Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2011., 20:27   #61
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
"Nemiran" je eufemizam stoljeća.

Radi se o učeniku koji pohađa jednu srednju školu i ima veliki problem s prihvaćanjem autoriteta.
Na sve moje pokušaje da ga malo smirim, odgovor je: "Neću".

Inače sam strpljiva osoba, ali ovdje izgubih živce do neba i natrag i ponovo.

Sjedi u klupi ispred mene i okreće se da bi pričao s učenicama u klupi iza njega.
Ok. Upozorim ga da se okrene naprijed i rješava zadatak.
Situacija se ponovi.
Opomenem ga opet i zajedno s njim riješim prvi zadatak u pokušaju motivacije za gradivo.
Osjećao se uspješnim i motiviranim niti jednu cijelu minutu.
Opet se okreće i opet ga opominjem i tražim da sjedne u neku drugu klupu: "Neću".

Pa majčicu ti tvoju...

Kažem mu u redu i da smije ostati tu sjediti, ali zaprijetim strožom mjerom: "Ako se i dalje budeš okretao, slijedi izlazak iz razreda i neopravdani sat."
Je li pomoglo? Nije.

Na kraju, kad se počeo ustajati s mjesta i hodati po razredu, ometati druge i raditi nered, rekla sam mu da napusti učionicu: "Neću".
Sljedeći korak bi bio odlazak po pedagoga(da odem s njim- ne mogu, jer bi odgovor bio opet NEĆU, pedagog bi morao doći u razred).

Opet, meni je žao zvati pedagoga... to je svojevrstan i moj neuspjeh.
Ionako sam na zamijeni od samo par tjedana i ne želim stvarati problem, a opet- ako će mu svi popuštati samo da izbjegnu komplikacije, što će od njega biti nakon škole?

Na kraju je napustio razred, na "jedvite jade".

Što s njim, kako s njim, kako općenito s djecom koja imaju nezdrav odnos prema autoritetu?
I kakve su uopće ovlasti profesora na zamijeni? Što smijem, a što ne?
Imam osjećaj da moje "zamjensko" mjesto jako dobro shvaća i da računa s tim da mu ne mogu ništa.
Kako stoje sada stvari s udaljavanjem učenika s nastave? Je li to uopće dopušteno?

Eto, bilo koji savjet ili informacija je dobrodošao.
Usput, od svih učenika i svih razreda, stvarni problem imam samo s tim učenikom.
Tip je očito mnogo jači od tebe, Ne mislim fizički, a vjerovatno je.
Ako mu ne možeš ništa onda se moraš dogovoriti s njim.
Dakle dati mu što traži, peticu na kraju godine ako treba, ne zapisati ga kad napusti razred, samo da te pusti da radiš u miru.
Svako društvo ima svoju mafiju koju moraš podmititi.

Ovo je tipican primjer primjene machiavelijanizma, kad cilj (mir u razredu ) opravdava sredstvo (nepravedne privilegije koje mali bandit dobija od tebe)
mrakus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 20:32   #62
Quote:
mrakus kaže: Pogledaj post
Ovo je tipican primjer primjene machiavelijanizma, kad cilj (mir u razredu ) opravdava sredstvo (nepravedne privilegije koje mali bandit dobija od tebe)
Termin je makijavelizam.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 00:25   #63
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
...
Jednostavno sam pokušavala na svako njegovo "Neću" pronaći novu metodu koja bi drukčije djelovala.
Priznajem, trebala sam biti dosljedna od početka, ali kada je odbio preseliti se u drugu klupu, ostala sam bez ideje... što sada?
Pitam iz znatiželje, jesi li u međuvremenu doznala koja je predviđena mjera u ovakvoj situaciji?

Ja sam (već poodavnije) bio u situaciji gdje bi većinu klinaca zanimalo što im govorim; ako bi se neki od njih zanio i nešto počeo ufurano pričati onom do sebe, ja bih samo uzeo sekundu-dvije pauze i pogledao u tom pravcu i ostali bi ga promptno ušutkali.
Za tebe mi djeluje da nemaš baš tako elegantno rješenje na raspolaganju, pa me zanima što je službena procedura za takvu situaciju.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 09:10   #64
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Pitam iz znatiželje, jesi li u međuvremenu doznala koja je predviđena mjera u ovakvoj situaciji?

Ja sam (već poodavnije) bio u situaciji gdje bi većinu klinaca zanimalo što im govorim; ako bi se neki od njih zanio i nešto počeo ufurano pričati onom do sebe, ja bih samo uzeo sekundu-dvije pauze i pogledao u tom pravcu i ostali bi ga promptno ušutkali.
Za tebe mi djeluje da nemaš baš tako elegantno rješenje na raspolaganju, pa me zanima što je službena procedura za takvu situaciju.


