Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2014., 16:54   #61
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Sve šta plačaš u satnici autoservisa plačaš i u mojoj satnici a ona je 80 kn...
Dakle jedno 3 puta više plačaš promjenu ulja nego bi trebao....
I to je svima ok ali kad treba nekom platiti kad ti po kuči popravlja kuku lele lopovi....
Nepoznanica je posao kojim se ti baviš i koje troškove osim PDV-a i poreza iz dohotka imaš, tako da je teško nešto konkretno reći.

No ako te smeta "niska satnica", podigni je. Slobodno je tržište i slobodno formiranje cijena, pa i tvoje usluge
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 17:24   #62
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Nepoznanica je posao kojim se ti baviš i koje troškove osim PDV-a i poreza iz dohotka imaš, tako da je teško nešto konkretno reći.

No ako te smeta "niska satnica", podigni je. Slobodno je tržište i slobodno formiranje cijena, pa i tvoje usluge
kakve veze koji posao radim....
ako ga radim legalno ista su davanja ko i od onog u servisu.
zakaj bi dizo satnicu ako je ona realna i pokriva sve ono što treba i donosi zaradu????
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 18:53   #63
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
kakve veze koji posao radim....
ako ga radim legalno ista su davanja ko i od onog u servisu.
zakaj bi dizo satnicu ako je ona realna i pokriva sve ono što treba i donosi zaradu????
Jedno je obavljati posao u koji je uloženo par tisuća kuna u kakav (može i polovni) komp od mehaničarskog servisa koji teško možeš otvoriti bez 50-100 tisuća eura.
Cijenu određuje ponuda i potražnja i samo idealisti rade za troškove i crkavicu od plaće.

Satnica od 80 kuna teško da može pokriti iole ozbiljniji posao, naročito ako ti treba malo više alata.

Jedna dobra profesionalna bušilica ili brusilica košta otprilike kao i solidan kompjuter a malo je zanata u kojima ti je dovoljna samo brusilica ili bušilica.

Koliko je "intelektualni rad" lako ćeš saznati ako ti odvjetnik napiše neki ugovor, žalbu ili ode s tobom na ročište.
Sredstva za rad mu se sastoje od iznajmljenog sobićka, kompjutera u kojem su šprance za ugovore, žalbe i sl.
Žalba je cca 2000 kn, odlazak na ročište cca 1000 kn (ikao u jednom danu ima 2-3 ročišta) a "savjet" u trajanju 1/2 sata 500-1000 kn , zavisno dali je na "crno" ili ti čovjek izda račun i mora platiti državi cca 50%.

Uostalom u ovoj državi slobodan je izbor zanimanja , otvoriš auto servis ili počneš postavljati pločice i zarađuješ daleko više od 80 kn/h.
Za pretpostaviti da će netko tko je u svoje obrazovanje mnogo uložio daleko bolje obavljati takve poslove od "priučenih majstora" .
Ako bude spreman i dalje raditi za 80 kn/ neće imati ni sekunde mira od ponuda i potražnje za svojim uslugama.

Ako se odlučiš na takvo nešto, kandidat sam za promjenu pločica u kupatilu i izmjenu ulja u motoru autimobila

Sljedeći dana imam namjeru promijeniti ulje i filtere na brodskom motoru. To je posao od cca 1 sat i rado ću dati bilo kome 80 kn(platit ću i piće) umjesto da se zavlačim po motornom prostoru i zamažem prilikom tog mini servisa
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 19:16   #64
nekak po meni je fakat tesko generalzirati....ALI,
za keramicara recimo osim one rezalice plocia,gumenog cekica i onih guma na koljena kaj idu...fakat nenzam kaj jos treba imat..?!
i koliko to trebas imat iskustva da postanes pravi maher u tome(poljepit par kupaonica i to je to..)...po meni je to fakat nekakav bestbuy posao...
jos ak radis za sebe i nevolis bas racune,viksa na moru u kratko vrijeme za kes ti negine..
A opet za nezna automehanicara(to u biti isti izumire,sada imas samo dijagnosticara) za nova vozila,trebas imat hrpu stvari,pa onda ucjene firmi koje ti nedaju ovo ono,dok ne ispunis normu ovu onu da mozes popravljat neznam mecavu...
da to sve ispunis,trebas se iskenjat posteno s lovom...a na kraju ti u servis ujdu 2 skupa vozila dnevno...jer je trziste malo i siromasno...svi voze golfa i cilio
naravno da moras napumpat cijenu sata i priheftat neznam kaj...

