Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2023., 17:15   #1
Kvržice na prstima se pojavljuju svakih par mjeseci/tjedana

Svakih par mjeseci ili tjedana pojavi mi se nekoliko kvržica/oteklina na prstima desne ruke (isključivo desne). Bio sam već kod dermatologinje, ali kako se ovo pojavljuje nepredvidivo, kada sam bio kod nje nije ih bilo. Pokazao sam slike, rekla je da ne može ništa zaključiti po slikama. Strugali su mi nokte/ispod noktiju i nisu našli nikakve mikroorganizme.

Postam sad sliku jer se upravo pojavila jedna vrlo specifična promjena na koži. Ovaj izgled kakav je na slikama se pojavi povremeno, iako su češće samo crvene kvržice, bez ovog bijelog kruga, a nekad je i generalna oteklina, bez ikakve kvržice.





Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2023., 12:14   #2
Hm, ne znam je li povezano, ali meni i bratu svake zime određenih tjedana otiču prsti SAMO desne ruke i pojavljuju se kvržice, ali kao natekline koje su crvene, i ta mjesta su jako osjetljiva; općenito se može vidjeti razlika kod desne i lijeve ruke jer su ovi na desnoj baš "napuhani". Ovako kad gledam tvoje fotografije, drugačije izgleda nego to, ali po opisu djeluje ista stvar..

Nismo išli to provjeravati kod doktora jer nam ne stvara neke posebne probleme te pretpostavljamo da ima veze s naglim promjenama temperature, tipa kada iz vrlo hladnog ulazimo u toplu prostoriju i slično (thus pojavljivanje tijekom zimskih mjeseci), a ja se sjećam da sam to počela primjećivati još dok sam bila tinejdžerica, a sad sam već duboko u tridesetima Jedino mi je činjenica da je samo desna ruka u pitanju bizarna, moguće objašnjenje da smo dešnjaci (?) pa ju više koristimo..

Ne znam, evo, i mene zanima o čemu je riječ pa ću malo zapratiti temu
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2023., 16:07   #3
Dakle uvijek se radi samo o promjenama na koži? Nikad nije kost u pitanju?
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2023., 14:48   #4
Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
Hm, ne znam je li povezano, ali meni i bratu svake zime određenih tjedana otiču prsti SAMO desne ruke i pojavljuju se kvržice, ali kao natekline koje su crvene, i ta mjesta su jako osjetljiva; općenito se može vidjeti razlika kod desne i lijeve ruke jer su ovi na desnoj baš "napuhani". Ovako kad gledam tvoje fotografije, drugačije izgleda nego to, ali po opisu djeluje ista stvar..

Nismo išli to provjeravati kod doktora jer nam ne stvara neke posebne probleme te pretpostavljamo da ima veze s naglim promjenama temperature, tipa kada iz vrlo hladnog ulazimo u toplu prostoriju i slično (thus pojavljivanje tijekom zimskih mjeseci), a ja se sjećam da sam to počela primjećivati još dok sam bila tinejdžerica, a sad sam već duboko u tridesetima Jedino mi je činjenica da je samo desna ruka u pitanju bizarna, moguće objašnjenje da smo dešnjaci (?) pa ju više koristimo..

Ne znam, evo, i mene zanima o čemu je riječ pa ću malo zapratiti temu
Da, ovo što opisuješ zvuči jako slično tome što ja imam, samo mislim da kod mene nije vezano za zimu, iako nisam siguran, jer nisam baš obračao pozornost na to dal se javlja u hladno vrijeme, ali mislim da je kod mene kroz godinu.

Ova slika što sam stavio je zapravo netipični primjer mojih kvržica. Tipičniji primjer je samo crvena točka/kvržica, oko koje obično bude malo otekline. Traje po tjedan-dva, a onda se povuče a iza nje ostane suha koža.

Ajde baci oko na ovu galeriju, ovo su više ti tipični primjeri mojih kvržica:

https://imgur.com/a/gu6sy95

Samo, kažeš kod tebe je od tinejdžerskih dana, kod mene se prvi put pojavilo u tridesetima.

Quote:
Doreen Mana kaže: Pogledaj post
Dakle uvijek se radi samo o promjenama na koži? Nikad nije kost u pitanju?
Da, barem mi se tako čini. Iako se ovo prvi put pojavilo kad sam bio radio neke masaže tjemena i time JAKO natukao zglobove prstiju. Nakon toga je bila oteklina prstiju ruke (ali bez kvržica). Ove kvržice su se počele pojavljivati neko vrijeme nakon toga (ne direktno ili brzo nakon toga), sad ne znam je li povezano.
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2023., 15:02   #5
Dakle, prvo nisam medicinske struke, da se odmah "ogradim", ali nažalost imam iskustva i sa dermatolozima, ortopedima, nemaštanema .

