Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2013., 15:44   #81
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
istraživanje je navedeno u videu koji sam linkovala.
Koliko vidim, ništa konkretno. Govori se o kognitivnim spsobnostima koje su preduvijet za religiozno razmišljanje. Radi se o teoriji religije kao by-produkta koju zastupaju neki ateisti. Stvaraju li djeca u područjima gdje je dominantan budizam koncept boga?
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 19:16   #82
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ti si ne-ateist, i normalno je da tebi to tako zvuči. Možda se moraš preispitati i priznati sebi da si ateistica?


Tu fazu sam već prošla.



Quote:
Naravno da nema, ako pod pojam "vjeruješ" ustvari želiš reći da pretpostavljaš da postoji "nešto". Naravno da postoji Bitak, nešto veće od nas, nešto nedokučivo. Pa cijela se znanost upire shvatiti što je to i kako je nastalo, ali nailazi na sve više pitanja nego odgovora. A to je baš cool.
Ako vjeruješ da postoji nešto nedokučivo, nešto veće od nas, ukupnost svega, možeš to nazvati i Bitak, ali nisi onda ateist. Prije agnostik ili ignostik.


Quote:
Čim je "vjera", onda nešto očekuješ od tog Boga ili Bitka. Za sebe. To je deluzija Bogom. U manjem ili većem, obimu.
Ako vjeruješ, ne moraš očekivati baš ništa. Znaš da ćeš prije ili kasnije sve doznati.

Quote:
Ne možeš "vjerovati u Boga", a ne očekivati od Njega da ne sluša tvoje vapaje dok mu se moliš.
Možeš.

Quote:
Puka pretpostavka da Bitak jest, nema veze s vjerom.
Ne znam, Nepoznati. Moja i tvoja vjera su očigledno prilično slične, samo što ti misliš da si ateist, a ja da sam vjernik.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 19:27   #83
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Tako nekako.
Pa, mogao bih se složiti s tim...

Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Izvrsno, hvala. A kako ti?
Nikad bolje, mislim da sam u najboljim godinama života...

Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Svaki tren iznova.
Ajd', hvala bogu, drago mi je za tebe...
__________________
Padaj silo i nepravdo!
F. Chief is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 22:10   #84
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post

Quote:
Naravno da nema, ako pod pojam "vjeruješ" ustvari želiš reći da pretpostavljaš da postoji "nešto". Naravno da postoji Bitak, nešto veće od nas, nešto nedokučivo. Pa cijela se znanost upire shvatiti što je to i kako je nastalo, ali nailazi na sve više pitanja nego odgovora. A to je baš cool.
Ako vjeruješ da postoji nešto nedokučivo, nešto veće od nas, ukupnost svega, možeš to nazvati i Bitak, ali nisi onda ateist. Prije agnostik ili ignostik.
Ne, nego ateist. Ali slobodna si, kao vjernica u Boga, misliti što god hoćeš da sam ja.

Teolozi inače rado obmanjuju ljude, pričajući kako su "ti ateist uskogrudni i ne-duhovni", poriču "postojanje Boga", nečega Višega, smisla, i štotijaznam. Pa se vjernici onda osjete ponosni da nisu kao "prazni ateisti". lol

Quote:
Quote:
Čim je "vjera", onda nešto očekuješ od tog Boga ili Bitka. Za sebe. To je deluzija Bogom. U manjem ili većem, obimu.
Ako vjeruješ, ne moraš očekivati baš ništa. Znaš da ćeš prije ili kasnije sve doznati.
A što je to nego očekivanje?
Zar to nije iščekivanje darka? Nadanje u veliki Božiji poklon? To ti je razlika između teizma i ateizma. Ateisti ne drže da imaju razloga polagati velike nade u darak od Svemira/Bitka. Stoga polaze od svoje ljudskosti i realnosti oko njih, koliko je to moguće. Ne čekaju da Mana i Božije pečene patke padnu s neba, sada ili "nakon smrti".

