Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2012., 19:14   #1661
kako se riješiti strahova

Kako se riješiti strahova,da li i kako se suočiti s njima? bježati od njih i ignorirati ih ne vrijedi, samo poslije ti rade veće probleme i guše te ...
domac12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 13:05   #1662
Izlozenost azbestu i "fobija"

Kao mala bila sam izlozena azbestu mnogo puta intenzivno (u 90im godinama). Takoder moja, i sve kuce oko moje imaju stare azbestne krovove. Tako da sam mu izlozena vec godinama.

Oko toga me hvata anksioznost sto znam da nije zdravo i neznam kako da se nosim s tim. Preporuceno mi je da razgovaram s psihologom o svojoj "fobiji".

No kako to netko moze nazvati fobijom kad to nije iracionalan strah? Kako se izlozenost necemu toliko kancerogenom moze smatrati iracionalnim strahom?
Yellow Label is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 21:39   #1663
Premješteno s pdf-a Zdravlje.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 22:26   #1664
Quote:
Yellow Label kaže: Pogledaj post
Kao mala bila sam izlozena azbestu mnogo puta intenzivno (u 90im godinama). Takoder moja, i sve kuce oko moje imaju stare azbestne krovove. Tako da sam mu izlozena vec godinama.

Oko toga me hvata anksioznost sto znam da nije zdravo i neznam kako da se nosim s tim. Preporuceno mi je da razgovaram s psihologom o svojoj "fobiji".

No kako to netko moze nazvati fobijom kad to nije iracionalan strah? Kako se izlozenost necemu toliko kancerogenom moze smatrati iracionalnim strahom?
Prije nego su ti savjetovali posjet stručnoj osobi, je li ti itko objasnio, ili si možda sama proučavala, što kod azbesta jest problem odn. na kojim mjestima je ugrađeni azbest problem, a na kojima nije te koje su koncentracije problem? Krovovi nisu preveliki problem zbog toga što struje zraka raspršuju vlakna u velikom radijusu. Obično se radi pregled svih ugrađenih azbestnih dijelova, ukoliko postoji problem tada se odlučuje što s time i na koji način će se sanirati. Ako je to učinjeno i utvrđeno je da nema potrebe za zamjenom, tada nema opasnosti. Ako to sve znaš, i unatoč tome tvoja anksioznost i dalje postoji, osjećaš se zbog toga konstantno anksiozno u svom životnom prostoru (stanu i naselju gdje se nalaze susjedne kuće), možda izbjegavaš boravak u blizini takvih objekata... tada je riječ o fobiji.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2012., 03:20   #1665
Quote:
Mrs. Pringles kaže: Pogledaj post
Prije nego su ti savjetovali posjet stručnoj osobi, je li ti itko objasnio, ili si možda sama proučavala, što kod azbesta jest problem odn. na kojim mjestima je ugrađeni azbest problem, a na kojima nije te koje su koncentracije problem? Krovovi nisu preveliki problem zbog toga što struje zraka raspršuju vlakna u velikom radijusu. Obično se radi pregled svih ugrađenih azbestnih dijelova, ukoliko postoji problem tada se odlučuje što s time i na koji način će se sanirati. Ako je to učinjeno i utvrđeno je da nema potrebe za zamjenom, tada nema opasnosti. Ako to sve znaš, i unatoč tome tvoja anksioznost i dalje postoji, osjećaš se zbog toga konstantno anksiozno u svom životnom prostoru (stanu i naselju gdje se nalaze susjedne kuće), možda izbjegavaš boravak u blizini takvih objekata... tada je riječ o fobiji.
Hvala na postu. Znam puno o tome i upravo me zato hvata panika. Znam da je koncentracija bitan ali ne i presudan faktor u razvoju malignih bolesti povezanih azbestom. Znam da izlozenost malog djeteta nije dokazano vise stetno nego za odraslog covjeka ali dijete od trenutka izlozenosti ima puno dulji period za razvoj bolesti. Bilo bi bolje da neznam da sam se kao mala mjesecima igrala u blizini hrpe razbijenog materijala s krova. A i bila sam prisutna za vrijeme radova. Sada, nas krov vise nije u tako dobrom stanju (asbest se na pojedinim ostecenim djelovima vrlo dobro vidi) a krovovi na okolnim kucama su jos puno, puno stariji i vise oronuli. I susjed u vrtu vec godinama ima hrpu otpadnog materijala uklucujuci i fragmente pokrovnih ploca. Tako da, da, osjecam da je moj zivotni prostor kontaminiran. A kad vidim da se u drugim zemljama azbestom barata u svemirskim odjelima uhvati me jos veca panika. Ja bih vrlo rado da me netko razuvjeri ali ne vidim kako ce to biti moguce...
Yellow Label is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2012., 22:45   #1666
Quote:
Yellow Label kaže: Pogledaj post
Ja bih vrlo rado da me netko razuvjeri ali ne vidim kako ce to biti moguce...
Ako ti je savjetovan posjet psihoterapeutu, tada se on u radu s tobom niti neće fokusirati na to da te razuvjerava.
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 16:52   #1667
STRAH ME OSTATI SAMA, STRAH ME ZVUKOVA

