Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2007., 15:02   #41
Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post
Opet gore krivo navedeno. Ono što je Dijete cvijeća navelo, ja uopće nisam napisala, ali nema veze.

A ovo sve drugo ne želim više komentirati, jer koliko sam primjetila, ljudi koješta komentiraju van konteksta,pa se više u to ne želim upuštati.
Pa jebote, upravo si TI ovamo unijela nered!!

Jer ne znas kvotirati.
Pogledaj svoj post broj 27 kako si kvotirala Floru! Zbog onog pogresno smjestenog [quote=iFlora;7846729] iznad navoda njenog posta i jest cijela ova zbrka.

Zadnje uređivanje Thresholder : 29.03.2007. at 15:44.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 23:37   #42
@thresholder: pročitaj malo bolje kako sam formirala svoj odgovor. onda ćeš vidit da nisam ni jednom riječju spomenula da si ti rekao kako je baš govor tvoga kraja najbliži standardnom hrvatskom, već sam na tvoju primjedbu da "u sebe" nisi čuo peškir i blablabla šta već, odgovorila da ni ja u sebe doma nisam čula šugaman i da kakve to ima veze jer pod različitim smo okupacijama bili i nećemo se sad raspravljat je li šija il' je vrat.
tvoje je pravo da ti ne odgovara folklor slavonskog kraja, osobno ne podnosim gange,rere i slične brđanske ojkavice... neće me valjda neko zbog toga napadat
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2007., 23:47   #43
što se tiče škore on ima veze sa slavonskim folklorom koliko i thompson s dalmatinskim, znači nikakve. A s veliki katolici i hrvati nisam htjela izazvati pomisao na M.P.T.a i radikale s jedne ili druge strane već skrenuti pozornost na to da se peškiri, komšije, čorbe, kašike, kapije, lojtre i pizdarije ne upotrebljavaju na prostoru Šokadije/Slavonije zato jer smo svi posrbljeni nego zato jer je to već stotinama godina među nama i ne vidimo u tom problem. i velikim dijelom to nisu srbizmi jer srpski jezik uglavnom nema ništa što ne bi imao i hrvatski, a ako ima onda su to iskrivljeni turcizmi ili germanizmi.
ako još uvijek misliš da su srbizmi reci mi je li riječ supa po tvom mišljenju srbizam, kao što većina tvrdi?
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 00:04   #44
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Cinjenica da je u hrvatskom aktiva = pasiva, samo je jedna u nizu nakaradnosti ovog kilavog hrvatskog jezika.

Jer "kod" treba oznacavati samo staticnost, odnosno pasivu (Sad sam kod zubara.). A "k/ka" akciju, odnosno aktivu (Idem k zubaru.).
Samo sto je onaj prijedlog "k/ka" prakticki izbacen iz hrvatskog!

Slicno je tako i s cestom greskom "Dosli smo ovdje" umjesto "Dosli smo ovamo", ili "Gdje ides?" u smislu "Kamo ides?". I najgore je sto je to tako i u medijima, odnosno tamo gdje se treba koristiti knjizevni jezik!

A s tim u vezi je i prakticni nestanak glagola "unajmiti". Jer je pravilno "unajmiti od nekoga". Kao i "iznajmiti nekomu".
Ali danas se svugdje koristi samo "iznajmiti": i s genitivom i s dativom. Npr. kaze se samo "Iznajmio sam stan." Pa se ne vidi je li subjekt(...)

hrvatski jezik...
ja samo koristim DI u govoru, ponekad gdje

kao u engleskom i talijanskom
Where are you? / Where are you going?
Dove sei/stai? / Dove vai?

To je opca tendencija u svim jezicima, izjednacavanje prijedloga za kretanje i mirovanje?

Inace ne bi mogla reci IDEM NA ZAHOD, nego samo IDEM DO ZAHODA.
NA ZAHOD se ne moze ici...

TKO IDE NEKAMO, IDE DO, A NE IDE NA.


Koliko puta se glagoli mirovanja kao ''nestati'' upotrebljavaju s KAMO/KUDA: Kamo/kuda si nestao?...
e vice versa

glagoli kretanja s GDJE.


