Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2023., 00:53   #1
Unhappy Sarkom

Dragi forumasi,

prije par tjedana primjetio sam da jedna ulicna macka koju hranim sepa na lijevu prednju nogu. Nisam ju odmah vodio vetu racunajuci da ce sepanje proci. Oko kuce ima dosta visokih zidova pa sam pomislio da se lose docekala na nogu. Obzirom da je nakon par dana i dalje sepala, vodio sam ju najblizem veterinaru gdje mi je receno da se vjerovatno radi o ugrizu druge macke. Obzirom na visoku temperaturu (40,5) i cinjenicu da ju ne mogu ostaviti u kuci jer zivim sam i radim po 8 sati, maca je ostala kod veterinarke u ambulanti. Nakon tri dana sam u pokupio jer mi je receno da je maca sada dobro. Po povratku doma, primjetio sam da i dalje sepa, doduse, ne kao prije kada se na nju uopce nije oslanjala. Uvjeren da ide na bolje, pustio sam jos par dana. Jutros sam primjetio da joj je noga natecena te odmah zovem istu veterinarku. Predlozila je da napravim RTG snimak koji ona nema nego kolege iz druge ordinacije. Odveo sam ju odmah u drugu ambulantu gdje mi je nakon slikanja receno da macki treba amputirati nogu jer ima sarkom. Sokiralo me to jer je maca tek 2ipo godine stara, kastrirana i hrani se zdravo. Cudno mi je da se bez nekog uzorka tkiva, krvi ili sl. moze zakljuciti da se radi o takvoj dijagnozi i da ju se toliko hitno mora amputirati. Ne znam sada sto mi je ciniti. Zao bi mi ju bilo muciti i amputirati jer ukoliko se to prosirilo, svakako cu ju morat uspavati. Koliko sam vidio slikali su samo nogu, pluca npr. nisu. Kolega kaze da je njegov macak imao istu dijagnozu i da se lijekovima oporavio te je ziv, zdrav i ne sepa vise. Glupo bi mi bilo odrezati nogu (kako se sirovo izrazio taj vet), ako nije 100% sigurno da se radi o sarkomu. Da sam 100% siguran, radije bih ju uspavao i rijesio ju muke jer mislim da bi ju amputacija dotukla. Znam da je glupo usporediti s covjekom, ali mom djedu je prije par godina amputirana lijeva noga i nikad nakon toga to nije bio isti covjek. Vise ga je bolila noga koju nema, nego ona koju je imao i na koju se stalno oslanjao.

Znam da je odluka na meni, ali bi mi dobro dosao savjet. Macku obozavam, hranim ju kao i 6 ostalih u susjedstvu. Brinem o njima najbolje sto mogu - kupujem suhu, mokru hranu, tretiram vanjske i unutarnje parazite. Bas ih mazim i pazim. Ona i dalje ima apetit, jede i ponasa se skroz normalno.

EDIT: sada tek vidim da postoji podforum zdravlje kucnih ljubimaca pa bih molio moderatora da prebaci temu

Zadnje uređivanje lalač : 21.06.2023. at 01:07. Reason: Isprika zbog otvaranja teme u krivom podforumu
lalač is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2023., 14:30   #2
idi na drugo misljenje kod drugog veta...ne znaju svi ni slikati da ispadne (jednako) kvalitetno a ni citati....

istina je i da tesko to moze reci samo na osnovu rtg-a bez ijedne druge pretrage i to sigurno treba potvrditi i drugim metodama

dotada ne poduzimati nikakve radnje samo na osnovu misljenja ovog prvog!
soprano23 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:41.