Anksiozna sam. Nekako sam uspjela spriječiti napadaje panike, ali mi je najveći strah kada ostanem sama po noći u stanu. Zašto? Kako da to riješim, što mi je? Svaki me zvuk "drma"...
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 17:15   #1668
Quote:
brar kaže: Pogledaj post
Anksiozna sam. Nekako sam uspjela spriječiti napadaje panike, ali mi je najveći strah kada ostanem sama po noći u stanu. Zašto? Kako da to riješim, što mi je? Svaki me zvuk "drma"...
Kupi psa, psi su izvrsno društvo. Upali TV i stavi timer da se ugasi kad zaspiš. Ili gledaj na to ovako, mogla bi živjeti sa starcima koji po noću buče pa ne bi mogla u miru spavati, a ovako imaš mir.
Meraxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 22:11   #1669
Quote:
brar kaže: Pogledaj post
Anksiozna sam. Nekako sam uspjela spriječiti napadaje panike, ali mi je najveći strah kada ostanem sama po noći u stanu. Zašto? Kako da to riješim, što mi je? Svaki me zvuk "drma"...
Živiš sama godinama,odnedavno ili tek privremeno?
Da li uredno spavaš i hraniš se?
Jesi li doživljavala kakve konkretne neželjene životne promjene u zadnje vrijeme,emocionalne stresove itd.?
Jel te ko intimidirao ili pokušavao intimidirati?

O kakvim se tipovima zvukova radi?
Ovako od oka ispada da si orijentir i centar prebacila iz sebe umjesto u sebe...čega se točno bojiš?
Jesi li i prije bila anksiozna u nekim periodima života ili pri određenim životnim okolnostima ili ti je ovo prvo takvo iskustvo?
Ajde malo još napiši...
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 09:46   #1670
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
Živiš sama godinama,odnedavno ili tek privremeno?
Da li uredno spavaš i hraniš se?
Jesi li doživljavala kakve konkretne neželjene životne promjene u zadnje vrijeme,emocionalne stresove itd.?
Jel te ko intimidirao ili pokušavao intimidirati?