Ajde malo vise citanja, mnogi klasicni i moderni hrv. pisci koriste GDJE s glagolima kretanja.
Zelis biti Schönoestija od Shenoe, Marinkovickija od Marinkovica, Nazorskija od Nazora?

Nemaju gramaticari ni prof. hrv. sto govoriti KAKO BI SE TREBALO GOVORITI.

Postoji korpus: govornog jezika, i literarni korpus (sva djela svih autora hrv. jezika, zatim znanstvene publikacije itd...)...Jezik ne mozes tumaciti apstraktno, za sve postoji primjer, a i protuprimjer.

Previse kroatista se brani onom ''ipse dixit'', 150 godina su iza moderne lingvisticke struke. Nikad nisu culi za ''UPORABNU NORMU'' niti za ''UPORABNU GRAMATIKU''.

100 puta ce reci da GDJE ne moze ici s glagolima kretanja. 100i prvi put cu im ja naci citate iz djela poznatih hrvatskih pisaca gdje je ta upotreba sasvim normalna. (Bas kao i koristenje MOJ/NAS/VAS umjesto SVOJ).
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 13:52   #45
Quote:
scarms kaže: Pogledaj post
@thresholder: pročitaj malo bolje kako sam formirala svoj odgovor. onda ćeš vidit da nisam ni jednom riječju spomenula da si ti rekao kako je baš govor tvoga kraja najbliži standardnom hrvatskom, već sam na tvoju primjedbu da "u sebe" nisi čuo peškir i blablabla šta već, odgovorila da ni ja u sebe doma nisam čula šugaman i da kakve to ima veze jer pod različitim smo okupacijama bili i nećemo se sad raspravljat je li šija il' je vrat.
Zar ne vidis kontradikciju u ovome sto si tu napisala?

Jasno ti je da ja tamo kritiziram tezu da je bas slavonski najblizi standardu, jer bas taj slavonski ima peskir i masu drugih srbizama (ponavljam, etimologija tih rijeci me ne zanima, odnosno zanima me samo porijeklo a ne i praporijeklo). A koliko znam, hrvatski standard propisuje "rucnik" a ne "peskir". Kad bi razlika izmedju slavonskog i standarda bila samo na peskiru, bilo bi to OK za onu tezu... Ali tamo je za jedno hrvatsko govorno podrucje neuobicajeno velik broj i drugih (uvjetno receno!!) srbizama, odnosno rijeci koje su u to govorno podrucje dosli preko srpskoga.

Dakle nikakve veze to nema sa "šugamanom" i tim tvojim "okupacijama"!


Quote:
scarms kaže: Pogledaj post
tvoje je pravo da ti ne odgovara folklor slavonskog kraja, osobno ne podnosim gange,rere i slične brđanske ojkavice... neće me valjda neko zbog toga napadat
Vec sam negdje napisao da je u 21. stoljecu utjecaj folklora u turistickoj ponudi i identitetu nekog kraja puno manji nego u 20. stoljecu. Slavonija ima jak folklor (Djakovacki vezovi, Sokacko sijelo i sl.), ali to je danas sve vise "out"...

Pa se tako slazem i za gange, rere i sl. "Moja stikla" ima karakteristike Dalmatinske zagore, ali poslati to na Evroviziju je bio promasaj.

