjeti na zdjelici riže (slikovito) po cijeli dan, dok nešto ne postigne.

I ne bi ih smetalo živjeti na petom katu bez lifta, bogu iza nogu, pa se biciklom voziti na posao koliko god treba.

U tom smislu Fiksija čeka buđenje - kad dođeš tamo negdje kamo planiraš ići, budi svjestan da će ti stalno netko gaziti po petama. Onog trenutka kad se pojavi netko tko će raditi za manje novaca, ili će raditi bolje i više za isti novac - ti si prošlost. Da, i u Danskoj će netko raditi za US$ 5 po satu - jer taj netko ne želi iPhone i pivo poslije posla, taj netko će od tih pet dolara uštedjeti 4 i poslat će svojoj obitelji.
komutator is offline  
Old 24.04.2014., 15:04   #51085
Danska ovo, Danska ono, tamo je sve bajno, plaće tolike, socijalna pomoć tolika, itd. A troškovi? Koliko od tih 5000 kn možeš puta otići van, popiti pivo i nešto pojesti. Ovdje studenti jedu za 5 kn, odi pa reci to dancima. Pa mene je u Kopenhagenu oblio hladni znoj kad sam dobio račun za piće, u Malmou isto tako. Koliko dođu režije, koliko dođe stan u dijelu grada gdje se možeš i po noći vratiti kući, koliko zubar, koliko auto? Pa nije isto otići tamo turistički i vidjeti plavuše (s tim da sam ja vidio puno više imigranata od samih Danaca) i otići i živjeti gore.
Banana10 is offline  
Old 24.04.2014., 15:06   #51086
Quote:
komutator kaže: Pogledaj post

U tom smislu Fiksija čeka buđenje - kad dođeš tamo negdje kamo planiraš ići, budi svjestan da će ti stalno netko gaziti po petama. Onog trenutka kad se pojavi netko tko će raditi za manje novaca, ili će raditi bolje i više za isti novac - ti si prošlost. Da, i u Danskoj će netko raditi za US$ 5 po satu - jer taj netko ne želi iPhone i pivo poslije posla, taj netko će od tih pet dolara uštedjeti 4 i poslat će svojoj obitelji.
Ovako-nejdem u Dansku, ali garantiram ti da nitko tamo en radi za 5usd. Zakonski to nije moguce, i sistem tamo funkcionira, za razliku odavde.

Cura ti je gore rekla da na bausteli imaju 125kn na sat-tko ce onda raditi za 30kn kad svatko moze na baustelu?

Unatoc visim porezima, Danska je jako business friendly i sve procedure su jako brze-investitori ju vole. To je drugi svemir od nas.

Nadalje, tamo gdje idem, nitko nece raditi za manje, jer trziste nudi toliko.
Nadalje, ekonomija raste i nezap pada- prije ce biti manjak ljudi nego visak poslova.

Moj ugovor je odmah na godine- dakle nikakvih 6mj, produljenje itd. Sigurnost posla mi je veca nego tu. I da, nemam rodaka, ne treba mi, sam sam trazio i nasao.

Sto se tice J Koreje, tamo je drzava forsirala industrjalizaciju, i obrazovanje, ane punila dzepove tajkunima kao ovdje.
fiksi is offline  
Old 24.04.2014., 15:18   #51087
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Danska ovo, Danska ono, tamo je sve bajno, plaće tolike, socijalna pomoć tolika, itd. A troškovi? Koliko od tih 5000 kn možeš puta otići van, popiti pivo i nešto pojesti. Ovdje studenti jedu za 5 kn, odi pa reci to dancima. Pa mene je u Kopenhagenu oblio hladni znoj kad sam dobio račun za piće, u Malmou isto tako. Koliko dođu režije, koliko dođe stan u dijelu grada gdje se možeš i po noći vratiti kući, koliko zubar, koliko auto? Pa nije isto otići tamo turistički i vidjeti plavuše (s tim da sam ja vidio puno više imigranata od samih Danaca) i otići i živjeti gore.
Tih 5000kn dobivaju kao dzeparac, a kod nas ne dobiju nista od drzave-ako rade, rade za 100kn+ na sat.

That said, Danska nije jeftina-ali Kopenhagen je posebna prica.

No kod njih place prate te troskove-kod nas ne.