O kakvim se tipovima zvukova radi?
Ovako od oka ispada da si orijentir i centar prebacila iz sebe umjesto u sebe...čega se točno bojiš?
Jesi li i prije bila anksiozna u nekim periodima života ili pri određenim životnim okolnostima ili ti je ovo prvo takvo iskustvo?
Ajde malo još napiši...
Ja ne živim sama. Onog trena kad ostanem sama - bojim se; primjećujem da je to kad sam premorena. Stresove doživljavam svako malo, ali ništa puno gore od svih drugih. Anksiozna sam postala prije cca 2 godine. Čega se točno bojim? Pa, u tom trenu da ću poludjeti...
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 17:41   #1671
Tog se i ja bojim i vjerujem svatko tko je ikad imao napad panike..al sjeti se svaki put da nisi do sada poludila iako si imala sto puta napad panike, pa nećeš ni sada. Što se desi? Napad prođe i ne poludiš.
krafna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 17:48   #1672
Strahovito se bojim malih ljudi, al ono oko metra visine (ne djece vec samo odraslih ljudi). Znam da zvuci presmjesno al je istinito. Meni je njih zao i ovo nije sprdnja al stvarno kad vidim osobu niskog rasta sav se najezim i moram pobjec odande sto zna bit nezgodno kad vozim auto... Inace se ne bojim ni visine ni mraka...zapravo podosta sam neustrasiva osoba mozda sam gledao previse horor filmova...nezz

Sent from my HTC One X
c.e.z is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 19:49   #1673
bojim se onih dječjih lutki, izgledaju stravično, kao iz nekog horor filma
Solna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 20:32   #1674
Quote:
brar kaže: Pogledaj post
Ja ne živim sama. Onog trena kad ostanem sama - bojim se; primjećujem da je to kad sam premorena. Stresove doživljavam svako malo, ali ništa puno gore od svih drugih. Anksiozna sam postala prije cca 2 godine. Čega se točno bojim? Pa, u tom trenu da ću poludjeti...
hm cool,daj malo opisi taj osjecaj..mislim,kako se mozes bojat da ces poludit ,pa zar nisu li ti mentalni procesi i reakcije pod osobnom kontrolom ?
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 21:16   #1675
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
hm cool,daj malo opisi taj osjecaj..mislim,kako se mozes bojat da ces poludit ,pa zar nisu li ti mentalni procesi i reakcije pod osobnom kontrolom ?
normalno je da to ne razumiješ jer takvo što možemo razumjeti jedino mi kojima se takve stari dešavaju i možda neki psihijatri, netko tko nikad takvo nešto nije doživio nezna kakav je to grozan osjećaj...
Ferrari1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 21:48   #1676
Quote:
Ferrari1 kaže: Pogledaj post
normalno je da to ne razumiješ jer takvo što možemo razumjeti jedino mi kojima se takve stari dešavaju i možda neki psihijatri, netko tko nikad takvo nešto nije doživio nezna kakav je to grozan osjećaj...
ma razumim ja da se kod svakog mogu nac neki mentalni procesi koje ne moze kontrolirat al pokusavam je potaknut da to proba razumom dozivit i obradit odnosno pobiti...imala sam i ja u ranoj tinejdjerskoj dobi fobiju od voznje liftom i pasa pa sam to uspila sama rjesit razumom i postepenim izlaganjem istome ,a nedavno sam rjesila nelagodu od mraka u sobi

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 26.10.2012. at 22:05.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 21:56   #1677
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
ma razumim ja da se kod svakog mogu nac neki mentalni procesi koje ne moze kontrolirat al pokusavam je potaknut da to proba razumom dozivit i obradit odnosno uklonit
Jedino razum i prevlada. Ponavljam si sve što sam jaaaakoooo dobro proučila.
Nekako se mislim da tu ima ulogu kronični umor i nekakav veliki stres koji je zapravo bio okidač svega. Zapravo, već dugo sve to proučavam i to na svom iskustvu. U tom trenu sam preslaba da prevladam ono moje drugo ja koje se boji. Općenito mrzim samoću...
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 22:16   #1678
Quote:
brar kaže: Pogledaj post
Jedino razum i prevlada. Ponavljam si sve što sam jaaaakoooo dobro proučila.
Nekako se mislim da tu ima ulogu kronični umor i nekakav veliki stres koji je zapravo bio okidač svega. Zapravo, već dugo sve to proučavam i to na svom iskustvu. U tom trenu sam preslaba da prevladam ono moje drugo ja koje se boji. Općenito mrzim samoću...
nekad te fobije i strahovi znaju doc cisto radi blokade negativnih osjecaja...npr. covjek nesto ne moze smislit (bilo to bice,stvar ili pojava) nema moralnu zapreku od superega da osjeca sto osjeca,ali ima zapreku preko ega i mehanizma samokontrole da emociju izrazi,jer ce si nanijeti stetu,pa onda dobije osjecaj da ga tamo nesto neodredjeno progoni,nesto neobicno suska,a zapravo se radi o projekciji neg.osjecaja na van i stanje nelagode obicno prestane cim ih se pusti iz sebe vanjskom ekspesijom