Quote:
scarms kaže: Pogledaj post
peškiri, komšije, čorbe, kašike, kapije, lojtre i pizdarije ne upotrebljavaju na prostoru Šokadije/Slavonije zato jer smo svi posrbljeni nego zato jer je to već stotinama godina među nama i ne vidimo u tom problem.
Da se razumijemo: NE BIH NI JA APOSTROFIRAO BAS SLAVONIJU STO SE TICE JEZIKA, NEGO MI SMETA BAS TO STO, IAKO STE TOLIKO PRETRPJELI OD CETNIKA, I DALJE DANAS UPOTREBLJAVATE ONE NJIHOVE IZRAZE KOJI NISU U HRVATSKOM STANDARDU (peskir, komsija,..) TE MASOVNO PICITE SRPSKE NARODNJAKE. A S DRUGE STRANE STE OD RATA U JEZIK PRIMILI "tijek, izvješće, putovnica, promidžba,..." I ONDA STE KAO VELIKI HRVATI TIPA GLAVAS, SVI U OBRANU GLAVASA ("INATI SE, SLAVONIJO!"). TO JE TAJ PARADOKS!
Quote:
scarms kaže: Pogledaj post
srpski jezik uglavnom nema ništa što ne bi imao i hrvatski, a ako ima onda su to iskrivljeni turcizmi ili germanizmi.
Dakle ti tvrdis da je hrvatski j. = srpski j., odnosno da je to jedan jezik?!
Evo npr. "ubediti" ne postoji u hrvatskom standardu, i tamo je samo "uvjeriti" (iako i masa Hrvata, posebno Slavonaca, govori "ubijediti"). Kojeg je porijekla to "ubediti"? Turcizam? Germanizam?
Quote:
scarms kaže: Pogledaj post
ako još uvijek misliš da su srbizmi reci mi je li riječ supa po tvom mišljenju srbizam, kao što većina tvrdi?
Koliko cu puta jos morati (i tebi) reci da me ne zanima praporijeklo (etimologija) rijeci vec neposredno porijeklo. Supa je mozda engleska (soup) ili njemacka (die Suppe) rijec. Srbi su je najvjerojatnije preuzeli od Nijemaca. U hrvatskom standardu "supa" ne postoji, a srecom cini mi se da nijedno podrucje u Hrvatskoj (cak ni Slavonija) nema "supu" u svom lokalizmu. Bi li trebala biti? Za odgovor pogledaj ono moje apostrofirano gore velikim slovima.

Tako bi se po tvojoj logici moglo reci i da fudbal nije srbizam... Jer, ponavljam ti, etimologija (praporijeklo rijeci) je nebitno za pitanje opstojnosti hrvatskog jezika kao samostalnog prema srpskom jeziku!
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 14:09   #46
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
ja samo koristim DI u govoru, ponekad gdje

kao u engleskom i talijanskom
Where are you? / Where are you going?
Dove sei/stai? / Dove vai?

To je opca tendencija u svim jezicima, izjednacavanje prijedloga za kretanje i mirovanje?

Inace ne bi mogla reci IDEM NA ZAHOD, nego samo IDEM DO ZAHODA.
NA ZAHOD se ne moze ici...

TKO IDE NEKAMO, IDE DO, A NE IDE NA.
Netocno.

U njemackom se ne moze reci "wo gehen Sie" nego samo "wohin gehen Sie".
I nijedan Ceh nece reci "kde jdeš" nego samo "kam jdeš". I normalno pismeni Slovaci nece nikad reci "kde ideš" nego samo "kam ideš". I pismeni Slovenci ce tako reci u svom jeziku.

Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Koliko puta se glagoli mirovanja kao ''nestati'' upotrebljavaju s KAMO/KUDA: Kamo/kuda si nestao?...
"Nestati" u ovom tvom primjeru nije glagol mirovanja, vec je u znacenju "otici u nepoznatom smjeru".

Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Ajde malo vise citanja, mnogi klasicni i moderni hrv. pisci koriste GDJE s glagolima kretanja.
Zelis biti Schönoestija od Shenoe, Marinkovickija od Marinkovica, Nazorskija od Nazora?
Jesu li ti pisci pozavrsavali jezicne skole prije nego sto su postali pisci?

Pogledaj kako pise npr. Matos - pjesma Jesenje veče (--> vidi se da je Slavonac ). Ili njegova pjesma Kraj druma. U pjesmi Kod kuce spominje "Jevrejina". U "Domovini iz tudjine" mu "hladan vjetar duva"... Je li nam uzor takav jezik?

Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
100 puta ce reci da GDJE ne moze ici s glagolima kretanja. 100i prvi put cu (...)
To ne znas da se to pise "101." put?
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
(Bas kao i koristenje MOJ/NAS/VAS umjesto SVOJ).
Tako bi i ti mogao postati knjizevnik (bez "svoj" i bez "kamo"), pa bi se onda buduce hrvatske (i brazilske) generacije po tebi ravnale.

