Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: Koliko po Vama iznose minimalni troškovi najskromnijeg sprovoda ( s pokopom ili kremiranjem)?
3000 kn 8 15.09%
5500 kn 10 18.87%
7500 kn 11 20.75%
10000 kn 10 18.87%
12000 kn 14 26.42%
Glasovatelji: 53. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2015., 17:04   #21
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
mora na određeno mjesto...
zar ne možeš urnu uzet doma i onda tko će znati gdje si ga prosuo?
mantisa is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 00:44   #22
Da li je obavezno objaviti osmrtnicu odnosno da li je sprovod obavezan ili se može samo ugovoriti ukop bez da itko zna (osim djelatnika groblja naravno)?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 07:59   #23
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Da li je obavezno objaviti osmrtnicu odnosno da li je sprovod obavezan ili se može samo ugovoriti ukop bez da itko zna (osim djelatnika groblja naravno)?
ako nemaš ono pogrebno možeš bez objave osmrtnica, ako imaš, osmrtnicu u novinama objavio ili ne, novac nemreš dobiti.one osmrtnice što se lijepe na stupove isto, iako su ti one najmanja stavka okvirno 4 kn/kom, s tim da obavezno dvije idu u mrtvacnicu, jedna u crkvu (ako je misa)...i nemreš baš da nitko ne zna, raspored sprovoda, bar po gradovima, groblja sama objavljuju na svojim stranicama, onaj tko želi, doci ce bez obzira želio ti ili ne.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2015., 08:00   #24
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
zar ne možeš urnu uzet doma i onda tko će znati gdje si ga prosuo?
ne
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 12:37   #25
Čudno će zvučati ali ja ne bih za sprovod dao ni kune! Ako je rođenje besplatno, smrt tj. prelazak svijesti u drugi oblik također mora biti besplatan, sramotaaa!! A lijes ili grobno mjesto? Čovjeka bez lijesa može se zakopati i kod kuće.
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 12:59   #26
Quote:
Bić kaže: Pogledaj post
Čudno će zvučati ali ja ne bih za sprovod dao ni kune! Ako je rođenje besplatno, smrt tj. prelazak svijesti u drugi oblik također mora biti besplatan, sramotaaa!! A lijes ili grobno mjesto? Čovjeka bez lijesa može se zakopati i kod kuće.
Osim što dižeš staru temu nepotrebno, ne znam od kuda ti ideja da je rođenje besplatno? Hoćeš reći da djelatnici bolnice ne primaju plaću za svoj rad?
Imaš li dokaz da svijest prelazi u drugi oblik? Zašto bi nešto moralo biti besplatno? Hoćeš li ti donirati svoj privatni posjed da ljudi mogu besplatno pokopati svoje mrtve? Nebitno sa ili bez lijesa? Sramotaaa!!
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 13:04   #27
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Osim što dižeš staru temu nepotrebno, ne znam od kuda ti ideja da je rođenje besplatno? Hoćeš reći da djelatnici bolnice ne primaju plaću za svoj rad?
Imaš li dokaz da svijest prelazi u drugi oblik? Zašto bi nešto moralo biti besplatno? Hoćeš li ti donirati svoj privatni posjed da ljudi mogu besplatno pokopati svoje mrtve? Nebitno sa ili bez lijesa? Sramotaaa!!
Ima obilje dokaza da svijest nakon smrti preživljava smrt mozga i fizičkog tijela, a imam i neka vlastita iskustva. Samo glupi i zatucani ljudi ne vjeruju u ništa poslije smrti. Nakon smrti život apsolutno prestaje, no postojanje svijesti u bezvremenskom obliku se nastavlja i dalje
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2016., 13:25   #28
Quote:
Bić kaže: Pogledaj post
Ima obilje dokaza da svijest nakon smrti preživljava smrt mozga i fizičkog tijela, a imam i neka vlastita iskustva. Samo glupi i zatucani ljudi ne vjeruju u ništa poslije smrti. Nakon smrti život apsolutno prestaje, no postojanje svijesti u bezvremenskom obliku se nastavlja i dalje
Super, na PDFu Gospodarstvo ti mi pričaš o alternativi, 90% ostatka mog posta ostao bez odgovora a ovih 10% što si odgovorio na moj upit je čisti ad hominem.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 00:27   #29
čovijek ima pravo, djete možeš roditi bez bolnice, besplatno.

prema tome smrt je besplatna, a tko hoće dati cifru sam si je kriv.

