Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2012., 18:57   #61
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Ja kupim 10 kila one za najmanje piceke Starter, kad to potroše prelazim na šrot i krmno brašno. Nisam imao problema do sada.
Da, tak sam si ja mislila - vjerujem da će piceki manje rasti tj. dobivati na masi ali to mi nije bitno da budu lijepi debeli Hvala ak je to vama prolazilo onda nemam straha.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 21:47   #62
Ja im dok su pilići dajem smjesu za piliće do 5-6 tjedna i uz to i koprive, žumanjak ,gliste, skakavce, pijeska, zemlje i nema problema.
Ne dajem im nikakve vitamine i dodatke. To sve imaju iz prije navedenog.
Evo imam ih 10 komada, 12ti dan im je danas i odlično napreduju.

Nakon tih 5-6 tjedana će dobiti pšenicu,kuruz a ostalo ce trazit po vani
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2012., 23:04   #63
Artoa, i moji su non stop vani, od 5 ujutro , do kraja prvog poluvremena na EP, i onda sam ih moral sa metlom tjerat tranu u kokošinjac jer ima je lepo vani bilo.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2012., 00:01   #64
Ponekad im daj kalcija i to je to onda
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2012., 11:40   #65
ja imam 16 komada domaćih pilića, ali nisam uzela kvočku, nego su u zatvorenom trenutno
sada su mjesec dana stari i još uvijek im dajem onu starter smjesu za male piliće P-1
mogu li im sada dodavati u hranu kukuruzno brašno(prekrupa) i što bi još bilo preporučljivo?
namjeravamo ih uzgajati za jaja, a pjetliče za juhicu
sada ih ne možemo još pustiti van, jer im nije gotova nastamba
čula sam da im se smije davati stari kruh, pa me zanima da li je to istina i koliko kruha bi im smjela dati
koje povrće im se smije dati da malo kljuckaju, a da im ne našteti?
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 15:17   #66
ako netko zna, molim da mi pomogne
dvije kokice ne mogu dobro stati na noge, pa me zanima što je uzrok tome i da li se takvo štogod može liječiti, ako može, koji lijek se treba dodavati
inače, sada su moji piceki stari 6 tjedana
osim kukuruzne prekrupe i početnog koncentrata, što bi bilo preporučljivo dodavati u hranu?
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 20:43   #67
Jesu to tovni pilići koji ti ne mogu na noge?
Ili nesilice?
Ukrasne?
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 23:10   #68
pilići su domaći, izlegla ih kvočka u kokošinjcu i prijateljica mi ih poklonila (fora- prodala za kunu)
sada su u ograđenom prostoru unutar garaže (vrata su uvijek otvorena), prostor je 2x1 metar, tako da im nije tijesno
redovno im dodajem svježu hranu i vodu, a podloga je beton, posut piljevinom, da im lakše očistim
mljeveni kukuruz i koncentrat sam kupila u trgovini i sada ih pomiješam zajedno u omjeru 1:2 u korist kukuruza, jer su prošli 6 tjedana starosti
svi su šareni (što se tiče perja), a ima ih 10 pjetlića i 6 kokica, nisam ih vagala, ali izgledaju već veliki
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 23:14   #69
Jesi im davala kakve vitamine?
Najčešći uzrok problema sa nogama je preveliki prirast, što je vjerovatno uzrok kod tvojih kokica.
Kosti nogu još nisu dovoljne razvijene za tu težinu trupa i kokice padaju na noge.
Još je gore ako je podloga gdje jesu vlažna.
Hrani ih još jedno vrijeme i onda te dvije pod sjekiru.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2012., 23:52   #70
vjerujem da će tako i biti
podloga im nije vlažna, jer zbog piljevine je suha, a voda se ne prolijeva, pa nema vlage
imam manu da sve oko sebe "tovim", pa sam možda "pretjerala" i sa picekima
bit će valjda dobro, jer kada im ogradimo jedan dio vrta i budu mogli više šetati,
vjerujem da će očvrsnuti
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 01:00   #71
E pa ovak, vidim da ima ljudi zainteresiranih za uzgoj "po domaći" pa da i ja kažem koju pametnu

