Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.10.2008., 10:20   #41
što se šiljaka tiče, to je vrlo jednostavno, na što manjoj površini stoje zvučnici to je prenošenje vibracija manje, apsolutno prenošenja vibracija nemožeš spriječiti!
recimo moji vandersteeni imaju velike šiljke i stvarno je točka na kojoj stoje pola milimetra, ali kada "natočim" ipak se osjeti malo vibre , s tim da svaki ima 48 kila, možda bi bilo najbolje da levitiraju u zraku hehehe.....
porta1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 11:55   #42
Quote:
porta1 kaže: Pogledaj post
mislim da je tvoj onkyo ima više vati, drugačiji je ustroj kod resivera adrugačiji kod pojačala, to što naviješ da susjedi čuju to sm mogao i ja, ali zvučna slika se raspada, onda to postaje buka i ne razaznaje se ništa osim možda basa!
imam ja harman/ kardon resiver za kučno kino koji ima u stereu 50w a u suraund modu 75w, i to svira bez problema, ali di je to od zvuka jednog pojačala!
Ma vraga on ima više wati, pa platio sam ga nešto više od 2000kn, entry model..

ALi svira izvrsno, nije da uništava zvuk pri glasnom slušanju, sinoć sam sa PC-a pustio Depeche Mode DTS 96/24 i pojačao pjesmu strange love na 55 (mislim da je oko 70maks na tom receiveru) i to je bilo predobro, nema buke, čista uživancija, iza njega isto i Enjoy the silence..predobro

DTS >>>>>>>>>>>>>> Stereo (po meni) .. nije da je loš stereo, daleko od toga, nego jednostavno je super kad svaki zvučnik svira svoje i kad ti straga sviraju popratni instrumenti..ili recimo pustiš Iron Maiden Live i kad počima pisma publika kriči sa stražnjih zvučnika a sprida pjevač..neopisivo dobro


Quote:
porta1 kaže: Pogledaj post
što se šiljaka tiče, to je vrlo jednostavno, na što manjoj površini stoje zvučnici to je prenošenje vibracija manje, apsolutno prenošenja vibracija nemožeš spriječiti!
recimo moji vandersteeni imaju velike šiljke i stvarno je točka na kojoj stoje pola milimetra, ali kada "natočim" ipak se osjeti malo vibre , s tim da svaki ima 48 kila, možda bi bilo najbolje da levitiraju u zraku hehehe.....
E nisu ti tvoji zgodni za pomicanje

Znaš da bi se u teoriji mogao bez problema napraviti zvučnik koji magnetski leti..hmm..zašto to nisu napravili?

Zadnje uređivanje MirkoST : 21.10.2008. at 12:02.
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 12:06   #43
Quote:
kaiserfiume kaže: Pogledaj post
ah, da, sad vidim da ti je i DoomsdayST pojasnio. Sorry na ponavljanju.
Aaaa... Lipi moj, nisi baš pazija i čita sa razumivanjem, jeli...?

http://www.audioholics.com/education...019s-the-point

DoomsdayST je našao članak (vidi poviše) sa par referenci koji POBIJA teoriju o šiljcima kao damperima vibracija... Pa tako DoomsdayST dozvoljava mogućnost kako nije bio u pravu sve ove godine kad je uzeo neka objašnjenja zdravo za gotovo... Šta ćeš, čovik uči dok je živ...



EDIT: @porta1 - možda se i tebi isplati bacit oko na taj članak, nije loš, na žalost, nemam instrumente za provjerit koliko je točan...

Quote:
porta1 kaže: Pogledaj post
što se šiljaka tiče, to je vrlo jednostavno, na što manjoj površini stoje zvučnici to je prenošenje vibracija manje, apsolutno prenošenja vibracija nemožeš spriječiti!
...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 13:50   #44
Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Ajde, malo živaca, i doćeš do toga da uživaš u svom setup-u... najlakše je odustat, sve prodat i kupit Elta mini liniju... Ali, nemoj...


