Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2014., 15:19   #1
Oprost dugova - banke, teleoperateri i druge institucije

http://danas.net.hr/hrvatska/ako-ban...-najugrozenije

s kojim pravom se država miješa u odnos teleop i njihovih kupaca?

zašto istim načinom nebi i meni pomogla oko kredita za auto star 2 godine /hipotetski/?

i odkada je mobitel i troškovi na istome socijalna kategorija?


Zadnje uređivanje devilgirl : 24.09.2014. at 23:55.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 15:59   #2
I zasto bi se ikome oprastali dugovi?
Mozes pomoci otplaiti ih, al ih nemres oprostiti.
Ispadaju oni koji sve plaćaju kreteni i rogonje, a ovi neplatiše, klošarija i slični su furt pametni.
Počevši od nelegalne gradnje koja je sad u jednom potezu za par soma kuna rijesena pa do ovog, a budale nek placaju kredite, racune i građevinske dozvole par desetaka tisuća kuna.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 20:01   #3
gnjusne populističke fore su to
orah-pita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2014., 15:17   #4
izbori se bliže
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 10:13   #5
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
I zasto bi se ikome oprastali dugovi?
Mozes pomoci otplaiti ih, al ih nemres oprostiti.
Ispadaju oni koji sve plaćaju kreteni i rogonje, a ovi neplatiše, klošarija i slični su furt pametni.
Počevši od nelegalne gradnje koja je sad u jednom potezu za par soma kuna rijesena pa do ovog, a budale nek placaju kredite, racune i građevinske dozvole par desetaka tisuća kuna.
tako se i ja osjecam kad o tome pricaju
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2014., 10:23   #6
Na ovim prostorima (nebitno kako se država zvala) uvijek se odnosila prema dijelu stanovništva kao maćeha.

Što se tiče oprosta dugova to je skandalozno uopće spominjati.
homosapiens is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2014., 18:06   #7
Tko zna- zna.
Tko ne zna- njemu pokloniti 2.
orah-pita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 20:47   #8
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
I zasto bi se ikome oprastali dugovi?
Mozes pomoci otplaiti ih, al ih nemres oprostiti.
Ispadaju oni koji sve plaćaju kreteni i rogonje, a ovi neplatiše, klošarija i slični su furt pametni.
Počevši od nelegalne gradnje koja je sad u jednom potezu za par soma kuna rijesena pa do ovog, a budale nek placaju kredite, racune i građevinske dozvole par desetaka tisuća kuna.
Potpis, ispada da u ovoj državi najgore prolaze pošteni.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 21:05   #9
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
I zasto bi se ikome oprastali dugovi?
Mozes pomoci otplaiti ih, al ih nemres oprostiti.
Ispadaju oni koji sve plaćaju kreteni i rogonje, a ovi neplatiše, klošarija i slični su furt pametni.
Počevši od nelegalne gradnje koja je sad u jednom potezu za par soma kuna rijesena pa do ovog, a budale nek placaju kredite, racune i građevinske dozvole par desetaka tisuća kuna.
Potpis. Ova država je kriminalna organizacija u svakom smislu, potiče nelikvidnost, neplaćanje, zabušante, zajebante i socijalne slučajeve. Izgleda da si najveća budala kad radiš, jer onda se sjate sa svih strana da te očerupaju porezima i nametima.
PrinceVegeta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 00:46   #10
Ista fora kao i sa smanjivanjem poreza na dohodak. Država očigledno nema problema s prekrajanjem tuđih prihoda i rashoda. Samo nikako da riješi problem s vlastitim.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 09:14   #11
Koliko sam ja čuo u medijima, priča o oprostu dugova bi se odnosila na nenaplativa potraživanja. Znači, na ljude koji nemaju imovine niti primanja iz kojih bi se dugovi mogli naplatiti. Također je u tom istom prilogu glasnogovornik banke, teleoperatoera ili čega god rekao da oni podržavaju taj prijedlog jer njima bi to smanjilo troškove poslovanja. Nenaplativa potraživanja oni sada moraju evidentirati kao prihode (jer izdali su račun i robu ili uslugu) pa još na to plaćaju 20% poreza. Da bi to otpisali moraju ići u sudski proces. To dodatno povećava troškove a potraživanje je i dalje nenaplativo. Zato je i firmama u interesu da se pronađe neko bolje i jeftinije rješenje jer oni su ta potraživanja već popušili, a pitanje je samo hoće li zbog toga imati dodatne veće ili manje troškove.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 09:20   #12
Nije baš tako vamvam. Ti ljudi u principu IMAJU imovinu, većina njih. No država je zaprijetila firmama da će ZAKONOM stopirati ovrhe ukoliko ne pristanu na otpis dugova nekim kategorijama dužnika. Čemu stopiranje ako se nema šta ovršiti? Čista predizborna "briga za ljude".. Umjesto da država skreše svoje rashode i skine se narodu sa grbače pa da ova ekonomija konačno dobije malo zraka
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 19:41   #13
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Ista fora kao i sa smanjivanjem poreza na dohodak. Država očigledno nema problema s prekrajanjem tuđih prihoda i rashoda. Samo nikako da riješi problem s vlastitim.
Naravno da je to predizborni trik u političkom smislu, zbog tajminga.

