Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.08.2014., 22:06   #41
Tko god je dovoljno dugo proučavao tečaj čuda, mislim da zna da se radi o pravoj stvari. Radi se o bezuvjetnoj ljubavi, radosti, oprostu, miru i spoznaji boga koji je opisan tim karakteristikama.
Već ga proučavam oko godinu i pol dana. Sa većim i manjim stankama. I am upset because I see something that is not there. Jednostavno, radikalno i logično. Samo treba uvjek neku priču stvorit oko nećega, oko grožđa, oko kiše, oko sunca .. Ne mislim da je to loše. Ali je loše ako se čovjek vjeruje da su stvarne sve te metafore koje sami po sebi opisuju nešto neopisivo. Svi koji duže od par godina ozbiljno proučavaju realnost već to i znaju. Normalno da čovjek misli da će sve to izgubit, sva svoja lijepa sječanja šta čine život. Ali neće. Ona će ostati tu, neka njih, nek se uživa u njima. Ali nek se zna da je stvarnost sada, savršena i puna ljubavi i potpuna. Ili nek se bar pokuša shvatiti da je tako. Jer inaće život nema nekog smisla po meni, vrtiti stalno filmove naprijed nazad, to zna biti lijepo i ružno i tako stalno. Neka bude beskrajno i puno ljubavi i razumijevanja i novih pogleda i spoznaje sebe i viđenja ljepote i ljubavi u drugima kao ogledalo sebe. Pomalo. U tečaju te ne tjera na ništa, možeš nastaviti di si stao. Možeš nastaviti sanjati ili se probuditi. To govori i Krishnamurti, i de mello i David R. Hawkins .. Ja to radim po potrebi, kako se osječam. Znam, zvuči kao da nagovaram na nešto. Ali briga me. Pišem jer volim djeliti svoja pozitivna iskustva. Vjerujem da postoji bog i vjerujem da sam duša a ne tijelo.
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 13:55   #42
Jel to s bezuvjetnom ljubavlju znači da je tečaj besplatan?
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 15:33   #43
Quote:
bellacvijet kaže: Pogledaj post
Nemoj ju kupiti.
Navodno je autorica umrla u strašnim mukama
a glas koji je slušala definitivno nije bio od Boga.
Ali , u modi je da sveci umiru u mukama !

Duduše samo oko su iz RKC. Za druge to izgleda ne vrijedi, jer veliki ljubitelj new agea kaže:
http://www.veritas.hr/casopisi/2007_...i_areopag.html

Tečaj čuda, razvidno je,nije u skladu s kršćanskom objavom, zbog čega, zajedno s knjigom Geralda G. Jampolskoga, koja je nastala na newageovskim „objavama“, treba biti maknuta iz kršćanskih polica kao newageovski derivat.

Zadnje uređivanje krena : 20.08.2014. at 15:46.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2014., 18:54   #44
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Jel to s bezuvjetnom ljubavlju znači da je tečaj besplatan?
He ovo i mene zanima
sudoku22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 00:08   #45
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Jel to s bezuvjetnom ljubavlju znači da je tečaj besplatan?
Da, tečaj je besplatan. Ima besplatno skinit knjigu na internetu gdje su lekcije, na engleskom. I na youtube ima za svaku lekciju po jedan audio koji objašnjava tu lekciju. Ne boj se, istina ne boli, bole samo iluzije za koje mislimo da su stvarne, šta je i logično da boli; jer je neprirodno da vjerujemu u nešto šta ne postoji. Ima i dosta učitelja čija se učenja baziraju na ACIM-u. Jedan od njih koji je meni drag je David Hoffmeister. Samo pomalo, nema žurbe. Sve će se ionako samo od sebe rješiti šta se tiće iluzija i patnje. Neće sad Tečaj Čuda odjednom te lišit iluzija i ti češ ostat zbunjena ili prosvjetljena u 100 dana. Ljudi po 10, 15 godina prolaze kroz ACIM i još imaju otpora prema istini. Imam ih i ja, pa šta. Bitmo da skontaš sebe pomalo .. Kroz ACIM te vodi Isus i duh sveti, oni te dobro poznaju bolje nego ti, i ti možeš odlučiti ako ti se ne sviđa nešto i stat kad hočeš i prestati ili ponovo početi. Ti si sanjar i ti si san, šta god želiš ti češ biti.
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2014., 00:13   #46
Inaće bih volio u splitu skupit par ljudi koji prolaze kroz tečaj da malo izmjenimo iskustva o njemu i tako to, pa ako je tko zainteresiran nek se javi. Bilo bi dobro da bar pet ljudi ima.
__________________
..
yeeeah is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 23:43   #47
Tu sam knjigu naručila još 2003. ako se dobro sjećam, i počela je čitati pa je ostavljala pa joj se opet vraćala, i tako to traje već 12 godina (Jupiterov ciklus ) ... sada sam negdje pri kraju.
Tečaj je odličan, kao i sve stvari koje pričaju o tome što jest a što nije i pokušavaju rastumačiti zašto nama to nije jasno, prikazati nam iz ptičje perspektive (nisku) stepenicu na kojoj se nalazimo ....
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 01:57   #48
Ta knjiga je nešto najvrednije što sam pročitala i još povremeno čitam. Odvalila je jednu gromadu, skinula neki veo, kao nešto što oduvijek znam i što sam gurnula u stranu, a upravo mi se otvorilo pred očima kao neprocjenjivo i jedino bitno.
Za Tečaj čuda treba biti spreman. Jako je jednostavno pisana, a opet postoje ljudi koji kažu da im je teška i nerazumljiva kao i oni koji ne žele priznati da štivo jednostavno ne razumiju pa pljuju po njoj.

