Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.12.2009., 23:14   #121
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
pa stvar je u tome da mi je rodni list star 2 tjedna,al je njemacki,internacionalni.i oni odbijaju promjenit zemlju rodjenja iz jugoslavija u Hrvatska.kao,pa vi ste rodjeni u jugoslaviji.

Zasto kao? Pa rodjeni ste u Jugoslaviji. U cemu je problem?
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 00:54   #122
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
pa stvar je u tome da mi je rodni list star 2 tjedna,al je njemacki,internacionalni.i oni odbijaju promjenit zemlju rodjenja iz jugoslavija u Hrvatska.kao,pa vi ste rodjeni u jugoslaviji.

Hm, dalje ne znam ...

No cudno mi je par stvari ...

Kakav je to "internacionalni" izvod i mat. rodjenih ? Koliko znam to bi trebalo izdavati maticni uredi u RH u kojoj si vec opcini rodjen. Pretpostavljam da bi preko hrvatske ambasade to trebao i dobiti.

Ne znam imas li hrvatsko drzavljanstvo ? Ako si rodjen u Hrvatskoj, bez obzira sto je to tada bila SFRJ, u pravilu bi trebao biti upisan u maticne knjige SR Hrvatske, danas Republike Hrvatske, pa ne bi trebao biti problem dobiti taj list gdje ce pisati "Zagreb, Hrvatska".

E sad, ako nisi bio upisan u hrvatske knjige ili su se zagubile/unistene, onda to je problem. Sto kazu u ambasadi ?
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 00:57   #123
Quote:
Viviane kaže: Pogledaj post
Zasto kao? Pa rodjeni ste u Jugoslaviji. U cemu je problem?

Ja nisam !

Rodjen sam u Hrvatskoj, a to sto je Hrvatska tada bila u sklopu SFRJ je naprosto bad luck.

Do nedavno sam imao taj izvadak gdje je pisalo Jugoslavija. Kad mi je trebao, i kad su ga odbili jer da je stariji od 6 mjeseci, izvadio sam novi na kojem pise Hrvatska.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 10:16   #124
Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post
Ja nisam !

Rodjen sam u Hrvatskoj, a to sto je Hrvatska tada bila u sklopu SFRJ je naprosto bad luck.
.
U pravu ne postoji 'bad luck'. Pravna je cinjenica da je bila u sklopu SFRJ.
To sto se vama to ne svidja, druga je stvar.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 16:45   #125
Moj stari je sasvim slučajno (zbog poslovnog puta) rođen u Zrenjaninu.
Tada je to bila Vojvodina (1939.), sad je Srbija.
Na staroj osobnoj i ostalim dokumentima mu je pisalo Vojvodina, a na novijim dokumentima piše - Srbija.

Pretpostavljam stoga da bi se trebalo pisati ono što "vrijedi" na dan izdavanja dokumenta...
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 17:07   #126
Bas me zanima zahtijevaju li Nijemci od Portugalaca rodjenih u Africi prije 1975. dokumente na kojima pise: rodjen u Angoli (Portugal) ili rodjena u Mozambiku (Portugal).
Npr. Mariza: http://en.wikipedia.org/wiki/Mariza
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 23:43   #127
ovi njemci ovdje opcenito su totalno opiceni,sto se tice tak nekih stvari.
pisalo ovdje u novinama,neka istocna njemica koja je dosla ovdje u zapadnu,pa prilikom zamjene osobne,htjela je da joj kao mjesto rodjenja pise Chemnitz a ne kao prije u DDR-u Karl-Marx-Stadt,odbili kao pa sta onda onda se tak zvao.tam si rodjena,kao grad nije promjenio ponovno ime retroaktivno.ali u Rodnom listu joj pak stoji zemlja rodjenja njemacka,niakva DDR,a to je tako SR. njemacka nikad nije ni priznala DDR.

inace sto se mene tice,danas sam zvao u HR,rekli mi nema veze,znaju oni za takve stvari.
sto se tice hrvatskog izvoda iz maticne knjige,njega nemrem dobit,jer ne salju oni to u njemacku,a i da salju moram platit,i biljege donjet.nemre nista platit cu kad dobijem,posaljite samo iban i bic,ajme koja komplikacija.
ovi njemci ovdje salju ak treba na kraj svijeta,samo prebacis lovu(i to moze i naknadno),niakvih biljega nema i ajmo vozi misko.
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 17:44   #128
Quote:
Viviane kaže: Pogledaj post
U pravu ne postoji 'bad luck'. Pravna je cinjenica da je bila u sklopu SFRJ.
To sto se vama to ne svidja, druga je stvar.