A inace znam neke ljude,koji su zavrsili ekonomiju,gradjevinu...pa su se primili lopate...ono danas su keramicari i klesari....

jos mi je jedna sljaka zanimljiva...ono stolari,kuhinje,montaza namjestaja...
kao kupis namjestaj,pa to ponude montazu ili kod dostave...
tak malo pricao,kazu ljudi..da hrpa ljudi im upravo uze tu montazu jer im se neda zezat i tako...
zaboravio sam tocno kak ide...ono po elementu ili tak nesto...al nije mala lova...tipa ormar za 200-300kn,a sastavis ga za 1h i od alata trebas imat zero!
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 20:13   #65
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Ako vam dođe električar, vodoinstalater i slični, za 10 minuta veleumnog rada strpaju 100 200 300 koliko mu treba kn u džep.

Građevinski poduzetnici razgovaraju o desecima tisuća kuna jer to im je najmanja iznosna jedinica , mogli bi za njih izmisliti i apoene od 10 000kn itd .....

Jasno je da ta, iako neuka ekipa (obično školovana tek par mjeseci srednje škole , a ne godine, budući da svaki drugi tjedan u tim školama imaju praksu , pa za sjedenje u klupama niti neznaju kako izgleda , posebno ako su 3 godišnja srednja) precjenjuje svoje usluge.

Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.

Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.

Sjetimo se, servis auta da ti ispusti ulje, promjeni fitere ... 1000kn barem za cca 20 min, pa s obzirom na to intelektuaci bi trebali više cijeniti svoj sat.
prijatelju ti si očito jedan od ekipe veleštovanih obrazovanih hrvata, vjerojatno s faksom društvenih ili političkih znanosti, novinarstva čak?

usluge vrijede onoliko koliko je netko spreman platiti tj koliko konkurencija ili državna pravila odrede.

tako da je tvoj izbor hoćeš li voziti auto na servis i plaćati 1000 kuna ili tražiti konkurenciju i smanjivati cijenu.

ja ako vodim svoj biznis imam pravo odlučivanja o cijeni svog rada, a onaj tko od mene usluge ili proizvode kupuje ima pravo odlučivanja hoće li ili neće to platiti, tj ima li koga tko nudi povoljnije od mene.

to ti se zove slobodno tržište.

ja ti mogu zaračunati milijun kuna sat rada ako hoću, a ti si slobodan odlučiti hoćeš li platiti (jasno ako ti nisam već učinio tu uslugu jer onda si dužan i podmiriti mi trošak).

a što se tiče tvojih uvreda na račun "musavih mehaničara", ja bih rekao da su musavi oni koji prodaju maglu a ne oni koji prodaju stvaran rad i vrijednost.

društvenjaci proizvode virtualno a "musavci" stvarno.

na stvarnom počiva ekonomija ne na virtualnom.

možeš ti neko vrijeme ladit muda prodavajuć usluge drugim zemljama ali se taj način poslovanja kad tad uruši.

tipa oni porezni rajevi i zemlje koje ne proizvode proizvode nego usluge (virtualnog stila).

samo zemlje čija ekonomija počiva na stvarnim vrijednostima, proizvodima i uslugama koje omogućavaju njihovu proizvodnju, imaju dugoročni prosperitet zajamčen.

inovacija, te izvedba, to je ono što garantira dugoročni uspjeh.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 22:02   #66
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Jedno je obavljati posao u koji je uloženo par tisuća kuna u kakav (može i polovni) komp od mehaničarskog servisa koji teško možeš otvoriti bez 50-100 tisuća eura.
Cijenu određuje ponuda i potražnja i samo idealisti rade za troškove i crkavicu od plaće.

Satnica od 80 kuna teško da može pokriti iole ozbiljniji posao, naročito ako ti treba malo više alata.

Jedna dobra profesionalna bušilica ili brusilica košta otprilike kao i solidan kompjuter a malo je zanata u kojima ti je dovoljna samo brusilica ili bušilica.

Koliko je "intelektualni rad" lako ćeš saznati ako ti odvjetnik napiše neki ugovor, žalbu ili ode s tobom na ročište.
Sredstva za rad mu se sastoje od iznajmljenog sobićka, kompjutera u kojem su šprance za ugovore, žalbe i sl.
Žalba je cca 2000 kn, odlazak na ročište cca 1000 kn (ikao u jednom danu ima 2-3 ročišta) a "savjet" u trajanju 1/2 sata 500-1000 kn , zavisno dali je na "crno" ili ti čovjek izda račun i mora platiti državi cca 50%.

Uostalom u ovoj državi slobodan je izbor zanimanja , otvoriš auto servis ili počneš postavljati pločice i zarađuješ daleko više od 80 kn/h.
Za pretpostaviti da će netko tko je u svoje obrazovanje mnogo uložio daleko bolje obavljati takve poslove od "priučenih majstora" .
Ako bude spreman i dalje raditi za 80 kn/ neće imati ni sekunde mira od ponuda i potražnje za svojim uslugama.

