Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2009., 10:47   #121
Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Bravo dečko dobro si to posložio, vidi se da si se potrudio.
Sjedi, ocjena 1(kolčina).
Domača zadaća: Pročitati Tollea još nekoliko puta, koliko je potrebno da ga se shvati.
Ako nejde, pusti, drugi će to riješit.
duron1942 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 12:24   #122
Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Bravo dečko dobro si to posložio, vidi se da si se potrudio.
Sjedi, ocjena 1(kolčina).
Domača zadaća: Pročitati Tollea još nekoliko puta, koliko je potrebno da ga se shvati.
Ako nejde, pusti, drugi će to riješit.
Onaj koji ne shvaća jest Tolle. S ovim je moja smjerna stanovitost iznijela svu bijedu NJEGOVIH promišljaja. Samo jedan uočen lapsus u MOJIMA Tolleove će poklonike izvaditi iz šoka, a moju smjernu stanovitost kompromitrati zauvijek. Pa izvoli, kolega.
__________________
Komplekse ostavite kod kuće.
CONTE IvanoBAJAMONTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 14:22   #123
Quote:
CONTE IvanoBAJAMONTI kaže: Pogledaj post
Onaj koji ne shvaća jest Tolle.
Onaj koji ne shvaća si ti, zapravo ne ti već tvoj um
Zato knjigu u ruke i sve će doć na svoje.
a možda netko voli trollati malo
jer tvrditi da Tolle ne shvaća...
duron1942 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 14:30   #124
Quote:
duron1942 kaže: Pogledaj post
Onaj koji ne shvaća si ti, zapravo ne ti već tvoj um
Zato knjigu u ruke i sve će doć na svoje.
a možda netko voli trollati malo
jer tvrditi da Tolle ne shvaća...
Eto ti predloška za analizu pred nosom - Tolle u njemu zna koliko i ulični duduk. To je naklapalo planetarna štetočinja.

Zamisli samo kako bi parazit odgovarao na ovdje iznesene zamjedbe u izravnome TV-duelu. Propao bi u zemlju od stida.
__________________
Komplekse ostavite kod kuće.
CONTE IvanoBAJAMONTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 19:06   #125
Dobar ovaj razgovor između tebe i zamišljenog Tolle-a.

Nikakva percepcija nije moguća bez Ja svijesti, ili drugim riječima tzv. Stvarnosti ili ti Svijesti koja je identifikovana sa Ja Svijesti. Iza Ja ne ostaje nikakva oblik percepcije, tako da i nije moguće pričati o nikakvoj Stvarnosti. Da bi se percepirala odvojenost, bilo koje stanje Uma, zajedno sa tzv. realnošću Univerzma, potreban je Svjedok.
Savršeno je svejedno da li je Svijedok ograničen u Ja svijest određene individue, tj. čovjeka, ili je taj Svjedok Ispoljena Stvarnost. Dok god postoji Svjedok postojaće dualnost, univerzum, um i sve ostalom.
Ako tako gledamo Tolle griješi. I to je razina njegove greške. Ako on greši, grešiš i ti i ja. (Zato šti ista ta ograničena svijest ili ti "jastvo" sada piše i prosuđuje, donosi zaključak. Ti si ti upravo pokazao pokušajem dokazivanja njegove greške, ostali reakcijom na tebe, ja pisanjem obog teksta. Stoga niti ti, niti Tolle, niti ja ne govorimo o potpunoj Stvarnosti. Već pričamo iz ograničenog sopstva i prošlosti).