da, mislim da je najpametnije da uzmem sub i redirektiram niske na njega...probao sam stražnje 110 na način da sam stavio 6-channel stereo (isti zvuk ide u sve zvučnike) i isključio frontove na A/B speaker set...110 mi se čine mutniji općenito, ali neću bit ziher dok ih ne spojim na front konektore sa direct stereo...ne znam, al ovih 34 Hz za 220 mi izgleda blizu istine...jer ima nekih niskih (pogotovo na DTS-u) koji hebeno protresu prostoriju, a ne "čuješ" ih, samo ih osjetiš, nema problema zbog kuta, ti duboki su jako čisti...izgleda mi kao da je problem kod mid-low frikvi...ja bih si ostavio ove 220-tke ako bih uzimao sub...ako bih ih mijenjao, možda za neke sa front bass reflexom...

ahh, nauka je to, znam...sub bi mogao riješit stvar...moram vidjet da li mogu jednog posudit...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 14:19   #45
Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Izgleda da si djelomično u pravu, a ja djelomično u krivu... Izgleda da šiljci NE IZOLIRAJU podlogu od vibracija, iako je površina transfera mala...
Šiljci zapravo doprinose povećanju mase zvučnika. Oni u čvrstom spoju sa podom fizikalno gledano dobijaju i masu poda koja dodatno umiruje motor mid-basa koji najviše radi. I stalak povećava masu manjim zvučnicima pa to pozitivno utječe na zvuk.

Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Iako, tanka gumena podloga pod podlošku od šiljaka pa šiljak na nju za stalke bi moglo kao kombinacija dati najbolje od obje funkcije na tvrdoj podlozi kao što je parket ili pločice...
Znamo da u hifi nema pravila pa treba probati sve opcije i naći onu koja ti najviše odgovara. U nekim sobama moguće je ovo sa gumicama bolje rješenje.


Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Eh, bojim se da ćeš 'ovdje' ipak ponešto i naučiti... I neki proizvođači DAJU i šiljke i gumene nogice... Pogotovo za subwoofer-e...
Gle, Jamo koncert 11 zvučnik ima gumene "nogice". Očito je da se tu gledalo na faktor žena (WAF) kojima je bitan izgled i da se ne buše parketi. Znam da neki proizvođači daju gumene podloške, ali su toliko rijetki da je to zanemarivo. Subci su već druga priča tu su gumice ćešće u upotrebi ne zbog soničnog domete već zbog spriječavanja klizanja istog.

Quote:
DoomsdayST kaže: Pogledaj post
Autor članka navodi da po njegovom iskustvu jedino što je on čuo da pomaže su bili šiljci zabijeni kroz tepih u drveni pod... Tako su obje željene funkcije izvršene... Tepih je anulirao neželjene vibracije i refleksije podloge, a šiljci zabijeni u pod su anulirali sve pomake zvučnika...
O tome smo pisali na početku posta.
Samo jo jedna nadopuna, neke podloge znaju bitno umanjiti dinamiku zvučnika tako da treba paziti što se na što stavlja. Nerijetko su neki zvučnici stavljeni na kamenu podlogu znali zazvučati lijeno bez života.
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 14:26   #46
Quote:
MytByte kaže: Pogledaj post
Nuke, susjeda je 2,5 puta starija od mene...yuk...izvukao sam zvučnik za test skroz van, ispred TV-a, i zaokrenuo ga od zida...i bolje je, al to je stvarno metar i više i ne može tako stajati (niti estetski niti praktično)...bolje odmah da prodam cijelu stvar...
Ma hebeš susjedu! Nisam ja mislio ništa s njom nego, zamisli njenu facu da joj kažeš ono što sam ti napisao i nadopuniš to sa:"Odite kod njega pa pitajte vidjet ćete da ne lažem!"
Ako te to sa zvučnicima ne zadovoljava, uzmi neke manje i subac, ako ga već nemaš. Ima sjajnih kombinacija 2.1 od Gallo Acoustic.
Ili probaj neki Kimber 4 TC kabel oni učvrste bas, bolje ga definiraju pa neče toliko tutnjiti. Nemoj sad unaprijed odbaciti kabele, probaj pa vidi.
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 14:27   #47
@Myt - kakvi su 110 frontovi ćeš saznat tek ako DIGNEŠ dupe, MAKNEŠ 220 i na njihovo misto STAVIŠ i SPOJIŠ 110, pa pustiš čisti stereo...

