Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.01.2010., 19:04   #1061
nasljedstvo nikakvo ne mogu dobit jer nema ništ ali ne vjerujem da će država preći preko toga i oprostit dug sam tak! ako ja nemam veze s očevim dugom tko onda ima???
sijamac is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 19:54   #1062
Pozdrav!Nakon smrti moje bake provoditi će ostavinska rasprava.Nasljednici su 3 sestre od kojih je jedna moja pokojna majka a ja sam iza njezine( ali i očeve smrti) jedini nasljednik a to znači da na raspravu iza bake moram ići ja ,jesam li dobro shvatila? E a sada bih željela pitati da li ja moram prisustvovati toj raspravi jer ja ne želim ništa posjedovati niti naslijediti nakon bakine smrti(osobni razlozi).Da li je dovoljno da se javim javnom bilježniku i objasnim da se svega odričem u korist ostalih nasljednika jer nemam želuca susresti se sa ostalim nasljednicima
maaalooo zutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 20:03   #1063
Quote:
sijamac kaže: Pogledaj post
nasljedstvo nikakvo ne mogu dobit jer nema ništ ali ne vjerujem da će država preći preko toga i oprostit dug sam tak! ako ja nemam veze s očevim dugom tko onda ima???
Gle ako ništa ne nasljeđuješ ne odgovaraš ni za dugove, tak je prema Zakonu o nasljeđivanju. Kaj te briga ko će vraćat dug.
sanjuška67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 20:25   #1064
Quote:
maaalooo zutra kaže: Pogledaj post
Pozdrav!Nakon smrti moje bake provoditi će ostavinska rasprava.Nasljednici su 3 sestre od kojih je jedna moja pokojna majka a ja sam iza njezine( ali i očeve smrti) jedini nasljednik a to znači da na raspravu iza bake moram ići ja ,jesam li dobro shvatila? E a sada bih željela pitati da li ja moram prisustvovati toj raspravi jer ja ne želim ništa posjedovati niti naslijediti nakon bakine smrti(osobni razlozi).Da li je dovoljno da se javim javnom bilježniku i objasnim da se svega odričem u korist ostalih nasljednika jer nemam želuca susresti se sa ostalim nasljednicima
Ovako, ako imaš pravo na nasljedstvo, a ne dođeš na ostavinsku raspravu, svejedno ćeš naslijediti dio koji ti pripada.
Ako si sigurna da nasljedstvo ne želiš, imaš mogućnost da se svog nasljednog dijela odrekneš ili da ga ustupiš nekom od svojih sunasljednika. To ti je najjednostavnije izjaviti na samoj raspravi, a ako ne želiš susretati ostale, možeš slobodno to napisati u izjavi i ovjeriti kod javnog bilježnika. Dakle, da zaključim, ako se uopće ne očituješ na poziv javnog bilježnika i ako ne odeš na raspravu, svejedno dobiješ svoj dio, jer je tako propisano zakonom.
lookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 21:18   #1065
Hvala Vam lookiza mir u mojoj duši napraviti ću ono drugo
maaalooo zutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2010., 23:10   #1066
Izkljucenje iz nasljedstva

Pozdrav svima,

nezelim ovdje protiv svoji roditelja niti protiv brata pricat kamoli suditi, moje pitanje je dali me moji roditelji tek tako mogu izkjuciti iz nasljedstva. Dali meni ipak nasljeduje neki nuzni dio??
Molim za savjete.