S druge strane nema greške.
Ono što nazivaju Probuđenjem je samo još jedna ideja Uma i čim ju tzv. Jastvo dotakne, ono nestaje. Jer ne možeš biti "svjestan" svoje probuđenosti. Niti na ovoj planeti postoji iko ko je svjestan stanja Probuđenja. Samo to stanje isključuje pojedinačnu svjesnost, ograničeno Sopstvo i bilo koji oblik Svjedoćenja.
Mogli bi reći da je Probuđenje, zaborav sebe i univerzuma, jer nestaje onaj koji ga traži, nestaje sve ono što je percepirao, nestaje sama fizička i umna realnost za tog čovjeka.
Ali ako ćemo se tako psotaviti, bojim se da je sa bilo čijim razvojem završeno.
Način koji Tolle spominje kao način puta do probuđenja ne postoji, ali postoji put ka deidentifikaciji Ja svijesti sa procesima i percepcijom koju ima. A to i on sam govori, možda ne nigdje ovako jasno, ali.. kome i da kaže?
Čak ni najduhovniji ne razumije ovo. Čak ni ovo što si ti rekao, niko ne može da razumije. Da bi se to razumijelo, što spominješ i kritikuješ Tolleov pristup, mora doći do intuitivne spoznaje o ovom što pričaš. Ili do toga da nestane svaki oblik JA svijesti, i da se nekim čudom (koje i nije tako rijetko) Svijest se ponovo identifikuje sa Ja sviješću.
Stoga, pošto ne poznajemo ono što bi Tolle rakao bilo kome ko razumije ovo stanje i ovu "problematiku", mi ne znamo da li on to zna?
Kao što ne možemo potvrditi da ti znaš što si rekao, i kao ni ja sam (sa vaše razine).
Ovo se može prepoznati samo u direktnom kontaktu, ako su oba učesnika "doživjela" stanje odumiranja Ja svijesti ili tzv. "iskustvo" probuđenja.

Ako neko, nekim čudom, dođe do izvorišta Ja svijesti i ostane određeno vrijeme u njoj, prolaz iza se dešava sam o sebe, ili kako kažeš tzv. "milošću". Pitanje je da li će se ikada vratiti i ako se vrati da li će moći da se u potpunosti identifikuje i samim tim ima sve funkcije koje je imao prije tog "iskustva". A opet, ne može nikom ništa reći o tom stanju, sem o Ja svijesti i dolasku na izvorište Ja svijesti.
A možemo uzeti, da i Tolle govori o tome, jer nemamo dokaze ni za tvoju tvrdnju, da on ne zna ili da nije "doživio iskustvo" tzv. probuđenja.
Svaki oblik duhovnosti, svaka potraga je potraga Ega, ili ti Ja svijesti o sebi samoj. Ona nikad neće naći svoje izvorište jer u tom trenutku ona iščezava.

Pozdrav ti ostavljam.
__________________
I was never born.

The Ultimate Alchemy's Blog
Bhairava Deva is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 22:23   #126
a da netko prevede onaj fiktivni razgovor i pošalje izravno Eckhartu pa da vidimo šta ima za rec?
PS Nešto u meni govori da ste u krivu - osjećam to.

Zadnje uređivanje duron1942 : 25.08.2009. at 22:42.
duron1942 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 23:50   #127
Quote:
CONTE IvanoBAJAMONTI kaže: Pogledaj post
"ABC-TOLLE" (fiktivni dijalog pslijedom teksta iz "Moći sadašnjeg trenutka" E. Tolle/ prijevod C.I.B.)
Eto izdvojih par bisera da malo razmotrimo majstore.
Krenimo od prve.
Kažeš:
1.Mišljenje jest svjesnost što bi značilo kad nema mišljenja i misli nema niti svjesti? Šta kad ništa ne misliš onda padaš u nesvjesti?
A kad misliš onda si uvjek svjestan?
Svjesnost postoji i bez misli i nikako se nemože poistovjetiti sa mišljenjem.

2.Iščezne li mišljenje, nestaje i 'ja Ja postoji i bez misli i sa njima. Ja nije misao, niti proces mišljenja.

3.‘Promatrač’je 'jastvo' i prošlost, ujedno. ‘Promatrač’ ne može promatrati bez prosudjivanja.Promatrač može promatrati bez prosuđivanja, i uvjek je u sadašnjosti.

4.Samo mišljenje može biti usredotočeno jel se ti šališ? Znači nemožeš biti usredotočen ako ne misliš? Dajte najte...
Probaj se usredotočit na disanje, točku na zidu ili na vrh svoga pitona.
Pri tome ne misli pa vidi jel možeš.

