Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2011., 15:30   #21
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zabrana nikome nije donjela ništa a legalna djelatnost može ostvariti određene prednosti a to je da se žene ne prostituiraju bez određenih prava, da se zaštiti život i zdravlje istih kao i zdravlje mušterija, da se osigura mjesto a ne javne površine za te radnje, te da se kontroliraju možebitna skretanja u kriminal (droge, šverc ljudima, organima, itd).
Usto, bolje je da postoje takva mjesta nego da se iste "usluge" traže besplatno na ulici...
Moš mislit što bi bilo legalnih kurvi kad bi se morale testirati na drogu ili dozvolu boravka u zemlji
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 15:37   #22
Quote:
Arktik kaže: Pogledaj post
...
Religija? Vjerovatno.
Običaji (ali što je dovelo do tih i takvih običaja), "moral".
Niti znam kako se na prostituciju gleda ili se gledalo u drugim religijama, dugim kulturama i sl. no da ogolimo stvari do krajnjih granica.

Prostitucija je svojevrsno "iznajmljivanje" vlastitog tijela, u specifične svrhe slažem se, ali u čemu je bazična razlika između toga i bilo kojeg drugog fizičkog rada?
Izvorno ili povijesno, vjerujem da može biti jasnije zašto je stavljena van zakona, ili običaja, ako je se usporedi s monogamijom, i ako uzmemo kao točno da je monogamija nastala zbog potrebe uređivanja odnosa, odnosno prava na nasljeđivanje.

Quote:
Aphex kaže: Pogledaj post
A zabranjeno je jer su se supruge bunile.
...
Mislim da je stvar i u muževima.
From Hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 15:46   #23
Možda su(povijesno) prve prostitucije bila zabranjene zato što su muškarci vidjeli da se žene spremaju naplaćivati ono što oni nisu željeli da steknu obvezu plaćati,nego su htjeli nastaviti dobivati besplatno?
I proglasiše to ružnim i nezakonitim.
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 16:01   #24
To su bili neki pametni muževi ako su mislili da dobivaju besplatno.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 16:26   #25
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
Možda su(povijesno) prve prostitucije bila zabranjene zato što su muškarci vidjeli da se žene spremaju naplaćivati ono što oni nisu željeli da steknu obvezu plaćati,nego su htjeli nastaviti dobivati besplatno?
I proglasiše to ružnim i nezakonitim.
Možda je zato nastala monogamija - da uslugu dobivaju besplatno, doduše uz mali (ključni) ustupak nasljeđivanju po ocu. Prostitutkama su nastavili plaćati, što je džentlmenski, ali i da ih više ništa ne pitaju. "Ružnim" su to zaista mogle proglasiti prije svega žene.
From Hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 19:43   #26
Quote:
Libertango kaže: Pogledaj post
U Nizozemskoj (ili nekoj skandinavskoj državi) imaju organiziranu uslugu javnih djelatnica za invalide, kao kad odeš po recept, netko dobije lijek za visoki tlak a netko uputnicu za seks. Ili tako nešto. Ja vjerovatno pojednostavljujem.

Tu se već približavamo ovome što veli prijatelj postavljača teme: "Ako je legalno da mi izmasira vrat što ne bi i mogla i spolovilo?"
O, ti nista ne pojednostavnjujes. Tako je i nikako drugacije.

tzv. sexworkers pruzaju sexzorg (iliti seksualnu njegu po naski). kad imaju cak i termini u "algemeen beschaafd nederlands" dictionary-ju onda znas da je stvar ozbiljne prirode.

Osoba najprije dobije indikaciju od lijecnika neke vrste (sad jel to obiteljski ili psihijatar, gerijatar - o tom potom). Razlikuju se dvije vrste indikacija: pasivna i aktivna.