Quote:
Quote:
Ne možeš "vjerovati u Boga", a ne očekivati od Njega da ne sluša tvoje vapaje dok mu se moliš.
Možeš.
A kako to molim te lijepo?

Quote:
Quote:
Puka pretpostavka da Bitak jest, nema veze s vjerom.
Ne znam, Nepoznati. Moja i tvoja vjera su očigledno prilično slične, samo što ti misliš da si ateist, a ja da sam vjernik.
Znam da tako misliš i to je OK s tvoje strane. Čak više nego OK.

No s "moje strane" bih rekao da su te teolozi malo prevarili glede ateizma.
Da im lakše dopadneš šaka.
Dakle odbaci Isus-Boga i prihvati sebe i svoju ljudskost, pa radi na osnovu toga. Nećeš požaliti.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 23:35   #85
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne, nego ateist. Ali slobodna si, kao vjernica u Boga, misliti što god hoćeš da sam ja.

Teolozi inače rado obmanjuju ljude, pričajući kako su "ti ateist uskogrudni i ne-duhovni", poriču "postojanje Boga", nečega Višega, smisla, i štotijaznam. Pa se vjernici onda osjete ponosni da nisu kao "prazni ateisti". lol



A što je to nego očekivanje?
Zar to nije iščekivanje darka? Nadanje u veliki Božiji poklon? To ti je razlika između teizma i ateizma. Ateisti ne drže da imaju razloga polagati velike nade u darak od Svemira/Bitka. Stoga polaze od svoje ljudskosti i realnosti oko njih, koliko je to moguće. Ne čekaju da Mana i Božije pečene patke padnu s neba, sada ili "nakon smrti".



A kako to molim te lijepo?



Znam da tako misliš i to je OK s tvoje strane. Čak više nego OK.

No s "moje strane" bih rekao da su te teolozi malo prevarili glede ateizma.
Da im lakše dopadneš šaka.
Dakle odbaci Isus-Boga i prihvati sebe i svoju ljudskost, pa radi na osnovu toga. Nećeš požaliti.
ipak u postmoderni vjera u znanost je poljuljana, ne može sve objasnit zato se ljudi okreču bilo vjeri bilo raznim new age pokretima, ajmo reć nekoj transcedenciji.
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2013., 23:46   #86
vjera u Transcedenciju

Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
ipak u postmoderni vjera u znanost je poljuljana,
Vjerojatno se netko može ić zaluđivat i sa znanošću, da će donijet univerzalno rješenje za sve probleme.

No ljudi ipak više vjeruju znanstvenoj medicini nego vračevima i visuljcima prevarantima.

Postoji ipak napredak u odnosu na par sto godina prije.

Quote:
ne može sve objasnit
I znanost veli da je tako. I dobro da je tako.

Quote:
zato se ljudi okreču bilo vjeri bilo raznim new age pokretima, ajmo reć nekoj transcedenciji.
Mnogima je preteško prihvatiti trezveni ateizam, pa prijašnje vjerovanje u Boga zamjenjuju s nekakvim sličnim, misleći da su napravili veliki skok, a nisu. Opet nekakve deluzije...

Zanimljiva riječ ta "transcedencija". Svašta se može utrpat u nju. Čak i vjerovat u Transcedenciju, da će nam udijelit kakav darak...
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 01:21   #87
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Mnogima je preteško prihvatiti trezveni ateizam, pa prijašnje vjerovanje u Boga zamjenjuju s nekakvim sličnim, misleći da su napravili veliki skok, a nisu. Opet nekakve deluzije...

te deluzije se javljaju kod fanatične religioznosti.
Zanimljiva riječ ta "transcedencija". Svašta se može utrpat u nju. Čak i vjerovat u Transcedenciju, da će nam udijelit kakav darak...
da svašta se tu može utrpati istina. Pa vrhunski znanstvenici su vjerovali u tu transcedenciju recimo Tesla.