Ako se odlučiš na takvo nešto, kandidat sam za promjenu pločica u kupatilu i izmjenu ulja u motoru autimobila

Sljedeći dana imam namjeru promijeniti ulje i filtere na brodskom motoru. To je posao od cca 1 sat i rado ću dati bilo kome 80 kn(platit ću i piće) umjesto da se zavlačim po motornom prostoru i zamažem prilikom tog mini servisa
Po običaju ti ga trkeljaš i trkeljaš a da niš pametno ne kažeš...
Ja sam elektrotehničar i radim u servisu. radno vrijeme od 0-24 (hitne intervencije)....
Uložena lova u kombi ili autoesrvis nemre biti mjerilo satnice. to je razlika između vlasnika autoservisa i radnika. Jedan je imao love da izgradi servis drugi ima znanje da radi u istom...
Znanje automehaničara ne vrijedi 250 kn i nemojte satnicu gurati u amortizaciju....
Satnica kod mene je možda trečina prihoda (ako ne i manje) a materijal i obavezni servisi (200 kn mjesečno ) je glavni prihod...
Zamjena recimo žarulje te košta 200 kn da mi je satnica ko u autoservisu to bi bilo 600 kn minimalno. koja budala bi to platila, pa žarulja košta 10 kn ....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 22:31   #67
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Ako vam dođe električar, vodoinstalater i slični, za 10 minuta veleumnog rada strpaju 100 200 300 koliko mu treba kn u džep.

Građevinski poduzetnici razgovaraju o desecima tisuća kuna jer to im je najmanja iznosna jedinica , mogli bi za njih izmisliti i apoene od 10 000kn itd .....

Jasno je da ta, iako neuka ekipa (obično školovana tek par mjeseci srednje škole , a ne godine, budući da svaki drugi tjedan u tim školama imaju praksu , pa za sjedenje u klupama niti neznaju kako izgleda , posebno ako su 3 godišnja srednja) precjenjuje svoje usluge.

Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.

Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.

Sjetimo se, servis auta da ti ispusti ulje, promjeni fitere ... 1000kn barem za cca 20 min, pa s obzirom na to intelektuaci bi trebali više cijeniti svoj sat.
Ovim postom sve si rekao ! Nekulturni bahati intelektualac :/
Cobra024 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 00:58   #68
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
nekak po meni je fakat tesko generalzirati....ALI,
za keramicara recimo osim one rezalice plocia,gumenog cekica i onih guma na koljena kaj idu...fakat nenzam kaj jos treba imat..?!
i koliko to trebas imat iskustva da postanes pravi maher u tome(poljepit par kupaonica i to je to..)...po meni je to fakat nekakav bestbuy posao...
Je da, sve je divno i krasno kad to gledaš iz svoje perspektive i dok to ne radiš.

Ispadne da 8 sati dnevno provedeš u nekom kupatilu punom prašine. U čudnom položaju. Par dana je dovoljno tako i već te koljena a bome i leđa počnu boliti.

Da ne spominjemo kako je to lijepo psihički sjediti cijeli dan u prašnjavoj kupaoni, većinom uz još par majstora oko tebe koji buče... pa ti pločica pukne pri rezanju, pa nosi ljepilo, pa nosi pločice (koje također nisu lagane).

Zapravo ispadne da mjenjaš svoje zdravlje (i psihičko i fizičko) za novac
Tiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 06:11   #69
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
To nije dno dna. To se zove stručno: TRŽIŠTE !!

Nije automehaničar kriv što on naplaćuje izmjenu korpe i lamela kao privatni lječnik specijalista ultrazvučni pregled.
A zašto ne bi to toliko naplatio?

Ovdje se cijelo vrijeme podlo zamjenjuje rad osobe sa KV sa uslugom obrtničkog servisa ili tvrtke.
Izražene cijene su bruto cijene po cjeniku koji je odobrila država.
Taj "neki majstor" je obrtnik, koji plaća poreze i doprinose, i ima prostor-radionu koju mora imati. I nitko mu ne daje naknadu za godišnji i božićnicu i plaću kad je na bolovanju. Kao što to ima državni uhljeb.
Naučite se značenje riječi "antipoduzetnička klima".

Taj liječnik ima nekakvu ordinaciju i često neki jeftini uređaj za ultrazvuk.
Autoservis ponekad ima i dvadeset puta skuplju opremu . Danas bez računala i stalnih usavršavanja ne možeš dirnuti moderne aute, samo odspoji akumulator i sve se zblesira.

A i jedan i drugi su na tržištu - mogu birati kome ću otići, za razliku od raznih državnih službi ili usluga odvjetnika, arhitekata, geodeta koji su svoje paprene cijene zaštitili komorom i nametnutim koruptivnim zakonima.


