Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2015., 20:57   #441
Quote:
a4c kaže: Pogledaj post
U zadnje dvije godine nijemci izdali 100 000 radnih dozvola hrvatima. Sta reći
Nista, emigracija tek krece... sad ce tek biti najveci brojevi.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 13:40   #442
Većina medicinskih radnika se vraća iz Njemačke u Hrvatsku; u Hrvatskoj iz ekonomskih (finacijskih) razloga:

Razočaranje u inozemstvu: U Njemačkoj mu snizili status i dali 600 eura manju plaću

– Ne cvjetaju ruže u inozemstvu, i to mogu reći iz prve ruke – ispričala je članica podružnice Hrvatske komore medicinskih sestara

dok prema podacima Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara velik broj tog osoblja odlazi raditi u inozemstvo, mnogi se, čini se, ipak na kraju vrate u Hrvatsku.

Članica podružnice Hrvatske komore medicinskih sestara, koja je željela ostati anonimna, rekla je za Glas Slavonije da je točno da velik broj medicinskih sestara odlazi u inozemstvo, no da se rijetko tko tamo zadržava. Rekla je da se radi o mladim ljudima koji nisu u radnom odnosu, a u inozemstvo odu nakon što dobiju licenciju.

– Problem nastaje u tome što zemlje Europske unije ne poznaju srednju i višu sestru, već je medicinska sestra ondje s trogodišnjim studijem i prvostupnica je sestrinstva, dok srednje sestre sukladno obrazovanju dobivaju licenciju ili odobrenje za samostalan rad, no u inozemstvu ne može dobiti status kao prvostupnica sestrinstva. Činjenica je da srednja sestra može dobiti odobrenje za rad, ali primjerice ne može je dobiti za rad u elitnoj klinici. Zato EU omogućuje doškolovanje – ispričala je članica županijskog HKMS-a.

Dodala je da je medicinskim sestrama rad omogućen u staračkim domovima, a one to uglavnom izbjegavaju i žele ući u bolnički sustav. Problem je, primjerice, što u europskim zemljama transfuziju pacijentu uključuje liječnik, a ne medicinska sestra, što kod nas nije slučaj. Prema tome, venoznu terapiju medicinske sestre u inozemstvu mogu dati u domovima za starije, dok im to u bolnicama nije dozvoljeno.

– Ne cvjetaju ruže u inozemstvu, i to mogu reći iz prve ruke. Imam kolegu na odjelu koji je završio Medicinsku školu u Osijeku. Molila sam ga da ne da otkaz i naposljetku je otišao u Njemačku, no ostao je tamo samo nekoliko dana. Kako dobro govori njemački jezik, odmah je zamijetio da mu je poslodavac u ugovoru uz medicinski brat dodao riječ ''pomoćni'', a plaća nije prvotno rečenih 2000, već 1400 eura. Kad je uzeo u obzir koliko ga stoji smještaj i kredit za automobil, vratio se u Osijek. Rekao je kako ne bi imao novca ni da si kupi poštenu zimsku jaknu – ispričala je ova članica HKMS-a.


http://www.vecernji.hr/hrvatska/razo...B+page+statusi
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 14:16   #443
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Većina medicinskih radnika se vraća iz Njemačke u Hrvatsku; u Hrvatskoj iz ekonomskih (finacijskih) razloga:

Razočaranje u inozemstvu: U Njemačkoj mu snizili status i dali 600 eura manju plaću

– Ne cvjetaju ruže u inozemstvu, i to mogu reći iz prve ruke – ispričala je članica podružnice Hrvatske komore medicinskih sestara

dok prema podacima Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara velik broj tog osoblja odlazi raditi u inozemstvo, mnogi se, čini se, ipak na kraju vrate u Hrvatsku.

Članica podružnice Hrvatske komore medicinskih sestara, koja je željela ostati anonimna, rekla je za Glas Slavonije da je točno da velik broj medicinskih sestara odlazi u inozemstvo, no da se rijetko tko tamo zadržava. Rekla je da se radi o mladim ljudima koji nisu u radnom odnosu, a u inozemstvo odu nakon što dobiju licenciju.