Ako hoces detaljnije, Eurostat ti ima dobre informacije. Alkohol i cigare su posebno skupi, npr. Jos treba imati na umu da je soc sustav uzasno razvijen, a to pune i ti porezi.

Mislim da je Norveska najskuplja uopce-ali relativno ima brutalan standard.
fiksi is offline  
Old 24.04.2014., 15:24   #51088
Quote:
komutator kaže: Pogledaj post

Samo se s jednim ne slažem, to nije slika i prilika zemlje, to je slika i prilika SVIJETA u kojem živimo.

Svijet je nemilosrdan, a život je borba. Treba imati na umu da je svijet pun mladih, sposobnih i obrazovanih ljudi spremnih na težak rad i odricanje, kako bi nešto postigli. Indija, Kina, Tajland, Vijetnam i bezbrojne druge zemlje imaju masu mladih ljudi spremnih raditi više za manje novaca nego što je prosječan Hrvat (ili Europljanin) spreman, a spreman je živjeti na zdjelici riže (slikovito) po cijeli dan, dok nešto ne postigne.

I ne bi ih smetalo živjeti na petom katu bez lifta, bogu iza nogu, pa se biciklom voziti na posao koliko god treba.
baš to..
život je nažalost borba i odricanje, a konkurencija je nemilosrdna
mi ovdje nismo ničim zaslužili biti bolji od miliona kineza, a zbog nečeg smatramo da nam se mora osigurati sve, i stan, i obrazovanje i doktor, i posao i bolovanje

također, puste su tlapnje da se bogatstvo vani ne akumulira i ne naslijeđuje..
drugo je doći u Dansku i nuditi isključivo svoj rad (imaginarna danska), a drugo je bit potomak dobrostojeće, dobro premrežene familije iz danske..netreba biti naivan sa socijalističkim tlapnjama o istim startnim pozicijama
itapita is offline  
Old 24.04.2014., 15:31   #51089
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
That said, Danska nije jeftina-ali Kopenhagen je posebna prica.
Copenhagen je jedan od najskupljih gradove uopce
usporedba nominalnih cijena se ne moze usporedjivati za Zagrebom, rekao bi cijene u trgovini 50-100% vise (kruh, mlijeko, meso, voce, povrce...), a ostalo u prosjeku sve 2-3 puta skuplje (najam, piva, izlazak, cigarete, telefon, cable TV, odjeca...)
opet - prosjecna placa je takodjer 3+ puta veca, pa realno...
__________________
Wonder is the beginning of wisdom.
znatizeljan is offline  
Old 24.04.2014., 15:45   #51090
Quote:
znatizeljan kaže: Pogledaj post
Copenhagen je jedan od najskupljih gradove uopce
usporedba nominalnih cijena se ne moze usporedjivati za Zagrebom, rekao bi cijene u trgovini 50-100% vise (kruh, mlijeko, meso, voce, povrce...), a ostalo u prosjeku sve 2-3 puta skuplje (najam, piva, izlazak, cigarete, telefon, cable TV, odjeca...)
opet - prosjecna placa je takodjer 3+ puta veca, pa realno...
U ducanu-nije 100% vece... neke stvari su cak slicne.

Najveca je razlika u cigarama-oko 100%.

Placa je mnogo veca od 3x. I ima vise posla. No kad odbijes sve troskove, tamo ce ti ostati vise od cijele place tu-nije bitno koliko puta, nego sto ostane.

Sve to uz zdravstvo i socijalu neusporedivu s ovim ovdje.

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cac...2013-AP-EN.PDF

Nas nivo cijena je oko prosjeka bogatih zemalja-ali place su nam drasticno nize.

No da, znam da dosta Sveda putuje preko onog mosta u Kopenhagen-i njima je placa veca, a kamoli ne nama
fiksi is offline  
Old 24.04.2014., 16:21   #51091
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
U ducanu-nije 100% vece... neke stvari su cak slicne.

....
Ti se uhvatio Danske kao pijan plota. Nije poanta u tome što i koliko Danska pruža i koliko što košta.

Poanta je u tome koliko su ljudi svjesni što im treba, i koliko i kako platiti za te stvari. Planiranje na osobnoj i na obiteljskoj razini preslikano na državnu razinu.