Zadnje uređivanje Thresholder : 30.03.2007. at 14:48.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 15:36   #47
at thresholder:TIJEK misli ti je toliko isprekidan i argumenti su ti apsolutno nejasni pa tvoje IZVIJEŠĆE ne mogu niti pratiti, a ne da bi me moglo u nešto UBIJEDITI. Ajd ode se ja obrisat peškirom i pojest supu kašikom , a kasnije ću DA GLEDAM FUDBAL I SLUŠAM MUZIKU, CECU I DRUGARE . To je nama slavoncima ostalo od rata.
INATI SE SLAVONIJO !!!!ZIVIO BRANIMIR GLAVAŠ!!!
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 15:38   #48
ono što ti jedino od svega hoću reć je da ne poistovjećuješ slavoniju s jebenim glavašem, i s druge strane s jebenom srbijom. niti su svi slavonci uz glavaša, niti su opčinjeni srbizmima. takve generalizacije ostavi po strani. a to što su jednu staru pjesmu iskoristili za propagandu u vrijeme najveće gungule nema veze niti sa slavonijom, niti sa slavoncima. pozdrav
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 15:44   #49
Čuj, prije rata su svi tamo pričali manje - više ekavicom, a sad kud koji.
Ishwar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 16:00   #50
Hvala ti, Boze, sto nisam Slavonac!
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 17:29   #51
U mnogim slavonskim mjestima ljudi (osobito oni stariji) pričaju tzv. šokačkom ekavicom (navodno se to tako zove). Tako oni govore belo, mleko itd. a nisu Srbi, niti su to mjesta s većinskim srpskim stanovništvom!
__________________
Follow the yellow brick road!
SBorovnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 20:54   #52
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
NE BIH NI JA APOSTROFIRAO BAS SLAVONIJU STO SE TICE JEZIKA, NEGO MI SMETA BAS TO STO, IAKO STE TOLIKO PRETRPJELI OD CETNIKA, I DALJE DANAS UPOTREBLJAVATE ONE NJIHOVE IZRAZE KOJI NISU U HRVATSKOM STANDARDU (peskir, komsija,..) TE MASOVNO PICITE SRPSKE NARODNJAKE. A S DRUGE STRANE STE OD RATA U JEZIK PRIMILI "tijek, izvješće, putovnica, promidžba,..." I ONDA STE KAO VELIKI HRVATI TIPA GLAVAS, SVI U OBRANU GLAVASA ("INATI SE, SLAVONIJO!"). TO JE TAJ PARADOKS!
da, bolje je pobjeci u cesku i onda pljuvati po slavoncima

btw, u zagori ljudi isto koriste rijeci poput "peskir", "kesa"...izgleda da su i oni srbi. frende ti i seselj bi se skompali za cas.
__________________
Americans want grungy people, stabbing themselves in the head on stage. They get a bright bunch like us, with deodorant on, they don't get it.
keke is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 22:09   #53
Quote:
keke kaže: Pogledaj post
da, bolje je pobjeci u cesku i onda pljuvati po slavoncima

btw, u zagori ljudi isto koriste rijeci poput "peskir", "kesa"...izgleda da su i oni srbi. frende ti i seselj bi se skompali za cas.
Ja srpski jezik cijenim vise od svog hrvatskog jezika! Jer Srbi imaju svoje i ne uzimaju nase (= kroatizme). Dok Hrvati prihvacaju srbizme (i jos pice srpske narodnjake) i onda se jos busaju u prsa kao veliki domoljubi (Glavas & Co.). Fuj!

Kad si u sobi gdje se prdi i smrde noge, smrad ne osjecas. Ali ga osjetis tek kad izadjes vani pa se vratis! To je moje iskustvo s Hrvatskom.
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 23:54   #54
to sto slavonci koriste turcizme (za tebe: srbizme) bi tebi, kao urbanom ljevicaru, trebalo biti drago
__________________
Americans want grungy people, stabbing themselves in the head on stage. They get a bright bunch like us, with deodorant on, they don't get it.
keke is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 00:00   #55
i sto imas protiv glavasa?
__________________
Americans want grungy people, stabbing themselves in the head on stage. They get a bright bunch like us, with deodorant on, they don't get it.
keke is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 01:12   #56
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Hvala ti, Boze, sto nisam Slavonac!
Hvala ti Bože što nisam netolerantna (ups dvije negacije, hoćeš me i zbog tog vrijeđati?! ) osoba koja svoje frustracije ne liječi tako da olako vrijeđa druge ljude i što se ne stidim kraja iz kojeg dolazim.