Zadnje uređivanje Meadow : 03.08.2013. at 10:19. Reason: quote
peruana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 20:57   #88
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
da svašta se tu može utrpati istina. Pa vrhunski znanstvenici su vjerovali u tu transcedenciju recimo Tesla.
Tesla nije samo vjerovao već je i govorio da je SVE svoje izume "dobio" od neke "više" sile.

Zato je i bio toliko "ispred" svoga vremena.

Ima i danas takvih ljudi. Svakako.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 22:34   #89
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Tesla nije samo vjerovao već je i govorio da je SVE svoje izume "dobio" od neke "više" sile.

Zato je i bio toliko "ispred" svoga vremena.

Ima i danas takvih ljudi. Svakako.
Niko i ne price da postoji visa sila jer svemir je enormnih razmjera pa naravno da postoji mogucnost da razne tehnoloski razvijene civilizacije postoje. Jedino sam siguran da nisu na na tako niskom koeficijentu inteligencije kao ona civilizacija ciji si ti pristalica jer takvi glupani ne bi mogli ni u susjedno selo da odu, a ne da stvaraju zivot po svemiru!
__________________
secret love
just curious is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 13:24   #90
Nema tu "vjerovanja u"

Quote:
peruana kaže: Pogledaj post

Quote:
Mnogima je preteško prihvatiti trezveni ateizam, pa prijašnje vjerovanje u Boga zamjenjuju s nekakvim sličnim, misleći da su napravili veliki skok, a nisu. Opet nekakve deluzije...

Zanimljiva riječ ta "transcedencija". Svašta se može utrpat u nju. Čak i vjerovat u Transcedenciju, da će nam udijelit kakav darak...
da svašta se tu može utrpati istina. Pa vrhunski znanstvenici su vjerovali u tu transcedenciju recimo Tesla.
Opet ti o "vjerovanju u transcedenciju".....

Pa i Dawkins govori o "transcedenciji", Einsteinovom Bogu, divljenju nad nedokučivim univerzumom. Isto kao i Tesla. Nema tu Boga teista. Nema tu očekivanja neuništivih daraka od Boga, Nema tu vjerovanja u Isuseka i dragoga Boga Objava. Nema tu "vjerovanja u" tj. vjere.

Teisti pribjegavaju triku da su mnogi vjerovali u "transcedenciju", da bi uvalili svoga Boga, i zamutili potrebu da dokažu svojega Boga.

Jedno je "vjerovati u", a sasvim drugo je "pretpostavljati da nešto jest". Jedni su teisti, drugi su ateisti. Teiste ne zanima postojanje Boga, nego njihova interpretacija Bitka koji im nešto udjeljuje (veliku milostinju).

Puno im je lakše reći da vjeruju u "transcedenciju", a u džepu drže figuricu djeve Marije i štuju Isusa i vrte se oko Kabe s "pokrivenim" ženama.

Isus je klimav kao božanstvo za dokazat, ali "transcedencija" može bit svašta i ništa, pa to prividno olakšava staklenu teističku poziciju kule na pijesku.

Teisti po pravilu žele argumentaciju svesti pod "ima ili nema Boga".

"Pa jedni vjeruju a drugi ne vjeruju u Boga."

Ali to nije tako. Oni koji "ne vjeruju u Boga", oni se ne mole i ne kleče i ne klanjaju se svom omiljenom Bogu.

Ateisti nemaju problema s "transcedencijom", i postojanjem "transcedencije", jer to je "nedokučivi univerzum". Ali oni se univerzumu ne klanjaju, ne mole i ne kleče. Drže to apsurdnim ritualima, koji nemaju praktički nikakva značenja.

Teisti imaju teret dokaza da dokažu zašto to čine. Zašto se ufaju u Gospodina i "pale mu svijeće"?
Isus i Marija su klimava božanstva, Muhamed skroz problematičan lik, zapisi o istima su nastali mnogo kasnije, kad je proradila mašta i žestoka religijska propaganda fanatičnih ideologa.

