Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2017., 19:58   #121
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Kako ono bese, rata ne bi bilo da Hrvatska nije po svaku cenu insistirala na nezavisnosti. Imas i snimak gore.
Ali nije uopće insistirala. Na neovisnost se odlučila jer se sa srpskim vodstvom nije moglo, ono je imalo sasvim drugi plan, promjenu granica i centralizaciju YU sa srpskom dominacijom.
Naravno da smo se uslijed toga radije odlučili na neovisnost.
Mogli smo se ili pokoriti ili otići.

Vi nemate što s nama ratovati ako mi idemo, samo nam trebate dati ruku i poželjeti sreću.

Nismo sa sobom odnijeli niti jedan dio Srbije već isključivo svoj teritorij, dio kojega je bio nastanjen Srbima. Pa što? Je li to problem?

Republika otišla i zdravo, nema se što druga republika u to miješati, niti središnji organi SFRJ. Pogotovo ne JNA. Ona nije što imala biti arbitar između republika ili između republika i središnjih organa.
A pogotovo nema što opsjedati gradove i vršiti etničko čišćenje za račun srpskog vodstva.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 20:03   #122
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Ali nije uopće insistirala. Na neovisnost se odlučila jer se sa srpskim vodstvom nije moglo, ono je imalo sasvim drugi plan, promjenu granica i centralizaciju YU sa srpskom dominacijom.
Naravno da smo se uslijed toga radije odlučili na neovisnost.
Mogli smo se ili pokoriti ili otići.

Vi nemate što s nama ratovati ako mi idemo, samo nam trebate dati ruku i poželjeti sreću.

Nismo sa sobom odnijeli niti jedan dio Srbije već isključivo svoj teritorij, dio kojega je bio nastanjen Srbima. Pa što? Je li to problem?

Republika otišla i zdravo, nema se što druga republika u to miješati, niti središnji organi SFRJ. Pogotovo ne JNA. Ona nije što imala biti arbitar između republika ili između republika i središnjih organa.
A pogotovo nema što opsjedati gradove i vršiti etničko čišćenje za račun srpskog vodstva.
Promena granica republika je dosla kao reakcija na izlazak republike iz SFRJ.

Kako je to tada bilo formulisano, ne moze pravo onih koji zele da izadju biti jace od prava onih koji zele da ostanu.

Sve drugo je istorija.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 20:13   #123
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Promena granica republika je dosla kao reakcija na izlazak republike iz SFRJ.

Kako je to tada bilo formulisano, ne moze pravo onih koji zele da izadju biti jace od prava onih koji zele da ostanu.

Sve drugo je istorija.
Boriš se za boljj prošlost Slobodana Miloševića i te klike, i pričaš besmislice pri tom.

Dakle, ne, izlazak je reakcija na srpski ultranacionalizam koji je pobjesnio sredinom 1980ih, taj utranacionalizam je htio redefinirati SFRJ po velikosrpskoj mjeri i nama to naravno nije bilo prihvatljivo. Vi ste nas otjerali.

Republika je napravila referendum, građani su rekli svoje i mi smo otišli.
Vi koji ste htjeli ostati ste ostali, vi u Srbiji. Mi smo odlučivali samo u svoje ime, ne u vaše ime. Vaše pravo da vaša republika ostane je neupitno.

Mi u HR koje god etničke pripadnosti bili smo otišli jer je parlament tako odlučio i to nas svih obavezuje.
To što se nekom hrvatskom građaninu nije išlo ne znači da ima pravo uzeti oružje i svoju kuću silom pretvoriti u srpski teritorij.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 20:27   #124
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Zar ti ne shvatas da se politicki deo problema resavao negde 1989, 1990, a da je Visegrad dosao kao posledica neresavanja problema i suludih odluka BH vlasti da po svaku cenu istraju na nezavisnosti?
Kao uostalom i suludih odluka Tudjmana da zrtvuje mir radi nezavisnosti drzave.
I sto je najsmesnije, od te nezavisnosti danas, a ni odmah posle rata nije bilo nista, ni mnogo vece drzave nisu nezavisne u pravom smislu.
ALi eto, ako je nekome bitno da ima papir, njegov problem.
Zamisli, išli masakrirati nedužne civile po gradu zato što je BiH proglasila nezavisnost. I onda još Tuđmana ubacili u priču kao krivca ...
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 21:18   #125
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
O kakvim republikama ti pricas? Rat se vodio tamo gde ima znacajnijih koncentracija srpskog zivlja, tacnije tamo gde su etnicki srpske teritorije. Ako se naravno izuzme kratki pokusaj da se disciplinuje Slovenija, ali ja to ne bih nazvao ratom.