Quote:
Evo, jedan moj susjed na otoku čeka zidara već pola godine da mu napravi neki zid uz kuću. Cijena rada je oko 1000 eura, a to je zidaru oko 3 dana rada (pola ruke - pola materijal). Ali nikako da on dođe na red jer je to za majstora premali posao, pa on uzima uvijek bolje plaćene !!! Iako dobiti 500 eura za 3 dana i nije baš mala lova (3 dnevnice za 2 radnika) Dakle dnevnica od 8 sati rada je 600 kuna u prosjeku. Pa ipak čovjek čeka već pola godine.
Pa kad je to tako dobar biznis, zašto se ti u to ne upustiš?
Kažeš, tri dnevnice za dva radnika?
A tko organizira posao? Tko vodi knjigovodstvo? Tko će dopremiti mješalicu, daske za šalanje,željezo, ciglu i šljunak i drugi materijal?
Dva radnika na otoku? Dnevnica 600 kn?
Kad odbiješ organizaciju, dobiješ 400 kn. Ako su ljudi u radnom odnosu, moraš im dati dnevnicu za teren, 150 kn. Moraš ih prijaviti i platiti zdravstveno mirovinsko i sve druge daće . Moraš im davati plaću i za godišnji, i kad su na bolovanju, i kad nema posla. Koliko je na kraju ta dnevnica za 10 sati rada dnevno? 200 kuna?
A možeš i raditi na crno i riskirati kaznu 100000 kn.
Jer je kod nas veći grijeh raditi, makar i na crno, nego krasti.
Martes is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 06:46   #70
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Po običaju ti ga trkeljaš i trkeljaš a da niš pametno ne kažeš...
Ja sam elektrotehničar i radim u servisu. radno vrijeme od 0-24 (hitne intervencije)....
Uložena lova u kombi ili autoesrvis nemre biti mjerilo satnice. to je razlika između vlasnika autoservisa i radnika. Jedan je imao love da izgradi servis drugi ima znanje da radi u istom...
Znanje automehaničara ne vrijedi 250 kn i nemojte satnicu gurati u amortizaciju....
Satnica kod mene je možda trečina prihoda (ako ne i manje) a materijal i obavezni servisi (200 kn mjesečno ) je glavni prihod...
Zamjena recimo žarulje te košta 200 kn da mi je satnica ko u autoservisu to bi bilo 600 kn minimalno. koja budala bi to platila, pa žarulja košta 10 kn ....
Očito da tvoje znanje završava na promjeni sijalice a ne da objedinjuje znanje na promjeni sijalice i poduzetničkom dijelu posla.
Teško je shvatiti što netko kaže sa takvim uskim znanjem jer nezna o čemu sugovornik govori.

Šta misliš od kuda se namakne lova da se vrati uloženi kapital u otvaranje automehaničarske radionice, plaća održavanje alata i strojeva ako to nije kroz satnicu autoservisa.
Znanje automehaničara ni ne košta 250 kn nego cjelokupna usluga u servisu.
Zaposleni automehaničar teško da ima preko 40 kuna i plaću cca 8000 kn/mj.

Koliko sam vidio u tim elekrotehničikm servisima nema potrebe za skupljim strojevima i skro cijeli alat se sastoji od seta alata koji stane u servisersku torbu.
U konačnici malo skuplji kvar na kompu rješeva se njegovim deponiranjem u baji sa opasnim otpadom, dok je to kod bilo kojeg automobila ipak kvar koji daleko više košta.
Komp , mobitel, tv ili sličan uređaj promijeni se svake 2-3-4 godine dok je prosječna starost automobila u Hrvata 13 i više godina.
Za tvoje radno mjesto elektroservisera treba uvrh glave 10-tak m2 , omanji radni stol i jedna stolica, dok za radno mjesto automehaničara treba minimum 50 m2, autodizalica i poveči seta alata i uređaja.

Neznam kolika je tvoja stručnost kad ti za promjenu sijalice treba 3 sata
Kad bi tolika bila stručnost automehaničara kod promjene kvačila, za to bi mu trebalo desetak dana a cijena i sa 80 kn/h bila 5600 kn

Malo se pitam i kakav je tvoj sindikat kad dozvoljava da radiš 24 sata na dan a ne kao što je normalno 5 dana po 8 sati
Tako da ne trkeljaj o stvarima o kojima nedovoljno znaš i još sugovorniku dijeliš epitete poput ovog tvojeg kojeg sam ja ponovio.
Kad se o nekoj temi malo zna teško je nešto pametno reći.

Zadnje uređivanje #kocar# : 15.08.2014. at 06:54.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 11:30   #71
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Očito da tvoje znanje završava na promjeni sijalice a ne da objedinjuje znanje na promjeni sijalice i poduzetničkom dijelu posla.
Teško je shvatiti što netko kaže sa takvim uskim znanjem jer nezna o čemu sugovornik govori.

Šta misliš od kuda se namakne lova da se vrati uloženi kapital u otvaranje automehaničarske radionice, plaća održavanje alata i strojeva ako to nije kroz satnicu autoservisa.
Znanje automehaničara ni ne košta 250 kn nego cjelokupna usluga u servisu.
Zaposleni automehaničar teško da ima preko 40 kuna i plaću cca 8000 kn/mj.