Najlakše se pozivat na "transcedenciju". U toj mutnoj vodi svatko može ulovit kapitalca.


______________________________________
Muhamed tvrdi da su VEĆINA stanovnika pakla žene (mlaćenje maljevima, 'menjanje' spaljenih koža novima da iznova trpe užasne patnje, kipuću vodu Allah izlijeva po njihovim glavama... itd.).
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 13:41   #91
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Tesla nije samo vjerovao već je i govorio da je SVE svoje izume "dobio" od neke "više" sile.
Pa to naprosto nije istina. U Teslinoj autobiografiji nigdje nećeš naći riječ Bog....
Intuitivno je u umu vidio mentalne slike, koje su mu olakšale dolazak do nekih pronalazaka.

I nema smisla previše mistificirati tog izumitelja.

Quote:
Zato je i bio toliko "ispred" svoga vremena.
Ne. Bio je na samom vrhu izumitelja, koji su svoj rad temeljili na radu prethodnika. Davao je i razne izjave, koji su mu priskrbili naziv "ludog znanstvenika".

Nikakva izvanzemaljska civilizacija ili Isus nisu to trebali Tesli šapnuti u uho. Elektromotor je već bio napravljen, a Tesla je bio dovoljno brz da ga i licencira:

Quote:
The rotating magnetic field induction motor seems to have been an independent invention by Tesla, but it was not a unique discovery at the time.[53] Italian physicist Galileo Ferraris published a paper on rotating magnetic field based induction motor on 11 March 1888,[54][55][56][57] a working model of which he may have been demonstrating at the University of Turin as early as 1885.[58][59][60] In 1888, a month before Tesla demonstrated his AC induction motor, Westinghouse engineer Oliver B. Shallenberger invented an induction meter that was based on the same rotating magnetic field principle,[61][62] and during Tesla's demonstration English engineer Elihu Thomson stated he was working on an induction motor.[63]
Quote:
Ima i danas takvih ljudi. Svakako.
Dapače.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2013., 22:08   #92
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa to naprosto nije istina. U Teslinoj autobiografiji nigdje nećeš naći riječ Bog....
Intuitivno je u umu vidio mentalne slike, koje su mu olakšale dolazak do nekih pronalazaka.

I nema smisla previše mistificirati tog izumitelja.



Ne. Bio je na samom vrhu izumitelja, koji su svoj rad temeljili na radu prethodnika. Davao je i razne izjave, koji su mu priskrbili naziv "ludog znanstvenika".

Nikakva izvanzemaljska civilizacija ili Isus nisu to trebali Tesli šapnuti u uho. Elektromotor je već bio napravljen, a Tesla je bio dovoljno brz da ga i licencira:





Dapače.
Slabo onda ti poznaješ Nikolu Teslu i što je sve on ne vjerovao već ZNAO.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2013., 10:34   #93
Quote:
peruana kaže: Pogledaj post
ipak u postmoderni vjera u znanost je poljuljana, ne može sve objasnit zato se ljudi okreču bilo vjeri bilo raznim new age pokretima, ajmo reć nekoj transcedenciji.
Zato što odgovor ne dobivaju u religijama, ili su ti odgovori falični i ne mogu ih prihvatiti. Životne nedaće nas čine oporima a usponi i padovi pokazuju relativnost svega što nas okružuje. Volimo stabilnost i osjećaj sigurnosti a današnje vrijeme to ne pruža. Zbog toga ljudi traže oslonac, propituju se i nastoje svoj život i patnju u njoj osmisliti na način da postoji neki viši smisao.
Stoga trže vlastiti put, razočarani onime što im se nudi jer se na slomljenu nogu ne stavlja flaster.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2013., 14:18   #94
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ne, nego ateist. Ali slobodna si, kao vjernica u Boga, misliti što god hoćeš da sam ja.

