Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2011., 14:00   #81
Na faksevima postoji hrpa ljudi koji predaju nesto cime se nikad nisu bavili niti bili blizu. Od kako su diplomirali nisu se maknuli izvan faksa. To je tragikomedija. Ofkors da im odgovara status quo. Nasili su si lijepi djelic svemira u kojem dobivaju placu, imaju fleksibilno vrijeme, rade koliko zele, nema izvjestavanja nadredenim sto si radio i koliko si bio uspjesan, nema odgovornosti... Da takve ljude bacis sa faksa na cestu ja ne znam gdje bi oni nasli posao jer vecina je frankly nezaposljiva bilo zbog svojih ego tripova i svega ostalog sto uz to ide.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 14:06   #82
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
Na faksevima postoji hrpa ljudi koji predaju nesto cime se nikad nisu bavili niti bili blizu. Od kako su diplomirali nisu se maknuli izvan faksa. To je tragikomedija. Ofkors da im odgovara status quo. Nasili su si lijepi djelic svemira u kojem dobivaju placu, imaju fleksibilno vrijeme, rade koliko zele, nema izvjestavanja nadredenim sto si radio i koliko si bio uspjesan, nema odgovornosti... Da takve ljude bacis sa faksa na cestu ja ne znam gdje bi oni nasli posao jer vecina je frankly nezaposljiva bilo zbog svojih ego tripova i svega ostalog sto uz to ide.
Pronađi moj post gdje sam govorio o mom razgovoru sa frendom, jednim od dekana na tehničkom fakultetu u Osijeku. Sukus zašto su protiv reforme: 60 % profesora i asistenata mora promijeniti, inovirati program i uskladiti ga s programima u EU, a između redova je priznao da bi morao polagati račune gdje je i što potrošio i kako se taj trošak odrazio na rezultate kod studenata.
Žalosno je što to dekani umotaju u šareni papir i prezentiraju na konferenciji za tisak. Tužna smo mi nacija.
trooly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 14:25   #83
Vidjela sam prijer pitanja u Jutarnjem i mislim da ako je netko učio sa razumijevanjem bi morao znati odgovoriti. 2000 stranica nije neki problem, ali očito je da studenti neznaju kako učiti. Živimo u informacijskom društvu i treba znati upravljati informacijama, genaracija nakon 80-tih je Y generacija i koristi ICT, očito da se javio neki jaz i nesnalaženje.
__________________
- Danas je najvažnije da muškarac ima posao. Ljudi koji ne rade jako su dosadni i drugima i sebi. Morate biti strastveni, angažirani i pridonositi zajednici, ali i svijetu - dizajner Tom Ford.

I cheated myself, Like I knew I would, I told you I was trouble,You know that I'm no good....
no good is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 14:27   #84
Quote:
maki83 kaže: Pogledaj post
Quote:
Elsinore kaže: Pogledaj post
Ono što mu najviše zamjeram i što smatram potpuno nedopustivim je to što je na usmenom dijelu ispita rekao da svoj pismeni ispit mogu vidjeti i kontrolirati njegovo ispravljanje samo oni studenti koji su u tom trenutki imali kod sebe original knjigu iz tog predmeta koju je on napisao.
Znam da profesori imaju problema sa nedopuštenim kopiranjem njihovih knjiga, ali student bez ikakvih uvjeta treba imati pravo vidjeti svoj ispravljeni ispit.Quote:

na splitskom pravnom fakultetu ne možeš pristupit ni na ispit, kod nekih profesora, ako nemaš njihovu orginalnu knjigu i to zadnje izdanje.
A tko su oni? Onako, zanima me s obzirom na to da nisam nikad bila u toj situaciji. Daj inicijale.
Tinkerbell 8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 14:46   #85
Nije bit nabubati 2000 stranica. Stil ucenja iz 1900. godine. Ex cathedra, blabla bla 2000 stranica nauciti i to ponoviti sa ostalih 6-7 predmeta u godini. Cilj nije postati ljudska enciklopedija vec naci nesto u cemu si dobar i to volis i biti dobar u tome. Kad se pogledaju programi na Yale-u ili Harvardu pa to je nesto nevjerojatno. Izbornih predmeta koliko hoces, nesto manje obaveznih, ex cathedra najmanje a najvise seminara, prakse, klinika, citanja, debata, razgovora itd.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 14:57   #86
Quote:
Rubi_00 kaže: Pogledaj post
E pa 90% nasih profesora, predavanja i ispita je takvo.
Na predavanjima jako malo ljudi.
Nikako da ukinu izvanredne i dovedu to u red.
Vise manje procitas sto ti je literatura i uci.
Cijela organizacija nula bodova..
Ali naviknes se da si prepusten sam sebi skoro pa uvijek.
da, faks živi od upisivanja cca 1000 studenata po godini, a većini se studiranje dobrano oduži. i sve je super dok redovito uplaćujete školarine.
razumijem da je katedrama teško organizirati smislenu nastavu za tako velik broj studenata, ali oni su onda jednostavno odlučili ne trudit se uopće oko toga. svaka čast iznimkama, recimo, katedra za EJP.
i zato imamo glomaznu literaturu (koja je jako često sasvim zastarjela i neadekvatna, npr. ja prije god dana u knjizi iz Međunarodnog prava čitala potanko o Saveznoj skupštini SFRJ ). naravno od studenta se očekuje da sam uoči sve nelogičnosti i ispravi ih za odgovaranje, jer sirota katedra nema vremena napisat novi udžbenik.

katedra iz GP-a se gadno zaribala ovim pismenim ispitom, nadam se da će ovaj medijski utjecaj pokazati da nisu nedodirljivi i promijenit nešto. da, nije da očekujem, to se samo hlebinski nadam.....
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 15:06   #87
Mislim da smo kao narod vrlo nekriticni sami prema sebi i ne volimo promjene. Mozda je to zbog 50ak godina komunizma ne znam ali znam da to nece dobro zavrsiti. Uvijek je bolje sam se promjeniti i prilagoditi nego kad te drugi moraju prisiliti da se mjenjas.
Grinch24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:18   #88
Ovo nije političko pitanje.
Bliže mi je pedagogiji i metodici, stoga pretpostavljam da je podforum DZ pravo mjesto.

Transfer
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:33   #89
Ma na pravnom fakulteta treba sve promijeniti....ne znam za ostale fakultete. ali pravo je teska banana...naravno kao i drzava...
disraeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 16:55   #90
Quote:
voorn7 kaže: Pogledaj post
ugl., buduci da imam neko iskustvo s viskoobrazovnim institucija u europi, odgovorno tvrdim da ovako koncipirani fakulteti, i tu pravo nije jedino, produciraju nemastovite, nesnalazljive ljude koji kasnije imaju ogroman problem u samostalnom radu.
U potpunosti se s ovim slažem. Kao prvo, i osnovno i srednje školstvo se temelji na zastarjelom konceptu učenja i ponavljanja činjenica, bez poveznice prema istraživanju, praktičnom i sintezi znanja.

Onda se fakulteti dalje, uz ovakav način rada koji je Bolonja samo na papiru, pretvaraju u malo jače srednje škole.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 17:00   #91
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
Nije bit nabubati 2000 stranica. Stil ucenja iz 1900. godine. Ex cathedra, blabla bla 2000 stranica nauciti i to ponoviti sa ostalih 6-7 predmeta u godini. Cilj nije postati ljudska enciklopedija vec naci nesto u cemu si dobar i to volis i biti dobar u tome. Kad se pogledaju programi na Yale-u ili Harvardu pa to je nesto nevjerojatno. Izbornih predmeta koliko hoces, nesto manje obaveznih, ex cathedra najmanje a najvise seminara, prakse, klinika, citanja, debata, razgovora itd.
Pravo svugdje jest među ostalim i naučiti gomilu literature (ili u anglosaksonskom sustavu tisuće presedana). Ali, pravo se ne smije zaustaviti na tome, na dogmatskom. To je i loše, pa i štetno, jer pravnik mora biti svjestan društva u kojemu živi i ne smije biti samo provoditelj nečijih odluka. Tumačenje prava mora ići i prema ciljnom - svrsi zašto je zakonodavac donio normu i nije čista primjena formalnih pravila.