– Problem nastaje u tome što zemlje Europske unije ne poznaju srednju i višu sestru, već je medicinska sestra ondje s trogodišnjim studijem i prvostupnica je sestrinstva, dok srednje sestre sukladno obrazovanju dobivaju licenciju ili odobrenje za samostalan rad, no u inozemstvu ne može dobiti status kao prvostupnica sestrinstva. Činjenica je da srednja sestra može dobiti odobrenje za rad, ali primjerice ne može je dobiti za rad u elitnoj klinici. Zato EU omogućuje doškolovanje – ispričala je članica županijskog HKMS-a.

Dodala je da je medicinskim sestrama rad omogućen u staračkim domovima, a one to uglavnom izbjegavaju i žele ući u bolnički sustav. Problem je, primjerice, što u europskim zemljama transfuziju pacijentu uključuje liječnik, a ne medicinska sestra, što kod nas nije slučaj. Prema tome, venoznu terapiju medicinske sestre u inozemstvu mogu dati u domovima za starije, dok im to u bolnicama nije dozvoljeno.

– Ne cvjetaju ruže u inozemstvu, i to mogu reći iz prve ruke. Imam kolegu na odjelu koji je završio Medicinsku školu u Osijeku. Molila sam ga da ne da otkaz i naposljetku je otišao u Njemačku, no ostao je tamo samo nekoliko dana. Kako dobro govori njemački jezik, odmah je zamijetio da mu je poslodavac u ugovoru uz medicinski brat dodao riječ ''pomoćni'', a plaća nije prvotno rečenih 2000, već 1400 eura. Kad je uzeo u obzir koliko ga stoji smještaj i kredit za automobil, vratio se u Osijek. Rekao je kako ne bi imao novca ni da si kupi poštenu zimsku jaknu – ispričala je ova članica HKMS-a.


http://www.vecernji.hr/hrvatska/razo...B+page+statusi
Ovo podebljano se inace zove iz druge ruke... novinari...
JTB is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 15:59   #444
minimalac njemacka

http://www.tportal.hr/biznis/politik...a-po-satu.html
doncafenovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 17:14   #445
Ovo nije istina.
To su minimalci za klasične ugovore.
A imaš mac drugih ugovora sa znatno nižim satnicama
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 17:31   #446
ovo je sve shit, neobrazovane ili minimalno obrazovane radne snage ima u njemackoj i previse, tako da je satnica naravno niska. minimalac je legalna pljacka od strane drzave jer uzimaju poprilican porez i na tu minimalnu placu, recimo ako imas 1450 eura brutto sa minimalcom - drzava ti uzme preko 500 eura ako si single, dakle trecinu pa ti vidi a to ide iz dzepa poslodavca kojem si i onako potrosna roba jer uvijek ima neko ko ce htjet radit za manje, pritom govorim o poslovima tipa vozac, cistac, pa i ti u medicini koji samo guraju kolica sa instrumentima i slicno, sve dok se trziste ne iznivelira i dok se ne dodje do cifre ispod koje niko vise nece htjet radit. sa minimalcom je to poremeceno jer sad niko nece da radi ni za 10 eura, ok malo je to para ali cijenu rada odredjuje "zamjenjivost" radnika a ne sta si neko zamislja koliko vrijedi ili koliko mu treba. fizikaner se tesko moze uciniti nezamjenjivim, eventualno ako izuci da upravlja nekim strojevima tipa velike dizalice ili slicno. onda dodju i pare. medicinari ce se debelo razocarat jer nisu bogom dani kao kod nas a ima rulje iz bosne i srbije koji ce radit za pare - za koje nasi nece htjet radit, jer u bosni i srbiji nema ni sto maraka mjesecno, nema posla uopce.
para na zapadu ima za vrlo jake i predane radnike, ljude koji dugorocno razmisljaju i gledaju neki svoj dugorocni polozaj, i za visokoobrazovane u onim bransama gdje svabo treba VSS. pa tako bi to bilo i kod nas zar ne ? samo kod nas uvijek imas da se oslonis na drzavu tako da jedva cekam da drzava cikne. pa da vidim tog medicinara kako ce sanjat njemacku. nije kod nas jos toliko lose ali ....dace bog, bice jednog dana lose, jedem das seine.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 22:39   #447
dfsdf

Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Ovo nije istina.
To su minimalci za klasične ugovore.
A imaš mac drugih ugovora sa znatno nižim satnicama
Koji su to ugovori? Ja govorim o punom radnom vremenu , a ne o minijobovima ili freelancerima i slicno.

