Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2009., 10:39   #1
Sta domaci Hrvati misle o ljudima iz dijaspore?

Primjetio sam da postoje mnoge predrasude prema nama Hrvatima koji su rodeni ili koju vec dugo (recimo preko 20 do 30 godina) zive u inozemstvu.

Te predrasude su najace u krajevima sa malim postotkom iseljenika. U krajevima di su ljudi navikli da im svako lito dodu rodijaci iz njemacke, austrije itd...takoder postoje mnoge predrasude ali ne i mrznja.

Primjecujem da posebno zagrebcani, zagorci, istrani itd. ne samo da nevole nego prosto mrze ljude iz dijaspore i njihovu dicu. Zar nismo jedan narod i nismo vise Hrvati jer smo rodeni negdi drugo ili zivimo dugo tu?

Cesto se puta cuje da su ljudi iz dijaspore glupi, da su svi baustelci i cistacice, bahati, bez kulture, silni...

Znati li vi ljude koji tako razmisljaju ili cak sami tako razmisljate i sta mislite o takvom stavu?
dragonheart is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 10:45   #2
Nisam nikad voljela ljude iz dijaspore. Previse su pricali o novcu, bili su nesretni i patili za nekim vremenom koje vise ne postoji.

Cesto su imali problema razlikovati zalovanje za prosloscu od zalovanja sa domovinom.

Sad sam ja dijaspora. I slicno sam se promijenila. Na cudjenje mojih bliskih, cesto se volim osvrnuti na materijalni aspekt nase svakodnevnice, (jer je novac ovdje u samoci dijaspore odjednom postao puno vazniji nego sto je to bio u HR, ovdje ako se covjek razboli, juhu moze samo kupiti. Tamo ako se razboli ne samo da ima besplatno zdravstveno nego i juhu dobije od susjeda ili rodbine).

Da ne kazem da sam postala profinjenija ali i bahatija i glasnija. Tesko je to sve sumirati. ali istina je... sigurno ljudima u HR moj novi nacin zivota nije drag.

I naravno - starija sam. Pa su mozdaa sve promjene nastale iskljucivo iz razloga sto sam starija, a nisu nimalo vezane za moju selidbu u inozemstvo. Tko ce to znati...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 10:58   #3
domaci misle o dijasporasima isto sto i dijasporasi misle o domacima. nista novo

prosjecni dijasporas dodje u hrvatsku i misli da ce nac isto sto je ostavio prije 30 godina (pitam sto uopce misli naci netko tko se nije nikad tamo rodio), dijeli savjete domacima kako zivjet, pravi se pametan i busa se u domoljubna prsa.
onda ga domaci tupo pogleda "koji ti je klinac pa nije ovo zemlja snova, nemoj ti meni pricat tko sam, sta trebam i kako trebam".

i eto
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:03   #4
Quote:
dragonheart kaže: Pogledaj post
Cesto se puta cuje da su ljudi iz dijaspore glupi, da su svi baustelci i cistacice, bahati, bez kulture, silni...

i da samo svi krvolocne ustase
bijesna glista is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:04   #5
Quote:
bijesna glista kaže: Pogledaj post
i da samo svi krvolocne ustase

sta niste???
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:13   #6
Eo nek dan. Vrijeme bilo da se krene. Usta ja, ustase svi
bijesna glista is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:14   #7
E ne znam, imam problema sa slovom "i". Ko da mi tipka ne radi nesto
bijesna glista is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:23   #8
Iz osobnog iskustva i slusajuci komentare 'domacih', mi smo svi dijasporasi bogatasi, sta je nama lova, kako se usudimo uopce 'pozalit' na ista jer je nama sve lako. Nedao Bog da kazes da si umoran nakon posla, pa ko je vidio radit u dijaspori jer cim odes van sve je lako itd, puno slicnih komentara.

Nekima se neda ni objasnit kako se doslo do tog posla, koliko je 'znoja' proliveno, koliko truda ulozeno, a racune da ne spominjem, neki cak misle da ih mi dijasporasi ne dobijemo (pjesnicki receno).

No sve to na stranu ima i normalnih ljudi koji shvacaju da je zivot zivot gdje god bio i da se svugdje treba 'mucit' i trudit da bi nesto postigao.
__________________
I would rather be hated for what I am than loved for what I am not.
Het is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:24   #9
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
sta niste???
Pa nismo krvolocni
dragonheart is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:28   #10
Quote:
dragonheart kaže: Pogledaj post
Pa nismo krvolocni
ah ok onda

sad si me sjetio ono kad se hrvatska dijaposra potukla sa srpskom dole u australiji (sad kad je bilo rukometno prvenstvo), pita mene jedan kolega (francuski zidov) ajmeee sta je to bilo u autraliji, sta su to hrvati napravili?
ja pojma nisam imala sto se desava pa ga pogledam i kazem: jel ja tebe pitam sto se desava svaki put kad neki zidov prdne u izraelu?
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 11:28   #11
niš' ne mislim
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 12:41   #12
Quote:
dragonheart kaže: Pogledaj post
Primjetio sam da postoje mnoge predrasude prema nama Hrvatima koji su rodeni ili koju vec dugo (recimo preko 20 do 30 godina) zive u inozemstvu.

