Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2012., 14:34   #4541
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Bila je riječ o pomrčinama Sunca. Za razliku od pomrčina Mjeseca, pomrčina Sunc aje vidljiva jedino za vrijeme totaliteta, a to se dešava vrlo naglo. Parcijalne faze golim okom nije moguće vidjeti, osim vrlo rijetko ako oblak dovoljno zakloni Sunce ili se faza odvija kad je Sunce blizu horizonta. Osim toga, citiram enciklopediju Brittanicu "Any point on Earth may on the average experience no more than one total solar eclipse in three to four centuries." Dok se potpuna pomrčina Mjeseca vidi praktički sa cijele zemljine polutke, zajedno sa parcijalnim fazama, sunčev totalitet je vidljiv unutar samo par minuta na uskom području od nekih 100 kolimetara. Zato nema predviđanja potpunih pomrčina Sunca kod starih civilizacija.
hm, what a coincidence
Bak’tun
144,000 Days
400 “Years”
202 Tuns
LC[ 4
NMT is offline  
Old 24.12.2012., 19:01   #4542
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
hm, what a coincidence
Bak’tun
144,000 Days
400 “Years”
202 Tuns
LC[ 4
Ne razumijem o kakvoj slučajnosti govoriš? Citiram:

"From the 'Canon of Eclipses' from 1207 BC to 1600 AD, you can follow a series of total solar eclipses that were visible over Egypt between 1157 and 115 BC spanning over 1000 years of potential observations. There is no simple, or discernible, pattern. Sometimes 8 months separates two total solar eclipses, sometimes as many as 400 months separate the two! This means that, knowing that an eclipse happened during a particular month and year, there is no simple additive period that lets you anticipate when the next total solar eclipse will happen, even in the same geographical location."

Izvor: http://image.gsfc.nasa.gov/poetry/ask/a11846.html
Astrobobo is offline  
Old 24.12.2012., 19:41   #4543
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ne razumijem o kakvoj slučajnosti govoriš? Citiram:

"From the 'Canon of Eclipses' from 1207 BC to 1600 AD, you can follow a series of total solar eclipses that were visible over Egypt between 1157 and 115 BC spanning over 1000 years of potential observations. There is no simple, or discernible, pattern. Sometimes 8 months separates two total solar eclipses, sometimes as many as 400 months separate the two! This means that, knowing that an eclipse happened during a particular month and year, there is no simple additive period that lets you anticipate when the next total solar eclipse will happen, even in the same geographical location."

Izvor: http://image.gsfc.nasa.gov/poetry/ask/a11846.html
mislio sam da pričamo o južnoj americi, pod broj jedan.

pod broj dva, ti govoriš o kratkom periodu od nekakvih 800 godina, a ja pričam o periodu od nekakvih minimalno 4000 godina.


eh da, slučajnost o kojoj sam pričao je to da si spominjao totalne pomrčine u razmaku od 400 godina, a maye su imale takvo razdoblje u svom kalendaru, kojeg su btw preuzele od ranije civilizacije.
NMT is offline  
Old 24.12.2012., 20:06   #4544
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
mislio sam da pričamo o južnoj americi, pod broj jedan.
Nebitno je, orincip je isti za sve civilizacije na svijetu b

Quote:
pod broj dva, ti govoriš o kratkom periodu od nekakvih 800 godina, a ja pričam o periodu od nekakvih minimalno 4000 godina.
Nisam znao da u Južnoj Americi postoje pisani dokazi o potpunim ponrčinama Sunca u rasponu od 4000 godina...


Quote:
eh da, slučajnost o kojoj sam pričao je to da si spominjao totalne pomrčine u razmaku od 400 godina, a maye su imale takvo razdoblje u svom kalendaru, kojeg su btw preuzele od ranije civilizacije.
Da, to je problem jer ljudi obično interpretiraju sve kako im paše Da ponovim, za one koji nisu uspjeli pročitati engleski tekst - ne postoji regularni period ponavljanja pomrčina Sunca na jednom mjestu. Taj raspon može biti 400 godina, ali može biti i nekoliko desetaka godina. To nema nikakve podudarnisti sa bilo kakvim kalendarom. Saros ciklus jest periodičan, ali se ne javlja uvijek na istom dijelu zemljine kugle, a kamoli na području od svega 100km širine.
Astrobobo is offline  
Old 24.12.2012., 21:31   #4545
prijatelju o kakvim ti zapisima pričaš, tko spominje ikakve zapise?
priča je išla od tvoje tvrdnje da ni jedna stara civilizacija nije mogla raditi predviđanja pomrčine sunca.
ja ne tvrdim da ih jesu radili, ali tvrdim da su ih mogli raditi, tj da je bilo moguće.

mi smo pravovaljano pratili pomrčine koliko, nekoliko zadnjih desetaka godina? prije toga je sve bilo vađeno iz nekakvih starih zapisa, prijepisa, opisa, više ili manje točnih i nepreuveličavanih.
pa i tih 800 godina vođenja je sitnica, ako se i može uzeti pouzdano svaka zabilježena pomrčina sunca, kada se usporedi s periodom vremena od više tisuća godina unazad. kako su nas stare civilizacije uvijek znale iznenaditi svojim građevinskim pothvatima, ja bih se dao kladiti da će još mnogo toga izaći na vidjelo, što su oni znali a mi smo 'zaboravili'.