'Ajmo se prebacit na Norvešku - zemlja je dobila Eurojackpot na lutriji. Ogromne zalihe plina i nafte. Prije sto godina su bili siromašni rođaci od Šveđana, sad je obrnuto.

Što je zemlja napravila? Umjesto da spi.kaju novce na gluposti (zlatne pipe u kućama, luksuzne vile i jahte po Azurnoj obali i Londonu i slične bedastoće na koje troše neke druge zemlje koje su isto dobile na lutriji), Norvežani su i dalje skromni i odmjereni sjevernjaci, koji žive izuzetno dobro, ali se ne razbacuju.

Novce od nafte i plina ulažu u nekakve bedastoće poput "fond za buduće generacije", ili "edukacija", ili "zdravstvo".

Baš me zanima što bi bilo kad bi Hrvatska odjednom postala tako bogata, iz ničega. U što bi mi ulagali? Što bi nam bio prioritet? Što bismo mi nastojali pružiti našoj djeci?

Fontane? Kuće? Odjeća? Jeftina cuga i cigarete za široke narodne mase? Skijanje u St Moritzu? Jahte?

Prema tome, preslikano na nekretnine i na cijenu koju smo spremni i koju bismo trebali plaćati (za kupovinu i najam) - sve je u dobrom planiranju, kako na osobnoj tako i na obiteljskoj razini.

Koliko vidim, ti si dobio jednogodišnji ugovor. Čestitam i želim ti puno, puno jednogodišnjih (i dugoročnijih) ugovora u budućnosti. Samo nemoj nikad zaboraviti da je život dulji od toga, te da svi ugovori, koliko god dobri i čvrsti, imaju klauzulu o raskidu.
komutator is offline  
Old 24.04.2014., 17:05   #51092
Quote:
komutator kaže: Pogledaj post

Baš me zanima što bi bilo kad bi Hrvatska odjednom postala tako bogata, iz ničega. U što bi mi ulagali? Što bi nam bio prioritet? Što bismo mi nastojali pružiti našoj djeci?
Gledaj, tu se slazem-da kod nas i ima nafte, zavrsila bi u dzepovima 200 obitelji, kao u Rusiji. Mi smo iznimno korumpirana, neorganizirana drzava, s prilicno nazalost, nazadnim mentalitetom.

Norveska ulaze u buducnost, a mi smo buducnost "zalozili" vec 3x dugom, koji pada na mlade.

E, pa ja se ne osjecam duznim za isti-neka ga placaju drugi

Mi nemamo taj mentalitet i kliker Njemaca, da se radi zajedno itd. Jednostavno nemamo. Sto drugi da ti kazem... zato posebice oni koji su natprosjecni u necemu, teze ici drugamo.

BTW, proces recruitinga u ozbiljnim firmama je predug i predetaljan, da bi se zahebavali s tobom kasnije. Nije to jedna "stela" kod strica i preko telefona imas posao-dosta je ozbiljnije.
fiksi is offline  
Old 24.04.2014., 20:38   #51093
a da malo oladimo od danske? odi fiksi, pogotovo ako ti se ovdje nista ne nudi. starcima se uvijek mos vratit, a nadam se da neces. sretno!

a sta cemo mi s nekretninama kad odu fiksiji?
Bankei is offline  
Old 24.04.2014., 20:42   #51094
Možda bi se mogao parafrazirati jedan lokalni mudrac: "Tko je kupio, kupio je!"?
__________________
Ignore lista: IscoAlarcon, nasmijanonebo, Martian7, Plavobili
stagediver is offline  
Old 24.04.2014., 20:43   #51095
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
a da malo oladimo od danske? odi fiksi, pogotovo ako ti se ovdje nista ne nudi. starcima se uvijek mos vratit, a nadam se da neces. sretno!

a sta cemo mi s nekretninama kad odu fiksiji?
Pokupovat!
Svi će živjet od iznajmljivanjima fiksijima kad fiksije ufati nostalgija a uhvatit će ih kad tad.

I lezi pod palmu i uživaj!
sick.am is offline  
Old 24.04.2014., 20:48   #51096
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
a da malo oladimo od danske? odi fiksi, pogotovo ako ti se ovdje nista ne nudi. starcima se uvijek mos vratit, a nadam se da neces. sretno!

a sta cemo mi s nekretninama kad odu fiksiji?
Nisam ja poceo s tom usporedbom s Danskom Ne, necu se vratiti sigurno- a i onda bi bio u losoj all-inclusive renti, sa starcima ne zelim biti nikako.