Aktivna je kada recimo invalid dodje lijecniku i zali se na kronicnu, s oprostenjem, nejebicu. Dobije recept i voila.
Pasivna je kada npr. umno zaostala ili poremecena osoba ima problema s libidom. (Pri tom se ne radi o onim najtezim slucajevima jer onda ide farmakoloska supresija). Znaci ako osoba sama nema sposobnost introspekcije i verbalizacije zelja, a iz ponasanja se jasno vidi sta joj fali - takodjer od lijecnika dobije indikaciju. Naravno indiciranje je proces koji ponekad zna potrajati.


Za osobe koje su indicirane za placeni sex, trosak bude podmiren od strane zdravstvenog osiguranja.
u NL.
Beat that!


Medjutim cak kada i indikacije nema, cesto sexa ove vrste ima. Jer kolektivi imaju i ekstra skrabicu iz koje se financiraju slucajevi koji (jos nisu) indicirani. Evo malo objasnjenja kako i zasto:

Kod nas se, u firmi za koju radim, zadnjih 2 godine zbog rezanja proracuna dosta stedilo, rezalo troskove i radile se roshade na razne nacine. medjutim meni nikada nije palo na pamet inicirati ili dati odobrenje da se stedi na ovoj vrsti njege.

Razlozi su visestruki, ali uglavnom se svode na agresiju ili seksualno maltretiranje djelatnica u direktnom pruzanju njege (sestara, spremacica, njegovateljica itd). Takodjer je to dodatni rizik za ostale (zenske uglavnom) sticenike tj klijente u skrbi: imali smo jednom cicicu koji je stalno trazio dementne dame (koje naravno nista ne mogu reci) da utazi svoju pohotu. Sam psihicki nije bio u stanju korigirati se. Pa, pitam ja vas, jel nije onda bolje platiti u profesionalku 1x tjedno i mirna bosna .

A da ne spominjem da su slucajevi agresije puno cesci ako se ljudima uskracuje ovaj vid kvalitete zivota. Sta ja imam od ustede jednog takvog sexa npr. ako takva osoba povrijedi sestru, kao sto je jedan starcek zelio ju privuci, potegnuo za ruku, ona se nije dala i opla - pukla tetiva. Ona, sto zbog tetive, sto zbog shoka, je zavrsila na bolovanju preko godinu dana . Troskovi visestruko veci.
A sve je mogla vrlo jednostavno odradit nekakva seksualna njegovateljica...


Evo link firme ciju uslugu koristi kolektiv o kojem pricam:
Tender-care

takodjer mozete sami guglat sexzorg


a zene koje se time bave?
you wouldn't believe it
svih vrsta i profila
uglavnom parttime

Zadnje uređivanje Marica Carica : 01.07.2011. at 20:03.
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 20:08   #27
Njemačka,Austrija,Nizozemska i Madžarska su je legalizirale, u SAD-u Nevada,ali pod posebnim uvijetima.

I niš im ne fali
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 22:38   #28
sto bi falilo?
toga je otkako je svijeta i vijeka...

ne jedna se kromanjonka, vjerujem, podala za dobar mammoet T-steak
Marica Carica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2011., 23:20   #29
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Njemačka,Austrija,Nizozemska i Madžarska su je legalizirale, u SAD-u Nevada,ali pod posebnim uvijetima.

I niš im ne fali
Naravno da im niš ne fali ... jedino si glupi hrvatski papci, pod pritiskom B.a.b.a. i nekih kurčevih feminističkih pravobraniteljica, daju nametnuti švedski model.
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 01:11   #30
Molim ne tako o B.a.b.a-ma


Quote:
From Hell kaže: Pogledaj post
Možda je zato nastala monogamija - da uslugu dobivaju besplatno, doduše uz mali (ključni) ustupak nasljeđivanju po ocu. Prostitutkama su nastavili plaćati, što je džentlmenski, ali i da ih više ništa ne pitaju. "Ružnim" su to zaista mogle proglasiti prije svega žene.
Čisto sumnjam da su muškarci izumili monogamiju

I,ako su dobivali u monogamnim brakovima seks redovito,zbog čega bi im trebalo to plaćanje sa strane.Da ih se više ništa ne pita?Pa, u početku povijesti su bili praktički ženini vlasnici,da su htjeli mir,mogli su zahtijevati i dobiti ga vrlo lako

Zašto bi žene proglasile ružnim da im se plaća za seks? Pa to je samo korist za žene.Em uživanje,em novac za to (šalim se.Ne,ček',to mi zapravo zvuči logično? )

I opet moram naglasiti : sumnjam da su muškarci izumili monogamiju.