Privatna imovina je nepovrediva, samo je pitanje ko ce tu imovinu da koristi na kraju krajeva, koliko cujem udara se zestok porez za kuce koje su rusevine po Hrvatskoj, sto ce reci da mnogo kuca nije obnovljeno, a tek vlasnici ko zna gde su.
Toliko od tvoej EU.

Zar ti mislis da se Srbi ne bi iseljavali iz te tvoje zamisljene Hrvatske? Eno u Vukovaru ih na razne nacine svedose na zescu manjinu.


Jel to nadjeno u arhivama da je i oko tog vukao konce?
Ovo što ti izlažeš ovdje je praktična filozofija LEBENSRAUMA. To je čistokrvni NACIZAM. I ništa više, niti manje. Nije rat, nego pokušaj "discipliniranja" naroda?

Ma daaaaj.

Rat nije došao, nije se desio, nego je određena etnička naoružana skupina ljudi počela ubijati sve koji su im se suprotstavljali, rušiti tenkovima i bombardirati. To nije, desilo se, sami ste to tražili i slično.
Još uvijek ta želja za objedinjavanjem "srpskih etničkih prostora" na kojima žive i drugi ljudi drugih etnija i u većini, nije slomljena. Dakle, Srbi žele i dalje ratovati. Jedino što ih sprečava je to što su se i drugi naoružali i ubijanje i protjerivanje, da ne kažem "discipliniranje" ne ide.

I nakon svega još tu dolazite nešto trkeljati.
mozak_free is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 22:37   #126
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Boriš se za boljj prošlost Slobodana Miloševića i te klike, i pričaš besmislice pri tom.

Dakle, ne, izlazak je reakcija na srpski ultranacionalizam koji je pobjesnio sredinom 1980ih, taj utranacionalizam je htio redefinirati SFRJ po velikosrpskoj mjeri i nama to naravno nije bilo prihvatljivo. Vi ste nas otjerali.

Republika je napravila referendum, građani su rekli svoje i mi smo otišli.
Vi koji ste htjeli ostati ste ostali, vi u Srbiji. Mi smo odlučivali samo u svoje ime, ne u vaše ime. Vaše pravo da vaša republika ostane je neupitno.

Mi u HR koje god etničke pripadnosti bili smo otišli jer je parlament tako odlučio i to nas svih obavezuje.
To što se nekom hrvatskom građaninu nije išlo ne znači da ima pravo uzeti oružje i svoju kuću silom pretvoriti u srpski teritorij.
Bez pravog odredjenja prema proslosti nema ni buducnosti.

Ne mogu da se setim ko je ono rekao, ko vlada prosloscu vlada i buducnoscu.

Srpski ultranacionalizam, kako ga ti zoves, je samo zaustavio dalju albanizaciju Kosova, diskriminaciju i proterivanje srpskog stanovnistva.
Ali ocigledno da to Hrvatskoj nije odgovaralo, jer je eto svaki saveznik bio dobar za razbijanje Jugoslavije.

Sve je to lepo, republika referendum, samo postojala je medjunarodno priznata drzava, sta bi bilo da je na nivou SFRJ proveden referendum? I ne, niste vi nista odlucivali nikakvim referendumima, imali smo i mi referendume o nedopustanju mesanja u unustrasnje stvari SRJ (misli se na KiM), imali su referendume i oni u Krajini, ali odlucivalo se u Briselu i Vasingtonu, valjda ti je to jasno.
I tvoji dupli arsini zacudjuju, Hrvati su dakle mogli da uzmu oruzje protiv drzave u kojoj su ziveli, ali eto Srbi nisu mogli.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 22:38   #127
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Zamisli, išli masakrirati nedužne civile po gradu zato što je BiH proglasila nezavisnost. I onda još Tuđmana ubacili u priču kao krivca ...
Pa ako cemo vec o masakrima, progugaj o Nikoli Gardovicu i o Sijekovcu.
Ako je neko mislio da neke stavri mogu da prodju, prevario se.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 22:40   #128
Quote:
mozak_free kaže: Pogledaj post
Ovo što ti izlažeš ovdje je praktična filozofija LEBENSRAUMA. To je čistokrvni NACIZAM. I ništa više, niti manje. Nije rat, nego pokušaj "discipliniranja" naroda?