Teolozi inače rado obmanjuju ljude, pričajući kako su "ti ateist uskogrudni i ne-duhovni", poriču "postojanje Boga", nečega Višega, smisla, i štotijaznam. Pa se vjernici onda osjete ponosni da nisu kao "prazni ateisti". lol
Kao i znanstvenika, kao i umjetnika, kao i filozofa, i teologa ima svakakvih. Ponekad se čini da ne vjeruju u iste stvari. Ali, ja sam čitanje teologa odavno zapustila i vjerujem da si tu jači od mene.

Quote:
A što je to nego očekivanje?
Zar to nije iščekivanje darka? Nadanje u veliki Božiji poklon? To ti je razlika između teizma i ateizma. Ateisti ne drže da imaju razloga polagati velike nade u darak od Svemira/Bitka. Stoga polaze od svoje ljudskosti i realnosti oko njih, koliko je to moguće. Ne čekaju da Mana i Božije pečene patke padnu s neba, sada ili "nakon smrti".
Znanje možeš skupljati na razne načine. Ne postoji nijedan razlog da u tom odbacimo osobna iskustva. Jer svako znanje, zapravo, jest filtriranio kroz osobna iskustva. Ljudskost je nešto što nisu izmislili ateisti.

Quote:
A kako to molim te lijepo?
Jednostavno. Zahvalan si na onom što imaš bez obzira što ti život nosi.

Quote:
Znam da tako misliš i to je OK s tvoje strane. Čak više nego OK.

No s "moje strane" bih rekao da su te teolozi malo prevarili glede ateizma.
Da im lakše dopadneš šaka.
Dakle odbaci Isus-Boga i prihvati sebe i svoju ljudskost, pa radi na osnovu toga. Nećeš požaliti.
Odbacivati trebamo samo dogme.
pronađena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 18:29   #95
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Lijepo rečeno.
Isto kaže i Dawkins svojim riječima. Mi smo neodvojiv dio svemira, pa ta izjava ima dubok smisao.
Svemir izaziva divljenje i nepresušan je izvor proučavanja, koja vjerojatno nikad neće prestati dok god postojimo kao ljudi.

Teisti su svemir išli tumačit da je to antropomorfizirani Bog u kojega se mora vjerovat, da će nam To pružiti vječne darke, ako Mu se poklonimo.

Primitivno i rekao bih infantilno shvaćanje stvarnosti.
Jedini deo svemira koji ces ikada biti u stanju promeniti, jesi ti sam. ) Da se nadovezem.. Husley je to rekao mislim..
Znak-Pitanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 18:33   #96
I da su ''najveci umovi'' svih vremena verovali u ''boga'', zasto bi to bio razlog da bog postoji? I verujte mi, da je njihov koncept shvatanja boga potpuno drugaciji od velike vecine religioznih ljudi..
Znak-Pitanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2013., 14:11   #97
Jedino zabavnije od mistificiranja tesle mi je mistificiranje onog sto je otkrio antigravitaciju i brončane plugove ali amerikanci nisu mogli skuzit to pa su unistili tu tehnologiju xD
__________________
'Grown adults refusing to take medicine in favour of prayer is my favourite form of natural selection.' - Ricky Gervais.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2013., 11:10   #98
There are no gods

http://www.youtube.com/watch?v=YkExx...35CE6166F7B834
Jacob. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 14:58   #99
New meta-analysis checks the correlation between intelligence and faith [arstechnica.com]
First systematic analysis of its kind even proposes reasons for the negative correlation.


članak
komentari
kvaliteta članka nasprem svakodnevnog hrvatskog novinarskog žutila i senzacionalizma
PashkoPata'q is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 16:55   #100
Zašto vjerovati u ateizam?
Zato što sam odlučio da je najracionalnije uvijek vjerovati u ono najvjerojatnije, jer na što se možemo osloniti nego na svoj razum. Evolucija je logički slijed koja bez ikakve promjene današnjih zakona može objasniti postojanje života.