Meni ovo tvoje ne izgleda kao dermatološki problem, nego ortopedski. Pogotovo sad kad si rekao da je bilo nakon "rada" prstima. E sad, da li je samo ortopedski ili je povezan sa unutarnjim nekakvim problemima - o tom, po tom. Znaš ono, kao kad ljudi imaju giht. Manifestira se izvana, uzrok je iznutra. Po mojem - fizijatar i vađenje krvi.
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2023., 11:47   #6
Quote:
Doreen Mana kaže: Pogledaj post
Dakle uvijek se radi samo o promjenama na koži? Nikad nije kost u pitanju?
Mislim da nisu kosti u pitanju, ali ne bih rekla ni da je samo koža... Kad sam pročitala ovo pitanje, išla sam malo guglati pa sam se uplašila zbog članaka o reumatoidnom artritisu, ne znam je li moguće da godinama se pojavljuju simptomi, bez "napretka" bolesti, koja god da jest..
Samo da dodam da mi se čini da područja zahvaćena nisu samo zglobovi prstiju, odnosno samo oko njih, nego i ovako random po njima
Znam da si napisala da nisi medicinske struke, samo naglas razmišljam

Quote:
Laki001 kaže: Pogledaj post
Da, ovo što opisuješ zvuči jako slično tome što ja imam, samo mislim da kod mene nije vezano za zimu, iako nisam siguran, jer nisam baš obračao pozornost na to dal se javlja u hladno vrijeme, ali mislim da je kod mene kroz godinu.

Ova slika što sam stavio je zapravo netipični primjer mojih kvržica. Tipičniji primjer je samo crvena točka/kvržica, oko koje obično bude malo otekline. Traje po tjedan-dva, a onda se povuče a iza nje ostane suha koža.

Ajde baci oko na ovu galeriju, ovo su više ti tipični primjeri mojih kvržica:

https://imgur.com/a/gu6sy95

Samo, kažeš kod tebe je od tinejdžerskih dana, kod mene se prvi put pojavilo u tridesetima.



Da, barem mi se tako čini. Iako se ovo prvi put pojavilo kad sam bio radio neke masaže tjemena i time JAKO natukao zglobove prstiju. Nakon toga je bila oteklina prstiju ruke (ali bez kvržica). Ove kvržice su se počele pojavljivati neko vrijeme nakon toga (ne direktno ili brzo nakon toga), sad ne znam je li povezano.
Hej, ove slike što si stavio, da, tako nekako izgleda, a nekad su ovi crveni dijelovi znali biti čak ljubičasti. Jako osjetljivi i ako bih se slučajno lupnula po tom dijelu, boli ko sam vrag.

Sad nisam više sigurna jesam li imala to u srednjoj kao tinejdžer, ali se sjećam da je barem od faksa.

Ove godine se nije (još uvijek) pojavilo, a ima još vremena dok zima ne prođe, nekad se pojavi dosta kasnije. Ali kod mene je baš vezano uz godišnje doba, nikad se nije pojavilo tijekom ljeta npr, nego baš tijekom zime, a ista stvar i kod mog brata, on je stariji od mene, blizu pedesete je sad, a mislim da i kod njega to traje od mladosti
Kela is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2023., 22:15   #7
Quote:
Doreen Mana kaže: Pogledaj post
Dakle, prvo nisam medicinske struke, da se odmah "ogradim", ali nažalost imam iskustva i sa dermatolozima, ortopedima, nemaštanema .

Meni ovo tvoje ne izgleda kao dermatološki problem, nego ortopedski. Pogotovo sad kad si rekao da je bilo nakon "rada" prstima. E sad, da li je samo ortopedski ili je povezan sa unutarnjim nekakvim problemima - o tom, po tom. Znaš ono, kao kad ljudi imaju giht. Manifestira se izvana, uzrok je iznutra. Po mojem - fizijatar i vađenje krvi.
Bio sam kod reumatologinje i naručila je neke pretrage, ali je sve bilo uredno. Vitamin D je jedino bio kritično nizak, ali sam ga dodatkom prehrani digao i sad je već neko vrijeme na normalnoj razini.


Quote:
Kela kaže: Pogledaj post
Mislim da nisu kosti u pitanju, ali ne bih rekla ni da je samo koža... Kad sam pročitala ovo pitanje, išla sam malo guglati pa sam se uplašila zbog članaka o reumatoidnom artritisu, ne znam je li moguće da godinama se pojavljuju simptomi, bez "napretka" bolesti, koja god da jest..
Samo da dodam da mi se čini da područja zahvaćena nisu samo zglobovi prstiju, odnosno samo oko njih, nego i ovako random po njima
Znam da si napisala da nisi medicinske struke, samo naglas razmišljam
Da, nije sve oko zglobova. Mislim sve na prstu je relativno blizu zglobu, ali npr ova prva slika koju sam postao je sa strane prsta i dosta udaljena od zglobova.
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:49.