Ali što se logike tiče, naravno da je odavno trebalo smanjivati porez na dohodak i potrošnju, a eventualno povećavati porez na imovinu.

To je ona najosnovnija makroekonomija za ovakve situacije kao kod nas sad..


Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja čuo u medijima, priča o oprostu dugova bi se odnosila na nenaplativa potraživanja. Znači, na ljude koji nemaju imovine niti primanja iz kojih bi se dugovi mogli naplatiti.
Da..

Quote:
Također je u tom istom prilogu glasnogovornik banke, teleoperatoera ili čega god rekao da oni podržavaju taj prijedlog jer njima bi to smanjilo troškove poslovanja. Nenaplativa potraživanja oni sada moraju evidentirati kao prihode (jer izdali su račun i robu ili uslugu) pa još na to plaćaju 20% poreza. Da bi to otpisali moraju ići u sudski proces. To dodatno povećava troškove a potraživanje je i dalje nenaplativo. Zato je i firmama u interesu da se pronađe neko bolje i jeftinije rješenje jer oni su ta potraživanja već popušili, a pitanje je samo hoće li zbog toga imati dodatne veće ili manje troškove.
Tako je..

Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Nije baš tako vamvam. Ti ljudi u principu IMAJU imovinu, većina njih.
Ne znam kakav je konačni prijedlog zakona, ali prvenstveno se dug trebao otpisivati onima koji su u sustavu socijalne skrbi. Oni baš nemaju imovine.


Quote:
No država je zaprijetila firmama da će ZAKONOM stopirati ovrhe ukoliko ne pristanu na otpis dugova nekim kategorijama dužnika.
Pa ako netko nema ni dohotka ni imovine, od kakve je koristi blokirati ga ? To je onda samo opstrukcija..

Quote:
Čemu stopiranje ako se nema šta ovršiti?
Ili čemu ovrha ako nemaš što naplatiti, samo stvaraš lanac nelikvidnosti.

Quote:
Čista predizborna "briga za ljude".. Umjesto da država skreše svoje rashode i skine se narodu sa grbače pa da ova ekonomija konačno dobije malo zraka
Jest, ima tu i predizbornog, ali nije pitanje ili-ili, treba oboje. Treba skresati rashode, ali i pokušati riješiti nelikvidnost.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 20:50   #14
Iskreno, ne razumijem cemu drame oko toga.
Banke i teleoperateri ce sada samo snositi posljedice kao sto bi i trebale za svoje neodgovorno ponasanje, a opet dobro prolaze jer pomazu ovima na vlasti da skupe politicke poene koje ce sigurno znati unovciti.
Dakle samo za primjer, ja sam poceo raditi sa 17 i pol godina, odmah ugovor za stalno.

Nakon 6 mjeseci sa punih 18godina imao sam pravo na 3 place minusa(15000kn), mogao sam uzeti pretplatu od 1000kn mjesecno, dali su Amex i Diners te Master karticu("dobra" firma koja je propala nakon godinu dana) i sto je najbrutalnije - kredit za novi auto(imam sve papire o odobrenju sacuvane, samo nisam realizirao u konacnici kredit iz drugih razloga, odnosno jesam kasnije sa punih 19 i 1 i pol godinom staza, 50000kn doslovce na lijepe oci, cak ni auto nije bio osiguranje kredita jer sam vise od pola auta dao u cashu.

Dakle jedino cim sam ja garantirao za taj kredit, minus, kartice i pretplatu je bila moja placa bez koje sam mogao sutra ostati(kao sto i jesam, odnosno moja velika firma u kojoj sam radio je kihnula nakon cca 2godine), auto sam mogao prodati kad sam htio i s tim novcima sam mogao raditi sto sam htio jer nije postojala nikakva zabrana prodaje ni nista.

