Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2012., 17:00   #221
puno hvala na odgovoru.
registrirani smo smo od 2009 i još smo u registru ali eto spletom okolnosti ispalo je tako da nismo niš više od toga poduzeli.
još jednom hvala
Milkynway is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 08:05   #222
da li nabava opreme/sredstava za rad isl funkcionira kao i kod d.o.o. - a (glede pdv-a)?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 08:11   #223
udruge sve nabavljaju i plaćaju kao krajnji potrošači jer nisu u sustavu PDVa. znači ako je račun 100kn + 25kn PDVa = plaćate 125kn. u sustav PDVa možete ući svojom voljom tj. ako se sami prijavite u poreznoj. knjigovodstvo udruge i d.o.o. je mnogome identično.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 11:05   #224
thnx
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 23:56   #225
pikado klub

Poštovanje,
molim pomoć

dakle,planiram otvoriti pikado klub,odnosno udrugu,sad me interesira da li smijem istodobno prodavati pića,alkoholna bezalkoholna,te da li izdajem račun,te da li plačam kao udruga pdv,porez i ostalo.
Molim odgovor
SPLIĆO1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 10:26   #226
splićo, bilo je vć nekoliko upita te vrste na ovim stranicama pa malo prelistaj unazad (pošto tema ima samo 12str. nije strašno). služiti piće/hranu se može samo članovima kluba koji su uredno platili članarinu i imaju člansku iskaznicu. znači zatvorenog tipa.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 15:26   #227
jos dve stvari mi pale na pamet:

1)
pise da je u slucaju da udruga tri godine ne prelazi odredjeni iznos imovine i prihoda moguce voditi jednostavno (ne dvojno) knjigovodstvo. Da li to znaci da se od pocetka i najmanje tri godine svakako mora dvojno, bez obzira na promet?

2)
negdje mi se po sjecanju mota da sam procitao kako registrirana udruga mora imati isti temeljni kapital (20000) kao i d.o.o., dok ona koja to nije ne mora, ali odgovara osobnom imovinom clanova i/ili osnivaca.
Ovdje se medjutimim nista takvo ne navodi:

http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=173

cak u tocki 20. izricito kaze kako nema nikakvih takvih zahtjeva (iako govori o osnivanju, a ne registiranju, kasnije spominje uplatu kod registracije)

a ne mogu pronaci gdje sam procitao ovo o temeljnom kapitalu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 15:53   #228
udruge osnovane od 01. siječnja 2009. pa dalje, moraju barem 3 godine voditi dvojno knjigovodstvo bez obzira na imovinu itd. pretpostavljam da se nakon te tri godine gleda da li će se nastaviti dvojnim knjigovodstvom ili jednostavnim.

kod udruga ne postoji temeljni kapital i sl.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 16:10   #229
a bemu odakle mi to onda

fala opet
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2012., 22:52   #230
kakve knjigovodstvene obaveze imaju neformalne udruge (de facto ortakluk)?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 13:22   #231
MOLIM POMOĆ HITNO

Nova sam u ovom području računovodstva pa trebam pomoć.Dosada sam radila samo u doo.

Pitanja vezana uz TROŠKOVE :

1.trošak knjigovodstvenih usluga ili usluga javnog bilježnika se knjiže kao intelektualne usluge?
2.sve one sitnice koje članovi kupe da bi izradile nešto za Udrugu (konkretno štand) knjiži se kao trošak materijala?
3.trošak biljega knjiži se na....?
4.Članovi Udruge bili su u razgledavanju jednog sajma.Troškove goriva i autoputa (nešto je plaćeno gotovinom nešto karticom udruge) gdje knjižiti?

VELIKO HVALA!!!
biscotto is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2012., 16:17   #232
beljki - nikakve, jer nisu registrirane.

biscotto - u vezi računovodstva pitaj na toj temi jer tamo su računovodje.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 18:50   #233
bez obzira sto imaju svoj racun i vrse iste djelatnosti koje ukljucuju neki platni promet? Pa onda je to isplativije ako se ne natjecu za neka drzavna ili EU sredstva isl.