Preporučila bih i razgovore sa Sri Nisargadatta Maharaj: "Ja sam to".
Iceblue9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2019., 14:29   #49
Počeo sam čitat ACIM (A Course in Miracles) početkom ove godine, pročitao sam više od polovice prvog dijela (Text) a radim redovno i vježbe iako puno sporije od jedne dnevno jer idem svojim tempom dok mi svaka vježba ne sjedne.

Po mom mišljenju najbolja duhovna knjiga od svih koje sam pročitao (uključujući Bibliju, dijelove Qurana i Bhagavad Gite), najveća vrijednost je u vježbama, bez toga bi bila samo čista filozofija.
Vaernim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2020., 09:10   #50
Quote:
Vaernim kaže: Pogledaj post
Počeo sam čitat ACIM (A Course in Miracles) početkom ove godine, pročitao sam više od polovice prvog dijela (Text) a radim redovno i vježbe iako puno sporije od jedne dnevno jer idem svojim tempom dok mi svaka vježba ne sjedne.

Po mom mišljenju najbolja duhovna knjiga od svih koje sam pročitao (uključujući Bibliju, dijelove Qurana i Bhagavad Gite), najveća vrijednost je u vježbama, bez toga bi bila samo čista filozofija.

I dalje redovno čitam ACIM i radim vježbe, vjerujem da sam dosta toga shvatio i spoznao.

Ako ima forumaša koje ovo zanima, a nije im jasno i žele pojašnjenja molim pitajte ovdje
Vaernim is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2020., 08:42   #51
Izgleda da nema baš previše zanimanja za ACIM

Da pokušam potaknuti diskusiju, dvije ključne tvrdnje koje se ponavljaju kroz ACIM su sljedeće:

1) Bog nije stvorio ovaj svemir i sve što se u njemu nalazi. Stvaranje svemira je posljedica onog što se naziva 'Istočni grijeh', simbolički opisano u priči o Adamu, Evi i zmiji. Stvaranje svemira je u biti posljedica kozmičke misli o odvojenosti od Boga, iz čega je proizašao kozmički ego koji je potpuna iluzija. Kozmički ego se manifestira kao individualni ego u svakom biću koje je svjesno sebe (čovjek, ali potencijalno i izvanzemaljska bića koje imaju svjesnost) i daje privid odvojenosti.

2) Isus je bio čovjek koji je spoznao Boga na način da se potpuno prepustio Duhu Svetome, kroz što je shvatio iluziju kozmičkog ega, a posljedično i individualnog ega. Vidio je svijet očima (ne fizičkim nego duhovnim) kako ga Duh Sveti vidi. U tom kontekstu, Isus se u ACIM-u predstavlja kao naš stariji brat koji nam želi pomoći da progledamo i da postanemo isti kao i on (Krist). Odnosno, u ACIM-u je Isusova poruka praktički jednaka Buddhinoj poruci - i jedan i drugi imaju samo jednu želju: da ljudi progledaju!

Čitajući Bibliju u dijelovima koji se odnose na Isusove izreke i aktivnosti, osobno imam vrlo jaki dojam da je jedino što je Isus želio bilo to da ljudi progledaju i vide svijet njegovim očima (duhovnim) i u konačnici i sami postanu Kristom. U tom kontekstu stavljanje Isusa na posebno mjesto (jedan jedini sin Božji, kojega je Bog poslao da iskupi grijehe čovječanstva na način da se žrtvovao na križu) u praksi potpuno onemogućava da bilo koji drugi čovjek može postati Krist u potpunom smislu kako je to Isus postao. Da li je to zbilja u duhu onoga što je Isus želio i što piše u Bibliji da je govorio i podučavao?