Dakle banke, teleoperateri i svi ostali su, ocito je iz mog vlastitog primjera, doslovce davali sve na lijepe oci (necu ni pricati o stambenim kreditima jer tek to je bilo van svake pameti) i naravno da je u redu da konacno snose sve posljedice takvog ponasanja.

A necu ni govoriti kakva se tek medijska kampanja u to doba vodila, krediti su vristali sa svih televizija, radija, novina, pricalo se o Europi i uvjeravalo se ljude da je samo piyanje trena kad cemo i mi imati place kao u Njemackoj valjda u najmanju ruku i tako dalje.
Danas to zvuci smjesno, ali onda, pogotovo mlada generacija poput mene je gutala sve te fore(da ne kazem nesto prosto) i svi su uzimali kredite i kartice i sve i vecina njih danas i je upravo u ovoj socijalnoj kategoriji, jer su ili ostali bez posla, ili su im drasticno pala primanja, imovine nemaju realno jer su za sve sto imaju duplo duzni bankama, sve je pod ovrhom i pokusavaju nekako docekati nekakav kraj takve situacije(sad trenutno se nadaju spasu u osobnom bakrotu).

Dakle oni su mladost potrosili radeci za kamatu bankama i troskove biljeznika i advokata i tako ce jos slijedecih par godina koliko ce trajati vremenski taj bankrot, a banke i ostali ce izgubiti dio (zapravo nerealni dio) zarade i profita na koji su racunali i na taj nacin ce najpostenije svi snositi posljedice za svoje grijehe.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 23:31   #15
To baš i nije potpuna istina, zato se naše banke nisu našle u problemima poput onih u US. Prošlo je 5+ godina od početka krize, da raja ne vraća kredite 5 godina već bi znali za to. U jeku kreditnog booma (afair sredinom 2006 ili 2007.) obišao sam sve banke s ciljem da podignem sitan kredit koji mi ustvari nije ni trebao, već sam izračunao da će mi kamata biti manja od popusta kojeg dobijem za plaćanje unaprijed. Ali za razliku od tebe nisam radio u velikoj uspješnoj, već maloj uspješnoj firmi i niti jedna banka mi nije htjela dati kredit (bon 1,2, rdig za 2g., a firma je bila mlada i knjigovođa se trudio da ne prikaže visoku dobit). Čak sam ponudio i stan u kojem živim kao zalog (iz sprda, jer po procjeni porezne uprave po kojoj sam platio porez vrijedan 100x više od iznosa traženog kredita) i dobio odgovor "nama nije cilj prodavati vašu nekretninu, već nam je cilj da vratite kredit".

U svakom slučaju dužik koji je uzeo i potrošio novac kojeg je obećao vratiti vjerovniku nije anđeo, a vjerovnik vrag, kao što neki to žele prikazati. Kad vidim što se događa žao mi je što nisam nešto iskombinirao, falsificirao bon 1/2 i rdig, dao stan u zalog te digao hrpu para na kredit i trošio po krstarenjima, luksuznim hotelima, kupio automobile i motore,... a onda kad bi računi došli na naplati zvao živi zid i s bebom u ruci kukao kako nas žele izbacit iz stana. Raja iz živog zida bi to iskoristila za promociju, index i sl. portali također, a ja bih fino imao i stan i hrpu stvari koje sam pokupovao. U ovoj državi najgore prolaze pošteni, oni koji nisu dizali kredit koji neće moći vraćati već su odlučili živjeti u skladu svojih mogućnosti.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 01:28   #16
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Naravno da je to predizborni trik u političkom smislu, zbog tajminga.

Ali što se logike tiče, naravno da je odavno trebalo smanjivati porez na dohodak i potrošnju, a eventualno povećavati porez na imovinu.

To je ona najosnovnija makroekonomija za ovakve situacije kao kod nas sad..
Samo što ta najosnovnija makroekonomija nema nikakve veze s državnim proračunom. Porez na dohodak, skupa s prirezom, je prihod lokalnih proračuna a ne države. Država se tu nije odrekla ničega, dapače, računa da će si čak povećati prihode jer se nada nešto boljoj potrošnji i prihodu od PDVa. Što će napraviti lokalne zajednice bez tih sredstava, državu očito nije previše briga. Pazi, i ja sam za smanjenje poreza na dohodak, ali treba to malo ipak realnije gledati, porez na dohodak nije prihod državnog proračuna. To što država "uzme" od poreza na dohodak direkt ide u fond uravnavanja za lokalne zajednice koje su u minusu, tako da na kraju taj porez nema nikakve veze s državom. Tu se država pravi pametna pa ga smanjuje, tuđi prihod, a vi koji ćete ostati bez tih sredstava, snađite se
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 09:40   #17
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ne znam kakav je konačni prijedlog zakona, ali prvenstveno se dug trebao otpisivati onima koji su u sustavu socijalne skrbi. Oni baš nemaju imovine.

