Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2007., 16:12   #61
Quote:
BargeldB kaže: Pogledaj post
stoga, ako se već piše o nečemu ili nekomu, molio bih da to budu rečenice, mišljenja i stavovi, koji se onda mogu naknadno korigirati ili ne!
al onda to ne bi bila povijest umjetnosti, ne?
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 16:39   #62
Quote:
darin kaže: Pogledaj post
al onda to ne bi bila povijest umjetnosti, ne?
nego kaj? istorija umjetnosti?
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 16:42   #63
Quote:
BargeldB kaže: Pogledaj post
nego kaj? istorija umjetnosti?
povijest je faktografija, a to je ono od cega se uglavnom ovaj topic i sastoji. koliko sam ja shvatila, ti si ocekivao diskusije interpretacije i osobne stavove, njih se moze korigirati. povijesne cinjenice ne. u cemu je problem? ime topica sasvim odgovara njegovom contentu.
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 18:33   #64
Quote:
darin kaže: Pogledaj post
povijest je faktografija, a to je ono od cega se uglavnom ovaj topic i sastoji. koliko sam ja shvatila, ti si ocekivao diskusije interpretacije i osobne stavove, njih se moze korigirati. povijesne cinjenice ne. u cemu je problem? ime topica sasvim odgovara njegovom contentu.
ok, onda bi prikladniji naziv bio - povijest povijesti umjetnosti! ako je o tome ovdje zapravo riječ! a koliko sam ja shvatio letimičnim pogledom, tu se stavljaju autori, djela, crtice, nagrade, a povijesti se baš i nisam načitao!
sori, ali malo sam lijen za čitanje nekih faktografskih litanija i deskriptiranja djela - poput vangogovskih poteza ili kajtijaznam... odnosno, o nečemu u što sam dovoljno dobro upućen.

zato sam i napisao gore navedeni post. za mene nema problema, osim u njegovom sadržaju!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 08:42   #65
Quote:
BargeldB kaže: Pogledaj post
ok, onda bi prikladniji naziv bio - povijest povijesti umjetnosti! ako je o tome ovdje zapravo riječ! a koliko sam ja shvatio letimičnim pogledom, tu se stavljaju autori, djela, crtice, nagrade, a povijesti se baš i nisam načitao!
sori, ali malo sam lijen za čitanje nekih faktografskih litanija i deskriptiranja djela - poput vangogovskih poteza ili kajtijaznam... odnosno, o nečemu u što sam dovoljno dobro upućen.

zato sam i napisao gore navedeni post. za mene nema problema, osim u njegovom sadržaju!
Pošto sam započeo temu, smatram se prozvanim. Ako ti se da, pročitaj uvodni post i pogledaj šta od zamišljenog ima ovdje. Onda će ti biti jasnije zašto je tema bila godinu dana u arhivi.

Kako je i zašto iskopana, vjeruj, meni nije najjasnije. No, o tome se brinu moderatori, pa će ti oni možda bolje objasniti.

Kad već kritiziraš, budi određen. Ili ti ne valja cijela tema?
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 14:56   #66
Quote:
BargeldB kaže: Pogledaj post
svaka pohvala za naslov topica, ali to je sve.
u letimičnom pregledu postove, nadasve me se dojmila originalnost postanja 'originala'. to su skripte za ispit (može za umjetnost 19. st. ali i umjetnost 20. stoljeća), napisane u crticama, koje, kada netko nedovoljno upoznat s tematikom krene čitati ovako skriptirane, može ih slobodno mačku o rep objesiti! a još k tome ima i grešaka (tipfelera?), koje mogu navesti na krivo učenje!
stoga, ako se već piše o nečemu ili nekomu, molio bih da to budu rečenice, mišljenja i stavovi, koji se onda mogu naknadno korigirati ili ne!
Za pocetak, ne zelim nikoga ogranicavati u onome sto zeli pisati. Da je malo veca frekvencija na ovom topicu, mozda bi to i imalo smisla, ali s ovako rijetkim postovima je zbilja sve dobrodoslo.
Ta faktografija iz studentskih skripti koja tebi ide na zivce, meni sasvim dobro dodje da se nekih stvari podsjetim.
Ima gresaka? Slobodno na njih ukazi. Zato i jesmo na forumu, da razgovaramo, a ne da pisemo monologe
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 18:03   #67
Quote:
krix kaže: Pogledaj post
Pošto sam započeo temu, smatram se prozvanim. Ako ti se da, pročitaj uvodni post i pogledaj šta od zamišljenog ima ovdje. Onda će ti biti jasnije zašto je tema bila godinu dana u arhivi.