Ono "F" u SFRJ je znacilo federativna. Dakle to je bio savez od 6 republika koje su imale neka svojstva drzava.

Pa su tako postojale republicke i savezne maticne knjige, kao i republicka i savezna "drzavljanstva". Druga je stvar sto ponekad republicke knjige nisu bile azurne, jer su kao bile manje vazne.

Uostalom, nije li pomalo apsurdno da zemlja u kojoj se covjek rodio, vise ne postoji ?
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2009., 18:14   #129
Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post
Ono "F" u SFRJ je znacilo federativna. Dakle to je bio savez od 6 republika koje su imale neka svojstva drzava.

Pa su tako postojale republicke i savezne maticne knjige, kao i republicka i savezna "drzavljanstva". Druga je stvar sto ponekad republicke knjige nisu bile azurne, jer su kao bile manje vazne.

Uostalom, nije li pomalo apsurdno da zemlja u kojoj se covjek rodio, vise ne postoji ?
Nisu bile manje vazne. Od kud vam to?

Da. Za ovu poboldanu recenicu dala bih vam poljubac.
Je, apsurdno je i zalosno. Ali to je druga tema, za neki drugi podforum.

Mozda se sretnemo u debati.
Nicki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2009., 15:55   #130
Quote:
Viviane kaže: Pogledaj post
Nisu bile manje vazne. Od kud vam to?

Velim "kao" manje vazne.

U savezne knjige su se stvari obavezno upisivale, a u republicke cesto nisu.

Sjecam se kad su se vadile domovnice i svi ti novi dokumenti da je bilo situacija gdje npr. majka i jedno dijete bez problema sve to dobiju, a otac i drugo dijete uz puno natezanja, a svi rodjeni u Hrvatskoj.

Jedni su bili upisani u republicke knjige, a drugi iz nekog razloga nisu, pa su morali dokazivati da su tu rodjeni, da imaju pravo na drzavljanstvo i sl.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2009., 18:04   #131
Quote:
buntspecht kaže: Pogledaj post
inace sto se mene tice,danas sam zvao u HR,rekli mi nema veze,znaju oni za takve stvari.
sto se tice hrvatskog izvoda iz maticne knjige,njega nemrem dobit,jer ne salju oni to u njemacku,a i da salju moram platit,i biljege donjet.nemre nista platit cu kad dobijem,posaljite samo iban i bic,ajme koja komplikacija.
ovi njemci ovdje salju ak treba na kraj svijeta,samo prebacis lovu(i to moze i naknadno),niakvih biljega nema i ajmo vozi misko.
ti si rodjen u ex YU ali vidim mozes dobiti i njemacki izvod iz maticne knjige
kako..? kad si dobio drzavljanstvo upisali su te i u njemacku knjigu rodjenih ?
zanima me posto sam mislio da se to uvijeK mora vaditi u drzavi rodjenja !
General Veresija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 09:27   #132
Može li meni netko reći gdje da izvadim rodni list? Rođena sam u Petrovoj bolnici u Zagrebu. Molim vas ako netko zna koja je točna adresa gdje trebam otići po rodni list? Koliko dugo se to čeka i može li se rodni list dobiti u istom danu? Dosta mi je to hitno.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 15:56   #133
Petrova bolnica spada pod općinu Maksimir, a svaka općina ima svoj matični ured.
Uđete u općinu i pitate stričeka na porti di da idete
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 15:58   #134
Ja sam rođen u Petrovoj, a papir vadim u Draskovicevoj... Eto!
__________________
My bass can kick your guitars ass...
BassQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 17:08   #135
Quote:
Bassanac kaže: Pogledaj post
Ja sam rođen u Petrovoj, a papir vadim u Draskovicevoj... Eto!
Kaj, onda ja to općina Medvešćak?
Ja sam u Zajčevoj i općina Maksimir sam
kiss me is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 18:05   #136
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Kaj, onda ja to općina Medvešćak?
Da!
__________________
My bass can kick your guitars ass...
BassQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 17:56   #137
Thumbs down Matična knjiga (do 1991) i nacionalnost