Nikad nećemo saznati..

Zadnje uređivanje Hedera : 02.07.2011. at 01:46. Reason: spajanje dva posta
Hedera is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2011., 14:55   #31
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
I opet moram naglasiti : sumnjam da su muškarci izumili monogamiju.

Nikad nećemo saznati..
Možda nećemo ali ipak...monogamija je nužnost da znaš da hraniš vlastito dijete jer ne možeš stalno ubijati svoje suparnike koji ti virkaju u harem. Lakše je pratiti jednu hanumu nego čopor njih. No, monogamija ima ispušni ventil a to je prostitucija. Ženica ti doma bedina dječicu dok ti nabadaš neku fufu u bordelu. Svi sretni...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 13:32   #32
monogamiju su definitivno izumili (iliti ozakonili) muškarci...kao što su izumili i ozakonili gotovo s-v-e u ljudskoj history. ko je žene pitao

legalizacija prostitucije....
ako klinički i trezveno rastvorim problem prostitucije u glavi, slažem se s vama da je to isto kao što je rečeno ranije "malo se izmasirati po ramenu" ili "pofurati stvari na 4. kat".

ali brzo me prođe takav način razmišljanja.
a) ne mogu poduprijeti razvoj zakonodavstva u smjeru da mi danas sutra sin ili kćer dođu i kažu da idu na tečaj za profesionalnog seksualnog radnika jednostavno ne podupirem tu opciju.
b) država donosi zakone u skladu s idejom pravednog i prosperitetnog društva izgrađenog na jednakosti. prostitucija mi ne odiše tim idejama.
c) eksploatacija seksualnosti se ne bi trebala dalje poticati. vjerujem da smo danas dovoljno sexualno slobodni i da smo relativizirali naše reproduktivne organe do krajnjih granica.
d) ideja da firma u kojoj radim otvori odjel "Prostitucija" mi je
mislim da sve pricing strategije svijeta ne bi mogle odgonetnuti zašto spolni organ jednog zaposlenika vrijedi više od druge osobe na tržištu rada
..o procesu biranja pristiglih CV-a i odrađivanja intervjua za slobodna radna mjesta da ni ne govorim
e) poticanje prihvaćenosti prostitucije ne pomaže ženama u borbi protiv stereotipa i diskriminacije.
f) mislim da legalizacija ne rješava sve probleme koje prostitke imaju. problemi koje prostitutke imaju se rješavaju kada se prestanu baviti prostitucijom.
__________________
bolje i los kraj, nego neizvjesnost do kraja.
mala od oltara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 16:14   #33
Nisu monogamiju izumili muskarci, monogamija je izgleda Nashov ekvilibrij u nekim kulturama. I muski i zenski uglavnom nemaju bolju igru od monogamije.

Funkcija braka je prije svega ekonomska - osiguravanje resursa za podizanje potomstva - stoga seksa u braku uglavnom ima znatno manje nego van njega. Prostitucija je svojstvena i nekim vrstama primata - tipicno su zenke spremne ponuditi seks inferiornim muzjacima u zamjenu za hranjivi proteinski obrok. Naravno, taj seks se odvija brzo, jer alfa muzjak zavrne sijom svakome koga ulovi u tom cinu.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 07.07.2011. at 16:23.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 16:50   #34
Quote:
Hedera kaže: Pogledaj post
I opet moram naglasiti : sumnjam da su muškarci izumili monogamiju.