P.S. Ne podnosim Glavaša (čak iz osobnih razloga, jer taj kog se dokači... ), mrzim narodnjake, ne volim ekavicu i sve vezano za nju, a ti da imaš uopće pojam na što ova Slavonija liči i koliko ljudi misli poput mene, ne bi vrijeđao i pisao onakve stvari kao da se podrazumjevaju.
Newbiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 00:13   #57
Quote:
Newbiee kaže: Pogledaj post
Hvala ti Bože što nisam netolerantna (ups dvije negacije, hoćeš me i zbog tog vrijeđati?! ) osoba koja svoje frustracije ne liječi tako da olako vrijeđa druge ljude i što se ne stidim kraja iz kojeg dolazim.

P.S. Ne podnosim Glavaša (čak iz osobnih razloga, jer taj kog se dokači... ), mrzim narodnjake, ne volim ekavicu i sve vezano za nju, a ti da imaš uopće pojam na što ova Slavonija liči i koliko ljudi misli poput mene, ne bi vrijeđao i pisao onakve stvari kao da se podrazumjevaju.

p.s. Hvala ti Bože što ima neko ko se može umjesto mene izrazit kad sam isprovocirana i ne da mi se razjašnjavat.
__________________
"...Let the girl fight and she will know...
...Let the boy cry and he will know..."

.....ja ne znam drugačije.....
scarms is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2007., 00:32   #58
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Djakovacki vezovi, Sokacko sijelo i sl. folklorne priredbe (ne samo "becarci, kola i tambure") u Slavoniji mogu biti OK..., ali meni nekako ne leze... sorry. Taj folklor za turiste (pogotovo strane) nije vise atrakcija kao nekad. Cesto cak i naprotiv... pa ga se tako povezuje sa siromastvom, zatupljenoscu, primitivnim arhaicnim nacinom zivota itd.
ovakav upis ja povezujem sa malogradjanstinom i krajnjim primitivizmom. pozdrav.
BootBoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2007., 17:05   #59
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Netocno.

U njemackom se ne moze reci "wo gehen Sie" nego samo "wohin gehen Sie".
kad si već našao pamet prosipati pravilno je "wo gehen sie hin?"


ostale tvoje upise ću prokomentirati samo sa jednom riječju :
:asshole:
tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2007., 23:10   #60
Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Ja srpski jezik cijenim vise od svog hrvatskog jezika! Jer Srbi imaju svoje i ne uzimaju nase (= kroatizme). Dok Hrvati prihvacaju srbizme (i jos pice srpske narodnjake) i onda se jos busaju u prsa kao veliki domoljubi (Glavas & Co.). Fuj!

Kad si u sobi gdje se prdi i smrde noge, smrad ne osjecas. Ali ga osjetis tek kad izadjes vani pa se vratis! To je moje iskustvo s Hrvatskom.
Ti si neznalica, mislim glede apsolutne autontičnosti srpskog u ondosu na hrvatski jezik! Da si ga malo duže slušao skužio bi da oni daleko više tuđica koriste nego mi u standardnom jeziku.

I ne positovjećuj Slavonce s Glavašem i Co. A što se tiče narodnjaka, u Osijeku su oni pojava unazad 5 godina, istina vrlo intenzivna, ali su se u ostatku Hrvatske slušali puno prije.

Ekavica postoji i u drugim krajevima Hrvatske i nema veze sa srpskim jezikom. U Osijeku je postojala ekavica, ali nekakav hibrid. Eto, tako moji djed i baka govore. Mladi, s druge strane, ne. Mirkovci nisu šokačko selo pa njihova ekavica nije isto kao u hrvatskim selima.

Što se tiče Turcizama, oni su dugo u tradiciji pučkog govora i nemaju veze sa Srbima. Pa ako šokac kaže peškir to je zato što su mu tako govorili ćaća i mater, a ne zato što je srbiziran. Konačno i Talijani su Dalmatince tlačili stoljećima, i sad ćeš ti psovati i pljuvati u ovakoj maniri po Dalmatincima za pijat, lancun, kušin...

Liječi svoje frustracije negdje drugdje ili se barem potrudi upoznati s tematikom prije nego što postaneš ovako grub. A glede opaske o domoljublju Slavonaca, može te biti sram.
__________________
Everybody's got something to hide except for me and my monkey!
fug is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:41.