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 26.10.2012. at 22:41.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2012., 23:32   #1679
Quote:
dead-as-a-rock kaže: Pogledaj post
nekad te fobije i strahovi znaju doc cisto radi blokade negativnih osjecaja...npr. covjek nesto ne moze smislit (bilo to bice,stvar ili pojava) nema moralnu zapreku od superega da osjeca sto osjeca,ali ima zapreku preko ega i mehanizma samokontrole da emociju izrazi,jer ce si nanijeti stetu,pa onda dobije osjecaj da ga tamo nesto neodredjeno progoni,nesto neobicno suska,a zapravo se radi o projekciji neg.osjecaja na van i stanje nelagode obicno prestane cim ih se pusti iz sebe vanjskom ekspesijom

Moze biti i to sto kazes. Meni treba konkretan odgovor. Koga mrzim, sto je okidac, je li to tocno "taj" dogadaj iz proslosti, miris, okus...
Tinitus se pojaca i tada kao da mi netko sapce oko mene; tako se reflektira moj strah i zujanje u uhu, glavi... Danas mi je super jer sam se nocas naspavala...
brar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 23:12   #1680
Quote:
brar kaže: Pogledaj post
Moze biti i to sto kazes. Meni treba konkretan odgovor. Koga mrzim, sto je okidac, je li to tocno "taj" dogadaj iz proslosti, miris, okus...
A ne znam šta da ti kažem,meni se recimo ne može desit da ne znam ko me iritira ili koga mrzim..ali problem nastane kad to ne smiješ izrazit (jer ćeš si stvorit nepotrebne probleme) ili još gore-moraš prikazivat posve obratno..
Ali i da kod sebe probaš ići po nekoj logici obično se mora radit o nekom s kim si u komunikaciji,jer kako možeš mrzit nekog ako s tim istime ne komuniciraš u sadašnjosti ili nisi komunicirala u bliskoj prošlosti..

Meni je recimo najgore kad moram bit okružena s nekim ko me iritira ili koga ne mogu smislit,jer prva privatna metoda izbora mi je takvu osobu totalno odbacit,ignorirat i blokirat komunikaciju,ali šta kad si prisiljena na okolnosti takve kakve jesu i ne možeš ju primjenit ?!
..a još gore ako se radi o skupini takvih...npr. zamisli žensku koja na određenoj radnoj lokaciji ima takve profile za kolege koji su tolika katastrofa da takve nemaju ni ženske u birtijama za povremene goste...cugoši,nadrkanovići,egotriperi,gđice ili možda više gojazne gđe lakog morala,provokatori svih vrsta i oblika,brijači na nacizam,seksisti,odurnjakovići i gabori koji spuštaju,grebatori i ulizice koji misle da će sa sss osvajati vrhunce pa onda analogno tome smatraju i da svi jednako razmišljaju kao oni pričim šire svoje paranoične fiks-ideje,vremešni propali obrtnici koji briju da su viša klasa-nešto hooooch,krezubice,defektni,herojčine koji se boje čak i prosječnih žena ...i da dalje ne duljim...zapravo ljudski primjerci kakve u zadnjih desetak godina nije ni srela a kamoli da je s takvima komunicirala...
ah...

P.S. tinitus je užas.. zgrozila sam se kad sam čitala koliko ljudi u svijetu s time ima problema..

Zadnje uređivanje Lyte-as-a-rock : 28.10.2012. at 00:09.
Lyte-as-a-rock is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:47.