Zanima me zašto i s kojim zakonom se u praznu rubriku nacionalnost u Matičnoj knjizi ne može naknadno upisati ista, tj. zašto na rodnom listu ili izvatku iz matice ne može staviti nacionalnost kada je ona prazna?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 08:21   #138
I meni treba izvod iz mat. knjige rodjenih na medjunarodnom obrascu iz HR (zivim u Srbiji). Ne mogu da nadjem na site-u uprava.hr gde se nalazi taj link za stampanje word dokumenta koji bih popunila i poslala u HR uz placenu taxu, naravno. Moze li mi neko pomoci?
Jos par pitanja: gde uplacujem taxu (banka), na koji ziro-racun i sta je to biljeg od 20kn?

Hvala unapred svima
blok64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 08:47   #139
Quote:
blok64 kaže: Pogledaj post
I meni treba izvod iz mat. knjige rodjenih na medjunarodnom obrascu iz HR (zivim u Srbiji). Ne mogu da nadjem na site-u uprava.hr gde se nalazi taj link za stampanje word dokumenta koji bih popunila i poslala u HR uz placenu taxu, naravno. Moze li mi neko pomoci?
Jos par pitanja: gde uplacujem taxu (banka), na koji ziro-racun i sta je to biljeg od 20kn?

Hvala unapred svima

dakle ovako... imaš koga u RH? točnije u svom rodnom grdau gdje ti je izdat prvi rodni list tj gdje si prijavljen u knjigu rođenih?

potrebni podatci na obrascu će biti ime prezime, ime oca, datum rodenja, narodnost, drzavljanstvo, svojstvo osobe koja podnos zahtjev ... datum i vlastoručni potpis - zato nije moguće to preko neta faksirati (ja mislim)

taksa? valjda misliš na taksene marke? to su u biti biljegi... to se kupi u knjižari i boljoj trafici- kiosku a može se i na licu mjesta dati na ruke 20kn (ili koliko već isnosi taksa) + 8 kn (ja mislim ) trošak obrade ili sta je već...

e sad... dali je moguće dobiti rodni list bez da ti osobno dolaziš u RH u svoj rodni grad? Danas je sve kompjuterizirano tako da se neki podaci mogu prebacivati iz općine u općinu (tako sam ja svoj vjenčani list preuzela u svoj rodnom gradu iako se tu nisam vjenčala) Si pitao u svojoj općini sto ti je raditi i kako da dodeš do svog rodnog lista.
Jelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 09:17   #140
Jelky, veliko hvala na brzom odgovoru!

Znam da ne mogu poslati to preko neta, poslala bih im postom, a preko neta bih samo download-ovala dokumeta koja bih popunila gde treba i poslala postom nazad u HR.
Na zalost nemam nikog u mestu gde sam rodjena, a iskreno, ne ide mi se ni do HR konzulata u BG-u jer su stravicne guzve (po 30-ak ljudi i treba se doci min 3, 4h ranije da se zauzme mesto), a radno vreme im je npr. od 12-14h - tacno kad sam na poslu.
U mojoj BG opstini mi ne znaju nista reci jer su potpuno neobavesteni (klasika). Da sam rodjena u BG-u sve bi glatko proslo, medjutim nisam
Nasla sam ovaj link: http://www.uprava.hr/UserDocsImages/...sprave/IMR.pdf i to je ono sto bih popunila i poslala ALI meni ne treba obican izvod iz knjige rodjenih vec na medjunarodnom obrascu koji oni nemaju u .pdf opciji. Drugo pitanje mi je i ako posaljem taj .pdf zahtev u HR postom, gde da platim tih 30-ak kn, tj. na koju banku da uplatim (koji racun) ili mozda treba da se posalje zajedno sa postom?
blok64 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:03.