Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2006., 16:46   #1
kako se prodaje stan pod hipotekom?

Vjerojatno je negdje bilo riječi o tome pa bi molio nekog da me prosvijetli.

Naime, želio bih prodati stan koji smo kupili na kredit na kojem je hipoteka
i u njemu, naravno, živimo. Sve to u cilju kupnje zemlje i gradnje kuće.
Druge love nemam a još se k tome ne želim selit u podstanare u međuvremenu.
Jednostavno, zar ne?
Znam da će 99% vas reć da sam zabrijo i da je to nemoguće al' ja imam neki
filing da se to može i da za iste novce kolko mi ovo vrijedi zajedno s kredom
mogu negdje na periferiji dobit puno bolji komfor.
E da. Da stvar ne bude tako banalna i dosadna brijem na izgradnju pasivne kuće.
Ak' ima neko kaj za reć osim da sam bedast, utopista i sl. nek posta.
-:| 007 |:- is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 20:50   #2
Pribavi od banke koja ima upisanu hipoteku pismo namjere - da će se hipoteka brisati nakon što se uplati preostali iznos kredita. Nakon što nađeš kupca koji se neće bojati kupiti stan na kojem trenutno postoji upisan teret (a bit će ih pretpostavljam dosta), dogovorite slijedeće parametre plaćanja - dio kupoprodajne cijene uplaćuje se banci kako bi se zatvorio kredit (i kako bi se na koncu brisala hipoteka), a ostatak ide tebi na račun. Neke banke su spremne deponirati brisovno očitovanje za hipoteku kod javnog bilježnika (koji će "pustiti" brisovno kad od banke dobije zeleno svjetlo - kad se kredit zatvori) - al to je dosta skupo, pa se rjeđe primjenjuje. Uglavnom, to ti je u kratko kako se to može izvesti.
froger is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2006., 21:00   #3
ili nađi kupca koji želi i može preuzeti tvoj kredit - to se da napraviti bez frke - i koji će tebi onda uplatiti razliku između preostale glavnice kredita i tvoje tražene cijene za stan.
__________________
"I have nothing to declare except my genius." - Oscar Wilde
roberta carlos is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 01:39   #4
Da, to je izvedivo. Ali, ako sam dobro shvatio-nasao bi kupca za stan, uzeo kaparu, kupio zemlju i poceo graditi kucu. Koliko bi jos zivio u stanu nakon sto nades kupca? Banke ti znaju uvjetovati da preuzimatelj kredita uzme kredit u banci u kojoj si i ti uzeo. A onda se dogodi da netko bas ne moze u toj tvojoj nego bi u nekoj drugoj. U takvim situacijama je najbolje traziti osobe s gotovinom i osobe koje vec neko vrijeme traze stan i koje su imale dovoljno vremena da upoznaju trziste
Avilu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 11:10   #5
Ma nemaš frke stari

Nisi ti utopista, danas se jako puno stanova prodaje a pod hipotekom su. Stvar je jednostavno u tome da kupac mora imati minimum inteligencije da shvati što se događa a ne da odmah počne vrištati 'Joj pa to je pod teretom...'
Dakle, kao što je netko već rekao - banka piše pismo namjere, kupoprodajni ugovor sadržava točno sve detalje oko kupoprodaje, i kupac lovu od kredita isplaćuje direktno banci, točno onoliko koliko banka napiše da si ti još dužan, s uračunatom izlaznom naknadom i blabla. Ostatak naravno, ide tebi na račun.

Ukoliko se ne radi o totalnom paranoiku, bolesno čangrizavom ziherašu ili potpuno neinteligentnom kupcu, stvar bi trebala ići glatko kao po loju. To je moje mišljenje.

Ovo sa prijelaznim rokom, to se isto normalno riješava. U ugovoru se navede da se ti moraš iseliti do tad-i-tad, recimo da to bude rok od 3 mjeseca. Datum se utvrdi, pod pretpostavkom da i kupac i prodavatelj imaju minimum časti, stvar opet treba ići glatko. A ti u ta 3 mjeseca moraš zapeti...

Sretno
Bare is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 16:31   #6
Thumbs up tnx!