Nikad nećemo saznati..
Ako bismo se išli nadmetati oko tog tko je "izumio", mogle su to biti i žene: da zaštite prava svog potomstva na nasljeđivanje. Zato kažem ranije da se kod prostitucije muškarce više "ništa ne pita", odnos nije uređen nikako osim plaćanjem. Možda bi se moglo reći i da su, dugoročno i u prosjeku, žene - ako ćemo gledati samo njih - s monogamijom na dobitku, a s prostitucijom na gubitku. Odnosno da, civilizacijski ili ispušno-civilizacijski, nešto sitno više koristi - ukupno i dugoročno, intimno i u globalu - od obje društvene forme mogu imati muškarci. Utoliko recimo dojam koji par postova iznad ima mala od oltara nije slučajan. Ako je monogamija u osnovi "neprirodna", treba pod štete i koristi računati i sve ono što proizlazi iz naviknutosti na takav sustav: emocije, odnose i statuse.
From Hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 17:22   #35
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Nisu monogamiju izumili muskarci, monogamija je izgleda Nashov ekvilibrij u nekim kulturama. I muski i zenski uglavnom nemaju bolju igru od monogamije.
nash je isto muško :mislim:

šalu-na-stranu, brak je u nashovoj ravnoteži sve dok:
a. žena donosi najbolje moguće odluke uzimajući u obzir muževe stavove
b. muž donosi najbolje mogueće odluke uzimajući u obzir ženine stavove
budući da je potrebno uzeti u obzir i ženine stavove, ne bih nashov ekvilibrium upotrijebila na monogamiju jer stojim pri tome da žene, u pravilu, nisu pitali o njihovim stavovima.

ženama ne treba monogamija. igra koju žene igraju je brak (govorimo naravno o prošlosti ) zbog zaštite i ekonomskog faktora. to da brak podrazumijeva formalnu monogamiju je stvar želje muškarca da bude sve čisto prilikom određivanja nasljednika.


ček zašto smo uopće upleli bračnu monogamiju u raspravu o prostituciji?
tipa - samo muževi koji ne "dobivaju doma" su korisnici usluga koje pružaju sexworkersice? i don't think so.
oženjen, neoženjen, mlad, star, zdrav, bolestan, u amsterdamu ili u zagrebu - neke pale, neki ne bi niti štapom na daljinsko upravljanje.

...svašta sam ja tu nešto pobacala.....idem kavu popiti da si skockam misli
__________________
bolje i los kraj, nego neizvjesnost do kraja.
mala od oltara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 17:26   #36
Quote:
mala od oltara kaže: Pogledaj post
...
ček zašto smo uopće upleli bračnu monogamiju u raspravu o prostituciji?
tipa - samo muževi koji ne "dobivaju doma" su korisnici usluga koje pružaju sexworkersice? i don't think so.
Ne, upletena je, s moje strane, zbog razumijevanja (bliskih) mehanizama koji su u povijesti (moguće) doveli do jednog ili drugog (vidi post prema vrhu stranice).
From Hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 17:40   #37
Quote:
mala od oltara kaže: Pogledaj post
nash je isto muško :mislim:

šalu-na-stranu, brak je u nashovoj ravnoteži sve dok:
a. žena donosi najbolje moguće odluke uzimajući u obzir muževe stavove
b. muž donosi najbolje mogueće odluke uzimajući u obzir ženine stavove
budući da je potrebno uzeti u obzir i ženine stavove, ne bih nashov ekvilibrium upotrijebila na monogamiju jer stojim pri tome da žene, u pravilu, nisu pitali o njihovim stavovima.

ženama ne treba monogamija. igra koju žene igraju je brak (govorimo naravno o prošlosti ) zbog zaštite i ekonomskog faktora. to da brak podrazumijeva formalnu monogamiju je stvar želje muškarca da bude sve čisto prilikom određivanja nasljednika.
...
Ne, nema to veze sa nasljedstvom. Svaki muskarac koji bi bio neosjetljiv na prevaru bi podnio teski genetski gubitak. Naime, zena ima inicijativu stupiti u monogamnu vezu sa muskarcem kojim ima najvise resursa za podizanje djece, a dijete zaceti sa genetski najkvalitetnijim muskarcem. To cesto nije isto, a zene su evolucijom usavrsile mehanizme kojima mogu donekle regulirati s kime ce zaceti ukoliko imaju vise partnera istovremeno (strategija "kukavicje jaje").