To je dobro pitanje- ako nas ide dosta, desetci tisuca, pritisak na cijene je prema dole.

Moje misljenje je da ce u tim uvjetima, jos uslijed malog nataliteta, cijene jos dosta dole. Oni koji se klade u cijene i kupuju da zarade, proci ce lose.

Mozda dode dan kad ce se rusiti visak nekretnina, samo da se ne plati porez koji ce sve vise rasti a nekretnine su prazne? Hm, neznam
fiksi is offline  
Old 24.04.2014., 21:17   #51097
Cijeli sistem teži da propadne, sve je manje budala koje bi htjele raditi i plaćati masne poreze za penzionere kojih ima na bacanje iz generacije baby booma ili za dugove koje su glupani prije njih nabili, koji je mladi lud da to financira, žele dnašnjeg mladog čovjeka upregnuti da radi ko konjusina do 70 -e ako prije ne crkne.
Svugdje će dolaziti na pritisak na štampanje love i obezvređivanje iste da namaknu pare za dugove i penziće , sadašnji penzići pitaj boga kak će živjeti pa i oni vani. Sve lagano klizi u milokliz, osim one zemlje koje imaju bogate naftne i plinske resurse koje će moći prodavati.
Ostali će svi duvati frulicu gdje god se nalazili. Njemačka jedino uvaljuje svoje precjenjene mercedese po EU i ostale prozvode, a svi ostali su u k..cu.
Puše te gluposti, kupuju to i nda jednog dana im uzmu sve zemlju bez ispajenog metka zahvaljujči korumpiranim političarima koji gledaju samo svoju guzicu.
Isto tako veli neki plaće jesu u Danskoj velike , ali kad dođu tu onda se začude kako imamo mi dva auta na dvorištu pa misle da smo bogati ili dođu s renta car bmw terencom kupit kuću u hr na debeloj akciji jer im penzija koja je pola plaće malo fali vani.
Sve je to podređeno da radiš ko konj a poslije te lifraju da im ne budeš teret.
Kao šta ja uvijek velim par bogatih ovo ostalo sirotinja. To je naš današnji nakaradni sistem.
ico1 is offline  
Old 24.04.2014., 21:51   #51098
Tko je Goran Milic,licemjer jedan...

Quote:
seksi-bogat kaže: Pogledaj post
Ravno 40 puta više (!) punoljetnih Hrvata mlađih od 30 godina živi kod tatice i mamice nego u Danskoj! Ne četiri nego četrdeset puta više!

"mogu iz vlastitog iskustva uspoređivati gospodarski uspješne zemlje s onima kojima slabije ide. Recimo, Dansku i Hrvatsku. Švicarsku i Hrvatsku. Norvešku i Hrvatsku.
Premda su navedene zemlje, mjereno BDP – om po stanovniku, otprilike četiri puta bogatije od nas, ne postoji nijedan pojedinačni ekonomski i socijalni parametar koji im daje tu četverostruku prednost.
Niti su im četiri puta veće bruto plaće.
Niti im je zdravstvo četiri puta bolje.
Nemaju ni četiri puta više fakultetski obrazovanih.
Nemaju (to pogotovo!) ni četverostruko veće vlasništvo nekretnina.
Nemaju četiri automobila na našeg jednoga.
Ne znaju njihovi učenici i studenti četiri puta više od naših.
Ne idu im djeca na četiri puta skuplja maturalna putovanja.
Njihov jedan ne jede i ne pije koliko naših četvero,
vjenčanja im nisu u prosjeku četiri puta skuplja,
nemaju ni četiri mobitela na jedan naš.

I onda sam se pitao nije li ova klasična gospodarsko-socijalna statistika nešto propustila, postoji li makar jedan segment u kojemu bi spomenute zemlje bile 5, 10, ili čak 20 puta drukčije i uspješnije od Hrvatske?
Ima jedan! U ekonomskoj znanosti nije istaknut kao relevantan, ali baš me briga, ja mislim da je važan, prevažan. To je osamostaljivanje djece i mladeži, uključivanje u proces rada, stjecanje radnih navika i, nadasve, odlazak iz roditeljskog doma. Preuzimanje odgovornosti za vlastiti život.
Tu je statistika neumoljiva! Ravno 40 puta više (!) punoljetnih Hrvata mlađih od 30 godina živi kod tatice i mamice nego u Danskoj! Ne četiri nego četrdeset puta više!