Pa ako netko nema ni dohotka ni imovine, od kakve je koristi blokirati ga ? To je onda samo opstrukcija..

Ili čemu ovrha ako nemaš što naplatiti, samo stvaraš lanac nelikvidnosti.
Ekipa na socijali nema ni kreditne kartice ni iPhone na pretplatu... Ovdje se radi o ljudima koji imaju nekretninu, a zaigrali su se sa karticama i mobitelima pa ih sad banke i telekomi tjeraju iz stana zbog sitnijih dugova tipa 10 ili 20 tisuća kuna. I zato država traži da im se to otpiše. Vrlo humano od nje, ali banke će za to dobiti porezne olakšice, čitaj u prijevodu ovako: dio njihovih dugova ćemo platiti svi mi skupa, a dio gubitka će ići o trošku banaka.

Ja nemam ništa protiv toga da bilo koja firma bilo kome otpiše dug, ali imam protiv toga da dio ceha podmiri država, jer to onda ide na naš zajednički račun. neka donesu propis da se ljude ne može zbog siće deložirati, ali im se može staviti teret na nekretninu i dati neki duži rok da riješe dug (s kamatama naravno).
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:31   #18
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
To baš i nije potpuna istina, zato se naše banke nisu našle u problemima poput onih u US. Prošlo je 5+ godina od početka krize, da raja ne vraća kredite 5 godina već bi znali za to. U jeku kreditnog booma (afair sredinom 2006 ili 2007.) obišao sam sve banke s ciljem da podignem sitan kredit koji mi ustvari nije ni trebao, već sam izračunao da će mi kamata biti manja od popusta kojeg dobijem za plaćanje unaprijed. Ali za razliku od tebe nisam radio u velikoj uspješnoj, već maloj uspješnoj firmi i niti jedna banka mi nije htjela dati kredit (bon 1,2, rdig za 2g., a firma je bila mlada i knjigovođa se trudio da ne prikaže visoku dobit). Čak sam ponudio i stan u kojem živim kao zalog (iz sprda, jer po procjeni porezne uprave po kojoj sam platio porez vrijedan 100x više od iznosa traženog kredita) i dobio odgovor "nama nije cilj prodavati vašu nekretninu, već nam je cilj da vratite kredit".

U svakom slučaju dužik koji je uzeo i potrošio novac kojeg je obećao vratiti vjerovniku nije anđeo, a vjerovnik vrag, kao što neki to žele prikazati. Kad vidim što se događa žao mi je što nisam nešto iskombinirao, falsificirao bon 1/2 i rdig, dao stan u zalog te digao hrpu para na kredit i trošio po krstarenjima, luksuznim hotelima, kupio automobile i motore,... a onda kad bi računi došli na naplati zvao živi zid i s bebom u ruci kukao kako nas žele izbacit iz stana. Raja iz živog zida bi to iskoristila za promociju, index i sl. portali također, a ja bih fino imao i stan i hrpu stvari koje sam pokupovao. U ovoj državi najgore prolaze pošteni, oni koji nisu dizali kredit koji neće moći vraćati već su odlučili živjeti u skladu svojih mogućnosti.
Gle, promasio si bit svega.

Bit svega je taj da su banke olako dijelile kredite sakom i kapom velikoj vecini ljudi(dakle sam kazes svim velikim firmama, drzavnim firmama i tak dalje, dakle radi se o velikom broju ljudi(da li namjerno ili slucajno ne bi ulazio u to), a drzava ih nije u tome sprecavala niti barem pokusala educirati ljude o tome(to ne cini nazalost ni danas i zato ljudi i ne razumiju osnovne ekonomske stvari u zivotu).

A upravo osnovna stvar svega je ta da uvijek moras odgovarati za svoje postupke i tocka.

Dakle, ljudi su vec davno otplatili stvarnu glavnicu kroz hrpe kamata, troskova opomena, biljeznike, advokate i tako dalje, a i dalje su duzni cudo novaca, banke ce se ipak morati odreci ekstra dobiti a drzava ce morati neku lovu udijeliti odnosno oprostiti bankama.