Super. To sa prodajom mi je sad vise-manje jasno.
Pitam se kako se radi to preuzimanje kredita.
Jasno mi je da banka mora provjerit kreditnu sposobnost novog igraca no ne znam
dal' ja dodjem s njim ili on dodje sam, placaju li se ponovno naknade (ZaBa), ...

I ono kaj me jos muci. Ja cu u cijeloj prici kad vratim ovaj kredit trebati poslije
uzetu drugi a mozda i treci. ZaBa mi sad nudi mogucnost da uz postojeci dignem novi kredit
bez ikakvih naknada. No ostajem bez te mogucnosti kad vratim ovaj kredit.

Imam jos pitanja vezanih za slijedece korake no najbolje da za to otvorim novi thread.

Zahvaljujem svima na savjetima.

p.s.
kratak osvrt na ostatak kredita. placajuci rate kredita vise sam otplacivao kamate
no glavnicu pa mi je ok izracunati svoju razliku (iznos kredita - uplacene rate)
i ukalkulirat je u cijenu stana.
-:| 007 |:- is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2006., 22:10   #7
Mislim da bi najlogičnije rješenje bilo prijenos hipoteke tj. ako imaš neku drugu nekretninu ili nešto koja zadovoljava uvijete tj. vrijednost kredita koji si uzeo samo prebaciti teret na nešto drugo i stan oslobodiš i prodaš.Žicaj roditelje ili baku neka ti svoju nekretninu stave pod hipoteku
lakat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 13:11   #8
Hipoteka na nekretnini & ovrha na nekretnini

hipotetska situacija

podignut je stambeni kredit, jedino osiguranje je hipoteka na stan koji je kupljen.

u jednom trenutku kredit se vise ne otplacuje (recimo da je duznik ostao bez posla, a novi ne moze dobiti zbog stajaznam, postao je narkoman pa se lijeci) i to stanje traje dugo vremena.

banka uzima i prodaje stan pod hipotekom, ali prodajom uspijeva namiriti samo 50% iznosa duga.

duznik nema placu, ali posjeduje recimo vikendicu na moru, auto i plazma televizor.

moze li banka u situaciji u kojoj se nije namirila prodajom stana tuziti (i dobiti) vikendicu, auto i plazmu?
nick-za-forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 13:19   #9
ako je jedino osiguranje samo hipoteka u temeljnom ugovoru, onda ne moze

ali takva hipoteza ti ne postoji jer nijedna banka u RH ne uzima samo nekretninu (koja je predmet kredita) vec obvezuje Komitenta sa obicnom zaduznicom (koja sadrzava sve poslovne račune kod svih poslovnih banaka u RH), a drustvo sa bjanko zaduznicom, te obvezuje Komitenta mjeničnim očitovanjem, dok se u solemnizaciji sporazuma (koji je ovršna isprava) unosi Opća ovršna klauzula koja glasi: ' na cjelokupnoj imovini' a proteze se osim Komitenta i na jamca platca (ako ga ima) .. i vezana je uz mjenično očitovanje
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 13:36   #10
Quote:
lara35zg kaže:
ali takva hipoteza ti ne postoji jer nijedna banka u RH
preformulirat cu... dakle, moze li svaka banka koja je u hrvatskoj odobrila stambeni kredit, nakon problema sa otplatom i nakon sto se ne uspije naplatiti samom prodajom stana na koji se upisala, nastaviti sa oduzimanjem ostale imovine duzniku?
nick-za-forum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 13:47   #11
ponavljam opet..

Ovisi sto ti pise u ugovoru o kreditu.... i ovisi sto pise u Sporazumu o osiguranju nekretnine zasnivanjem založnog prava u korist Banke.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 16:30   #12
Quote:
nick-za-forum kaže:
preformulirat cu... dakle, moze li svaka banka koja je u hrvatskoj odobrila stambeni kredit, nakon problema sa otplatom i nakon sto se ne uspije naplatiti samom prodajom stana na koji se upisala, nastaviti sa oduzimanjem ostale imovine duzniku?
može, o instrumentima osiguranja i samom ugovoru ovisi da li će moći ići diretknu ovrhu ili će pokretati parnicu, ali u načelu se u ugovore stavlja suglasnost da se pljeni cijela imovina...
dr. Szmola is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 00:55   #13
Question