Sustav u kojem su muskarci neosjetljivi na prevaru nije stabilan - nema ekvilibrija (geni muskaraca neosjetljivih na prijevaru bi brzo iscezli is populacije). Zenska nevjera se iz tog razloga uglavnom tesko kaznjava. Muska nevjera je puno "jeftinija" sa druge strane, jer ne uskracuje resurse njegovom potomstvu koji ima sa stalnim partnerom. Ali zenkama se ne isplate djece van veze jer naravno, kolicina resursa kojima one raspolazu za odgoj djece je znatno manja nego u slucaju monogamne veze - a drugi muskarac naravno ne zeli uzdrzavati tudje potomstvo posto je to strasan gubitak za njega. I muskarcima i zenama je monogamna veza dobitak - sanse za podizanje potomstva su znatno vece tamo gdje se obadva partnera brinu o djeci. S time naravno da i jedni i drugi imaju inicijativu za sarati sa strane do neke mjere, a sustav se ustabili kontrolom prevare i kaznjavanjem prijestupnika.

Razvojem drustva i povecanjem bogatstva se naravno smanjuje korist od monogamnih veza. Zato se i brakovi danas raspadaju, a mnogi i ne u ulaze u njega. Nema potrebe.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”

Zadnje uređivanje somied : 07.07.2011. at 17:46.
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 18:04   #38
Neka vam ne smeta previše što je izvor ovog teksta Tportal. Dosta lijepo je opisano s kojih aspekata se može gledati na pitanje nastanka i prednosti monogamije te kako nasljeđivanje ulazi u priču evolucionističkog predznaka ili s aspekta teorije racionalnog izbora.
From Hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 23:00   #39
Mislim da malo pretjeruju sa tim nasljedjivanjem, neki oblici monogamije postoje i kod zivotinja (a tamo nema nasljedjivanja ni imovine). Nije da su vjerne do smrti (to je izuzetno rijetko), medjutim cesto su zajedno tokom jedne sezone kojom treba podici mladunce. Odgoj ljudskog derista je znatno zahtjevniji i duzi pa tako ljudi tvore bracne zajednice koje duze traju.
Nasljedjivanje je bitan faktor za akumulaciju kapitala koja je preduvijet razvoja. Postoje pozitivne eksternalije nasljedjivanja, u drustvima u kojima postoji nasljedjivanje (dakle postuje se privatno vlasnistvo) cijela zajednica prosperira od toga (i oni koji ne nasljede nista).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 23:51   #40
Nema neki specifični odgovora.
Moral je.
A i razmisli malo.
Je,djevojka/dečko idu svjesno u to.
No ti ne znaš čija je to sestra ili brat.
Ne znaš njihovo financijsko stanje.
Samim tim činom što ideš iskorištavati nečije tijelo za vlastitu svrhu, je odvratno.
Može biti tvoja mama/tata/baba/deda.
A i mislim da je zbog sexa na javnom mjestu.
Pošto je sex na javnom mjestu kazneno djelo.
A i zabranjena je vjerovatno zbog unicefovih prava za ljude.
Svaki čovijek ima jednaka prava.
Pa se i zabranjuje da netko iskorištava tuđe tijelo radi vlastitog užitka.
Znači, krši moralna pravila.
Krši zemaljska međunarodna pravila.
A te osobe koje to rade sto posto ne uživaju u tome,rade da bi preživjele.
EDIT:
Druga stvar ako si s osobom do koje ti je stalo pa stupate u to.
__________________
Bukowski je moj idol.

Zadnje uređivanje no.name. : 08.07.2011. at 00:17.
no.name. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:31.