OPORUKA

Mi,( Moji roditelji ), sin XXXXXX, obadvoje iz XXXXX, suvlasnici smo nekretnina upisana u zk.ul.br XXXXXXX oznaceni kao XXXXXX br, XXXXXXXX oranica podkucnicau selu od 666 chv i XXXXXX kuca i dvoriste podkucnica u selu od 134 cvh, dok je oporucitelj ( moj otac ) samovlasnik nekretnina upisana u zk.ul.br. XXXX k.o. XXXXXX, oznacenih kao ck.br. XXXX/X oranica u maloj strani od 156 cvh.
Ovom oporukom svu svoju naprijed navedenu nepokretnu imovinu kao i svu pokretnu koja se nade u trenutku smrti svakog od nas, prije svega ostabljamo nadzivljelom supruzniku, te istog obavezujemo sa svu naslijedenu kao i imovinu koja mu pripada nakon svoje smrti ostavi nasem sinu XXXXXXX XXXX XXXXXX ( moj brat ).
Sto se tice naseg drugog djeteta, sina XXXXX XXXXX ( to sam ja ), istog ovom oporukom, zbog pokazane nezahvalnosti, iskljucujemo iz nasljedstva. Ova izjava se odnosi na XXXXX ( ta sam ja ) i dijelom iz razloga sto smo mu prigodom kupovine stana darivali iznos od 30.000,00 odanasnjih DEM-a, a prigodom vjencanja dali dar od 10.000,00 DEM-a te financijski pomagali u opremanju stana i na druge nacine, tako da je on dobio dar u vrijednosti od najmanje 60.000,00 DEM-a, tako da smatramo da prema njemu nemamo vise nikakvih obaveza.
Ova oporuka je izraz nase posljednje volje, da pozivamo sve oporucne i zakonske nasljednike da postuju ove oporuke i postupe po njoj.
Nakon sto je prednja oporuka procitana pred svjedocima oporuke: XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX


Pozdrav
dream740d is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 00:26   #1067
Ne znam tko im je oporuku sastavljao no tu vidim par problema. Nije moguće svojemu nasljedniku narediti tj. odvezati ga kome da on ostavi što već ima. Onda, piše da si bio nezahvalan, a objašnjenje toga je da si za života već dobio oko 60 000 DEM.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 15:33   #1068
Ako se ne varam, neki nužni dio moraš dobiti.
Orleanska I. is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 15:39   #1069
j... te nepismenog, i ja bi te IZKLJUČILA iz nasljedstva...

da, mogu te. oni odlučuju što kome ostavljaju. uostalom, ti si dobio svoje, što se žališ...
crvena.naranča is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 16:13   #1070
ljudi ovo sam vidio u jednom filmu i nije loša ideja, ako želite nekoga isključiti iz oporuke da ne dobije nužni dio stavite u oporuci da mu ostavljate 1000 kn i problem je riješen nemože tražit više jer je već naveden u oporuci
marko86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 21:48   #1071
Quote:
crvena.naranča kaže: Pogledaj post
j... te nepismenog, i ja bi te IZKLJUČILA iz nasljedstva...

da, mogu te. oni odlučuju što kome ostavljaju. uostalom, ti si dobio svoje, što se žališ...
pisao sam da nezelim suditi no moram par rijeci dodati. po tvom jednom se pomoglo i to je to. medutim drugom se isto pomogne i dobiva cijelo nasljedstvo i to ne malo neg se kupi stan u vrijednosti od 180.000 eura i sto sat a ja koji sam u cijelu kucu trud ulozio na novcano nego s snagom njega ko j..e. da je kuca u Nj. bila bi sigurno milju i pol vrijedna a u HR je vrijedna sigurno 400.000 eura. mislim nije fer. znaci dok je trebalo potegnuti i povuci ja sam bio godinama svaki ljetni godisnji tu a braco se furao okolo. sad kad je gotovo uzivaj, a ja??

pozdrav
dream740d is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:54   #1072
imam pitanje
mamina teta je vlasnica stana, nema izravnih potomaka, samo nećake i nećakinje, neki žive u hrvatskoj, neki u kanadi. stan kojeg je teta vlasnica je u otkupu i moja majka već duže vremena plaća taj otkup i općenito vodi brigu o teti(vodi je doktoru,održava stan, obavlja kupovinu..) teta je za sada pokretna i potpuno psihički zdrava.
usmeno su se dogovorile da će stan nakon tetine smrti pripasti mojoj majci.

kakvim ugovorom ili oporukom bi se moja majka mogla osigurati da nakon tetine smrti taj stan stvarno i pripadne njoj i da ostali nasljednici(nećaci) se nemogu pozvati da imaju pravo na nužni nasljedni dio?

majka taj stan planira ostaviti meni, da li je bolje da teta odmah prepiše stan na mene da se izbjegne neko duplo plaćanje poreza na nekretninu?
hvala!
__________________
Not my circus,not my monkeys.
marijaklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 19:27   #1073
Porez na ostavinu

Da li se plaća porez na ostavinu brat-sestra? I koliko se plaća javnog bilježniku (njegova nagrada) za ostavinsku raspravu?

