Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2015., 19:44   #1
istina? ili dobro i zlo

svatko živi u istini tj misli da je u pravu
pa i šizofreničari i masovne ubojice
luđak živi u svom svijetu i za njega je ona istina
masovni ubojica isto ima logiku po kojoj radi
da li će se pokajati zbog svojih djela
zašto bi kad je radio po svojoj istini


pa ako su svi u pravu ,kako onda razlikovat dobro od zla

Eto možda istina nije bitna
Bitno je što je dobro
a što zlo?

kada čovjek svati što je zlo
neće ga više radit ili će se makar kajati

ili...
__________________
rješenje je nemoguće-znači nemoguće = rješenje
nervos breakdow is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 20:25   #2
strah od kazne..urođeno dobro.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 21:25   #3
Subjektivno pravo pojedinca da sam ocjeni.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 07:08   #4
Quote:
nervos breakdow kaže: Pogledaj post
svatko živi u istini tj misli da je u pravu
pa i šizofreničari i masovne ubojice
luđak živi u svom svijetu i za njega je ona istina
masovni ubojica isto ima logiku po kojoj radi
da li će se pokajati zbog svojih djela
zašto bi kad je radio po svojoj istini


pa ako su svi u pravu ,kako onda razlikovat dobro od zla

Eto možda istina nije bitna
Bitno je što je dobro
a što zlo?

kada čovjek svati što je zlo
neće ga više radit ili će se makar kajati

ili...
Ne postoji ni "dobro" niti postoji "zlo" - ako ovo malo istražiš u sebi, uvidećeš i sam da postoji prosto to što postoji, da se na dnevnom nivou dešava to što se dešava iz određenih razloga koje kroz naše razmišljanje prolaze kao nešto što je "dobro" (po nas) i nešto što je "loše" (po nas, ili bar nekoga), svakako možemo uočiti mnoge tendencjie razvoja događaja, situacija, međuljudskih odnosa koje u principu za rezultat imaju štetu nad ljudima, nad drugim vrstama živih bića, nad samom planetom - ali uglavnom se to dešava kroz ljudski faktor zato što neko smatra da je nešto "dobro u odnosu na nešto loše" odnosno tako što neko veruje da je "njegovo dobro" potrebno u svetu, u svojoj okolini, u svojoj kući u odnosu na "nečije loše" koja mu se uvek isprečava na putu.

Ako nekom padne kamen od 14kg na glavu, definitivno ćemo reći da je to "loše" (po njega), iako on u principu neće ni pomisliti na kamen dabome, neće biti sposoban za tako nešto.
Ako bi videli kako pada odrnjena kamenčina od 14 tona na nekom dokumentarcu na tv - onda naš mozak pomisli "ima li još onog soka u frižideru".
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 07:56   #5
a gdje je ljubav

Ćini se ljubav nije rezervirana samo za dobro.
Nažalost i zli ljudi rade nešto zato što vole
takoreć iz ljubavi prema zlu.

što je onda dobro ;pa recimo da je čist zrak,

ne nanošenje boli drugim živ bićima,životinjama,briga
pomaganje ,znaći dobro za sve
uopćeno nesebičnost je dobro

dok bi krajnja sebičnost bila zlo

očito čovječanstvo stalno naginje zlu
samo kad dođe voda do grla ,malo uvedemo dobra...

sve u svemu žalosno i moglo bi bolje

ništa se ne može uzet apsolutno ,pa i ovdje ima izuzetaka
__________________
rješenje je nemoguće-znači nemoguće = rješenje
nervos breakdow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 08:12   #6
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post

Ako nekom padne kamen od 14kg na glavu, definitivno ćemo reći da je to "loše" (po njega), iako on u principu neće ni pomisliti na kamen dabome, neće biti sposoban za tako nešto.
Ako bi videli kako pada odrnjena kamenčina od 14 tona na nekom dokumentarcu na tv - onda naš mozak pomisli "ima li još onog soka u frižideru".
Ćini se da bi ako smo nesebični,svi trebali pomislit da je to loše
u biti da ne poznajemo zlo ,mislili bi to je loše
,pošto poznajemo zlo nismo sigurni

Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ne postoji ni "dobro" niti postoji "zlo"
znaći isto je recimo biti na planini udisat čist zrak,pit kristalno bistru vodu,
i osječat se zdravo i snažno
i bit ozračen od atomske bombe,da ti otpada meso,osječaš bolove,
ledeni smrtonosni vjetar i svuda smrt?

mister yakuzza mogu djelomićno svatit tvoj post ali
da li on implicira nedjelovanje,neku Buda filozofiju ili tak nekaj

mislim da bi ipak nešto trebalo poduzet....
__________________
rješenje je nemoguće-znači nemoguće = rješenje
nervos breakdow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 08:33   #7
Quote:
nervos breakdow kaže: Pogledaj post
svatko živi u istini tj misli da je u pravu
pa i šizofreničari i masovne ubojice
luđak živi u svom svijetu i za njega je ona istina
masovni ubojica isto ima logiku po kojoj radi
da li će se pokajati zbog svojih djela
zašto bi kad je radio po svojoj istini


pa ako su svi u pravu ,kako onda razlikovat dobro od zla

Eto možda istina nije bitna
Bitno je što je dobro
a što zlo?

kada čovjek svati što je zlo
neće ga više radit ili će se makar kajati

ili...
Postoji subjektivna ali i objektivna istina, subjektivna puno puta nije realna dok objektivna jasno razlikuje dobro od zla.