moji hrane piliće, obično dvije ture po 100 komada ( za cijelu familiju
Drže ih u zatvorenom prozračnom prostoru di imaju puno mjesta za hodanje, skakanje i ostalu gimnastiku
zeleno im nikad ne daju iz razloga jer im stopira rast (tov traje do 2,5 mjeseca), nakon tova ostave nekoliko njih koje se hrane kao i koke sa zelenjem i žitaricama, ostaci hrane i tak to.
Pilići se tove najprije smjesom (starter - do 3 tjedna starosti + vitamini), zatim im se daje grower (od 4 tjedna starosti nadalje) u koji se uz vitamine počinje miješati lagano mješavina žitarica (kukuruz 60%, ječam 20%, pšenica10% i zob 10%). Svakim tjednom se povećava udio žitarica a smanjuje udio smjese. Nakon 8 tjedana starosti, daje se finisher smjesa (a to nekad i ne dajemo već samo zavšimo s žitaricama). Hranimo ih otprilike 10 -12 tjedana i budu težine oko 2,5 kg u najboljem slučaju.
I da, dva- tri tjedna prije kolinja obavezno dajemo samo žitarice bez vitamina i bez smjese.

Izvrsne su kvalitete i okusa, toliko smo se navukli na njih da nam se izbor što se mesa tiče uglavnom svodi na piletinu (naš uzgoj
Kosti su im uvijek bijele boje - što je navodni pokazatelj zdrave prehrane, a meso kompaktno povezano (blago žilavo), slatkasto...za prste polizat , od kukuruza budu žućkaste boje.

Zadnje uređivanje zblunjena : 09.08.2012. at 01:08.
zblunjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 01:04   #72
Quote:
rosa967 kaže: Pogledaj post
vjerujem da će tako i biti
podloga im nije vlažna, jer zbog piljevine je suha, a voda se ne prolijeva, pa nema vlage
imam manu da sve oko sebe "tovim", pa sam možda "pretjerala" i sa picekima
bit će valjda dobro, jer kada im ogradimo jedan dio vrta i budu mogli više šetati,
vjerujem da će očvrsnuti
kostovit u hranu (čvršće kosti) da podnesu nagli rast i težinu i što više prostora da imaju di šetati...No, brojleri imaju sklonost oboljevati na noge (zglobovi im se iskrivljuju) to je do genetike i križanja - tu nemreš niš, u jajima je problem
zblunjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 01:06   #73
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Ja im dok su pilići dajem smjesu za piliće do 5-6 tjedna i uz to i koprive, žumanjak ,gliste, skakavce, pijeska, zemlje i nema problema.
Ne dajem im nikakve vitamine i dodatke. To sve imaju iz prije navedenog.
Evo imam ih 10 komada, 12ti dan im je danas i odlično napreduju.

Nakon tih 5-6 tjedana će dobiti pšenicu,kuruz a ostalo ce trazit po vani
d ne zezaj...
di nađeš gliste i skakavce
zblunjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 01:17   #74
Quote:
zblunjena kaže: Pogledaj post
d ne zezaj...
di nađeš gliste i skakavce
Gliste iskopam u đubru i ispod kojekakvih starih gromada betona, a skakavce uhvatim na livadi ili sad dok sam žeo pšenicu imao sam ih dvije kutije nivee
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 13:27   #75
mene je samo zbunjivalo to, što od njih 16 samo 2-3 imaju probleme, a ostali su super i po izgledu, hodu, težini i ostalim pokazateljima zdravlja, sve 5
možda bolje da se ne sekiram i držim se one stare : "Di blaga, tu i štete"
rosa967 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 16:48   #76
Quote:
rosa967 kaže: Pogledaj post
mene je samo zbunjivalo to, što od njih 16 samo 2-3 imaju probleme, a ostali su super i po izgledu, hodu, težini i ostalim pokazateljima zdravlja, sve 5
možda bolje da se ne sekiram i držim se one stare : "Di blaga, tu i štete"
Dobro je onda to, dobro da nije više.
Nije to ništa strašno, događa se to kod svih.
Mi dok smo tovili, redovito mi barem četvrtina "padne" jer ih hranim kao bikove za tov, a ne piliće
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2012., 22:39   #77
Quote:
Artois kaže: Pogledaj post
Gliste iskopam u đubru i ispod kojekakvih starih gromada betona, a skakavce uhvatim na livadi ili sad dok sam žeo pšenicu imao sam ih dvije kutije nivee
svaka čast na trudu