Glede studija, pravo je, kao i medicina i znanost i struka. Međutim, za razliku od medicinskih fakulteta, koji ipak drže vezu s praksom, a i na kojima uvelike predaju praktičari, pravo se od toga udaljilo - kao da se svojski trude držati fakultet i studente što dalje od onoga što se zove praksa i neko praktično iskustvo primjene prava. Pače, rekao bih da se mnogi na katedrama i plaše takvih kombinacija. Čuo sam i priče gdje su profesori koji su predavali na stručnim skupovima, kada bi nakon referata dobili popis pitanja za popodnevnu praktičnu sekciju - naglo dobili neke neodložne obveze i pobjegli sa skupa.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 17:28   #92
@vojky
tako mi je i frendica pricala kad joj je mama (inace jb i to jako dobar) na postdipl. iz trgovackog i pd pitala miladina i barbica kako bi rijesili neki primjer iz prakse koji se njoj desio....oni su blenuli....
disraeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 17:50   #93
Quote:
disraeli kaže: Pogledaj post
@vojky
tako mi je i frendica pricala kad joj je mama (inace jb i to jako dobar) na postdipl. iz trgovackog i pd pitala miladina i barbica kako bi rijesili neki primjer iz prakse koji se njoj desio....oni su blenuli....
Može i gore biti. Neki npr. izjave bez imalo srama: "Pa mi nismo praktičari!"

magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 17:57   #94
Quote:
disraeli kaže: Pogledaj post
@vojky
tako mi je i frendica pricala kad joj je mama (inace jb i to jako dobar) na postdipl. iz trgovackog i pd pitala miladina i barbica kako bi rijesili neki primjer iz prakse koji se njoj desio....oni su blenuli....
Pazi, ni profesor ne mora uvijek sve znati. Ali će se lijepo upoznati s problemom, razmisliti i donijeti odgovor. Akademik Barbić je inače baš tip koji ne izbjegava praksu, dapače. Jednom sam ga pitao za jednu dvojbenu situaciju oko prava društava na stručnom skupu, odgovorio mi je odmah i vrlo precizno, no dodatno sam se iznimno ugodno iznenadio kada sam u narednom izdanju njegove knjige Pravo društava drugi dio našao opsežan odgovor na moje pitanje. Dakle, čovjek ga je zapamtio i smatrao dovoljno zanimljivim za navesti kao primjer u knjizi (naravno bez konkretnih podataka!). E, takav pristup cijenim.