Cijeli text pun je takvih biserčića vjerovatno naštrebanih bez praxe i razumijevanja. Al nije loš pokušaj dijaloga sa Tolleom.
Napiši knjigu i postat ćeš slavan.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 23:56   #128
Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Eto izdvojih par bisera da malo razmotrimo majstore.
...
Evo kratko i jasno objašnjeno, ovo je čista bit svega - zaslužuje čistu peticu a vi i dalje pričajte da Tolle vegetira. ne shvaća itd...
duron1942 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 23:59   #129
Quote:
CONTE IvanoBAJAMONTI kaže: Pogledaj post
Onaj koji ne shvaća jest Tolle. S ovim je moja smjerna stanovitost iznijela svu bijedu NJEGOVIH promišljaja. Samo jedan uočen lapsus u MOJIMA Tolleove će poklonike izvaditi iz šoka, a moju smjernu stanovitost kompromitrati zauvijek. Pa izvoli, kolega.
Kad se skupi barem 10 tvojih istomišljenika, onda ćemo te uzet zaozbiljno, dotad mislim da je ipak superiornije nas 10 koji vjerujemo i osjećamo u ono što Eckhart piše. A odakle toliki animozitet u nešto tako pozitivno kao što je Tolleovo učenje, stvarno ne mogu shvatit. .....
I pogledaj samo paradox u svemu ovom...ti koristiš tako komplexan,gotovo pjesnički vokabular, sve pokušavaš dodatno zakomplicirat, vjerojatno da dobije na težini, dok mi ostali komuniciramo na jednom jednostavnom nivou jer upravo je i to rezultat kada se pročita ova knjiga....Svako isprazno intelektualiziranje gubi sav značaj kad shvatiš koliko ti to nije potrebno. a mislim da ovdje nije potrebno.
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 00:03   #130
Quote:
chamonix kaže: Pogledaj post
Kad se skupi barem 10 tvojih istomišljenika, onda ćemo te uzet zaozbiljno,
...
Bravo ide i tebi petica za jednostavnost i istinu
odmah se vidi ko je ucio
duron1942 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 00:06   #131
Quote:
duron1942 kaže: Pogledaj post
Bravo ide i tebi petica za jednostavnost i istinu
odmah se vidi ko je ucio

samo mala ispravka, iako znam da si drukčije mislio; mislim da je pogrešno reći:učio. Jer to je nešto što se po meni bar, ne može naučit, shvatit kako to um shvaća, uči..
To se spozna.
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 01:59   #132
Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Eto izdvojih par bisera da malo razmotrimo majstore.
Krenimo od prve.
Kažeš:
1.Mišljenje jest svjesnost što bi značilo kad nema mišljenja i misli nema niti svjesti? Šta kad ništa ne misliš onda padaš u nesvjesti?
A kad misliš onda si uvjek svjestan?
Svjesnost postoji i bez misli i nikako se nemože poistovjetiti sa mišljenjem.
Svjesnost je isključivo mišljenje. Diferentia specifica svjesnosti jest subjekt svjestan sebe samoga. Taj subjekt predočava sebe samoga sebi samome mišljenjem. Drugi način ne postoji.

Gdje je subjekt tu je i objekt. Svjesnost je utoliko isto što i odvojenost od "Boga" i "Jednosti", i jedini čovjekov "grijeh".

Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
2.Iščezne li mišljenje, nestaje i 'ja Ja postoji i bez misli i sa njima. Ja nije misao, niti proces mišljenja.
"Ja" je svjesnost o sebi. Ljudsko biće je svjesno sebe samo u mišljenju. Kada god nije svjesno sebe, "ja" nije prisutno, "ja" ne postoji.

Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
3.‘Promatrač’je 'jastvo' i prošlost, ujedno. ‘Promatrač’ ne može promatrati bez prosudjivanja.Promatrač može promatrati bez prosuđivanja, i uvjek je u sadašnjosti.
Promatrač je "ja". "Ja" je svjesnost o sebi. Svjesnost o sebi je misao, točnije skup misli. Ti bi možda rekao "mišljenje". Iz toga skupa nemoguće je prosuđivati pristrano. Sam izričaj "prosuđivanje" istoznačnica je za "stav" i"stajalište", a koje se iskazuje upravo prosudbom.

Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
4.Samo mišljenje može biti usredotočeno jel se ti šališ? Znači nemožeš biti usredotočen ako ne misliš? Dajte najte...
Probaj se usredotočit na disanje, točku na zidu ili na vrh svoga pitona.
Pri tome ne misli pa vidi jel možeš.
U usredotočenosti bez svjesnosti o sebi nema promatrača. Takva "usredotočenost" nema nijedne odrednice i kao introspekcijska pomagalo posve je jalova.

Quote:
tuvok kaže: Pogledaj post
Cijeli text pun je takvih biserčića vjerovatno naštrebanih bez praxe i razumijevanja. Al nije loš pokušaj dijaloga sa Tolleom.
Napiši knjigu i postat ćeš slavan.
Moja smjerna stanovitost napravit će uskoro nekoliko "Youtube"-dijaloga, pa tada čuj tvojega Tollea. To je naklapalo izgubljeno u svemiru, uzrokuje golemu štetu, ali i nasamaruje one još izgubljenije od njega.
__________________
Komplekse ostavite kod kuće.
CONTE IvanoBAJAMONTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 11:40   #133
Quote:
CONTE IvanoBAJAMONTI kaže: Pogledaj post
Svjesnost je isključivo mišljenje. Diferentia specifica svjesnosti jest subjekt svjestan sebe samoga.
...
Kad jednom budeš osjetio prisutnost bez razmišljanja shvatit ćeš koliko je sve ovo o čemo pišeš jalovo.
Quote:
CONTE IvanoBAJAMONTI kaže: Pogledaj post
To je naklapalo izgubljeno u svemiru, uzrokuje golemu štetu, ali i nasamaruje one još izgubljenije od njega.
Oprosti al ovo mi je prejako
duron1942 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 13:40   #134
Quote:
CONTE IvanoBAJAMONTI kaže: Pogledaj post
Svjesnost je isključivo mišljenje...
Smatram da je razmišljanje sadržaj svijesti!
Svijest je nešto najbliže konceptu Boga ili temeljnog Bića u "nama" ili istinskog Jastva. Ja sastavljeno od misli bi bio taj lažni ego ili lažni identitet.
"Odvajanje" ili "razlikovanje" svijesti od misli je i funkcija meditacije.

Da li je neka osoba više u svijesti ili u umu (zarobljena u mislima) očituje se u tome koliko obraća pažnju na detalje, osoba koja svjesno prolazi nekim putem i primjećuje i sjeća se različitih detalja je svjesnija od osobe koja se poistovjećuje sa svojim mislima.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 21:05   #135
Quote:
duron1942 kaže: Pogledaj post
Kad jednom budeš osjetio prisutnost bez razmišljanja shvatit ćeš koliko je sve ovo o čemo pišeš jalovo.
Osjećaj prisutnosti u kojemu nema svjesnosti o sebi - nemoguć je. Pitaj Tollea.
__________________
Komplekse ostavite kod kuće.
CONTE IvanoBAJAMONTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 21:10   #136
Quote:
Bhairava Deva kaže: Pogledaj post
Dobar ovaj razgovor između tebe i zamišljenog Tolle-a.

Nikakva percepcija nije moguća bez Ja svijesti, ili drugim riječima tzv. Stvarnosti ili ti Svijesti koja je identifikovana sa Ja Svijesti.
Moguća je, i najčešća je, i jedna drugačija rercepcija. Doduše samo sa motrišta treće osobe koja slijedi naše radnje i postupke. Kako bi ljudski stvor inače djelovao, kako bi se ikako i održao? Upravo ta percepcija nam dokazuje da je SVJESNOST jedino "zlo", i jedini ljudski "grijeh".
__________________
Komplekse ostavite kod kuće.
CONTE IvanoBAJAMONTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 21:20   #137
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Smatram da je razmišljanje sadržaj svijesti!
Kakav kalambur. A što je onda narav te svijesti? Po kojemu mehanizmu ta svijest uopće zna za samu sebe?

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Svijest je nešto najbliže konceptu Boga ili temeljnog Bića u "nama" ili istinskog Jastva.

Što ti znaš o Bogu - sa sigurnošću?

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ja sastavljeno od misli bi bio taj lažni ego ili lažni identitet.

Hm, zar postoji istinski IDENTITET? To ima samo kod Tollea i njemu sličnih.

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
"Odvajanje" ili "razlikovanje" svijesti od misli je i funkcija meditacije.