a meni bi ih bilo žao jesti kad bi se patila da lovim skakavce radi njih...ispala bih si prebrižna
zblunjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 12:16   #78
Nove nesilice za slijedeću godinu sam si osigurala tako da mi je susjed stavio u inkubator jaja od domaćih kokoši - jer kvočke ne sjede po željama. Pošto mi se svidja imati svoje piliće i za meso i za koke mislim da ću i sama kupiti neki mali inkubator pa ću po svom rodu pernatih znati koliko su zdravi. Kao i svigdje tako i u svijetu pilića tim silnim križanjem i raznovrsnom profiterskom prehranom nastaju takvi križanci da ni neznamo kaj jedemo.

Kosti su im uvijek bijele boje - što je navodni pokazatelj zdrave prehrane, a meso kompaktno povezano (blago žilavo), slatkasto...za prste polizat , od kukuruza budu žućkaste boje.

Da, i mene tjera hraniti piliće ta ružna crna boja kostiju, koje se raspadaju. Zdravlje se vidi i po jetricama.... u sinovom domaćinstvu isto drže piceke za svoje potrebe a ne jedu jetrica (a meni uvijek fali željeza!). Kad ih pokolju jetrica prosljede meni. Divno je jesti pileća jetrica na saft kad nemaju svakakve vrste fleka po sebi.

Kad uložiš novac u hranu, vrijeme u nabavu svega i rad - uzgoj od pileta do škrinje i te kako je skuplja hrana na tanjuru.... Ima onih koji u gradu vele - blago vama pa vi imate doma - što zvuči da je naša hrana besplatna pa mi ne živimo od novca kao oni!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 11:46   #79
moze li se navesti koliko bi trebalo imati hrane za uzgoj pilica po pilicu, tj koliko po pilicu i koje vrste hrane?

da je jednostavnije izracunati za cijeli uzgoj.

koje vrste su prikladne za uzgoj mesa?
El Borracho is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2012., 22:47   #80
Quote:
El Borracho kaže: Pogledaj post
moze li se navesti koliko bi trebalo imati hrane za uzgoj pilica po pilicu, tj koliko po pilicu i koje vrste hrane? da je jednostavnije izracunati za cijeli uzgoj.
Na YouTube ima svašta na tu temu. Ali ako stavim link najvjerojatnije će ga moderator skinuti jer tamo gdje proizvođači govore direktno o mjerama reklamiraju određenu vrstu hrane-smjese.

Tamo sam okvirno vidjela hranjenje pilića sa smjesom - što je tek teorija koje se ja u praksi nisam pridržavala jer sam prelazila na zelenje i šrot.

Pile do 21. dana - jede smjesu br. 1
do 35. dana - treba dobivati smjesu br. 2
a od 36. dana do pune veličine smjesa br. 3

Ovo se radilo o "odličnoj" smjesi - a sve su one odlične ako se s njima hrani pa u teoriji te smjese je bilo da 1 pile do 15. dana pojede pola kile smjese i trebalo bi plus - minus imati 400 gr težine ako ima odgovarajuće: temperaturu, zrak, svjetlo i vodu.

Dalja teorija kaže da pile nakon 42. dana je pojelo cca 4,2 kg smjese i ima u prosjeku 2,2 kg težine. Indirektno sa jedne farme pilića iz okoline sam dobila informaciju da oni 2 tjedna prije klanja piliće hrane sa kukuruzom da bi dobili "domaću kvalitetu". Najvjerojatnije se može od svakog proizvođača smjese dobiti tako neka okvirna informacija o potrebama hrane po piliću. Što je pile veće logično i više jede.

Piliće hranim samo za sebe - dajem im smjesu br. 1 a onda prelazim postepeno na šrot i dr. ovako hranjeni pilići ne dobivaju na masi kao ova teorija o smjesama. Osim toga moji pilići, veći, nemaju noću svjetlo. Susjeda priča - što nisam vidjela svojim očima - da njeni pilići su pod stalnim svjetlom i odličnim uvjetima sve do klanjam te nakon 3 mjeseca imaju 4 kile.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:28.