Kad već kritiziraš, budi određen. Ili ti ne valja cijela tema?
čini mi se da smo se svi krivo razumjeli. kao prvo, pohvalio sam naslov teme - povijest umjetnosti. ali, tema je preopširna! kažeš da pročitam tvoj prvi post:
"Dobrodošle su analize stilova, sažete biografije, razvoj kroz povijest, zanimljivosti, umjetnička djela, stari majstori."
kako se tebi čini taj odnos tvojeg prijedloga i onog što je napisano?

kao drugo, nisam kritizirao, već sam samo konstatirao da tvoj prijedlog teme ide nekim drugim tokom!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2007., 18:34   #68
Quote:
Mrtva mrkva kaže: Pogledaj post
Ta faktografija iz studentskih skripti koja tebi ide na zivce, meni sasvim dobro dodje da se nekih stvari podsjetim.
Ima gresaka? Slobodno na njih ukazi. Zato i jesmo na forumu, da razgovaramo, a ne da pisemo monologe
kaj se skripti tiče, blago tebi ako ti kao podsjetnik služe crtice poput ovih:

AUGUSTE RENOIR
- slikao je ljude na koncertima, u šetnji, u kafićima, na izletima
- Moulin de la Galette, Grands Boulevards, Berthe Morissot
- razbija oblik svjetlom kao Monet

SISLEY
- ugledao se na Moneta, također je pejzažist
- postepeno rasvjetljuje paletu
- slike: Mali trg u Argenteuileu, Poplava u luci Marly

PISSARO
- je također pejzažist
- 1870-tih živi u Pontoiseu. Tada slika Crvene krovove
- 1890-tih slika pariške vedute: Avenu de l’Opera, Boulevard Montmartre
- privlači ga postimpresionizam

...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 12:48   #69
Thumbs up

Quote:
BargeldB kaže: Pogledaj post
... to su skripte za ispit (može za umjetnost 19. st. ali i umjetnost 20. stoljeća), napisane u crticama, koje, kada netko nedovoljno upoznat s tematikom krene čitati ovako skriptirane, može ih slobodno mačku o rep objesiti!...stoga, ako se već piše o nečemu ili nekomu, molio bih da to budu rečenice, mišljenja i stavovi, koji se onda mogu naknadno korigirati ili ne!
Nisam siguran da su te svi shvatili pa cu napisati kako sam ovo shvatio ja. (A mozda ni ja nisam )
Tekst napisan u natuknicama je obicno nabacivanje cinjenica koje bi onda sa smisljenim recenicama trebalo povezati u nesto zanimljivo, smisleno i puno dublje. Buduci da sam ja nedovoljno upoznat s tematikom stvarno se osjecam kao da citam neki tekst di je netko obrisao svaku trecu rijec . Upuceniji od mene, vjerovatno se mogu necega prisjetiti iz tih natuknica.
No ja se zapravo gustam citajuci sve ovo.
I mislim da se mogu davati misljenja/stavovi, jer ionako se povijest uvijek tumaci. ("Pobjednici pisu povijest", evo u nas se povijest mijenja promjenom vlasti itd)

Znam puno ljudi koji iza natuknica skrivaju svoje povrsno poznavanje teme. Ni slucajno ne mislim da se to odnosi na ikoga od vas
Natuknice umjesto recenica su kao kostur umjesto cijelog tijela. Nekom dovoljno nekom ne.
Svima i NHF
goredolje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 14:43   #70
Quote:
BargeldB kaže: Pogledaj post
čini mi se da smo se svi krivo razumjeli. kao prvo, pohvalio sam naslov teme - povijest umjetnosti. ali, tema je preopširna!
Namjerno je preopširna tema. Nekog zanima afrička umjetnost, nekog barok, a većina zna šta vole, ali ne znaju šta je to. Zašto ne bi bilo svega po malo. Premalo nas zalazi na ovaj podforum da bi bili isključivi prema bilo kojem dijelu.