Ma daaaaj.

Rat nije došao, nije se desio, nego je određena etnička naoružana skupina ljudi počela ubijati sve koji su im se suprotstavljali, rušiti tenkovima i bombardirati. To nije, desilo se, sami ste to tražili i slično.
Još uvijek ta želja za objedinjavanjem "srpskih etničkih prostora" na kojima žive i drugi ljudi drugih etnija i u većini, nije slomljena. Dakle, Srbi žele i dalje ratovati. Jedino što ih sprečava je to što su se i drugi naoružali i ubijanje i protjerivanje, da ne kažem "discipliniranje" ne ide.

I nakon svega još tu dolazite nešto trkeljati.
Cekaj, a kakva su naoruzana skupina bili Slovenci kad su krenuli da isteraju JNA?
Mi smo inace izgubili jer nismo imali saveznika, a iza vas je bio NATO i ceo Zapad.
Oni su ustvari i razbili Jugoslaviju, vi ste posluzili samo kao izvodjaci radova.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 22:54   #129
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Bez pravog odredjenja prema proslosti nema ni buducnosti.

Ne mogu da se setim ko je ono rekao, ko vlada prosloscu vlada i buducnoscu.

Srpski ultranacionalizam, kako ga ti zoves, je samo zaustavio dalju albanizaciju Kosova, diskriminaciju i proterivanje srpskog stanovnistva.
Ali ocigledno da to Hrvatskoj nije odgovaralo, jer je eto svaki saveznik bio dobar za razbijanje Jugoslavije.

Sve je to lepo, republika referendum, samo postojala je medjunarodno priznata drzava, sta bi bilo da je na nivou SFRJ proveden referendum? I ne, niste vi nista odlucivali nikakvim referendumima, imali smo i mi referendume o nedopustanju mesanja u unustrasnje stvari SRJ (misli se na KiM), imali su referendume i oni u Krajini, ali odlucivalo se u Briselu i Vasingtonu, valjda ti je to jasno.
I tvoji dupli arsini zacudjuju, Hrvati su dakle mogli da uzmu oruzje protiv drzave u kojoj su ziveli, ali eto Srbi nisu mogli.
Srpski ultranacionalizam je imao opake ambicije koje su se ticale i nas Hrvata i nisu nam se sviđale.

Republike su imale svoje parlamente koji su imali pravo donošenja obezujućih odluka za tu republiku, bez obzira je li se nekim građanima ne sviđa.
Krajinski referendum je nevaljan, ali republički je valjan. Zamisli da sad neko selo u HR referendumom odluči da je PDV 10 %, nema mandat za to, ali republika i parlament imaju.

Hrvati nisu uzeli oružje protiv države u kojoj su živjeli, nego su je napustili.
Oružje su uzeli da ih odbačena supruga ne pobije i ne očisti.
Vi ste imali oružje, ne mi. Zato ste bahato mislili kako ionako ne možemo ništa, ali ipak i najsavršeniji plan obično ode kvragu, pa tako i vaš.
Ukratko, sami ste krivi što ste krenuli prekrajati SFRJ, da niste, puno toga bi bilo drugačije.