Koliko sam vidio u tim elekrotehničikm servisima nema potrebe za skupljim strojevima i skro cijeli alat se sastoji od seta alata koji stane u servisersku torbu.
U konačnici malo skuplji kvar na kompu rješeva se njegovim deponiranjem u baji sa opasnim otpadom, dok je to kod bilo kojeg automobila ipak kvar koji daleko više košta.
Komp , mobitel, tv ili sličan uređaj promijeni se svake 2-3-4 godine dok je prosječna starost automobila u Hrvata 13 i više godina.
Za tvoje radno mjesto elektroservisera treba uvrh glave 10-tak m2 , omanji radni stol i jedna stolica, dok za radno mjesto automehaničara treba minimum 50 m2, autodizalica i poveči seta alata i uređaja.

Neznam kolika je tvoja stručnost kad ti za promjenu sijalice treba 3 sata
Kad bi tolika bila stručnost automehaničara kod promjene kvačila, za to bi mu trebalo desetak dana a cijena i sa 80 kn/h bila 5600 kn

Malo se pitam i kakav je tvoj sindikat kad dozvoljava da radiš 24 sata na dan a ne kao što je normalno 5 dana po 8 sati
Tako da ne trkeljaj o stvarima o kojima nedovoljno znaš i još sugovorniku dijeliš epitete poput ovog tvojeg kojeg sam ja ponovio.
Kad se o nekoj temi malo zna teško je nešto pametno reći.
I dalje ti trkeljaš.....
Ni računati neznaš...
1 sat dolaska i sat rada ti je 160 kn plus materijal 40 kn i eto ti promjene žarulje od 200 kn ali ne kužite to vi jer on promjena žarulje 5 minuta, pa promjeni ju....
Amortizacija ne ide kroz satnicu .....
Gle od alata imam alatnu torbu ali zato imam znanje da održavam sustave koji su u pokretu 24 sata dnevno a poneki su stari i skoro 100 godina i imaju više djelova i kompliciraniji su od auta. Ja svoj popravak sam dužan izvršiti u roku odmah, najduže u roku 24 sata. U autoservisu su mi običnu bravicu mjenjali 14 dana.
Da ne govorim da ja moram imati djelove na lageru od jedno 20 proizvođača tog sustava dok autoservis nema ni žarulju za far na svom lageru.....
Tvoja jedina premisao je da je satnica autoservisa realna jer je neko izgradio zgradu. Pa s cjenama tog servisa tu zgradu amortizira u godinu dana....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 13:25   #72
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
I dalje ti trkeljaš.....
Ni računati neznaš...
1 sat dolaska i sat rada ti je 160 kn plus materijal 40 kn i eto ti promjene žarulje od 200 kn ali ne kužite to vi jer on promjena žarulje 5 minuta, pa promjeni ju....
Amortizacija ne ide kroz satnicu .....
Gle od alata imam alatnu torbu ali zato imam znanje da održavam sustave koji su u pokretu 24 sata dnevno a poneki su stari i skoro 100 godina i imaju više djelova i kompliciraniji su od auta. Ja svoj popravak sam dužan izvršiti u roku odmah, najduže u roku 24 sata. U autoservisu su mi običnu bravicu mjenjali 14 dana.
Da ne govorim da ja moram imati djelove na lageru od jedno 20 proizvođača tog sustava dok autoservis nema ni žarulju za far na svom lageru.....
Tvoja jedina premisao je da je satnica autoservisa realna jer je neko izgradio zgradu. Pa s cjenama tog servisa tu zgradu amortizira u godinu dana....
Nećemo se vrijeđati ali moram napisati istinu.

Znaći tebi treba sat vremena da promijeniš sijalicu i za to ti treba ogromno znanje, višestruko veće od znanja automehaničara.
Po istoj "satnici" naplaćuješ i dolazak za koji treba isto tako "ogromno znanje" vožnje osobnog ili dostavnog vozila a s obzirom na količinu alata možeš na intervenciju doći i javnim prijevozom.

Za to stvarno treba "ogromno znanje"

Nego kroz šta ide amortizacija ako ne kroz cijenu sata, da ti novac za strojeve i njihovu amortizaciju ne daje donedavno LInić a sada Lalovac

Zamisli uređaji su stari i do 100 godina(nije li vrijeme da ih se zamijeni jer neznam koji to uređaji traju 100 godina a da ih nije prevazišlo vrijeme i napredak tehnologije). Da nisi kojim slućajem restaurater i obnavljaš starine, no one obično nemaju sijalice

Specializirani servis ima sve dijelove i to za niz tipova automobila marke koju servisira. SAvaki automobil ima nekoliko tisuća dijelova a svako godište se razlikuje u većem broju dijelova. Poneka su i na serijam istog godišta i tipa automobila ugrađeni različiti dijelovi od drugog proizvođaća.
Očito nisi nikad kupovao i nabavljao neki dio za automobil i doživio da te prodavač pita za godište, tip, vrstu automobila i niz detalja sve do serijskog broja , da bi ti iz debelih kataloga ili komp. programa mogao naći odgovarajući zamjenski dio. I tada ti ostaje da biraš originalni zamjenski dio ili zamjenski dio koje je proizveo netko od proizvođaća koji proizvode neoriginalne dijelove. mkoji su manje ili više kvalitetni.

