Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2012., 17:11   #161
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ne slažem se.Obje opcije su jednako u redu i nema potrebe nikome ništa sugerirati.Usput,krevet je iz grčkog i javlja se i kod čakavskih pisaca iz 14. stoljeća.
Kod kojih? Ja u ikavskoj čakavici nikad nisam čuo riječ "krevet".
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 17:14   #162
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Kod kojih? Ja u ikavskoj čakavici nikad nisam čuo riječ "krevet".
Navodno Hektorović,tako kažu i ovdje na forumu.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 17:16   #163
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Ja sam u svakom slučaju protiv toga da se ignorira nestajanje starih ustaljenih riječi zbog novih iz društveno dominantnog govora, novih koje su pritom posuđenice. Kao krevet umisto postelje. Pa to bi trebalo reći djeci u osnovnoj školi: možete reći i postelja i krevet, ali probajte da to češće bude postelja. O jeziku se treba netko brinuti.
Usput,kad smo kod nebrige o jeziku,ti govoriš "desilo" umjesto dogodilo,a kroatisti su to označili kao srbizam. A čakavac si i kažeš treba se brinuti o jeziku. U redu,treba,ali počni od toga kao bitnije stvar od pitanja treba li biti krevet ili postelja.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 17:20   #164
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Turcizmi su tema! I imaju ih govornici svih hrvatskih dijalekata! Neki više neki manje. Pa što?
Meni ništa,ali nekima očito dovoljno za ad hominem napade na "štokavce",uz "elemanje" i "mašalavanje". Bez crvenog kartona za takvo ponašanje.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 17:30   #165
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Treba se o jeziku brinuti,svi to znamo,ali ta briga ne treba( i ne smije) biti uvjetovana kompleksima i nečijim privatnim predrasudama. Ako neka budala zbog dijalektalne razlike i regionalne mržnje naziva neki element dalmatinskog govora "srbizmom"(a nema teorije da to ne bi netko od domaćih primjetio i sugerirao da se riječ izbaci,ako je tako),to ne znači da se trebamo orjentirati po mišljenju te osobe.
Tu si u pravu, ali nemojte se sad opet vraćati na početak teme. Stari Hrvati i Panonci se okreću u grobu dok vas čitaju, a starim Srbima ništa nije jasno jer ne razumiju ni jedne ni druge. Svojim ušima sam čuo stari srpski pravoslavni napjev - to je više bugarski nego iti jedan hrvatski govor. Što god novi "poilitički korektni" ili "objektivni" mislioci mislili o tome, crkvenoslavenski i te priče bla nja (čakavske glagoljaške litanije su drugi svijet i razumljive svakom Hrvatu). I taj ustvari neobrazovani seljak koji je to pjevao znao je značenje svakog zareza u pjevanju kad sam ga pitao, a nije mu jasno sve ono hrvatsko što govori - naime radi se o srpskom vlaju u dalmatinskom zaleđu.
Ali pustimo Srbe, nek se oni bave svojim jezikom. Tema je o hrvatskim govorima.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 17:32   #166
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Usput,kad smo kod nebrige o jeziku,ti govoriš "desilo" umjesto dogodilo,a kroatisti su to označili kao srbizam. A čakavac si i kažeš treba se brinuti o jeziku. U redu,treba,ali počni od toga kao bitnije stvar od pitanja treba li biti krevet ili postelja.
Nisam znao. jbga jugo ostavština.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 17:34   #167
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Navodno Hektorović,tako kažu i ovdje na forumu.
hmm to bi volio vidit.
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 07:09   #168
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Usput,kad smo kod nebrige o jeziku,ti govoriš "desilo" umjesto dogodilo,a kroatisti su to označili kao srbizam. A čakavac si i kažeš treba se brinuti o jeziku. U redu,treba,ali počni od toga kao bitnije stvar od pitanja treba li biti krevet ili postelja.
U "Tvorbi riječi u hrvatskome književnome jeziku" Stjepana Babića iz 2002. na str. 527 govori se i o glagolima dešavati se i desiti se, a nema nikakve napomene da su srpske.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 10:55   #169
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Usput,kad smo kod nebrige o jeziku,ti govoriš "desilo" umjesto dogodilo,a kroatisti su to označili kao srbizam. A čakavac si i kažeš treba se brinuti o jeziku. U redu,treba,ali počni od toga kao bitnije stvar od pitanja treba li biti krevet ili postelja.
Koji kroatisti? Nije li i Kordićka, recimo, kroatist?