-Stipe
Sad i ja pitam iz znatiželje- o čemu si govorio?

Koliko znam, službena procedura je obratiti se pedagogu i ravnatelju.
A što onda biva i kako se oni s tim situacijama nose- e to ne znam.
Vrlo vjerojatno nikako , odnosno, kao i ja; razgovorom i prijetnjama, a ako se situacija ne smiri, onda i razgovorom s roditeljima, pa pisanim opomenama sve do isključenja(ali to samo ako se dogodi nešto baš jako gadno).
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 09:15   #65
Quote:
mrakus kaže: Pogledaj post
Dakle dati mu što traži, peticu na kraju godine ako treba, ne zapisati ga kad napusti razred, samo da te pusti da radiš u miru.
Svako društvo ima svoju mafiju koju moraš podmititi.

Ovo je tipican primjer primjene machiavelijanizma, kad cilj (mir u razredu ) opravdava sredstvo (nepravedne privilegije koje mali bandit dobija od tebe)
Ali što ću time od njega napraviti?
Ako ga naučim da neposluh i radnje na štetu drugih rezultiraju nagradom, kakva će on osoba biti nakon srednje škole?
Da, znam... političar
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 12:44   #66
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Ali što ću time od njega napraviti?
Ako ga naučim da neposluh i radnje na štetu drugih rezultiraju nagradom, kakva će on osoba biti nakon srednje škole?
Da, znam... političar
Ne možeš smiriti njega pa se bacaš na one koje možeš 'ali ako se zaprijeti njima... postaju prave poslušne bubice, jer je njihov interes u pitanju'. Živjela kolektivna krivnja. Upravo su to političke fore. Još fale transparenti - 'Svi smo mi nemiran učenik!'.
polimer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 13:18   #67
Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Ne možeš smiriti njega pa se bacaš na one koje možeš 'ali ako se zaprijeti njima... postaju prave poslušne bubice, jer je njihov interes u pitanju'. Živjela kolektivna krivnja. Upravo su to političke fore. Još fale transparenti - 'Svi smo mi nemiran učenik!'.
Nemam jednog učenika u razredu.
Imam ih trideset.
Neki od njih snose dio krivice i mislim da nije pogrešno to i kazniti.

Ne u smislu instantne jedinice, već prvo upozorenjem, dodatnim zadatkom, pa ako je potrebno i ispitivanjem.

Naravno, to ne znači da bi nemiran učenik prošao bez kazne, samo je razlika u tome što to ne bi imalo učinka da se napravi samo njemu, dok bi ovo drugo moglo djelovati.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 13:48   #68
Jako zanimljiva tema, i sama se borim sa slicnim problemima, sad, doduse, manje nego na pocetku svog rada u prosvjeti. Prije svega, na zamjenama je, barem meni, bilo grozno raditi. Jako je tesko uspostaviti autoritet ta dva tri tjedna koliko si na zamjeni, ako ga profesor prije tebe nije imao. Samo sam na brzinu preletjela ovih par stranica i vidim da se povela rasprava o tome treba li kazniti i one dobre ako nekoliko pojedinaca radi nered. U pocetku, kad sam tek pocela raditi, ja sam koristila tu metodu - nekoliko ucenika ili dio razreda radi galamu, a ja ne uspijevam izdvojiti samo jednog - krenula sam ispitivati i ako sam otvorila nekog dobrog, što se najčešće i dogodilo, samo sam pitala zeli li netko od onih koji su radili nered odgovarati umjesto tog i tog - naravno da nitko nije htio, ali su se osjecali odgovornim za to sto je netko drugi "nastradao" i bila je tisina. Odustala sam od te metode jer sam se ja nakon toga osjecala grozno - jednostavno nije bilo fer, iako je palilo.
Ali probaj s ocjenama, meni jedino kaznjavanje ocjenama pali, ali nikad ne dajem jedinicu jer netko prica, nego uvijek prozovem. Sad sam recimo iskusnija pa bolje lociram gdje mi je nered u razredu - opomenem par puta, ako ne ide na taj nacin, prozovem po principu: ako ne slusas, pretpostavljam da znas to sto ja predajem, pa izvoli, odgovaraj za ocjenu. Ako je ucenik vec odgovarao dva puta taj dan ili jednom + pisana provjera, tj. ako mi pravilnik zabranjuje da ga pitam trazim ga biljeznicu, radnu, domacu zadacu, nesto sto mogu ocijeniti. Eto. I za sad funkcionira.
I ja sama sam dosta mlada, ali nikad mi se nije dogodilo da mi netko kaze necu kad sam ga zamolila da se premjesti ili slicno. Pedagoga nisam nikad zvala na sat, to bih nekako dozivjela kao neuspjeh, tj. volim sama srediti sve probleme.
Velika_kokos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 19:46   #69
Ovo što Velika kokoš sugerira meni se čini OK.