Neznam u kojem su ti to servisu mijenjali bravicu 14 dana, očito neki specijalni koji sat rada naplaćuje 80 kn. Bit će da te je promjena bravice masno koštala jer 14x8=112x80=8960, stvarno visoka cijena.
U servisima u koje ja odlazim (a nisu ni specijalizirani) za promjenu brave (na vratima automobila naplate mi najviše 1 sat rada = 120 kn

Tvoje je znanje ogromno jer održavaš sustave koji rade 24 sata a automehaničara koji popravlja 10-20-30-40 vrstai modela automobila koji voze godinama po svakakvim cestama i uvjetima je minorno u odnosu na tvoje.

Narcizam i samouvjerenost u svoju vrijednost i znanje je dobra stvar, samo ako je umjerena . U suprotnom ti izaziva samo neugodnosti ako ih možeš prepoznati

p.s

Da ne budeš u zabludi
ja nisam automehaničar i nemam nikakav servis, nego ribar koji za obavljanje svog posla isto mora imati poveće znanje a ne samo bacati udicu, kako mnogi zamišljaju posao ribara.

Pomalo se pitam, kad si već tako "pun znanja", koje je višestruko veće od automehaničaskog, zašto onda sam ne popravljaš automobil nego plaćaš enormnu satnicu nekom automehaničaru neznalici.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 13:53   #73
Kakve debilane od razmišljanja pojedinaca a odgovor vrlo jednostavam: tkogod misli da "musavi" majstor zarađuje previše, izvoli promjeni profesiju pa postani taj "musavi" majstor i zarađuj ogromno bogatstvo kad je već sve tako jednostavno i ne traži previše znanja. Ne vidim u čemu je problem uopće.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 15:14   #74
Stari ponuda i potražnja. Više cijenim majstora koji se bavi realnim radom nego neke naše kvazintelektualce koji sisaju pare iz poreza, a rade na fiktivnim poslovima koji im je rodijak sredio. Ja sam isto od onih sa diplomom (inžinjer ), al ukoliko ne bude posla za mene ili bude tipa autocad za 3000 kn misliš da ću to radit? Uzet ću sudbinu u svoje ruke, prekvalificirat se, otvorit neki dodatni biznis i ako treba derat "intelektualce" koji si guzicu ne znaju obrisat. Jebiga, ponuda i potražnja. Misliš da je u nas samo tako. Ajde vani, pa ćeš vidit koliko ti mutavi hausmajstori zarađuju. Intelektualni rad ti preko interneta može pružit Kinez, Indijac koji se prehrani za 2 dolara, a majstor mora fizički tu bit dok ne izmisle teleportaciju.
Modafi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 16:15   #75
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Nek srednjoškolac bude kirurg samo nek mu ja ne padnem u ruke jel tako...
Interesantno kako svi idu u ovlaštene auto servise ali doma uvjek gledaju da uzmu nekog fušera kako nebi platili PDV i ostalo što ide u cijenu legalnog rada koji nosi i garanciju na radove...
A ionako ne znaš sad jesi li pao u ruke kirurgu koji je jedva završio, svaki ispit položio iz trećeg puta, gledali mu kroz prste jer mu je strikan neki doktor i nije dolazio na pola nastave ili si pao u ruke nekom lumenu koji zna anatomiju kao Da Vinci. Ispadne ti isto lutrija, a obojica ako svakodnevno rade ispeku zanat za 10ak godina jer i budalu bi naučio da ga tjeraš toliko dugo.

I kad smo već kod tih servisa i cijena, to je sve lijena banda. Zašto? Ogrebe mi netko auto, kasko osiguran, cijelu stranu suvozačku, ali toliko divlje da je to sve zgužzvano i udubljeno. Odem u osiguranje, prijavim, već sutra izvid gotov, znači platit će, sve pet, odem isto to prijepodne u servis da vide što treba naručiti od dijelova (nisam htio lovu pa da ja sam kemijam, idem u servis), pokažem izvid, vide da plaćanje nije problem i evo već 20 dana frajeri mene ne zovu ( Ja zvao već 3 puta pa pitam kad će) jer kao djelovi nisu stigli. Kontaju oni siguran posao, sigurno plaćanje, golema šteta, zašto da žure. Ovlašteni, specijalizirani, nije u vukoje*ini. I što da ja radim u ovom veselom kaptializmu u kojem se tržište kakti samoregulira kad smo u glavama još teški komunisti? *ebo ja i kasko kada ja opet čekam kao sivonja, vozim se u izubijanom autu (na posao se mora ići) + još kad bude na popravku morat ću se snalaziti.