Quote:
BargeldB kaže: Pogledaj post
kažeš da pročitam tvoj prvi post:
"Dobrodošle su analize stilova, sažete biografije, razvoj kroz povijest, zanimljivosti, umjetnička djela, stari majstori."
kako se tebi čini taj odnos tvojeg prijedloga i onog što je napisano?
Tu se potpuno slažem s tobom. Pokušao sam razviti temu u jednom smjeru, ali nije išlo. Zato sam davno i odustao od nekih smislenijih upisa.

Quote:
BargeldB kaže: Pogledaj post
kao drugo, nisam kritizirao, već sam samo konstatirao da tvoj prijedlog teme ide nekim drugim tokom!
Jebiga, šta je tu je.
Kome odgovara nek' čita, kom' ne, široko mu polje.

S tobom se generalno slažem. Pozdrav
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 15:44   #71
ovo je super i fantastično!!!

jakoo mi je drago da ste podigli ovu temu iz prašine!
Atanasovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 19:04   #72
Quote:
goredolje kaže: Pogledaj post
Tekst napisan u natuknicama je obicno nabacivanje cinjenica koje bi onda sa smisljenim recenicama trebalo povezati u nesto zanimljivo, smisleno i puno dublje. Buduci da sam ja nedovoljno upoznat s tematikom stvarno se osjecam kao da citam neki tekst di je netko obrisao svaku trecu rijec . Upuceniji od mene, vjerovatno se mogu necega prisjetiti iz tih natuknica.
No ja se zapravo gustam citajuci sve ovo.

Znam puno ljudi koji iza natuknica skrivaju svoje povrsno poznavanje teme. Ni slucajno ne mislim da se to odnosi na ikoga od vas
Natuknice umjesto recenica su kao kostur umjesto cijelog tijela. Nekom dovoljno nekom ne.
Svima i NHF
ovako, u načelu si shvatio što sam želio reći. sam tvrdiš da nisi dovoljno upućen u ovu tematiku, ali si dobro primjetio da obične crtice ne znače ništa. pa čak niti onima koji su malo bolje upućeniji u temu ovog topica!

naime, vjerojatno si čuo za gore nasumce odabrana tri umjetnika (moj prethodni post). ponovo ću pokušati objasniti na što sam mislio...

SISLEY
- ugledao se na Moneta, također je pejzažist (tko je Monet? tko je pejzažist - Monet ili Sisley? ili obojica? samo je pejzažist?)
- postepeno rasvjetljuje paletu (u odnosu na koga? kakva mu je paleta bila do sada, kada ju 'sada' rasvjetljuje? kojom tehnikom radi? impastom? koje boje koristi u toj svojoj 'ravjetljenoj paleti?...)
- slike: Mali trg u Argenteuileu, Poplava u luci Marly (to su mu najbolji radovi? rani? zreli? pred smrt? ili kada je mijenjao stil, pa prešao na drugi?...)

ovo su samo neka od brzinski sročenih pitanja, a ima ih gomilu i ne bih htio nikoga od vas zamarati. ali, sori, meni ove tri crtice o Sisleyu ne znače apsolutno ništa!!!
ja sam se samo na to referirao. a, ponavljam, ako je nekome to dovoljno da mu bude podsjetnik (ne znam na što???), blago njemu!

ovakvo nabacanim, površnim i nesuvislim crticama ne može se razgovarati o povijesti umjetnosti!!!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2007., 19:12   #73
Quote:
krix kaže: Pogledaj post
Namjerno je preopširna tema. Nekog zanima afrička umjetnost, nekog barok, a većina zna šta vole, ali ne znaju šta je to. Zašto ne bi bilo svega po malo. Premalo nas zalazi na ovaj podforum da bi bili isključivi prema bilo kojem dijelu.
hm, ako ti tako kažeš!

ali radi preglednijeg čitanja, ne bi li bilo bolje da se krene od antike, preko ranog srednjeg vijeka, romanike, gotike, renesanse, baroka...

ovako skakati s jedne ere/stila, pa preskočiti 1000 godina izaziva kaos i zbrku!

samo preglednosti radi...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2007., 17:41   #74
Jel postoji negdje stranica gdje se može naći sažetak i primjeri svih razdoblja povijesti umjetnosti?? Kronološki....