Doduse mana je sto se odgovara osobnom imovinom.

Znas li mozda da li u tom slucaju osobnom imovinom odgovara samo osoba koja je direktno odgovorna za nesto ili svi osnivaci ili to ovisi iskljucivo o medjusobmnim ugovorima?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2012., 21:03   #234
a joj, vi ste išli i to čudovište oko ortakluka? onda prouči pripadajući zakon.

21. Mora li se udruga registrirati ili može djelovati i bez pravne osobnosti kao neformalna udruga?

Udruga može djelovati i ako nije registrirana, odnosno ako nema svojstvo pravne osobe. Treba imati u vidu da su i kod osnivanja neformalne udruge potrebna barem tri osnivača udruge. Da bi neformalna udruga sudjelovala u pravnom prometu potrebno je da osnivači međusobno sklope ugovor koji se sastavlja prema zakonskoj formi ortaštva. Taj ugovor, ovjeren kod javnog bilježnika, poslužit će i kao osnova za otvaranje žiro računa neformalne udruge. Ugovor, njegove učinke, prava i obveze kao i završne odredbe, mogu se sastaviti prateći zakonski tekst (Zakon o obveznim odnosima (NN 035/2005 članci 637. do 660.). Međutim, registracijom udruga stječe neka prava koja neformalne udruge nemaju (npr. za dodjelu sredstava projektima i programima udruga iz javnih proračuna mogu se natjecati samo udruge upisane u Registar udruga i Registar neprofitnih organizacija i sl.). Udruge koje nemaju status pravne osobe, ali im je prema važećim propisima dopušteno poduzimanje određenih pravnih radnji, u carinskom sustavu se smatraju osobama, sukladno članku 4. stavku 1. točki 1. Carinskog zakona. Neformalne udruge mogu se pojaviti u carinskom postupku, odnosno uvoziti/izvoziti robu, ali samo ako je to u okviru obavljanja djelatnosti određene udruge.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 00:30   #235
ma nismo mi isli ni u sta, a vjerojatno cemo registriranu udrugu, a mozda kasnije i d.o.o. (ako se pretvori u profitabilnijuu djelatnost jednom), samo sam znatizeljan

procitao zakon o udrugama al sve jedno mi nije jasno sto pitah Pretpostavljam da je tu buduci se ne radi o pravnoj osobi svatko sa svoje djelovanje osobno odgovoran vlastitom imovinom ako nije drugacije ugovorom odredjeno, al reko logika i pravo ne moraju imat veze
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 13:44   #236
Osnivanje udruge
Radi se o tome da bih pokrenula udrugu ponukana iskustvom, a i patnjom kroz koju prolazim, a to je legalna gradnja.
Naime otvorila bih udrugu legalnih graditelja RH da se ispravi nepravda prema nama u odnosu na ilegalne graditelje.
Svaka pomoć je dobrodošla i zahvaljujem unaprijed!
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 15:57   #237
Samo da nadodam:

trebaju mi savjeti kako otvoriti udrugu i ne mislim zarađivati na tome, samo se želim izboriti za prava sebe i sličnih meni.
Nalazimo se daleko u nepovoljnijem položaju od onih koji su to radili ilegalno!
Hvala!
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 22:35   #238
carla, prouči ove linkove:

- http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=173

- http://www.dijalog.hr/vodic-za-osniv...je-udruge.html

- http://www.forumudruga.org/savjetnik...ja-udruga.html
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 00:11   #239
opet pitanja

moze li se u statutu uz zastitni znak definirati jos jedan za specifican projekt unutar udruge?

U zakonu stoji da se trebaju postovati demokratske procedure. Znaci li to da svaki clan (radno sposoban i punoljetan) mora imati oravo glasa ili mogu postojati razlicite razine clanstva od kojih neki imaju ogranicena prava sudjelovanja u radu udruge?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 02:02   #240
ako sam dobro shvatio za razliku od vecine ostalih (d.o.o., obrt itd) udruga nema neka pravila oko pecata van onih koja sama odredi u statutu? Znaci niti mjesto nije neophodno?
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:24.