Barbić zato uvijek kada predaje napuni dvoranu...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 19:01   #95
Meni je Josipović ostao u jako lijepom sjećanju kao profesor, njegova predavanja su uvijek bila atraktivna. Imao je par legendarnih fora ( što ćete napravit ako vam ukradu lopovi novi auto iz garaže, svu zlatninu, 10000eura i vas primjerak ZKP-a????? ). Trudio se zakonske odredbe objasnit na svakidašnjim primjerima, naglasiti što je posebno bitno. Njegov predmet je jedan od najbitnijih i najosnovnijih na faksu al nije ga bilo problem naučiti i dobiti 4.
S druge strane, krenula sam na predavanja iz upravne znanosti, 3 puta slušala Pavića kak priča 2 sata o tome kak je bilo studirati u njegovo vrijeme, kak je sad bolonja i ovo je skroz drugačije. O upravnoj znanosti nije ni zucnuo. Dalje ne znam kaj je bilo jer se više nisam pojavljivala.
Razumijem pojam autonomije sveučilišta, al ovo što se kod nas dešava na pojedinim katedrama je potpuna anarhija. Plaćamo faks masno (ispit je 8 etcs bodova, tj. 800 kn) a profesor cijeli semestar priča priče iz davnine. I nikome niš.
June is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 19:43   #96
Pravni fakultet je najveca sramota u sklopu visokog obrazovanja u ovoj zemlji. Veca i od prometa, ekonomskog i filozofskog zajdno.
snowleopard is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 19:43   #97
Quote:
June kaže: Pogledaj post
S druge strane, krenula sam na predavanja iz upravne znanosti, 3 puta slušala Pavića kak priča 2 sata o tome kak je bilo studirati u njegovo vrijeme, kak je sad bolonja i ovo je skroz drugačije. O upravnoj znanosti nije ni zucnuo. Dalje ne znam kaj je bilo jer se više nisam pojavljivala.
Vidiš, kod mene u Splitu upravnu znanost je predavao i još predaje Duško Lozina - bilo je zanimljivo i živo, a neke stvari koje sam tada naučio su mi se pokazale kao veoma korisne u praksi, posebno kada sam došao u ulogu kreatora određenih organizacijskih i drugih propisa.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 19:49   #98
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Može i gore biti.
može, može.
sjećam se seminara "godišnji odmori" iz 2005. dvorana puna praktičara, pravnika, odvjetnika, sudaca, profesora... i ne mogu se dogovorit oko tumačenja tih par članaka zakona vezanih uz godišnje odmore, (a) ja umirem od smijeha, mislim si, no krasno, ja moram sljedeći tjedan na radno, i od mene, studentice, se očekuje, poznavanje i tumačenje radnog i socijanog prava u detalje, (a) ovi praktičari, koji bi to kakti trebali imati u malom prstu, se nebreju dogovoriti oko ovakve "sitnice".
da me ubijete, nebrem se više setiti kaj je točno bilo "problematično", mislim da je bil razmjerni godišnji, al kaj god da je bilo, nis mogla verovati ušima i očima.
__________________
vjeruj samo polovici onoga što vidiš i apsolutno ničemu (od) onoga što čuješ. (bruce lee)
šmokljanica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 20:18   #99
Quote:
Grinch24 kaže: Pogledaj post
Mislim valjda je to u nasem mentalitetu da je tesko = dobro. Ajme ispit je super 30,000 stranica i samo 2 studenta koja su prosli taj predmet nakon 5 godina jes nema boljeg ali sto se tice posla i prakse nek ih firme uce kako se zapravo radi... Nije bit faksa tezina nego da te valjda nauce nesto tako da mozes zaraditi $$$ prodajuci dalje to svoje znanje.
Bravo, to. Napokon netko tko je napisao pravu dijagnozu. Bit je u tome da su profesori na faksu čisti TEORETIČARI, većina ih nikada nije bila u odvjetničkoj ili sudačkoj praksi, a to vam je, slikovito prikazano, kao da vas operira liječnik koji nikad skalpela u ruci imao nije, ali je zato pročitao bezbroj knjiga o kirurgiji. Ljudi moji, bez prakse ništa,. Čemu 4000 ili 2000 stranica ako jadni završeni pravnici ne znaju niti jedan jedini najjednostavniji akt napisati, ako ne znaju pročitati zemljišnoknjižni izvadak, čemu sva ta silna teorija, a sudstvo nam je na kraju jedno od najgorih na svijetu.

Pravni fakultet je u stvari fakultet za teoriju i filozofiju prava. Sramota. I usprkos tome veličaju te teoretičare profesore koji su među ostalim jedni od glavnih krivaca za ovakovu situaciju u zemlji.
julijado1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2011., 20:29   #100
Quote:
saurus kaže: Pogledaj post
Često je tako. Ne znam kako drukčije objasniti učestalu pojavu da se ispit može položiti učeći samo iz skripti koje sadrže pitanja i odgovore na ista?



Nisi napisao koliki broj studenata je izašao na ispit. No, pretpostavljam da si mislio na nekih stotinjak, kako bi ovih 9-10 predstavljalo 10% ukupnog broja.

Iskreno, nije mi to ništa strašno. Treba potegnuti i učiti, a ne kukati kako profesori previše traže.
Građansko pravo (i materijalno i procesno) je iznimno važno i treba ga dobro naučiti. A kako drukčije nego strogim kriterijem pri ocjenjivanju? Ne računaš, valjda, na studentsku svijest?

Jesi li ti ikada bio u (ne)prilici koristiti usluge naših odvjetnika? Ako jesi, a ne pripadaš eliti koja može platiti onu nekolicinu vrsnih znalaca, onda znaš da bi bilo jako, jako dobro da su na fakultetu malo više učili!
Nije bit u više učiti, već u više prakse. Pravni je fakultet jedan od najteoretičnijih sa najmanje moguće prakse što ima najpogubnije moguće posljedice. Štrebanje i bubanje paragrafa i činjenica nije najbolji način odgojiti vrsne suce i pravnike. Praksa, praksa, praksa,....
julijado1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:20.