Ako ćeš stavit sub u sustav, ovi Jamo nije moja preferenca, ali bi moga bit OK šta se smještaja tiče, i cijenom je skroz OK... A ako ide sub, možda bi moga za frontove probat Mission M30i koji imaju BR put naprid, dozvoljavaju montažu na zid, pa bi se na stalcima uz malo prostora mogli osjećat OK... Odrižeš im frekvu kako smo već pričali, u skladu sa sub-om, i eto veselja... Mission M3 serije bi moga radit ipak mrvu bolje nego Magnat, neovisno o papirnatim specifikacijama, a M30i nije preskup...

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prika...&Sifra=4100062

Da, znam, mali su, manji od od 220, pa čak i mrvu od 110, ali zato jer su BR mogli bi svoj volumen puno bolje iskoristiti od 110... I više virujen Mission firmi u tom segmentu nego Magnatu... Iskustvo ti je pokazalo da u taj kut i ne možeš ugurat 'veliki' zvučnik... tribaš ga dat što dalje može od bočnog zida... A uz sub, neće sustav imat 'rahitičan' bass...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 14:27   #48
Quote:
kaiserfiume kaže: Pogledaj post
Šiljci ODVODE neželjene vibracije u pod!?!
Stvarno se kužiš u hifi, nema šta!
Nema tu odvođenja vibracija, moj "znalac", pa baš suprotno, njima se sprječava prenošenje vibracija na pod.
Tvoje "poznavanje" materije već sam elaborirao u prošlim postovima.
*Hint-tvoje neiskustvo.
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 14:31   #49
Quote:
porta1 kaže: Pogledaj post
recimo moji vandersteeni imaju velike šiljke i stvarno je točka na kojoj stoje pola milimetra, ali kada "natočim" ipak se osjeti malo vibre , s tim da svaki ima 48 kila, možda bi bilo najbolje da levitiraju u zraku hehehe.....
To ti soba rezonira. Ne sjećam se da li si napisao kolika ti je soba? I probaj s običnim kabelima već jednom
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 14:38   #50
a jebiga i članak , treba znati engleški, a ja ga neznam nit me ne zanima!
vrlo jednostavno, stavi zvučnik bez šiljaka pa poslušaj, stavi šiljke pa opet poslušaj, i daj mi molim te reci zaključak!
što se tiče gore navedenog onkaya, ok netko voli slušati višekanalno glazbu, ja ne, eventualno sacd ali višekanalno snimljen, nema do dobrog sterea!
jer te kerefeke sa 5.1 slušanjem glazbe ako nije snimljeno u istoj tehnici je meni bez veze!
ja imam 7.1 sistem i jedino gledam dvd koncerte koji su originalno snimani u 5.1, to je ok.
samo , slušati takve stvari u vrhunskom suraund sustavu je jedno, a slušati u na ovim jeftinijim sistemima je nešto totalno drugačije!
porta1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 15:46   #51
Tja, hebi ga, kad se furaš na nuklearni pogon, onda stigneš svima "odgovoriti".
Ja bum si moral spiti bar jednu pivu, da uhvatim tu brzinu (a i onda teško...).
Ukratko, s postojećim setup-om nikad neću biti potpuno zadovoljan !
Zašto ?
Pa, uvijek se može bolje.........
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2008., 16:03   #52
Hvala, dooms i ostali...ostaje mi da "dignem dupe" i probam 110 prespojit na front i vidim šta ću dalje...nisam to sad napravio jer stižem neke rokove pa mi se ne da rasturat sve al čim mi prođe ludilo...hehe...javim se opet s dojmovima...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 10:32   #53
@Myt - Vidiš, nisan gleda prije, ali san slučajno sad bacija oko na Mission seriju MV, i imaš model MV-2 koji je čak malo većeg volumen od M30i i ima baren na papiru nižu donju frekvu, pa bi možda to bili bolji frontovi za tebe...