Također, svakako bih dodao jednu stvar. Nakon prve - druge takve situacije, gdje će klinac (najvjerojatnije) dobiti jedinicu iz znanja, i još jednu iz zalaganja / bilježnice / čega već, ja bih reagirao.
U toj točci mogu se napraviti dvije stvari, jedna je češća, a druga je IMO puno bolja.
Prva je, eto, dala si jedinicu i to je to. Dalje to ide ovako, klinac ne veli puno svojima, tebe spomene eventualno usput u konverzaciji kako "ga baba iz zemljopisa mrzi", te jedinice stoje jedno dva - tri mjeseca do zaključivanja ocjena kad zapravo i igraju neku ulogu, nakon tih 3 mjeseca roditelji su na strani klinca, a ne na strani babe koja ga mrzi, a u međuvremenu njegovo ponašanje može ostati nekorigirano (dobiti treću i četvrtu jedinicu nije mu neka stvar dok ne dođe zaključivanje).

Druga je, nakon druge jedinice nazoveš roditelje. Slično tome kako Perzefona veli, umjesto nekog čekanja i naposlijetku izvlačenja ili nelagode, bolji je tav da je situacija ta i ta zbog toga i toga jer je to jednostavno tako. Čujte, priča, pitala sam ga, nema pojma, provjerila sam zalaganje, ne radi. Čim se to ponovi i do te situacije dođe, ti odmah dovedeš stvar u njihovo dvorište - učenik trenutno ima probleme, ne piše u bilježnicu što svi pišu, nema znanje kakvo ostali imaju, evo zaredao je i dvije jedinice, i obavijesti ih o tome. Ako nešto oni ne poduzmu, pred kraj će mu samo biti teže. Odjednom se cijela situacija mijenja i zajedno ste u tome.
Znam da je netipičan angažman i drugačiji pristup, ali IMO je i najbolji. Ja sam sve srodne situacije (istinabog bilo ih je vrlo, vrlo malo ) s roditeljima riješio u roku odmah na slične načine.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 01:57   #70
Okruglice, kakva je sad situacija?
Prošlo je dosta od kada si otvorila temu. Jel se taj učenik i dalje isto ponaša? Što si od svega napravila? Kako napreduješ?
Ace of Diamonds is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 13:14   #71
Quote:
Ace of Diamonds kaže: Pogledaj post
Okruglice, kakva je sad situacija?
Prošlo je dosta od kada si otvorila temu. Jel se taj učenik i dalje isto ponaša? Što si od svega napravila? Kako napreduješ?
Odlepršah na sretnija mjestašca.
U toj školi sam bila tek tjedan i nešto na zamijeni, pa se origigi profesorica vratila i ja s tim učenikom i razredom nemam više ništa.
Meni je malčice nezgodno sada se o tome raspitivati ili zahtjevati reakciju pedagoginje, pa čak i savjet... pogotovo nakon nekih postova ovdje.
Ipak sam tamo bila iznimno kratko i što sad ja imam komplicirati...

No ta me cijela situacija malo potresla, pa sada ne samo na forumu, nego i inače pokušavam saznati ispravan način nošenja sa sličnim zločestoćama.

Dečku želim sve najbolje.
U svakom slučaju, bio je šokantno i poučno iskustvo.

Ako nam se putevi ukrste nekada opet i to na duže vrijeme, a ponašanje mu se ne promijeni, onda ćemo pokušati s nekim prepisanim prijedlozima s ovih stranica.
Inače, što se tiče druge škole i drugih razreda u kojima inače radim, sve je u redu.
Naravno, i naljutim se i nasmijem se... Danas sam čula da je Enrico Caruso započeo svoju karijeru u kafiću i da je bolje živjeti na selu nego u gradu zato što na selu nema policije (i u ovoj školi učenici slove kao problematični, ali ja to, srećom(a tek sada znam kolika je to sreća), ne osjetim)
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 13:38   #72
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Odlepršah na sretnija mjestašca.
U toj školi sam bila tek tjedan i nešto na zamijeni,
"Zamjeni"

i

sve nas tu mobiliziraš zbog tjedan i pol zamjene?





