Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.07.2014., 22:30   #1
Savjeti mladom piscu

Zelim se poceti ozbiljnije baviti pisanjem i zanimaju me svi moguci savjeti mladom piscu (ujedno i dramskom piscu i scenaristi).

Piskaram cijeli zivot, ali sada zelim neki ozbiljniji pristup svemu, gdje da pocnem? Kako da prestanem cekati inspiraciju i pobijedim strah od neuspjeha? Postoje li neke "zanatske" vjezbe? Koristite li, ovaj, dodatne stimulanse s ciljem vjestackog izazivanja inspiracije?
Pisete li svaki dan? O cemu?

Svaki, ponavljam - svaki! savjet je dobrodosao.
Jane Eyre is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 22:36   #2
ayahuasca ti je najbolja i bavi se gej tematikom
10 000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 22:42   #3
Pročitaj Kingov "On Writing" ili Novakovićevu "Radionicu pisanja fikcije" ili bilo koji od stotina besplatnih web-tutoriala - i piši.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 15:14   #4
Moli se Bogu i voli Hrvatsku, pa ćeš uspjeti u svemu čega se prihvatiš.
velikohrvat is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2014., 11:32   #5
Quote:
velikohrvat kaže: Pogledaj post
Moli se Bogu i voli Hrvatsku, pa ćeš uspjeti u svemu čega se prihvatiš.
Pod uvjetom da je sve čega si se prihvatio kopanje nosa.
vasilijblohkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 12:18   #6
Quote:
vasilijblohkin kaže: Pogledaj post
Pod uvjetom da je sve čega si se prihvatio kopanje nosa.


Bravo kamarad!

Jane Eyre
ovak se sprema za pišuvanje;

prvo provjetriš sve sobe stana ili podstanarsku sobu-kifikom ćeš gnojiti sive i manje sive stanice tvoga uma i stoga ga mora biti, ondak staviš ono kaj nađeš u frižideru u lonac i dok se to nešto krčka pobrišeš prašinu i opereš svoju najdražu šalicu sa 4 žute patkice...odtelefoniraš par poziva a ručak je već kuhan, poslušaš vijesti na radiju ili TV, u međuvremenu ti je vešerica oprala rublje pa ga izvadiš van i nehajnom lakoćom povješaš po kupaoni ili gdje god da se suši....
onda odeš na pražnjenje stražnjice i okolnih organa na WC, um ti se počne bistriti jer si sve lakša i lakša....zadnjim atomom snage skuhaš si kahvu, mobitel isključiš i kreneš....

pišuvati...

kad se sjetiš da nisi platila režije, da ti prijete iz Elektre, mrze te iz Plinare i materu ti spominju u Vodovodu tebi i kućnom savjetu....

onda se sjetiš i ostalih koji pate; poplavljeni, nezaposleni, zaposleni s bulingom penzići, privredni kriminalci i svi ostali

i napamet ti padne Gaza, Ukraina, Somalija, meksički narko karteli, denga groznica, malarija, virus zapadne Morave i Nila... karijes i slično

kad sve to preradiš u svojem umu te nadodaš lokalne vijesti da je Štef popio zadnji gemišt i batine od Franca, da je Bara olajala Maru jer je ova pekla mužu patku na žaru, da Štefa ima ljubavnika starijeg od njenog dede i da Miličina mačka ima brkove sijede....


kreneš za stol a ekran te sam zove....

tada imaš sve elemente za pisanje drame, tuge, par lakih komada, nešto komedije i ostale književne parade...

Ak nakon svega ništ ne napišeš jer nemaš GORIVA a da ti sam


fuking život nije;

S T I M U L A N S

ako zaboravimo šalicu kave sa 4 žute patkice...


od tebe i pišuvanja - štanga

nada...
reko bi Lope de Vega y Carpio koji je pisao brzinom rakete.

Vataj se onda drugog posla jer život je najjača droga za pisanje.


__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 16:41   #7
A dobro si mu rekla!
 
Odgovori s citatom
Old 18.07.2014., 22:06   #8
Pisanje je kao pišanje, kada se dovoljno napuniš, moraš izbaciti. Da bi pisala, moraš čitati, puno. Ponajviše klasike, nisu bez razloga klasici. Uzmi u obzir da za života, ako čitaš knjigu tjedno 50 godina, možeš pročitati svega 2 - 3 000 knjiga. Zato nemoj gubiti vrijeme na gluposti. Dobro razmisli što ćeš čitati. Meni je jedna od većih sreća u životu naći uopće dobru knjigu. Kada je napokon nađem, onda je čitam dugo, namjerno je razvlačim da mogu što duže uživati u njoj. Gdje god bio, što god radio, znam da me doma čeka dobra knjiga. Volim taj osjećaj. Eto ti mog savjeta, ako želiš pisati: čitaj... klasike... ako ti to neda inspiraciju, možda je ne trebaš ni tražiti.
Pozz
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2014., 09:36   #9
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
Pisanje je kao pišanje, kada se dovoljno napuniš, moraš izbaciti. Da bi pisala, moraš čitati, puno. Ponajviše klasike, nisu bez razloga klasici. Uzmi u obzir da za života, ako čitaš knjigu tjedno 50 godina, možeš pročitati svega 2 - 3 000 knjiga. Zato nemoj gubiti vrijeme na gluposti. Dobro razmisli što ćeš čitati. Meni je jedna od većih sreća u životu naći uopće dobru knjigu. Kada je napokon nađem, onda je čitam dugo, namjerno je razvlačim da mogu što duže uživati u njoj. Gdje god bio, što god radio, znam da me doma čeka dobra knjiga. Volim taj osjećaj. Eto ti mog savjeta, ako želiš pisati: čitaj... klasike... ako ti to neda inspiraciju, možda je ne trebaš ni tražiti.
Pozz
Po tome kako ti pišeš dalo bi se zaključiti da su ti klasici koje čitaš one skraćene verzije za lektiru, ili čak guglovi prijevodi.
vasilijblohkin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2014., 12:59   #10
Quote:
Da Kang kaže: Pogledaj post
Pisanje je kao pišanje, kada se dovoljno napuniš, moraš izbaciti. Da bi pisala, moraš čitati, puno. Ponajviše klasike, nisu bez razloga klasici. Uzmi u obzir da za života, ako čitaš knjigu tjedno 50 godina, možeš pročitati svega 2 - 3 000 knjiga. Zato nemoj gubiti vrijeme na gluposti. Dobro razmisli što ćeš čitati. Meni je jedna od većih sreća u životu naći uopće dobru knjigu. Kada je napokon nađem, onda je čitam dugo, namjerno je razvlačim da mogu što duže uživati u njoj. Gdje god bio, što god radio, znam da me doma čeka dobra knjiga. Volim taj osjećaj. Eto ti mog savjeta, ako želiš pisati: čitaj... klasike... ako ti to neda inspiraciju, možda je ne trebaš ni tražiti.
Pozz
Koje crno čitanje...da bi pisao moraš živjeti, upijati život, bitisati,
biti sa ljudima i biti u konačnici sam sa sobom u miru da bi preradio i stvorio misaonu reakciju na ono što si proživio te to na svoj način prebacio na papir.

Čitanje nije nužno niti neophodno, ono je samo alat koji može biti koristan u radu ali nije neophodan da bi tvoj vrt riječi zablistao jer svatko od nas ima svoje oruđe za pospremanje i prenašanje misli unutar procesa stvaranja priča.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:51.