Koliko ja znam, daj se glagol održao u hrvatskom kao i u srpskom, a u oba je opstao iz staroslavenskog, u koji je pak (kao i u neke druge jezike) došao iz nekog indoeuropskog korijena.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 13:39   #170
Tko zna?
(Ah, nitko, nitko ništa ne zna. Krhko je znanje).
(...)
Još bi nam mogla desiti se ljubav.
Desiti, velim.

__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 13:54   #171
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Još bi nam mogla desiti se ljubav.
Desiti, velim.

Čuvena srbofilna pjesnikinja.

Zadnje uređivanje Emericzy : 03.10.2012. at 14:00.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 15:54   #172
desiti sigurno nije turcizam.

Ovakve rasprave je bolje voditi na chat-temi.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 15:58   #173
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Navodno Hektorović,tako kažu i ovdje na forumu.
Hektorović je stvarao početkom 16. st. a ne u 14. st. Pa je 'krevet' onda moga uletit u njegovo djelo kao štokavski doprinos prvih izbjeglica iz unutrašnjosti koji su tada počeli dolazit na more.

Također zapisao je dvije bugarštice i ubacio ih u "Ribanje..." Da se možda 'krevet' ne pojavljuje u tome? Kao bokeljske pjesme? Bokelji nisu bili čakavci...
__________________
ponedijak džigerice i zeja na uju za obid manistre u suvo za večeru, utorak nje š njon, srida hobotnice ispo cripnja za obid sardele u savur za večeru, četrtak nje š njon, petak šuga o losture š njokin za obid grancigule na buzaru za večeru, subota nje š njon, nedija nje š njon nje š njon
Liburn is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 16:31   #174
Quote:
Emericzy kaže: Pogledaj post
Čuvena srbofilna pjesnikinja.
Pjesnikinja?!?
Koliko je meni poznato, te je stihove napisao muškarac. Dobriša Cesarić, naime. Ne, ne završavaju samo ženska imena na -a.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 17:02   #175
Perzefonat je ženskoga roda i spola. Znali su joj tepati da je Dobrila, isto tako.

Naravno da je Dobriša napisao, Em je mislio na Perzefonata.
Zekoslawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 17:21   #176
A vidi mi točke iza zagrade!
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 17:25   #177
Nemojte mi sad tu neke Dobriše, Milutine, Milojke i ine....

Tema su turcizmi. Turci.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 18:59   #178
Quote:
Liburn kaže: Pogledaj post
Hektorović je stvarao početkom 16. st. a ne u 14. st. Pa je 'krevet' onda moga uletit u njegovo djelo kao štokavski doprinos prvih izbjeglica iz unutrašnjosti koji su tada počeli dolazit na more.
Nema prevelikog razloga za takvu pretpostavku. Zašto bi on ubacio nešto iz govora izbjeglica kad se to obično ne radi,bar ne u prvo vrijeme...Mislim da je krevet starija riječ,iz grčkog.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 19:03   #179
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Mislim da je krevet starija riječ,iz grčkog.
Na temelju čega to misliš? Kako je ta riječ iz grčkog došla u naš jezik?
itreius is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 19:19   #180
Quote:
itreius kaže: Pogledaj post
Na temelju čega to misliš? Kako je ta riječ iz grčkog došla u naš jezik?
Negdje sam pročitao,na temi o turcizmima na google. Mogla je doći bilo kad, dosta grčkih izraza je ušlo u sve jezike u Europi,nešto iz Bizantskog doba,nešto kasnije preko latinskog u kojem također ima pokupljenih grčkih riječi.
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:34.