-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:10   #73
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
"Zamjeni"

i

sve nas tu mobiliziraš zbog tjedan i pol zamjene?





-Stipe
Ne. Zapravo, drugi tjedan zamjene nije došao ni do "pol"

Hajde, pa savjet nisam tražila samo za spomenutu situaciju, nego i za sve eventualne slične "Neću" doživljaje koje ću imati.
Za drugi put hoću biti spremna.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:13   #74
[QUOTE=okruglica;36513511]. QUOTE]

Quote:
polimer kaže: Pogledaj post
Ne možeš smiriti njega pa se bacaš na one koje možeš 'ali ako se zaprijeti njima... postaju prave poslušne bubice, jer je njihov interes u pitanju'. Živjela kolektivna krivnja. Upravo su to političke fore. Još fale transparenti - 'Svi smo mi nemiran učenik!'.
Ovdje je Okruglica najviše pogriješila, ali onog trenutka kad je upisala fax koji vodi u prosvjetu.

Strašno je da netko s takvim stavovima(gaženje nevinog jer može, kažnjavanje nevinih jer krivca ne može, kolektivizacija krivnje) uopće može doći u situaciju da predaje djeci u razredu.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:27   #75
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post



Ovdje je Okruglica najviše pogriješila, ali onog trenutka kad je upisala fax koji vodi u prosvjetu.

Strašno je da netko s takvim stavovima(gaženje nevinog jer može, kažnjavanje nevinih jer krivca ne može, kolektivizacija krivnje) uopće može doći u situaciju da predaje djeci u razredu.
Meni je ovdje pojam "nevinosti" upitan.

Opet naglašavam, nije riječ o svim učenicima u razredu, ali je neupitno da je od nekih dobivao podršku.
To je svojevrsno "huškanje" i meni je daleko od nevinosti.

Čisto za usporedbu- poticanje na zločin je kažnjivo.
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 14:42   #76
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ovdje je Okruglica najviše pogriješila, ali onog trenutka kad je upisala fax koji vodi u prosvjetu.

Strašno je da netko s takvim stavovima(gaženje nevinog jer može, kažnjavanje nevinih jer krivca ne može, kolektivizacija krivnje) uopće može doći u situaciju da predaje djeci u razredu.
Pretjeruješ, ne pišeš ništa konstruktivno, igraš se moralne vertikale u situaciji koja nije crno bijela...

itd.

Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Ne. Zapravo, drugi tjedan zamjene nije došao ni do "pol"

Hajde, pa savjet nisam tražila samo za spomenutu situaciju, nego i za sve eventualne slične "Neću" doživljaje koje ću imati.
Za drugi put hoću biti spremna.
Znam.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 15:04   #77
Quote:
okruglica kaže: Pogledaj post
Meni je ovdje pojam "nevinosti" upitan.

Opet naglašavam, nije riječ o svim učenicima u razredu, ali je neupitno da je od nekih dobivao podršku.
To je svojevrsno "huškanje" i meni je daleko od nevinosti.

Čisto za usporedbu- poticanje na zločin je kažnjivo.
Dobivao ili ne, nemaš ni moralne ni pravne osnove za kažnjavanje cijelog razreda.
Oni ga nisu huškali izravno, već se radi o tvojem proizvoljnom tumačenju jer ti tako odgovara. Ako i jest, dobivao podršku, ne znaš od koga je, dakle potičeš kolektivizaciju krivnje.

Poticanje na zločin nečinjenjem nije. Zna se tko je dužan suzbijati zločin.
Za usporedbu, prema ratnom pravu, ni u ratu čak ni odmazda nije dopuštena uvijek i neograničeno.

Sitaucija nije crno-bijela, kao niti jedna druga u svijetu, ali je očita, nesposobna nastavnica ne zna kako smiriti jednog problematičnog učenika, pa smišlja kako kazniti cijeli razred(zapravo smišlja osvetu), usput se traljavo opravdavajući.
Za ovako nešto ja sam moralna vertikala.

Iz sveg ovo je vidljivo zašto finski obrazovni sustav valja, a hrvatski ne valja. U Finskoj osoba s ovakvim razmišljanjem ne bi ni dobila priliku stati pred razred.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 15:32   #78
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Dobivao ili ne, nemaš ni moralne ni pravne osnove za kažnjavanje cijelog razreda.
Oni ga nisu huškali izravno, već se radi o tvojem proizvoljnom tumačenju jer ti tako odgovara. Ako i jest, dobivao podršku, ne znaš od koga je, dakle potičeš kolektivizaciju krivnje.