I ne govorim o ugovorima gdje ti agencija skine 300-400 eura za posredovanje.

A gdje su oni koji rade puno radno vrijeme i jos vikendom honorarno + baksisi i dr
doncafenovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 23:19   #448
Quote:
doncafenovi kaže: Pogledaj post
Koji su to ugovori? Ja govorim o punom radnom vremenu , a ne o minijobovima ili freelancerima i slicno.

I ne govorim o ugovorima gdje ti agencija skine 300-400 eura za posredovanje.

A gdje su oni koji rade puno radno vrijeme i jos vikendom honorarno + baksisi i dr
meni prijateljica ima nekih 260 € a radi kao au pair.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 13:52   #449
ssd

Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
meni prijateljica ima nekih 260 € a radi kao au pair.
Cuva djecu ,vjerojatno na crno , i to mozda 2 ,3 sata dnevno

I taj posao nije okosnica za izracun primanja u njemackoj.
doncafenovi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 14:43   #450
koji novinari

svi se vraćaju,ono čak jedan koji je shvatio da nema za auto i stan odmah
to sigurno odmah ima u hr

dajte bolje ovakve dnevno.hr kretenarije ni ne stavljati
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2015., 23:35   #451
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
koji novinari

svi se vraćaju,ono čak jedan koji je shvatio da nema za auto i stan odmah
to sigurno odmah ima u hr

dajte bolje ovakve dnevno.hr kretenarije ni ne stavljati
Mislim da je bio neki drugi portal, a ne dnevno, ali kod prvog čitanja(jedinog zapravo ) shvatio sam da je gospo'n radio u Hrvatskoj i digao kredit u Hrvatskoj, i nakon toga odlučio poći u Njemačku, i tamo završio razočaran.


A ja sam pomislio, naravno da je netko tko je tu radio za 5-6 tkn gore bio razočaran s 10, jer tu sa tih 5tkn ima više.


Po svemu što se pročita, gore se isplati ići nekome tko gore misli ostati, ili nekome tko ovdje nema dovoljno. Po svemu što se piše/priča, otići gore 5 godina(osim kao terenski radnik, minimalno sa stanom o trošku poslodavca) živjeti i raditi gore kako bi rješio stambeno pitanje i stavio nešto na stranu meni i ne zvuči realno.
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 13:33   #452
Quote:
doncafenovi kaže: Pogledaj post
Cuva djecu ,vjerojatno na crno , i to mozda 2 ,3 sata dnevno

I taj posao nije okosnica za izracun primanja u njemackoj.
Kao sto si sam rekao - problemu "minimalca" doskocis sa sluzbenim 4 satnim radnim vremenom i pricom kolega da si bas dosao na mjesto onog koji je zakljucio da ode doma nakon samo 4 sata.

Bio sam u "zapadnoj evropi" i to ti nije uopce rijedak slucaj...

A minimalac moze biti i 100E u tom slucaju - pa ces biti zaposlen na 30 minuta dnvno bez problema

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2015., 13:45   #453
Moja sestra je ljekar opće prakse i otišla je u Milano kod momka prije nekih godinu dana.
Osim što je bilo prilično skupo, sa prepisom i priznavanjem diplome nije imala problema, samo je morala položiti neka 4 ispita razlike i naravno talijanski jezik. Sreća, već je znala dobro jezik i prije odlaska, a jedan dio je mogla polagati i na engleskom.
I dodatno je morala odstažirati nekoliko mjeseci, bez obzira što već ima radno iskustvo od nekih 3-4 godine, no to joj je i pomoglo da se uhoda u njihov sistem rada.