Uzalud će mi netko objašnjavati kako mlad čovjek „ondje, u bogatom svijetu“ može sebi unajmiti stan i plaćati „sve ostalo“ od svoje plaće. A kod nas je to, navodno, nemoguće. „Dijete“, po našemu, ne bi trebalo odlaziti iz kuće dok mu roditelji ne osiguraju vlasništvo stana ili bar veći dio. Naša se logika pita zašto bi „dijete“ (29-godišnji konj s fakultetskom diplomom) živjelo nižim standardom nego u roditeljskom domu?
A u tome i jest glavni gvint! I mladim Dancima osjetno padne standard kada počnu plaćati podstanarstvo, kupovati namirnice i prati vlastito rublje. Ali, za nekoliko godina, oni dostignu a ubrzo i preteknu razinu blagostanja koju su imali kod mame i tate. U međuvremenu, pritisak borbe za napredak stvara im novi krug prijatelja u sličnoj situaciji, zajedno otkrivaju posve nepoznate mogućnosti, počinju realno cijeniti teško zarađeni novac, brzo postaju zreli i odgovorni članovi društva.

Znam da će reakcije mnogih na ovu kolumnu biti negativne u stilu - „kod nas to nije moguće“, „zato su njihova djeca narkomani“, „lako je Miliću govoriti“, itd. Nisam neosjetljiv na kritike, priznajem i da mi je stalo dopasti se ljudima, ali ovoga puta – baš me briga! Jer znam da sam u pravu. Priče o uspjehu ne pišu oni koji su spavali kod roditelja do 35-te godine.

http://www.poduzetnik.com.hr/content/view/792/68/
evo bas sam pricao o jednom svom frendu "guranu milicu" koji post ranije...kada evo texta(hvala kolegi kaj je stavio ga)identicnog...

ajmo redom,

tko je Goran Milic i cime je on to zasluzio da jeftino manipulira brojkama...
o kojima nema pojama u maniri svojih dosadasnjih emisija koje je vodio na HRT za nase nofce..!?
jednostavnim guglanjem dolazimo do rjesenja to je on...

http://en.wikipedia.org/wiki/Goran_Mili%C4%87

dakle to je jedan obicni licemjerni yugocinovnicki sin...i da nije te iste situacije...
pretpostavljam da nebi mogao nit zaradit za kartu na uspinjaci ili eventualno kiflu...

Nije nam taj lik spominjao,
dok je radio nedavno te svoje trecerazredne putopise da je usput i obitelj vodio na racun HRTa,
da je s tim budgetom mogao nahranit cijeli onaj fasisticki CCN,
da mu je ta produkcija placena kao sv.petra kajgana....
i to sve iz nasih dzepova!!!

I takav lik mi usporedjuje mlade kod nas i danskoj....

po kojim on to zaslugama se usudi uopce bilo sto govorit,
neka krade i neka se pokrije s usima,al vrhunac licemjerja je da lik pokusava izigravat moralnu veritkalu mladim,jednostavno da dobijes proljev!!!!!
da covjek nepovjeruje.....

nit ima doticaja s nama nit sa danskom,al uredno soli pamet...i zna da smo mi jadnici...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 24.04.2014., 22:08   #51099
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Meni se čini da ti baš i nisi bio gore jer neke stvari totalno napamet pričaš. Ja ne znam gore zaista nikoga tko ima svoj stan. Mladima se ne uzimaju stanovi jer stanova niti nemaju. Cijene nekretnina su im van pameti i malo tko se odlučuje kupovati stan za sebe. S druge strane, dosta je popularno iznamljivanje velikih stanova na više podstanara. Cimerstvo im je jako rašireno.

Za dobivati stipendiju moraš biti uspješan student/ne smiješ padati godinu. Za vrijeme stipendiranja ti je zabranjeno obavljati bilo kakav posao za plaću/honorar.