najpovoljnije i najčistije je kremiranje i posipanje pepela u more.
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 03:09   #30
što u hr ne možeš
ali zato možeš u zajedničku grobnicu da te strpaju to je besplatno
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 19:20   #31
a prijevoz do masovne grobnice, tko to plaća?
9009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 20:46   #32
Evo nas je koštalo 10 000 Kn svećenik,lijes (srednja klasa) prijevoz (to radi ovaj što prodaje lijesove u mojem slučaju)) mrtvaca,glazba,karmine (cca 20 ljudi). Grobno mjesto nismo trebali kupovati. Nisam mogao vjerovati koliko smo morali platiti ove koji spuštaju lijes. Njih 6 70Kn po osobi. Bio je to tradicionalno hrvatski sprovod. Ovako mislim da bi moglo 5500 ali sad ovisi imaš li grobnicu ili nemaš.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 01:00   #33
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
što u hr ne možeš
ali zato možeš u zajedničku grobnicu da te strpaju to je besplatno
Možeš i u RH. Samo navedeš da ćeš urnu ubaciti u grobnicu u mjestu X. Nitko to ne provjerava kasnije a urnu držiš kod kuće ili gdje god želiš.
pohranjujte is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 01:07   #34
Koja je uopce prica sa grobnicom? Koliko ljudi se moze pokopati u jednu? Koliko cesto se smije otvarati? Koliko cca kosta grobnica? (ok znam da sigurno jako varira od lokacije do lokacije. Al ugrubo)

Kakve su navike po pitanju tko kamo spada npr da li se mene pokapa u grobnicu obitelji u kojoj sam rodjena ili u koju sam "udana"?

Potom, kakav ispracaj je strogo ateisticki? Bez popa, mise, boga duha svetoga.



Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 11:52   #35
sama smrt je besplatna...Ali se placa sve ostalo nakon toga....okvirno 1000€....zato prije nego sto umres....triba stediti i skupiti tih 1000€....tako da rodbina nebi imala glavobolje
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 18:11   #36
koliko znam, sve ide na trošak grada (ovdje govorimo o osobi koja će biti pokopana bez sprovoda, u zajedničku grobnicu )

evo u zg kak ide

Ukop po minimalnom socijalnom standardu
Gradski ured za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom sukladno Odluci o određivanju pogrebnih poslova koji se financiraju iz Proračuna Grada Zagreba (Službeni glasnik Grada Zagreba 4/01) provodi postupak u svezi ukopa osoba po minimalnom socijalnom standardu.
U isto se ubraja:

- prijevoz umrlih osoba niskog socijalnog statusa (beskućnika ili slično), po nalogu Ureda, od mjesta smrti do mjesta ukopa,
- opremanje minimalnom pogrebnom opremom umrlih osoba.
Pod opremanjem minimalnom pogrebnom opremom smatra se opremanje pogrebnom opremom za kremiranje.
Postupak se provodi za osobe koje nemaju obveznika uzdržavanja, niti daljnjih srodnika koji bi bili voljni preuzeti troškove ukopa.
Sve osobe za koje se vodi postupak na gore navedeni način, ukapaju se u zajedničku grobnicu na Mirogoju koja je napravljena 2001. godine.
Detaljnije informacije građani mogu doniti u Gradskom uredu za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom, Odjel socijalne skrbi, na lokaciji: Zagreb, Nova cesta 1 ili na tel: 6101-816.

*doniti je gramatička greška na web stranici grada
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 18:38   #37
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Koja je uopce prica sa grobnicom? Koliko ljudi se moze pokopati u jednu? Koliko cesto se smije otvarati? Koliko cca kosta grobnica? (ok znam da sigurno jako varira od lokacije do lokacije. Al ugrubo)
Sa stranice zagrebačkih groblja...

U zemljanom grobu su, u pravilu tri ukopna mjesta u tri dubine. Nakon ciklusa od 15 godina te po izvršenju ekshumacije u produbljenje, oslobađaju se ukopna mjesta za daljnja ukapanja.
Grobnice ili rake (grobnica bez priključka na kanal) grade se, za dva, tri, četiri, šest, osam i više ukopnih mjesta, što zavisi od tehničkih uvjeta. Najčešće su grobnice od četiri i šest ukopnih mjesta.


Pokojni baka i djed su pokopani u grobnicu na Miroševcu, mislim da se radi o dva grobna mjesta. Koliko sam skužila kad bi se tamo htio pokopati neki drugi član naše obitelji, to bi se moglo napraviti tek po isteku 10 godina od zadnjeg ukopa.