Nakon toga se zaposlila i prva plaća joj je bilo oko 3100€, sa svim dežurstvima i tako tim.
Za troškove života tamo ne znam tačno, ali kako mi ona kaže, izuzetno je zadovoljna i sa sredinom, i sa poslom i sa omjerom zarade i rashoda.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2015., 03:55   #454
Ukucat u google - minimalac u njemačkoj.
1.473,00 EUR mjesečno (sij 2015.)
Njemačka, Minimalni osobni dohodak

1.457,52 EUR mjesečno (sij 2015.)
Francuska, Minimalni osobni dohodak

1.501,80 EUR mjesečno (sij 2015.)
Nizozemska, Minimalni osobni dohodak

Mislim da i nije neki problem saznat.
fedorovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 22:18   #455
Quote:
havregryn kaže: Pogledaj post
To je istina, ali i to je ono što sam gore napisala što Guud ne vjeruje. Netko tko je u Hrvatskoj inženjer tehničkog usmjerenja i ima dobar posao u 95% slučajeva vani zaradit NEĆE 3x više nego u Hrvatskoj, možda u apsolutnim ciframa, ali ne u odnosu na trošak života. Dok netko tko u Hrvatskoj životari od 2000 kuna hoće, tome će standard života jednom kad se dočepa zapadnog minimalca porast najmanje trostruko. Pa zato stalno čitamo oduševljene ispovijesti ekipe koja je dobila svoj prvi posao u call centru u Irskoj, a sad sve češće priče kojekakvih "povratnika" koji su odustali od opcije da za 10 godina zarađuju 10 000€ mjesečno i došli se doma bavit politikom i sl. Što više netko očekuje, to se više često preračuna, pa onda izmišlja kojekakva "kiselo je grožđe" objašnjenja.
Ovako sam i ja zaključila...
__________________
ne spavamo
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 08:22   #456
U IT sektoru u Hrvatskoj su nikakve plaće i vani će radnik zaraditi 3x više novaca. Apsolutno ne, ali 2x više apsolutno je svakom s mozgom dovoljno da bježi.

Ako ovdje zaradiš 800 eura, uštediš 100 eura, vani ćeš zaraditi 2500 eura i uštediti 1100 eura, čisto dovoljno da odeš vani.

Nije u svakom smjeru isto, ali je uglavnom omjer sličan i u medicinu, strojarima, farmaceutim ako ne rade u Plivi itd.

Da ne spominjem ostale pogodnosti: U Hrvatskoj kamate na stambeni kredit imaš po kojoj cifri? 5%? Ako si sretan. Vani si lud ako prihvatiš iznad 2.7%.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 08:34   #457
zavisi kad si se zaposlio.. poznajem 4 FER-ovca od kojih ni jedan nema manje oo 2000 eura plaću u Hrvatskoj. Jedan ima vlastitu firmu (ili je imao) u Hr i u principu je u penziju otišo prije 40-te.. 100% prihoda su mu izvana bili..

doduše, prema nekima na drugim temama to su prevelike plaće pa nam treba devalvacija..

a ovdje na ovoj temi su nam preniske
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 08:46   #458
Ti pričaš o prošlosti prije 15 godina, ja pričam o današnjici.

Gdje to imaju 2k eura plaće? U ericssonu? Ne rade svi FERovci tamo.

Početnička plaća za strojara u okolici Stuttgarta, po zakonu, 1630 ili 1690 eura, piše čovjek tamo na temi.

Probaj sad naći negdje u Hrvatskoj takvu početničku plaću. Kod nas je 2400, ako te uzme netko.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 09:30   #459
je, nakon 2 godine praktikuma (0-700 eura)

nijedan ne adi u Ericssonu..

općenito, malo koji FER-ovac ima ispod 1000 eura plaću, a ako ima manje od 6000 onda je loše nabasao..

ovdje sa 800 eura živiš ko sa 2500 u Stuttgartu.. osim u ZG.. onda sa 1000 eura živiš ko sa 2500 u Stuttgart-u.. s tim da tamo možeš stanovati i raditi ali živiti već mnogo teže
nezgodan2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2015., 09:42   #460
Troškovi života 2.5 puta viši? Da... a oni koji rade u Ericssonu, žive u Mrduši Donjoj.

Nitko tamo nema 2 godine praktikuma nakon školovanje, to nemaju ni liječnici.

Mene samo zanima, zašto je meni jeftinije nabaviti tehniku i robu iz Njemačke, ako je tamo toliko skuplje?
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:38.