Quote:
Martes kaže: Pogledaj post

Taj liječnik ima nekakvu ordinaciju i često neki jeftini uređaj za ultrazvuk.
Autoservis ponekad ima i dvadeset puta skuplju opremu . Danas bez računala i stalnih usavršavanja ne možeš dirnuti moderne aute, samo odspoji akumulator i sve se zblesira.

A i jedan i drugi su na tržištu - mogu birati kome ću otići, za razliku od raznih državnih službi ili usluga odvjetnika, arhitekata, geodeta koji su svoje paprene cijene zaštitili komorom i nametnutim koruptivnim zakonima.
"Nekakva" ordinacija na ekskluzivnoj lokaciji uređena po zadnjoj modi jer ti nitko neće dolaziti ako si ofucan je valjda đabe. Plus hajd probaj samo pogoditi koliko košta jedan novi ultrazvuk s onim kolor doplerom za žile gledat + sve one diode/prijemnici kako li se sve zovu koji ti prislanjaju na kožu? Pa to je sve par desetaka tisuća eura, pa ostala oprema itd itd. Sve su to užas cijene. Ona Poliklinika Nola čitao sam u nekom časopisu digla skoro 2.500.000 švicaraca kredita. Jao veselja. Da ti pamet stane. A radi tamo s mužem valjda i par još doktora što dolaze po potrebi operirati i tako to. Možda se žena obogati do bola a možda propadne i nitko je se ne sjeća.
Bočko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 21:16   #76
Quote:
Bočko kaže: Pogledaj post

"Nekakva" ordinacija na ekskluzivnoj lokaciji uređena po zadnjoj modi jer ti nitko neće dolaziti ako si ofucan je valjda đabe. Plus hajd probaj samo pogoditi koliko košta jedan novi ultrazvuk s onim kolor doplerom za žile gledat + sve one diode/prijemnici kako li se sve zovu koji ti prislanjaju na kožu? Pa to je sve par desetaka tisuća eura, pa ostala oprema itd itd. Sve su to užas cijene. Ona Poliklinika Nola čitao sam u nekom časopisu digla skoro 2.500.000 švicaraca kredita. Jao veselja. Da ti pamet stane. A radi tamo s mužem valjda i par još doktora što dolaze po potrebi operirati i tako to. Možda se žena obogati do bola a možda propadne i nitko je se ne sjeća.
Najčešće to nisu ultramoderni aparati , nego polovni kupljeni za ne veliku lovu.
Naš dični oftamolog N. Gabrić seli svoju polovnu isplaćenu opremu sve više na istok gdje je ona zadnja riječ moderne tehnologije.
Zet mi je stomalog i sa 50 000 eura opremio ordinaciju(cca 70 m2) na "atraktivnoj" poziciji (centar Opatije), sa 2 rengen aparata, prokromskim ormarićima i vrlo dobrom zubarskom stolicom(poslije je kupio još jednu i ima praktikanta koji mu "pomaže")

Zanemriva ulaganja prema iole ozbiljnijem autoservisu koji ćeš teško opremiti za taj iznos dva radna mjesta.

Da ne govorim koliko naplaćuje po implantantu ili bilo koji ozbiljniji zahvat na zubima( mostovi, dubinsko vađenje korjena ili kako se sve zovu te njegove usluge)
On tvrdi da većina privatnih zubara ukod otvaranja ordinacije kupuju polovnu opremu po vrlo pristupačnim cijenama a ne novu ukoku ulupaju milijune maraka.
Drukčije je kad se troši vlastiti novac nego od doprinosa i poreza i kupuju ćesto nepotrebni skupi aparati. Razlozi su javnosti poznati ali nisu ili su rijetko, provjereni i potvrđeni od "nadležnih institucija"

ZABRINJAVAJUĆE IZVJEŠĆE EUROPSKE KOMISIJE Varga zaustavio sve sumnjive natječaje zbog oštrog upozorenja iz EU

http://www.jutarnji.hr/zabrinjavajuc...ecaje/1213050/
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 21:37   #77
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
A ja mislim da si ti jedna od 2 opcije:

1) Nikad nisi imao posla s majstorima
2) Ti si "majstor" pa je postavljanje knaufa i zagladjivanje glazure na podu nauka koju ne moze svatko, a nitko ne radi dobro osim tebe

Boljku 2) imaju svi majstori koji su mi bili u kuci. Najzesce je kad dodje i pita koji je kreten ovo radio... a ja mu kazem - tvoj partner kojeg si mi poslao

I da - ja nisam majstor, adaptiram samo svoje stanove. I iskreno - osim malo vremena i strpljenja nije da sam imao vecih problema. I da - nemam kombi jer jednom u 5 godina mogu platit nekog da mi doveze par ploca knaufa.