Quote:
lara35zg kaže:
ako je jedino osiguranje samo hipoteka u temeljnom ugovoru, onda ne moze
Jesi li sigurna u to? Pa valjda vjerovnik može tražiti od dužnika ovrhu nad imovinom?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 09:33   #14
Quote:
Putnik92 kaže:
Jesi li sigurna u to? Pa valjda vjerovnik može tražiti od dužnika ovrhu nad imovinom?
ugovor o kreditu sadrzava u sebi sto su duznik ili jamac platac ili jamac ili protivnik osiguranja duzni dati kao sredstvo osiguranja radi naplativosti trazbine a to su:
1. založno pravo u korist nekretnine
2. vlasnite(akceptirane ili bjanko) mjenice
3. bjanko ili obične zadužnice
4. izjavu o zapljeni računa kod svih poslovnih banaka
5. suglasnost za zapljenu

4 i 5 se ovjeravaju kod bilježnika te iste postaju ovršna isprava.

Sve ovisi što piše u temeljnom ugovoru.. on je osnov svega.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2006., 23:39   #15
pa zar nije novim ovršnim zakonom od prošle godine rečeno da i npr.vodovod ako ne plaćam vodu može "sjesti" na moju nekretninu/pokretninu .... po tome i banka ukoliko se ne uspije naplatiti nekretninom na koju ima zalog može plijeniti maltene sve ....
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 13:51   #16
OK, ali npr. u slučaju neplaćanja telefonskog računa, T-com ga koristi za ovrhu nad neplatišom. Kako se to uklapa u prethodno objašnjenje s obzirom da (pretpostavljam) korisnik usluge nije ničime pristao na ove instrumente osiguranja tražbine koje navodiš? Ili ipak pišu negdje sitnim slovima na ugovoru o tel. pretplati?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2006., 16:01   #17
Quote:
Putnik92 kaže:
OK, ali npr. u slučaju neplaćanja telefonskog računa, T-com ga koristi za ovrhu nad neplatišom. Kako se to uklapa u prethodno objašnjenje s obzirom da (pretpostavljam) korisnik usluge nije ničime pristao na ove instrumente osiguranja tražbine koje navodiš? Ili ipak pišu negdje sitnim slovima na ugovoru o tel. pretplati?
to je nesto sasvim drugo..
ti kao korisnik linije prihvacas opće uvjete i kada ne platis racun stigne izvod iz poslovnih knjiga ovrhovoditelja temeljem kojih on onda pise ovrhu na temelju vjerodostojne isprave koju salje javnom biljezniku i on onda salje ovrseniku a ovrha moze biti na pokretninama, nekretninama, vozilu, novčanoj tražbini.
ali u trenutku podnosenje prijedloga ovrhovoditelju nisu poznati niti računi, niti nekretnine..to se naknadno utvrđuje. Na to ovršenik ima pravo prigovora i tada to ide na sud.

znaci kod ovršne isprave mozes odmah u naplatu (preskaces tuzbu, zalbu, cijeli sudski postupak) a kod vjerodostojne isprave moze se staviti prigovor te onda sve odlazi u parnicu (Ovrv postaje P i smatra se tuzbom i tada ide dokazivanje)
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 16:43   #18
Pravna pomoć vezana za hipoteku

Gledano hipotetski,
suprug stavi hipoteku na stan i vikendicu i naravno ne otplati dug. vikendicu uzmu, a sada hoće i stan. da li supruga koja se nije nigdje potpisala da pristaje na to ima pravo da joj isplate barem pola vrijednosti stana ili ce ju delozirati?
fendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 20:15   #19
nema. jer, samo vlasnik objekta (ili svi vlasnici, ako su npr. muz i zena vlasnici 50:50) moze dati objekt/stan/stogod kao hipotekarni zalog.

da, tu opet postoji "ali" -- sto ako je npr. stan stecen u braku, ali je samo suprug upisan kao vlasnik - nista, banka moze uzeti svoje, a na supruzi je da se tuzaka s muzem ako moze/zeli, a ishod je nesiguran.
jacob33 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 22:28   #20
stan i vikendica su bracna stecevina i oba glasila na supruga.
fendi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:02.