Ateisti pretpostavljam da se sahranju bez nekog posebnog obreda, naručiti muziku možeš neovisno o tome kao i pročitati par riječi, neki ulomak iz knjige osim ako put od mrtvačnice do groblja ne želite preći u tišini i samo spustiti lijes u zemlju.

Meni barem ima nekog smisla da se nečiji odlazak obilježi s nečim osobnim. Na sprovodu dede s majčine strane svirala se Fala (limena muzika). Nisam bila osobito bliska s dedom i bila sam još dijete ali mi je to imalo smisla, pokop je bio u Zagorju i pokapao se otac moje mame.

Drugi deda i baka (oni su sad na Miroševcu), zvali smo svećenika iz njihove župe, ili se čovjek dobro pripremio ili je prirodni talent za govorništvo - jako lijep ispraćaj, nije dugo pričao ali me baš dirnuo svojim riječima. I da, utjeha ti je to u tom trenutku.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2016., 19:45   #38
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Da li je obavezno objaviti osmrtnicu odnosno da li je sprovod obavezan ili se može samo ugovoriti ukop bez da itko zna (osim djelatnika groblja naravno)?
nije obavezno objaviti osmrtnicu. to je običaj, ali nije nikakva obaveza. jedino, kao što su ti već rekli, posmrtna pripomoć objavljuje osmrtnicu ako je preminuli bio njihov član.

sprovod nije obavezan. u zagrebu postoji mogućnost da se pokojnik kremira i urna položi u grob bez sprovoda (odn. prethodnog ispraćaja u dvorani na krematoriju).

znači, nema nikakvog sprovoda ni ispraćaja (a niti objavljenog termina - ono što tebe zanima ako sam dobro shvatila; groblja na svojim internetskim stranicama obljavljuju samo termine ispraćaja na krematoriju i sprovoda iz mrtvačnice), nego rodbina naprosto u dogovorenom terminu pričeka službenika groblja kod groba, on donese urnu i urna se položi u grob, bez nekog 'službenog' sprovoda ili prethodnog ispraćaja na krematoriju.

ja to isto nisam znala, čula sam to tek nedavno, pa kad već pitaš...

(za klasični ukop nemam pojma, čula sam samo za ovo s urnom, ali logično bi mi bilo da onda ta mogućnost postoji i za klasični ukop).

Zadnje uređivanje aryna : 13.11.2016. at 20:05.
aryna is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 06:56   #39
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Koja je uopce prica sa grobnicom? Koliko ljudi se moze pokopati u jednu? Koliko cesto se smije otvarati? Koliko cca kosta grobnica?

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
Evo za Zagreb (pitao sam vrijedi li ona cijena od oko 2500 kuna):
Quote:
Poštovani,

temeljem upita, obavještavamo Vas da je na temelju odredbe članka 13. Stavak 4 Zakona o
grobljima i odredbe članka 13. Odluke o grobljima Zagrebački holding d.o.o. podružnica
Gradska groblja donosi odluku kojom se utvrđuje visina naknade za dodjelu grobnih mjesta na
korištenje.

Vrsta uređenja uvjetuje način ukopa i broj ukopnih mjesta, svi zemljani grobovi su za tri
klasična ukopa i urne se mogu pokapati, a grobnice su predviđene za 4 ili 6 klasična ukopa i
urne se mogu pokopati.

Iznos koji ste naveli odnosi se na zemljani humak bez uređenja, na groblju Mirni gaj –
Markovo polje, može se kupiti isključivo kada se dogodi smrtni slučaj i obitelj ugovara ukop,
uz uvjet da preminula osoba ima na važećoj osobnoj iskaznici prebivalište u gradu Zagrebu.
Cjenik pokopa imaš po stranicama raznih poduzeća i ovisi o stvarima koje želiš.
Možeš i platiti da stave tvoju sliku na projektor za vrijeme sprovoda
__________________
Često postavljena pitanja: Android, iPhone
Pravila: Mobilna tehnologija i telefonija i Usporedbe mobitela.
Mjesto za oglašavanje mobitela.
assassin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2016., 12:13   #40
Quote:
assassin kaže: Pogledaj post
Cjenik pokopa imaš po stranicama raznih poduzeća i ovisi o stvarima koje želiš.
Možeš i platiti da stave tvoju sliku na projektor za vrijeme sprovoda
većina tih FIRMI skriva troškove tako da se mogu iživljavati na živima.

Zagrebački holding tako naplaćuje osnovni lijes 3000kn, a u nabavi takav komad drveta košta sigurno ispod 100€.

Znači treba organizirati sprovod mimo državnih-korporacijskih uhljeba
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.