hvala
JVC is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 08:41   #1074
Quote:
marijaklc kaže: Pogledaj post
imam pitanje
mamina teta je vlasnica stana, nema izravnih potomaka, samo nećake i nećakinje, neki žive u hrvatskoj, neki u kanadi. stan kojeg je teta vlasnica je u otkupu i moja majka već duže vremena plaća taj otkup i općenito vodi brigu o teti(vodi je doktoru,održava stan, obavlja kupovinu..) teta je za sada pokretna i potpuno psihički zdrava.
usmeno su se dogovorile da će stan nakon tetine smrti pripasti mojoj majci.

kakvim ugovorom ili oporukom bi se moja majka mogla osigurati da nakon tetine smrti taj stan stvarno i pripadne njoj i da ostali nasljednici(nećaci) se nemogu pozvati da imaju pravo na nužni nasljedni dio?

majka taj stan planira ostaviti meni, da li je bolje da teta odmah prepiše stan na mene da se izbjegne neko duplo plaćanje poreza na nekretninu?
hvala!

Jedan jedini odgovor: Ugovor o doživotnom uzdržavanju!

U slučaju da ti majka kasnije daruje nekretninu ili da je nasljediš, ne plaćaš porez
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 09:18   #1075
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Jedan jedini odgovor: Ugovor o doživotnom uzdržavanju!

U slučaju da ti majka kasnije daruje nekretninu ili da je nasljediš, ne plaćaš porez
hvala na odovoru
da li u obzir dolazi ugovor o dosmrtnom uzdržavanju? po čemu bi se razlikovali? i da li bi moja majka platila porez za stan stečen takvim ugovorom(bilo doživotnim, bilo dosmrtnim)?
__________________
Not my circus,not my monkeys.
marijaklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 10:48   #1076
Quote:
marijaklc kaže: Pogledaj post
hvala na odovoru
da li u obzir dolazi ugovor o dosmrtnom uzdržavanju? po čemu bi se razlikovali? i da li bi moja majka platila porez za stan stečen takvim ugovorom(bilo doživotnim, bilo dosmrtnim)?

Razlika između dosmrtnog i doživotnog je u trenutku prijenosa vlasništva.
Kod dosmrtnog nekretnine odmah nakon sklapanja ugovora prelaze u vlasništvo davatelja uzdržavanja, a kod doživotnog nekretnine prelaze tek nakon smrti primatelja uzdržavanja.

U slučaju doživotnog uzdržavanja, treba sa ugovorom otići na zk. odjel i zatražiti zabilježbu na nekretnini koja je predmet ugovora.

Evo, prema Zakonu o porezu na promet nekretnina:

Članak 8.

(1) Ako se nekretnina stječe na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.

(2) Pri stjecanju nekretnina prema stavku 1. ovoga članka, porez na promet nekretnina smanjuje se za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja proteklu od dana sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju ovjerovljenog kod suda ili drugoga nadležnog tijela do smrti uzdržavanog.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 10:57   #1077
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Razlika između dosmrtnog i doživotnog je u trenutku prijenosa vlasništva.
Kod dosmrtnog nekretnine odmah nakon sklapanja ugovora prelaze u vlasništvo davatelja uzdržavanja, a kod doživotnog nekretnine prelaze tek nakon smrti primatelja uzdržavanja.

U slučaju doživotnog uzdržavanja, treba sa ugovorom otići na zk. odjel i zatražiti zabilježbu na nekretnini koja je predmet ugovora.

Evo, prema Zakonu o porezu na promet nekretnina:

Članak 8.

(1) Ako se nekretnina stječe na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju, obveznik poreza na promet nekretnina je stjecatelj nekretnine.
(2) Pri stjecanju nekretnina prema stavku 1. ovoga članka, porez na promet nekretnina smanjuje se za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja proteklu od dana sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju ovjerovljenog kod suda ili drugoga nadležnog tijela do smrti uzdržavanog.
hvala još jednom!
baš volim forum
__________________
Not my circus,not my monkeys.
marijaklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 15:14   #1078
Ostavinska rasprava i posjed