I.
Onda niti nemoj pričati da postavljaš kanuf jer ga radiš za svoje potrebe i ti od nikoga ne potržuješ novce i možeš jedino sam sebi prigovarati ako nešto nije dobro...

Niti jedan posao nije težak niti kompliciran onome tko zna ali onda reci cijelu priču da je to već radio a ne ono .... kupio kombi i radi glazure a jućer nije niti znao koji je omjer mješanja pijeska i cementa....

Svaki majstor treba držati do sebe i imati cijenu koju on želi i koju mu ljudi su spremni platiti... ali uvijek vrijedi zakon ponude i potražnje...
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 22:17   #78
Quote:
Davorček kaže: Pogledaj post
Elektroinstalateri
50-70kn ko rasvjetnom tijelu taj dio mi nije bio jasan ali NIKAD kak računaju onda utičnice i sl ako je samo RASVJETNO TIJELO u računici i kad čovjek sjedne i pokuša izračunati nikak računica ne ispadne dobro pa dolazim do zaključka da je to tak naplačeno odokativno jedino znam da je razvodna ploča njeno spajanje od 1000-5000kn zavisno koliko likovi imaju posla pa ti bubne cijenu da te odjebe ili ako si jako očajan da pristaneš na te cifre koje sipaju onak ˝iz rukava˝
rasvijetno tijelo ili mjesto je samo jedan zajednički naziv. malo je čudno reći jedno utično ili utikačno mjesto...

dat ću primjer za obični prekidač:

-štemanje šlica od jedne postojeće razvodne kutije ili razvodne ploče do razvodne kutije koja nam treba
-štemanje rupe za razvodnu kutiju
-štemanje šlica od kutije do prekidača
-štemanje rupe za kutiju fi 60
-štemanje šlica od razvodne kutije do mjesta gdje će biti lampa
-polaganje i gipsanje kabla u ištemane šliceve i gipsanje kutija
-spajanje kablova u razvodnim kutijama i spajanje prekidača.

nadalje, razvodna mjesta se gledaju otprilike ovako.
-obična rasvijeta - 1 mjesto
-serijska rasvijeta - 2 mjesta
-izmjenična rasvijeta - 2 mjesta
-križno-izmjenična rasvijeta - 2 mjesta + 1 mjesto za svaki križni prekidač između izmjeničnih prekidača
-obična utičnica - 1 mjesto
-trofazna utičnica - 2 mjesta

cijene su velike istina, ali su određene po nekim pravilima koje niti ja ne razumijem. jednom sam od kolege rođaku radio struju i spustio sam mu cijenu. nekako je došlo do jednog lokalnog starog "majstora" da sam spustio cijenu. prvom prilikom kad me sreo u bircu, dok sam u miru uživao u svom kapučinu, ispljuvo me i isprdio pred punom birtijom samo zato što sam se usudio smanjit cijenu i pravit njemu konkurenciju.
__________________
U moj svijet je svatko dobro došao, ali malo tko me od njih nije povrijedio.
rpodnar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 16:35   #79
Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Postavlja se pitanje ne bi li u zemlji znanja intelektuaci trebali drukati cijene svojeg intelektualnog znanja i minorizirati rad šarafljenje šarafa musavog mehaničara i sličnih.
Pa čuj kak država cijeni profesore u školama tako onda i ostatak naroda cijeni znanje. Tamo negdje u zemljama beneluxa / skandinaviji učitelj ima visok položaj u društvu i sigurno zarađuje više od mehaničara.

Quote:
ilicatrg kaže: Pogledaj post
Ako jedan mehaničar traži satnicu od 200 kn , ne vidim problem da se instrukcije , poduke, konzultacije , liječnički pregledi, ................. ne naplaćuju jedno 2000kn. Ali može i varijanta da se te prizemne obrtničke usluge spuste na razine koje i zaslužuju.
Mehaničara moraš platit, instrukcije ne moraš jer gdje ćeš se zaposlit s hrvatskom diplomom koja se nigdje u svijetu ne priznaje.

Jednog dana kad se škole počnu skupo plaćati kao na Zapadu gdje ljudi dižu kredit da bi studirali onda će se promijeniti i odnos prema znanju i cijene instrukcija, ovako dok je sve "badava" onda ljudi ni ne shvaćaju koliko što vrijedi i koliko novaca država troši na održavanje tog sustava.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2014., 16:38   #80
Quote:
Feferon1 kaže: Pogledaj post
ovako dok je sve "badava" onda ljudi ni ne shvaćaju koliko što vrijedi i koliko novaca država troši na održavanje tog sustava.
Je, bitno da vi shvaćate
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:35.