Minimalna plaća u Danskoj kao zakonska odrednica ne postoji, za razliku od Hrvatske. Sindikati su uspjeli izdogovarati u nekim djelatnostima, ali daleko je to od toga da svi imaju. Konobari su npr. plaćeni kao u Zagrebu, manje-više, crkavicu i uglavnom te poslove obavljaju stranci.
joj daj ne kenjaj,molim te!!!!

po tvom nacinu pisanja ispalo bi da ce se jos malo kod nas po kvartovima skupljat donacije za te gore danske kolacice...
odakle ti da su konobari kao u zg i odakle ti da to ima veze s time sto rade stranci?!
to je jednostavna vrsta usluzne djelatnosti i kao svagdje,taj posao je podlozan fluktuacijama ljudi i kao takvog ga rade "jeftini ljudi"(bilo stranci ili ne)..a placa sigurno nije kao u zg,
ili si jednostavno presutio da njihova placa prava je TIPS ili neka shema na to..!?

Druga stvar,
ti svi sjevernjaci su po meni nekako jadni..
em zbog klime,sto zbog socio-drustvenih stanja drustva...
da nebi bilo zabune,nezalazem se za Ajfon na kredit dok sjedis na kavi,al brate mili nit netreba krepat s yxz para na racunu,a dijete ti prebire po kontenjerima kopenhagena..

Jug i sjever,od vjekova...
tako i to..oni imaju tu samotnjacku doktrinu dok kompletan jug europe ima vise obiteljski duh..i cemu pljuvat po tome..?!
A osoba koja usporedjuje zemlju poput Danske i HR...mora stvarno imat svoj neki prikriveni pokvareni interes ili jednostavno bit glup...
jer tu gotovo da nema parametra po kojem bi mogli se usporedjivat...nit se trebamo usporedijvat s njima...to je malogradjanstina i plitko..

Jedan mladi danac,da dojde ovdje kod nas..nekoliko godina....ispao bi cisti supak...
zasto,ne zato sto je poprilicno neobrazovan,naivan ili glup...vec radi toga sto svi problemi(ili benifiti) nisu u njemu,nego u drzavi kao cjelini...
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 24.04.2014., 22:25   #51100
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Danska ovo, Danska ono, tamo je sve bajno, plaće tolike, socijalna pomoć tolika, itd. A troškovi? Koliko od tih 5000 kn možeš puta otići van, popiti pivo i nešto pojesti. Ovdje studenti jedu za 5 kn, odi pa reci to dancima. Pa mene je u Kopenhagenu oblio hladni znoj kad sam dobio račun za piće, u Malmou isto tako. Koliko dođu režije, koliko dođe stan u dijelu grada gdje se možeš i po noći vratiti kući, koliko zubar, koliko auto? Pa nije isto otići tamo turistički i vidjeti plavuše (s tim da sam ja vidio puno više imigranata od samih Danaca) i otići i živjeti gore.
kolega,
svijet se polarizira...
nema vise dobrih i losih..nema vise rusa,kineza i amera..
sada imas INTERES I NOVAC..tj KAPITAL...
kako njime kinez izrabljuje vijetnamca,rus kazahstanca,tako i amer poljaka...

nema vise nigdje na vrece...onaj tko ima,imat ce..onak tko nema jos vise nece imat...

ALI,
generalno gledano sjever europe je jedna vrst kapitalistickie yuge...gdje imas poprilicno dosta benifita,
al imas i neke mane,uz vrijeme...
jedna od njih(gledano iz balkanskog gledista) je skup alkohol,cigarete i opcenito sav luxuz....
al zato paket Pampers pelena u Norveskoj kosta 0,75kn/komad....dok kutija malbora kosta 100+kn...

@fiksi

pratim malo kaj pises...i mogu ti reci da ispravno razmisljas...i nemoj nasjedat na mase,to je naopasnije...
istina je da imas malo preruzicasto razmisljanje o zapadu al vjerujem da na osnovu procitanog ovdje bi se mogao relativno laku snaci i uklopit u novoj sredini te zaplivat u bolju buducnost...
i sam sam u "niskom startu",al imam nekih olakotnih okolnosti ovdje(roditelji,nekretnine,fax,cura i jos neke stvari..) koje me vezu,cim popusti jedna karika...vracam se na staru svjetsku prugu,koliko god ona teska bila...

sretno ti bilo...

btw,gdje ides,cime se bavis ugrubo ak nije tajna..!?
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.