Buddha je podučavao da svaki čovjek može postati Buddha, ako to zbilja želi i potrudi se. Zar nije Isus u biti podučavao isto to?
Vaernim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2020., 08:55   #52
Quote:
Vaernim kaže: Pogledaj post
Buddha je podučavao da svaki čovjek može postati Buddha, ako to zbilja želi i potrudi se. Zar nije Isus u biti podučavao isto to?
Ti ljudi odavno više nisu među nama (ako su ikada i bili) tako da možemo samo nagađati o tome čemu su željeli poučiti svoje sljedbenike. Ali ako te maštanje o tome veseli ili potiče da budeš bolja osoba nema razloga da ne nastaviš.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2020., 09:39   #53
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ti ljudi odavno više nisu među nama (ako su ikada i bili) tako da možemo samo nagađati o tome čemu su željeli poučiti svoje sljedbenike. Ali ako te maštanje o tome veseli ili potiče da budeš bolja osoba nema razloga da ne nastaviš.
Slažem se naravno, pitanje je samo da li bi ACIM mogao još nekome pomoći. Jedna od stvari koje pišu u toj knjizi je da univerzalna teologija nije moguća, ali da je univerzalno iskustvo ne samo moguće nego i nužno. Također piše da pravih puteva do Boga ima na stotine a da je ACIM samo jedan od njih.

Meni definitivno pomaže, a ACIM kaže da je put do Boga taj da pomažeš drugima. Pokušao sam to s meni bliskim osobama i za sad su rezultati jako dobri, i njima i meni se život mijenja na bolje. A ako mogu pomoć još nekome kroz pisanje na forumu tim bolje 🙂
Vaernim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2020., 11:01   #54
Quote:
Vaernim kaže: Pogledaj post
Slažem se naravno, pitanje je samo da li bi ACIM mogao još nekome pomoći. Jedna od stvari koje pišu u toj knjizi je da univerzalna teologija nije moguća, ali da je univerzalno iskustvo ne samo moguće nego i nužno. Također piše da pravih puteva do Boga ima na stotine a da je ACIM samo jedan od njih.

Meni definitivno pomaže, a ACIM kaže da je put do Boga taj da pomažeš drugima. Pokušao sam to s meni bliskim osobama i za sad su rezultati jako dobri, i njima i meni se život mijenja na bolje. A ako mogu pomoć još nekome kroz pisanje na forumu tim bolje 🙂
Što je za tebe Bog?
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2020., 12:59   #55
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Što je za tebe Bog?
To je pitanje svih pitanja, zar ne? Iz odgovora proizlazi praktički sve ostalo...

Za mene je jedina istina koja se može ustvrditi o Bogu je da Bog jest i da je Bog jedina stvarnost. Sve ostalo što se pokuša opisati riječima je nužno pogrešno, iako su neke riječi bliže Istini odnosno pokazuju u pravom smjeru.

Vjerujem da je lakše odgovoriti na pitanje što je Bog na način da se krene opisivati što Bog nije. S obzirom da je Buddha na taj način pokušao dati odgovor na pitanje što je to Nirvana, recimo da je moje shvaćanje Boga blisko onom kako je Buddha opisao Nirvanu.

Dakle, za mene Bog nema ljudskih osobina, ne prepoznaje dobro i zlo na način kako to ljudi prepoznaju i doživljavaju, ne miješa se u događaje u fizičkom svijetu i nije stvorio ovaj fizički svemir u kojem postojimo u tjelesnom obliku.

Bog je bezvremenski, besprostoran (naravno da nije ni muško ni žensko iako se ga se opisuje u muškom obliku, nemam ništa protiv i da koristimo riječ Boginja). Osnovna karakteristika Boga je ljubav, odnosno Božanska ljubav koja se opet ne da opisati riječima. Opis Svetog Pavla je relativno blizu, jedan je od boljih opisa koje sam pročitao.

Smisao ljudskog života kako ga ja vidim je spoznati Božju ljubav, ništa više ali i ništa manje. Vjerujem da je Isus uspio u tome. Vjerujem da je i Buddha uspio, ali na skroz drugi način.

ACIM otprilike na taj način opisuje stvari i zato mi je blizak, najviše mi paše od svih duhovnih puteva koje sam probao.
Vaernim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:25.