Cilj je upoznati objektivnu istinu koja vrijedi za sva bića, a ne samo za neke.

Pozdrav
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 09:14   #8
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Postoji subjektivna ali i objektivna istina, subjektivna puno puta nije realna dok objektivna jasno razlikuje dobro od zla.

Cilj je upoznati objektivnu istinu koja vrijedi za sva bića, a ne samo za neke.

Pozdrav
simpa mi ovaj post i znam što želiš reći

ako postoji 2 istine onda je druga laž a ne istina

tricky
__________________
rješenje je nemoguće-znači nemoguće = rješenje
nervos breakdow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 10:21   #9
Quote:
nervos breakdow kaže: Pogledaj post
simpa mi ovaj post i znam što želiš reći

ako postoji 2 istine onda je druga laž a ne istina

tricky
Naravno da postoji i laž koja je suprotnost istini. Naime zašto postoje tolike laži na svijetu?

Zato jer mi ljudi površno nešto istražujemo, i onda napravimo neke teorije s tim "površnim znanjem", pa onda puno puta to nema veze sa realnošću u kojoj živimo.

Ako želimo istinu o nečemu, tada moramo to do kraja istražiti, i odgovoriti na baš sva pitanja glede toga, tada ćemo svi znati pravu istinu tome što smo istraživali.

Ali je problem u tome da mnogi ljudi nemaju hrabrosti "istražiti" svoja vjerovanja, svoje pretpostavke, potpuno ih "ogoliti" i hrabro krenuti naprijed prema istini. Onda bi se dakako morali puno toga odreći, pa im je lakše živjeti u stvorenoj "iluziji" nego ići u nepoznato.

"Odreci se samoga sebe i kreni za mnom!" Poruka je jasna, ako čovjek želi pravu istinu, mora se odreći svega u što vjeruje, i krenuti od početka, pomno ispitujući svaki svoj korak, i odbaciti sve što je protivno logici i zdravom razumu. To je jedini put do istine. Ja ne vidim drugoga.

Zadnje uređivanje civilizacija I : 04.11.2015. at 10:26. Reason: az
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 10:27   #10
Quote:
nervos breakdow kaže: Pogledaj post
Ćini se da bi ako smo nesebični,svi trebali pomislit da je to loše
u biti da ne poznajemo zlo ,mislili bi to je loše
,pošto poznajemo zlo nismo sigurni
Ne moramo pomisliti ni da je loše, ni da je dobro - u tome je poenta. Ono je svakako ono što jeste ma šta mi pomislili, ako nismo toga svesni onda neće nas ta misao ni približno obuhvatiti.

Kao hipotetička situacija, ona je loša, premda naš doživljaj jeste da je ona na neki način loša u odnosu na nas same - više nego na zamišljenu osobu koja tu kontataciju nije uspela ni da zaključi.

Ne znam da li sam jasniji, Houston.


Quote:
nervos breakdow kaže: Pogledaj post
znaći isto je recimo biti na planini udisat čist zrak,pit kristalno bistru vodu,
i osječat se zdravo i snažno
i bit ozračen od atomske bombe,da ti otpada meso,osječaš bolove,
ledeni smrtonosni vjetar i svuda smrt?

mister yakuzza mogu djelomićno svatit tvoj post ali
da li on implicira nedjelovanje,neku Buda filozofiju ili tak nekaj

mislim da bi ipak nešto trebalo poduzet....
Kad pičemo o hipotetičkim stvarmia, trebamo se držati toga - kada se rade praktične stvari treba se preduzimati ono što je neophodno u skladu sa datom situacijom - od samih misli niko nikada neće imati nikakvog "dobra" niti "zla", ali u hipotetičkom smisli sve je moguće - čak i drveni šporet.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 10:37   #11
Quote:
nervos breakdow kaže: Pogledaj post
a gdje je ljubav

Ćini se ljubav nije rezervirana samo za dobro.
Nažalost i zli ljudi rade nešto zato što vole
takoreć iz ljubavi prema zlu.
to je nagon života zapravo a ljudi to zovu love..dodušeima raznih podvrsta pa je to i tako.

a zašto su zli..zato što imnešto fali ili su povrijeđeni ili se osjećaju tako, čine to što čine da bi bili moćni i prihvaćeni.
naravno ne govorimo o onima koji su pukli, to je nešto drugo.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 15:24   #12
Quote:
nervos breakdow kaže: Pogledaj post
svatko živi u istini tj misli da je u pravu
pa i šizofreničari i masovne ubojice
luđak živi u svom svijetu i za njega je ona istina
masovni ubojica isto ima logiku po kojoj radi
da li će se pokajati zbog svojih djela
zašto bi kad je radio po svojoj istini


pa ako su svi u pravu ,kako onda razlikovat dobro od zla

Eto možda istina nije bitna
Bitno je što je dobro
a što zlo?

kada čovjek svati što je zlo
neće ga više radit ili će se makar kajati

ili...
Glavni osigurač je u naputku da ne radimo ono što ne želimo da drugi rade nama.