I would be most grateful

Zadnje uređivanje Ho-hum : 08.02.2007. at 19:13.
Ho-hum is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2007., 11:12   #75
Edouard Manet

Potječe iz visoke građanske obitelji.Otac mu je bio visoko pozicionaran državni činovnik,a majka je bila iz bogate građanske obitelji.
Manet je dobio naobrazbu kakvu je htio;isprva se premišljao između prava i pomorstva.Otac ga je zato poslao na brod koji je plovio sedam mjeseci za južnu Ameriku.Život na brodu mu se nije svidio pa je odustao od pomorstva,ali se je ohladio i od prava.U njemu se probudila ljubav za slikanjem te je na povratku domovini uspio nagovoriti oca da mu dopusti studirati slikarstvo.
Otac mu je plaćao privatne satove slikanja kod uvaženog slikara Thomasa Coutira.Kao njega je primoran slikati po akadaemskim standardima.Svome prijatelju iz djetinjstva,Antoninu Proustu je priznao da se svaki put kada odlazi u atelje svog profesora osjeća kao da silazi u grobnicu:bez pravog svijetla,bez
života.Ali,išao je do kraja naobrazbe k profesoru i prema njemu zadržao veliku dozu poštovanja(iako ga je upravo on,Coutir,vrlo oštro napadao,a još za školovanja izjavio kako od njega nikada neće biti slikara).
Oženio se obiteljskom učiteljicom glazbe-Suzanne.
Kada je izložio sliku "Doručak na travi", koja prikazuje golu ženu između dva suvremeno odjevenog muškarca,javnost je ostala šokirana,javno su ga kritizirali.Ni ostale njegove slike nisu prošle bolje,pogotovo "Olimpija"-gola žena na krevetu(model mu je bila Victorine Meurend s kojom je surađivao dvanaest godina),reakcija javnosti je bilarijezir,ogorčenje,zgražanje.Nitko nije gledao njegov način slikanja već ono što slika prikazuje.U tim,za Maneta ponižavajućim i teškim danima su ga hrabrili njegovi prijatelji Antonin Proust,
pisac Emil Zole,pjesnik Charles Baudealire i poznati slikar Edgar Degas. Degas mu je rekao:"Sad si slavan kao i Garibaldi."
Također,slika "Strijeljanje Maksimilijana Austrijskog u Meksiku"(Maksimilijan pripada dinastiji Habsburgovaca),bila izvrgnuta ruglu.
Zadnjih godina života Manet pobolijeva.Od bolava je jedva držao kist među prstima,ali je svejedno slikao.Slikao je ono što ga okružuje,što zahtjev manje kretanja i fizičkog napora.Jedna od njegovih posljednjih slika je "Bar u Foiles-Bergeru".Slika prikazuje plavokosu konobaricu u plavoj haljini,okruženu mrtvom prirodom i ogledalima u kojima se odražav živost bara.


(Je li mi može netko rewći kako se stavljaju slike,dugo se nisam koristila kompjutorom pa moram učiti sve ispočetka.Molim vas.)
balerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 07:40   #76
Quote:
balerina kaže: Pogledaj post
(Je li mi može netko rewći kako se stavljaju slike,dugo se nisam koristila kompjutorom pa moram učiti sve ispočetka.Molim vas.)
ovako se stavljaju slike

Malo je jasnije.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2007., 15:21   #77
Hvala,potruditi ću se što prije svladati novu lekciju.
O kojem biste umjetniku voljeli da vam pišem?(Svaki tjedan na povijesti likovne umjetnosti učimo nešto novo i zanimljivo samo što nemam baš puno osoba koje bi to zanimalo).
balerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 07:18   #78
Quote:
balerina kaže: Pogledaj post
Hvala,potruditi ću se što prije svladati novu lekciju.
O kojem biste umjetniku voljeli da vam pišem?(Svaki tjedan na povijesti likovne umjetnosti učimo nešto novo i zanimljivo samo što nemam baš puno osoba koje bi to zanimalo).
Sve je dobro. Samo daj.
krix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 15:08   #79
Sad prvo idem na balet a onda ću pisati o Michelangelu jer moj najdraži profesor iz crtanja stalno govori o njemu.
balerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2007., 15:57   #80
Quote:
Ho-hum kaže: Pogledaj post
Jel postoji negdje stranica gdje se može naći sažetak i primjeri svih razdoblja povijesti umjetnosti?? Kronološki....


I would be most grateful


www.culturenet.hr - no, to je stranica koja se bavi poviješću umjetnosti u Hrvatskoj, no tamo se mogu naći korisne informacije vezane i uz film, ples, glazbu i ine umjetnosti.
Atanasovski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:49.