Na taj nacin ce svi ispastati zbog svojih postupaka i snositi svoj dio odgovornosti i nadajmo se da se izvukli neku pouku svi skupa.
Ne ponovilo se.

Sto se tice postenja financiranja svega onoga sto drzava financira to bi bila toliko velika tema da bi zatrpao cijeli forum.
Od raznih religija, udruga cudnih imena, portala jos cudnijih imena, ljudi koji naprosto odbijaju raditi i glume zrtve diskriminacije, svakakvih umjetnika ciji doprinos drustvu bi bio veci da ne rade nista nego da rade ono sto rade, izgradnje cesta kojima nitko ne vozi i fontana koje nikoga ne interesiraju, itd, itd, itd.

Ovako se zapravo bar dio novca vraca onima koji su nesto i uplatili u proracun kroz doprinose, barem u nekom trenutku zivota.

A mi ostali(da nazalost i ja sam u toj skupini kao i ti) posteni cemo uvijek morati ispastati zbog drugih, to je takav sustav i onda bi morali prvo njega mjenjati a to je opet nesto sto spada u sferu S.F.-a.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:36   #19
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Gle, promasio si bit svega.

Bit svega je taj da su banke olako dijelile kredite sakom i kapom velikoj vecini ljudi(dakle sam kazes svim velikim firmama, drzavnim firmama i tak dalje, dakle radi se o velikom broju ljudi(da li namjerno ili slucajno ne bi ulazio u to), a drzava ih nije u tome sprecavala niti barem pokusala educirati ljude o tome(to ne cini nazalost ni danas i zato ljudi i ne razumiju osnovne ekonomske stvari u zivotu).
Mislim da nisu olako dijelile kredite, zato u Hr nije propala niti jedna banka zbog slabe naplate kredita, dapače, u vrijeme krize banke su poslovale s extra profitima. Da su olako dijelile kredite koje dolaskom krize nisu mogle naplatiti, poslovale bi s gubitkom ili bi čak propadale kao u US, što u Hr nije slučaj.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:57   #20
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Samo što ta najosnovnija makroekonomija nema nikakve veze s državnim proračunom. Porez na dohodak, skupa s prirezom, je prihod lokalnih proračuna a ne države.
A njima baš treba taj prihod? 20 županija, 430 općina i 120 gradova na 4 milijuna stanovnika? To je jedan kvart u velikom gradu...

Ne znam kako itko ima obraza govoriti da će smanjenje poreza na dohodak utjecati na lokalnu samoupravu?

Pa ko ih jebe, nek se zapitaju zašto uopće postoje u toliko vrsta i oblika. Županije su čisti višak, kao i pola općina.

To je prva stvar.

Druga stvar je fiskalna odgovornost. Kako ih nije sram buniti se na smanjenje poreza na dohodak, kao da ga možda sami utvrđuju i naplaćuju ?

Porez na dohodak čini 70% knjihovih ukupnih prihoda, a prikuplja im ga središnja država, tj. Porezna uprava. Oni leže i čekaju novac da ga mogu trošiti i budniti se ako im je malo. Porez na promet nekretnina, porez na vozila, plovila, vikendice, sve to im prikuplja Porezna uprava. Njihova je ona lezi hlebe da te jedem...

Ako imaš svoj proračun i vojsku zaposlenih, onda prikupljaj sam svoje prihode. Nedavna analiza je pokazala da lokalna samouprava ima koliko god hoćeš prostora za povećanja prihoda. Nerijetko znaju nekretnine dati u 'zakup' ubez naknade, uopće se ne trude oko prikupljanja komunalnog i vodnog doprinosa, poreza na tvrtku i vikendicu....vrlo su široke ruke kad treba opraštati dugove..

Treća stvar, nijedna normalna zemlja na svijetu ne financira lokalnu samoupravu od poreza na dohodak, nego je to dominantno oblik poreza na imovinu.

Quote:
Država se tu nije odrekla ničega, dapače, računa da će si čak povećati prihode jer se nada nešto boljoj potrošnji i prihodu od PDVa.
Naravno. Ne treba biti ekonomist da znaš da je ono što ti potrošiš nečiji prihod i da GDP jedino tako može ići naprijed.

Ako porezima opterećuješ potrošnju, nemaš šanse izvući se iz krize.

A ako je cijena toga smanjenja poreza na dohodak da će se poneka općina i županija ugasiti ili pripojiti drugoj, kao što sam maloprije rekao - ko ih jebe.