Ubojica može misliti da je u pravu, ali kad bježi od policije, onda očito zna da nije u pravu.

Ako si pak netko ne može pomoći, onda je dobro da takva osoba potraži pomoć društva...

A kako ja gledam na pojmove dobro i zlo, pa za zlo mora postojati neka žrtva. Ako ti nešto radiš, a nema žrtvi tvog djelovanja, ond to ne može biti zlo. Tu sad treba još dodati, neke stvari mogu imati naknadnu posljedicu i naknadne žrtve, e tu opet moramo biti oprezni, da današnje djelovanje ne bi imalo posljedica nakon 20 godina ili 100...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 15:48   #13
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ako si pak netko ne može pomoći, onda je dobro da takva osoba potraži pomoć društva...
... a Društvo zakazuje svojom pomoći, pa onda jednom takvom čovjeku bolje je potražit pomoć Prirode.

U školama je nekad nastavni program "Priroda i Društvo" naznačio da taj dvojac nije isto.

A, potražiti pomoć "društva" ujedno znači potražiti pomoć psihoterapeuta, a ti, pak, nit su ti najbolji prijatelji a još će ti manje znati kako pomoći, osim ako su bogovi.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 17:02   #14
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
... a Društvo zakazuje svojom pomoći, pa onda jednom takvom čovjeku bolje je potražit pomoć Prirode.

U školama je nekad nastavni program "Priroda i Društvo" naznačio da taj dvojac nije isto.

A, potražiti pomoć "društva" ujedno znači potražiti pomoć psihoterapeuta, a ti, pak, nit su ti najbolji prijatelji a još će ti manje znati kako pomoći, osim ako su bogovi.
Nisam spominjao konkretnu pomoć, ali ako netko vidi za sebe da je (lupetam) manijak ili pedofil i zatražio pomoć društva (neovisno, dali u zdravstvu, socijali, sudstvu...) onda je on učionio ono što mislim da je s njegove strane bilo nužno, na koji način će mu društvo pomoći ili odmoći je neka druga tema.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 17:53   #15
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
"Priroda i Društvo"
ili vjero nauk..nebitno.
poanta je.. da se time potiče tzv. 'superego'.
mislim da uvidničara upravo to zanima.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2015., 17:56   #16
Neka maksima tvog moralnog djelovanja bude takva da svaki tvoj postupak može biti postavljen kao opći zakon
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 11:42   #17
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Nisam spominjao konkretnu pomoć, ali ako netko vidi za sebe da je (lupetam) manijak ili pedofil i zatražio pomoć društva (neovisno, dali u zdravstvu, socijali, sudstvu...) onda je on učionio ono što mislim da je s njegove strane bilo nužno, na koji način će mu društvo pomoći ili odmoći je neka druga tema.
Nisam ni ja spominjala konkretnu pomoć, samo kažem da nekima društvo ne pomaže kako bi moglo, ili trebalo, a drugima pak izostane priroda po kojoj problematični koje si naveo u principu sami ne zatraže pomoć već ih društvo mora natjerati na to.
I šta je tu onda dobro a šta zlo? No, da se ne filozofira oko tog, najbolje je prepustiti stručnjacima, neka se oni pozabave time.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 11:52   #18
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
ili vjero nauk..nebitno.
poanta je.. da se time potiče tzv. 'superego'.
mislim da uvidničara upravo to zanima.
Aa šta je to "superego"?, obično kad se za nešto veli da je "super" onda je ko predobro nešto, ali pa stvarno teško je zamisliv nečiji "predobarego", to kanda neki ego na kubnu il kaj.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 17:10   #19
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Aa šta je to "superego"?, obično kad se za nešto veli da je "super" onda je ko predobro nešto, ali pa stvarno teško je zamisliv nečiji "predobarego", to kanda neki ego na kubnu il kaj.
super na latinskom znači iznad
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 12:17   #20
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
super na latinskom znači iznad
šur, ego iznad ega, al zamislimo u jednoj personi bi valjda značilo kako kojeg dana je raspoloženja neka egoistična persona, jer i takav jedan je naučio što je to zlo, zna al il se pravi da ne zna ili pak na zlo odgovara svojim si super-iznad-egom. Pred takvima se klanja i ljube im se ruke, al nit je produhovljen onaj koji se klanja a još manje je produhovljen onaj koji zahtijeva klanjanje. Naravno, radi se o nekim ljudima, izraz za takve je "hodajući bogovi", jer nisu kipovi ukopani na jednom mjestu.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.