Po kojemu okidaču se to "odvajanje" zbiva. Tko pomiče okidač?

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Da li je neka osoba više u svijesti ili u umu (zarobljena u mislima) očituje se u tome koliko obraća pažnju na detalje, osoba koja svjesno prolazi nekim putem i primjećuje i sjeća se različitih detalja je svjesnija od osobe koja se poistovjećuje sa svojim mislima.
Ie si li ti možda fan fah-idiotizma?
__________________
Komplekse ostavite kod kuće.
CONTE IvanoBAJAMONTI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 21:37   #138
Quote:
CONTE IvanoBAJAMONTI kaže: Pogledaj post
Osjećaj prisutnosti u kojemu nema svjesnosti o sebi - nemoguć je. Pitaj Tollea.
Ako ne cjenioš Tolle-a ok. Ali kako onda tumačiš učenja Buddhe i Isusa koji govore o poništavanju ''sebe'' u svrhu pronalaska suštine - jastva. O tome i Tolle govori (''Izgubite se da bi ste se pronašli.''). Dok ne poništiš lažno misaono ja (privid) nemožeš spoznati istinu koja omogućuje prividu postojanje. (Spoznat ćete istinu i ona će vas osloboditi.)
duron1942 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 21:46   #139
Quote:
CONTE IvanoBAJAMONTI kaže: Pogledaj post
Svjesnost je isključivo mišljenje. Diferentia specifica svjesnosti jest subjekt svjestan sebe samoga. Taj subjekt predočava sebe samoga sebi samome mišljenjem. Drugi način ne postoji.


Svesnost nikad nije mišljenje niti će ikada biti.
svjestan mogu biti svojih misli, osječaja, doživljaja i interakcije između njih.
Mišljenje je pak proces stvaranja misli koji može biti svjestan ili nesvjestan.


"Ja" je svjesnost o sebi. Ljudsko biće je svjesno sebe samo u mišljenju. Kada god nije svjesno sebe, "ja" nije prisutno, "ja" ne postoji.

Ako si ti "umisliš" da si svjestan možda je to tako.
Neki su svjesni sebe bez prisustva misli i mišljenja i ostalih sadržaja svijesti.



Promatrač je "ja". "Ja" je svjesnost o sebi. Svjesnost o sebi je misao, točnije skup misli. Ti bi možda rekao "mišljenje". Iz toga skupa nemoguće je prosuđivati pristrano. Sam izričaj "prosuđivanje" istoznačnica je za "stav" i"stajalište", a koje se iskazuje upravo prosudbom.

Još jednom da utvrdimo gradivo svjesnost nije misao.



U usredotočenosti bez svjesnosti o sebi nema promatrača. Takva "usredotočenost" nema nijedne odrednice i kao introspekcijska pomagalo posve je jalova.

Svjesnost nije tako uska kao što ti umišljaš.
Moguće je biti svjestan sebe i objekta koji promatraš.




Moja smjerna stanovitost napravit će uskoro nekoliko "Youtube"-dijaloga, pa tada čuj tvojega Tollea. To je naklapalo izgubljeno u svemiru, uzrokuje golemu štetu, ali i nasamaruje one još izgubljenije od njega.
Hajde da i to vidimo majstore.
__________________
Gdje god pođeš uvjek si tu..........
tuvok is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 21:51   #140
Quote:
duron1942 kaže: Pogledaj post
Ako ne cjenioš Tolle-a ok. Ali kako onda tumačiš učenja Buddhe i Isusa koji govore o poništavanju ''sebe'' u svrhu pronalaska suštine - jastva. O tome i Tolle govori (''Izgubite se da bi ste se pronašli.''). Dok ne poništiš lažno misaono ja (privid) nemožeš spoznati istinu koja omogućuje prividu postojanje. (Spoznat ćete istinu i ona će vas osloboditi.)
Činjenicu da ti za raspravu O TEBI trebaju i Buda i Isus dobro bi ti bilo protumačiti kao posvemašnje neznanje o tvojemu unutarnjemu životu. Raspravljaš li ti to u njihovo ime s mojom smjernom stanovitošću?
__________________
Komplekse ostavite kod kuće.
CONTE IvanoBAJAMONTI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.