Poticanje na zločin nečinjenjem nije. Zna se tko je dužan suzbijati zločin.
Za usporedbu, prema ratnom pravu, ni u ratu čak ni odmazda nije dopuštena uvijek i neograničeno.

Sitaucija nije crno-bijela, kao niti jedna druga u svijetu, ali je očita, nesposobna nastavnica ne zna kako smiriti jednog problematičnog učenika, pa smišlja kako kazniti cijeli razred(zapravo smišlja osvetu), usput se traljavo opravdavajući.
Za ovako nešto ja sam moralna vertikala.

Iz sveg ovo je vidljivo zašto finski obrazovni sustav valja, a hrvatski ne valja. U Finskoj osoba s ovakvim razmišljanjem ne bi ni dobila priliku stati pred razred.
A jesu li moralne vertikale sposobne čitati?

Napisala sam već nekoliko puta da nije riječ o kažnjavanju svih učenika u razredu.
Naravno da nisi dužan čitati cijelu temu i da nisi to znao prije svog prvog posta, no potom sam to isto napisala izravno tebi, a dobijem gore citirani odgovor u kojem opet (dva puta) spominješ kažnjavanje cijelog razreda.

Znam koji su ga učenici poticali. Ali isti nisu sami radili nered, pa sam ih ignorirala i pokušala djelovati samo na ovog "nemirnog".
Sada mislim da mi je to greška i da sam trebala kažnjavati i njihovu nepažnju, nerad i pokoje ohrabrujuće dobacivanje.

Molim te, objasni mi ovu rečenicu, nije mi posve jasna:

"Poticanje na zločin nečinjenjem nije" (?)
okruglica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 15:39   #79
Ne kužim što nije jasno. U pravu(kad se već hvataš pravne terminologije), postoji termin poticanja na zločin i zna se što znači, ali jednako tako, ne može se smatrati poticanjem na zločin gledanje drugoga kako čini zločin. Postoji drugi dio propisa kojim bi to bilo kažnjivo, ali to definitvno nije poticanje na zločin.

Sad odjednom nije riječ o kažnjavanju(a dosad je bilo), ali je definitivno riječ o nečem drugom kao što je demonstracija sile, iživljavanje na slabijem, kolektivizacija krivnje, a sve u cilju da se zamagli činjenica da je osoba nesposobna nositi se sa situacijom i nije u mogućnosti riješiti problem s pravim krivcem.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2011., 15:43   #80
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Dobivao ili ne, nemaš ni moralne ni pravne osnove za kažnjavanje cijelog razreda.
Oni ga nisu huškali izravno, već se radi o tvojem proizvoljnom tumačenju jer ti tako odgovara. Ako i jest, dobivao podršku, ne znaš od koga je, dakle potičeš kolektivizaciju krivnje.

Poticanje na zločin nečinjenjem nije. Zna se tko je dužan suzbijati zločin.
Za usporedbu, prema ratnom pravu, ni u ratu čak ni odmazda nije dopuštena uvijek i neograničeno.

Sitaucija nije crno-bijela, kao niti jedna druga u svijetu, ali je očita, nesposobna nastavnica ne zna kako smiriti jednog problematičnog učenika, pa smišlja kako kazniti cijeli razred(zapravo smišlja osvetu), usput se traljavo opravdavajući.
Za ovako nešto ja sam moralna vertikala.

Iz sveg ovo je vidljivo zašto finski obrazovni sustav valja, a hrvatski ne valja. U Finskoj osoba s ovakvim razmišljanjem ne bi ni dobila priliku stati pred razred.

Iz tvojih postova je vidljivo jedino da si došao popovati i glumiti žrtvu / pravednika. Pri tome situaciju promatraš taman dovoljno miopično da možeš i jedno i drugo.

Evo i zašto.
Prvo, ispitivanja znanja je pogrešno promatrati kao "kazne". Ja to gledam kao nešto što se mora obaviti u bilo kojem razredu iz bilo kojeg predmeta. Može se obaviti kad je zgodnije, kad je manje zgodno - već kako se sudionici dogovore. Da mi sin veli da je dobio jedinicu jer je xy pričao, moj odgovor je ne, dobio je jedinicu jer on nije znao. Taj xy mu je nebitan.
Drugo, u razredu nikad nije jedan koji priča, dok ostali svi pobožno gledaju ploču. Razred je sredina koja funkcionira bliskije. Ako ta cjelina krene u jednom pravcu, posve je u redu skrenuti ih na drugi.
Tako da je IMO posve u redu u mnogim situacijama i tu cjelinu tretirati tako.


A "John Doe" ne može biti moralna vertikala automatizmom. Pogotovo kad ne piše ništa konstruktivno.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:07.