oni se nisu masovno zaglupljivali gledanjem tv-a i poslovima od 8-16h u nekakvim uredima, oni su vrijeme provodili na 'velikom otvorenom', tj vani, preživljavajući, radeći u polju, ili jednostavno izležavajući se noćima pod zvjezdanim nebom, razmišljajući i bilježeći sve što primijete, a mogu se kladiti da su primijetili mnogo toga.

mi se i danas teleskopima fokusiramo na određene točke, čak i kada imamo širokopojasna promatranja, to nisu ona standardna, bazirana na vidljivom spektru, koliko istraživanje zračenja i raznoraznih pojava, a oni su gledali samo nebo koliko je široko i dugačko, bez leća, golim okom.

ne nisu tako primijetili ono što naši teleskopi danas zabilježe, ali su zato primjećivali određene cikličke stvari, zapisivali ih ili prenosili s koljena na koljeno, stvarali priče od njih, mitove i legende, vidjeli su borbu bogova na nebesima i to ih je okupiralo, zato su i žrtvovali toliko za te iste bogove, zato su im i dizali spomenike i poravnavali građevine prema njima. nije to bez razloga.

zato ti govorim da je moguće da su oni vidjeli što mi ne vidimo, jednako kao što oni nisu vidjeli što mi sad imamo šansu vidjeti. dva su to različita pristupa promatranju.

i mi ćemo naći pravila i vjerojatno prokljuviti u njihova znanja, ali će proći još neko vrijeme i netko će se morati svojski baviti tim pitanjima, otključati tajne njihovih opsesija i načina gradnje.
NMT is offline  
Old 28.12.2012., 15:09   #4546
Trabunjaš. Stare civilizacije nisu imale mogućnosti predvidjeti potpune pomrčine Sunca. To se prvi puta radilo, ako se ne varam, tek u 17. stoljeću, iako zapise o pomrčinama imamo ubazad nekoliko tisuća godina što nam pomaže pri datiranju povijesnih događaja.
Astrobobo is offline  
Old 28.12.2012., 20:14   #4547
unazad nekoliko tisuća godina imamo pouzdano zabilježene sve pomrčine koje su se dogodile, ili samo neke?
NMT is offline  
Old 28.12.2012., 21:09   #4548
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
unazad nekoliko tisuća godina imamo pouzdano zabilježene sve pomrčine koje su se dogodile, ili samo neke?
Samo neke. A samo neke od tih nekih su zabilježene na području jedne civilizacije.
Astrobobo is offline  
Old 28.12.2012., 22:12   #4549
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Samo neke. A samo neke od tih nekih su zabilježene na području jedne civilizacije.
a koliko zabilješki je preživjelo?
da nešto pokosi našu civilizaciju što bi od naših zabilješki pomrčina ostalo? gdje smo mi to u kamen uklesali i objasnili nešto takvo?
NMT is offline  
Old 29.12.2012., 23:05   #4550
Ha ha ha haha.....
21.12. je prošao...nema mraka 3 dana, nema smaka svijeta...
Da li je zbilja netko vjerovao u ovo?
Omaha is offline  
Old 30.12.2012., 09:06   #4551
Takozvanih 3 dana mraka tj tame znači zimski solsticij, nakon čega tek započinje novi ciklus solarnog sustava. Majanski kalendar je vrlo precizan ustvari ali nije ga trebalo tumačiti u smislu apokalipse već kraja svijeta u smislu da za ovaj svijet od kraja njegovog računanja treba početi drugačije gibanje ovih nebeskih tijela po precesiji koja je vrlo spora ali može nam kroz neko vrijeme dati novi uvid u svemir.
__________________
Aliens exist!
LaserCut is offline  
Old 30.12.2012., 11:23   #4552
2012. je na izmaku, ljudima se transformise svest, vise niko nece tolerisati ovakve prevarante:



Eagle Grandson is offline  
Old 01.01.2013., 00:59   #4553
I tako 2012. godina ode u povijest. 228 strana ni o čemu.
Dubrovčanin is offline  
Old 01.01.2013., 02:43   #4554
Ma joj... Uskoro zatvaram.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Old 01.01.2013., 08:01   #4555
zlocesti, zlocesti moderator.

bauba is offline  
Old 01.01.2013., 08:39   #4556
Pouzdane informacije nemam! Samo dragi Bog zna u kojem smo mi sad po redu okretaju oko Sunca od početka pobune protiv Njega.
__________________
Sile tame! Stojim vam za vratom..
BudSpencerski is offline  
Old 01.01.2013., 14:59   #4557
I tako... Svemu lijepom dođe kraj. Veselili smo se, tugovali, proklinjali, zajebavali, psovali majku, gajili lijepu nadu, smijali se doomsdayerima, smijali su se i oni.... Sve u svemu - 2012. je došla i prošla, a svijet se nije raspao.
Tema je došla do svog kraja, ali ostat će u arhivi. Neki možda izvuku i neke zaključke, a sve u nadi da će početi zdravo razmišljati.

LP,

2012.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:38.