Zašto kažemo da "vjerujemo" u ateizam?
Zato što je sve relativno i samo budala možer reći da je u nešto potpuno siguran, ali ja sam u evoluciju siguran 99% jer ima daleko veću mogućnost da bude točna nego tajanstvene dogme koje su postojale SAMO prije stvaranja kamera.

Daj nam neki dokaz evolucije(u svezi s filmom)?
Zašto životinje često imaju jako slične organe i raspored, zašto sav život ima sličnu DNK, zar Bog ne bi trebao biti kreativan.
Zašto svaka osobina svih vrsta ima utilitarističku vrijednost(selektivni pritisak maybe)?
Fosili
Mikroevolucija, mehanizmi evolucije u današnjim životinjama
Nepostojanje organa kojima se ne može gradirati funkcija(onemogujući sel pritisku da ih izabere, dobro ptičja krila malo mož)
Neprisutnost bilo kakvog fenomena neobjašnjivog njegovom strukturom i građom(osim mozgova ali oni su ultrakompleksni pa nije ni čudo da se patimo s njima)

Sve što vi koji ne vjerujete u evoluciju ovdje postate je čisti apsurd lel, dijete koje je imalo biologiju u srednjoj bi vam našlo 100 krivih stvari oko tog i još je puno neizdrživo glupe semantike.

Ljudi bi trebali vjerovati u ono što je dokazano a ne ono što dokazano nije, zašto ne vjerovati onda u sun orbiting chinese teapot i flying spageti monster(primjeri za apsurdnost takva razmišljanja, pogledajte na Google ak vas zanima ne da mi se pisat). Također ne smijemo razmišljati osjećajima u čemu se i ja često uhvatim.

Kao ateist ja vjerujem da se ljudi jako razlikuju, najviše u sklonostima ali i u sposobnostima. Sjećam se kada smo u srednjoj radili sel. pritisak nitko ga nije razumio dok je meni bio užasno jednostavan. Ako nešto ne razumijete ne znači da i drugi ne mogu, zato se nemojte sramotiti pitanjima na koje bi prosječan čovjek našao odgovor za 2 min.

Ako želite debatirati s evolucionistima naučite evoluciju, vidjet ćete da u njoj ima par slabosti ali ako mislite postavljati pitanja poput zasto majmuni nemaju danas ljudsku djecu onda jbga bolje sutit.

Što mi još daje uvjerenja u evoluciju je što je ona užasno mračna teorija sa gledišta postojeće kulture, definitivno ništa sugar coated kao većina religija pa znam da ljudi ne vjeruju u nju zbog osjećaja i nade već zbog njenog objektivnog odgovaranja stvarnosti.

Postoji par razloga, IMO, zašto bi netko bio religiozan. Međudjelovanjem ovih faktora odlučuje jeli netko religiozan:
1. Nezanimanje za ljudski nastanak i prirodu
2. Preduboka ukorjenjenost religije
3. Nesposobnost u razmišljanju, lijenost
4. Nemogućnost života bez podrške religijskih bajčica

Zašto bi bilo potrebno shvatiti istinu?
Samo iz materijalne stvarnosti možemo konstruirati moral kojim ćemo svi postati sretni. Samo shvaćanjem da je u prirodi homoseksualca(njegovom biološkom programu) da mu se diže na muške možemo ga prestati gledati sa svog etnocentričnog gledišta. Samo shvaćanjem da su drugi programirani da im se to gadi pederi će bit razumniji. Samo shvaćanjem da smo biološki definirani možemo stvoriti pravedan svijet a smatram da je to najbolje jer sam tako biološki definiran. Naposljetku gubitkom Boga možemo se osloniti samo jedni na druge, što smo otpočetka trebali
__________________
'Grown adults refusing to take medicine in favour of prayer is my favourite form of natural selection.' - Ricky Gervais.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:46.