Uskoro kreće ostavinska rasprava, oporuke nema, ja sam jedini zakonski nasljednik. Većina nekretnina je sa urednim papirima osim jednog dijela koji ima kupopr. ugovor našvrljan na papiru sa svjedocima i u čijem smo mi posjedu preko 40g.
Problem je što ti svjedoci više nisu živi kao ni ugovaratelji.
Zanima me ako netko zna da li se u sklopu ostavinske rasprave može pokrenuti tužba za utvrđenje vlasništva kako bi se ja upisao u Zk kao vlasnik ili da se riješi ovo za šta su uredni papiri pa onda na temelju toga ovaj posjed?
magjar07 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 05.02.2010., 16:09   #1079
ostavinska rasprava

Molim savjet!
Moj djeda je umro 1968 god, i nije napravljena ostavinska rasprava. Ima puno zemlje, koja se vodi u vlasničkom listu pod zadrugom, a u posjedovnom listu je on vlasnik te zemlje. I rekli su mi da ako posjeduješ zemlju više od 10 god da si ti vlasnik te zemlje. Poslala sam zahtjev matičnom uredu da izda smrtovnicu da se pokrene ostavinska, priložila posjedovni list i napisala u zahtjevu imena nasljednika njih 5. Matični ured je poslao smrtovnicu na sud, a sud javnom bilježniku. Dolazi nam rješenje od javnog bilježnika da se ostavinska rasprava ne može napraviti jer pokojnik nema iza sebe nikakve ostavine. I uredno uplatnica na 36,00 za rješavanje ostavinske rasprave.
Ista javna bilježnica je 2004 kad je umrla baka, žena pok. djede, koja nije imala ništa u svom vlasništvu, podjelila drugu zemlju od žene koja je živa na bakine nasljednike ( moju mamu, tetu i uje). i to uredno naplatila. Više sam luda od te javne bilježnice, više neznam kaj bi. Angažirat odvjetnika da to riješi ili kaj? Pa tko je onda vlasnik te zemlje? Molim Vas ako tko zna više o tome da piše.
jcmcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 08:44   #1080
Quote:
jcmcic kaže: Pogledaj post
Molim savjet!
Moj djeda je umro 1968 god, i nije napravljena ostavinska rasprava. Ima puno zemlje, koja se vodi u vlasničkom listu pod zadrugom, a u posjedovnom listu je on vlasnik te zemlje. I rekli su mi da ako posjeduješ zemlju više od 10 god da si ti vlasnik te zemlje. Poslala sam zahtjev matičnom uredu da izda smrtovnicu da se pokrene ostavinska, priložila posjedovni list i napisala u zahtjevu imena nasljednika njih 5. Matični ured je poslao smrtovnicu na sud, a sud javnom bilježniku. Dolazi nam rješenje od javnog bilježnika da se ostavinska rasprava ne može napraviti jer pokojnik nema iza sebe nikakve ostavine. I uredno uplatnica na 36,00 za rješavanje ostavinske rasprave.
Ista javna bilježnica je 2004 kad je umrla baka, žena pok. djede, koja nije imala ništa u svom vlasništvu, podjelila drugu zemlju od žene koja je živa na bakine nasljednike ( moju mamu, tetu i uje). i to uredno naplatila. Više sam luda od te javne bilježnice, više neznam kaj bi. Angažirat odvjetnika da to riješi ili kaj? Pa tko je onda vlasnik te zemlje? Molim Vas ako tko zna više o tome da piše.
Predlažem ili odlazak do bilježnika ili poziv istome, da se objasni situacija i da ga se uvjeri da je raspravu potrebno provesti.
Pa, ako će to značiti da treba poslati prigovor na rješenje, pošaljite prigovor.

U svakom slučaju, imate pravo, ali treba zadržati hladnu glavu. Po meni, dovoljne je nazvati bilježnika i uvjeriti ga da u predmetnom slučaju ima imovine koja se treba rasporediti te u dogovoru sa bilježnikom zakazati ročište, ali obavezno nazvati ga prije isteka roka za prigovor.

Ako pak sa druge strane slušalice ne naiđete na razumijevanje, najbolje angažirati odvjetnika.

U svakom slučaju, bez straha! Ništa nećete izgubiti (osim živaca, naravno)!
Imovina postoji i mora se, prije ili kasnije, provesti rasprava i utvrditi nasljednici.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.