Te predrasude su najace u krajevima sa malim postotkom iseljenika. U krajevima di su ljudi navikli da im svako lito dodu rodijaci iz njemacke, austrije itd...takoder postoje mnoge predrasude ali ne i mrznja.
Najbolje si procitaj pdf "Trash" i dalje na "Gastarbeiteri"
__________________
Nekve osobe kupuju si od novaca, kojeg nemaju, stvari, koje ne trebaju, samo da imponiraju drugima, koje ne vole.
Seminom is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 13:57   #13
sluzbeni sam dijasporas od 2000. no kako svaku godinu idem po nekoliko puta doma, ostajem od 2 - 5 mjeseci, (kako mi kad uspije ), nisam izgubila tu poveznicu sa nasim mentalitetom.

kada sam dosla ovdje, bila sam osupnuta tim starim shvacanjim nedovoljno obrazovanih ljudi o lijepoj nasoj, kojekvim iskrivljenim verzijama kojekakvih dogadjanja u hrvata, politicke rasprave su bile na nivou djecjeg vrtica.

a ja odrastala i politicki stasala uz radio 101 i rat u hrvatskoj.
no to nije bilo dovoljno, ovi ovdje su sve znali bolje!
i kad sam rekla da nemaju pravo glasa i da se to treba ukinuti, svrstali su me uz bok narodnog neprijatelja broj 1!

sada vise sute jer mi se ne da stalno slusati gluposti, a novine i internet su svima dostupni, no stara shvacanja jos uvijek "rules"...

i zato je normalno da domaci procjenjuju dijasporase po onome sto cine i predstavljaju tijekom kratkog boravka u lijepoj nasoj: domoljublje nadoknadjuju pricama o novcu i "boljem" zivotu u inozemstvu, a shvacanja i dalje ostaju vjerna djedovskim...
__________________
i uvijek su mi moja prava na prvom mjestu. jer su ona temelj za nasa.

Zadnje uređivanje oona : 27.02.2009. at 14:07.
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 16:51   #14
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ah ok onda

sad si me sjetio ono kad se hrvatska dijaposra potukla sa srpskom dole u australiji (sad kad je bilo rukometno prvenstvo), pita mene jedan kolega (francuski zidov) ajmeee sta je to bilo u autraliji, sta su to hrvati napravili?
ja pojma nisam imala sto se desava pa ga pogledam i kazem: jel ja tebe pitam sto se desava svaki put kad neki zidov prdne u izraelu?
I sta t je odgovorio?
bijesna glista is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 16:56   #15
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ah ok onda

sad si me sjetio ono kad se hrvatska dijaposra potukla sa srpskom dole u australiji (sad kad je bilo rukometno prvenstvo), pita mene jedan kolega (francuski zidov) ajmeee sta je to bilo u autraliji, sta su to hrvati napravili?
ja pojma nisam imala sto se desava pa ga pogledam i kazem: jel ja tebe pitam sto se desava svaki put kad neki zidov prdne u izraelu?


__________________
Gdje ima volje, ima i nacina :-)
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 17:01   #16
Quote:
bijesna glista kaže: Pogledaj post
I sta t je odgovorio?
nasmijao se svom blesavom pitanju i rek'o mi da imam pravo
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 17:03   #17
super
bijesna glista is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 17:04   #18
Quote:
dragonheart kaže: Pogledaj post
baustelci

Ja cu morati organizirati protestni prosvjed baustelaca u Torontu (s obzirom da je Toronto jedan od liberalnijih gradova) ne bi li svijetu pokazali da smo i mi baustelci ljudi koji samo zato sto su baustelci nisu manje vrijedni od ne baustelaca. Nesto poput baustela pride. Jos ako skinemo majice i opasemo pojaseve s alatom, dobit cemo punu podrsku gay populacije i domacica a onda ste najebali i nece vise biti pogrdnih naziva poput baustelac. Morat cete nas zvati Construction People ili Construction Project Executive Personell ili nesto tako neutralno da se mi ne bi uvrijedili.




Inace, uzeti Hrvatsku kao merit za bilo sto osim za dobru jebacinu, klopu, more i slicno je...uzaludno.
__________________
Gdje ima volje, ima i nacina :-)
XeiX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 17:05   #19
Quote:
XeiX kaže: Pogledaj post
Nesto poput baustela pride.
care!!!
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2009., 17:07   #20
Vala kako je pocelo mogli bi imat kokuz week pride.
bijesna glista is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.