To nema nigdje na svijetu, lokalna uprava sa 600 jedinica samouprave na 4 mil ljudi.

Quote:
Što će napraviti lokalne zajednice bez tih sredstava, državu očito nije previše briga.
Mogu ti ja reći što će napraviti, zatvorit će škole u nekim selima, ali sigurno neće dirati svoje plaće i broj zaposlenih.

A Lalovac im je rekao što bi trebali napraviti. Nek prebroje kolika su im potraživanja za koja nisu ni pokrenuli naplatu. Koliko su im ažurni podaci o komunalnom doprinosu i lokalnim porezima, kako su ih utvrdili i kome, što rade sa svojim nekretninama i zašto opraštaju dugove u zamjenu za glasove lokalnog stanovništva.

Meni pričao načelnik jedne manje općine da se ljute na njega ako im ne odobri npr. da besplatno putuju autobusom ili parkiraju - bez ikakvog razloga, zahtjeva ili bilo čega....Lokalna samouprava najviše od svih je naučila tako kupovati glasove, jer je to puno efikasnije kada susjed glasuje za tebe na izborima nego netko nepoznat.

Neka se suoče sa stvarnošću.


Quote:
Pazi, i ja sam za smanjenje poreza na dohodak, ali treba to malo ipak realnije gledati, porez na dohodak nije prihod državnog proračuna. To što država "uzme" od poreza na dohodak direkt ide u fond uravnavanja za lokalne zajednice koje su u minusu, tako da na kraju taj porez nema nikakve veze s državom. Tu se država pravi pametna pa ga smanjuje, tuđi prihod, a vi koji ćete ostati bez tih sredstava, snađite se
Ma s kojim opravdanjem ovi koji su u minusu uopće postoje Ako su u minusu imaju se pripojiti nekoj općini koja je u plusu. Kakvo ravnanje i gluposti..

Zašto baš 430 općina? Zašto ne 660 ili 913? Ko bi ih onda izravnao? Što ih država ima prikupljati i izravnavati, a oni trošiti? Gdje je tu pamet? Da sami prikupljaju svoje prihode i da ovise o njima, ne bi bilo problema. Ovako su se naučili čekati da im se uplati. I još se bune

Može biti samo jedan kriterij, a to je financijska održivost. Pa hoće li ih biti 100 ili 300 svejedno, samo bi trebali:

a) biti financijski u plusu dugoročno
b) pružati potrebne javne usluge iz svoje nadležnosti
c) isključivo sami prikupljati svoje prihode, kao što ih sami i troše

A županije...to je tek čisti višak...ali nemam živaca o tome još..


Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Ekipa na socijali nema ni kreditne kartice ni iPhone na pretplatu... Ovdje se radi o ljudima koji imaju nekretninu, a zaigrali su se sa karticama i mobitelima pa ih sad banke i telekomi tjeraju iz stana zbog sitnijih dugova tipa 10 ili 20 tisuća kuna. I zato država traži da im se to otpiše.
Gdje ti to piše da se otpisuje ljudima koji imaju nekretnine?

Ja sam čuo da je riječ samo o ljudima u sustavu socijalne skrbi i onima koji imaju jako male mirovine i nemaju drugih prihoda, kao i one koji su godinama nezaposleni i nemaju drugih prihoda.


Quote:
Vrlo humano od nje, ali banke će za to dobiti porezne olakšice, čitaj u prijevodu ovako: dio njihovih dugova ćemo platiti svi mi skupa, a dio gubitka će ići o trošku banaka.
Kako ćemo mi platiti ako se njima otpiše a bankama i telekom kućama se to prizna kao porezna olakšica ?

Oni nemaju ekonomskog razloga to prebaciti na nas, a država još manje.

Svugdje u svijetu imaš neki dio duga koji je nenaplativ..

Quote:
Ja nemam ništa protiv toga da bilo koja firma bilo kome otpiše dug, ali imam protiv toga da dio ceha podmiri država, jer to onda ide na naš zajednički račun.
I dalje ne razumijem zašto misliš da je njihov dio duga prema bankama podmirila država.

Ako im je ponuđena porezna olakšica, to uopće nije stvar fiskalne blagajne, nego rezanje nelikvidnosti.

Već imaš goleme olakšice za porez na dobit koji je reinvestiran. I to je pokušaj fiskalne žrtve od par milijardi za gspodarski poticaj dugoročno. To malo slabije uspijeva iz razloga u kojih sada neću ulaziti...
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:43.