Samo ste nam trebali pružiti ruku i reći sretno u samostalnosti.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 23:03   #130
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Pa ako cemo vec o masakrima, progugaj o Nikoli Gardovicu i o Sijekovcu.
Ako je neko mislio da neke stavri mogu da prodju, prevario se.
što je to bilo u Sijekovcu, i kada?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2017., 23:22   #131
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Pa ako cemo vec o masakrima, progugaj o Nikoli Gardovicu i o Sijekovcu.
Ako je neko mislio da neke stavri mogu da prodju, prevario se.
Proguglao sam. Evo što kaže srpskohrvatska wikipedija o incidentu u Sijekovcu:

Quote:
Helsinki Watch, pak, prema navodima očevidaca, tvrdi da u pitanju nije bio pokolj nego oružani sukob u kome je stradalo 20-ak pripadnika JNA i srpskih paravojnih formacija
Srpska paravojska i JNA su htjeli zauzeti most i odsjeći vezu BiH s Hrvatskom. Radilo se o vojnom sukobu.

Quote:
Iz hrvatskih i bošnjačkih krugova se tvrdi kako u Sijekovcu nije bilo nikakvog pokolja civila, odnosno da su sve žrtve bile vojnici stradali u sukobima, te da je pokolj izmišljen u propagandne svrhe. Tako Petar Mrtalj, koji je u vrijeme rata bio načelnik tehničke službe 101. bosanskohercegovačke brdske brigade, tvrdi da su na spomeniku 47 civilnih žrtava rata upisana i imena vojnika - stradalih u sukobima - ali i imena ljudi “koje su Srbi ubili 1996. godine, kad su se vratili iz Slavonskog Broda u Sijekovac”, među njima i imena Joze i Vasilja Bačića, koji su se vratili u Bosanski iz Slavonskog Broda 1996. godine, ali su mjesni Srbi ubili jer je navodno prešao na stranu Hrvata. I njihova su imena stavili na popis stradalih 26. ožujka 1992. Na spomeniku je i ime Save Ćerića, koji je također ubijen kad je rat završio.[11]
Mislim da si se ti prevario. Kad netko stavi na popis vlastitih žrtava ljude koje je sam ubio onda se takvome ne može vjerovati.

No sve i da je bilo onako kao srpska strana misli, to ne može opravdati masovna i sustavna etnička čišćenja nesrba u Bosni i Hrvatskoj. U civiliziranim državama postoji policija i sudovi gdje se utvrđuju činjenice i izriče kazna. Ono što je radila Srbija šaljući horde divljaka i koljača nije način kako se treba ponašati normalna država, pogotovo ne ona koja ima ambiciju vladati nad nekim teritorijem.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 00:48   #132
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Aj ti samo meni reci sta je demokratija?
Jel to kad se milion ljudi iseli iz drzave jer nema posla ni buducnosti?
Slušaj, klinac, nisam ti ja Branko Kockica.
I nemam živaca za tu tvoju četničku propagandu niti sranja o demokraciji u Srbiji 1989. godine pod vašim ljubljenim Voždom.

Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Sve nedge do 1971. Jugoslavija je bila manje-vise unitarna drzava. Ne vidim, tj, ne znam da ste bili uskraceni za nesto.
Dok moderatora nema, početnici kolo vode.
Ali kad se vrate, ode ti bato pa-pa, tamo daleko...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 00:57   #133
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Proguglao sam. Evo što kaže srpskohrvatska wikipedija o incidentu u Sijekovcu:



Srpska paravojska i JNA su htjeli zauzeti most i odsjeći vezu BiH s Hrvatskom. Radilo se o vojnom sukobu.



Mislim da si se ti prevario. Kad netko stavi na popis vlastitih žrtava ljude koje je sam ubio onda se takvome ne može vjerovati.

No sve i da je bilo onako kao srpska strana misli, to ne može opravdati masovna i sustavna etnička čišćenja nesrba u Bosni i Hrvatskoj. U civiliziranim državama postoji policija i sudovi gdje se utvrđuju činjenice i izriče kazna. Ono što je radila Srbija šaljući horde divljaka i koljača nije način kako se treba ponašati normalna država, pogotovo ne ona koja ima ambiciju vladati nad nekim teritorijem.
Budalaštine.Upravo tako. Između ostalih lokalni HVO i HOS i ubačena HV pobili civile. I bili logori i u Brodu i širom Posavine. Utvrđeno sudskim presudama,a onaj ko neće da vidi ne mora ko ga je..e.Slijep će biti čitav život.
bubica74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 01:13   #134
Najdraze mi je kada Srbi potezu Sijekovac da bi dokazali nesto
A o SDS-ovim teroristima koji su napadali hrvatska sela po Posavini prije toga ni rijeci. Ili konkretno u slucaju B. Broda gdje su pokusali okupirati grad i popusili. Slicno i za famoznog srpskog svata u Sarajevu.
Dionichar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 01:19   #135
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Budalaštine.Upravo tako. Između ostalih lokalni HVO i HOS i ubačena HV pobili civile. I bili logori i u Brodu i širom Posavine. Utvrđeno sudskim presudama,a onaj ko neće da vidi ne mora ko ga je..e.Slijep će biti čitav život.
Koliko je toga bilo i pod kakvim okolnostima? Oni tamo su bili izmješani i to je bila ludnica gdje se nije znalo tko pije a tko plaća. Evo ti malo bilance o Bosanskoj posavini:

Quote:
Tijekom velikosrpske agresije prognano je preko 100.000 Hrvata, a jedan broj njih je poginuo u vojnim napadima na naselja. Na osnovu progona ovolikog broja hrvatskih civila može se reći da je srpska država izvršila etničko čišćenje Hrvata. Većina stanovnika hrvatske nacionalnosti izbjeglo je Hrvatsku. Mali broj povratnika su uglavnom starci. Njima nisu u potpunosti osigurani osnovni uvjeti za život.[1]
To je broj samo Hrvata. Pribroji im barem još toliko Muslimana. Neusporedivo.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 03:45   #136
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Pa ako cemo vec o masakrima, progugaj o Nikoli Gardovicu i o Sijekovcu.
Ako je neko mislio da neke stavri mogu da prodju, prevario se.
Zoupane jesi li to ti napravio wiki temu?
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 06:01   #137
Quote:
bubica74 kaže: Pogledaj post
Budalaštine.Upravo tako. Između ostalih lokalni HVO i HOS i ubačena HV pobili civile. I bili logori i u Brodu i širom Posavine. Utvrđeno sudskim presudama,a onaj ko neće da vidi ne mora ko ga je..e.Slijep će biti čitav život.
ma hajde! HOS, crnokošuljaši, nemaju ni jednu presudu za bilo kakav zločin... ako imaš presudu, daj link... u Modriči masakrirano 28 civila, ni jedan Srbin "ne zna" gdje su zemljom zatrpani i tko to učinio
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 12:08   #138
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Proguglao sam. Evo što kaže srpskohrvatska wikipedija o incidentu u Sijekovcu:



Srpska paravojska i JNA su htjeli zauzeti most i odsjeći vezu BiH s Hrvatskom. Radilo se o vojnom sukobu.



Mislim da si se ti prevario. Kad netko stavi na popis vlastitih žrtava ljude koje je sam ubio onda se takvome ne može vjerovati.

No sve i da je bilo onako kao srpska strana misli, to ne može opravdati masovna i sustavna etnička čišćenja nesrba u Bosni i Hrvatskoj. U civiliziranim državama postoji policija i sudovi gdje se utvrđuju činjenice i izriče kazna. Ono što je radila Srbija šaljući horde divljaka i koljača nije način kako se treba ponašati normalna država, pogotovo ne ona koja ima ambiciju vladati nad nekim teritorijem.
To bese ono, vojni sukob izmedju nenaoruzanih Hrvata i Hrvatske i do zuba naoruzanih Srba i JNA? I to ne teritoriji BiH?

Ne znam da li da ovo smatram duhovitoscu.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 12:06   #139
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
To bese ono, vojni sukob izmedju nenaoruzanih Hrvata i Hrvatske i do zuba naoruzanih Srba i JNA? I to ne teritoriji BiH?

Ne znam da li da ovo smatram duhovitoscu.
nisu to bili hrvati,bio je nato i belosvetske sile
sidrun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 12:54   #140
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
To bese ono, vojni sukob izmedju nenaoruzanih Hrvata i Hrvatske i do zuba naoruzanih Srba i JNA? I to ne teritoriji BiH?

Ne znam da li da ovo smatram duhovitoscu.
Ponekad se slabije naoružani narod može uspješno suprotstaviti jače naoružanom protivniku. "Boj ne bije svijetlo oružje već boj bije srce u junaka".
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:34.