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prika...&Sifra=4100164

Ako se odlučiš uopće probat i možda kupit... I MV-2 ima bass reflex naprid i teoretski mogu na zid, pa nebi tribali bit toliko 'gladni' prostora, ali od bočnog zida ipak što je moguće dalje...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 11:07   #54
dooms, btw, jučer sam testirao frequency range (frequency sweep 15Hz - 22000 Hz) pomoću DVE diska i 220-tke se javljaju da su čujne već negdje na 39-40 Hz...ne kažem da to znači da su duboki kvalitetnij od onoga što ti predlažeš, zapravo, sve više mislim da bih trebao čut i druge barem zbog reflexa sprijeda...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 11:53   #55
To je to! Napokon dolazimo do onoga najbitnijega... Svu teoriju baci u vodu, triba bi ČUT neke druge, usporedit, virovat svojin ušima... Tvornički podaci mogu bit samo neke smjernice, jer svaki prostor ima svoj odaziv, svoje probleme, pa onda još u varijablu ubaci smještaj, i onda tek ništa ne možeš definitivno zaključit bez slušanja... Zato san ti predložija da 110-ke pribaciš malo naprid na stalke, razmistiš šta je moguće bolje, i slušaš neko vrime... Pa usporediš... Ne moraju bit bolji od 220-ki, ali će sigurno bit drugačiji... Tvoji su, pa možeš slušat dok god misliš da ima smisla, ne moraš ništa na brzinu... Doneseš neke zaključke, pa na osnovu njih probaš posudit na slušanje one u kojem pravcu misliš da bi se triba gibat, a da dobiješ optimalni zvuk u svom prostoru sa svojim razmještajem... Tako običan smrtnik, bez mjernih insturmenata osim vlastitih ušiju, pokušava 'ugodit' sustav, bio on entry level, entry hi-fi, ozbiljan hi-fi, ili high-end... Tko ima mjernu opremu i znanje da je iskoristi, može doć' do puno kompletnijih podataka o svom prostoru, te uz pomoć dobrih equilizer-a ispeglat sve do mrve, nakon šta uzme zvulje koje daju najbolji odaziv... Mi se obični smrtnici moramo zadovoljit sa svojim ušima, šta uopće nije loše jer ko zna slušat, uspit će dobit baš ono šta mu triba... Bitno je imat strpljenja, bit uporan, slušat, i doć do nekog stupnja zadovoljstva onim šta čuješ... Tu svak za sebe mora odlučit di je granica uloženo-dobiveno... Ako ne tako, stvarno je bolje sve prodat i kupit Elta mini liniju za mjuzu i Excello 5.1 set zvulja za filmove, i zaboravit na cilu priču... Ali, ipak nemoj, života ti...
DoomsdayST is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2008., 12:02   #56
Ako i uzmem Eltu, kaj ću ak ću opet imat problem s kutom???

testirao sam i 110-ke na sweepu (ima sweep za svaki kanal posebno) i stvarno se počinju čut nešto više nego 220-tke, negdje oko 56-57 Hz...

Neću vas više mučit...kad spojim 110-ke i ispitam ih na sve moguće načine, vraća se inkvizicija po novu turu...
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 13:25   #57
HI-FI sajmovi.....

Ovaj vikend, dakle petak, subota i nedjelja u Zagrebu se održavaju 2 i pol sajma.
Prvi i najveći te najstariji na ovim prostorima je Hi-Fi show u hotelu Sheraton.
Za izlagače s nešto plićim džepom je u hotelu Miral, taj sajam zovu još i slovenski jer je organizator slovenskog sajma ujedno i organizator ovog sajma.
I onih "pola" sajma se održava u salonima hotela Regent-Esplanade gdje firma Audiocinema Art prezentira proizvode firmi koje zastupa. Svakako zanimljiva događanja koja pokazuju hrvatski jal i u ovom, sajamskom segmentu.
Ili možda zdravu konkurenciju. Pođimo na sajmove pa čujmo o čemu se radi.
__________________
Ako znanost ne služi općem dobru onda je to zloupotreba znanosti ili nije znanost uopće!-Tesla
Nucleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 16:05   #58
sheraton se plaćao prošle godine...da li i ove?
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 18:25   #59
Sve se plaća, ništa se ne vraća..................
olif is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2008., 19:13   #60
pa, poučno... bio sam par puta i prije i nije se plaćalo, zato pitam....
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:13.